LOONSVERHOGING VAN 5 PROCENT Stakingsgolf over Frankrijk PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD YOOR ZEELAND PASEN. Regering schrijft de werkgevers voor: Voor werknemers boven 23 jaar en tot maximum van f 200 's jaars» Het weer met Pasen 1 SNIPPER A NIEUWS k Reeds enkele loonsverhogingen toegestaan Houdt dat in de gaten... 't gaat om onze soidaten. Toch een strocellulosefabriek in Zeeland? Uitgave Stichting „Zeeuwsch' Dagblad" H wfdkantoor: Goes, L. Vorststr, 50, Tel. 2438, btj geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der llanderestr, 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu» zen: Dijkstras t 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1823 ZATERDAG SH MAART 1881 Abonnementsprijs 4,65 p. kwartaal Franco per post f4,85 Advertentieprijs 18 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord Hoofdredacteur: Drs O. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron V. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Blezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vllssingenj 3. 8. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nleuwdorp; Dr K, Huizenga, Middelburg; J. Hujjssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- llskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds O. Metselaar, Goes; Ds B. G, A v, d. Wiel, Xholen; B, Zuldema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Bondag: Zon op 6.34 u., onder Ï9.Q0 u. Maan op 22.17 u., onder 6.86 u. oogwater op Zondag 25 Maart: lissingen: 2.58 u. 2.19 m., 15.23 2.27 m. Terneuzen: 3.30 u. 2.37 tn., 15.53 u. 2.43 m. Wemeldinge: 4.55 u. 1.73 m„ 17.17 u. 1.85 m. Éieilkzee: 4.38 u. 1.44 m.,17.07 u. 1.57 m. Wie verstaat in 1951 nog de bete kenis van dit feest? Alleen zij, die Jezus Christus kennen als de Ko ning van het leven en eeuwige Zoen van de eeuwige Vader, wiens sterven slechts een doorgang tot het leven werd. Pasen betekent niet de door braak van het lenteleven in. de dorre natuur voor een enkel jaargetijde, maar de doorbraak van het leven tot een eeuwige gerechtigheid. Zonder de verrezen Christus is het gehele z.g Christendom een religieuze, zedelijke mentaliteit zonder fundering en zon der doel. Dat wij dit mogen inzien berust alleen op het feit, dat Jezus Christus voor ons gestorven en voor ons opgewekt, als Gods Zoon voor ons op aarde is geweest en Zijn Paasbood- schap duidelijk verstaanbaar is. Pasen is het feest van onze verho ging tot het deelnemen aan Gods eeuwige gerechtigheid en zaligheid. Positieve gerechtigheid en positieve vrijheid om kinderen Gods te zijn. Ons heil staat vast voor de eeuwig heid, want onze Middelaar leeft en sterft na Zijn verrijzenis niet meer. Gods orde is radicaal anders dan onze burgerlijke orde. Ondanks onze sociale wijzigingen en ondanks allerlei wereldbonden en wereldconferenties komen wij men sen onder elkaar niet tot de orde der gerechtigheid. Ondanks het ge schreeuw over de eeuwige rechten van de mens viert de ongerechtigheid hoogtij en breekt oorlog na oorlog uit om de allereerste rechten van de mens te ontkennen. Overal zijn ont bindende krachten aan het werk, waar men de vernieuwende, verster kende krachten van Christus' opstan ding niet kent of niet begeert. Overal strijd en zorg, waar de hoogmoedige mens het plan van zijn leven niet wil aanpassen aan Gods plan voor de we reld, dat Hij in en door de verrezen Christus verwezenlijken wil. Het egoïsme en de zelfhandhaving ver zetten zich nog steeds tegen Gods we reldwijde perspectieven. Pasen herinnert ons vergeetachtige mensen aan Gods plan en verzekert ons, dat Gods heerschappij eenmaal komen moet. Eenmaal zal op aarde de ellenae een einde krijgen, wan Christus' op standing uit de doden is de vaste ga rantie voor de komst van de eeuwige lente der gerechtigheid. Wanneer hier of daar een mens met de problemen van het leven wer kelijk is klaar gekomen in de weg van overwinning, dan is dit steeds weer geweest omdat de verrezen Christus Zijn heerlijkheid liet zien. De discipelen van Pasen worden dui delijk sprekende bazuinen. De wereld moet luisteren, of zij wil of niet, naar de machtige boodschap: „De Heer is waarlijk opgestaan". Pasen predikt ons ook dit jaar, dat de waarheid niet kan worden ge dood aan een kruis en niet voor altijd kan worden begraven in een graf. De waarheid blijft roepen, blijft ver nieuwen. Dat is de enige hoop voorde hopeloze mensheid van onze dagen Zodra de mensen ernst gaan maken met het woord en de kracht van de triomferende Christus komt er een nieuwe wereld. Eerst dan, maar dan ook zeker. De resultaten van de we tenschappelijke onderzoekingen in de laboratoria hebben de mensheid te leurgesteld en een nervositeit ge bracht, die vol angst over de toe komst is. De wetenschap wilde de godsdienst overbluffen en overtref fen, wilde het geloof opeisen voor zichzelf en tegelijk de harten sluiten voor het geloof in de bijzondere openbaring, die God heeft gegeven tot ons heil. Thans weten wij in deze atoomeeuw waar de hooggeprezen menselijke vooruitgang, los van alle vreze Gods, ons heenleidt. Alleen maar naar een wanhopige behoefte aan een nieuwe hoop. De volkeren ruïneren, verwoesten en doden op grote schaal. Zij kunnen daarna wel weer ijveren voor wederopbouw, maar nieuw leven geven kunnen zij niet. Een wetenschap, een politiek, een oeconomie zonder God kweekt volken zonder God en vormt de mo derne autonome mens, die met alles begint behalve met de zelfbeheersing. Dan is de lucht zwanger van allerlei gedachten over de existentie van de mens, terwijl in wezen de mens een steeds minder bestaan heeft, omdat de kleine mens niet kan bestaan zon der God. In onze gebroken, gewonde, bloe dende wereld, die ondanks het ge schreeuw over de vooruitgang alleen maar verschijnselen van haar ouder dom laat zien, zal het steeds meer naar de aftakeling gaan, zolang zij blind blijft voor de enige ware hoop,, die de Christus voor haar verworven heeft. De mensheid, die geen opstan dingskracht begeert, moet vallen, eindelijk zo vallen, dat het opstaan dan niet meer mogelijk zal zijn. Groot is de schuld van allen, die zich naar Christus noemen, maar niefi wande len met Hem, Zal dit Paasfeest hen tot ontwaking brengen? Gelovigen, viert gij Uw feest! Weet, dat God voor alle eeuwen aan de kant van het leven staat en niet van de dood! De levende Christus verze kert het U. De Heer is waarlijk op- gestaanl Ook voor U! G. K. Bertha Hertogh wordt vandaag 14 jaar. Vandaag viert Bertha Hertogh te Bergen op Zoom haar veertiende ver jaardag. Van enkele firma's heeft zij geschenken gekregen, doch op ver zoek van de ouders wordt dit feest in familiekring herdacht. Bertha, die op school uitstekend icert, komt steeds meer onder de mensen. Zij gaat regelmatig de stad i", zij het dan nog onder geleide van een recherheur, doch men moet op haar gewezen worden om er iets van te bemerken dat daar het veel be sproken meisje uit Singapore loopt of fietst. In aanmerking nemende de vermoedelijke prijsstijging tot 1 April, met inbegrip van de op deze datum voorgenomen prijsverhoging van huisbrandkolen, heeft de regering besloten door het College van Rüksbemiddelaars een beschik king te doen uitvaardigen, waarbij m.i.v. de loonweek van 19 tot 24 Maart 1951 (over de periode 19 Maart tot 31 Maart voor hen, die een maandloon ontvangen) een verhoging van 5 wordt voorgeschreven van de rechtens geldende in geld genoten lonen en salarissen van alle mannelijke en vrouwelijke werknemers, die de leeltijd van 23 jaar hebben bereikt dan wel gehmvd of kostwinner zijn en wier arbeidsverhouding Is geregeld in een C.A.O. of bindende loonregeling. Voor de mannelijke werknemers, die de leeftijd van 23 jaar hebben bereikt, zal daarbij een minimumverhoging van 4 cent per uur gelden, terwijl aan niemand krach tens deze beschikking een groter loonsverhoging mag worden toegestaan dan f 200.per jaar. Voor wat betreft de manneljjke en vrouwelijke werknemers beneden 23 jaar en niet gehuwd of kostwinner zijnde, mogen de volgende bij slagen worden toegekend: voor werknemers van 19 jaar 1 procent, 20 jaar 2 proeent, 21 jaar 8 procent en 22 jaar 4 procent. Aan mannelijke en vrouwelijke kostwinners beneden de 23 jaar, wier normale inkomsten ten minste 2,3 deel vormen van de totale Inkomsten, w.o. begrepen uitkeringen Ingevolge sociale voorzieningen, van het gezin waartoe zj) behoren, dient ook 5 bijslag te worden gegeven. Voor die bedrijfstakken, waarin de naleving dezer beschikking tot ern stige economische moeilijkheden zou leiden, kan door het College van Rijksbemiddelaars, gehoord de Stich ting van de Arbeid en de betrokken partijen, dispensatie worden verleend. Verzoeken daartoe moeten uiterlijk 31 Maart g.s. bij dit College zijn inge diend. Gedurende de periode, dat liet College nog geen uitspraak heeft ge daan, wordt de verplichting tot het toekennen der loonsverhoging opge schort. Indien het College het verzoek afwijst, moet de verhoging met terug werkende kracht worden toegekend. Daarnaast zal door het College van Rijksbemiddelaars een vergunning worden gegeven om eenzelfde loons verhoging toe te kennen voor die ar beidsverhoudingen, welke niet bij C.A.O. of bindende beschikking zijn geregeld. De positie van het over heidspersoneel tenslotte zal door de regering afzonderlijk worden geregeld. VERHOGING VAN UITKERINGEN. In aansluiting op het voorgaande overweegt de regpring tevens te be vorderen, dat op de kinderbijslagen, de uitkeringen aan ouden van dagen en andere uitkeringen krachtens de sociale wetgeving, alsmede krachtens rijksregelingen voor sociale bijstand (w.o. de overbruggingsregeling), ook een verhoging wordt toegepast. Om trent deze verhoging is nog overleg tussen de Regering en de Stichting van de Arbeid gaande. Zo spoedig mogelijk zal ook daaromtrent een be slissing worden genomen. In verband met deze beslissing acht de regering het gewenst, dat na Pasen het overleg met de Stichting van de Arbeid wordt voortgezet, teneinde de ontwikkeling van de economische toestand van ons land nader in be schouwing te nemen. Onder leiding van de minister zonder portefeuille, Flinke opklaringen, maar temperaturen beneden normaal. Het K.N.M.I. deelte ons mede, dat een diepe depressie, die zich Donder dag via Zuid-Scandinavië naar de Oostzee verplaatste, in Noordooste lijke richting wegtrekt. Aan de achter, zijde van de depressie worden grote hoeveelheden koude lucht uit het hoge noorden naar West-Europa getrans porteerd. Dit zal waarschijnlijk enkele dagen voortduren en als gevolg daar van zal op beide Paasdagen de tem peratuur voor de tijd van het jaar aan de lage kant blijven. Op de Atl, Oceaan ten Westen van Ierland ontwikkelt zich evenwel een krachtig hoge drukgebied, dat zijn invloed ook over ons land zal uit breiden, Daarmede samenhangend zul len er met Pasen flinke opklaringen voorkomen. Deze weersverbetering wordt echter belaagd door nieuwe storingen van de Oceaan, die in het ongunstigste geval ons land reeds vóór het einde van de tweede Paas dag kunnen bereiken. k 2 Generaal MacArihar heeft aan geboden om een bevelhebber van de tegenstander te ontmoeten om een wapenstilstand in Korea te bewerk stelligen. De E.C.A., die, wanneer het plan-Marsha. I lor Europa vol gend jaar zal aflopen, ontbonden zou moeten worden, zal waarschijnlijk haar werk voor onbepaalde tijd voort zetten. Te Barcelona is een com plot ontdekt om Franco uit de weg te ruimen. Er zouden niet minder dan 4800 personen gearresteerd zijn en 50,000 politie-agenten patrouilleren door de stad. Er worden plannen uitgewerkt om de aardolie-industrie in het Nabije Oosten te internationalise ren om te voorkomen, dat ook andere landen deze industrie nrtionaliseren, evenals in Perzië gebeurt. Rusland wil India 50.000 ton tarwe leveren. Voor een bedrag van 45 millioen dollar zal in de Amerikaanse staat Colorado een nieuwe atoomfabriek verrijzen. Op Donderdag 5 April zal de Franse nationale vergadering eindelijk stemmen over het voorstel van de nieuwe kieswet. Donderdag zijn te Rotterdam de eerste 1000 Am bonezen uit Indonesië aangekomen. Dr Willem Mengelberg is te Schuls in Zwitserland overleden. Vier in zittenden raakten ernstig gewond toen de personenauto, waarin zj za ten, bij het passeren van een andere auto, met deze auto tegen de langs de weg staande b.,nen opvlogen. 1 Februari waren er in ons land 10.212.684 zielen; in 1950 werden in ons land 83.116 huwelijken ges'.ten; er werden in dat ja." 229.332 kinde ren geboren, waarvan 3369 onwettig. prof. Albregts, zal tevens worden na gegaan, op welke wijze door samen werking van ondernemers en arbei ders de productiviteit verder kan worden verhoogd, waarbij er tevens naar zal worden gestreefd de arbei ders in de resultaten dezer produc tieverhoging te doen delen. DE GEVOLGEN VOOR DE PRIJZEN. Voorts zal met de daarvoor in aan merking komende organisaties uit het bedrijfsleven overleg worden ge pleegd, teneinde de uit de loonsver hoging voortvloeiende consequenties voor de prijzen onder ogen te zien De regering vertrouwt, dat de uit de loonsverhoging voortvloeiende kosten alleen bij strikte noodzaak zullen worden doorberekend. Zij heeft er dan ook met instemming kennis van genomen, dat van de zijde der werk gevers dit beroep volledig wordt on dersteund. STANDPUNT VAN HET N.V.V. De hoofdbesturen der bij het N.V.V. aangesloten bonden hebben ver klaard, ermede in te stemmen, dat de 5 pet loonsverhoging als onvoldoende van de hand wordt gewezen. Met nadruk wordt verklaard, dat het N.V.V. derhalve elke medever antwoordelijkheid voor de genomen regeringsbeslissing van de handwijst. Het verbondsbestuur is opgedragen de actie voor een ruimere compensa tie der prijsstijgingen en voor een rechtvaardige verdeling der lasten met inschakeling van de besturen der aangesloten organisaties onvermin derd voort te zetten, zulks bij voor keur in samenwerking met K.A.B. en C.N.V. DE MENING VAN HET O.N.V. De heer M. Ruppert, voorzitter van het C.N.V., verklaarde in een onder houd, dat onverwijld gestreefd moet worden naar beperking van de con sumptie, in de eerste plaats de „luxe consumptie". De heer Ruppert ziet mogelijkheden t.a.v, een verbod van autorijden op Zondag, aanzienlijke beperking van alcoholverbruik en vermindering van duurdere tabaks soorten en luxueuse snoeperijen. Reëi zal de 5 verhoging slechts 214 bedragen, tenzij de loonsverhoging niet doorberekend zal worden in de prijzen. Overigens meent het C.N.V., dat de oplossing van de moeilijkheden eerder gezocht moet worden in een fixering van de prijzen, dan in een verhoging der lonen. Het C.N.V. acht het regeringsbeleid dan ook onjuist. De Katholieke Arbeidersbeweging wil compensatie van verdere prijsstij gingen; tegemoetkoming voor gezin nen met grote niet-verdienende kin deren en beperki g van luxe ver bruik. Ook wil de K.A.B. de 5 toe gekend zien aan degenen, die buiten C.A.O. of bindende loonregeling vallen. DE MENING DER WERKGEVERS. De gezamenlijke centrale werkge versorganisaties delen o.m. mede: Bij het thans afgesloten overleg hebben de werkgeversorganisaties het standpunt Ingenomen, dat maatrege len op het terrein van de loonpolitiek slechts dan tot het beoogde doel kun nen leiden, indien tezelfder tijd te genover een loonsverhoging verhoog de productie staat. Nu aan de getrof fen regeringsbeslissing deze voorwaar de niet is verbonden, vertrouwen de werkgeversorganisaties, dat het aan gekondigde nieuwe overleg inzake productieverhoging op korte termijn tot tastbare resultaten zal leiden, Het beroep van de regering om al leen bij strikte noodzaak de kosten welke uit de loonsverhoging voort vloeien door te berekenen, wordt van de zijde der werkgevers volledig ge steund. De staatssecretaris van het ministe rie van sociale zaken heeft in een radio-toespraak gezegd, dat vermoe delijk een verhoging van de sociale uitkeringen zal plaats vinden, die van toepassing zal zijn op de kinder bijslagen, uitkering aan ouden van dagen en andere uitkeringen krach tens de sociale wetgeving. Het stakingsparool Donderdag door de niet-commnnistische vakbonden uit gegeven, is door de socialistische en de katholieke spoormannen met pijn lijke nauwkeurigheid opgevolgd. De leden van de communistische CGT stemden stilzwijgend toe. Duizend Engelsen, gistermorgen gestart voor een Paas-weekend in Parijs, vonden in Calais een boottrein zonder stoom. Een der vakbonden heeft bepaald, dat de spoorwegstaking, die vannacht zoo worden beëindigd, met twee dagen verlengd wordt. Ondertussen heeft de Franse regering de lonen van de Parijse arbeiders met 12 ver hoogd. Een loonsverhoging van 7 weerhield 350.000 metaalarbeiders om ook te gaan staken, Britse vacantiegangers met hun ba gage naar Parijs te helpen. Terwijl een extra-inspanning van vrijwilligers en militairen de kook- pitten in Parijs weer op normale hoogte bracht, legden de gasmannen van Lyon, Rouaan en Reims het werk neer. Tweeduizend van de 120.000 mijnwerkers zijn in sympathiestaking gegaan. De regering, verontrust door de be smetting welke de nationale spoor staking in andere bedrijven veroor zaakt, hoeft allo verloven van politie mannen en soldaten ingetrokken. Premier Queuille maakte dit besluit bekend, na een urenlange conferentie met ministers en vakbondleidefs. De lonen- en prjj zencommissie, die gis teren de regering van advies diende, is tot de slotsom ..komen, dat de kosten'van de Franse burger met 1214 percent zijn gestegen sinds de dag waarop het laatste minimumloon werd vastgesteld. De havenarbeiders aan de West en de Zuidkust ./aren de eersten, die reageerden op het sein der spoor mannen. In Marseille en le Havre stok te het werk. De haven van Brest ligt voor onbepaalde tijd „plat" en in de haven van Dieppe onderbraken los sers en spoormannen hun staking om E t Colubiaans Dakota DC-3 trans portvliegtuig met 29 personen aan boord, is neergestort. All/ inzittenden kwamen om het leven. Met ingang van 1 Mei a.s. is be noemd tot provinciaal secretaris van de Nationale Organisatie voor het Beroepsgoederenvervoer Wegtransport in Zeeland, de heer Chr. Kars te Goes; zulks in da plaats van mr M. A. Terwoert. Met het troepentransportschip „Kota Inten" zijn een groot aantal Avi- bonese militairen en hun gezinnen in Nederland aangekomen. Donderdag morgen begon de debarkatie, waarna zij voorlopig naar verschillende kampen werden gebracht, die voor hen zijn ingericht. Enige Ambonese families wachten in één der hutten op hun debarkatie. De stroom van giften voor het Chr. Militair Tehuis te Middelburg blijft doorgaan, ondanks alle prijs verhogingen, belastinguerzroariii- gen en loonronden. We zijn daar voor thans dubbel dankbaar en ko pen, dat ook na Pasen met even veel kracht, als het vooral de afge lopen weken het geval is geweest, kan worden doorgebouwd voor hei tehuis. Slechts f 10 ontbreekt ons op dit moment nog om de f 5500 vol te maken, doch voor Pasen zul len we dit bedrag zeker nog berei ken, want alle girostortingen zijn nog niet binnen. De stand kwam op f 5490,76. Bijdragen en collectes kwamen van alle kanten weer binnen. De Diaconie der Herv. Gemeente te Hoek zond f25, de collecte in de Herv. Gem. te Ellewoutsdijk bracht f 14,68 op en de Herv. Kerk van Kamperland zond ons f 10. Op ver schillende bijeenkomsten van de A.R.J.O.S. werd gecollecteerd. In Axel bracht men f27,38 bijeen, in Middelburg f 11,55 en in Goes 6,35. De collecte op het jaarfeest der Geref. J.V. en M.V. te Baarland le verde f 10,59 op. Voorts ontvingen we f25 van de Coöp. Boerenleen bank te St. Laurens. Dit zou wel eens kunnen betekenen, dat andere boerenleenbanken dit voorbeeld zouden volgen. We houden ons aan bevolen'. In Domburg werd gecol lecteerd tijdens de ouderavond der Chr. school en er kwam f 24 binnen. Tijdens de bruiloft van de fam. de RegtHamelinck te Goes werd niet minder dan f16 voor het tehuis bijeengebracht. Dan kwam de N.C.V.B. te Terneuzen de stand met ƒ25,76 verhogen en een fijn resul taat boekte de oud-Coaker Henk Ludolphi, die in Amersfoort niet minder dan 32 in zamelde. „Er komt nog meer", schreef hij. U ziet het, een respectabele lijst. Wanneer U met de Paasdagen nog eens denkt aan het Militair Tehuis en dan een gift wilt storten op giro 68787 t.n.v. Zeeuwsch Dagblad, „Actie Bouw Militaire Tehuizen Zeeland", dan zullen we dit na Pasen weer ver antwoorden. VERRASSENDE LUCHT LANDING IN KOREA. Duizenden Amerikanen zijn giste ren per valscherm geland in twee gebieden op ongeveer 30 km achter de communistische linies aan de rivier de Imdjin in West-Korea, met de be doeling de communisten tussen Seoel e. de 38e breedtegraad af te snijden. Behalve manschappen werden voer tuigen, artillerie en zware uitrusting uitgeworpen. De communisten werden volkomen door de actie verrast en er werd geen tegenstand ontmoet. Dagelijks Bestuur der Z. L. M. vergaderde. Donderdag a.s. vergadering over het Streekplan Walcheren te Middelburg. Het dagelijks bestuur der Z.L.M. ver gaderde op 19 Maart J.l. te Goes. In deze vergadering werd o.m. gesproken over de regeringsverklaring. Verwacht kan worden, dat verschillende belastingen omhoog zullen gaan en nieuwe belastin gen, w.o. een overwinstbelasting, zullen worden Ingevoerd. De subsidies op di verse producten zullen van bjjna 459 millioen tot ca. 175 millioen worden ver minderd. Tengevolge van de afschaffing van een groot deel van het subsidie op vee voer is de prijs aanzienlijk gestegen. Op de oude bonnen kan nog voor de oude prijs worden gekocht, maar daarna zal vooral het graan stijgen, terwijl voor de veekoeken het subsidie gehandhaafd schijnt te blijven. Vermoed wordt, dat het vrije voer deze prijsstijging zal ondervinden, of misschien de vorige weken reeds heeft ondervonden. Met de minister werd gesproken over de onbevredigende toestand inzake de maximum-aardappelprijzen en de geva ren voor inkrimping en kwaliteitsver- viakking van de oogst 1951. Indien de minister geen mogelijkheid ziet dit stelsel af te schaffen, werd aan gedrongen op een verruiming van dit Prijzenstelsel, b.v. minimum- en maxi mumprijzen in het najaar van resp. 5 en 11 cent, met maximumprijzen; verder Jan. 12 ct, Febr. 13 ct. en daarna per maand een halve cent oplopend. Gerst cn stro. Degenen, die minder dan 1 ha. gerst zullen verbouwen, zijn onder alle om standigheden vrij van gerstlevering. Verbouwt men daarnaast meer dan zijn vrijstelling voor haver, dan moet men van dit meerdere leveren. Zo gauw men meer dan 1 ha. gerst gaat verbouwen (aangenomen dus dat er geen vrijstel ling van tarwe tegenover staat), valt men voor de volle oppervlakte in de aanslagregeling. De vergadering was van mening, dat vooral t.o.v. de tarweprijs en de prijs voor de in te nemen gerst aangedrongen zal moeten worden op een volledige doorbetaling van de komende kosten stijgingen. De stro-lnkoopcombinatie voor de fa brieken in het Noorden des lands maak te voor de komende oogst reeds prijzen bekend voor buitenstro van: gerst f 40; haver f45; rogge/tarwe f50; binnenstro f 5 hoger. Voor het Zuiden lijkt dus ook na af trek van de vracht nog een goede prijs mogelijk. De adviseur voor oorlogsschade van de Stichting voor de Landbouw hield tot nog toe in Zeeland 5 zitdagen, waar 86 bezoekers kwamen. Medegedeeld werd, dat de plannen om In Zeeland te komen tot de oprichting van een strocellulosefabriek nog niet ge heel van de baan zijn, zij het wellicht op een andere basis dan voorheen reeds geprobeerd ls. Tuinbouw. De afd. Tuinbouw van het K.N.L.C. heeft zich beraden over de maatregelen om de moeilijkheden in de groentesector het hoofd te bieden. Het ligt in de bedoeling op korte ter mijn in een speciale algemene vergade ring een duidelijk standpunt in te ne men, De minister zal een steunmaat regel voor princessebonen oogst 1950 nog overwegen. In het handelsverdrag met Frankrijk voor het eerste halfjaar 1951 is een post van 3.000.000 kg. appelen opgenomen. De fruithandel met België ls zeer onbe vredigend. In het algemeen minderen de fruit- voorraden in Nederland geleidelijk. De onderhandelingen tussen de werk gevers- en werknemersorganisaties over een C.A.O. voor 1951—1952 duren nog voort. Over de C.A.O. in de tuinbouw is een accoord bereikt. Deze zal practisch geen wijzigingen ondergaan. Streekplan Walcheren. Het rapport van de Commissie Grond gebruik van de Stichting voor de Land bouw inzake het streekplan Walcheren werd volledig onderschreven. Het moet echter niet blijven bij een protest van de georganiseerde landbouw, doch vooral ook de betrokkenen zelf zullen hun bezwaarschriften moeten in dienen. Genoemde commissie belegt omtrent dit laatste op Donderdag 29 Maart in „De Vriendschap" te Middelburg een vergadering, waartoe de besturen van de dorpsafdelingen zullen worden uit genodigd. Amerikaans vliegtuig met 53 passagiers in zee gestort Een Amerikaans militair vliegtuig, dat met 53 man aan boord op weg was van Engeland naar Amerika, I» op ongeveer 1000 km afstand van de Ierse kust in de Atlantische Oceaan gestort. Aanvankelijk was men van mening, dat alle personen, die aan boord waren, omgekomen zouden zijn, maar vanochtend vroeg meldde een radiobericht, dat op de Oceaan 'n wrak en lichtsignalen waargenomen waren. PAUL VLAANDEREN IN DE DOP! Dank ztf de scherpzinnigheid van een 10-jarige knaap, de kleinzoon van de heer van Baaren uit Goes, is het de politie gelukt de 18-jarige H. van Es uit Gorinchem op te sporen, naar wie werd gezocht. De 10-jarlge detective zat in do trein van Rotterdam naar Goes eii maakte daar kennis met de gezochté jongeman, die al pratend met eeii enveloppe zat te spelen waar de naam H. van Es op stond. Toen de jongen Donderdagavond om zes uur naar dé radio luisterde en plotseling de naam H. van Es hoorde noemen in een poli» tieberieht vernam hij tot zijn verba» zing, daj diens opsporing werd ge vraagd. Bij herinnerde zich tevens aat de gezochte jongeman hem terloop» had verteld, dat hij naar de „Mon- nikendjjk" moest. (bij Kattendijke) toe Het was voor dt kleine speurde? een ogenblik werk de Goese politie van zijn ontdekking in kennis te stel len, die niet aarzelde en de gezochté wist op te sporen. DODELIJK ONGELUK TE VLISSINGEN. Donderdagmiddag hield het 5-jarige zoontje van de familie L. uit de Noord, straat zich bezig met het werpen vaij steentjes naar auto's, die door dq Spuistraat kwamen. Een bestuurder stapte uit de auto, waarna het ventje wegliep en bij het oversteken va de straat onder een juist passerend' auto raakte. Een der voorwielen trog het hoofdje, dat deerlijk verwond werd. In het St. Josephziekenhuis is het ventje aan de verwondingen over leden. Proefnemingen met woningen te Vlissingen. Ondanks de destijds aangebrachte herstellingen verkeren nog vele wo ningen in Tuindorp en Tuinstad in zeer slechte toestand. Hiernaar wordt momenteel een onderzoek ingesteld, terwijl op enkele huizen proefnemin, gen geschieden. Mocht deze proef slagen, dan zullen alle woningen een beurt krijgen. Botsing op de Schelde. Het Engelse stoomschip „Hoperidge" (5222 ton) kwam gistermorgen in de monding van de Schelde in botsing met het Nederlandse stoomschip „Blommersdijk" (688r ton). Beid 4 schepen werden beschadigd, maar waren in staat op eigen gelegenheid naar Antwerpen op te stomen. Ambonees sergeant-majoor gedood. Naar eerst thans bekend geworden heeft een groep van ongeveer der tig Ambonese ex-Knil-militairen uit het kamp aan de Berenlaan te Dja karta op 2 Maart j.l., een Ambonees sergeant-majoor, Gaspersz, zodanig met stokslagen vermi kt, dat hij on middellijk is overleden. Gasperz was één der leiders van de Ambonezen te Djakarta. Dr Dreea voor de radio. De minister-president, dr W. Drees, zal hedenavond om 20.05 uur over beide zenders een rede houden tot het Nederlandse volk. Geslaagd voor het examen Scheeps- werktuigkundige diploma A de heer J. de Pagter, leerling van de „De Ruyterschool te Vlissingen. DE BILT ZEGT: Wisselende bewolking p'-atselijke buien. Krach 'ge tot har de Noordwestelijke wi .d. Kouder, vooral in het Zuiden van het land.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1