r ACTIVA EN PASSIVA. Haar avontuur j Korte Wereldkroniek j ■■■«■■■sa Arnemuiden wacht een moeilijke strijd. r UJJJJJUJ tvcrl cle fjeestrta^ctL Zuster A» P» A» v» cL Klooster te Arnemuiden gehuldigd» Meer dan dertig jaar wijkverpleegster- huisbezoekster. De blijvende hulde aan het K.NXL Cursus voor Walchersc suikerzieken. $.2.15 peh. [Aacept Uto- itHtdzefieA, m Hoofdinspecteur R. W. Zuur te Terneuzen 25 jaar bij Invoerrechten en Accijnzen» wmm Zaterdag 24 Maart 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 In net verenigingsgebouw te Arne muiden is Dinsdagavond zuster A. P. A. van der Klooster, die meer dan 30 jaar als wijkverpleegster-huisbezoekster van het Groene Kruis haar diensten aan de gemeenschap heeft bewezen, op grootse wijze gehuldigd. Deze huldiging beteken de tevens een afscheid, omdat z(i haar werk gaat beëindigen. Onder de aanwezigen waren o.m. mevr. de Casembroot als vertegenwoor digster van het Prinses Margrietfonds in Zeeland, dokter J, R. v. d. Borgh, ge- neesk. inspecteur van de Volksgezond heid, B. en W. van Arnemuiden, alsmede de plaatselijke geneesheer, dokter van der Moer, zuster Jonkers, enquêtrice voor de t.b.c.-bestrijding in Zeeland, ver tegenwoordigers van het Groene en het Rode Kruis, van de diaconieën, van zus terverenigingen enz. De voorzitter van de plaatselijke Groene Kruisafdeling hield een uitvoe rige toespraak tot zr v. d. Klooster, waarin hij haar kwaliteiten roemde. Hij wees erop, dat mede door haar werk de zuigelingensterfte, in 1920 zeer hoog, tot normale verhoudingen is terugge bracht en da' pionierswerk was de zusterhulp gezinnen ingang te doen vinden. werd herinnerd aan de ingebruikneming van de hoogtezon, aan de verpleging der in 1942 geëva cueerde t.b.c.-patiënten in het nood ziekenhuis door zr v. d. Klooster, de typhusbestrijding, de kraamhulp, de ge geven E.H.B.O.- en Rode Kruiscursus- sen enz. Voor dit alles werd de wijkver pleegster hartelijk dank gebracht. Zij ontving een oorkonde met dankwoorden en een enveloppe met inhoud. VOORUITGANG OP HYGIËNISCH GEBIED. Daarna sprak burgemeester Lange- beeke, die als zijn mening uitsprak, dat de enorme vooruitgang op hygiënisch gebied niet in het minst te danken is aan zr v. d. Klooster. De burgemeester deed vervolgens mededeling van het feit, dat het H. M. de Koningin had behaagd zr van der Klooster toe te kennen de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Mevr. de Casembroot speldde direct hierna de onderscheiding zr van der Klooster op de borst. Mede namens het bestuur van het Prinses Margrietfonds feliciteerde zij haar hartelijk en sprak zij de wens uit, dat zr v. d. Klooster een welverdiende rust mag gaan genie ten. Dr Vaandrager, vertegenwoordiger van de Prov. Ver. „Het Groene Kruis", sprak daarna enige dankwoorden en overhandigde zr van der Klooster de zilveren herinneringsmedaille. De heer Huijssen sprak namens de plaatselijke vereniging en bood zr v. d. Klooster het erelidmaat? ai aan. Het bestuur der Kon. Ned. Ver. „Ons Leger" richtte tot ons het ver zoek om het volgende ter kennis van onze lezers te brengen: Men heeft enige tijd geleden de oproep in de pers gelezen om bij te dragen in de kosten van een bron zen krans met gedenkplaat, die ter ere van het voormalige Kon. Ned.- Ind. Leger aan het gedenkteken voor Generaal Van Heutsz te Amsterdam zal worden gehecht. Maar, ja, hoe gaat het meermalen? Men leest zo'n oproep, vindt het doel zeer sympa thiek, neemt zich voor, ook zijn pen ningske te offeren, doet het niet on middellijk, vergeet het gironummer enhet prijzenswaardige voorne men blijft, helaas, onuitgevoerd! Daarom herinnert het Bestuur van „Ons Leger" nog eens met vriendelijke aandrang aan het gironummer van de Penningmeester: 12 26 68, 's-Graven- hage. Ook kleine gaven zyn welkom, want zoveel mogelijk Nederlanders moeten aan de hulde bijdragen. ANDERE SPREKERS. Verder werd zuster van der Klooster nog toegesproken door dokter van der Borgh, dokter van der Moer, zr Jonkens, mevr. van der Moer, zr van Donk (die de plaats zal innemen van zr van der Klooster), C. van Hemert als oud cur sist E.H.B.O., C. Mulder namens het T.B.G.-fonds „Draagt Elkanders Las ten" en de afd. Arnemuiden van het Centr. Genootsch. voor Kinderuitzen ding dhr Voogt namens de zusterver eniging van Veere en Gapinge en A. M. v. Zweden namens de veren, van Nw- en St. Joosiand. Verschillende spiekers en spreeksters boden bloemen aan. Zuster van der Klooster, die de ver schillende sprekers ieder afzonderlijk zichtbaar ontroerd dankte, kon al dit goede niet ineens verwerken. Lezing van dr L. H. Brengers Zoals wy reeds gemeld hebben, zal op 4 April a.s. in de Industrie- en Huishoudschool te Middelburg een cursus aanvangen voor suikerzieken of hun verzorgers op Walcheren. Deze cursus bestaat uit 4 lessen, die 2 tot 2V4 uur duren en wordt 's middags van 24 uur gehouden waaraan iedere suikerzieke op Wal cheren kan deelnemen. Mevr. Meyer- Lagendijk, bekend diëtiste zal de cur sus geven, terwijl het cursusgeld mi nimaal f 0,50 en maximaal f 2 be- drapgt. Er zal worden gesproken over de oorzaak van de ziekte, de practi- sche en theoretische bereiding van het dieet wordt behandeld alsmede de insuline-inspuitingen. Iedere sui kerzieke van Walcheren kan aan deze cursus deelnemen. Lezingen. Dr L. J. H. Brongers, geneesheer directeur van het Gasthuis te Middel burg heeft op de vergadering van het voorlichtingsbureau van de Voedings raad en de Ned. Ver. van Suikerzie ken, welke Woensdag gehouden werd en waarop bovengenoemd besluit viel, een lezing gehouden over: „Wat is suikerziekte en welke behandeling verlangt ze in de practijk". Spr. zei, dat men zich bij suikerziekte beper kingen moet opleggen, doch deze zijn meestal zo, dat men aan het normale leven kan blijven deelnemen. Dr Brongers wees op het ontstaan van de ziekte in de alvleesklier en de ern stige gevolgen van een eventuele zuurvergiftiging. Fouten, die in het diëet worden gemaakt, zijn volgens spr. de druppels, die de steen uithol len. Van de behandeling der ziekte besprak dr Brongers de diëetregeling en de insuline-inspuitingen. Spr. wekte de suikerzieken op tot zelfbeheersing, terwijl hij waarschuwde tegen voor suikerzieken geschikte genotmidde len zonder voorafgaand overleg met de huisarts. Mej. D. J. Ten Haaf, diëtiste van de Voedingsraad sprak vervolgens over: „Wat kunnen en mogen suikerzieken eten?" Allereerst besprak zij de ontdekking der insu line in 1922. Aan de hand van de voe- dings- en vergelijkingstabel ging zij vervolgens de variaties na, die in het diëet te brengen zijn. Na de pauze sprak drs P. Theune te Vlissingen, lid van het Hoofdbestuur der Ned. Ver. van Suikerzieken over het doel en de werkwijze der organisatie. De bij eenkomst stond o.l.v. de gemeente geneesheer van. Middelburg dr P. J. C. v. d. Slikke. Wanneer men de voornaamste gebeurtenissen van de laatste week overziet, dan lijkt wel enerzijds de kracht en eenheid van de Westelijke wereld te zijn toegenomen, maar wordt men toch ook anderzijds ge troffen door jammerlijke verschijnselen van verdeeld heid en innerlijke zwakte. Toenemende kracht sprak uit het bericht, dat gene raal Eisenhower thans zijn staf voor de Atlantische strijdkrachten heeft samengesteld. Er wordt dus voortgewerkt aan West-Europa's bescherming tegen het uit het Oosten dreigende gevaar. Nog groter indruk maakte de parafering van het plan-Schuman. Het reeds in de voorzomer van 1950 door Frankrijk genomen initiatief vond hiermee voor lopig zijn bekroning. De volgende maand zal het overleg op hoger niveau dan tot dusverre, namelijk door de ministers zelf der zes betrokken landen, Frankrijk, Italië, België, Nederland en Luxemburg, worden voortgezet. Zij zullen moeten beslissen over de „politieke" punten van het plan, zoals b.v. de samenstelling van het Hoge Gezagsorgaan, dat aan het hoofd zal staan van de door het plan te scheppen Europese gemeenschap voor kolen en staal. Worden de ministers het ook over die punten eens, dan zal het gehele plan, in de vorm van een ontwerp-verdrag, aan de parlementen der betrokken landen worden voorgelegd ter definitieve goedkeuring. Men is er dus nog niet, maar is het er thans dan toch voorlopig over eens geworden, dat er een Euro pese gemeenschap voor kolen en staal moet komen, wat inhoudt de schepping van één markt van 150 millioen consumenten en het in één verband brengen van alle hulpbronnen op het gebied van kolen en staal, met volledig behoud echter van onderlinge concurrentie. De zes landen zullen de vrije beweging van deze grondstoffen noch door douanerechten, noch door contingenteringen, noch op enige andere wijze belem meren. De hoop bestaat, dat men door dit alles de onder linge samenwerking en de welvaart der deelnemende landen zal verhogen en één der oorzaken tot een nieuwe oorlog tussen sommige van her., met name Frankrijk en Duitsland, zal kunnen wegnemen. Als Christenen zullen wij, hoeveel waardering wij ook voor het plan mogen koesteren, goed doen vooral tegenover de laatste verwachting het nodige voor behoud in acht te nemen. Het zijn immers uiteindelijk niet de omstandigheden, maar de mensen met hun kwade neigingen, die oorlog maken. Een nieuw ge schapen economische belangengemeenschap tussen Frankrijk en Duitsland kan een nieuw conflict tussen deze landen dan ook wel bemoeilijken, maar uit eindelijk niet verhinderen. Dat het met de gevoelens der overwonnen Duitsers tegenover hun vroegere vijanden er inderdaad over de gehele linie nog niet zo gunstig voorstaat, bleek wel uit de felle wijze, waarop de socialistische oppo sitieleider, Schumacher, het plan-Schuman aanviel. Het hele plan zou volgens hem neerkomen op een verkapte vorm van herstelbetalingen voor Duits land, het zou leiden tot werkloosheid in het Roer gebied, tot Franse overheersing enz. enz. In plaats van een overwinning van de Europese gemeenschaps zin, zoals de Duitse afgevaardigde te Parijs er in zag, was het voor Schumacher een zege van het Franse nationalisme. In deze critiek op het plan staan de socialisten in de West-Duitse Bondsdag lang niet alleen. De uit eindelijke goedkeuring van het betreffende verdrag is dan ook nog lang niet zeker. Ook ten aanzien van een ander onderwerp meenden de Duitsers in dit geval ook aan regeringszijde van hun ontevredenheid te moeten blijk geven. De bezettingskosten ten bedrage van 9 milliard mark achtten zij veel te hoog. Bovendien meenden zij, dat deze kosten van nu af aan beschouwd behoorden te worden als hun bijdrage in de gemeenschappelijke verdediging, waarover eerst onderhandeld behoorde te worden. Het gehele bedrag ligt overigens nog aan zienlijk beneden het percentage, dat de andere Wes telijke mogendheden, o.a. Nederland, voor de gemeen schappelijke defensie uittrekken. De Duitsers menen echter nog altijd aanspraak te mogen maken op min der zware lasten op grond van de verliezen door hen geleden in de oorlog, die zij zelf de rest van Europa hebben aangedaan! Terwijl de conferentie van de plaatsvervangers van de ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier te Parijs zich van zitting tot zitting voortsleepte, zon der dat er noemenswaardige toenadering te bespeuren viel, hebben de Sovjet-afgevaardigden hun hart op kunnen halen aan een stakingsgolf, die Frankrijk tot een toonbeeld van verwarring maakte. Zelfs president Auriol werd er het slachtoffer van. Om zich in te kun nen schepen voor zijn reis naar de Verenigde Staten moest hij, daar de spoorwegen verstek lieten gaan, per auto de tocht naar Le Havre maken. De oorzaak van de stakingen schijnt gezocht te moeten worden in een stijging van de kosten van het levensonderhoud gedurende de laatste maanden met niet minder dan 20 Deze verstoring van de arbeidsvrede overscha duwde geheel de voorlopige beëindiging van een ander conflict: dat over de kieswet, dat de politieke partijen zo lang verdeeld had gehouden. In Engeland ontsnapte de Labourregering weer eens met een minieme meerderheid ditmaal van 3 stemmen aan haar executie. De stemming betrof een kwestie inzake Egypte. Het was echter de toe stand in een ander land in het Midden-Oosten: Perzië, die Engeland voor de grootste problemen stelde. De daar voorgenomen nationalisatie van een Britse pe- troleummaatschappij stuitte ironie der geschiedenis op heftig verzet van de Labourregering, die natio nalisaties in eigen huis zo gaarne bevordert. Jaarvergadering Prov. Comité A.R. Kiesverenigingen. De jaarvergadering van het Prov. Comité der Antirev. Kiesverenigingen in Zeeland met de afgevaardigden der Kiesverenigingen zal op 28 April a.s. In zaal Krijger te Goes worden gehouden onder voorzitterschap van de heer A. Schout. Des morgens komen de jaarverslagen aan de orde en des middags hoopt mr W. Rip over de politieke toestand te spreken. Ook zal afscheid worden geno men van de oud-voorzitter, dr K. Hui- zenga. Woensdagavond werd in de Gerefor meerde Kerk te Souburg uitgaande van de Evangelisatiecommissie een Paas- zangdienst gehouden, Op eerste Paasdag wordt 's avonds in de Ned. Herv. Kerk te Grijpskerke een interkerkelijke Paaszangdienst gehou den, waarin ds v. d. Berg en ds van Winterswijk zullen spreken. ZATERDAGMIDDDAGVOETBAL Zal Serooskerke nü zijn kans krijgen 1 Hoewel het programma van j.l. Zater dag weer eens niet kon worden afge werkt door de vele afkeuringen, kan men aan het programma voor de volgen de wedstrijden merken dat de competi tie langzaam naar het einde gaat. Daar om bljift het wel zeer opmerkelijk dat er nog slechts één definitieve kampioen bekend ls, al hebben enkele andere clubs het kampioenschap binnen hun bereik. le KLASSE. V.C.K. 1—Kralibemljjke I; Rillandia IArnemuiden I; Colijnspl. Boys IWolphaartsdijk I( Kloetinge I Kapelle L Na Nüeuwdorp gaat nu ook Arnemui den de zware gang naar Rilland maken. De nederlaag van de eerste kan echter zijn grote voordelen hebben omdat de jongens van de Arne hieruit hun lesje goed kunnen leren. Gemakkelijker, maar zeker niet él te zelfverzekerd, kan Krabbendijke het opnemen. Wolphaarts dijk zal in Coljjnsplaat zeer zeker niet slagen. In Kloetinge zal het ook behoorlijk spannend worden ofschoon de mogelijkheden voor de gastheren groter zijn. 2e KLASSE A. Bevelanders ISe rooskerke 1; Mevo 1Nieuw land I; Wissekerke I—S.V.D. I. De leiders uit Serooskerke gaan naar Kamperland met de mogelijkheid dat zij als kampioenen terugkeren. Het vorig jaar gedegradeerde Wissekerke zal dit ongetwijfeld met lede ogen aanzien, al kan het door een overwinning op S.V.D. (Ingez. mededeling, advert.) FEUILLETON door G. P. BAKKER. 50) o— „Mijn mannen hebben u toevallig ontdekt, heb ik gehoord", begon de veldmaarschalk. „Ik vernam, dat u de wapens tegen mij hebt opgenomen." „Excellentie", sprak Saxon zonder de ogen neer te slaan voor diens blik, „het is in zekere zin waar. Het feit valt niet te ontkennen." „In zekere zin, kapitein? Wat be tekent dat? Men vecht voor of tegen mij." „Ik was in de stad om enkele in lichtingen in te winnen, toen uw ze gevierende ruiters de veste binnen reden. Ik geraakte in de mêtrée en had geen keuze. Het was slaan of gesla gen worden; toen kwam de gevechts woede over mfj, maar dat behoef ik uwe Excellentie zeker niet nader uit te leggen." „Wat deed u in een belegerde ves ting? O ja! U is een spion van Zijn Doorluchtige Genadevorst van Wal- lenstein, hertog van Friedland." „Spion is een lelijk woord, Excel lentie. Kan ik vrijuit spreken?" „Zeker." „Vele vrienden van de hertog zou den niets liever willen dan hem weer als opperbevelhebber der gehele ar- mée te begroeten. Hij alleen bezit de nodige macht, de hoge autoriteit, de rijke hulpbronnen, de buitengewone talenten om de erflanden van Z.M keizer Ferdinand in Duitsland te be- rhermen en de Koning van Zweden a de Oostzee te jagen." De maarschalk keek hem zwijgend, maar verbaasd aan. Hijzelf had Wal- lenstein nauwelijks een maand gele den ongeveer hetzelfde geschreven. „Bovendien, de methode van Wal- lenstein: te wachten en dan de vijand met grote overmacht te verrassen, is de ware gebleken, al hebben velen meer gelachen dan er aan geloofd", vervolgde Saxon, een zin aanhalende uit Von Pappenheim's brief. Saxon wist, dat de maarschalk een grote en trouwe sympathie voor zijn meester had bewaard. Veel groter dan voor de tegenwoordige generaal graaf Tilly, wiens bedachtzame voor zichtigheid door de vurige daadkrachtige Von Pappenheim als te aarzelend en angstvallig werd gebrandmerkt. „Zeker. U schijnt te weten, dat ik tot zijn trouwste vrienden behoor", antwoordde de veldmaarschalk. „De hertog wenst van alles op de hoogte te blijven, zelfs van bijzonder heden, die anderen van geen belang zouden beschouwen. Daarom heeft hij overal zijn vrienden, die hem inlich ten, en uit al deze berichten trekt hij als een goed wiskunstenaar zijn con clusies. Ziedaar de redenen, waarom ik in Maagdenburg was." „Maar weet u welke straf u hebt verdiend?" vroeg de maarschalk. „Voor mij de kogel, Excellentie." Hij wist: de strop. „Als hij sterven moest, goed, maar dan als soldaat", dacht Saxon en on willekeurig schoot door zijn hersenen: Beter als soldaat te sneven Dan te hangen door de beul. „In ernstige ogenblikken heb je soms de dwaaste invallen", dacht hij, maar hij zei: „Omdat Uwe Excellentie de man, niet is", en hij maakte zijn. wambuis los, „een officier, die de gouden hals ketting van de hertog draagt, een sol datendood te weigeren." „De gouden ketting? Hoe lang was u by de hertog in dienst?" „Sinds de hertog in Wenen de kei zer aanbood een leger van twintig duizend man op zyn eigen kosten te onderhouden. Ik was een van die twintigduizend." „Dus zeven jaar officier?" „Juist Excellentie." „Hoe bent u uit Maagdenburg ont komen?" „Gewond door een sabelhouw op het hoofd, gelukte het my in een boot de Elbe over te steken en de Oude Herberg te bereiken, waar uw huzaren mij vonden." „De Oude Herberg?" „Ja, ongeveer drie uren van hier, waar een kurassier van mijn vroeger regiment pachter is." „Van wien?" „Van de hertog. Hij kocht die tij dens de vorige belegering en wilde dat ik daar mjjn kwartier nam." „U zeide, van uw regiment. Dan moest u overste zyn." „Zeker Excellentie, maar in mijn tegenwoordige werkkring vond ik kapitein minder opvallend, het heeft zijn voordelen." De maarschalk kon een lachje niet verbergen. Hijzelf was een genie in het uitdenken van krijgslisten. „Begrepen." „En wat zag u in Maagdenburg?" „Toen ik het verliet, stond de stad in brand." „Uw oordeel." „Onbegrijpelijk! Een vesting van niet te schatten waarde, en nu een leeg nest, een open plaats." (Wordt vervolgd.) de 2e plaats bezetten. De hekkenslui ters van Nieuwland gaan de reis onder nemen naar Zierikzee maar zullen wel weer met lege handen naar huis moeten. 2e KLASSE B. Kapelle IICoiynspl. Boys II; Krabbendijke IIKloetinge II; Mevo IIWolphaartsdijk U; Wemel- dinge IIVeere II. Nauweiyks bekomen van de neder laag tegen Wemeldinge, worden de jon gens van Krabbendüke voor een moei lijke opgaaf gesteld om het leidende Kloetinge te slaan. Ofschoon in de voet bal-wereld soms alles mogelijk is, kun nen we echter nog niet in een overwin ning der gastheren geloven. CoUjnsplaat gaat naar Kapelle en wacht daar een zware strijd, waardoor de gastheren hun positie kunnen versterken. Mevo zal daar tegen Wolphaartsdijk niet in sla gen en zal nog wel even met de laagste plaats tevreden moeten zijn. Na de over winning van j.l. Zaterdag zal Wemel dinge zich beslist niet moeten over schatten, al hebben zy een kans de pun ten thuis te houden. 2e KLASSE C. Arnemuiden II R.C.S. I; Meeuwen IV.S.C. I; Seroos kerke II—V.C.K. H. De reserves van Arnemuiden zullen zich niet gemakkeiyk voelen nu zy als gastheren van R.C.S. moeten optreden. De magere 32 overwinning van de vo rige ontmoeting zullen zy nog wel niet vergeten zün. Het eigen veld biedt de mogebjkheid van een kleine overwinning van de Meeuwen op de jongens van Vrouwenpolder. V.C.K. zal zich door een uit-wedstrijd tegen Serooskerke niet bang laten maken en zal wel met de overwinning huiswaarts kunnen keren. 2e KLASSE E. Kloetinge Hl—Drie wegen H; Zaamslag HIIloek H. Ook voor Driewegen kan het een be langrijke dag worden. Indien zü de over winning op het derde eftal van Kloetin ge behalen, en wie zal daaraan twyfelen, zullen zij kampioen zyn omdat geen der anderen nog 22 punten kan behalen. Hoek zal zich door Zaamslag III niet laten verslaan, waardoor de gastheren nog vaster op de onderste plaats gena geld biyven. SchooLhandbaltoti nooi werd afgelast. WEER WAS SPELBREKER. Het slechte weer was spelbreker ln het jaarlijkse schoolhandbaltournooi, dat Donderdag te Goes gehouden zou worden en waaraan niet minder dan 33 elftallen van middelbare scholen uit Zeeland en Bergen op Zoom zouden deelnemen. Het tournooi, ditmaal op touw gezet door de Goese Lyceum vereniging „Vlam", moest wegens de weersgesteld heid en onbespeelbaarheid van 't terrein afgelast worden. Er wordt thans over leg gepleegd wanneer deze wedstrijden gehouden zullen worden. WIELRENNEN. Eerste trainingsrit. De onlangs opgerichte wielersup- portersciub Middelburg hield Zater dagmiddag haar eerste trainingsrit van amateurs, nieuwelingen en junioren over afstanden van resp. 100, 60 en 30 km. Reeds na 20 km. waren Mon- deel en van Schyk een ronde uitgelo pen, maar toen van Schayk wegens wielbreuk moest opgeven, werd de achtervolging ingezet. In de 16de ronde moest ook Mondeel de strijd wegens pech staken. De uitslag was: 1. Zwar- tepoorte (nieuweling); 2. J. Cozijn (amateur); 3. E. Cozijn (nieuweling); 4. Christiaanse (nieuweling); 5. Poortvliet (nieuweling); 6. Krijger (junior). Clubkampioenschappen. Zaterdagmiddag organiseert de Zeeuwse Wielersportclub De Schel- demond de clubkampioenschappen Domburg gereed om gasten te ontvangen. Jaarvergadering Vereniging voor Vreemdelingenverkeer. Op de jaarvergadering van de Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer heeft de voorzitter, de heer W. Brand, medegedeeld dat de vooruitzichten voor het seizoen 1951 goed zijn. Er komen veel aanvragen en voor het hoogseizoen is reeds veei verhuurd. Hij sprak de wens uit, dat vacantiesprelding er toe zal leiden dat ook in het voor- en na seizoen de badplaatsen drukker bezocht worden. Uit het financiële verslag bleek, dat de inkomsten f1780 hadden bedragen waarvan f 1450 door de leden was in gebracht. Het nieuwe systeem, waarbij de leden naar de belangrykheid van hun zaken zijn aangeslagen heeft goed voldaan. Alle leden kwamen hun ver plichtingen na. Na aankoop van enkele artikelen is er nog een kasbezit van f 1757,51. De begroting 1951 werd vastgesteld op een bedrag van f 1740. Van het bureau wordt steeds meer gebruik gemaakt. Het kreeg in 1950 o.a. bijna 800 brieven te verwerken. De aftredende bestuursleden werden herkozen. Desgevraagd deelde de voorzitter aan het slot mee, dat door de stichting Badplaatsbelangen reeds diverse arti kelen zijn aangeschaft o.a. 50 nieuwe strandstoelen en ruim 100 ligstoelen. Het nog bruikbare materiaal van de Domburgse Zeebadinrichting is over genomen en zal worden opgeknapt. Men is reeds bezig om wandelboule vard en duinpaden te herstellen en de (Ingez. mededeling, advert.) Zeep duurder... SNEL NOG VOORDELIGER! Nü ls 't helemaal zaak SNEL te gebruikenWant zeep wordt duurder, maar SNEL niet! SNEL, met ongekende was kracht: 3 a 4 druppels zijn voldoende voor de vetste vaat Borden, pannen, lepels, glazen, alles droogt prachtig glanzend op. Ruiten - tegels - sanitair - alles wordt echt schoon en fris. En was in SNEL ook Uw wol len dekens, zijde en nylon I De kleuren frissen er zo van op! De weefsels worden als nieuw BovendienSNEL houdt Uw handen zacht en gaaf, want het bevat Sapobiel, het onge ëvenaarde huidbeschermings middel. Haal vandaag nog zo'n zuinige fles SNEL, met de handige druppelsluiting stranden worden schoongemaakt. Ei id Maart wordt de bouw van de wissel cabines aanbesteed. Tot slot verzocht hij de leden toch vooral by het bu reau te willen melden wanneer zyh.ii huis verhuurd hebben, dit om tele af stelling bij de gasten te voorkomen. Jubileum bij de Belastingen. Brede belangstelling voor leven in Zeeuwsch-Vlaanderen. Op 1 April 1951 zal het 25 jaar ge leden zijn, dat de heer R. W. Zuur, hoofdinspecteur-titulair van 's Rijksbe lastingen, hoofd van de Inspectie der Invoerrechten en Accijnzen Terneuzen, welke Inspectie geheel Zeeuwsch-Vlaan deren omvat, in 's Rijks dienst kwam. Op 13 Maart 1905 te Biyham (Gr.) geboren, werd de heer Zuur na het algemeen vergelijkend examen voor surnumerair met goed gevolg te heb ben afgelegd, m.l.v. 1 April 1926 aan gesteld als surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en accijn zen. Na het vakexamen in 1928 met suc ces te hebben afgelegd deed hy ge durende enige jaren practijk in ver schillende plaatsen op. Met ingang van 8 October 1931 werd hij tot ont vanger en met ingang van I Januari 1937 tot inspecteur benoemd. Als ont vanger beheerde hij de kantoren Me- naldum (Fr.) en Berlikum en als in specteur was hij enige jaren toege voegd aan het hoofd van de inspec tie der Invoerrechten en Accijnzen Amsterdam en sinds 1 September 1940 hoofd van de inspectie der In voerrechten en Accijnzen Terneuzen. voor amateurs en nieuwelingen op het Molenwater te Middelburg. Het parcoes heeft een lengte van 1100 meter en moet 70 maal verreden wor den. Er zullen 45 renners aan de start verschijnen, onder wie de bekenden Oosthoek ('s Heerenhoek), Damen (Vlissingen), Verhelst (Axel) en de Middelburgse favoriet van Schayk. Da kampioen in elke klasse ontvangt een fraaie rennerstrui met opschrift. Ongetwijfeld zal er voor dit evene ment grote belangstelling bestaalt Het publiek wordt echter dringend verzocht kinderen bij zich te houden en vooral geen honden los te laten. De wedstrijd begint om 3 uur. Brede kijk. In deze functie heeft de heer Zuur blijk gegeven een brede kijk te heb ben op de economische structuur van het zo uitzonderlijk gelegen Zeeuwsch- Vlaamse gewest. De handel en de in dustrie hebben in hem steeds iemand gevonden, die open oog en oor had voor hun moeilijkheden en steeds be reid was hen te helpen deze moeilijk heden, indien deze op fiscaal terrein lagen, te overwinnen, daarby echter steeds de belangen van de Staat be hartigend. Dat ook in andere dan belasting kringen deze capaciteiten en eigen schappen van de heer Zuur gewaar deerd worden, blijkt uit zyn benoe ming tot plaatsvervangend kanton rechter. Fraudeurs vonden in hem een spor tieve tegenstander. Zijn ambtenaren hebben in hem een joviale meerder», die steeds pal staat voor hun ambte lijke en persoonlijke belangen, doch die geen grappen verstaat als het op het stuk van correct dienst doen aan komt. Geen wonder dan ook, dat de ruim 270 onder hem gestelde ambte naren zich opmaken om op grootse wyze dit jubileum te vieren. Op 2 April a.s. zal een huldigings-feest- avond plaats vinden. Ook het verenigingsleven. Ook buiten zijn ambtelijke werk kring heeft de heer Zuur zich vele vrienden verworven, vooral door zyn zeer actieve deelneming aan het ver enigingsleven; zo hebben de Pavilion d'Or en de Harmonie te Terneuzen reeds vele vruchten van zijn arbeid mogen plukken en zo is hij ook nu weer, als lid van de overkoepelende commissie, druk in de weer met de voorbereiding van de 5-Mei-viering in Terneuzen. Als lid van het college van curatoren van het Openbaar Ly ceum te Terneuzen en van de Ned. Padvindersbond geeft hij ook zijn medewerking aan de opvoeding van de jeugd. Op 2 April 1951 zal de heer Zuur receptie houden in Hotel Rotterdam te Terneuzen van 15 tot 16.30 uur. I'

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 3