^Ylieuwó uit cle^Provincie North State Walcheren Zuid-Beveland Noord-Beveland. Tholen. GisiVliL,r,N'f BRADEN Geen steun voor schoonvissen van mosselpercelen* Schouwen-Duiveland. Prot. Chr. Journalisten bijeen. Dinsdag 27 Maart 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 MIDDELBURG. Openbare les Ab Lichtendahl. Het was een feestelijk gezicht, al de ionge en oudere leerlingen van Ab jchtendahl bijeen te zien Donderdag avond, voordat de eigenlijke openbare les zou beginnen. Er was een heel pro gramma af te werken door de „zan gers en speellieden". In vlot tempo werden de verschil lende nummers afgewerkt door koor en solozangers van het kinderkoor, pianisten, blokfluiters en accordeonis ten. Al speelde de z.g. „planken koorts" de verschillende „solisten" wel eens parten, toch kon met vol doening naar hen geluisterd worden. De zang van het kinderkoor viel op door zuiverheid en duidelijke uit spraak. Deze openbare les werd afge sloten met een pianosolo van de heer Ab Lichtendahl zelf. SINT LAURENS. Jaarvergadering Groene Kruis. Donderdagavond hield de Groene Krulsver. Sint Laurens-Serooskerke (W.) haar 43e jaarvergadering ln het Vergaderlokaal o.l.v. de heer A. C. Schipper. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer J. Versluijs Szn, bleek, dat ln die 43 jaren het ledental klom van ruim 40 tot 740. De jaarreke ning sloot met aan uitgaven en Inkom sten van f4346,84 en een nadelig saldo van f 704.70 voor wat betreft het Groe ne Kruis. Voor de rekening t.b.c.-be- strijdlng waren deze cijfers f 2442,43 met een nadelig saldo van f 25.79. Door dat de bouwkosten van de garage voor de auto van de wijkzuster geheel uit de exploitatie van het Groene Kruis waren betaald, ls er voortdurend een tekort aan kasgeld. Een paar leden uit Seroos- kerke en Sint Laurens zullen trachten gelden ln te zamelen om de tekorten te dekken. Tot bestuursleden werden herkozen de heren A. C. Schipper en H. Janse Czn. VROUWENPOLDER. Ouderavond Chr. School. Donderdag werd een ouderavond ge houden van de Chr. school o.l.v. de heer J. Janse. Een gevarieerd program werd uitgevoerd, uitbeeldend, hoe er gewerkt en geleerd wordt op school. Op keurige en aardige wijze werd het programma door de kinderen voorgedragen. De voorzitter dankte de kinderen daarvoor. De jongens die de school gaan verlaten, boden het hoofd der school, de heer Wolf, een tweetal etsen van Veêre aan; de melsje3 hadden 's middags reeds een taart geschonken. De heer Wolf sloot met dankgebed. KRABBENDIJKE. Vergal! uilig Boerenleenbank. Onder voorzitterschap van de heer G. Dees hield de Coöp. Boerenleen bank „Krabbendijke" Donderdag haar algemene vergadering in „de Koop handel". O.m. werd besproken de cre- dietbeperkende maatregelen van de Nederl. Bank en de gevolgen voor de Boerenleenbank. De voorzitter wekte de leden op overtollig kasgeld en spaargeld te storten bij de Boeren leenbank. Tot bestuurslid werd de heer Zandijk en tot lid van de raad van toezicht de heer v. Weele herko zen. De rekening en balans 1950 werd goedgekeurd. Besloten werd het winstsaldo f4380,49, te storten in het reservefonds. De rekening sloot met f 8.385.572,54 en de balans met f3.202.052,82. Het aantal leden steeg van 394 tot 411. LEWEDORP. Vergadering „Vrederust". Donderdagavond hield de afd. van ,,Vrederust" haar jaarvergadering o.l.v. de heer H. Hoogerbrugge. De voorzitter van „Vrederust", ds J. de Vries, sprak over de geschiedenis en de arbeid der Stichting. Uit het jaar verslag van de secretaris bleek, dat er 62 leden zjjn, en uit het financieel ver slag een goed slot van f 2.50. De heer Hoogerbrugge werd als bestuurslid her kozen. COLIJNSPLAAT. Ouderavond o.I. school. Dinsdag werd een ouderavond gehou den van de openbare lagere school o.l.v. de heer P. H. Coomans. Burgemeester Schuit gaf een toelichting op het ver- bouwplan der school. De heer K. M. Schot, hoofd der ulo-school te Kortgene sprak over de aansluiting van het lager onderwijs op het U.L.O. KATS. Ouderavond o.l. school. De oudercommissie van de o.l. school organiseerde Dinsdag alhier een ouder avond, o.Lv. de heer Joh. van Liere. De heer K. M. Schot, hoofd der U.L.O.- school te Kortgene sprak over de aan sluiting van het lager onderwijs op het U.L.O. Na de pauze voerden enkele leerlingen enige aardige stukjes op. ANNA-JACOBAPOLDER. Algemene vergadering van het „Groene Kruis" afd. St. Phllipsland. Woensdagavond kwam de afd. St.- Philipsland van de vereniging „Het Groene Kruis" in algemene vergade ring bijeen o.l.v. de heer L. J. van Nieuwenhuyzen. Deze deelde mede, dat mej. J. J. de Jonge werd benoemd tot wijkzuster, In zijn jaarverslag deelde de secre taris mede, dat het ledental nu 584 bedraagt. Uit het jaarverslag van de penningm. bleek, dat het Groene Kruis een batig saldo had f2882,76 en de T.B.C. een nadelig slot van f 193,59. De bezittingen bedroegen f 6870,79, hetwelk ruim f282 meer is dan vorig boekjaar. De begroting voor 1951 sloot met een nadelig saldo van f 1334,50. De voorzitter deed een beroep op de la den om medewerking te verlenen bij een eventuele contributieverhoging. Bij de bestuursverkiezing werd de heer A. C. Clarisse herkozen. Tijdens de rondvraag werd gevraagd of het mogelijk was in Anna-Jacoba- polder materiaal van de vereniging op te slaan. Dit is echter om verschil lende redenen niet mogelijk. ST. ANNALAND. Jaarvergadering leesgezelschap. In de jaarvergadering van het lees gezelschap „Elck wat Wils" werd als bestuurslid, de heer M. Lanooy, her kozen. Per 1 Jan. 1952 wordt de con tributie met f 1 verhoogd. Er was een nadelig saldo van f43,16. 120 nieuwe boeken werden aangeschaft. In het winterseizoen was het aantal uitge geven boeken 8323 en in de zomtr van 1950 2412. Diefstal. Dezer dagen zou mej. M. bij haar nicht een middag thuiswachten. Deze nicht wist de tas van haar tante te be machtigen en aangezien daarin de huis sleutel zat, kon zij de woning van mej. M. binnenkomen. Zij toog op onderzoek uit en vond in een geldkistje van een inwonende neef van mej. M. f 150, het geen megenomen werd. Een deel daar van besteedde zij voor zichzelf. Bij haar vader werd de rest f40, te ruggevonden. Hij was bereid het hele bedrag terug te betalen. De politie heeft de zaak in onderzoek. Baldadigheid. De zoon van de heer E., die Donder dag juist de lagere school verlaten had, maakte al aanstonds misbruik van zijn vrije tijd. In de Julianastraat wierp hij bij vele huizen de voordeur open. De heer v. S„ bij wie dit ook gebeurde, wist hem te pakken te krijgen en gaf hem een geduchte aframmeling. Drie man brachten de kwajongen thuis. THOLEN. Verkoping, Door Notaris van de Veile alhier, is Dinsdagavond geveild vooi de erven wijlen J. de Later, een landbouwschuur met woonhuis en erf. K-.uer werd de heer M. OverbekeHage te Tholen voor de som van f6000. 2 gem. en 10 roeden bouwland voor f 1100 per gemet, koper A. da I.ater, Tholen. 68 A. weiland, koper C. de La ter voor f 1100 per gemet. Jubileum notaris v. d. Velde. De bekende Thoolse notaris D. v. d. Velde hoopt op 11 April a.s. zijn 40-jarig jubileum te vieren als zodanig. Het zal de jubilaris, die ruim 80 jaar is en ge boren Tholenaar, niet aan belangstelling ontbreken. Vliegtuigwrak. Door schipper Job Bout is Donder dag in het Bergschegat nabij Thoien op gevist het wrak van een 4-motorige En gelse bommenwerper, zonder motoren. Weervisserjj. Daar de mosselvisserij voorlopig ten dode gedoemd is, gaat men andere bron nen van bestaan aanboren. De schippers Simon en Johannes Schot St.zn zijn be gonnen met de aanleg van een grote weervisserij in de Schelde. Reeds is men op de haven bezig met het in orde ma ken van honderden bakens of rijshout voor het afzetten der percelen. BIGGEKERKE. Nieuwe school van Chr. Volks onderwijs. Woensdagmiddag kwam de raad van Biggekerke o.l.v. burgemeester J. L. Dregmans bijeen. De instructie van de gemeente-ge neesheer, dokter H. Frima, werd vast gesteld. De gemeentelijke vergoeding voor de school voor C.V.O. zal in 1951 bedragen f 931.voor de school voor L.O. op G.G. f 1437.Tot het garan deren van rente en aflossing van de geldlening van de Stichting Rusthuizen Walcheren werd z.h.s. besloten: Op een vraag van de heer van Splunder ant woordde de voorzitter, dat, als er vol doende plaats is, de ouden van dagen uit de gemeenten, die deelnemen aan de garantie, voorrang zullen hebben bij op name. Hij roemde de gezonde financiële exploitatiebegroting der rusthuizen en zei, dat „Der Boede" een buitengewone zegen voor velen betekent. Tenslotte werd het voorstel medewerking te ver lenen aan de bouw van de Bijz. Lagere school voor Chr. Volksonderwijs z.h.s. aangenomen. De heer Polderman vroeg, hoe groot de bijdrage van de gemeente zal worden, doch hierop kon geen ant woord worden gegeven. De gemeente zal 25 der kosten moeten betalen Vol gens de voorzitter is een sober, doch net en verantwoord gebouw ontworpen, be vattende 2 lokalen en een kamer voor het schoolhoofd. Er is ruimte voor het bijbouwen van een 3e lokaal. De school zal gebouwd worden achter de Herv. pastorie en niet aan de Trambaan, daar de Planologische Dienst zich hiertegen verzette. In de loop van Mei zal vermoe delijk de aanbesteding kunnen plaats vinden, terwijl de school dit najaar ge opend zal kunnen worden. De heer Lam- pert betreurde, dat van een samengaan der beide schoolbesturen en het vormen van één school niets is gekomen. Over eenstemming had kunnen betekenen, zo zei hij: één school met 4 leerkrachten. Zowel de voorzitter als de heren van Splunder en Meyers dachten er even eens zo over. De heer Polderman echter zei, dat de meerderheid der ouders tegen samenvoeging der scholen is en dat er zich vele practische moeilijkheden zou den hebben voorgedaan. Bij de rond vraag vroeg de heer Polderman meer politietoezicht en de heer van Splunder vroeg aandacht voor bestrating en ver lichting van het baantje in de dorps kom. ELLEWOUTSDIJK Kampeerterrein bij de haven. Dinsdagavond vergaderde de raad. Vastgesteld werd een verordening op de heffing van vergunnings- en verlofs- recht, ingaande 1 Mei a.s. Nadat de voorzitter mededeling had gedaan omtrent de bouw van twee wo ningen, waarvoor de Wed. J. Verheijke en Zn de laagste inschrijfster was, werd een kampeerverordening vastgesteld. Als terrein werd aangewezen een per ceel bij de haven. Besloten werd de woningen Achter weg D 36 en Havenstraat D 42 onbe woonbaar te verklaren. De heer Oele informeerde naar de plaatsing van verkeersborden en de heer Platschorre naar het herstel van het trottoir in de Zomerstraat. De heer Stouthamer wees op de slech te toestand bij de stortplaats voor vuil op de haven. (Ingez. mededeling, advert.) Kneepjens redt zijn leven. De heer A. Kneepjens, vertegen woordiger in insectenpoeder, mug genolie, vliegenlijm, rattenkruid en andere verdelgende middelen, was een man van levendige verbeeldings kracht. Zo opende hij nimmer de klerenkast, zonder te kijken of er wellicht achter een van zijn col bertjes een inbreker verdekt stond opgesteld. Ook stapte hij nooit in bed, zonder zich eerst even te bukken om te zien, of er onder het ledikant een Man met Laaghartige Bedoelingen verborgen lag. Op een nacht kwam de heer Kneepjens, wel niet dronken, maar toch inner lijk opgebeurd, thuis en begaf zich zingend naar zijn slaapvertrek. On getrouwd zijnde wierp hij zijn kousen, bretellen en onderwolletje zorgeloos de kamer rond en vloog, in zijn haast om onder de dekens te komen, met één sprong zijn bed in, zonder eerst te kijken of er iemand onder lag. Hij maakte zich een holletje en keek, knorrend van behagelijkheid, de duistere kamer in. Plotseling verstijfde hij van schrik. Want van onder zijn ledikant hoorde hij het zachte slijpen van een mes. Nu was de heer Kneepjens tegen ongevallen verzekerd, maar toch kon hij een gevoel van onbehagelijkheid Diet van zich afzetten. Hij bukte zich over de rand van het bed en kees midden in de verlopen gelaatstrekken van Loze Arie, een vooraanstaande figuur uit de Amsterdamse onderwereld. De heer Kneepjens bedacht zich geen ogenblik. Hij grabbelde zijn enigste pakje „North State" uit het nachtkastje en liet dit aan een touwtje omlaag zakken. „Is dit ge noeg, Arie?" vroeg hij zacht. „Me neer," antwoordde de diep gezonken man, „daar lig ik nou al een uur naar te snakken." En zo geschiedde het, dat het leven van deze uitne mende vertegenwoordiger gespaard bleef. In -onverapdértijke -'Standaard'kwaliteit Minister Mansholt en de mosselziekte. Wel hulp voor opnieuw bezaaien» als minister Lieftinck toestemt. HET IS GEBLEKEN, dat de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening geheel afwijzend staat tegenover regeringshulp voor het schoon vissen der mosselpercelen. Hij staat echter welwillend tegenover het verlenen van steun voor het opnieuw bezaaien der percelen. Dit laatste is echter afhan kelijk van de goedkeuring vau de minister van Financiën. Een beslissing hier over kon echter op korte termijn tegemoet worden gezien. 30.000 tot 40.000 ton mosselen in Wester-Eems. Aldus is de leden van de Vissersver eniging „Yerseke" medegedeeld in een circulaire, waarin verslag wordt gege ven van een te Den Haag gehouden ver gadering met de adviescommissie, welke werd belegd om de aanvoermogelijkhe- den van mosselzaad uit de Wester-Eems te onderzoeken. Ondanks alle bekende argumenten, die nogmaals ter tafel zijn gebracht, heeft minister Mansholt afwijzend be schikt, omdat hij van mening was, dat de ramp in de eerste plaats door de be drijven zelf moet worden opgevangen, hetgeen hij mogelijk achtte, omdat het mosselbedrijf in de afgelopen jaren goe de opbrengsten heeft gehad. Ook al zou den de percelen worden schoongevist, dan is niet te verwachten, dat hiermede de parasiet uit de Zeeuwse wateren is verdwenen, terwijl tenslotte de huidige positie der schatkist ook een belangrijke i'actor is. Het vissen op de Wester-Eems. Nu op korte termijn een beslissing was te verwachten, of steun voor het bezaaien der percelen zal worden ver leend, achtte men het nodig besluiten te nemen over het in het Wester-Eems- gebied aanwezige mosselzaad. De voorraad daar wordt geschat op 30.000 h 40.000 mosseltonnen, aldus de heer van Erp, die eveneens aanwezig was. Hij achtte het wenselijk zo spoedig mogelijk met het wegvissen te beginnen, liefst al met 2e Paasdag. Eén der aanwezigen stelde voor het zaad niet naar Zeeland te brengen, maar naar de Wadden. Dit kon in geen geval worden toegestaan, zei de heer van Erp. Hoewel er niet direct geconstateerd is, dat er parasieten in het zaad voorko men, moet toch zeer voorzichtig ge werkt worden. De Waddenzee, het enige onbesmette gebied in Nederland, moet vrij gehouden worden. Hieruit zal in de toekomst het mosselzaad moeten ko men, dat voor Zeeland wel eens de red ding zou kunnen betekenen. Verzocht werd er rekening mede te houden, dat verschillende kwekers om godsdienstige redenen bezwaren hebben om op Zondagen werk te verrichten, terwijl men ook 2e Pacisdag een minder geschikte dag vond om te beginnen. De verdeling. Over de wijze van vissen en de ver deling van het zaad werd vervolgens uit voerig van gedachten gewisseld. Uitslui tend Zeeuwse mosselvissers zullen aan de visserij mogen deelnemen. De vergadering was van mening, dat vrijwel alle kwekers zich hiervoor zullen aanmelden, indien regeringssteun wordt Avondnijverheidsschool Zierikzee. Donderdag j.l. vond de uitreiking plaats van de eindgetuigschrlften der Avondnijverheidsschool te Zierikzee aan de vertrekkende leerlingen door het be stuur der Ambachtsschool, onder voor zitterschap van mr C. J. B. du Croo. 24 leerlingen namen deel aan het examen, 22 ontvingen het eindgetuig- schrift. Elndgetuigschrift 5-jarige cursus: Afd. Smeden-bankwerkenA. P. van Beveren, Brouwershaven; C. Bolle, Zie rikzee en J. H. Oosterboer, Bruinlsse. Afd. Motorrijtuigherstellen: H. M. Beye en T. Beye, Oosterland; N. F. Dorreman, Zierikzee; M. P. Matthjjsse, Nieuwerkerk en J. Hoogerwerf, Brui nlsse. Afd. Timmeren; W. C. v. d. Ende en J. G. Rombouts, Zierikzee; Joh. V. d. Have, Oosterland; C. D. Hendrikse, Ouwerkerk; C. J. v. d. Hoek, Renesse en M. Straayer, Drelschor. Afd. Schilderen: J. Legemate, Zierik zee; P. v. d. Weele en J. v. d. Wielen, Noordgouwe. Elndgetuigschrift 4-jarige cursus: Afd. Smeden-bankwerken: J. v. d. Have, Oosterland; J. Kloet, Zierikzee. Afd. Bouwkunde: J. C. Krello, lood- en zlnkbewerken, Zierikzee; Joh. Thie- ry, metselen, Nieuwerkerk; J. C. Ver maas, metselen, Drelschor. Eén der leerlingen dankte bestuur, directeur en leraren voor liet genoten onderwijs. De cursus ving aan met 82 leerlin gen, 22 ontvingen het elndgetuigschrift, 50 werden bevorderd, 2 voorw. bevor derd, 5 niet bevorderd, 3 vertrokken tussentijds. TOOGÖAG VAN HERV. VROUWEN GROEPEN TE ZIERIKZEE. Door de Ring Schouwen Duiveland van de Herv. Vrouwengroepen geor ganiseerd in de C.J.V.F. (Chr. Jonge Vrouwen Federatie) werd te Zierik zee een toogdag gehouden in de Nieuwe Graanbeurs o.l.v. mevr. Steendam Quaak, de presidente van de Ring. Zij hield verder over iedere plaats die ter vergadering vertegen woordigd was een historische be schouwing. Over het gelezen Schriftgedeelte Matth. 26613 hield mevr. van verkregen. (Hierbij wordt uitgegaan van een prijs van f 2.per ton van 100 kg. geleverd in Zeeland, waarvan 80 of f 1.60 per ton zal worden vergoed). Zou geen steun worden verkregen, dan zullen de liefhebbers zich naar alle waarschijnlijkheid slechts tot kapitaal krachtige kwekers beperken, zodat ver deling dan geen moeilijkheden oplevert. De aanwezigen waren echter van oor deel, dat getracht moet worden weder om aan de slag te komen met een zo groot mogelijk aantal kwekers. Over de verdeling werd medegedeeld, dat als enige eis voor het verkrijgen te gen gereduceerde prijs wordt verlangd, dat het zaad zal worden uitgezet op een van te voren goed schoongemaakt perceel. Men was het er algemeen over eens, dat de verdeling het beste kan ge schieden op basis van de standaardcapa- citeitscijfers. Tenslotte deelde de voorzitter nog mede, dat, zodra hij van de minister een goedgunstig antwoord heeft ontvangen, door de heer Heimerilcx direct aan alle kwekers schriftelijk zal worden ge vraagd, of zij, op grond van de heden vastgestelde richtlijnen, in aanmerking wensen te komen voor het vissen op- en leveren of kopen van mosselzaad, waar na vervolgens, in overleg met de heer van Erp, zo spoedig mogelijk de eerste groep kan vertrekken. Rhoon een referaat. Mej. D. Krijger uit Bruinisse declameerde een ge dicht, passend voor* deze passietijd Hetzelfde gold voor een zangstukje, door enige leden van de afdeling Oos terland ten gehore gebracht, afgewis seld door declamatie van de afdeling Haamstede en een gedicht van de af deling Ellemeet. In de middagbijeenkomst hield me vrouw Grootveld-Timmermans, Bonds secretaresse, een referaat over „Ge zinsproblemen en moeilijkheden in deze tijd". Voorts werd nog zang en declama tie ten gehore gebracht, waarna mevr. Steendam deze goedgeslaagde toog dag sloot. BRUINISSE. Jaarvergadering „Nu met Hope". In „Het Centrum" werd de jaarver gadering van de muziekver. „Nu met Hope", o.l.v. de heer C. W. de Jonge ge houden. Er was in 1950 op muzikaal gebied een grote vooruitgang. Op het Bonds- concours te Dreischor zal de vereniging uitkomen in de 2e afdeling. Op het so listenconcours behaalde Bruinisse het hoogste aantal punten. Minder gunstig stond de verenigingskas ervoor, daar het aanschaffen van muziek, instrumen ten enz. meer offers vroeg dan de leden alleen konden dragen. Er was over 1950 toch nog een batig saldo. Besloten werd een „vaandelfonds" te stichten en gelden in te zamelen voor een vaandel. Aanbesteding. Voor rekening van de heer C. Haeck Jacz. werd aanbesteed het bouwen van een woonhuis aan de Molenstraat, vol gens ontwerp van architect de Wilde te Breda. Raming f 11.800, Ingeschreven werd als volgt: Jac. den Herder, Bruinisse f12.857; Firma Wed. H. L. Schilperoord, Bruinisse f 11.333; Firma S. Capelle, Bruinisse f 10.980; A. M, Jumelet, Bruinisse f 10.523. ZIERIKZEE. Vergadering Centr. Middenstands vereniging. Woensdagavond vergaderde in het Huis van Nassau de Centr. Midden standsvereniging onder leiding van de heer J. Steutel. In zijn openings woord memoreerde de voorzitter de acties die in het afgelopen jaar door de middenstandsverenigingen waren gevoerd, o.a. winkelweek en St. Ni- colaasactie. De secretaresse, mej. Groenleer, gewaagde in haar jaarver slag o.a. van de oprichting der Cen trale in Juni van het vorige jaar en de steun welke werd ontvangen bij het organiseren der winkelweek, de pogingen die werden aangewend .ot oprichting van een credietbank, het overlijden van de heer W. P. Brou wer en constateerde zij, dat alle mid denstanders nog niet hun belang be grijpen. Brede discussie ontspon zich over de vraag hoe uit het centrum wonende winkeliers in de verschil lende acties kunnen worden inge schakeld en wat dit jaar zal worden gedaan. Een plan van de heer J. C. v. d. Doel zal nader overwogen wor den. Examen Rode Kruis. Dezer dagen nam dr Potmans uit Noordgouwe aan 2 vrouwelijke en 9 mannelijke candidaten het examen af voor Rode Kruishelpster en -helper. Hiervoor slaagden de dames J. van Luijk te Zierikzee en J. Reinhoudt te Serooskerke en de heren A. A. Berre- voets, J. Folmer, B. C. v. d. Kloot, L. A. Schouls en Th. N. Sies, allen te Zierik zee. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nieuwland en Hei- en Boeicop, A. J. Jorissen, cand. te Rjjs- sen; te Nieuw-Lekkerland (2 vac.), J. van Dijk te Gameren en J. S. Stelwa gen te Wezep; te Heilouw, P. J. Dors man te Schelluinen; te Dokkum, N. v. d. Wall te Hornhuizen; te Marken, K. F. Abelsma, cand. te Amsterdam; Ie Melissant, W. Kranendonk te Ha- gestein. Aangenomen naar Midwolda (Old), J. Bouterse te RottumStritswerd. Gercf. Kerken. Beroepen te Strijen, Wapenveld en Dilnis, M. T. Minnema, cand. ie Rotterdam; te Kommerzijl, H. van Heijst te Zwartemeer. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.). Beroepen te Zaandam, P. van Gurp te Musselkanaal, Bedankt voor IJmuiden en voor Bilthoven, J. J. Arnold te Vrouwe polder. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Noordeloos, A. Hilbers te Oud-Beijerland. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Dirksland, F. Mallan te Bruinisse. KERK EN SCHOOL tn Met ingang van 16 April zijn de vol gende ambtenaren bij de belastingdienst verplaatst: de grenskommies M. Reijn- ders van Sluis naar Nispen; de grens- kommies H. A. Kroon van Nispen naar Sluis; de assistent M. W. Goudzwaard van St. Jansteen naar Terneuzen. =- Het Chr. muziekgezelschap „Soli Deo Gloria" te Colynsplaat, zal deelnemen aan het concours van de Z.-Hollandse Bond van Chr. Harmonie- en Fanfare gezelschappen op 2e Pinksterdag te Zwijndrecht. Het corps komt uit in de 2e afdeling fanfare. Momenteel heerst in Tholen onder de kleuters zo erg de mazelen, dat reeds één der kleuterscholen de deuren heeft moeten sluiten. M.i.v. 1 April is aan mej. G. E. D. Ge luk, schrijfster Dir. Belastingen te Tholen, eervol ontslag verleend. In St. Annaland zal in het komende seizoen weer aan vele handen werk ver schaft kunnen worden. Er is hier n.l. 90 gemet met zilveruien beplant. Vanavond 8 uur zal de raad van Krabbendijke vergaderen. Ten gevolge van de harde wind ont stond er brand in de schoorsteen van de woning van de heer Anth. P. Ridderhof Azn. te St. Annaland. De heer den En gelsman wist met zand de brand te blus sen. <- Bij de jaarlijkse verplichte stierenkeu ring te St. Annaland werden slechts twee dieren aangevoerd. Goedgekeurd werd de stier „Arnold" van M. An- thonisse. Politierechter Middelburg Amor in de jenever, A. G., grondwerker te Westkapelle was verliefd op een Zoutelandse scho ne. En omdat hij dacht, dat hij haar niet zonder meer durfde vragen, dronk hij zich wat moed in. Teveel moed zelfs, waardoor hij geregeld naast in- plaats van op zijn fiets stapte. Twintig gulden", zei de rechter mild, want hij houdt wel van idylle's. De dief die zichzelf bestal. De varensgezel F. van B. uit Vlis- singen had de politie aan het werk gezet omdat hij 10 „tinnetjes" Players miste. De tinnetjes zaten in een doosje en omdat ze accijnsvr" waren had de douane er een touwtje et een zegeltje omheen gedaan. Bij controle waren de touwtjes doorgeknipt en het doosje leeg. De politie ging aan het zoeken en kwam bijde aangever terecht, die de blikjes voor een riks per stuk had verkocht. Het kost hem nu f 50 of 20 dagen. Tot twee weken gevangenisstraf werd de los werkman L. J. B. uit Bergen op Zoom, als D.U.W.-arbeider op Walche ren werkzaam, veroordeeld, omdat hij van een mede-arbeider een portemon- naie met diens loon had gestolen. H. B., dienstbode te Middelburg kreeg op zekere dag een snoeplustige bui. Aangezien ze zonder betrekking was en geen geld had, bestelde ze in een winkel enige makrelen en in een andere wat fruit. Ze liet het op reke ning schrijven van mevr. B. in Mid delburg. Het komt haar duur te staan: f 40 of 20 dagen. Nederlands neuro-chirurg emigreert naar Canada. De bekende Nederlandse neuro-chirurg dr Paul Hoeberechts uit Nijmegen, is met zijn gezin naar Canada geëmi greerd. Hij zei, dat hij door de politieke toestand in Europa tot zijn stap geko men was, hoewel hij in Nederland een bloeiende praktij!; had. Hij zal eerst een Canadese graad moeten halen, voordat hij zijn praktijk in Canada zal kunnen uitoefenen. Dit hoopt hij binnen een jaar te kunnen doen, terwijl -hij zolang in een zieken huis in Ontario werkzaam is. De eeuwenoude universiteitsstad Cam bridge is bij Koninklijk decreet tot „city" verheven. Nu het tot „grote stad" verklaard is, heeft Cambridge in dit opzicht dus dezelfde waardigheid als Oxford. Het testamen van Shaw. Donderdag ls te Londen het testa ment van Shaw gepubliceerd. De waar de van zijn eigendommen bedraagt ca. 1.5 mlllioen. "Volgens het testament moet het leeu wendeel van Shaw's fortuin worden aan gewend om zfln droom, een Engels al phabet van 40 letters, te verwezenlij ken. Wat dan overblijft zal ln drieën worden gedeeld. Een derde ls voor het Britse museum, waar Shaw studeerde, een derde voor het Ierse nationale mu seum In Shaw's geboortestad Dublin en een derde voor de Britse koninklijke academie voor toonkunst, die Engelse acteurs en actrices opleidt. Toerisme naar West-Vlaanderen. De West-Vlaamse V.V.V. „Westtoe- rlsme" heeft een plan voor het toeris me uitgewerkt. Er ls een propaganda- fonds Ingesteld, waarbij aan alle in het buitenland wonende toeristen vreem deling of Belg een bedrag van 200, 300 of 500 fr. wordt toegekend voor een verblijf van 7, 10 of 14 achtereen volgende nachten in eenzelfde West vlaams hotel of pension. Dit bedrag wordt alleen uitgekeerd voor verblijven buiten het volie seizoen, van 1 Mei tot 10 Juli en van 27 Augustus tot 30 Sep tember 1951. Voor kinderen van 4 tot 10 jaar wordt de helft betaald. Ook sommige winkels zullen deze toerusten reductie geven. Scheepvaartmoeilijkheden tussen Oost- en West-Duitsland opgelost. De directe moeilijkheden bij de inter zonale binnenscheepvaart tussen Oost en West-Duitsland zijn opgelost, aldus heeft een officiële Britse woordvoerder te Berlijn verklaard. De Britse autoriteiten hebben de be perkingen voor de Oost-Duitse binnen schepen, die in de sluizen van West- Berlijn werden vastgehouden, opgehe ven. De Russen zullen de inbeslaggenomen vergunningen en de scheepsrollen terug geven, om de interzonale scheepvaart te vergemakkelijken. (Ingez. mededeling, adv.) Beproefde hulp bii verkoudheid voor Vi. der. Moeder en kind. Donderdag werd op de Pietersberg te Oosterbeek de vierde algemene verga dering gehouden van de Prot. Christ. Journalistenvereniging. De vergadering stond onder presidium van de vice- voorzitter, de heer W. C. F. Scheps van 's-Gravenhage, die een openingsrede hield, getiteld: „Dankbaar, niet vol daan". Hij uitte daarin zijn vreugde over de groei der vereniging, maar wees er op, dat deze dankbaarheid eerst ln vol daanheid mag overgaan, als de laatste collega, die krachtens zijn levens- en wereldbeschouwing bjj haar behoort, zich onder de vlag dezer organisatie zal hebben geschaard. Dankbaar be toonde spr. zich ook over de opnieuw tot stand gekomen collectieve arbeids overeenkomst. Maar hij ontwikkelde toch nog verschillende desiderata. De salarissen zijn aan de lage kant, de pro motie is wel zeer uitgesmeerd en voor de jongere collega's met trouwplannen ls de weg eindeloos lang. Heel het peil der C.A.O. ligt enkele treden te laag en zij ls slechts als minimum-regeling acceptabel. Het ls te betreuren, dat de vacantleregeling niet verplicht ls. Een algemene pensioenregeling ls dringend nodig. Ook wees hy er op, dat de posi tie van de free lance-journalisten drin gend enige ordening vereist. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester, de heren Joh. C. Fran ken te Dulvendrecht en A. H. v. d. Na- dort te Utrecht werden goedgekeurd. Ook het bestuurslid werd door de ver gadering gesanctlonneerd. Een be stuursvoorstel om de naam der vereni ging te veranderen ln Prot. Chr. Jour nalistenkring, waardoor de rayons voortaan afdelingen zullen heten, werd na langdurige discussie aangehouden. Voorts werd het rayon Z.-Holland-Zee- land gesplitst ln een rayon Z. Holland- West en een rayon Rotterdam-Zeeland. Tot nieuwe bestuursleden werden geko zen de heren G. H. Meyroos te Zaandam en D. J. Tijken te Warnsveld. Donderdagavond vond een gezellige bijeenkomst plaats, waarin de revue werd gegeven, getiteld: „De andere kant van de krant", waarby de heer G. Kamphuls te 's-Gravenhage het scenario verzorgde. In aansluiting op de algemene verga dering vond Vrpdag te Oosterbeek de jaarlijkse conferentie plaats. Als refe rent trad op prof. dr R. v. Dpk te Lel den, hoogleraar ln de sociologie aan de Vrije Universiteit, met het onderwerp: „De pers als vormend element in de samenleving". Hy wees op de betekenis van de pu blieke opinie en de volksopvoeding. Da pers Instrueert en inviteert wel tot de daad, maar gaat niet over tot het stel len van de daad. zy ls bezig met de verschaffing van geesteiyk materiaal, die de echte vormgeving mogelijk maakt Veler critlek op de oppervlakkigheid van de courant ls onjuist, aldus spr., maar al geeft de courant geen weten schap, haar populariteit ls nooit vry- brlef voor halve en hele onwaarheden. Met de wetenschapsmens heeft de jour nalist gemeen, dat hij fanaticus van de waarheid moet zyn. Paedagoglsche ar beid heeft zyn eigen normen. Spr. zette tenslotte uiteen, wat dit normencom plex nu betekent voor de Chr. pers, waarby hy zyn gehoor opwekte zich steeds bewust te zijn van de roeping, te streven naar de waarheid.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 3