Industrie moet zo spoedig mogelijk krijgs- materiaal gaan vervaardigen* Middelburg wil betere verbindingen met overig Zeeland Weer ernstige brand te Amsterdam PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DONDERDAG M MAAKT 1951 GOEDE VRIJDAG. ADVIESRAAD MILITAIRE PRODUCTIE GEÏNSTALLEERD. Aanzienlijke opdrachten voor militaire bouwwerken» k SNIPPER k i A i i NIEUWS Belangrijke vorderingen in Korea Goese raad besloot tot overdracht van Beursgebouw Beslissing viel na bewogen zitting Driejarig meisje in de vlammen omgekomen Uitgave Stichting „Zeeuwsc'n Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. SO, Tel. 2438, bil geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie Ï435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Temeu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1831 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron V. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. 8. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nleuwdorp; Dr K. Hulzenga, Middelburg; J. Hujjssen, Tcmeuzen; H. Jansen, Me- Uskerkej Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Dg O. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; B, Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag; Zon op 6.38 u., onder 18.56 u. Maan op 19.22 u., onder 8.32 u. V.M. 11.50 u. Hoogwater op Vrijdag 33 Maart: Vlissingen: 1.55 u. 1.93 m., 14.22 U .2.11 m. Terneuzen: 2.26 u. 2.12 m., 14.48 u. 2.30 m. Wemeldinge: 3.42 u. 1.60 m, 16.05 u. 1.83 m. Zierikzee; 3.26 u. 1.34 m., 15.55 u. 1.56 m. z De wereld van 1951 holt voort. Wij mensen zijn reeds gejaagd en worden door de koortsachtige levens sfeer steeds meer gejaagd. Temidden van dit ons aardse bestaan, vol span ning op politiek en sociaal terrein, herinnert de kalender ons er aan, dat er één keer in het jaar een Goede Vrijdag is. Er is een tijd geweest dat onze vaderen deze dag voor het eerst goed noemden. Het is 'n vraag, die om antwoord roept, hoevelen van onze tegenwoordige generatie het Goede van deze Vrijdag nog kennen of begeren. Het is de dag van het Kruis en de gemeente van Christus wil tot de ge dachtenis van de kruisdood haars He ren samenkomen in des Heren huis. Zij doet dat niet in de weg van. de kruis verering, die lang, lang geleden in Jeruzalem ontstond, toen men op de aangenomen sterfdag van Jezus Christus de vermeende relieken van het teruggevonden kruis des Heren aan de gelovigen ter verering toonde Sindsdien is het kruis steeds meer voor alle mogelijke doeleinden ge bruikt en voor tal van organisaties tot een embleem geworden. Kinderen der Hervorming, die leven uit het Woord en uit het zaligmakend geloof, zullen nooit het kruis willen exploi teren, maar het altijd en alleen blij ven zien als het kruis van Christus. laar dit éne kruis zullen zij ook nooit loslaten, zolang zij door het Woord des kruises blijven geschaard rondom dat kruis. De Gekruisigde, een door mensen terechtgestelde maar een door God geofferde, heeft groter en duurzamer overwinningen behaald dan de grote mannen van geweld, die de geschie denis heeft gekend. Hij heeft het kruis, eertijds het instrument van de vreselijkste kwelling en grootste smaad omgezet in het middel tot de heerlijk ste verkwikking en de rijkste zegen. Hij heeft het kruis verheven tot het nachtige symbool van vergeving, ver- oening en hoop. Het Woord des krui ses heeft onder alle volken zielen be vrijd, gereinigd en getroost. Groot was de duisternis op Golgo tha, toen de stem van de Zoon des Mensen ging zwijgen en er geen enkele stem meer voor de barmhar tigheid sprak. Dikke duisternis toen de mensen hun grootste weldoener hadden laten nagelen aan het kruis. Een moordenaar, een officier en een verborgen discipel hebben in Chris tus' lijden en sterven openbaringen ontdekt, die voor hen voldoende wa ren om met allerlei gewoonten te bre ken. Dwars tegen de publieke me ning in durven zij hun persoonlijke in druk van deze kruiseling weer te ge ven. De mens, die zó lijdt en sterft is Koning van een beter rijk, is Zoon van God. Zo werden zij de eerste ge tuigen van het heil, dat in Christus' lijden en sterven te vinden is voor een ieder die gelooft in de Zoon van God. Eerstelingen van de rijke oogst van het ware tarwegraan, dat in de aarde valt om vrucht voort te bren gen. En steeds weer zijn er mensen bezweken voor de verborgen aantrek- ;ingskracht van het kruis. In het licht van het Evangelie ziet het gelovige hart in die snoodste daad van de boosheid der mensen de verhevenste daad van de reddende liefde van God. Wilt U het kruis van Golgotha ver staan? Wilt U de betekenis van de Goede Vrijdag leren kennen? Keer dan eerst terug tot Jezus' eigen woor den over Zijn eigen taak. Overal en altijd wil Jezus hetgeen God wil. De konsekwentie daarvan werd het kruis. Alleen in de volmaakte gehoorzaam heid aan de Vader kon ons behoud worden bewerkt. En nu viert de ver loste gemeente de sterfdag van Jezus Christus, omdat het kruis van Golgo tha voor haar de openbaring van de absolute gehoorzaamheid en de abso lute liefde is. Christus droeg vrijwil lig de vloek en schuld der zonde en in Zijn sterven legt Hij de verloren mensheid weer terug in de handen van de Vader. Nu is door Gods daad de poort tot het nieuwe leven geopend. Bij die poort ontmoeten bekering en verge ving elkaar. By die poort wijkt de zondeschuld voor de zegevierende barmhartigheid, breken zondebanden door de macht der heilige liefde en sterft de vrees voor de dood onder de vlam der eeuwige hoop. Zo zegeviert de Gekruisigde. Zo regeert Hij als de grote Bevrijder. Rijker in geloof, hoop en liefde wordt de mens, die de Goede Vrijdag viert als de dag van eigen geestelijke be vrijding ter ere van de eeuwige Be vrijder. Arm en onrustig blijft de wereld omdat zij het voortduren van haar bezetting verkiest boven de doorbraak van haar bevrijding. De Goede Vry'dag, de grote dag der bevrijding, roept om de ontwaking in een bevrijd volk! G. K. VAN GEELKERKEN HOUDT LEVENSLANG. De Raad van Cassatie deed gister morgen uitspraak in de zaak tegen V an Geelkerken, ex-plaatsvervan gend leider der N.S.B., ex-hoofdstor- mer van de Nationale Jeugdstorm en ex-inspecteur-gt eraal der Neder-, landse Landwacht. De bijzondere strafkamer te Utrecht had van G. tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld. De officier van justitie ging hiervan in beroep van cassatie. Dit beroep werd door de R. v. C. ver worpen. HET TWEEDE KIEVITSEI. De heer M. Oudenampsen in de buurtschap Ampsen in de gemeente Laren (Geld.) heeft een kievitsei ge vonden, dat aangeboden is aan H.K.H. Prinses Wilhelmina. Dit is het tweede kievitsei van dit jaar. In verband met de Goede Vrij dag zal het „Zeeuwsch Dagblad" morgen, 23 Maart, riet verschij nen. DIRECTIE. „Weerbaar door werken", zegt de minister. „De defensieve krachtsinspanning waartoe de vrije wereld heeft besloten, vereist voor Nederland een welbewuste ombuiging in de ljjnen der economische politiek". Met deze woorden begon de minister van Economische Zaken, prol. van den Brink de rede, waarmede hjj gisteren in Den Haag de Adviesraad voor de Militaire Productie heeft geïn stalleerd. Hoewel na de oorlog het herstel en de uitbreiding van het productieapparaat met succes werd aangepakt, zijn door de toenemende internationale spanningen de voorwaarden voor een geleidelijke verbetering van de economische toe stand van ons land ingrijpend veranderd. De bewapeningsvoorbereidingen, waar toe de Westerse landen zich genoopt zien, leidden tot een sterke toeneming van de vraag naar grondstoffen, die daardoor in prijs stijgen. Dat kostte ons land meer geld, temeer, omdat de prij zen der Nederlandse exportproducten niet in evenredige mate stegen. Deze ontwikkeling veroorzaakte een aanzienlijke verslechtering van de ruil voet, die thans op meer dan 20 wordt gesteld. Een tweede economisch gevolg van de veranderde internationale situa tie heeft de verhoging van de militaire paraatheid. Deze noodzaakt ons in de eerstkomende jaren zes milliard gulden uit te trekken voor het Nederlandse aandeel In de gemeenschappelijke ver dediging. VOORKOMEN Aangezien de militaire inspanningen dienen moeten om een oorlog te voor komen, kan men onmogelijk de lasten, die op ons komen te drukken naar de toekomst verschuiven. Vandaar, dat ge streefd moet worden naar een vergro ting der productie. „Weerbaar door wer ken" zou de nieuwe slagzin kunnen lui den. Om op korte termijn een goed leger te kunnen krijgen moet de industrie zo spoedig mogelijk op productie van krijgsmateriaal overgaan, aldus de mi nister. Schaarste aan grondstoffen zal echter ertoe leiden, dat gezamenlijk overleg van producenten en consumen ten over goederenverdeling moet plaats vinden. In verDand hiermede worden in Washington thans de zgn. Commodity Groups gevormd, die de beschikbare grondstoffen over de landen zullen ver delen. Communistische staatsgreep in Pakistan mislukt. Militaire samenzweerders zullen terecht staan. De Pakistaanse premier Liaquar Ali Khan heeft gisteren in de volks vertegenwoordiging medegedeeld, dat Generaal-Majoor Akbar Khan, chef van de generale staf en andere sa menzweerders die in het begin van deze maand zijn gearresteerrd, te recht zullen staan, op beschuldiging van „de nationale veiligheid te heb ben geschonden". Het doel van de sa menzwering was Pakistan onder sen communistische militaire dictatuur te plaatsen. De militaire en burgerlijke autori teiten zouden uit hun functies wor den ontzet. Na het slagen der voor genomen militaire staatsgreep zou „een bepaald land" worden uitgeno digd missies te zenden, die zouden moeten helpen met het opstellen van een nieuwe grondwet en het bepalen van de te volgen economische poli tiek", aldus premier Liaquast Ali Khan. Een Amerikaanse zakenman Kurt Wahle zal Vrijdag a.s. een korte golf radio ontvanger, bestemd voor Stalin, aan de militaire missie van Sowjet- Rusland te Frankfort overhandigen, om Stalin in staat te stellen naar de uit zendingen van de „Stem van Amerika" te luisteren, zoals een begeleidend brief je verduidelijken zal. In verschillende Zweedse plaatsen staken de openbare diensten als ge volg van een aflopen van de loon- overeenkomsten. In Milaan- is een muur rond een speelplaats door he vige windvlagen in elkaar gestort; 20 meisjes werden bedolven, waarvan 13 stierven. In een grote Engelse raffinaderij in Lancashire heeft zich een ontploffing voorgedaan. De schok was op 6 km afstand voelbaar, maar niemand werd gedood. In Indone sië zijn twee employé's van een sui kerfabriek bij Soerabaja, H. J. Bo venlander en A. A. Rijksschroef, ver moord. Het financiële en economi sche programma van de Nederlandse regering heeft bij Acheson en in Britse financiële kringen een gunsti ge indruk gemaakt. Beschuiten van een aantal Zaanse fabrieken zullen 1 of 2 ct. per rol duurder worden en ontbijtkoek 2 tot 4 ct. Door de Stichting van de Arbeid en de com missie voor loon- en prijspolitiek is uitvoerig overleg gepleegd over de gestegen kosten van levensonderhoud. Vandaag zal met enkele ministers hierover geconfereerd worden. Aan boord van het te Antwerpen liggende s.s. „Ridderkerk" is een brand uitgebroken, die een groot deel van het inwendige verwoest heeft. Op 1 April bestaat de Rijkspostspaar bank 70 jaar. Dr Willem Mengel berg, die thans in Zwitserland ver toeft, ligt op sterven. OVERSCHAKELING. Er dient rekening mee te worden ge houden, dat de omschakeling van civiele op militaire productie wellicht verder zal gaan dan thans mogelijk wordt ge acht. Het Nederlandse bedrijfsleven heeft thans reeds orders van de drie onder delen van de Nederlandse krijgsmacht onderhanden ten bedrage van bijna 3 milliard gulden. De omvang dezer orders zal nog toenemen. Vervaardiging van kleding, vervoersmiddelen, verbindings- materieel, gasbeschermingsmaterieel e.d. kan door de Nederlandse industrie zonder of met geringe omschakeling van het productie-apparaat geschieden. De Nederlandse krijgsmacht zal voorts gedurende de eerste jaren in aanzien lijke mate opdrachten voor bouwwerken moeten geven. Op de bouwnijverheid en op de productiebedrijven van bouwmate rialen zal derhave een belangrijk beroep worden gedaan. Voor het vervaardigen van wapenen, munitie, oorlogsvoertuigen e.d. biedt de industrie geringere mogelijkheden. De Nederlandse scheepswerven, de industrie van electro-technische artikelen en de optische industrie is bereids met mili taire orders bezet. Fokker maakt mili taire lesvliegtuigen. De artillerie-inrich tingen zijn in staat in de gehele lopende behoefte van de Nederlandse krijgs macht aan handvuurwapenmunitie te voorzien, terwijl daarnaast getracht zal worden ook een productie-apparaat voor artillerie-munitie op te stellen. Hispano Suiza in Breda zal deelnemen aan de productie van snelvurende wapenen van 20 mm, die in de Gloster Meteors van Fokker worden ingebouwd. De minister vestigde de aandacht op het grote belang, uit andere landen mi litaire orders te krijgen waardoor het mogelijk is een meer economisch ver antwoorde productie op te zetten. Hy besloot met erop te wijzen, dat slechts door nauwe samenwerking tus sen overheid en bedrijfsleven de gestelde doeleinden kunnen worden bereikt. Daarom hechtte hij grote waarde aan het werk van de adviesraad voor de mi litaire productie, die hij herna medie namens de min. van Oorlog en Marine voor geïnstalleerd verklaarde. In antwoord op de rede van de mi nister sprak de heer T. J. Twijnstra, voorzitter van de Adviesraad voor de Militaire Productie. Doelende op het door de minister ge stelde „Weerbaar door werken", zei de heer Twijnstra zeker te weten, dat hij namens de allergrootste meerderheid van de Nederlandse ondernemers en werknemers sprak wanneer hij daarop antwoordt: „Het Nederlandse bedrijfs leven is paraat." 38ste breedtegraad zou bereikt zijn. Amerikaanse troepen hebben Woens dag Tsjoentsjon, de laatste grote com munistische basis ten Zuiden van de 38ste breedtegraad, veroverd zonder een schot te lossen. Aan de Oostkust zouden Zuid- Koreanen naar men gelooft, de Noord-Koreaanse grens bereikt heb ben. Volgens het laatste officiële be richt waren de Zuid-Koreanen min der dan 14 km van d 38ste breedte graad verwijderd. In het Westen, ten Noorden van Seoel, is het verzet van de communisten het hevig:!. Het is mogelijk, dat president Tru man binnenkort een belangrijke ver klaring zal afleggen over de politieke en militaire toestand in Korea, i.v.m. het zoeken naar een mogelijkheid om het conflict te beëindigen. Rusland weigert terugzending van geleende schepen. De Sowjet-Unie heeft een Ameri kaanse eis, tot onmiddellijke terug zending van 670 schepen, die in de oorlog aan de Russen ter beschikking waren gesteld, van de hand gewezen. COMMISSIE VAN ONDERZOEK GE-INSTALLFERD. Gistermiddag is door B. en W. van Middelburg in het stadhuis een com missie geïnstalleerd, die tot taak heeft te onderzoeken, welke verbeteringen er moeten worden gebracht in de verbindingswegen en de verbindin gen tussen Middelburg als hoofd plaats van Zeeland en de overige delen van de Provincie. De commis sie bestaat uit een aantal vooraan staande personen in Zeeland en de burgemeester van Middelburg, mr N. Bolkestein is voorzitter. Mr Bolkestein lieeft bij deze ge legenheid een installatierede uitge sproken, waarin hij Middelburgs posi tie t.o.v. andere Zeeuwse steden en overig Zeeland uiteen zette en nader toelichtte. De burgemeester zei, dat Middel burg enerzijds in de ogen zowel van de Zeeuwen als van de vreemdelin gen werkelijk de hoofdplaats is, ter wijl anderzijds de verdeling in de door brede wateren gescheiden stre ken tot het opkomen van streek- centra heeft geleid. Dit vond mr Bolkestein op zichzelf niet ongewenst, maar het zou misschien ook geen ramp zijn, indien deze streekcentra zouden uitgroeien tot plaatsen met volledige centrumfunctie, als Zeeland maar groot genoeg en vooral volkrijk genoeg zou zijn om zich deze weelde te kunnen veroorloven. En dit is nu eenmaal niet het geval. Daarom is het gewenst, zo zei de burgemeester, dat er, ondanks de scheiding door het water, één hoofdplaats is, die niet al leen als bestuurlijk, maar ook als economisch, sociaal en cultureel cen trum fungeert. Vervolgens weidde mr Bolkestein enige woorden aan voorgenomen in polderingen en zei, dat aan inpolde ring van diepe wateren, evenmin als aan overbrugging hiervan of aanleg van tunnels, maar niet serieus moet worden gedacht. Wonderlijk is het en ook onjuist, aldus mr Bolkestein, dat de relatief gebrekkige en spaarzame verbindin gen er nog niet eens altijd primair op zyn gericht om alle delen van het gewest met de hoofdplaats te ver binden. Het zal dan ook de taak van MET ACHT TEGEN ZEVEN STEMMEN. In een zeer bewogen zitting heeft de Goese raad gisteravond met acht tegen zeven stemmen besloten het Beursgebouw aan de Grote Markt aan de heer L. Verwer in erfpacht te geven. (Voor overdracht stemden de P. v. d. A., de K.V.P. en de V.V.D.; tegen de C.H.U., de A.U. en de Middenstandspartij.) In de vergadering, die tot vannacht één uur duurde, werden ook de voor waarden nog onder de loupe genomen. Hierbü werd o.m. besloten de erfpachts termijn te stellen op 80 jaar tegen een jaarlijkse vergoeding van tl.per vierkante meter. In deze raadszitting, die door een I De heer Zuidema (A.R.) vond het overbezette publieke tribune werd I verstandig, dat G S. zich niet hadden gevolgd, zijn harde, zeer harde noten J gekraakt. Men verweet de tegenstan ders van overdracht, dat zij geen za kelijke argumenten wisten aan te voeren, en men hoorde uitdrukkingen als „een politieke rel" en „anti-katho lieke actie" bezigen. Mr Sepers (C.H.U.) opende het de bat en ging in den brede diverse na delen na, die, volgens hem, in het contract zitten. Dat men geen toe stemming zou krijgen de restauratie van gemeentewege aan te pakken, achtte hij te pessimistisch. Nadat een adhaesiebetuiging van de R.K. Land en Tuinbouwbond met het plan- Verwer en een protest van de Afd. Goes van de Chr. Middenstandspartij was voorgelezen, sprak de heer W. Vroome (K.V.P.). Hij was van oor deel, dat wegens de précaire toestand van de gemeentekas,, de beslissende instanties restauratie door de gemeen te niet zouden toelaten. Juridisch zag hij geen bezwaren. De boetebepaling van f 100 000 was hem voldoende waarborg. Hij betreurde het versprei den van de propagandablaadjes, die een eenzijdige voorlichting hadden gegeven. De heer Knibbe, het standpunt van de A.R. fractie toelichtend, zeide gro te waarde te hechten aan het parti culier initiatief. Overdracht zoü ech ter de middenstand schade berokke nen. Ook hij was van oordeel, dat eenvoudige restauratie mogelijk zou zijn. De heer Visscher (P. v. d. A.) zei- de, dat onder stimulering van wet houder van Melle een politieke rel van deze kwestie is gemaakt. Zélf het gebouw restaureren kon de gemeente niet, aangezien hy vernomen had, dat er zelfs geen 6000 gulden beschik baar is gesteld voor een onderzoek naar de mogelijkheden van een bouw voor een tehuis voor ouden van dagen, hetgeen later door B. en W. werd toegegeven. De heer Vermaire (Middenst.) hoe wel tegen overdracht, sprak zyn ver ontwaardiging uit over de manier waarop men de burgerij over deze kwestie had bewerkt. Ook de heer Haverhoek protesteerde ten felste tegen deze handelwijze, waarbij men, zoals hij zeide, niet had ontzien zijn partij en hemzelf verdacht te maken. De heer de Roo (V.V.D.) vond, dat de tegenstanders de argumenten bij een geharkt hadden en het zakelijke uit het oog hadden verloren. Hy ging in op de door de heren Knibbe en Sepers genoemde bezwaren en vroeg voorts of B. en W. reeds geïnformeerd hadden naar het oordeel van G.S. en of hier reeds antwoord op was ver schenen. De heer de Munck (P. v. d. A.) verklaarde slechts na langdurige overweging besloten te hebben voor een overdracht te stemmen. uitgesproken over de mogelijkheden van herbouw door de gemeente zelf. Hij knoopte er de waarschuwing aan vast, niet al te veel bij G.S. te gaan informeren, aangezien de gemeente lijke autonomie al genoeg in het ge drang komt. Hij vroeg zich af, of het mogelijk zou zijn bij het opstellen van een volgende begroting eventueel rekening te houden met restauratie. Bij de investeringsbeperkende maat. regelen is voor hotels uitzondering gemaakt, zei weth. Roose (K.V.P.), die vervolgens aan het woord kwam. Hij betreurde het, dat men het voor stel zou torpederen uit kiezersvrees. Verwerping zal Goes ontstellend be lachelijk maken, zei hl). Weth. van Melle (C.H.U.) bleef op zijn standpunt staan, temeer, omdat hem uit verschillende berekeningen gebleken was, dat na restauratie, de gemeente door verdubbeling van het tarief een sluitende exploitatie kon verkrijgen en bij ovesdracht de be stemming van de Beurs op losse schroeven kwam te staan. Ingaande op de beschuldigingen van de heer Visscher, zeide hij getracht te hebben de zaak op hoog niveau te brengen. Een politieke rel was hem verre ge- ten" vertoonde, had hij met welgeval len aangezien. Ook hij betreurde, dat men in de kwestie een anti-papisti- sche rel heeft gezien en wenste zo iets ten scherpste te veroordelen. Hij vond het ongepast dat de pers, voor dat de raad ervan in kennis was ge steld een artikel had gepubliceerd en hij zag dit als een geste van de heer Verwer om het publiek van te voren te beïnvloeden. Nadat weth. Buys (P. v. d. A.) er op had gewezen, dat de Beurs altijd een sluitpost op de begroting vormt en de heer Merison zijn argumenten tegen de overdracht had genoemd, kwam Burgemeester Ten Kate aan het woord. Er werd een brief van G.S. voorgelezen waarin dit college erop wijst, dat de gemeente sterk zal moeten bezuinigen. De heer de Roo betreurde het, dat de raad hiervan niet in kennis was gesteld. De brief vond hij belangrijk genoeg om als argument vóór een overdracht te kunnen dienen. De heer Visscher uitte vervolgens de beschuldiging, dat de heer van Melle een lid van de P. v. d. A. had ver zocht te protesteren in de afdeling. Hij wees er voorts op, dat de publi catie in „Het Vrije Volk" over de beursplannen van de heer Verwer eigen initiatief was van de redacteur en dat deze het bericht niet van de heer V. had gekregen. De heer Roose merkte naderhand nog op, dat, als de heer Verwer de bladen had ingelicht, dit volkomen "ijn goed recht was, aangezien zyn verzoek al zeer lang bij B. en W. ter tafel lag. Tenslotte kwam men tot stemming met het vermelde resultaat. De zitting was hiermede nog niet afgelopen want men begon met nieu we moed aan de voorwaarden. Ook hier had men nog een uurtje voor nodig. De heer van Melle stelde hier bij o.m. nog voor de jaarlijkse ver goeding te bepalen op f 10.per m3., hetgeen werd verworpen. Voor stellen van de heren Sepers (f7.50), Zuidema (f 5.werden eveneens verworpen, totdat op voorstel van de weest; dat de zaak „politieke aspec- heer Vermaire men tot f 1.kwam. Gisteravond Iaat is voor de tweede maal in twee dagen een ernstige brand uitgebroken in Amsterdam, ditmaal in de Eerste Oosterparkstraat. Een elftal mensen moest zo uit hun bed door de ramen springen om zich het leven te redden. Twee van hen, een man en een vrouw werden daar bij ernstig gewond en een driejarig meisje is in het vlammende huis achtergebleven en verbrand. De brand schijnt uitgebroken te zijn in de achterwoning op de tweede étage, waar de familie Adam woon de en heeft razend snel om zich heen gegrepen. Man, vrouw en twee kin deren konden zich redden door bij de buren op een plat te springen. De bewoners van de wening aan de voor zijde sprongen op straat waar zich toen al buurtbewoners hadden verza meld, die hen in dekens opvingen. Behalve de 68-jarige man, die niet durfde te springen en langs de regen pijp wilde glijden. Hij viel echter halverwege en werd zodanig gewond, dat hij naar het ziekenhuis vervoerd moest worden. De bewoners van één hoog wisten zich langs de trap te redden, die nog niet door het vuur bedreigd werd. Op de derde etage in het achter huis speelde zich inmiddels een ver schrikkelijk drama af. Hier woonde de familie Meuleman, man, vrouwen een meisje van 3 jaar. Door de rook en het vuur bedwelmd zochten deze mensen ook een uitweg in een sprong naar het platje, twee verdiepingen lager. Een buurman hoorde hoe Meu leman zijn vrouw toeriep te springen, wat deze ook heeft gedaan. Meuleman had toen het driejarige dochtertje in zijn arm en is zelf ook .gesprongen, maar schijnt zozeer bedwelmd te zijn geweest door de rook, dat hij zijn dochtertje in het huis heeft achter gelaten. Een pogi--g om het kindje nog te redden was tevergeefs. Meule man en zijn vrouw waren ernstig ge wond en werden ook naar het zie kenhuis gebracht. De brandweer, die o.a. met drie motorspuiten de laaiende vuurgloed bestreed, had een zware taak. Een der brandwachten raakte by het na- blussingswerk vannacht bedwelmd en kwam in aanraking met electriciteit. de commissie zijn te onderzoeken, wat er ontbreekt cn wat er te ver beteren valt aan de verbi-dingen tussen alle delen van Zeeland en Middelburg. De burgemeester maakte onder scheid tussen personen- en goederen vervoer en noemde het eerste het be langrijkst. Tot de aanvaardbare moge lijkheden wat de treinverbindingen betreft beh >ren: betere aansluitingen en grotere frequentie. Hoewel volgens spr. de tijd van spoorwegaanleg in ons land voorbij is, leek hem een spoorlijn tussen Breskens en het Bel gische spoorwegnet heel aanlokkelijk. Mr Bolkestein drong op spoed aan, vooral wat betreft het onderzoek naar de autobusverbindingen, omdat bin nen afzienbare tijd alle autobuscon cessies opnieuw moeten worden be zien en verleend. Tenslotte dankte hij de commissieleden, die terstond hun werkzaamheden begonnen, voor hun bereidheid om zitting te nemen. HERVERKAVELINGS COMMISSIE WALCHEREN BESTEEDDE WERKEN AAN. Dinsdag werd door de Herverkave lingscommissie Walcheren aanbesteed het aanbrengen van spreid-, dek- en slijtlagen op een aantal landbouw- wegen in het herverkavelingsgebied van Walcheren met een totaallengte van 12.750 m. (Bestek L. 74). Er werd als volgt ingeschreven: Aannemingsbedrijf „De Oosthoek" te Uden f158.000; Mij Wegenbouw te Utrecht f 150.800; Fa Jasper van 't Verlaat, Hardinxveld f149.990; Fa J. D. Janse, Colijnsplaat f 149.400; Aannemersbedrijf Zeeland te Middel burg f 196.155. Voor bestek L. 72 wer* ingeschre ven door: P. Hubregts De Bilt f 115.200; Aannemersbedrijf „De Oost hoek", Uden f116.000; Mij Wegen bouw, Utrecht f 107.700; Fa Jasper van 't Verlaat, Hardinxveld f 116.300; Fa J. D. Janse, Colijnsplaat f 106.200; Aannemersbedrijf Zeeland, Middel burg f136.240. Voorts werd Woensdag aanbesteed het verbeteren van de weg tussen Serooskerke en Vrouwenpolder in de Oostwatering der Polder Walcheren. Inschrijvingen kwamen binnen van: Jac. Vos, Tholen f55.900; K. W. Dek ker, Veere f 57.158; J. A. van Hous- selt f 60.900; C. v. d. Klippe, Vlissin gen f 60.000; P. B. Hubregts, De Bilt f 55.300; „De Oosthoek", Uden f 57.800; Aannemers-Mij „Zeeland" te Middelburg f 52.980; Fa J. van Wie- ringen, Alphen a. d. Ryn f54.899; L. v. d. Klippe en J. la Gasse, Vlissin gen f 54.300; L. J. Dekker, Vlissingen f57.600; A. J. Blijlevens, Breda f 59.750. Tenslotte werd aanbesteed bestek P. 57: het maken van een brug van gewapend beton met bijkomende wer ken in de Westwatering. Ingeschre ven werd als volgt: Aannemers-Mij „Zeeland" te Middelburg f 198.000; Gebrs Geldof, Serooskerke f 198.900; Joh. Moerland, St.-Annaland f 199.700; Fa J. D. Janse, Colijnsplaat f 199.900; Fa Jasper van 't Verlaat, Hardinxveld f208.300; „De Oosthoek", Uden f218.700. ALLE HUISSLACHTINGEN IN ZEELAND MOETEN GEKEURD WORDEN. Op vragen van het Tweede Kamer lid Stokvis (C.P.N.) In verband met het groot aantal iet gekeurde huis slachtingen in de provincie Zeeland, heeft de minister van sociale zaken, mede namens de minister van land bouw, geantwoord, dat er inderdaad op 1 Januari 1950 in Zeeland 61 gemeenten met per 1 Januari 1949 in totaal 154.492 inwoners waren, waar in 14.126 huisslachtingen niet werden gekeurd. Op 1 Januari 1951 waren er in de provincie Zeeland 30 gemeenten mei per 1 Januari 1950 in totaal 88.011 inwoners, In welke gemeenten 8182 huisslachtingen niet werden gekeurd. Het voornemen bestaat om met in gang van 1 October 1951 alle nog bestaande ontheffingen in Zeeland in te trekken en geen nieuwe meer te verlenen. Over drie maanden weer rijks goedkeuringen voor woningbouw. De minister van wederopbouw en volkshuisvesting heeft medegedeeld, dat het niet verlenen van rijksgoed keuringen voor de woningbouw, met uitzondering van die ten aanzien van herbouwgevallen en gevallen, waarin bepaalde toezeggingen zyn gedaan, uit sluitend gegrond is op het groot aan tal tegelijk in uitvoering zijnde wo ningen (ongeveer 53.000), waardoor gevaar ontstond voor een goede ma teriaalvoorziening en voor spannin gen op de arbeidsmarkt. Vermoedelijk zal de maatregel over drie maanden worden Ingetrokken. Verlenging van dienstplicht in België, De Belgische senaat heeft Woensdag de wet goedgekeurd, waarbij de mili taire dienst voor dienstplichtigen van twaalf maanden op twee jaar wordt gebracht. Daardoor zal België op 1 Juli 1951 82.600 man in actieve dienst hebben en 48.500 man reserve. Oud-minister mr W. F. Schokking heeft zich bereid verklaard het voorzit terschap te aanvaarden van het bestuur van het Prot. Interkerke Thuisfront (P.I.T.), DE BILT ZEGT: Enige regen. Zwaar bewolkt met enige regen. Matige tot krachtige, langs de Wad- denkust tijdelijk harde Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1