Vijftien mensen vonden de dood omdat zij de vrijheid te veel beminden*** Haar avontuur Serooskerke kampioen van de 2e klasse A* HET ZEEUWSE VERZET(V) Het werk op Noord-Beveland en Schouwen- Duiveland was moeilijk. Nooit overwonnen KORTE BERICHTEN Zeeuwse Christenjongeren kwamen samen. Dinsdag 27 'aart 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Op Noord-Beveland rustte de verant- daten, die op het echtpaar na allen ge- woordelijkheid van het LO werk voor namelijk op de schouders van twee mannen uit Wissenkerke. De een was een drukker, die zijn drukkerij voor een berichtendienst en voor het verspreiden van pamfletten wel besteedde. Hij, zo wel als de andere, stond slechts in ver binding met de LO via een Trouw-con- tact, de eerste via Middelburg en Vlis- Singen en de laatste door de Trouw- koerier op de Noordelijke eilanden: tot eind '44 David, daarna Leo, die ook op de provinciale vergadering verscheen voor Noord-Beveland en Schouwen- Duiveland. Ook Jan de Wit bezocht het eiland eens en verstevigde daarmee de verbinding. Noord-Beveland had omstreeks zestig onderduikers, voornamelijk in en om Wissenkerke geplaatst. De boeren wa ren niet erg willig in het opnemen van onderduikers. Na de geruchten van Dolle Dinsdag zijn de eilandbewoners ondanks waarschuwingen der illegali teit voorbarig geweest met het vlaggen, het onklaar maken van veerboten en het gevangen nemen van Duitsers. Het eiland werd nog niet bevrijd en de Duit sers keerden terug, staken enkele hof steden in brand, hielden razzia's en ar resteerden een medewerker Andries P. Dieleman (t), die later op Walcheren is gefusilleerd. Op 2 November '44 werd het eiland bevrjjd. Nog losser is de relatie van Schou wen-Duiveland met de LO. Ook hier bestond ze hoofdzakelijk door de Trouw koeriersdienst van Leo. Activiteit in de LO, voor Trouw en voor het OD-werk, trof men aan in Zierikzee, Renesse, Zonnemaire en Haamstede. Voor een steviger aanhalen van de verbinding met de LO was geen gelegen heid meer, daar het eiland op 15 Maart '44 geëvacueerd werd. De omstreeks 15 onderduikers werden veilig via Goes af gevoerd. Het drama te Renesse. In de eindphase van de bezetting heeft de illegaliteit van het eiland nog een zeer tragische gebeurtenis meege maakt. De Duitse bezetting bestond ten dele uit Russische krijgsgevangenen, wier leider contact zocht met de illega liteit om te helpen het eiland te bevrij den. Daar kwam echter niets van, maar de Duitsers begonnen ongerust te wor den en vorderden voor hun veiligheid alle mannen tussen 17 en 40 jaar. Een groep illegale werkers beraamde daarop het plan om het eiland te ontvluchten. Op 3 December '44 werd door de dis trictschef van de PZEM te Zierikzee, de heer Minkema, die een telefoonver binding met de geallieerde troepen in stand had gehouden en daarover veel Inlichtingen verschaft had, gevraagd, of de mogelijkheid bestond enige personen van het eiland weg te halen. Op een koude donkere avond, 7 December '44, gingen 16 mannen en één vrouw samen langs een eenzame dijk naar de Schelde en tuurden over het water. De spanning klom en het hart klopte al driftig de vrijheid, de VRIJHEIDtegemoet. Maar om half negen raasde een auto langs hen heen, bezet met Duitsers. Van zee uit kon men de auto zien rijden; de koplichten maakten een smalle licht baan in de duisternis. De auto draaide de dijk af en toen kon men van zee uit het rode achterlicht zien. De snelboot met Engelse stoottroepen, die hen be vrijden zou, keerde terug. Men dacht dat er verraad in het spel was en de mensen gevlucht waren Kort daarop verschenen Duitse sol- vangen namen: o.a. een Engelse piloot, een Nederlander in Engelse dienst, een student en een Armeens onderofficiers spion; verder verzetsmensen van het eiland. Een paar dagen later werden uit elke gemeente van het eiland vijf personen, waaronder familieleden van de gevan genen, naar de Slotlaan van het slot Moermond te Renesse gestuurd. Vele soldaten bewaakten daar de omgeving. Om twaalf uur moest de stoet van het gemeentehuis zich erheen begeven. Daar aangekomen zag men 10 lijken, pas op gehangen aan zware balken tussen twee bomen, sommige nog stuiptrekkend. Een vader zag er zijn zoon tussen hangen Tweemaal 24 uur moesten de slacht offers van het Duitse barbarendom blijven hangen. Hun zonde was geweest, dat zij als goede Zeeuwen hun vrijheid te veel bemind hadden. Hier dreigde het water de Zeeu wen te overstromen, daar werden zij bedreigd door het vuur. De mystieke ziel van de Zeeuw heeft op enkele plaatsen tijd no dig gehad om het verschil te zien tussen de straf en het gebod om verzet te plegen tegen de roede, die God voor de straf gebruikte. Maar toen het Zeeuwse volk de geestelijke achtergrond van het Nationaal Socialisme ging door zien, waren er ook onder hen ve len, die de route van het verzet zijn gaan volgen. Zeeland heeft geworsteld in de tourgende greep van de tyran, omringd door bloed en vuur en water, maar heeft overwonnen, is innerlijk nooit overwonnen ge weest. (In enkele vervolgartikelen zullen wij voorts de geschiedenis van de K.P. beschrijven.) (Ingez. mededeling, advert.) Arnemuiden verliest in -Rilland. De harde Noord-Wester heeft Zater dagmiddag niet kunnen verhinderen dat nog verschillende, en dan zeker niet de minst belangrijke wedstrijden zijn doorgegaan. Het belangrijkste feit was dat Serooskerke erin slaagde het ene benodigde punt binnen te halen, waar door het kampioen van da 2e klasse A geworden is. De cijfers van deze beslis sende wedstrijd zijn echter niet bepaald groots voor een kampioen In de le klasse werd alleen de wed strijd Rillandia IArnemuiden I ge speeld, welke eindigde in een 3-1 over winning voor de gastheren. Arnemuiden heeft hierdoor een paar zeer belangrijke punten verspeeld, waardoor het voor zichzelf de deur naar 't kampioenschap op een kier heeft gezet. 2e klasse A Bevelanders ISeroos- kerke I 00; Wissekerke IS.V.D. I 0—2. Serooskerke is door het bemachtigen van één punt kampioen in deze klasse geworden, waarvoor onze hartelijke ge lukwensen. Het zal echter de nieuwe kampioenen geen volle bevrediging ge ven, dat zij tegen de Bevelanders, welke op de 7e plaats staan, en nog met 2 in vallers speelden, geen enkel doelpunt scoorden. In deze spannende wedstrijd stelden beide voorhoedes teleur, terwijl bij de Bevelanders vooral de linksback en linkshalf en bij Serooskerke de beide backs tot de uitblinkers behoorden. De gastheren van Wissekerke moeten al be paald slecht op dreef geweest zijn dat zij n.b op eigen terrein met een duide lijke nederlaag tevreden moesten zijn. tinge II 10; Wemeldinge IIVeere H 1—0. Josex>h Pholien, de Belgische premier, is voornemens Vrijdag a.s. per vliegtuig naar de V.S. te vertrekken en daar een dag of tien te blijven. Wesfcduitse ambtenaren hebben ver klaard, dat de West-Duitse betalingen aan het egalisatiefonds van het plan Schuman niet meer dan 65 millioen DM per jaar. zullen bedragen. In het ziekenhuis te Kerkrade is over leden de burgemeester van die gemeen te, mr A. P. J. M. Lempers. Reeds sinds 1 Maart jJ. was mr Lempers buiten functie. Te Napels zijn 89 personen aangehou den i.v.m. de ontdekking van aanzien lijke hoeveelheden wapens en munitie. Van Amerikaanse zjjde is bij de Rus sische autoriteiten geprotesteerd tegen verschillende aanvallen op Amerikaan se legertreinen bij het passeren van de Russische zóne. De Roemeense minister van mijnbouw en olie-winning, Vasilichi, is van zijn functies ontheven, blijkbaar n.a.v. de slechte resultaten in de olie-industrie. Bijna duizend hongerige vluchtelingen uit de door droogte geteisterde gebieden in de noordoostelijke Braziliaanse staat Ceara zijn het stadhuis van Campos Sal- les, in het zuidelijk deel van Ceara, bin nengedrongen en eisten voedsel, werk en geld van de burgemeester. De Britse minister-president Attlee, ligt in het ziekenhuis en moet twee a drie weken onder medische behandeling blijven voor een zweer aan de twaalf- vingerige darm. De 84-jarige dirigent Arturo Tosca- nini zal het grootste deel van de sym- phonieconcerten van de nationale radio- omroep in het seizoen 19511952 diri geren. De Franse Nationale Vergadering heeft een nieuw kiesstelsel goedgekeurd, waarbij iedere partij, die 50 van de stemmen in een departement behaalt, alle zetels in dat departement krijgt toegewezen. De regering van Israël heeft Amerika verzocht haar door een schenking van 150 millioen dollars te helpen het be staande tekort aan verbruiksgoederen te overwinnen. De internationale grondstoffenconfe- rentie te Washington heeft bekendge maakt, dat zij voornemens is een com missie in te stellen, die tot taak zal heb ben aanbevelingen te doen inzake de productie en distributie van en de vopr- ziening met krantenpapier. In de gemeentelijke gasfabriek te Apeldoorn wordt op 28 Maart een huis- telefooncentrale in werking gesteld, welke bediend kan worden door een blinde telefonist, die beide handen mist. Amerikaanss hulporganisaties zijn voornemens 21.000 ton melkpoeder, 12.000 ton gedroogde eieren en 5780 ton boter naar Joego-Slavië te zenden tegen het eind van April. De N.V. organon te Oss heeft een be drag van honderdduizend gulden ter be schikking gesteld van de wetenschappe lijke en maatschappelijke arbeid in het belang van de rheumatiekbestrijding. Dit bedrag zal het beginkapitaal vormen van een fonds beheerd door een cura torium. EEN BROMFIETS OP DE LOOP Een boerin uit de omgeving van Se- venum heeft een benauwd avontuur be leefd, toen zij op de bromfiets van haar man in het dorp inkopen ging doen. Zij kon nl. het vehikel, alle vertwijfelde handgrepen ten spijt, niet tot stilstand brengen en somber draaide ze rond de stierenstal in de buurtschap de Steeg, op deze wijze een soloronde van Seve num makend. Tenslotte werd haar zon derling gedrag opgemerkt. Een smids knechtje kwam toegelopen en met hulp kreten wist de vrouw haar noodtoestand duidelijk te maken. De smid Is toen op een zware motorfiets gesprongen, waar mee hij de achtervolging inzette en de op hol geslagen bromfiets spoedig bij de staart had. Meevaller voor 600 gemeenten. Circa 600 gemeenten hebben van het ministerie van Financiën een schrijven ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat voor die gemeenten de onderne mingsbelasting over 1950 (m.i.v. 1951 is deze belasting afgeschaft) 31 millioen gulden meer heeft opgebracht dan oor spronkelijk was geraamd. Het bedrag, dat de gemeenten ontvan gen, hangt af van het aantal onderne mingen in iedere gemeente en het aan tal in die ondernemingen aangestelde arbeiders. Krupp hield directievergaderingen in de gevangenis. De Amerikaanse advocaat van Krupp heeft journalisten verteld, dat Alfred Krupp en verscheidene directeuren van zijn ondernemingen tijdens hun verblijf in de gevangenis van Landsberg (Beie ren) wekelijks directievergadering hiel den. „Het was één van de vermakelijkste dingen, die ik ooit heb gezien", zei Da vis, „Krupp aan het hoofd van de tafel, geflankeerd door zijn directeuren, allen gekleed in gevangenisuniform. Zij be spraken de productie-cijfers en de fi nanciële verklaringen, terwijl zij Ame rikaanse sigaren rookten en bananen en sinaasappelen aten". FEUILLETON door G. P. BAKKER. 61) „Wie heeft de brand er in gestoken?" vroeg de maarschalk. „Het zal altijd een raadsel blijven. Von Falkelberg, de bevelhebber zelf, om ons slechts een verwoeste, volkomen onbruikbare ves ting achter te laten? De burgers, die hun goederen liever zagen verbran den dan in handen der soldaten? De mannen, die hun vrouwen en dochters liever dood wisten dan in de macht der plunderaars? Saguntum? Kent u de Romeinse geschiedenis? Kent u La tijn?" „Ja, Excellentie." Von Pappenheim was niet alleen bekend als een dapper aanvoerder, maar ook als een zeer geleerd man. Hij had aan vele universiteiten in verschillende landen gestudeerd. „Student geweest?" vroeg hij. „Groningen, Thübingen en Venetië", luidde het antwoord. „Groningen, dat is Friesland." „Volgens de rector TJbbo Emmius zeker. Groot Friesland van het Vlie tot aan de Wezer." „Rerum Frisitarum historica", lach te Von Pappenheim. „U ziet, ik ken zijn werk." „De bewoners zijn eigenlijk Sak- sers", verklaarde Saxon. „Dus u is Hollander. Kranige werk tuigkundigen, koppige kerels." „Maar ga zitten, man." De maar schalk wees hem een stoel aan. Zijn gezicht stond vrolijk. De wetenschap had hem in een goed humeur ge bracht. „Nu wist Saxon, dat zijn hoofd geen gevaar meer liep. „Is u ook ingenieur? U heeft vol komen gelijk. Een open plaats en geen geld om de vesting op te bou wen, geen werkvolk verkrijgbaar!" Even zweeg hij. „Zeker, we hebben de plundering toegelaten. De dapperheid der solda ten moet beloond worden. Zij waren half verhongerd, verzwakt door ziek te, zelfs heerste de zwarte pest. Wat helpt verbergen, u zult de vlag heb ben gezien. Zij hebben gemoord, ge marteld. Het protestantse Duitsland dient door angst en vreze onder worpen te worden. Er bestaat geen andere wijze. Met verdragen rukt men de wortels niet uit. Met vuur en zwaard moeten de ketters verdelgd worden. Het valse geloof dient met wortel en kern uitgeroeid, de ware leer in de hoofden en harten te wor den gehamerd." Hij wond zich op, maar het beken de kruis op zijn gekerfd voorhoofd zag Saxon niet verschijnen. „Maagdenburg is het eerste voor beeld, het inluiden van een nieuwe periode. Sed cincere sciebat Han nibal." (Maar Hannibal wist te over winnen.) Zijn toon werd iets kalmer. „Daarover denk ik anders dan de hertog. Kerkelijke zaken hem onver schillig. Toen ik het protestantisme afzwoer, nam ik de wapenen op voor mijn geloof en mijn keizer. Doch ons einddoel is hetzelfde." Hij zweeg enige ogenblikken, toen vervolgde hy: „Maar de met zoveel moeite ver overde vesting te verwoesten, zoals men mij heeft verweten, zou slechts in het brein van een krankzinnige kunnen opkomen." Saxon voelde dat hij de waarheid sprak. Von Pappenheim was een oud generaal der artillerie, die er zijn eer in stelde, in kennis gelijk te staan met de beste Nederlandse ingenieurs, Hij maakte zijn ontwerpen zonder schansmeesters of deskundigen. Hij zou nooit alle bruggen, muren en to rens vernietigd hebben. Eensklaps vroeg hij: „Heeft u het huis met de toren gekend?" „Alleen van buiten, een prachtig huis in gotische stijl", antwoordde Saxon. „Mij is verteld door de waard van het wijnhuis „In de Gouden Kroon" aan de Brede Weg, dat de eigenaar een oude graaf was, die rus tig zijn dagen sleet." „Graaf von Ebertot. Maar hij was de eigenaar niet, een soort majordo mus. Hij is gevangen genomen en te gen een wissel van een behoorlijk be drag in vrijheid gesteld door gene raal Von Warmelode." „Wie was de eigenaar, Excellentie? vroeg Saxon. „De prinses Von Ebertot zu Quet- schen. Zij is gevlucht en in haar pa leis werd niets van waarde gevonden, noch later in de kelders, terwijl be kend was, dat er duizenden en dui zenden aan kostbaarheden aanwezig waren. Ook heeft zij, naar men my meedeelde, grote bezittingen buiten Maagdenburg." (Wordt vervolgd.) ZATERDAGMIDDAGVOETBALCOMPETITIE. De spannende wedstrijd van deze klas se werd in Krabbendijke gespeeld. Er werd hard om het beslissende punt ge vochten, maar tot één minuut voor het einde was de stand nog steeds blanco. Op dit laatste moment wist echter De Bel voor Krabbendijke het beslissende 2e klasse B: Ilapelle IIColynsplaat se Boys II 01; Krabbendijke IIKloe- punt te scoren, waardoor de positie van Kloetinge ernstig wordt bedreigd. Ka- pelle slaagde er niet in de punten thuis te houden terwijl Wemeldinge, ook al weer met 10, de eer aan zich hield en daardoor in enkele weken zijn po sitie aanmerkelijk heeft versterkt. De 10 overwinning van Colijnsplaatse Boys was bepaald mager. 2e klasse C: Meeuwen IV.S.C. I o—3. Inderdaar heeft het terrein-voordeel bij de Meeuwen een rol gespeeld en wis ten zij hierdoor de overwinning thuis te houden. Zy bezetten daardoor thans de 7e plaats en stonden hun 8e plaats aan V.S.C. af. 2e klasse E: Zaamslag IIIHoek II 2—4. Zoals te verwachten was heeft Zaam- slag III het tegen de reserves van Hoek niet kunnen bolwerken, al tonen de cij fers aan dat het overwicht van de gas ten niet bepaald geweldig geweest is. Uitslagen junioren-wedstrijden: NieuwlandDe Zeeuwen 03; Ril landia—Krabbendijke 02; Wemeldin ge's-Heer Arendskerke 51, Vergadering Ver. van Oud- leerlingen Fruitteeltschool te Wilhelminadorp. Zaterdagmiddag vergaderde de Ver, van Oud-leerlingen van de Fruitteelt- school te Wilhelminadorp in „Slot Ost- ende" te Goes. In deze jaarvergadering werd een overzicht gegeven van het werk van de vereniging. Dit overzicht getuigde van een actief leven en een gezonde stand van de financiën. Vol gens het reglement was de voorzitter aan de beurt van aftreden; hij sverd in het bestuur opgevolgd door de heer P. Verburg van 's-Heer Hendrikskinderen. Na de pauze hield ir van Soest een inleiding over zijn indrukken van de Amerikaanse fruitteelt. Uitvoerig stond de spreker stil by de mentaliteit en de opvattingen van de Amerikanen. Op vallend is de grote mate van vrijheid die men in Amerika kent, en waar men op de juiste wijze g-bruik van weet te ma ken. Deze vrijheidszin zet zijn stempel op het gehele Amerikaanse leven. Men heeft veel respect voor arbeid, mits deze productief is. Na een overzicht van de cultuur in het algemeen te hebben ge geven vertoonde de spreker een aantal kleurenplaatjes die een fraaie illustra tie van het besprokene waren. Nadat door een der bestuursleden tot de schei dende voorzitter enkele waarderende woorden van dank waren gesproken sloot deze de zeer geslaagde bijeen komst. Wielerwedstrijd te Middelburg. Zaterdagmiddag organiseerde de Zeeuwse W.S.C. „De Seheldemond" op het Molenwater te Middelburg de club kampioenschappen voor amateurs en nieuwelingen. Er moesten 70 ronden van elk 1100 meter worden gereden. Voor de aanvang van de wedstrijd sprak de voor zitter van „De Seheldemond", de heer C. v. d. Linde, een dankwoord tot de autoriteiten voor hun mederwerking. Daarna werd een minuut stilte betracht ter nagedachtenis van de kort geleden om het leven gekomen wielrenner Ger- rit van Beek. Om drie uur v\el het startschot voor de 9 amateurs en 17 nieuwelingen. Hoe wel er 70 ronden gereden moesten wor den, was de beslissing reeds voor de 30e ronde gevallen. De wedstrijd droeg dan ook een zeer eenzijdig karakter en was absoluut zonder spanning. Aanvanke lijk bleef het peleton bijeen, maar in de 10 ronde gingen Oosthoek, Damen en Ham er tussen uit, gevolgd door Zwartepoorte, Van Schayk en Stro o. Verhelst zag het gevaar en ging er ach ter aan. Hij nam de kop en liep steeds meer uit, zodat hij in de 27e ronde alle deelnemers, behalve Oosthoek en Da- men, gedubbeld had. Oosthoek bleef nu aan het wiel van Verhelst plakken, maar Damen kon het hoge tempo niet volhouden. Hij kreeg een inzinking en moest in de 55e ronde zelfs de strijd staken. De Middelburgse favoriet Van Schayk weerde zich uitstekend en wist in de eindsprint nog op de derde plaats beslag te leggen. De uitslag was: Amateurs: 1. C. Oosthoek, 's-Heeren- hoek; 2. A. Ham, Souburg; 3. F. van Schayk, Middelburg. Nieuwelingen: 1. M. Verhelst, Axel; 2. Konings, Goes; 3. H. Stroo, Vlissin- gen. Centrale Goes A.R. Kies- vereniginen. Zaterdag vergaderde de Centrale A.R. Kiesvereniging in de Kieskring Goes, onder leiding van de heer R. Zuidema. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester, de heren Hommes en Buitenhuis werden goedgekeurd. Hieruit bleek o.m. dat het totaal aantal leden 993 bedraagt en dat de rekening sloot met een batig slot van f 376,53. Een voorstel tot verlaging van de contributieafdracht voor met leden ge huwde vrouwen vond algemene instem ming. De heren C. Douw, J. Hommes en H. Wolfert werden als bestuurslid herko zen. De leden van het moderamen wer den opnieuw afgevaardigd naar het Prov. Comité. Bij de bespreking van de A.R.J.O.S.- actie werden de aangesloten verenigin gen dringend opgewekt, aan deze zaak volle aandacht te schenken. Tenslotte werd nog in de brede ge handeld over de oplossing van de kabi netscrisis en de houding daarbij door de A.R.-Kamerfractie aangenomen. Ds H. J. J. Keyzer nam afscheid van St Laurens. Zondagmiddag nam ds H. J. J. Key zer, Ned. Herv. predikant te St Laurens afscheid van zijn gemeente, wegens ver trek naar Maasland (Z.-H.) Ds Keyzer preekte over de afscheidsrede, die Jezus nield tot zijn discipelen (Joha 16 vers 33). Na de prediking zong het klein koor o.l.v. de heer S. Sanders de schei dende predikant Gez. 298 vers 3, 6 en 7 toe. Vervolgens sprak de burgemeester de heer J. W. van 't Hoff, die er op wees, dat St Laurens de eerste gemeen te van de predikant was en dat hij er veei en met enthousiasme heeft ge werkt. Hij dankte hem hartelijk voor de prettige samenwerking. Namens Classi caal bestuur en Ring sprak ds F. Don. De president-kerkvoogd, de heer J. W. Davidse, zei, dat er banden van vriend schap verbroken worden. Hij bracht de afbraak der bunkers in herinnering evenals de nieuwe klok, die door een actie van de predikant in de toren is gekomen. Ook mevr. Keyzer werd in de dank betrokken. Ouderling P. J. den Boeft sprak namens gemeente, vereni gingen en kerkeraad woorden van dank voor hetgeen ds Keyzer in de 3 en een half jaar, dat hy in St Laurens stond, heeft gedaan, Tenslotte sprak ds H. J. Fijnacker Hordijk als consulent, die de gemeente verzocht de scheidende predikant Gez. 94 (gew.) toe te zingen. Ds Keyzer sprak woorden van dank en zei,'zich bewust te zijn, dat hij vele fouten en tekortkomingen heeft gehad. Hij wekte de gemeente op tot trouw medeleven. Nadat de burgemeester van Arnemuiden, de heer J. Langebeeke, nog dank had gebracht voor hetgeen ds Key zer heeft gedaan als consulent in die gemeente, werd de dienst besloten met het zingen van Gez. 136 vers 1 en 5. Velen namen aan het eind van de dienst in de consistorie afscheid van ds en mevr. Keyzer. Kerknieuws, Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Middelburg (nader be richt) B. Baks te Capelle aan de IJssel. Voor Zevenhuizen L. D. van Dyi te Koudekerke. Geref. Kerken. Beroepen te Barendregt (vac. P. C. Pe likaan) drs J. v. d. Berg te Oost- en West-Souburg. Aangenomen naar 2e Exloermond N. Korenhoff, cand, te Leiden, die bedank te voor Geesteren-Gelselaar, Grijpsker- ke, Houwerzijl, Nieuwerkerk aan de IJssel, Lewedorp, Rilland-Bath en Woi- phaartsdijk. Geref. Gemeenten. Beroepen te Borssele Ds Heerschap te Wageningen. Uitvoering Mattheüs Passion te Axel. Op de zgn. stille Zaterdag werd door het Haarlemse gezelschap onder leiding van Piet van Egmond te Axël de Mat theüs Passion uitgevoerd in de Neder landse vertaling van Jan Engelman. Helaas heeft deze erg slordige uitvoe ring ons niet kunnen voldoen. Allereerst bleek de accoustiek in de kerk zodanig te zijn, dat het zowel voor de solisten als voor het koor een zware taak was om goed op toon te blijven, hetgeen dan ook niet altijd gelukte. Door gemis aan nagalm werden de koren, die kort en bijtend gezongen moesten worden, tot een onsamenhangend geheel. De over dreven sentimentele opvatting van de dirigent bij de uitvoering van de ver schillende koralen had in dit gebouw tot gevolg, dat enige koralen zeer onzuiver gezongen werden. Als solisten werkten mede: Maart je Kliffen, Leni Henning, Henk Meyer, Henk Driessen en Emile Linsen, waar van de dames wel het best voldeden. De tenor die de evangelisten-partij moest vertolken, bleek hiervoor niet de ge schikte zanger te zijn. In de aria's kwam zijn stem beter tot zijn recht. Evenals deze zanger maakten ook de andere he ren-solisten geregeld de fout Duitse woorden te gebruiken tussen de Neder landse tekst, hetgeen bijzonder storend werkte. Onze mening over deze uitvoering in de Nederlandse taal is, dat de door Bach zelf gebruikte tekst in het Duits verreweg te verkiezen is boven de Ne derlandse. Vele stukken kregen in de Nederlandse vertaling een geheel andere betekenis dan in het oorspronkelijke Duits. Tenslotte menen we nog ernstige be zwaren te moeten maken tegen de wel zeer erg verkorte uitvoering. Het gehele werk, dat oorspronkelijk ruim 4 uur in beslag neemt, werd zodanig besnoeid, dat men binnen 2% uur weer buiten stond. Het gaat zodoende lijken op een Mattheüs Passion in vogelvlucht. Alhoewel we het met de opvatting van Piet van Egmond niet eens zijn, kunnen we niet anders zeggen, dat dat hij zowel koor als orkest goed in zijn macht had. J. K. VERKLARING. Uit enkele reacties op de door ons gepubliceerde recensie van de op voering der Matthauspassion door de I Chr. Oratorium Ver. te Goes is ons gebleken, dat bij sommige personen de mening heeft post gevat, als zou den wij het werk dezer vereniging niet waarderen. Gaarne verklaren wij, dat het tegendeel het geval is en dat wij voorts tegenover de presta ties van de twee Oratoriumvereni gingen te Goes beide even onbevan gen' staan. Wij zijn echter van me ning, dat in een muzikale bespreking naast de waardering de critiek, in dien daar aanleiding toe is, niet mag ontbreken, zowel terwille van een eerlijke voorlichting van het publiek, als ten bate van de opbouw van het muziekleven zelf. Voorzover deze cri tiek ditmaal in een vorm mocht zijn geuit, waardoor enkelen zich ge kwetst konden gevoelen, spreken wij daarover inmiddels onze spijt uit. DE REDACTIE. De heer C. Blaas uit Poortvliet werk zaam te Scherpenisse kreeg een stapel hout op zijn voet en liep daardoor een beenbreuk boven de enkel op. Dokter Helleman verleende de eerste hulp en liet de gekwetste overbrengen naar het ziekenhuis. Een gezelschap van twee honderd le den van de afdeling Rotterdam der Ned. Chr. Reisvereniging maakte gisteren een trip naar Brugge en Gent. In Goes werd gepauzeerd om in hotel „De Koren beurs" de koffi# te gebruiken. (Vervolg van pag. 1) gen des Geestes, d.i. het volle Woord, wat vandaag de levensvolheid geeft, on danks de komende boycot voor wie ge trouw is. Christus wil zijn gaven uit werken in ons ter bereiking van de mannelijke rijpheid, naar het Nieuvv- Testamentisch oogstlied uit Et. 4. Wie daar niet van genieten kan, ga liever heen. Dit leven, ook, ja juist maatschap pelijk, komt hoe langer hoe meer te liggen binnen het krachtveld van Satan. 'Tijdige onderkenning is nodig. Hierop aansluitend sprak in de mid dagvergadering ds C. v. d. Waal van Leerdam over de krijgstactiek van de antichristelijke profetie. Spr. wees er op, dat tegenover Christus' macht Sa tan zijn machtsorganisatie plaatst: de anti-christelijke cultuurmacht. Satan komt echter nooit met de blanke sabel, concentratiekamp of tanks, dan kon je het zien. Satan krijgt de wereld achter zich door het beest uit de aarde d.i. de anti-christelijke profetie. Dat beest heeft een hoorn ais van een lam, d.i. het lijkt zoetsappig, maar zijn taal is als van de draak. De antichrist is nooit een buitenkerkelijke a-reügieuze figuur. Was dat maar waar. In Satans tactiek zit een machtig systeem van daemo- nische orde. Hij benevelt de mensen vol gens verschillende methoden: a. door mannen van gezag, kerkvorsten, die zeg gen ,zo zegt de Here", b. Door goedbe doelde zendingsijver: Zoek niet het iso lement, pas je boodschap aan; het zgn. apostolair motief, c. Door een greep op de jeugd, zoals het hellenisme in Israël gelukte, d. Door niet meer brutaal het Woord te ontkennen. Die tijd is voorhij. Men geeft een andere inhoud aan het Woord, en het lijkt orthodox. Het hui dige Barthianisme. e. Door het betrek kelijk maken van de waarheid op dit laatste concentreert de aanval zich in het bijzonder. Men roept; wat is waar heid? Door allerlei scholastieke rede neringen hebben we vandaag een kerk volk, dat doodmoe geworden is: Wie heeft nu eigenlijk de waarheid? Men opereert met wat teksten zoals „Dat zij allen één zijn" en „wij kennen ten dele" en men vindt het al gauw prach tig. Men doopt vandaag niet meer in „nijverheid, handel en industrie" doch men doet het vandaag in nettere, ortho doxe termen. Maak geen onderscheid meer tussen waar en vals, christen en anti-christen. Spr. toonde uitvoerig aan, dat de oecumenische beweging de vorm geving is van de anti-christelijke profe tie in onze dagen. Men heeft de tijd mee in de zucht naar eenheid, politiek en kerkelijk. Spr. legde een „Volk en Vaderland" en „Trouw" naast elkaar, die precies hetzelfde zeggen; alleen Mussert werd ervoor gefusilleerd. De oecumenische bgweging heeft overal zijn 5e colonne. Netelenbos werd inder tijd afgezet om zijn preken in de Ned. Herv. Kerk, vandaag vindt men het prachtig. De bodem wordt bereid voor de wereldkerk. Aan de V.U. wordt stoel na stoel bezet door' oecumenische figu ren. Vakorganisatie e.a. verlenen hulp diensten. Laten we gewaarschuwd zijn, maar ook dankbaar voor de reformatie, die de Here nog gaf. En die niet ver kwanselen. Nabij u is het Woord. CHR. GEREF J.V. EN M.V. TE BIEZELINGE. Het Zeeuwsch Verband van Christe lijk Gereformeerde J.V. en M.V. hield zyn Paasvergadering in Biezelinge. De vergadering werd geopend door de voorzitter, de heer Spaans van Zierik zee, met het lezen van 1 Thimotheus 6, Daarna volgden de gebruikelijke ver slagen en een declamatie uit Middel burg. Door de student P. N. Ribbers te Apeldoorn werd een referaat gehouden over „Paastriumph en Satanslist". Spreker begon met te zeggen, dat wij weer Paasfeest vieren; dat de dood is overwonnen, maar de strijd is gebleven. Hij schetste de strijd van de kerk, en de strijd van de Satan. Die poogt op allerlei manier de mens het geloof te ontnemen, om tot de conclusie te bren gen: er is geen God, en al was er een God, dan bemerken wij er niets van. Hij wees er op, op welke manier wij moeten strijden. Hoofdzaak is dat wjj onze ankers vast slaan in de Bijbel, dat moet onze grond zijn. Naar aanleiding van dit referaat werden vele vragen ge steld, die door spreker werden beant woord. De middagvergadering werd geopend door het zingen van Ps. 25 2, waarna een zangkoor uit Vlissingen enige lie deren ten beste gaf. De student J. de Vuy'st uit Apeldoorn hield daarna een causerie: „Het verbo den voegwoord". Het was een causerie die bedoelde aan te manen tot het van gen van de „vossen": intellectualisme en mysticisme. Het verboden voegwoord, het woord „dus", functioneert in ons leven o.a. bij het trekken van couclu- sies. En juist in het geestelijk leven zijn conclusies zo gevaarlijk. De zaken moe ten beleefd worden. Anderzijds dienen we ons te wachten voor mysticisme. Dit zeer diep en geestelijk moeilijk onder werp, werd met aandacht gevolgd. Daarop volgde een zeer geanimeerde bespreking, waaraan velen deelnamen. Het slotwoord werd gesproken door de voorzitter, waarna ds A. Gruppen voorging in dankgebed.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2