Zuid-Koreanen weer over de 38ste breedtegraad* Zeeuwse Chris ten jonger en kwamen samen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Mac Arthurs verklaring verwekt beroering Slakingen in Frankrijk lopen len einde. Prins Bernhard in Zuid- Amerika. Defensieuitgaven niet te hoge verzekeringspremie* Duizenden jonge mensen bijeen op 4 plaatsen» k SNIPPER k t A': NIEUWSk Succesvolle atoomproeven in Argentinië* Uitgave .stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. SC/, Tel. 2438, by geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1828 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord DINSDAG 27 MAART 1951 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terueuzen; H. Jansen, Me- ilskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 6.27 u., onder 19.05 u. Maan op 1.20 u,, onder 8.09 u. Hoogwater op Woensdag 28 Mrtt Vlissingen: 4.58 u. 2.18 m., 17.25 u. 2.06 m. Terneuzen: 5.31 u. 2.36 m., 17.58 u. 2.25 m. Wemeldinge: 6.48 u. 1.78 m., 19.15 u. 1.71 m. Zierikzee: 6.30 u. 1.53 m., 18.56 u. 1.48 m. Generaal Mac Arthur, opperbevelhebber der verbonden strijdkrachten in Korea, heeft Zaterdag medegedeeld de leiding van het achtste Amerikaanse leger opgedragen te hebben, de 88e breedtegraad opnieuw te overschrijden, „Indien en op het tijdstip dat zulks om veiligheidsredenen tactisch raadzaam is". Mac Arthur die juist te Tokio was teruggekeerd van zijn veertiende bezoek aan het Koreaanse front, zcide nog, dat de 88e breedtegraad geen militaire betekenis heeft. „Onze vloot- en luchtstrijdkrachten overschrijden deze grens naar believen en het leger heeft dat In het verleden herhaaldelijk gedaan". Uit de berichten van het front blijkt dat de Zuid-Koreanen inmiddels de breedtegraad hebben overschreden. Zü bezetten de plaats Joepon, 5 km ten N. van de breedtegraad aan de Oostkust. De Zuid-Koreanen ondervonden slechts geringe tegenstand. De actie was kenne lijk gericht op de consolidering van reeds bezet gebied, aldus Reuter. Volgens berichten van het front be reiden de Chinezen zich voor op het handhaven van een linie in de nabijheid van de 38e breedtegraad. Langs hèt centrale front rukten sterke Chinese groepen de troepen der Verenigde Na ties tegemoet. Ook heuvelstellingen even ten Zuiden van de breedtegraad werden door Chinezen weer bezet. Men neemt aan, dat de Noordelijken een linie ten Noorden van Tsjoentsjon willen be houden. Het hoofdkwartier van de Amerikaan se luchtmacht te Tokio meldt, dat de activiteit van de Noordehjke lucht macht boven Korea is toegenomen. In de afgelopen 16 dagen waren meer dan 140 vliegtuigen waargenomen. Daarte genover waren in de gehele maand Fe bruari slechts 90 vliegtuigen waargeno men. Er waren geen luchtslagen gele verd. Reactie op Mac Arthurs aaubod. Generaal Mac Arthurs aan bod om het de Chinese bevelhebber te velde te spre ken over een staken van het vuren in Korea wordt in het algemeen verwel komd in kringen der Verenigde Naties. Amerikaanse functionarissen ver wachten bittere protesten te zullen ont vangen over het aanbod. Ook verwachten zij, en wel speciaal van de regeringen van die staten, die Het Franse kabinet heeft Zondag avond drie uur vergaderd ter bespreking van maatregelen om te verhinderen dat de teruglopende stakingsgolf weer krachtiger wordt. Zij heeft daarby speciaal aandacht ge schonken aan de twee volgende punten: 1. Er moeten nieuwe loonschalen voor de ambtenaren worden vastgesteld. De ze hebben reeds hun ontevredenheid be tuigd over het feit dat de hun toege kende loonsverhogingen niet voldoende zijn om de stijging van de kosten van levensonderhoud op te vangen. 2. De uitwerking op de prijzen van de reeds toegekende loonsverhogingen, waarbü speciaal aandacht is geschonken aan de tarieven der gas- en electrici- teitsbedrijven en de kosten van het spoorwegvervoer. Na afloop van de kabinetsvergade ring heeft de minister van Voorlichting medegedeeld dat het zeker is dat de aan arbeiders van spoorweg-, mijn-, gas- en electriciteitsbedry'ven toegekende loons verhogingen zullen leiden tot een ver hoging der gas- en electriciteitstarieven en tot stijging van de kosten van het spoorwegvervoer en van de pry's van steenkool. De minister van vervoer deelde de persvertegenwoordigers mede dat de staking der arbeiders van de Parijse ondergrondse spoorweg en der autobus diensten uiterlyk Dinsdag zou eindigen. Ongeveer de helft van het normale aantal treinen der Parijse ondergrondse liep Zondag. Op de Zondagavond ge houden kabinetsvergadering is besloten de laagst betaalde Franse ambtenaren een loonsverhoging van twee duizend francs per maand toe te staan. Ook de salarissen van de andere ambtenaren zullen worden verhoogd. Onrust i. Perzië, Zaterdag is een poging gedaan om de militaire gouverneur van Teheran, Abdoel Hoesssein Hedjazi, te doden. De aanslag mislukte. De gouverneur heeft Maandagmorgen 9 personen laten arresteren „die het kei zerlijke hof vijandig gezind zijn". Naar verluidt zijn er gistingen merk baar in de industriesteden in het Noor den. Men verwacht, dat ook hier de staat van beleg zal word enaangekon- digd. Generaal Hedjazi is tevens hoofd van de politie. In het geheel zijn in verband met de op hem gemunte aanslag 9 ge wapende personen gearresteerd. Zij be horen allen tot de secte der Fadayian. De moordenaar van generaal Razmarra behoorde eveneens tot deze organisatie. Personeel in opleiding by het olie centrum van de Anglo-Iraanse Olie maatschappij Abadan is Zondag in sta king gegaan. Arbeiders by de installatie te Bandar (aan de Perzische golf) en op de velden van Agha-Dhari zyn sinds Zaterdag niet op het werk verschenen. In 7 plaatsen in het Zuid-Perzische oliegebied, onder meer in Abadan, is de staat van beleg afgekondigd. In Teheran was dit reeds eerder ge schied. Geen interesse. Vorige week is tot lid van de ge meenteraad van Dinteloord benoemd verklaard de heer J. Peeters (K.V.P.), die de heer Adr. de Pender (Arb.) op volgt, die onlangs zyn ontslag vroeg. Na de heer De Pender was nog een achttal leden van de P.v.d.A.-fractie aan de beurt om tot de raad toegelaten te worden. De één na de ander bedank te evenwel voor de benoeming. Daarna kwam de K.V.P.-iyst aan de beurt, die by de verkiezingen het grootste gemid delde heeft behaald. strydkrachten in Korea hebben, nieuwe verzoeken om het gezag van de gealli eerde opperbevelhebber te beperken. Van Chinese zyde werd tot dusver keen commentaar geleverd. Amerikaanse bladen meldden Zondag dat de medeling van Mac Arthur een voorgenomen verklaring van de regerin gen der 14 landen, die strydkrachten in Korea hebben, „in de war zou hebben gestuurd". In deze verklaring, die men aan de regering te Peking zou hebben willen aanbieden, zouden de vredes doeleinden der 14 staten uiteen zyn ge zet. In officiële Amerikaanse kringen weigerde men te bevestigen of te ont kennen of een dergelijke verklaring werd voorbereid. Volgens andere berichten zouden Rus sische diplomaten te kennen hebben ge geven dat een eventueel naderen door verbonden strydkrachten van de Jaloe (de grensrivier tussen Mandsjoerye en Korea) een rechtstreeks ingrijpen door de Sowjet-Unie zou veroorzaken. Deze berichten hebben het nog moei lijker gemaakt een inzicht te verkrij gen in de ontwikkelingen van het Ko reaanse vraagstuk. Week-end met ongelukken. Op een onbewaakte overweg onder de gemeente De Bilt is Maandagavond een ernstig ongeluk gebeurd. Een vier-per- soons D.K.W.-personenauto is door een uit de richting Utrecht komende elec- trische trein gegrepen en totaal ver nield. Een in de auto zittende dame werd er uit geslingerd en later dood aangetroffen. Een heer en een kind werden zeer ernstig gewond gevonden, een ander kind minder ernstig. Een verloofd paar, dat Zondagavond op de rechterhelft van de weg Rolde Eext wandelde, is door een passerende auto, bestuurd door een chauffeur uit Assen, gegrepen. De 25-jarige A. de Boer uit Annen werd ongeveer 20 meter meegesleurd en bekwam zulke ernstige verwondingen, dat hij ter plaatse over leed, Zijn verloofde, werd opzij geslin gerd, en kwam met lichte verwondingen vry. Een 8-jarig meisje, Jennie Harms uit Steenwyk, is Zaterdag op de onbewaak te overweg te Havelterberg (gemeente Steenwyk) door een diesel-electrische trein gegrepen en gedood. Zaterdagmorgen kwam de heer J. A. M. van Neijenhof te 's-Gravenhage, door het slippen van zyn motor zo ongeluk kig te vallen, dat hy per ambulance naar het ziekenhuis „Zuidwal" moest worden overgebracht. Zondagmiddag is hij overleden. Joego-Slavië heeft Amerika grond stoffen voor de industrie tot een waarde van 30 millioen dollars gevraagd. H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard zyn Zaterdagmiddag, uitge leide gedaan door minister Stikker en de gezanten van Argentinië en Chili, met een regerings-Dakota van Soester- berg naar Zurich vertrokken. Vandaar uit is Prins Bernhard met het K.L.M.- lyntoestel naar Buenos-Aires voor zyn goodwill reis naar Argentinië, Chili en Uruquay vertrokken. Voordat de Koningin en de Prins zich naar het wachtende vliegtuig begaven, sprak de Prins voor de microfoon: „Nu ik op het punt sta mijn goodwill-reis naar Zuid-Amerika aan te vangen, spreek ik de wens uit, dat deze reis zal beantwoorden aan haar doel: Verster king der banden tussen Zuid-Amerika en Nederland. Tot weerziens, hasta la vista". Zondagmiddag is de Prins te Lissa bon aangekomen. De Prins heeft een uur in de Portugese hoofdstad vertoefd. Hy maakte een rit door Lissabon. Zondagmiddag is de Prins en zyn ge volg van vijf personen uit Lissabon naar Dakar (Frans West-Afrilca) vertrok ken. Van Dakar uit werd de oversteek over de Atlantische Oceaan naar de Uruquese hoofdstad Montevideo ge maakt, waar het hoge gezelschap Maan dagavond aankwam. Mijngas voor Bergen op Zoom op 4 April. Naar wy vernemen zal niet zoals gemeld Bergen op Zoom op 2 April a.s. op het myngasnet worden aange sloten, doch op 4 April, des morgens om half elf. De plechtigheid wordt ver richt door burgemeester ir H. Witte in tegenwoordigheid van vertegenwoordi gers der Staatsmijnen en van het Berg se gemeentebestuur. Dr W. Drees heeft Zaterdagavond in een radiotoespraak een toelichting ge geven op de algemene toestand waarin Nederland verkeert en die de laatst aan gekondigde maatregelen noodzakelijk maakte. De hoge defensiekosten, die in de naaste toekomst zullen worden vereist vergeleek de minister-president met een verzekeringspremie. Deze is weliswaar hoog, maar niet te hoog voor de waar borg die men krijgt. Want door het Noord-Atlantisch verdrag hebben wij de zekerheid dat wy in geval van agres sie onmiddellijk hulp krijgen van Ameri ka, Canada en de andere Noord-Atlan tische staten. Voor de grotere defensie uitgaven zullen hogere belastingen wor den geheven. Op de winsten van vennootschappen, zowel als van andere bedrijven, hogere vermogensbelasting, hogere motorrijtui- igenbeiasting, hogere belasting ook op minder noodzakelijke artikelen. Hierbij wordt de grote massa zoveel mogelijk ontzien. Met deze belastingen wordt er ook doelbewust op aangestuurd, dat men minder zal kopen en dat men ook met wat wy investeringen noemen, de uitgaven voor uitbreidingen van bedry- ven, voor vorraadvorming e.d. zich zal beperken tot het strikt noodzakelijke. Zoals de overheid dat zelf ook zo scherp mogelyk zal moeten doen. Het gebruik van onze reserves en van de buitenlandse hulp na de bevrijding is geen verspilling geweest. Wat ver woest was is voor een groot deel her steld. Onze productie en onze uitvoer zijn regelmatig gestegen. 1950 bracht een terugslag. Er ont stond door liet Koreaanse conflict op de wereldmarkt een vraag die de grond- De Tweede Faasdag wordt vanouds door de verschillende jeugdorganisaties gebruikt voor hun provinciale toogdagen. Vele duizenden jongeren komen cllt jaar op die dag tesamen. Zo was het ook gisteren. Uit de massale opkomsten bleek dat de christelijke jeugdorganisaties de Zeeuwse jeugd nog iets hebben te zeggen iu deze ty'd van vervlakking een verblijdend teken! Geboeid hebben de jonge mensen in Goes, Middelburg, Zoutespui en Biezelinge geluisterd naar de bezielende woorden waarin de bljjdscliap van Pasen tot uit drukking kwam. opgevoerd, terwijl de Mandolineclub „Apollo" uit Goes voor de muzikale af wisseling zorgde en enorme bijval oogst te. In de „Prins van Oranje" werd in de morgen- en middagbyeenkomst resp. o.l.v. de heren J. Kaboord en P. Loof vergaderd. Na een toelichting van de P. de Leeuw werd daar door de toneel groep van de Goese Jonge Kerk het spel: „Ik zal herrijzen" opgevoerd. Door uitstekend spel heeft men bereikt, dat met grote aandacht werd geluisterd. De collectes voor de C.J.M.V.-ziekendienst brachten f 238,16 op. „WEERBAARHEID". Na de middagbyeenkomsten trokken de deelnemers in marsformatie met de tamboers- en pijpercorpsen „Irene", Terneuzen, „Jonge Kracht" Biezelinge, „Juliana" Middelburg en „Excelsior" Goes in hun midden door de stad. De mars eindigde by de Grote Kerk, waar een laatste bijeenkomst werd gehouden, die onder leiding stond van ds J. van Winterswijk, Ned. Herv. predikant te Grijpskerke. Hy verwelkomde in het by- zonder een Zwitserse C.J.M.V.-er. Ty- dens deze dienst werd nog gezongen o.l.v. ds S. P. de Roos uit 's-Heer Hen drikskinderen. Ds Van Winterswyk, die het Bondsonderwerp. „Weerbaarheid" behandelde, begon met het schetsen van de critieke wereldsituatie. Spr. wees op de angst voor Rusland en de hoop, die men op Amerika heeft gevestigd. Het wordt, zo zei spr. een kiezen tussen Baal (Rusland, Amerika, bewapening enz.) en God. De vraag dringt zich aan ons op, aldus vervolgde de predikant, of wy als C.J.M.V. een front moeten vormen en met de wapenen soldaten van Christus worden. Spr. liet een krachtig „neen" horen en zei, dat men niet moet geloven in overwinning der wapenen, doch in Gods overwinning in Jezus Christus. Ds Van Winterswyk herinnerde aan de strijd tussen David en Goliath en zei voorts, dat de strijd tus sen zonde en genade blijft voortduren. C.J.M.V.-ers, aldus spr., hebben te strij den tegen de macht van angst, critiek, spot, verstand en zonde. Weerbaar zijn als C.J.M.V. betekent het aantrekken van de geestelijke wapenrusting. Spr. besloot met te wijzen op de strijd, die Jezus Christus heeft gestreden en dat God In Hem de wereld heeft overwon nen. EN TOCHVOORUIT! Door de regen moest de slotbyeen- byeenkomst op de Markt en daarmee de taptoe vervallen. Ds W. de Goede, Vry Evang. predikant te Wemeldinge sprak daarom in de kerk een slotwoord over „En tochvooruit!" Hy zei, dat voorttrekken het devies is, waarmee men naar huis moest gaan. Vanuit het geloof in de Opstanding kun nen we de wereld aan, aldus spr. Het gaat er om, zo zei de predikant, dat Jezus Christus in jullie gewonnen heeft, waardoor jullie het kunnen winnen in deze wereld. „Sluit de gelederen, zo be sloot ds De Goede, trek ten heiligen strijd, want in Christus zyn we meer dan overwinnaars. Met dit pakkende woord, gesproken aan het eind van een geslaagde Bondsdag, trokken de hon derden naar huis. J.V. OP G.G. TE 'MIDDELBURG. De 56e jaarvergadering der afdeling Zeeland van do Ned. Bond van Jonge- Ungsverenigingen op Geref. Grondslag werd gisteren te Middelburg in de Bo- gardzaal en do Noorderkerk gehouden o.l.v. de heer Jacq. de Smit. De middag vergadering werd door ea. 1200 jongens en meisjes bezocht. Behalve enige af gevaardigden van zusterorganisaties kon de voorzitter welkom heten wethou- HET C.J.M.V. IN GOES. In de Ganzestad waren ongeveer 1100 C.J.M.V.-ers bijeen, om daar hun Bondsdag te houden. Machtig klonk de zang van de honderden jongeren door de Goese Grote Kerk en recht op de man af waren de preek van ds Strating, alsmede de woorden door ds J. van Win terswijk en ds VV. de Goede gesproken. Honderden belangstellenden zagen In de middaguren de Zeeuwse C.J.M.V. mot vier tamboers- en pijperscorpsen door de Goese straten marcheren en de enige dissonant in deze geslaagde Bondsdag was, dat de regen de taptoe met slotsamenkomst op de Markt on mogelijk maakte. Vele extra bussen vervoerden de Bondsdaggangers naar Goes, waar men allereerst met de Herv. Gemeente een Kerkdienst o.l.v. ds H. M. Strating mee maakte. N.a.v. 1 Cor. 15 vers 57 preek te ds Strating over het onderwerp: „Overwinningsmensen", waarin hy de jongeren opriep het met de Opgestane Heer in het leven te wagen. TWEE BIJEENKOMSTEN. Vervolgens trok men naar het Schut tershof en de „Prins van Oranje", waar men door wisseling van de groepen tweemaal eenzelfde programma afwerk te. In het Schuttershof, waar de voor zitter der P.C., de heer C. Leunis, des morgens en de heer J. Verspoor des middags de leiding in handen had, werd gevolkdanst door de Goese Volksdans groep o.l.v. Wika W. Veenhoven. De heer M. Mieras oogstte met zyn voor dracht in Zuid-Bevelands dialect grote bijval. Door de C.J.M.V,'s uit Goes en Kapelle werden een tweetal schetsen l l In Brussel zyn 15 buitenlandse com munisten, waaronder ook Nederlandse, die daar waren om het congres van de Belgische communistische party te be zoeken, gearresteerd. —Op 6 Mei zal koning Faroek van Egypte in het hu welijk treden. In Wales zyn Zaterdag 2 bergbeklimmers om het leven geko men, een man werd vermist en 3 wer den er ernstig gewond. Het P.N.I.-lid Sartono, tevens voorzitter van het In donesische parlement, is door president Soekarno aangewezen tot kabinetsfor mateur. Hij zal trachten een coalitie kabinet te vormen. Een inwoner van Lanaken (België) heeft op zijn zolder een Stradivarius uit 1769 ontdekt. Bij Rio Grande is een Argentijns vliegtuig neergestort. 11 personen kwamen om en 7 werden gewond. De strijd in Indo- China is opnieuw opgevlamd. In de Ton kindelta deden de Noordelijken verschei dene aanvallen op dorpen en versterkte posten. Al deze aanvallen werden ech ter afgeslagen. Op 31 Mei zal het af wikkelingscommando der Nederlandse troepen in Indonesië worden ontbonden. Op 2 April zal de afvoer van militairen van de K.L. voltooid zijn. Dan zullen in Indonesië nog 7725 ex-K.N.I.L.-mili- tairen zijn en voorts 375 leden van de K.L. en 150 niet Ambonnese leden van het voormalige K.N.I.L. De tweede groep Ambonnese militairen is Zater dagmorgen in Rotterdam aangekomen met het troepentransportschip „Atlan tis". Onderweg waren 31 kinderen ge boren terwijl tijdens de ontscheping No. 32 zich meldde, Met de „Volendam", die Zaterdag in Halifax is aangekomen zijn 1500 Nederlandse emigranten in Ca nada aangekomen. der J. W. Kögeler namens het gemeen tebestuur van Middelburg en dr K. Hui zenga, oud-medewerker aan liet Jonge lingsblad. Van de Commissaris der Ko ningin was bericht van verhindering ontvangen. De aan de uitgang gehouden collecte voor het Chr. Militair Tehuis bracht op f 183,74. De heer Ad Kuiper, directeur van het Geref. Jeugdcentrum te Huis ter Heide, sprak des middags over „Op alle ter rein". Hij wees erop, dat het gaat voor het „op alle terrein leven naar Gods wet". In de calvinistische kring is de laatste jaren een verval op te merken. Er zijn punten van overeenkomst met het Réveil, dat eenzijdig het accent leg de op de persoonlijke band met God en vergat, dat wij ook lid zijn van een kerk en volk, een politieke samenleving, een arbeidsgemeenschap enz. En „al dit an dere" is geen bijzaak. Want uit God, door God en tot God zijn alle dingen. Er is niets, dat niet valt onder Goas- souvereiniteit. Niet de uitverkiezing is het voornaam ste, zoals Luther en velen na hem dach ten, maar het feit, dat er een God is, Die uitverkiest, maar ook het wereldbestuur in handen heeft. Die allesomvattende souvereiniteit heeft vooral Calvijn ge zien op iedere bladzijde van de Bijbel. De vraag: „hoe wordt ik zalig?" krijgt pas inhoud na de vraag: „hoe komt God aan Zijn eer en Zijn recht?" Daarna werkte de heer Kuiper de consequenties van deze beschouwing nader uit voor enige levensterreinen (politiek, wetenschap, kunst b.v.). Uitvoerig stond de heer Kuiper stil bij de goddelijke roeping op het kerke lijke erf. De wereld stqat en valt met en om de kerk. Dit moet ons steeds voor ogen staan, opdat wij onze enorme verantwoordelijkheid zien. Thans weten helaas velen geen antwoord meer op de vraag, waarom zij Gereformeerd zijn, omdat zij niet meer uit het volle Woord leven. Het gaat hier niet om kleine din gen, maar om de vraag: dienen wij de Christus der Schriften naar de Schrif ten? Met minder kunnen wij niet toe. REDE Ds VAN DER MEULEN. De tweede spreker was ds D. van der Meulen te Aardenburg, over het onder werp „Drie maal de stem van Trans- jordanië". De eerste stem, die uit dit land tot ons komt, is, aldus ds Van der Meulen, die van de Christen-Arabier, die ons vraagt te denken over het lot van die duizenden Arabieren, verdreven door de Joden. Uitvoerig schetste ds Van der Meulen, op welke wijze de Joden zich in Pales tina in de laatste decennia hebben inge drongen en hoe zij de Arabieren hebben weggewerkt. Ds Van der Meulen was van mening, dat de Joden ongetwijfeld in Palestina een nationaal tehuis mochten vinden, maar de wijze, waarop zij dit deden, was onrechtvaardig. Daarom weigerde spr. te geloven, dat dit Gods wil is en dat er zegen op zal rusten. Hij achtte het geen „wonder" want in 1917 was de lijn al uitgestippeld. Het tegenwoor dige Jodendom draagt vele anti-christe lijke tendenzen in zich. Er zijn 500.000 Arabieren gevlucht. Het Ned. Rode Kruis mocht nog geen enkele hulp bieden, omdat aan het hoofd een Jood staat. In de tweede plaats besprak ds Van der Meulen de geschiedenis van David en Barzillaï met diens zoon Kunkam als „de tweede stem" uit Transjordanië en tenslotte gaf hij een korte uiteenzetting van Jozua 22, waarin beschreven wordt de bouw van altaar door de stammen van Ruben, Gad en Manasse. MORGENVERGADERIN G. In de huishoudelijke morgenvergade ring in de Bogardzaal sprak de voorzit ter een openingswoord over In vrolijk levenslicht". De afdelings-secretaris, de heer P. Boon Jr, bracht daarna zijn jaarverslag uit, dat getuigde van een opgewekt en bloeiend verenigingsleven. Nadat de algemeen adjunct, de heer D. J. Rouw, het financiële jaarverslag had uitgebracht (er was een batig sal do van f 68,66) en de bibliothecaris, de heer J. J. Tevel, over zijn arbeid had gerapporteerd, kwam het centraal rap port Bondsbezoek 19501951, hande lend over „De strijd tegen de sleur", in bespreking. Voorts werd besloten in 1952 de afde lingsjaarvergadering in Bergen op Zoom te houden. Is dit niet mogelyk l.v.m. de plaatsruimte dan zal in Goes vergaderd worden. Van de zieke Zeeuwse J.V.-ers in „Sonnevanck" werd een telegram ont vangen. Hun werd telegrafisch Gods ze gen en beterschap toegewenst. Tot moderamenlid werd herkozen de heer P. Boon Jr, tot primuslid Bonds- bestuur de heer J. J. Tevel en tot zijn secundus de heer Boon. DE GEREF. J.V. (VRIJGEM.) TE ZOUTESPUI. De afdeling Zeeland van de Bond van (vrjjgem.) Geref. J.V.'s hield haar jaar lijkse jeugddag te Zoutespui. De voorzitter, de heer H. H. v. d. Linden, wees er in zijn openingswoord op, dat alle verenigingswerk, dat niet beheerst wordt door het dagelijks on derzoek van de Schriften, één comedie- spel is. Daarop dient de nadruk gelegd te worden, nu alle tijd door de jeugd ge bruikt wordt (indien gebruikt) voor maatschappelijke promotie. Techniek en organisatie garanderen immers de wel vaart! Aan de hand van Gods wets voorschriften toonde hij aan, dat God zijn volk daar reeds tijdig voor gewaar schuwd heeft. Israël mocht „het bokje niet koken in de melk zijner moeder" (Ex. 23 19) een heidens gebruik, dat de welvaart verzekerde. Doch God kwam klaar met zyn volk via de eer stelingen op Pasen en Pinksteren. Dit deed het oogstlied geboren worden (Ps. 65), Christus schonk ons de eerstelin- (Zie vervolg op pag 2.) stoffenprijzen tot een fantastische hoog te opdreef. Nederland wordt door de ontwikke ling bijzonder zwaar getroffen. Omdat 't bijna niet over grondstoffen beschikt. Voor bijna alles wat wij invoeren moe ten wij veel meer betalen dan tevoren. Wol b.v. is tegenwoordig veel meer dan tien keer zo duur als voor de oorlog. Onze uitvoerartikelen zijn veel min der in prijs gestegen. Zy zyn ook niet zo onmisbaar voor anderen, als de grondstoffen voor ons. De prijsstijgingen op de wereldmarkt zijn ook oorzaak van de verhoging van de prijzen van brood, margarine, vet, die ons volk en vooral de huismoeders zo pijnlijk getroffen heeft. Toen de begroting van 1951 werd op gemakt, kon daarvoor ngg met f 175 millioen aan subsidie op levensmiddelen worden volstaan, maar bij de pryzen van nu zou 450, misschien zelfs 490 millioen nodig zijn. De staat subsidieert op alle Neder landers, ook als zij door hun financiële toestand geen bijdrage nodig hadden. Op deze weg ken niet onbeperkt worden voortgegaan. Wij blijven overigens verschillend? artikelen o.a. brood en melk subsidiëren met in totaal ongeveer 175 millioen per jaar. De verwachting van prijsstijging dreig de, de voorziening met meel, margarine en vet mis te doen lopen. Daarom moest alles zo snel gaan. Het is echter van het begin af de bedoeling geweest, ook zo snel mogelyk de gevolgen voor de min der draagkrachtige groepen zoveel mo< gelijk te verzachten. Vandaar het be- sluit de lonen nog deze week met 5 pro cent te verhogen en ook verschillende sociale uitkeringen spoedig te verbete- Plaatsvervangcrs vergaderen vanmiddag. De plaatsvervangers van de ministers van buitenlandse zaken van de Groté Vier hebben Zaterdag hun zeventiend? bijeenkomst beëindigd. De volgende bij eenkomst wordt vanmiddag gehouden. Op de bijeenkomst van Zaterdag Is gesproken over de kwesties Triest en Oostenrijk. Volgens een Brits woordvoerder was geen Vooruitgang geboekt. Er wareti geen nieuwe voorstellen gedaan en over de reeds ingediende voorstellen wera geen overeenstemming bereikt. Economisch plan van Peking. Volgens een bericht van het Sowjet- Russische persbureau Tass uit Peking heeft de regering van Peking een plan van vijf punten bekend gemaakt, gericht op een „geweldige economische opbouw" in Noord-China. De punten zijn: 1. Intensivering van de strijd tegen Amerikaanse agressie om Korea te hel pen en van de strijd tegen de Ameri kaanse bewapening van Japan. 2. Èferstel en ontwikkeling van de in dustrie en landbouw. 3. Vergroting van de uitwisseling van goederen tussen stad en platteland, ont wikkeling van de handel en de coöpera tieve beweging. 4. Het consolideren van de dictatuur van de volksdemocratie. Dit omvat dé onderdrukking van contra-revolution- naire activiteit en het bijeenbrengen van alle secties van het Chinese volk in een verenigd front. 5. Het voorbereiden van het volk op een geweldige economische opbouw in de toekomst. Onderzoekingen onder leiding van Oostenrijkse geleerde De Argentijnse president, generaal Juan Peron, heeft medegedeeld, dat in Argentinië proeven worden genomen met „gereguleerde atoomenergie". De inrichting daarvoor bevindt zich op het eiland Huemul in het Argentijnse me rengebied. Er was daar op 16 Februari een succesvolle proef genomen met ge reguleerde atoomenergie op een nieuwe basis. Argentinië had, aldus Peron, een in richting voor geregeuleeride atoom energie gebouwd op het eiland Hue- mel. Daar werkten Argentijnse tech nici, in tegenstelling met de. prac- tijken in het buitenland, op basis van „warmte-kernreacties", die „identiek is aan de reactie waarbij atoomener gie van de zon vrijkomt". Peron zeide verder, dat problemen als van de kosmische stralen diep gaand bestudeerd werden in een spe ciaal soort zonreactor, termotron ge naamd. „Buitenlandse technici zal het interesseren te weten, aldus voegde hij er aan toe, dat in de loop van ons werk aan de warmte-kernreactor de problemen van di zogenaamde water stofbom intensief zijn bestudeerd. Met verbazing stelden wij vast, dat de publicaties van de gezaghebbendste buitenlandse geleerden enorm ver van de werkelijkheid verwijderd zijn. Gelukkig hebben wij het moeizame triton-proces kunnen vervangen door het gebruik maken van minder kost bare materialen." PRACTISCHE TOEPASSINGEN. De president introduceerde bij de journalisten professor Ronald Richter, een genaturaliseerd Argentijns onder daan, die hij de „werkelijke auctor van de onderneming" noemde. Sprekend met behulp van een tolk zeide professor Richter: „Het probleem dat wij aanvatten is dat van het ont steken van kleine kunstmatige zonnen op aarde.1' „Wat de V.S. trachten te doen bij de explosie van de waterstofbom heeft Argentinië in het laboratorium be reikt, onder volmaakte controle." Argentinië bouwt thans een gewel dige „zonne-oven" om atoomenergie te produceren op dezelfde wijze als de zon dit doet, aldus prof. Richter. Ilij verklaarde, dat zijn systeem practische toepassing zou hebben m eleetrische centrales en smelterijen. Volgens zijn methode konden me talen bij het smeltproces volledig zeer goedkoop woeden verdampt. Professor Richter deelde verder nog mede dat op het eiland Huemul slecht? een beperkt aantal technici werkt, „daar verreweg het grootste gedeelte van het werk wordt verricht door ro botten, die in Argentinië werden ont worpen en vervaardigd". Hij verklaarde verder dat bij de werkzaamheden op Huemul slechts gebruik wordt gemaakt van in Argentinië voorkomend grond stoffen. Amerikaanse atoomgeleerden staan vooralsnog sceptisch tegenovêf- Perons bekendmakingen. Prof. Richter is Oostenrijker van ge; boorte en 42 jaar oud. Hij werkte op he| gebied van de atoomenergie sedert 1936, voornamelijk in Duitsland. Hij verblijft reeds drie jaar in Argen tinië. Het Amerikaanse begrotings overschot. Het Amerikaanse begrotingsoverschot voor het lopende begrotingsjaar, dat op 30 Juni a.s. eindigt, bedraagt thanb meer dan 4 milliard dollar. Het Ame rikaanse ministerie van financiën heeft Maandag bekend gemaakt, dat doof een stroom van betalingen van inkom stenbelasting het overschot voor de pe riode 1 Juli 1950—22 Maart 1951 op 4.048.338.000 dollar is gekomen. In de zelfde periode van het vorige begro tingsjaar was er een nadelig saldo van 1.709.859.000 dollar. Het gehele begro tingsjaar liet een nadelig saldo van 312.102.000 dollar. In Januari j.l. voorspelde president Truman een tekort van 2.7 milliard dol lar voor het lopende begrotingsjaar, maar htt beeld is thans zo veel beter geworden, dat enkele ambtenaren thans een klein overschot verwachten. DE BILT ZEGT: Iets zachter. Zwaar bewolkt met tijdelijke opkla ringen en hier en daar enige regen. Overwegend matige wind hoofdzakelijk tussen Zuid en West. Iets zachter.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1