ZEEUWSCH DAGBLAD ONTVANGST VAN NIEUWE KABINET WAS MAAR KOELTJES Franse regering reguireert arbeiders. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Tweede Kamer in afwachting Fracties willen zich niet binden aan program Eisenhower benoemde zijn staf. Onderhandelingen over eisen van stakers \k SNIPPER NIEUWSk Indonesische Kabinet afgetreden Plaatsvervangers boeken nog geen succes Verbonden legers naderen 38ste breedtegraad Pension-tehuis „Ter Mantelinge" te Oostkapelle dit najaar gereed Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 5(1, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vllssingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Djjkstraat 26-28. 6e JAARGANG No. 1820 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 21 MAART 1951 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron V. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlisslngen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nleuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- llskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuldema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 6.41 u., onder 18.55 u. Maan op 17.58 u., onder 6.22 u. Hoogwater op Donderdag 22 Mrt: Vlissingen: 1.24 u. 1.74 m., 13.50 u. 1.96 m. Terneuzen: 1.52 u. 1.94 m., 14.15 u. 2.16 m Wemeldinge: 3.07 u. 1.49 m., 15.28 u. 1.76 m. Zierikzee: 2.50 u. 1.24 m., 15.18 u. 1.50 m. (Van onze parlementaire redacteur.) Gistermiddag heeft de Tweede Kamer opnieuw vergaderd over de regerings verklaring, die er maar mager is afgekomen. De Kamer heeft een afwachten de houding aangenomen en wil eerst eens weten wat er nu precies gaat ge beuren. Van een binding van de fracties aan het regeringsprogram Is dan ook geen sprake. Bij de replieken, welke na de voortgezette rede van Drees gehouden werden, sprak na de heer Oud (V.V.D.) ook mr Burger (Arb.) dit nog eens nadrukkelijk uit. De heer Burger, wnd fractie-voor zitter van de P. v. d. A., wees er nog eens op, dat er niets veranderd is met de komst van dit nieuwe Kabinet. Minister Stikker zit in het Kabinet, maar de V.V.D. blijft in de oppositie. Mr Oud liet dit niet op zich zitten. Uiterst fel keerde hij zich tegen de socialisten. Het gesprek liep zo hoog, dat de heer Schouten (A.R.) eens naar voren kwam wandelen om te vragen of er nu al ruzie in de familie was. Wij hebben inderdaad een nieuw Kabinet, maar vergeleken met het oude is er niet veel veranderd. En ook is de steun van de verschillen de deelnemende fracties nog zeer du bieus. GEEN VERLIES. Een belangrijk punt in deze debat ten vormde nog steeds de houding van de anti-revolutionairen. Dr Drees zei in zijn redevoering, die hij Maan dagavond afgebroken had en gister middag voortzette, dat niemand de A.R. kan verwijten dat ze in de op positie is gebleven. Het is volstrekt geen winst als men alle partijen on der één dak samenbrengt. Het is geen nadeel, dat de éne partij nóg losser van het Kabinet staat dan de ander. Dr Drees gaf een breed overzicht van de pogingen om de A.R. in het Kabinet te krijgen en maakte gewag van een misverstand, n.l. dat hij zich verzet zou hebben tegenover prof. Romme om een ervaren A.R. man In het Kabinet te nemen. Uit het geheel bleek wel, dat prof. Romme tegenover dr Drees iets verder gegaan is dan tegenover dr Schouten. HET MOERDIJKKANAAL. Ingaande op de practische zaken, zei de Minister-President van oordeel te zijn, dat een passage over het Moer dijkkanaal niet in de structuur van de regeringsverklaring paste. Als het rapport van de gemengde commissie die dit probleem heeft onderzocht gepubliceerd zal zijn is overleg met België mogelijk. De Regering wil haar Generaal Eisenhower, opperbevel hebber van de West-Europese verde diging heeft gisteren negen plaatsver vangers benoemd. Veldmaarschalk Montgomery wordt Eisenhowers plaatsvervanger; General Juin, inspec teur-generaal van de Franse strijd krachten, wordt algemeen bevelheb ber van de geallieerde landstrijd krachten in West-Europa; Hoofd- luchtmaarschalk Sir Hugh Saunders, opperbevelhebber van de West-Euro pese luchtstrijdkrachten, wordt Eisen howers plaatsvervanger voor de lucht macht; Luit.-gen. Norstad, sedert 1950 opperbevelhebber van de Amerikaanse luchtmacht in Europa, wordt opper bevelhebber van de geallieerde lucht macht in de centrale sector van West- Europa; Vice-admiraal Jaujard, raads man voor marine-aangelegenheden bij de permanente militaire commissie voor West-Europa in de Westerse Unie, wordt vlagofficier van de ma rine in de centrale sector van West- Europa; Admiraal Sir Patrick Brind, vroegere opperbevelhebber van de Britse vloot in het Verre Oosten, wordt opperbevelhebber in de Noor delijke sector van West-Europa. MILITAIREN ONTEVREDEN. Cursussen volgen de helft duurder. Hoewel de soldaat nog altijd goedko per kan studeren dan de burger moet hij thans de helft meer betalen dan vooriieen om een schriftelijke cursus te kunnen volgen. De Dienst RAO heeft nl. contracten gesloten met een aantal onderwijsinstituten waardoor een aan zienlijke korting werd verkregen. Het rijk betaalde hiervan ongeveer lU. Nu heeft het Min. van Oorlog alle rijksbij dragen van de cursussen ingetrokken en dit wordt de militairen te duur.In het begin van het jaar waren zeker 10.000 cursisten bij de RAO ingeschreven; er waren zelfs militairen die kans zagen in de twee jaar van hun diensttijd hun hoofdacte voor onderwijzer te halen. Dat is nu afgelopen. De nieuwe inschrij vingen zijn maar een fractie van het vroegere aantal. De militairen zijn over de nieuwe maatregel zeer ontstemd. Vooral om dat voor de ontspanning geen dubbeltje meer op de RAO-begroting staat De militairen moeten hiervoor nu zelf'zor gen en dat lukt hen niet altijd. DE OUDEN VAN DAGEN EN DE PRIJSVERHOGING. Het Het hoofdbestuur van de Alg. Bond van Ouden van Dagen heeft de regering telegrafisch verzocht, binnen de kortst mogelijke tijd maatregelen te nemen tot dispensatie van de prijsver hogingen voor de ouden van dagen en de minst draagkrachtigen. GEEN ELECTRICITEIT. Wegens werkzaamheden aan de electrische installaties, in verband met het beproeven van de 50 K.v -lijn is vannacht op enkele plaatsen in Walcheren en Zuid-Beveland de stroom tijdelijk onderbroken. Ten gevolge hiervan zal het „Zeeuwsch Dagblad" op enkele plaatsen later erschijnen. standpunt beslist niet vastleggen, want anders wordt internationaal overleg onmogelijk. Deze uitlating, die stellig niet zo positief was als velen in de Kamer wel zouden willen, bracht natuurlijk de nodige stof om over te debatteren. De heer Schouten (A.R.) gaf het Kabinet in overweging om na te gaan of er geen mogelijk heid is om deze kwestie te laten rus ten. Doet men dit niet dan loopt men het risico dat de verhouding België Nederland verstoord wordt. De heer Oud was het hiermee eens. NIEUW-GUINEA. Het is voor de Regering niet twij felachtig, zo verklaarde verder dr Drees, dat wij de plicht hebben om bestuur en beheer over Nieuw-Gui- nea voort te zetten. Het hangt echter van Indonesië af of dit vraagstuk zal kunnen blijven rusten. Kan dit niet dan zal blijken, dat er nog steeds meningsverschillen bestaan in het Ka binet en in het parlement. Dit is geen gebrek aan vaste lijn, want het komt meer dan eens voor dat de Ministers in het Kabinet het lang niet eens zijn met hun fracties. Wij denken niet in politieke regimenten! HOPELOZE TOESTAND. Sprekende over de financiële, soci ale en economische moeilijkheden, zei de Minister-President, dat wij voor een hopeloze toestand staan. De defen sie-uitgaven worden zwaar, maar voor een paniekstemming is generlei reden. Er was op 20 Maart 1950 een begro tingstekort van ongeveer f 80 millioen. terwijl de betalingsbalans een tekort over 1950 van f 100 millioen oplevert. De Regering zal echter vasthouden aan het totaal subsidiebedrag a f 175 millioen. Om prijsstijgingen tegen te gaan zou dit bedrag eigen lijk moeten worden opgevoerd tot f 490 millioen. De subsidie op melk zal echter niet verminderd worden. Binnenkort hoopt zij concreet aan te geven hoe de Regering het finan- ciëel-economisch en sociaal beleid denkt te voeren. De speciale proble men zijn voor bepaalde groepen bij zonder moeilijk. Vooral voor de grote gezinnen. Daarom zal ook de kinder bijslag bij de loonbesprekingen wor den betrokken. Want dit is de enige mogelijkheid om de grote gezinnen te helpen. De Regering zal tevens in overleg treden met de verschillende sociale organisaties om te praten wanneer de Wachtgeld en Werkloos heidswet ingevoerd moet worden. Dit waren zo de belangrijkste punten uit het debat over de rege ringsverklaring. Nieuw-Guinea, Moer dijkkanaal en de tal van harde maat regelen die genomen moeten worden, zullen het Kabinet niet verstevigen. De ontvangst was „koeltjes". En het was duidelijk, dat niemand een betere oplossing wist dan dit Kabinet. Was dit de crisis waard? BEPERKING VAN AFLEVE RING MEEL, BLOEM, MAR GARINE EN VETTEN OPGEHEVEN. Nu de overheidsmaatregelen ten aanzien van de grondstoffenprijzen bekend gemaakt zijn, heeft het be drijfschap voor granen, zaden en peulvruchten de beperking van de bereiding en aflevering van tarwe meel, -bloem en -griesmeel, die op 9 Maart j.l. werd ingesteld, opgeheven. Eveneens heeft het bedrijfschap voor margarine, vetten en oliën de op 10 Maart j.l. ingestelde beperking van aflevering van margarine en bak- en braadvet ingetrokken. De beperking van de aflevering van suiker was reeds eerder ongedaan gemaakt. Leven in Parijs verlamd. De Franse regering heeft gisteren de ministers van transport en handel ge machtigd om het benodigde personeel te requireren voor de handhaving van het Parjjse buurtspoorwegverkeer en van de gas- en electriciteltsvoorziening. De Parjjzenaars ondervonden ongerief van een zeer lage gasdruk, een on geregelde treinenloop en een nagenoeg volledige afwezigheid van bussen. Een ernstige stagnatie in de stroomlevering heeft zich echter niet voorgedaan. Enkele uren voor zijn vertrek naar de V.S. heeft de Franse president Vincent Auriol gistermorgen 'n speciale kabi netszitting gepresideerd, waarin de sta kingstoestand werd besproken. Een mi nistersbijeenkomst van Maandagavond kwam niet tot overeenstemming over de middelen om een eind te maken aan de stakingen voor hoger loon in verband met de toenemende kosten van levens onderhoud. Honderden protesttelegram men van vakbonden en fabrieken aan het bureau van minister-president Queuille spreken van solidariteit met de stakers. DE TOESTAND. Het leven in Parijs is gedeeltelijk ver lamd door stakingen bij de bussen, de Metro, de electriciteit en het gasbedrijf. De gasstaking is onmiddellijk algeheel geworden. De arbeiders bij de electrici- teitsbedrijven begonnen te middernacht de fabrieken in groten getale te verla ten. De staking bij de Metro heeft zich tot de hoofdlijnen van de spoorwegen uitgebreid, hetgeen bij voortzetting de genen, die met Pasen Parijs willen be reiken, in moeilijkheden zou kunnen brengenv De vrachtautochauffeurs, die onder meer voedsel naar de centrale markten van Parjjs brengen, zijn voor onbepaalde tijd een algehele staking begonnen. Te Nantes zijn de metaalarbeiders voor 24 di De algemene vergadering van de Verenigde Naties zal begin November gehouden worden in Parijs. In Perzië heeft Hoessein Ala een nieuw kabinet gevormd. Door de inter pellaties van de oppositie duren de zittingen van het Engelse Lagerhuis tot diep in de nacht. De regering heeft nu besloten hierover met de conser vatieven te onderhandelen om een einde te maken aan ze uitputtings tactiek. -» Bulgaarse vluchtelingen hebben medegedeeld, dat langs de Joegoslavische grens allerlei militaire voorbereidingen getroffen worden onder controle van de Russen. De Duitse generaals von Falkenhausen, Reeder en Bertram, die tot resp. 12, 12 en 10 jaar dwangarbeid zijn ver oordeeld, hebben besloten niet in be roep te gaan. Bij het eiland Eniwe- tok in de Stille Oceaan, zullen atoom- bomproeven van bijzondere omvang plaats vinden. Ook de K.L.M. zal deelnemen aan de in 1953 te orga niseren luchtvaart-handicap-race van Engeland naar Nw.-Zeeland, De Kota Inten met de eerste groep Am- bonese militairen aan boord, zal Don derdag in Rotterdam debarkeren. Prinses Beatrix zal na de paasvacantie naar een te Soestdijk te stichten nieuw lyceum gaan, na 6 jaar op het instituut van Kees Boeke te zijn ge weest. Ir Peters, de nieuwbenoemde minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, zal 30 Maart per K.L.M. uit Curasao naar Nederland vertrek ken. Een geit van de heer Obdam in Zuidermeer (N.-H.) heeft een vijf- ling ter wereld gebracht en daarmee ongetwijfeld een record gevestigd. uur in algehele staking gegaan. In de grote textielcentra in Noord-Oost- Frankrijk worden verschillende stakin gen voorbereid. Ook onder de taxi chauffeurs, straatvegers en vuilnisman nen te Parijs is een staking begonnen. Men schijnt succes te zullen hebben met de stakingen, al vergeten de sta kers dat er onnoemelijk veel schade geleden wordt. De Franse minister president Queuille heeft maatregelen getroffen voor verhoging van de mi nimumloonschalen. Na een bijeenkomst van vakvereni gingen van mijnwerkers en de direc ties van mijnbedrijven werd bekend gemaakt, dat de regering besloten had toestemming te verlenen tot loonsverhoging voor mijnwerkers tot een totaal bedrag van 12 milliard francs. Dit om een nationale mijn werkersstaking te voorkomen. De Christelijke (R.K.) vakvereni gingen hebben hun leden bij de gas- en electriciteitsbedrijven verzocht het werk te hervatten zolang onderhan delingen gaande zijn. Deze vakver enigingen omvatten echter slechts tien procent der arbeiders. Ongeveer 75 procent is bij de communistische verenigingen aangesloten. Naast de bestaande fabriek van de Eerste Nederlandse Cement Industrie (E.N.C.I.) aan de St. Pietersberg te Maastricht wordt een nieuwe gebouwd van dezelfde onderneming. Deze nieuwe fabriek, welke men in het najaar in gebruik hoopt te nemen, zal 25.000 ton cement per jaar kunnen voortbrengen, waarmede de totale productie de half millioen ton overschrijdt. Het voor de cementindustrie ten dele ontgraven gebied in het Maasdal is toe reikend tot het begin der volgende eeuw. Rechts de nieuwe in aanbouw zijnde fabriek. In verband met verschil van mening over binnenlandse kwestie. Minister-president Natslr lieeft na een bezoek aan president Soekarno tegen over de pers verklaard: „Ik heb de president Informeel mee gedeeld, dat Ik mijn mandaat ter be schikking stel. Formeel zal zulks in de loop van de avond geschieden". Het kabinet-Natsir werd op 16 Sep tember 1950 gevormd. Reuter vernam uit gezaghebbende kring, dat president Soekarno informeel had doen uitkoman ,dat hij het ontslag zou aanvaarden. Een en ander is ondertussen offi- ciëel geworden. De Kabinetscrisis volgde op een wekenlange, toenemende spanning tussen de regerings- en oppositie partijen, i.v.m. verschillende binnen landse kwesties. De regering-Natsir, die zich door het aftreden van de minister zonder portefeuille Tjokroaminoto (die geen steun van zijn partij had verkregen) en door het niet-ingewilligde verzoek om ontslag van de minister van bin nenlandse zaken, mr Assaat, reeds was verzwakt, zag zich daardoor ge dwongen, haar mandaat ter beschik king te stellen. Europese landbouworganisatie op komst? De Franse ministerraad heeft beslo ten de medeleden van de Raad van Europa en tevens Oostenrijk, Portugal en Zwitserland, voor te stellen een conferentie bijeen te roepen om tot een Europese landbouworganisatie te komen: Gromyko's arrogantie leent zich niet voor onderhandelingen. De plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken der vier grote mogendheden zijn Dinsdag <l',z uur bijeen geweest in het Rose Paleis te Parijs. Volgens een westelijke woord voerder is er ook gisteren geen voor uitgang geboekt. Vandaag vergadert men opnieuw. De Amerikaanse afgevaardigde, dr Jessup, verklaarde, dat de houding van de Rus Gromyko gekenmerkt werd door „een arrogontie, die zich niet leende voor onderhandelingen tussen de vier mogendheden". Gromyko diende een nieuwe redac tie in van het derde punt van de voorgestelde Russische agenda, lui dend: „bestudering van de oorzaken van de huidige internationale span ningen in Europa en van de midde len, nodig om een werkelijke en duurzame verbetering in de betrek kingen tussen de Sowj et-Unie, de V.S., Engeland en Frankrijk te ver zekeren, daarbij inbegrepen de kwes ties van beperking van de strijdkrach- Koningin en drie Prinsesjes naar Sankt Anton. Hedenochtend zijn H. M. de Koningin en de Prinsesjes Beatrix, Irene en Mar griet met de koninklijke trein uit Soest dijk naar Sankt Anton vertrokken, waar zij gedurende de Paasvacantie zullen verblijven. De Koningin is voornemens, Prins Bernhard bij zijn vertrek naar Zuid Amerika op 24 Maart a.s. te verge zellen tot Zürich en vandaar door te reizen naar St. Anton. NOORDELIJKEN BEZETTEN NOG SLECHTS STROOK VAN 25 KM. IN ZUID-KOREA. Meer dan een dozijn divisies van de Verenigde Naties trekken voor waarts over de breedte van het Ko reaanse schiereiland, het door de com munisten bezette gebied ten Zuiden van de 38ste breedtegraad verkleinend tot een strook van minder dan 25 km. De juiste posities van de verbonden troepen worden om redenen van vei ligheid niet bekend gemaakt, maar het achtste leger heeft medegedeeld, dat de verbonden troepen het belang rijke reservoir van Tsjoengpjong en de krachtinstallatie hebben veroverd en zich op minder dan 15 km van Tsjoentsjong bevinden, de voornaam ste communistische basis ten Zuiden van de breedtegraad. De krachtinstal latie aan het reservoir van Tsjoeng pjong, 32 km ten Zuiden van de breedtegraad, werd in goede toestand aangetroffen. Voor de oorlog voorzag zij voor een derde gedeelte in de be hoeften aan electrische stroom van Zuid-Korea. De Chinezen hebben eenheden van een nieuw leger in de strijd geworpen in een poging om de opmars der ver bondenen aan het westelijk front te stuiten. Ten Noorden van Seoel zijn manschappen van het 26ste Chinese legerkorps gevangen genomen. Zuidkoreaanse troepen, die Maan dag een Chinees bataljon omsingelden en vernietigden in een vallei 16 km ten Zuiden van Tsjoentsjon, zetten Dinsdag hun opmars voort. De bevelhebber van het achtste leger, luitenant-generaal Ridgway, heeft zijn eigen vliegtuig beschikbaar gesteld voor het vervoer van goede ren voor de burgerbevolking van het bevrijde Seoel. Een I.alf millioen gulden voor ouden van dagen. MEVROUW STEMERDING METSELDE GEDENKSTEEN. Op waarlijk voorbeeldige wijze heeft mevr. M. P. StemerdingBeyderwel- len, echtgenote van de voorzitter der Stichting Rusthuizen Walcheren gis termiddag de troffel gehanteerd. Een groot aantal genodigden was er ge tuige van, dat mevr. Stemerding de gedenksteen inmetselde voor het in aanbouw zijnde pension-tehuis der Stichting „Ter Mantelinge" te Oost kapelle. De bouw vordert zo goed, dat men reeds op het bouwschema voor is, zodat de ingebruikname van het Tehuis niet in November, doch ver moedelijk reeds in October, misschien zelfs al in September a.s. kan ge schieden! In „De Dolfijn" te Domburg kon de voorzitter der Stichting Rusthuizen Walcheren, de heer A. H. S. Stemer ding, gistermiddag vóór de plechtig heid een groot aai.tal gasten welkom heten. De gemeentebesturen van Domburg, Oostkapelle en Koudekerke waren vertegenwoordigd, voorts was aanwezig de heer L. J. G. van Leeu wen, inspecteur van de Dienst voor Maatschappelijke Zorg, vele burge meesters van Walcherse gemeenten en vertegenwoordigers van verschil lende kerken. TERUGBLIK. De voorzitter schetste de voor geschiedenis van het tot standkomen van de Stichting Rusthuizen Walche ren en zei, dat de bemoeiingen van de Stichting Zeeland daarbij wel bij zonder succesvol zijn geweest. „Er is ontstaan", aldus spr„ „een Prot. Chr. Reformatorische samenwerking, die op dit gebied zeker enig in ons land is. Er is hier sprake van een gezegen de samenwerking tussen kerken en overheid". De l.eer Stemerding zwaaide de heer van Leeuwen lof toe voor de wijze, waarop deze voor de ouden van dagen na de ramp van „Irma" heeft gezorgd en noemde het een zegen des Heren, dat alle moeilijkheden kon den worden opgelost. Vervolgens be sprak de heer Stemerding de door de Stichting toegepaste specialisatie, waarmee „Der Boede" een tehuis voor chronische zieken is geworden, „Ter Hooge" een tehuis voor meest hulp behoevenden, terwijl nu „Ter Man telinge" een tehuis voor valide ouden van dagen wordt. Men had zich daar bij op het standpunt gesteld, dat echt paren niet gescheiden mochten wor den. Scheiding in een rusthuis kan men als onchristelijk bestempelen, zei de heer Stemerding In „Ter Mante linge" zullen de oudjes eigen meu belen, eigen bed en ook andere dingen kunnen behouden, daar de Stichting alleen zorgt voor centrale verwar ming en centrale verzorging. 80 BEDDEN. Door de architect, de heer Wentink uit Baarn, werd eerst een klein plan ontworpen, doch later werd een gro ter plan uitgevoerd, i.v.m. een econo mischer exploitatie. Er komen 56 ka mers in het gebouw, deels één persoons, waardoor er 80 bedden be schikbaar zijn. De totale bouwkosten met inbegrip van de beperkte inven taris bedragen f 500.000. De voorzit ter bracht de gemeente Domburg dank voor de garantie van de geld lening, die moet worden gesloten. Voor de bouw zijn 578.000 stenen nodig, alsmede 4000 m. electrische buis, waarin 12.000 m. electrische draad komt. Een afzonderlijk trans formatorhuis moet worden gebouwd. Voorts is nodig 1400 m. pijp .voor centrale verwarming, 500 m. koperen pijp en een uitgebreide centrale ver warmingsinstallatie. Tenslotte is er 72.383 m. (afstand DomburgBergen op Zoom) betonijzer nodig. Aan het eind van zijn toespraak bracht de heer Stemerding nog even „Der Boede" ter sprake. „Chronische ziekenverpleging", zo zei spr., „is een Christenplicht en bovendien brood nodig". Hij hoopte allen spoedig te kunnen uitnodigen bij de eerste steen legging voor de uitbreiding van het Tehuis „Der Boede" te Koudekerke. De architect dankte tenslotte voor het genoten vertrouwen en gaf een explicatie bü de maquette. DE STEENLEGGING. Vervolgens werd naar „Ter Mante linge" gereden, waar aan mevr. Ste merding door het dochtertje van bur gemeester F. G. Sprenger van Oost kapelle bloemen werden aangeboden. Allereerst werd een oorkonde in de muur gemetseld, waarin vervat zijn de bijzonderheden over deze bouw en die werd gel-kend door de bestuurs leden der Stichting en een groot aan tal betrokkenen. Met 'n troffel spreid de mevr. Stemerding daarna het cement, waarna arbeiders de zware gedenksteen op zijn plaats zetten. De steen draagt het opschrift: „Met Godes hulp werd dit tehuis gesticht, Zijn zegen make de avond licht", met daaronder de namen van de bestuurs leden en van mevr. Stemerding. Na afloop werden de werklieden getracteerd en waren de gasten nog enige tijd in „De Dolfijn" bijeen. ten dezer landen en van de instelling van internationale controle op de uit voering van de beperking van strijd krachten, evenals andere maatrege len ter beperking van de oorlogsdrei ging en de vrees voor agressie en de kwestie van de naleving van huidige verdragsverplichtingen en overeen komsten tussen de vier mogend heden". Gromyko maakte gewag van „con cessies van de Russische delegatie", omdat de Russische delegatie had in gestemd met de formulering van de Westerse mogendheden niettegen staande deze minder duidelijk was dan het oorspronkelijke Russische ontwerp. Felle brand legt woning te Amsterdam in de as. In de Joden Breestraat te Amster dam is een drieverdiepingshuis geheel uitgebrand. Het vuur, dat ontstaan is door het in brand raken van benzine die de bewoonster van de eerste ver dieping gebruikte om kleren te was sen, greep zo snel om zich heen, dat de 17 mensen, die zich in het huis bevonden, ternauwernood het vege lijf konden redden. Zij moesten daar toe door de ramen springen. De be woners zijn dakloos. Perzische Senaat keurt nationali satie van de olie goed. STAAT VAN BELEG AFGEKONDIGD Gisteren heeft de Perzische Senaat eenstemmig zjjn goedkeuring gehecht aan de beslissing van de kamer om olie te nationaliseren. Voorts zijn maatregelen genomen, om het hoofd te kunnen bieden aan een fi nanciële crisis, tengevolge waarvan de ambtenaren niet uitbetaald konden wor den. In verband met de moord op de vroe gere Perzische premier Generaal Kaz- mara en de aanslag op dr Addoel Zan- goeneh heeft de Sjah voor de tijd van twee maanden de staat van beleg afge kondigd. Een avondklok is ingesteld, Generaal AJroel Hoessain Hedjazi is be noemd tot hoofd der politie, als opvolger van generaal Mohammed Daftari, die Maandagavond aftrad. Het personeel van de. P.T.T. Is in staking gegaan. Neefje morrelde aan de versnelling; auto reed te water. Met vier nichtjes en neefjes van 9 tot 4 jaar ging gisteren een Haagse meneer een autoritje maken. Op de Toussaint- kade wilde de wagen niet starten waar op oom uitstapte teneinde de motor met de slinger aan te slaan. Dit lukte maar meteen reed de wagen er vandoor en pardoes het water in. Een van de neef jes had blijkbaar de versnelling inge schakeld en op het gaspedaal gedrukt. Gelukkig kon men de vier kinderen uit de auto bevrijden. Oom zal voorlopig wel niet meer met hen uit rijden gaan... Kring West-Zuid-Bevcland der Z.L.M. vergaderde. In hotel Centraal te Goes vergaderde Dinsdagmiddag de afd. algemene leden van de kring W.-Zuid-Beveland der Z.L.M. De vergadering werd geopend door de voorzitter, de heer D. A. Tim merman. De rekening over 1950 van de secr.-penningmeester, de heer A. H. Suurland, werd goedgekeurd. In de plaats van de heer D. A. Timmerman, die zich niet herkiesbaar stelde, werd tot bestuurslid gekozen de heer F. de Groene. De heer de Jonge bracht de heer Timmerman dank voor al hetgeen hij voor de kring deed. Over verschil lende agrarische problemen werd nader hand nog breedvoerig van gedachten gewisseld. LAATSTE KANS VOOR DE VERENAREN. In verband met het verder opspo ren van t.b.c.-haarden in de gemeente Veere, zal vandaag van 4 tot 5 uur alsnog gelegenheid bestaan voor die genen, die nog niet aan het onder zoek deelnamen, een röntgenfoto te laten maken. De huisbezoekers zullen in deze zeer korte tijd trachten da weigerachtigen te bewegen zich toch nog op te geven. Ruim 400.000 buitenlandse toeristen hebben in 1950 voor 58 millioen gul den aan deviezen in ons land be steed. In 1949 besteedden zij 49.5 mil lioen. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig van Woens dagmorgen tot Woensdagavond. Afnemend buiig. Wisselende bewolking en over wegend droog weer. Zwakke tot ma tige wind uit Noordelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1