VAL DA Loonsverhoging alleen mogelijk bij prijs- beheersing en beperking van luxe. Haar avontuur ZWITSAL - gmeest.' **Y[ieuwó uit rovincie ADAnSON b« ESDERS Wal voor weer met Pasen? Belangrijke gebeurtenis voor de fruitteelt U slaagt beter GEMEENTERADEN Walcheren. f)e bodem was er niet op berekend. Woensdag 21 Maart 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Nieuw soort nevelspuit in gebruik. Doelmatige ziektebestrijding Is een der grootste zorgenkinderen van de fruitkwekers. Daarvan hangen voor een noot gedeelte de al of niet gunstige bedr\)!suitkomsten af. Door verschei dene deskundigen wordt daarom steeds gezocht naar vervolmaking van de werktuigen voor de ziektebestrijding. Een der grootste vindingen op dit ge bied ln de laatste jaren ls zonder twij fel de nevelspuit, waarvan de eerste exemplaren thans door de firma Dekker te SchelUnkhout in de handel zijn ge bracht. Van de eerste serie van 10 ma chines zijn er thans 7 in Zeeland ge plaatst. Het principe van deze machine is van de heer A. Dekker, een reparateur van gproeimachines uit Scheliinkhout, uit de tuinbouwstreek uit Noord-Holland. In 1947 nam hij contact op met de machine- en ventilatorenfabriek H. T. Kiekens te Landsmeer. De research-afd. van deze fabriek werkte de ideeën van de heer Dekker nader uit. Door de Plantenziektenkundige Dienst te Wage- ningen werden de eerste machines in de Sractijk beproefd en aan de hand van e daar opgedane ervaringen werd de (Ingez. mededeling, advert.) Deze VOORJAARSMANTEL van prima wollen stof In diverse kleuren 59.75 MANTELCOSTUUMS in zuiver wollen saxony vanaf 75.50 IOMERJAPONNEN ln prima bedrukte katoenen poplin, vanaf 12.75 Voor MEISJESKLEDING op alle afdelingen iets aparts tegen scherp concurrerende prijzen Niet voor niels is (Ig naam „ESDERS' KLEDING" in de loop van 60 jaren een f geworden voor degelijke afwerking. prima kwaliteit en pasvorm. Het merendeel van Esders' Kleding wordt in eigen fabriek door eerste klas vakmensen ontworpen en gemaakt. De leiding van Esders' Kledingbedrijven ziet voortdurend nauwlettend toe. dat steeds het beste wordt geleverd tegen de laagst mogelijke prijs. machine verbeterd. In September 1949 bleek op de Utrechtse Jaarbeurs dat de faam van de machine reeds was door gedrongen tot in het buitenland. Van de 2 machines, waarover men toen be schikte, kwam er een naar Zeeland. Op het bedrijf van de heer van der Slikke te Nieuw- en St. Joosland, werden er verder proeven mee genomen. Ook daar bleek dat de machine zeer goede kwa liteiten bezat. Volmaakt was zij echter niet; wilde zij vooral in Zeeland vol doen dan zou er nog een en ander aan gewijzigd moeten worden. Vooral het tuinbouwconsulentschap in Zeeland had een groot aandeel in de vervolmaking van de machine. Maandag was het zover dat de eer ste machine officieel voor practisch ge bruik kon worden overgedragen. Dit had plaats op het bedrijf van de heer van der Slikke. Revolutlonnair. De constructie van deze machine be tekent een revolutie op het gebied van ziektebestrijdingswerktuigen. Deze ne velspuit biedt grote voordelen boven de tot nog toe gebruikte sproeimachines. In het buitenland zijn reeds langer ne velspuiten in gebruik. Deze vertoonden echter steeds bepaalde gebreken. Men is er bij het systeem KiekensDekker in geslaagd deze nadelen voor een groot gedeelte te ondervangen, 't Belangrijkste voordeel van de nieuwe machine is wel het geringe waterverbruik. Vooral in Zeeland met zijn geringe zoetwater- voorraden is dit van niet te onderschat ten betekenis. Verder wordt ook in be langrijke mate bespaard op bestrijdings middelen, terwijl het met deze machine mogelijk is veel vlugger te werken dan met andere machines. Bovendien geeft deze methode het voordeel dat bij ver neveling alle daarvoor in aanmerking komende delen worden bereikt, terwijl het bij besproeiing, naar gebleken is, bij na onmogelijk is alles te besproeien. Een bewijs voor de doelmatigheid van deze machine is wel dat niet alleen in het binnenland maar ook in het buiten land grote belangstelling bestaat voor deze machine. Reeds werd er één ver kocht naar Denemarken, één naar Bel gië, terwijl een Engelse firma ze uit alles wat de wereldmarkt biedt, uitkoos om in licentie te bouwen. Ook een Ame rikaanse firma onderhandelt over de aankoop van licentierechten. Met de con structie van deze machine heeft Neder land een belangrijke achterstand inge haald op het buitenland. De overdracht van de eerste machine aan de practijk was dan ook een gebeurtenis van de eerste rang voor de Zeeuwse fruittelers, aldus zei ir Vrijhof van het Zeeuwse Tuinbouwconsulentschap. Hij wenste dan ook de constructeurs, de heren Dek ker en Sher en de heer van der Slikke geluk met de totstandkoming van deze machine. (Ingez. mededeling, adv.) Het is ditmaal wel een zeer vroege Pasen en al hebben wij kans op een mild lentezonnetje, er kan nog wel eens een Maartse bui tussen vallen. Maar in ieder geval zult U de feest vreugde verhogen door Uw gezin te tracteren op een heerlijk kopje pittige Paarsmerk-Koffie van Niemeijer: dit maakt van elke dag een feestdagl En U geniet dan dubbel, want zonder kos ten spaart U met Niemeijer's waarde' punten (ook op de pakjes Gala-Thee en Princess-Thee) het prachtige „Safira"-tafelbestek bij elkaar. Voor een betrekkelijk gering aantal punten kunt u al een mooi stuk „Safira" krijgen, Een briefkaart aan Th. Niemeijer N.V., afdeling Geschenken, te Gronin gen en U ontvangt per omgaande de geschenkenlijst franco thuis. De deelnemers aan de grote Nie meijer prijsvraag, worden verzocht nog even geduld te hebben, daar wegens een overstelpend aantal inzendingen de uitslag eerst na Pasen bekend kan worden gemaakt. Minder roken, minder snoepen. De heer Ruppert over standpunt van C. N. V. De heer Ruppert, voorzitter van het Chr. Nationaal Vakverbond, heeft voor de radio een rede gehouden over de huidige loon- en prijspolitiek. Hij zei het te betreuren, dat er geen overleg plaats had kunnen vinden over de prijsverho gingen en over het tot stand brengen van noodzakelijke looncorrectles. Specu laties door de handel en hamsteren door het pubUek dwong de regering echter direct te besUssen. De heer Ruppert verklaarde, dat het C.N.V. van mening is, dat naast de di rect noodzakelijke maatregelen met be trekking tot de lonen, de regering thans eindelijk de kracht moet tonen om in de eerste plaats werkelijk doeltreffend op te treden op het gebied van de prijs vorming en de prijsbeheersing en in de tweede plaats de noodzakelijke beper kingen tot stand te brengen, niet alleen op het gebied van de elementaire levens behoeften, maar vooral ten aanzien van het in ons land nog steeds aanwezige luxe gebruik. Als voorbeelden noemde hij het onnodige verbruik van deviezen voor vacantiereizen, het onnodig auto reden, speciaal op Zondag, het hoge drankverbruik, en het veelvuldig kopen van snoep en van luxe rookartikelen. Door de beperking van de import en door het treffen van beiastingmaatre- (Tngez. mededeling, adv.) Neem een.doos echte PASTILLES TEGEN VERKOUDHEID KOUDEKERKE. Sportveldenmoeilijkheden nog niet opgelost. Maandagmiddag vergaderde o.l.v. de burgemeester, de heer J. L. Dregmans, de raad van Koudekerke. De vergoedin gen voor het L.O. voor 1951 werden voor de school op Geref. Grondslag vastge steld op f2228,83 en voor de Herv. school op f 1927.83. Ook de subsidie-ver- lening van f 150 aan V.V.V. met de be paling dit bedrag uit te betalen aan de heer K. Wielemaker, die de overgang over de duinen bij Dishoeck in erfpacht heeft, werd goedgekeurd. Hierdoor kan het sintelpad aan de landzijde worden vervangen door een pad van betonblok ken, zoals dit ook aan de zeezijde het geval is. Na „geheime zitting" werd besloten om i.v.m. de toekomstige uitbreiding van de gemeente, de boerderij van de heer Kr. Verhage, die naar de N.O.P. ver trekt, met de bijbehorende gronden aan te kopen. B. en W. verklaarden tot de aankoop van de boerderij te willen over gaan, omdat daardoor een hofstede uit de kom verdween en bovendien met het oog op de latere uitbreiding der gemeen te. Deze gronden zullen echter pas de finitief worden aangekocht, zo werd daarna besloten, als de Herverkaveling een en ander heeft toegewezen en tot zolang zal de gemeente aan de heer Ver hage de rente betalen van de koopsom. Tenslotte werd z.h.s. besloten tot aan koop van de zgn. Stoofwei bij de O.L.S. over te gaan, terwijl verder weiden van de heren C. Reynierse en J. Huisman werden aangekocht. Op betreffende vra gen antwoordde de voorzitter, dat thans onverwijld zal worden overgegaan tot de aanleg van een sportveld, d.w.z. een oefenveld. Voor de aanleg van een wed- strijdveld zou men ook moeten kunnen beschikken over de gronden van de heren L. en J. Verhage, doch deze vra gen hiervoor zulke uitzonderlijk hoge bedragen, dat de gemeente van de koop heeft moeten afzien. Hierdoor is mên genoodzaakt voorlopig alleen maar een oefenveld aan te leggen. Bij de rondvraag vroeg de heer van Sparrentak of er vergoeding zal worden gegeven voor de naschade der inundatie. De voorzitter deelde mede, dat door de Ver. van Burgemeesters en Secretaris sen deze zaak aanhangig is gemaakt, en dat gegevens moeten worden verstrekt. Men stond, volgens spr. op het Dep. van Wederopbouw en Volkshuisvesting niet afwijzend tegenover eventuele vergoe dingen. Op een vraag van de heer Christiaanse werd meegedeeld, dat bin nenkort de Tram-, Middelburgse- en Biggekerksestraat, voorzover deze in onderhoud zijn bij de gemeente, zullen worden herstraat. De heer Flipse klaag de dat de telefoonaansluitingen zo lang op zich lieten wachten, doch volgens de burgemeester is de precaire materiaal positie hiervan de oorzaak. ARNEMUIDEN. Geref. Gemeente krijgt grond voor kerkbouw. Maandagavond vergaderde de raad van Arnemuiden. Wegens ziekte waren de heren J. Polderdijk en Jac. Scheele afwezig. Na de opening met gebed feliciteerde wethouder Siereveld de burgemeester met zijn verjaardag. Nadat de raads leden daarop een rokertje hadden aan gestoken, begon men aan de agenda. Het bestuur van de bijzondere school werd een voorschot toegestaan op de vergoeding voor 1951. Tot onderwijzer aan de O.L.-school in het dorp werd be noemd in de vacature, ontstaan door het vertrek van de heer Q. F. Alberts, de heer H. J. Huiskes te Terborg. De heer Huiskes werd ook benoemd in de com missie tot wering van schoolverzuim. In verband met een opmerking van Ged. Staten op de begroting voor 1951 in verband met de dekking van de uitga ven voor de aanleg van riolering, be sloot de raad in principe tot het instel len van een rioolheffing. Nadat burge meester Langebeeke uitvoerig het nut van de Stichting Rusthüizen Walcheren had uiteengezet besloot de raad de door de Stichting aangegane geldlening te garanderen. Het verenigingsgebouw zal een bijdrage ontvangen voor de bouw van een gemeenschappelijke schutting. De gemeente zal de helft van de kosten tot een maximum van f 300 voor haar rekening nemen. Aan de Geref. Gemeen te werd een terrein van 5 h 600 m' aan de Spoorstraat, tegenover de Verlengde Roomse straat, in erfpacht gegeven. De erfpachtscanon zal f 0.10 per jaar be dragen. Het ligt in de bedoeling van de Geref. Gemeente hierop zo spoedig mo gelijk een kerk te bouwen. Tot lid van de adviescommissie woonruimtewet 1947 werd in de plaats van de heer F. Buys, die bedankte, benoemd de heer J. de Nooyer. In de rondvraag kwamen nog diverse zaken aan de orde. Tenslotte gaf de burgemeester nog een toelichting op het door de Provinciale Planologische Dienst opgestelde Streekplan Walche ren. Hierover zal in een volgende raads vergadering nog eens uitvoerig worden gesproken. HAAMSTEDE. Raad keurt beplantingsplan goed In de onlangs gehouden vergadering heeft de raad van Haamstede het be plantingsplan KomHoogezoom, ver lenging J. J. Boeiesweg goedgekeurd. Het zal in November worden uitge voerd. De bomen in de kom zullen dit dit voorjaar nog opgeruimd worden. Voorts werd besloten het bestuur vm het streekziekenhuis machtiging te verlenen om nieuwe plannen te ont werpen. De begroting Maatschappe lijke Zorg werd goedgekeurd op een eindbedrag van f 13.723,16. De begro ting 1951 werd eveneens goedgekeurd. HOEDEKENSKERKE. Verkoop van bouwgrond. Dezer dagen vergaderde de raad. Het maximumbedrag der rek.-courantover- eenkomst met de Bank voor Ned. Ge meenten voor 1951 werd vastgesteld op f 130.000.—. De verordening inzake de vleeskeu ringsdienst Ovezande werd gewijzigd conform de door G.S. kenbaar gemaakte bezwaren. Besloten werd aan C. M. Govers 530 m2 bouwterrein te verkopen voor f 2,30 per m3. Eenzelfde besluit werd genomen t.a.v. de overgeschoten stukjes tuin grond voor f 2.indien de gebruikers deze wensen te kopen. In de vacature J. C. Paauwe werd als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim benoemd P. A. Lindhout. Op voorstel van B. en W. werd besloten over te gaan tot aanschaffing van 24 gelen is dat ongetwijfeld bereikbaar. Het C.N.V.-bestuur weet, dat maat regelen op dit gebied niet populair zijn, maar zij zijn noodzakelijk. Als zij niet worden getroffen, zijn regering en volk op de verkeerde weg. Als de regering nalaat maatregelen te nemen, die leiden tot een werkelijke prijsbeheersing, en tot beperking van het luxe verbruik, is de vakbeweging verplicht de weg van de loonsverhoging te volgen. Het C.N.V.-bestuur heeft uitgespro ken, dat een te vragen loonsverhoging afhankelijk moet zijn van het antwoord op de vraag, of de regering bereid is doeltreffende maatregelen te nemen. BESTUUR PARTIJ VAN DE ARBEID WIL SPOEDIG LOONCOMPENSATIE. „Sterkste schouders moeten zwaarste lasten dragen". Het bestuur van de Partij van de Arbeid heeft een verklaring uitge geven, waarin het dringend allen op roept er met inspanning van alle krachten naar te streven, dat er op korte termijn een looncompensatie komt voor de aanzienlijk gestegen prijzen van eerste levensbehoeften. Het bestuur zegt, dat alleen zó de eerste schokken opgevangen kunnen worden en dat tevens onmiddellijk krachtige maatregelen moeten worden genomen om de sociaal zwakke groe pen te hulp te komen. Het partijbestuur stelt echter met grote nadruk vast, dat de sterkste schouders ook de z 'aarste lasten zul len moeten dragen, maar het spreekt echter zijn teleurstelling uit over het feit, dat de allereerste gevolgen van de moeilijkheden waarin het land verkeert, tot uitdrukking komen in een bedenkelijke stijging /an de prij zen der eerste levensbehoeften. Met voldoening heeft het bestuur kennis genomen van de plannen tot belastingverhoging, die de meest draagkrachtigen zullen treffen, Uienexport deze maand bijna 10 millioen kg minder. Natuurlijk heeft het stopzetten van de algehele groenten- en fruitexport naar Duitsland zijn stempel gedrukt op de uienafleveringen in de maand Februari. Wel wordt nu weer wat afgenomen, maar kostbare weken gingen verloren, zodat het totaalcijfer van de export bij na 10 millioen kg. achterblijft bij de vo rige maand. Zoals wij ook reeds in Januari mede deelden, kan de export naar Engeland ook maar niet goed op gang komen. Een schone markt, uiterst lage prijzen, koud weer en toch een trage handel. Alleen Hongarije, anders een land, dat zelf uien exporteert, had nu voor onze uien interesse en komt als derde op de ranglijst van uienafnemende landen in deze maand. Maar al met al kreeg de teler een prijs van 2Vz cent per kg. juist genoeg om de onkosten van vervoer en afstaarten te dekken. Maar de gehele verdere kostprijs was verlies, In totaal werd geëxporteerd 22.490.824 kg, waarmee het totaal van de uitvoer in het seizoen 1950/'51 ge stegen is tot 144.554.000 kg. Onder (j0 ICUpG VOORWAARDE. .Wij kunnen slechts dan bij ons volk begrip vervrachten voor hetgeen ge offerd moet wordenindien men ziet dat met alle kracht wordt gestreefd naar een juiste besteding der gelden en een billijke verdeling van de per soonlijke en geldelijke lasten." Deze woorden, die voorkomen in de Zater dag jongstleden door dr Drees uitge sproken regeringsverklaring zijn tref fend juist. Het zal de regering overi gens niet gemakkelijk vallen aan deze voorwaarde te voldoen. Dit is al aanstonds gebleken. Nog waren de prijsverhogingen van de eerste levensbehoeften niet in bijzon derheden bekend of de gezamenlijke vakbonden dienden reeds een protest in bij de nieuwe regering, dat zij over deze diep ingrijpende maatregelen niet vooraf waren geraadpleegd. Aangezien dit inderdaad roas beloofd is dit protest te begrijpen, al zouden deze maatrege len tsch wel genomen moeten zijn. Minder fraai doet het dan ook aan, dat het bestuur van de Partij van de Ar beid al dadelijk een looncompensatie ging eisen, terwijl haar eigen voorman Drees juist duidelijk had gemaakt, dat hiervan zeker niet over de hele linie sprake zal kunnen zijn. Ook naar de andere zijde mag de regering echter op critiek bedacht zijn. Is de loontrekkersgroep in de eerste plaats gesteld op een billijke verdeling van lasten, de grote en kleine zelfstan dige ondernemers zullen vooral met argusogen letten op een juiste beste ding der gelden, waarin zij het leeu wendeel bijdragen. Gezien het rege ringsbeleid in het verleden is hier ook alle aanleiding toe. En wanneer men leest, dat de regering ook nu nog meent te kunnen volstaan met de reeds in September noodzakelijk geachte be zuiniging van 150 millioen, dan ziet ook het heden er niet onbedenkelijk uit. De regering zal dan ook zeer goed doen zich haar eigen woorden, die wij boven aanhaalden, dagelijks voor ogen te stellen. flniez. rv'.-'-tj- LANGE NOORDSTR.10-12 MIDDELBURG FEUILLETON door G. P. BAKKER. 48) o— „Ontken het maar niet. Hjj is in doodsgevaar. Ik zie hoe bezorgd u zich over hem maakt. Hebt u een wagen? Wij rijden dadelijk naar het leger kamp." Rudolf wilde tegenwerpingen ma ken, maar ze weerde die vlug af. „Geen woord meer", en haar stem kreeg die gebiedende, trotse toon, die in de laatste dagen verdwenen scheen. „Wij gaan naar veldmaarschalk Von Pappenheim. U kunt dan Lize mee te rugnemen. Op geld behoeft u niet te zien." „Geld is helemaal niet nodig, freule Marion. Maar de kapitein heeft ge zegd, dat u hier zou blijven en als hij binnen een etmaal niet terug was, moest ik u een brief overhandigen." „Geef mij die brief", sprak ze. „Neen", antwoordde Rudolf, „ik heb het de kapitein beloofd." Ze haalde de schouders op. „Ik heb hem niet meer nodig. Het bewijst reeds, dat hij met de mogelijk heid niet te kunnen terugkeren, reke ning hield. Hebt u een wagen. Gaat u mee?" „Ik heb geen karos, slechts een huif kar", antwoordde Rudolf. Zijn tegen stand werd zwakker. Hij wist nog met, dat freule Marion altijd haar zin door zette. „En ik zal meegaan, als Annette iet goed vindt." Maar Annette zei: „Het bevel van kapitein Saxon moet opgevolgd wor den." „Maar als ze hem doodschieten! Hij is dwaas genoeg om zich te laten ver moorden, als hij meent mij er door te kunnen redden. Begrijp dat toch, An nette. En ik ben rijk genoeg om hem vrij te kopen. Voor geld krijg je bij Von Pappenheim veel gedaan. Ze heb ben het daar altijd nodig." Toen begon ook Annette te aarze len. „Freule Marion", zei ze, „u heeft gelijk. Die mannen zijn nu eenmaal ezels. Vooruit Rudolf, span de wa gen in." „Wilt u zo mee?" vroeg ze aan Ma rion. „Zeker", klonk het antwoord. „Dan zullen ze mij onderweg zeker niet las tig vallen." En ondanks de ernst van de toe stand verscheen er een glimlach op de gezichten der beide vrouwen. Tien minuten later reed de huifkar over de landweg. Op de voorste bank zat Rudolf en een van de knechten, achterin Marion, nog steeds als een oude vrouw ver momd. Langs dezelfde landweg ongeveer met een uur voorsprong, reed het es- cadron huzaren. Op de hoek had de luitenant „halt" gecommandeerd om de wachtposten gelegenheid te geven zich bij de troep te voegen en toen klonk het: „Voor waarts". Melchior had de luitenant verzocht niet te wild te rijden, daar zijn mees ter gewond was en de huzaar, die in een vrolijk humeur was, had daarin toegestemd. Twee vogeltjes waren in zijn kooitje gevlogen en voor zijn geestesoog zag hjj schitterende toekomstbeelden. Vol vreugde reed hij de kapiteinsrang te gemoet. Saxon voelde meer en meer zijn krachten herstellen door de heerlijke rit op Balder's rug, die vrolijk met de andere paarden meedanste in de zon nige vroegzomerse middag. Het zachte, geurige briesje suisde verkoelend om zijn hoofd en dreef de wazige, witte vederwolkjes in de hoge, blauwe lucht naar het westen. Zon en wind goten staal in zijn bloed. Hij voelde een vreemde vreugde, ondanks de som bere omstandigheden; de zekerheid, dat Marion voorlopig veilig was, ver vrolijkte zijn stemming. Wat hemzelf betrof, hij nam de ern stige toestand op met grote luchthar tigheid. Zeker, de strop hing dreigend aan de balk, maar hij had herhaalde lijk de dood in het gezicht gezien. Het gevaar was nu eenmaal het avontuur lijke en het aantrekkelijke tevens in het krijgsmansleven. En zo reed hij steeds vrolijker verder. Hij voelde zich zo prettig weer boven op zijn paard en onwillekeurig kwamen hem de woorden te binnen: „Dat is louter lustig leven." Hij keek eens rond. Als hij zijn erewoord niet had gegeven, zou ontvluchten vol strekt niet onmogelijk geweest zijn. Om zich heen zag hij vele bekende gezichten. Wallenstein's ruiters, en als hjj naar de mannen keek, ving hij menige blik van geheime verstand houding op. (Wordt vervolgd.) schoolbanken voor de O.L.-school voor de som van f 1680.60. De heer Boone besprak de bewerking der schooltuintjes en had er critiek op, dat dit o.l.v. het hoofd onder schooltijd gebeurt. De voorzitter merkte op, dat het de bedoeling is, dat dit na schooltijd gebeurt. De heer Franse wees op het onderhoud van het zgn. Slabbekoornse- pad bij B. Boudens. Naar de voorzitter mededeelde heeft dit onderhoud nog vorig jaar plaats gehad. De heer Men- heere wees op de stankontwikkeling door de uitlozing van de riolering ach ter de woning van F. J. Peeters. EINDEXAMENS CHR. LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL. De 1-jarige Landbouwhuishoudschool aan de Christelijke Landbouwhuishoud school werd dezer dagen beëindigd. Door een 18-tal meisjes werd deze cur sus met vrucht gevolgd, n.L Mien de Buck, Domburg; Koos Geschiere, Corrie Geschiere, Meliskerke; Koos Geschiere, Jo Geschiere, Tine Louwerse, Jo Ton, Koos de Wolf, Rina Wisse, allen Grijps- kerke; Leintje Geschiere, Biggekerke; Neeltje Gideonse, St. Laurens; Jo Kas- se, Veere; Mina Maljaars, Oostkapelle; Corrie Paauwe, Corrie Wouters, Gapin- ge; Maatje Sparrentak, Lien Vos, Mid delburg; Mien Wisse, Kapelle. Op de afscheidsmiddag werd door de cursisten alfabetisch om beurt ieder een leuke afscheidswens tot leerkrachten en schoolbestuur gericht. Aan de leer krachten werd een foto met een boek werk aangeboden. Door de directrice en mej. v. d. Bijl werd aan elke cursiste een symbolisch aandenken meegegeven. Namens het schoolbestuur werden de jongedames met het behaalde succes gefeliciteerd door de heer Wattel. Met gezamenlijk zingen en dankgebed werd deze bijeenkomst gesloten. MIDDELBURG. Geen tweede postbestelling op Goede Vrijdag. Op Goede Vrijdag worden de loket ten voor de postdienst om 12 uur ge sloten. De openstelling voor de tele graaf en telefoon wordt echter niet gewijzigd. De tweede briefpostbestel ling wordt niet uitgevoerd, doch de verzending en de ontvangst van brief post wordt niet gewijzigd. VLISSINGEN. Aanschouwelijk onderwijs. Dat men met liefhebberij en opoffe ring iets meer' dan gewoon kan be reiken bleek ons een dezer dagen. Da onderwijzer aan de Bouwen-Ewout- school, de heer A. F. v. d. Pluijm, heeft in zijn vrije tijd een nieuwe platte grond van Vlissingen vervaardigd t.b.v. het onderwijs. Hiermede houdt hij de jeugd op de hoogte van de ontwikke ling der gemeente door elk nieuw hui zencomplex of straat of watergang b\j te werken. De V.V.V. gaat deze kaarten inschakelen terwijl reeds vele scholen een bestelling hebben geplaatst voor een reproductie. De uitgave geschieot in kleuren voor de scholen en in zwait voor particulieren. Faaskoe. Er liep dezer dagen een ongewone bezoeker in de oude stad. Het was een bekroond paasbeest van een der slagers, die met Pasen bijzonder vlees wil verkopen en zijn monster de straat op stuurde om het publiek te over tuigen. Met accordeonmuziek werd de laatste gang van de koe opgeluisterd. Uit de parmantige stap kon men af leiden dat het beest zijn bestemming niet direct aanvoelde. domburg. z.v.u. Domburg. Mevrouw E. H. KorevaarHesseling uit Delft, de bekende schrijfster van kunsthistorische studies, hield Vrijdag een lezing over de „Mont saint Michel". Zij leidde haar hoorders in gedachten rond door deze merkwaardige abdij, die zich voor de kust van Normandië op een granietrots verheft. De oorsprong van de Mont saint Michel gaat terug naar de 8e eeuw. Het eerste heiligdom ter ere van de aarts engel Michaël werd in 708 gesticht door St. Aubert, bisschop van Avranches en lag nog op het vaste land te midden van een uitgestrekt woud. Kort daarop had de grote doorbraak plaats, waardoor de zee dit woud overstroomde. Slechts twee hoogten staken boven de zeespiegel uit. Op de eerste werd de abdij Mont saint Michel gesticht, die door de Middel eeuwen heen als cultuurcentrum en als abdijvesting een grote rol speelde. Het was een genot onder de deskun dige leiding der spreekster en aan de hand van de prachtige lichtbeelden te worden rondgevoerd door deze abdij. De vice-voorzitter, dr F. G. Vaandra ger, dankte de spreekster. koudekerke. Jaarvergadering C.m.b. Koudekerke. De afd. Koudekerke van de Chr. Metaalbewerkersbond hield haar jaar vergadering o.l.v. de heer J. Hart hoorn. Het a.s. 50-jarig bestaan van de C.M.B. werd tevens herdacht en ge vierd. De voorzitter herinnerde met dank- van de ditecteur zeM baarheid aan de groei van het leden tal, dat in deze afdeling klom tot 52. De verslagen van secretaris en pen ningmeester gaven een gunstige in druk. De districtsbestuurder, de heer Lod der, sprak daarna over „50 jaren chris telijk sociale strijd". De filmdienst van de C.M.B. ver toonde interessante films. De collecte voor de „Haak-in actie" bracht f 20,63 op. Uitvoering gymnastiekver. „Swift". Voor een stampvolle zaal van het Verenigingsgebouw gaf de gymnastiek vereniging „Swift" een uitvoering. Na een openingswoord van de voorzitter, dhr Mesker, die o.m. de ere-voorzit- ter, tevens leider, de heer Janse, en de beschermvrouwe, mevr. Dregmans, welkom heette, werd een gevarieerd programma afgewerkt. Er waren keu rige oefeningen en prachtige standen. De heer Janse ontving een taart, mevr. Janse een bloemstuk. Met het zingen van het Wilhelmus werd de samenkomst besloten. Een 20-tal leden en donateurs gaf zich deze avond op. MELISKERKE. Jaarvergadering J.V. en M.V. Zaterdagavond hebben de J.V. en de M.V. op Geref. Grondslag hun jaarvergadering gehouden, welke ge opend werd door de heer R. Krijger. De jaarverslagen toonden aan, dat de verenigingen er goed voorstaan en het ledental groeit. Op deze avond wer den twee inleidingen gehouden; ver der werden voordrachten, een ta bleau, een gezamenlijke wedstrijd, een samenspraak en zang ten beste gege ven. Ds van Nes sloot de avond. OOSTKAPELLE. Jaarvergadering „Onder Ons". Dezer dagen hield de Toneelclub „On der Ons" haar 4de jaarvergadering o.l.v. de heer A. J. de Broekert. De secretaris St. Roelse, gaf een over zicht van het afgelopen jaar. 14 April is de laatste uitvoering. De penningmeesteresse, mevr. M. Pro voostLouws, boekte een batig saldo. De heren St. Roelse, J. Jobse en mej. A. de Kam, werden als bestuursleden herkozen. WESTKAPELLE. Uitvoering „Crescendo". Zaterdagavond gaf de Accordeonver. „Crescendo" uit Vlissingen een uitvoe ring in de cantine van het Zwitsers kamp o.l.F. de heer M. P. Ventevogel. De voorzitter, ds heer J. Houwer, sprak een openingswoord. Daarna werd een 11-tal nummer» vlot trtgewerkt, w.o. 3

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2