TWEEDE KAMER DEBATTEERT OVER REGERINGSVERKLARING PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND NOG EVEN VER. Nieuwe Kabinet ondergaat vuurproef Tilanus: „Ik wacht thans op de daden" k SNIPPER i i di NIEUWSk Centrum voor Kraamzorg op de Bevelanden vergaderde „De Meerpaal" in Vlissingen feestelijk geopend Bouw van Prot* Ziekenhuis te Terneuzen begonnen* „GEEN SPECIALE MAATREGELEN VOOR NEDERLANDERS". Uitgave Stichting „Zeeuwseh Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 9<i, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2433. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD Ce JAARGANG No. 1819 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 20 MAART 1951 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron V. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, MiddelburgJ. Hupssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- liskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Slaan. Woensdag: Zon op 6.43 u., onder 18.53 u. Maan op 16.37 u., onder 6.10 u. Hoogwater op Woensdag 21 Mrt: Vlissingen: 0.51 u. 1.53 m., 13.16 u. 1.78 m. Terneuzen: 1.17 u. 1.74 m., 13.40 u. 1.98 m. Wemeldinge: 2.29 u. 1.36 m. 14.50 u. 1.65 m. Zierikzee: 2.10 u. 1.13 m., 14.38 u. 1.40 m. T n de Regeringsverklaring van Zater- dag j.L wordt onder meer gespro ken over de „teleurstelling, die het slepend karakter van de crisis onge twijfeld in ons volk heeft gewekt". Van zulk een teleurstelling is ook onzes inziens zeker sprake geweest. En wij kunnen daarom geheel met de Regeringsverklaring instemmen, wanneer zij vervolgt, dat het thans „van des te meer belang (is), dat de Nederlandse parlementaire democratie zich weer krachtig, doelbewust en be sluitvaardig toont". Wat er echter van te zeggen, wan neer men nauwelijks enkele alinea's verder kan lezen, dat „zoals te ver wachten was, ten opzichte van het Nieuw-Guinea vraagstuk, dat de di recte aanleiding tot de crisis is ge weest, de meningsverschillen zjjn blijven bestaan, die in de daarover gevoerde debatten in deze Kamer tot uiting zijn gekomen"? Kracht, doelbe wustheid en besluitvaardigheid lijken hier al heel ver te zoeken. Dit is des te ernstiger, waar het hier gaat om de zaak, waarom de ka binetscrisis in feite is uitgebroken. Weliswaar is het Nieuw-Guinea pro bleem inmiddels door andere onder werpen van meer onmiddellijk belang geheel op de achtergrond gedrongen, maar dit neemt toch niet weg, dat het de onenigheid over juist dit probleem was, die de crisis tot uitbarsting bracht. En zeven weken onderhande len blijken dus onvoldoende te zijn geweest om het oorspronkelijke twist punt tot oplossing te brengen. rT1 oegegeven kan worden, dat de uit- eindelijke beslissing omtrent het be houden of overdragen van Nieuw- Guinea op het ogenblik voor Neder land niet het dringendste politieke probleem vormt. Wanneer het hier dan ook een zuiver binnenlandse aangelegenheid betrof, dan zou men er vrede mee kunnen hebben, dat deze zaak voorlopig „in de ijskast" is gedeponeerd, gelijk het thans veelal populair wordt uitgedrukt. Maar dit is nu eenmaal niet het geval. De toe komst van N.-Guin -. vormt 'n inter nationaal probleem, waar in de eerste plaats onze Unie-partner, Indonesië, hevig bij is geïnteresseerd. En men kan er op rekenen, dat, nu zo duidelijk ge bleken is, dat de behandeling van het Nieuw-Guinea-vraagstuk Nederland mo menteel niet van pas komt, de Indonesi sche regering niet lui zal zijn om het bij de eerste de beste gelegenheid uit de Ijskast te halen en ter tafel te brengen. En dan zal duidelijk blijken, dat men in Nederland met betrekking tot de oplos sing van deze aangelegenheid nog pre cies even ver is als voordat de kabinets crisis over dit onderwerp uitbarstte. Deze stand van zaken moet hoogst bedenkelijk heten. Want al is het nu waar, dat de bepaling van Nieuw- Guinea's toekomstige status voor het ogenblik voor Nederland van minder dringend belang is dan de grote econo mische problemen waarvoor wij ons ge steld zien, dit wil niet zeggen, dat de Nieuw-Guinea-kwestie maar een onder geschikte zaak is. Dat is zij vooral hier om niet, omdat men er maar eenmaal een beslissing over kan nemen. In aller lei binnenlandse aangelegenheden kan een aanvankelijke misgreep meestal la ter nog wel weer worden hersteld, zij het niet zonder schade. Zou men echter besluiten tot overdracht van Nieuw- Guinea, dan is dat een onherroepelijke beslissing. Daarop valt later niet meer terug te komen. Dit is dus wel een zaak die van te voren het meest ernstige be raad vereist. Vooral ook, omdat grond gebied, om een term uit de economie te gebruiken, tot de zeer „schaarse goede ren" behoort. Staat men daarvan een stuk af, dan valt dat bij de huidige wereldconstellatie voor een land als het onze niet meer goed te maken. Dit zal men wel moeten bedenken. Gezien het een en andèr willen wij dan ook gaarne zeer goede nota nemen van de volgende belofte, al mede ver vat in de Regeringsverklaring van Zaterdag: „Indien te eniger tijd het Kabinet in verband met een belang rijke verandering in de omstandighe den zou menen een wijziging in de status van Nieuw-Guinea te moeten bevorderen, dan zal het, gezien de unieke betekenis welke deze aange legenheid kennelijk voor de volks vertegenwoordiging heeft, het parle ment vooraf in de gelegenheid stellen, zijn mening hierover kenbaar te ma ken." Gelet op de ervaring, die de volksvertegenwoordiging met vorig1 kabinetten heeft opgedaan, waar het betrof de eerbiediging van haar recht tot medespreken over alle belangrijke staatsaangelegenheden, zal zij goed doen de nieuwe regering strikt aan deze belofte te houden. DE PRIJSVERHOGINGEN. Tot onze spijt publiceren wij eerst heden het bericht over de prijsverho ging van brood, margarine, enz. (Zie pag. 2.) De oorzaak hiervan is ge legen in een storing in onze telex installatie. Wij :'jn gewoon bij zulk een storing telefonisch informaties in te winnen bij een der andere bladen naar de uitgevallen berichten. Door een misverstand zijn deze informaties echter ditmaal helaas zonder vrucht gebleven voor wat betreft het boven genoemde bericht. Redactie. Bondsdagen Kon. Bond van Christelijke Zang- en Oratorium verenigingen. De Koninklijke Bond van Christelijke Zang- en Oratoriumverenigingen houdt 26 en 27 Maart a.s. te Zwolle in de Bui- tensocieteit zijn bondsdagen. Op de 26e (tweede Paasdag) des middags worden afgevaardigden en hoofdbestuur door de regelingscommissie in hotel Gijten- beek ontvangen. Eater op de middag wordt -een gemeenschappelijke maaltijd gehouden in de Buitensocieteit Des avonds geven enige koren uit dê ring Zwolle een concert in de Buitensocieteit. Op Dinsdag 27 Maart des morgens wordt een begin gemaakt met de 65e algemene vergadering. Aan de orde is o.a. de bepaling van de plaats waar de jaarvergadering 1952 zal worden gehou den en bestuursverkiezing. (Van onze parlementaire redacteur.) Het nieuwe Kabinet ondergaat thans zjjn eerste vuurproef. Dertien oude Ministers, de heer Mansholtl was wegens ziekte niet aanwezig, en vier nieuwe, de heer Peters zit n.I. nog in de Antillen, zaten gisteren om de Regeringstafel, die evenals het spreekgestoelte en de voorzitterstafel getooid was met extra microfoons. Eén ding vlei bijzonder op. En dat was de redevoering van de waarnemend fractievoorzitter der socialisten, mr Burger, die feller en criti- scher was dan die van de oppositieleider dr Schouten (A.R.). Zo critisch was de heer Burger, dat hjj zelfs sprak van „extra-parlementair" Kabinet, dat hij „voorshands" wel wilde steunen. Partij van de Arbeid aan de grens. Mr Burger, die als eerste spreker van wal stak, schoot allereerst ver schillende pijlen af op het V.V.D.- bolwerk. In het bijzonder op de heer Oud, die hij verweet dat hem de crisis was opgedrongen. De heer Burger gaf te kennen, dat zijn partij aan de grens is gekomen van het volgen der K.V.P. als deze op hoop van zegen nieuwe ministers cre- eert. Ook de A.R. kregen hun deel. Hij verweet deze partij dat zij eisen had gesteld omtrent de personen, die mi nisters moesten worden. Hij noemde dit een staatsrechtelijk monstrum. Wat Nieuw-Guinea betreft vond de socialistische woordvoerder het niet prettig dat de Regering zich in de hoek laat drukken. Op dit punt zal zij niets doen. Het Regeringsprogram bevat goede mogelijkheden, maar op de uitvoe ring komt het aan. En daaromtrent kon hij op dit moment nog niet èe- rust zijn. De arbeidsvrede zal in ge vaar worden gebracht als er niet ter stond een nieuwe loonronde komt, zei hij. Voorshands zijn de socialisten bereid om dit extra-parlementaire Kabinet te steunen. DE HEER SCHOUTEN. De heer Schouten (A.R.) achtte de door het vorige Kabinet genomen be slissing juist, maar niet op de door dat Kabinet aangevoerde gronden. Nadat de heer Schouten eerst de verschillende formatiepogingen had behandeld, kwam hij op de kwestie- Nieuw-Guinea. De ijskast-theorie was voor hem aanvaardbaar als bestuur en beheer over dit gebiedsdeel maar voortgezet zou worden. Hij zeide openlijk, dat hij er ern stig bezwaar tegen had, dat dr Drees weer als Minister-President is opge treden. Dit uiteraard niet om zijn persoon en capaciteit, maar wel omdat dit een binding betekent aan het be leid van het verleden. Met leedwezen zag hij ook Minister van Maarseveen weer in het Kabinet terugkeren, zij het dan op een andere post. De socialisten aanvaarden de nieu we brede basis, met het voorbehoud, dat er in de politieke lijn niets zal veranderen. En het opnemen van A.R. zou de signatuur van het Kabinet veranderen. Maar dat is ook onze be doeling, zo zeide dr Schouten. Dr Schouten zeide niet te begrijpen waarom de heer Oud heeft mede gewerkt aan de totstandkoming van dit Kabinet. Er zitten tien ministers in uit het oude Kabinet, dat de heer Oud zwak en vermoeid heeft genoemd. In een krachtige slotperoratie xvees de heer Schouten er op, dat de moei lijkheden van heden niet alleen maar zaken zijn van techniek en materie, maar vooral van geest. De A.R. zijn bereid om dit Kabinet bij zijn moei lijke arbeid medewerking te verlenen. Het beleid zal principieel en zakelijk beoordeeld worden. ROMME BLEEF THUIS. De formateur van dit Kabinet, prof Romme, was rustig in Overveen ge bleven, omdat hem dat juister leek dan aan het debat deel te nemen. Zijn plaatsvervanger was mg. Stokman, die eerst de A,R. er weer van langs gaf, omdat zij niet mee hebben gedaan. De K.V.P. woordvoerder kon dit niet begrijpen. Naar zijn mening had dit best gekund. De houding van de A.R. betreurde hij echter. Deze groep wordt ongaarne gemist. Wij hebben de brede r In Parijs ligt het vervoer geheel in de war. Taxi-chauffeurs en personeel van buurtspoorwegen hebben zich aangesloten bij de stakende buschauf feurs en een deel van het Metro- personeel. De 33.000 man Metroperso- neel eisen loonsverhoging. Om de zelfde reden dreigen ook de employé's van de Parijse gas- en electriciteits- bedrijven met staking, evenals de metaalarbeiders te Nantes en de em ployé's van Air France. Een stu dent heeft te Teheran een aanslag ge pleegd op de president van de Univer siteit, die tevens minister van onder wijs was. De reden, die hij opgaf was, dat hij tweemaal was gezakt. De pre sident werd gewond. -» De 500 ton metende Groningse kustvaarder „Bo naire" is op weg van Londen naar Bayonne gisteren in brand geraakt. De bemanning is overgestapt op een Noors schip, dat met andere schepen te hulp snelde. Het schip is in een Engelse haven gesleept. Door het uit elkaar vallen van een petroleum stel ontstond brand in een Haagse woning. Enkele kamers brandden uit en drie slapende kinderen konden op het nippertje gered worden. De plaatsvervangers van de Grote Vier hebben gisteren lange betogen gehou den, maar geen enkele vooruitgang geboekt. Mr L. A. Donker is met ingang van 1 September a^. gekozen tot voorzitter van de Tweede Kamer fractie van de Partij v. d. Arbeid. basis gewild, zo zeide hij, en wij de gevolgen aanvaard door offers te brengen en van Schaik en Struycken te laten vallen. Mg. Stokman sp^ak niet lang. In de avonduren kwam n.I. de heer An- driessen aan het woord. Zodat zij de toegewezen tijd broederlijk moesten delen. Hetzelfde gold voor mr Burger die de heer Hofstra nog aan het woord moest laten. De heer Schouten was eigenlijk de enige die zijn tijd vijf kwartier hard nodig had en die alleen namens zijn fractie sprak. DE HEER WELTER. De heer Weiter hield weer een redevoering op een wijze zoals alleen hij dat kan. Fel hekelde hij de samen werking tussen de K.V.P. en de P. v. d. A., die hij vergeleek met een tête a tête. Dit Kabinet is onmisken baar een enorm succes voor de P. v. d. A., zo riep hij uit. Er is een socia listisch stempel op gedrukt. Voor de P. v. d. A. noemde de heer Weiter het een erezaak dat de heer van Maarseveen terugkwam. Het ver wonderde hem alleen dat hij niet op Minuor gebleven is, want hij heeft zo trouw de P. v. d. A. politiek uitge voerd. Hij is van plan tegen dit nieu we Kabinet echter loyale oppositie te voeren. TILANUS: LAAT ME DADEN ZIEN! Ook de heer Tilanus w..s kort. Dat was geen wonder, want hij begon met te verklaren, dat hij maar liefst één zin zou zeggen: „Regering laat ons daden zien". De afgelopen zeven we ken zijn er woorden genoeg gewisseld. De sfeer tijdens de crisis tekende de heer Tilanus als onrustig. Rondom een „kraamkamer" moet men niet te veel lawaai maken. Vooral de heer voortzetten. Oud kreeg er van langs. Als hij wer kelijk met een klapperpistooltje het oude Kabinet heeft weggeschoten dan zal hij moeten bedenken, dat zulk een instrument alleen maar past in een kinderhand! De rest van Tilanus' rede was gewijd aan de A.R., wier hou ding hij niet begrijpen kon. Hij was verbaasd, dat dr Schouten wel met twee zetels in het Kabinet wilde zit ten, maar bezwaren had tegen dr Drees als Minister-President. Tegen de algemene lijn van het Re geringsprogram had de heer Tilanus geen bezwaar. Er zal veel kracht voor nodig zijn om het goed te doen. „Ik treed U met vertrouwen tegemoet", zo besloot hij. „Het program, dat op de werkelijkheid is afgestemd, aan vaard ik. Ik wacht thans op d daden." WAANZIN. Het is niet onmogelijk, dat commu nisme en waanzin synoniemen zijn. Al thans als men de heer Gortzak(C.N.P.) hoort krijgt men die indruk. In de avondvergadering van de Kamer was hij het eerst aan bod met een ver klaring, die inhield, dat niet Oud maar Eisenhower het Kabinet ten val heeft gebracht. De heer Oud (V.V.D.) ingaande op oorzaak van de regeringscrisis, zeide, dat de minister van Buitenlandse Zaken in het licht van zijn eigen ver klaring een crisis niet voor zijn ver antwoording had- mogen nemen. V.V.D. OVERWINNAAR. Intussen was hij van oordeel, dat zijn fractie als overwinnaar uit de crisis is gekomen. Het leek hem geen gezonde toestand, dat de heer Drees thans voor de tweede maal de leiding heeft van een Kabinet, dat hem kant en klaar is aangeboden. De V.V.D.- fractie behoudt haar volle vrijheid ten opzichte van het Kabinet. Zij zal het naar vermogen steunen. De heer Zandt (S.G.P.) zag de toe komst donker in wegens de verho ging der belastingen en de aangekon digde leningen. De regeringsverkla ring vond hij uitermate vaag en hij zeide er allerminst gerust op te zijn, dat zal worden vastgehouden aan de verklaring inzake Nieuw-Guinea. Nadat de heren Hofstra (Arb.) en Andriessen (K.V.P.) nog het woord hadden gevoerd, kwam tegen midder nacht de minister-president aan het woord. Hij zal vanmiddag zijn rede DEELNAME IN DE STICHTING MEDISCH CENTRUM TE GOES. Onder voorzitterschap van de heer dr P. Staverman uit Heinkenszand, vergaderde Maandagmiddag in Hotel „Centraal" te Goes het Algemeen Be stuur van de Stichting Centrum voor Kraamzorg in Z. - en N.-Beveland. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer A. de Lange te Goes, over 1950, bleek, dat op 1 Januari 1950 b'j het Centrum waren aangesloten 22 gediplomeerde kraamverzorgsters en 6 leerling-kraamverzorgsters, die in April 1950 het diploma behaalden. In de loop van 1950 werden vier kraam- v 'zirgsters afgeschreven. De cursus 1950 begon met 9 leerling-kraamver zorgsters. Op 31 Dec. 1950 werkten er dus 25 gediplomeerde- en 9 leerling kraamverzorgsters. In 1950 werden 510 kraamvrouwen geholpen (vorig jaar 430) met 6231 verzorgingsdagen (in 1949 5506). De secretaris kon weer op de groei van het Centrum wijzen, al is het ideaal nog niet bereikt. Zo mogelijk zal met 1 Mei a.s. weer een nieuwe cursus worden begonnen. De financiële positie van het Cen trum was van dien aard, dat ook in 1950 geen beroep op de aangesloten Groene Kruisverenigingen behoefde te worden gedaan en dat de minimum vergoeding per dag voor de kraam verzorgsters iets kon worden ver hoogd. Verder bestaan er plannen om alle kraamverzorgsters telefonisch aan te sluiten. De exploitatierekening sloot met een eindcijfer van 25.473.11 en de balans met f 8.164.72. Het batig sal do bedraagt f 1278.62, zo bleek uit het financiële verslag van de heer J. M. Traas uit Hoedekenskerke. De begro ting voor 1951 werd goedgekeurd met een eindbedrag van f 21.130. Het nieuv/e Centrum. Nadat de voorzitter was herkozen kwam in behandeling een voorstel van het dagelijks bestuur om deel te nemen in de Stichting Medisch Cen trum te Goes. Reeds eerder was hier- Hoofdingenieur Rijkswaterstaat te Middelburg gaat heen. Bij Kon. Beslu.t is met ingang van 1 Juno 1951 aan lr J. Moll te Mid delburg, op zijn verzoek, in verband met het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd, eervol ontslag verleend als hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat in vaste dienst. Zeeland heeft weer twee Chr. Militaire Tehuizen. DANK ZIJ VOORTVAREND BESTUUR HEEFT MARINE GEZIN EEN GEZELLIG THUIS. Het Chr. Militaire Tehuis „De Meerpaal" aan het Bellamypark te Vlissingen, is heropend. Ondanks de moeilijkheden, die liet plaatselijk be stuur van „Pro Rege" heeft onder vonden, heeft men het tehuis nooit van de hand willen doen, omdat men bleef geloven in de terugkeer van de Marine naar Vlissingen. En zo bogen zich de burgemeester, mr B. Kolff, en de Marinecommandant in Vlissingen, Overste W. H. de Graaf, gisteravond als eersten over het biljart, terwijl de vlootpredikant, ds E. Sneller, met de Pater een spelletje tafeltennis speelde. Ds J. S. Hartjes sprak als voor zitter van het tehuis een openings woord, waarin hij zei, dat na 11 jaar het als „De Meerpaal" gedoopte te huis, weer kon worden geopend. Hij heette de eregasten welkom, w.o. Overste de Graaf, de burgemeester, wethouder W. Poppe, de officieren van Hr. Ms. „Heemskerk" en „Flo- res", ds Sneller, de oud-vlootpredikant en thans predikant te Souburg ds den Stoppelaar, de vertegenwoordi gers van de verschillende kerken en het Leger des Heils, de brigade-com mandant van de Kon. Marechaussee, de heer en mevr. v. Damme, als huis- ouders, de commandant van de M O.D. en de officier van het duikbedryf. Terugblik. Ds Hartjes herinnerde er aan hoe zijn laatste werkzaamheid als voor zitter van het tehuis was, aanwezig te zijn bij de begrafenis van de slacht offers van het in de Meidagen van 1940 in de Vlissingse haven gezonken marinevaartuig „Bulgia". Hij bracht eerbiedig hulde aan hen, die trouw waren tot in de dood. „We hebben gevochten voor het militair tehuis", aldus de voorzitter, „want we konden ons niet indenken, dat Vlissingen een stad zonder de Marine zou worden". De predikant bracht hulde aan B. en W. en allen, die hebben bijgedragen om de terug keer van de Marine te bevorderen. Ds Hartjes wees er voorts op, dat ook PRIJSVERHOGING VAN WASMIDDELEN. De Nederlandse vereniging van zeepfabrikanten deelt mede, dat de stijging van de prijzen van oliën en vetten in de maand Februari verder heeft doorgewerkt en de heffingen op deze grondstoffen dientengevolge aan merkelijk zijn verhoogd. De fabrikanten van toiletzeep, huis houdzeep, zeeppoeder en zelfwerken de wasmiddelen hebben zich dan ook genoodzaakt gezien de prijzen van deze producten te verhogen. De Nederlandse Christelijke Land- arbeidersbond houdt op 26 en 27 April te Utrecht zijn verbondsdagen. de huisvader en -moeder a.h.w. waren ondergedoken, terwijl zij nu klaar staan om te zorgen, dat er een chr. sfeer in het tehuis zal zijn. „U bent hier hartelijk welkom", zo zei ds Hartjes tot de vele aanwezige,, marine mannen", „maar we zullen moeten roeien met de riemen, die we heb ben". Hij deed in dit verband een beroep op de Vlissingse bevolking en zei, dat ook het Departement verzocht was om financiële steun. Tenslotte sprak de voorzitter de bede uit, dat God in het tehuis zal zijn en dat Hij het werk van de vader en moeder zal zegenen". Laten we samen wer ken om er een mooie en gezegende „Meerpaal" van te maken", zo besloot de voorzitter. Toespraken. Burgemeester Kolff vergeleek de Marine met een gezin, dat in Vlissin gen is komen wonen en dat nu een tebuis heeft gekregen. Hij was ver heugd, dat nog geen week na het binnenlopen van de „Heemskerk" dit tot stand was gekomen en sprak zijn dankbaarheid uit over dit particulier initiatief. Voorts bracht hij het tehuis- bestuur hulde voor zijn vasthoudend heid, uitte de wens, dat het de moei lijkheden te boven zal weten te ko men en gaf de verzekering, dat de burgerij zeer ingenomen is met de terugkeer van de Marine naar de al oude marinestad. Ds Sneller prees in zijn toespraak de heer J. P. Ventevogel, die veel huisvader, de heer van Damme, no digde de marinemensen uit „hun tros je regelmatig even aan de meerpaal te leggen" en ds Hartjes dankte de Marine voor het fraaie bloemstuk, dat was ontvangen. Voorts sprak nog Bootsman Braam namens de Ver. van Beroepsschepe lingen bij de Zeemacht. Hij zei, dat ook in Vlissingen een afdeling van deze vereniging zal worden opgericht, welke graag met het bestuur zal samenwerken om al het mogelijke voor het tehuis te bereiken. Tenslotte sprak Overste de Graaf, die niet had verwacht, dat het tehuis nog vóór April open zou gaan. Hij dankte het bestuur voor de voort varendheid en sprak de wens uit, dat men de moeilijkheden even enthou siast zou blijven overwinnen als men tot nog toe heeft gedaan. Nog lange tijd waren de vele be langstellenden gezellig bijeen, waar bij tevens de verschillende spelen werden ingewijd. werk voor het tehuis heeft gedaan. De dood. Stichting Rusthuizen Walcheren in de aether. In de radiokr ,t, die de N.C.R.V. gisteravond uitzond, hebben de voor zitter, de heer A. H. S. Stemerding, burgemeester van Souburg, en de heer M. L. Almekinders, administrateur van de Stichting Rusthuizen Walche ren, een en ander vertelt over het werk van de Stichting. De aandacht werd vooral gevestigd op het pension tehuis te Oostkapelle, dat in aanbouw is en waar vandaag een gedenksteen zal worden ingemetseld. Meisje overreden en gedood. Gistermorgen om kwart voor negen is in de omgeving van haar woning aan de Jonker Fransstraat de 9-jarige Elia Stoffels uit Rotterdam bij het overste ken van de straat door een vrachtauto aangereden. Het meisje was op slag Verpleegsters hanteerden de schop. Gistermiddag is te Terneuzen officieel een aanvang gemaakt met de bouw van het Protestantse Ziekenhuis. Op het terrein van het voormalig lyceum hebben dr Casimir,, de geestelijke vader van de stichting Prot. Ziekenzorg, Mevr. Slotboom, de vroegere directrice van het ziekenhuis en haar opvolgster, Zr. v. d. Ree, alsmede het verplegend personeel o.l.v. Zr. Smits op symbolische wijze de bouw ingeluid. Zy deden dit door enkele gereedstaande kruiwagens met grond te vullen, waarna de wegens werden leeggekiept. toe besloten, maar aangezien er bin nen afzienbare tijd geen kans bestaat op een Rijksbijdrage, is een nieuw plan opgemaakt. Het ontbreken van een Rijksbijdrage was oorzaak, dat de bijdrage van de participerende ver enigingen enigszins zal moeten wor den verhoogd. De heren dr A. Looijen en A. Haeck uit Goes, gaven de nodige toelichtin gen. De bouwkosten van het vereen voudigde plan worden geschat op f 133.500. De grond zal op f 16.500 komen. De verenigingen zullen geza menlijk volgens de raming per jaar f 6000 voor de exploitatie moeten bij eenbrengen, hetgeen plm. f 2000 meer is dan de exploitatie van het Centrum aan de Oostsingel kost. Aan het Ge meentebestuur van Goes zal een ga rantie worden gevraagd voor de te sluiten lening en voor het tekort op het badhuis, dat ook in het Medisch Centrum zal worden ondergebracht. Na enige bespreking werd met al gemene stemmen besloten deel te nemen in het Medisch Centrum te Goes en daarvoor jaarlijks ten hoog ste f2200 by te drag' een en ander onder voorwaarde, dat een billijke verdeling der explc» atiekosten onder de participerende verenigingen tot stand komt. Als afgevaardigde in het Bestuur van de Stichting Medisch Centrum werd tenslotte aangewezen dr P. Sta verman terwijl als Commissarissen werden benoemd da heren A. de Lange en J. Vader. Indonesisch woordvoerder: Verklaring Hoge Commissaris wekt verbazing. De verklaring van de Nederlandse Hoge Commissaris wekt verbazing. Het zou misplaatst zyn, indien van de In donesische veiligheidsorganen speciale maatregelen werden gevraagd ter be scherming van have en goed, speciaal voor de Nederlanders", aldus verklaar de de woordvoerder van het Indonesi sche ministerie van defensie, majoor Bachter Lubis tegenover Aneta. Hij zeide, dat voor de regering de kwestie van de veiligheid een zaak voor ,het gehele volk is. „Dit betekent niet, dat het ministerie van defensie de vele rampokpartijen en moordaanslagen op de Nederlanders niet betreurt, doch de Nederlandse Hoge Commissaris dient de zaak te bezien in het licht van de veie remmende factoren die er ten aanzien van herstel van orde en veiligheid in Indonesië zijn". „Na de souvereiniteitsoverdracht, zo zei Lubis, werden het leger en de politie die geconcentreerd hadden kunnen wor den voor de bestrijding van het bende wezen en de criminaliteit, gedeeltelijk aan deze taak onttrokken om het hoofd te bieden aan relletjes, die georgani seerd werden door Westerling, gesteund door Nederlandse troepen, en aan ande re opstanden, zoals die te Makassar en op Ambon, De bestrijding vroeg veel mankracht van leger en politie. De aan wezigheid van de K.L.-troepen op ver schillende grote plaatsen noopt de T.N.I, zich aldaar op te houden om ongewenst® incidenten te voorkomen. Zodra de troe pen van de K.L. Indonesië verlaten heb ben, zullen deze T.N.I.-troepen aange wend worden voor de bestrijding van het bendewezen", aldus de woordvoer der. Ds P. A. v. d. Vlugt, de voorzitter van de stichting, sprak in zijn openings rede een speciaal welkom tot dr Casi mir, reeds meer dan tien jaar geleden de promotor voor de bouw van een nieuw ziekenhuis. Ook ds Talma, de vroegere voorzitter van de stichting, de colleges van B. en W. van Terneuzen, Hoek en Zaamslag, alsmede de plaat selijke predikanten en ds Fournier als afgevaardigde van de Classis Zeeuwsch- Vlaanderen van de Ned. Herv. Kerk, waren aanwezig. Ds v. d. Vlugt bracht zijn dank uit dat de gemeenten hun steun hebben willen verlenen aan de bouw. Na de moeilijkheden te hebben geschetst die aan de bouw vooraf zijn gegaan, sprak hij de hoop uit dat het werk met Gods hulp binnen enkele jaren voltooid zal mogen zijn, Na hem voerde burgemeester P, W. F. Teilegen van Terneuzen het woord, mede namens de andere gemeenten de stichting dankend voor het initiatief. Als laatste spreker nam dr A. C. F. van BredaVriesman het woord als oudste huisarts van Terneuzen en te vens als vertegenwoordiger van de Kring Oost Zeeuwseh-Vlaanderen van de Mij voor Geneeskunde. Na afloop van de plechtigheid volgde nog een gezellig samenzijn in de nieuwe conversatiezaal van het rusthuis „Schel- deoord". GECOMPLICEERDE AAN RIJDING TE BERGEN OP ZOOM. Personenauto reed tegen vracht wagen uit Nisse. Gisteren is te Bergen op Zoom op de Antwerpsestraatweg ter hoogte vaft Nieuw-Borgvliet, een gecompliceerd^ autobotsing gebeurd, waarbij zeer veel materiële schade werd aangericht. Ter plaatse stond een bestelauto, toen uit de richting Bergen op Zoom een gro te vrachtauto van de Fa Bosman uit Nisse en bestuurd door G. Kramer uit Nisse, kwam gereden, die vanuit Oud-Gastel met een lading melk op weg was naar Goes. De vrachtauto moest plotseling afremmen voor een tegenligger, slipte door de gladheid van de weg en botste tegen de bestel auto op, die kantelde en op de zijde op de straatweg bleef liggen. Geluk kig zat er niemand meer in. Achter de vrachtauto reed weer 'n personenauto, bestuurd door een Am sterdammer, die er niet op bedacht was dat de vrachtauto plotseling moest afremmen en er daardoor achter tegen aan reed. De botsing was zo hexig, dat de personenauto aan de voorzijde geheel in elkaar gedrukt werd. Won der boven wonder bekwam de Am sterdammer geen letsel, evenmin als iemand anders. De vernielde auto'S werden met een kraanwagen weg gesleept. 20.000 arbeiders in de Amerikaanse scheepsbouw hebben gedreigd op 3 April in staking te gaan als de raad tot sta bilisatie van de lonen zijn goedkeuring blijft onthouden aan de loonsverhoging die de Bethlehem Steel Company bereid is aan haar arbeiders te geven. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig van Dins dagmorgen tot Dirst" vond: Noordelijke wind. Matige, later vrij krachtige wind uit Noordelijke richtingen. Zwaar be wolkt met verspreide opklaringen en plaatselijk enkele buien. Iets kouder.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1