ZEEUWSCH DAGBLAD SCHIP VAN STAAT MOET NIEUWE KOERS GAAN VAREN PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND „Versoberen" zegt regeringsverklaring Belastingverhoging en consumptiebeperking ter dekking van tekorten Beperking van de kinderaftrek Alleen rijkssteun kan mossel kwekers voor ondergang behoeden Druk bezochte actie-vergadering te Goes Meerderheid van B en W handhaaft standpunt iVi k SNIPPER NIEUWSk De margarine wordt duurder Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. SO, TeL 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. 6e JAARGANG No. 1818 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 19 MAART 1951 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Hujjssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- liskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op. en ondergang van Zou en Maan Dinsdag: Zon op 6.45 u., onder 18.51 u.; Maan op 15.16 u., onder 5.57 u. Hoogwater op Dinsdag 20 Maart: Vlissingen: 0.05 u. 1.29 m., 12.34 u. 1.56 m.; Terneuzen: 0.30 u. 1.50 m„ 12.58 u. 1.77 m.; Wemel- dinge: 1.37 u. 1.19 m., 14.04 u. 1.49 m.; Zierikzee: 1.18 u. 0.98 m., 13.49 u. 1.27 m. „De verhoudingen In de wereld en de omstandigheden, waarin Nederland verkeert, hebben ln het afgelopen jaar en ln het bijzonder nog In de laatste maanden een zo diepgaande wijziging ondergaan, dat de aandacht van rege ring, volksvertegenwoordiging en volk moet worden geconcentreerd op een aantal hoofdpunten, die de levensbelangen van ons volk raken, en ten aan zien waarvan de koers opnieuw moet worden bepaald. De regering denkt daarbij: 1. aan de vergroting van de Nederlandse bij drage in de samenwerking der vr(je volkeren ter verzekering van de collectieve veiligheid; 2. aan het daardoor moeilijker geworden maar even noodzakelijk blijvend sluitend maken van het staatsbudget; 8. aan het dekken van het tekort op de Nederlandse betalingsbalans dus het scheppen van evenwicht tussen hetgeen wjj aan het buitenland moeten betalen en uit het buitenland ontvangen", aldus de regeringsverklaring, die de Minister-President, dr W. Drees, Zaterdag om 12.00 uur in de Tweede Kamer der Staten-Generaal namens het nieuwe Kabinet heeft afgelegd. Dr Drees wijst in zijn verklaring op de innige samenhang der drie genoem de onderwerpen en constateert, dat deze sterk beïnvloed zijn door de ge volgen van de oorlog in Korea. Deze oorlog, aldus dr Drees, heeft de reeds ernstige spanningen in de wereld zeer verscherpt. „Het ligt thans in de be doeling voorshands een diensttijd van 18 maanden aan te houden, vooral ten einde voortdurend parate troepenfor maties beschikbaar te hebben. Wij hebben bovendien op ons geno men op den duur niet drie, maar vyf divisies beschikbaar te hebben. Aan de versterking van onze lucht macht wordt ernstig gewerkt. Onze marine zal in Atlantisch verband haar taak vervullen en tevens de andere ver plichtingen, die op haar rusten, na komen. Willen wü gelüke tred houden met hetgeen anderen doen, dan zullen wy echter verder moeten gaan, zowel in het belang van onze veiligheid als ter wille van ons economisch bestaan. Voor Nederland is de versterking van het totaal der ln Atlantisch verband beschikbare krachten van büzonder be lang, omdat daardoor voor de toekomst het uitzicht wordt geopend, dat mocht het onverhoopt tot een gewapend con flict komen, een zo groot mogeiyk deel van het continent kan worden be schermd". „Gaan wjj zo ver als wjj organisato risch kunnen verwerken, dan zal wel, als alle omstandigheden overigens ge lijk bljjven, na enige jaren weer kun nen worden volstaan met militaire uit gaven als wjj ons de laatste tjjd vóór 1951 dachten, n.I. ongeveer 1 milliard gulden, maar dan zullen gedurende de eerste jaren hogere uitgaven onver mijdelijk zjjn, ten dele voor één maal. ZEEUWSE PROTESTANTSE JEUGDDAG iN 1952 TE MIDDELBURG?' Zaterdagmiddag zjjn in Middelburg de eerste besprekingen gehouden om te komen tot het houden van een Prote stantso Jeugddag in Zeeland. De bedoe ling is, dat daaraan zoveel mogeljjk Prot. Chr. Jeugdgroepen in de provincie zullen deelnemen. De bespreking werd bygewoond door afgevaardigden van verschillende orga nisaties en stond o.l.v. de heer H. d'Olivat, secretaris van de Commissie van Büstand der Herv. Kerk in Zee land. De mogelijkheid zal worden on derzocht om deze Prot. Jeugddag, die tot doel heeft de verdieping van het Protestants bewustzijn, te houden op 2e Paasdag van het volgend jaar. De d zou worden geopend met een gezamen- ïyke kerkdienst, terwyi prominente sprekers zullen worden uitgenodigd. Voorts zal men 's middags een spel doen opvoeren, dat de ontwikkeling van het Protestantisme in Zeeland tot onderwerp zal hebben. Tenslotte is voorgesteld een grote slotbyeenkomst op de Markt te houden. Met deze voor stellen voor de dagindeling en program ma zijn de afgevaardigden uiteen ge gaan teneinde een en ander in hun orga nisaties te bespreken, zodat een volgend maal kan worden bekeken welke organi saties op basis van een dergehjk pro gramma aan een Prot. Jeugddag zullen kunnen deelnemen. Er is een voorlopig werkcomité gevormd, dat bestaat uit mevr. van Oeveren (C.J.V.F.) en de heren J. C. Gordeau (C.J.M.V.), Thaien (V.C.J.C.) en H. d'Olivat. Dit werk comité zal met de organisaties, die by deze eerste bespreking verstek lieten gaan, contact opnemen, teneinde te ko men tot een zo breed mogelyke opzet. Over een tjjdvak van vier jaar wordt het totaal der extra uitgaven geschat op nagenoeg 2 milliard." Het volbrengen van dit defensieplan, zo vervolgde dr Drees, impliceert zo wel maatregelen tot dekking van het budget in guldens, alsook een buiten landse hulp in bondgenootschappelijk verband. Deze hulp zal zowel op eco nomisch als op militair gebied nood- zakeiyk zün, ter ondersteuning van onze reeds zo zwaar belaste volkshuls- houding. „Wy mogen niet riskeren, dat wy op het militaire gebied de vereiste maatregelen nemen, terwyi tegehjker- tyd een uitholling zal plaats vinden met alle sociale gevolgen daarvan." Voor de eerstkomende Jaren ls der halve te rekenen met een extra uit gave van 500 mlllioen per jaar boven hetgeen in uitzicht werd gesteld. Hieruit zal ook de burgerljjke verdediging moe ten worden bekostigd. De kosten zullen voor ongeveer de helft uit belastingen en voor de an dere helft uit leningen moeten worden verkregen. (Vervolg op pag. 3.) Ber,loten werd vanmiddag om 1 uur de beraadslagingen te doen aanvangen over deze regeringsverklaring. Alleen de C.P.N. vond zoveel haast niet nodig en stemde tegen. GRONDSTOFFEN VOOR DE MENGVOERINDUSTRIE WORDEN DUURDER. Over enkele weken zullen de meeste geïmporteerde grondstoften voor de mengvoeders belangrijk in prjjs worden verhoogd. Begin volgende maand zullen de prjjzen, waarvoor de regering de verschillende grondstoffen voor de mengvoederindustrie beschikbaar zal stellen, als volgt worden verhoogd voor mals met f 8.65 per 100 kg., voor haver met f 7.15, voor voedergerst met f 7.65. De prijzen voor dierlijke eiwitten worden met ongeveer een derde ver hoogd. Voor tarwe-afvallen (grintzeme- len en gries) zal de prüsstüging van f5.50 per 100 kg waarschyniyk pas in de tweede week van April ingaan. De veehouders kunnen van hun leve rancier in ieder geval vóór de eerste helft van de thans geldige bonnen (van de serie M en N) aflevering tegen de oude prijzen verlangen. Dit geldt even eens voor het volledige tegoed van vroegere bonnen. Voor rundveevoeder zal hy ook de tweede helft van de hui dige toewyzing tegen de oude prijzen kunnen kopen. Verhoging van de belasting op bedrijfswinsten. Bjj de Staten-Generaal zyn twee wetsontwerpen ingediend, die een aan tal belastingverzwaringen inhouden. Een wetsontwerp tot verhoging van de vennootschapsbelasting houdt In een vervanging van het thans geldende pro portionele tarief van 40 pet, door een enigermate progressief tarief, dat be gint met 45 pCt en voor de hoge win sten tot een absoluut heffingspercen tage van 50 pet nadert. Het tweede wetsontwerp heeft be trekking op de inkomsten- en loonbelas ting en de vermogensbelasting. Het houdt allereerst in een verhoging van de inkomstenbelasting, voor zover ge heven van bedryfswinsten. De winsten uit de vrye beroepen (dokter, advocaat enz.) worden dus niet in de verhoging betrokken. Een wüziging die zowel voor de in komstenbelasting als voor de loonbelas ting en de vermogensbelasting zal gel den is het voorstel tot het verschuiven van de leeftüdsgrens voor kinderaftrek van 21 jaar tot 16 jaar. Door deze ver schuiving wordt op dit punt aansluiting verkregen bij de regeling inzake de kinderbyslag. Voor kinderen van 16 tot 21 jaar die onderwys genieten of wor den opgeleid voor een beroep blijft de aanspraak op kinderaftrek bestaan. Hetzelfde geldt voor gebrekkige kinde ren. De nieuwe regeling van de kinder aftrek zal ingaan met 1952. Ir A. W. v, d. Plassche belast met leiding directie van de landbouw. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft lr A. W. v. de Plassche, directeur van de tuinbouw en reeds plv. directeur-generaal van de landbouw van het ministerie, belast met de leiding van de directie van de land bouw, nu de heer ir C. Staf het minis terschap voor oorlog en marine heeft aanvaard. Do mosselcultuur in Zeeland verkeert momenteel in de grootst mogelijke moeilijkheden tengevolge van het optreden van de parasiet Mytilicola Intesti- nalis. Tal van mosselkwekersbedrijven verkeren aan de rand van de afgrond en worden met algehele ondergang bedreigd. Alleen als de regering de kwekers financiële steun biedt by het schoonvlssen der mosselpercelen, by het mossel zaad halen van de Waddenzee, door het verlenen van concessies op de Wad denzee, door geheel of gedeelteiyk kwytschelding van pachtschulden alsook door het verlenen van steun voor de instandhouding der bedryven, zal dë Zeeuwse mosselcultuur kunnen worden gered. Dit was de korte inhoud van al hetgeen gezegd is op de actie-vergadering, die Zaterdagmiddag door de Stichting voor de Zeeuwse Visserybelangen was belegd in het Schuttershof te Goes, ter bespreking van de noodpositie, waarin de Zeuwse mosselvlssery momenteel verkeert. OM HET BEZIT VAN DE GOESE GRAANBEURS. Restaurarie door gemeente zou ruim f 87,000 vergen Uit alle delen van Zeeland waren de mosselvissers voor deze gelegenheid naar Goes gekomen. Bovendien kon de voorzitter van de Stichting, de heer A. L. S. Lockefeer, nog een groot aan tal autoriteiten welkom heten. Dit waren o.a. de Commissaris der Konin gin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot, de heren Kievit en Em- mes, resp. lid der Eerste en Tweede Kamer, mr Kievit de Jonge, voorzitter van de Stichting Nederlandse Visse- ry, de secretarissen van de Kamers van Koophandel te Middelburg en Ter neuzen, leden van Prov. Staten en de burgemeesters der Zeeuwse visserij- gemeenten. De heer Lockefeer schetste de nood toestand waarin de mosselvisserij ver keert", de vloot ligt stil en de vissers zijn werkeloos. De gehele cultuur staat aan de rand van de afgrond. Werd ten gevolge van het optreden van de para siet, die in 1949 in de Zandkreek werd ontdekt, in 1950 reeds algemene schade DRIE DODEN BIJ ONTPLOFFING IN HEERLEN. Zaterdagmorgen heeft in de centrale van de Staatsmijn „Maurits" kortslui ting plaats gehad tengevolge waarvan één persoon zwaar werd gewond. Kort daarna is er, waarschyniyk tengevolge hiervan, een zware ontploffing geweest in het pompen- en ventilatorengebouw op de cokesfabriek „Maurits", waarby twee personen zün gedood en enige an dere personen werden gewond. Een der gewonden is later nog overleden. De gasvoorziening van Noord-Bra bant en een gedeelte van Limburg was de gehele Zaterdag gestoord. Tot ver in de omtrek werd de ontploffing gehoord en een groot aantal ruiten in de om geving werd vernield, terwijl in de fa brieksgebouwen grote schade aangericht werd. Russische en Chinese legers feilen acht millioen man. Het Britse ministerie van oorlog heeft verklaard, dat de Sowjetrussische en Chinese strijdkrachten samen meer dan acht millioen man tellen. De Sowiet- strijdkrachten, met inbegrip van het leger, de marine, de luchtmacht en troepen van het ministerie van binnen landse zaken en het ministerie van staatsveiligheid, tellen meer dan vier millioen man, aldus het ministerie. Het leger zelf zou 2.800.000 man omvatten. i'i De plaatsvervangers van de Grote Vier hebben Zaterdag hun twaalfde byeenkomst gehouden waarop evenmin iets werd bereikt. Het begint er op te ïyken, dat de hele conferentie ontaardt in een propaganda-strijd. Als gevolg van een ontdekte samenzwering tegen de communistische regering is in Alba nië de noodtoestand afgekondigd. Vandaag wordt het Australische parle ment ontbonden, n.a.v. een verschil van mening over de verdediging. 28 April worden nieuwe verkiezingen gehouden. De Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië, de heer Lamping, heeft de Indonesische regering gewezen op de moorden begaan op Nederlanders en aangedrongen op het nemen van maat regelen hiertegen. De olierijkdom van Perzië brengt het land in grote moei- ïykheden. De premier Razmara is ver moord omdat hü het olieverdrag met Engeland wilde verlengen. Thans zit men zonder regering en de financiële toestand is zo critiek, dat het land aan de rand van een revolutie staat. Op verschillende punten van het Koreaanse front worden harde gevechten geleverd en geringe vorderingen gemaakt. Vol gens een Honkong's blad is de Sowjet- Unie bezig om het eiland Hainan in een sterke militaire basis te veranderen. In Zwitserland zün bij Wallis opnieuw lawines naar beneden gekomen; de spoorlyn naar Zermatt werd geblok keerd, doch er vielen geen doden. Ten Zuiden van Southampton is de Nederlandse kustvaarder „Volkerak" aan de grond gelopen. De bemanning is aan wal gebracht; het schip dreigt vernield te worden. Verder is op de Noordzee een Noors schip gezonken, waarvan de bemanning gered is en is een Belgische viskotter bij Hoek van Holland gestrand; de zes opvarenden konden eveneens gered worden. In verband met een a.s. verhoging van de meelprijzen willen de Amsterdamse bakkers de broodprijs met 3 ct. per 800 gram verhogen. geleden, voor 1951 is er geen uitzicht. Dat in de voorafgaande goede jaren fondsen konden worden gevormd, waar uit de huidige schade zou kunnen wor- dden bestreden, ontkende de heer Lockefeer. De inkomsten van toen moesten worden besteed aan herstel der oorlogsschade en de aanschaf van nieu we schepen en materialen. De belas tingaanslagen stellen thans de mossel kwekers voor onoplosbare problemen. Uit een in 1950 Ingestelde enquete over 145 bedrijven bleek, dat daarvan 8 be dreven nog 80 van hun standaard productie konden leveren, 90 bedrijven konden hoegenaamd geen mossels le veren terwyi 47 bedryven nog Iets kon den leveren. In 1950 werd in totaal on geveer 15 van de normale stand- daardproductie aan consumptiemosselen geleverd. Bovendien is er grote schade aan halfwas- en zaadmosselen. Door deze ramp is het weerstandsvermogen der bedrijven verminderd, de reserves zijn opgeteerd en de bedrijfskapitalen geslonken. Verschillende kwekers zitten reeds aan de grond en hebben al om sociale büstand moeten vragen. Het personeel wordt in vele gevallen genoodzaakt ander werk te zoeken. Verschillende kwekers getroosten zich grote offers om hun personeel vast te houden daar zij vrezen t.z.t. geen vak kundig personeel terug te kunnen kry- gen. Door omschakeling kon ook geen compensatie worden gevonden. Wel vroeg de inrichting van de schepen voor de bliek- en zeestervisserij een investe ring van f 60.000.De mosselvisserü op de Waddenzee bood ook voor slechts enkelen uitkomst; slechts 2 groepen van 10 kwekers kregen daar een con cessie. Om deze ramp te boven te komen is overheidssteun onontbeeriyk. Spr. ver wachtte echter slechts povere resulta ten uit het overleg met de minister. Tot nog toe had de minister nog geen con tact met het bedrijfsleven, enkel met ambteiyke kringen. Spr. drong aan op gehele of gedeeltelijke kwytscheling van de pachtschulden. Tot nog toe werd al leen uitstel toegestaan. Het gaat echter niet aan pachten te heffen van perce len die niets opleveren, By het ver lenen van de bedrijfssteun gaat het om de instandhouding der bedrijven en om de economische weerbaarheid van deze historische bedrijfstak te vergroten. Voorkomen moet worden, dat de eco nomisch zwakkeren worden uitgesa- neerd. Het werk van de Stichting. De heer L. P. van Oorschot, vice- voorzitter der Stichting, gaf vervol gens een uiteenzetting over wat de Stichting Zeeuwse Visserybelangen vertegenwoordigt, nastreeft en gedaan heeft in de huidige moeilijkheden. Het doel der Stichting is de vissers mede zeggenschap te verschaffen bij het tref fen van maatregelen die de positie der vissers raken. Vaak wordt nog over en zonder de vissers beschikt. Zo staat b.v, het personeel van de garnalenvisserij f nog buiten elke sociale voorziening, ■"waardoor in deze bedrijfstak onvoldoen de bestaanszekerheid bestaat. Betreffende de toelating van Zeeuw se mosselvissrs op de Waddenzee werd de Stichting in het geheel niet geraad pleegd en onrechtvaardig noemde dhr Van Oorschot het, dat voor deze vis serij vissers in aanmerking kwamen, die geen enkele schade hadden geleden. Hij bepleitte hiervoor 30 schepen in aanmerking te doen komen, de visserij daar collectief uit te laten oefenen tegen vaste lonen en de winst aan allen ten goede te doen komen. Ook zou een rouleringssysteem moeten worden ge volgd. Door het Bedrijfsschap is thans, jaren te laat, een fonds gevormd. Spr. eiste medezeggenschap in dit fonds voor het bedrijfsleven en wekte de aanwezige mosselvissers op om een sterke organisatie te vormen om zo doende het dictatoriale streven van het Bedrijfsschap het hoofd te kunnen bieden. (Vervolg op pag. 2) JEHOVA'S GETUIGEN IN MIDDELBURG. Een groot aantal Jehova's-getuigen heeft in Middelburg een congres ge houden. Zaterdag en zelfs gisteren heeft men op grote schaal gecolporteerd, waarby men zich niet ontzag, vrij op dringerig te werk te gaan. De activiteit van de voor het merendeel uit andere delen van ons land komende personen, werd door vele Middelburgers nu niet bepaald op prijs gesteld. Wegens hun opdringerige houding werden door de politie enkele waarschuwingen uitge deeld. Hoezeer men het op prijs stelt, dat con gressen in Middelburg worden gehou den, van dergeiyke congressisten heeft de bevolking meer last dan genoegen. Prijs loopt in etappes op tot 65 cent per 250 gram. De pry's van margarine, zo meldt „De Kruidenier" zal in drie étappes ver hoogd worden tot 65 cent per pakje van 250 gram. De eerste prijsverhoging, die binnenkort te verwachten is, zal 12 cent per kilo, d.i. dus 3 cent per pakje van 250 gram bedragen. Na de derde prijsverhoging zal de prü's van marga rine, die nu 32 a 37 ct per half pond bedraagt, ongeveer verdubbeld zyn. GEEN STAKING IN OOST ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Het op 3 Maart j.l. door werknemers aan de werkgevers in vier industriële bedrqven ln de Oost-Zeeuws-Vlaamse kanaalzone gerichte ultimatum is na Zaterdag gehouden ordelüke verga deringen van werknemers ingetrokken. In het ultimatum was gezegd, dat de werknemers het werk zouden staken, wanneer op 19 Maart geen bevredigen de oplossing was bereikt inzake het geschil over de arbeidsvoorwaarden by de Styfsel- en Glucosefabriek en de N.V. Walzen Molen, beide te Sas van Gent, en de Cokesfabriek en de „l'Azo- te", beide te Sluiskil. Zaterdag werden te Axel twee ver gaderingen van het personeel gehou den, waarop een uiteenzetting werd ge geven van hetgeen in overleg bereikt is. Verschillende punten, onder meer de functie-groepen-indeling en de extra toeslagen voor zware arbeid dienen ech ter nog op de volgende bespreking te worden geregeld. Geslaagd solistenconcours te Kortgene. Zaterdag is te Kortgene het jaar lijkse solistenconcours gehouden vin de Bond van Harmonie- en Fanfare- verenigingen in Zeeland. De deelname zowel als de belangstelling waren goed en er werden uitstekende prestaties geleverd, vooral in de hoogste afde lingen. Plaatsgebrek noopt ons mor gen een volledig verslag op te nemen. De drie vakcentrales in Nederland zijn ontstemd over het feit, dat zij niet, zoals beloofd was, gekend zijn in de jongste prijsverhoging. Woensdagavond a.s. zal de raad van Goes bjjeen komen. Waarschyniyk zal dan de beslissing vallen over liet ver zoek van de heer Verwer om de Beurs in erfpacht te mogen ontvangen, ten einde deze gedeelteiyk te verbouwen tot hotelruimte. De meerderheid van B. en W. heeft haar oorspronkeiyk standpunt gehandhaafd en stelt de raad voor het verzoek af te wyzen. De minderheid biyft echter ook by haar standpunt en stelt de raad voor het verzoek toe te staan. Tégen overdracht. Naar de mening van de meerderheid van B. en W. is het onmogelijk zo danige bepalingen in het erfpachtcon tract op te nemen dat ieder risico voor de gemeente wegvalt. Ook staat het volgens deze meerderheid niet voldoen de vast, dat in de toekomst de entree prijzen niet zodanig zullen worden ver hoogd, dat het beursbezoek hierdoor zou worden belemmerd. De bepaling dat de tarieven steeds de goedkeuring van B. en W. zullen behoeven, zal niet altyd afdoende zyn, daar men, wanneer de heer Verwer een aanzienlijk exploitatie tekort zou hebben, moeilyk een tarief verhoging zou kunnen weigeren. In een dergeiyk geval zou het zelfs kunnen voorkomen, dat de gemeente subsidies zou moeten geven om het beursbezoek op peil te houden. Ook meent de meer derheid, dat 't niet in 't belang der ge meente is, om een belangryk gebouw uit handen te geven, dat zeer centraal is gelegen en reeds jaren in het bezit is van de gemeenschap. Dat het gebouw er verwaarloosd uitziet is naar haar oordeel geen reden om het uit handen te geven. Wethouder van Melle heeft boven dien ernstig bezwaar tegen overdracht vanwege de huisvesting der verschillen de verenigingen, die momenteel in de Beurs onderdak vinden. Huisvesting el ders, zo is thans reeds gebleken, stuit op grote moeilijkheden. Vóór overdracht. De minderheid van het college juicht een overdracht van het gebouw aan de heer Verwer van harte toe. Naar haar mening wordt het gemeentebelang daar door gediend. Daar de gemeente in de eerste jaren vanwege haar précaire fi nanciële toestand zeer zeker niet tot restauratie van de Beurs zal kunnen overgaan moet gebruik worden gemaakt van de mogehjkheid dat een particulier dat doet. Dat de beschikking over het gebouw voor de gemeente verloren gaat is naar de mening van de minderheid van B. en W. niet juist. Integendeel het gebouw komt in een nieuwe vorm met een verbeterde outillage ter be schikking van de Goese gemeenschap, waarby krachtens de erfpachtovereen komst het beschikkingsrecht in hoog ste instantie in handen van het ge meentebestuur blijft. De bezwaren van de meerderheid ziet de minderheid niet als zodanig. Naar haar mening kan by een schending van de overeenkomst te allen tyde de over eenkomst worden ontbonden en heeft de gemeente de hoogte der tarieven ge heel in eigen hand. Ter staving van haar mening verwyst de minderheid ook naar het gunstige advies van de beurscommissie. In de uitbreiding van de hotelruimte ziet de minderheid ook een reden om op het voorstel-Verwer in te gaan, daar in Goes daaraan nog een groot tekort bestaat. Als de raad vóór is. Voor het geval de raad mocht be sluiten de Beurs in erfpacht te geven, hebben B. en W. over verschillende punten nadere inlichtingen ingewon nen. Met de tarieven, als door de heer Verwer voorgesteld, kon het college in zijn geheel accoord gaan. By een onder zoek bleek het onmogelijk de diverse verenigingen, die thans in de Beurs onderdak wordt verleend, by andere zaalhouders onder te brengen. De heer Verwer heeft zich echter bereid ver klaard de verenigingen onderdak te blyven verlenen; dit met uitzondering van de Nationale Reserve en de Hand boogschutterij. De meerderheid van B. en W. meent dat daardoor het huisvestingsprobleem wel als opgelost kan worden beschouwd, doch wethouder van Melle ziet hierin bezwaren en is van mening, dat uit deze regeling allerlei moeilijkheden kun nen voortvloeien. Volgens de heer Verwer ligt het in zijn voornemen even tueel ruimschoots gelegenheid te geven tot het houden van vergaderingen, ten toonstellingen, feesten, enz. Met de heer Verwer werd overeen gekomen dat de overeenkomst eventueel zou kunnen worden aangegaan voor een tijd van 40 jaar. De meerderheid van B. en W. zou zich hiermede, indien de raad tot overdracht besloot, kunnen verenigen. Wethouder van Melle zou echter aan een looptyd van 25 jaar eventueel met schadeloosstelling, de voorkeur geven. De heer Verwer verklaarde ten hoogste een canon van f 0.50 per vier kante meter per jaar te willen betalen. De meerderheid van B. en W. zou zich hiermede kunnen verenigen. Restauratie door de gemeente. Het ligt in het voornemen van de meerderheid van B. en W. om zo spoe dig mogelyk te komen tot een restau ratie van het gebouw door de gemeen te, als het in erfpacht uitgeven niet door mocht gaan. Zy meent, dat al mocht dit in de eerste jaren niet moge lyk zyn, het beter is een verouderd ge bouw in gemeentehanden te hebben dan een modern gebouw in handen van een particulier. Door de directeur van ge meentewerken is een globale begroting opgemaakt voor een restauratie. Er ia echter geen plantekening opgemaakt en ook is geen onderzoek gedaan naar de hechtheid van bepaalde constructs- delen. Naar de mening van de directeuf van gemeentewerken is een meer be scheiden restauratie niet toelaatbaar et) kan bezuiniging enkel gaan ten koste van een efficiente exploitatie. Vernieu wing van de buitengevel ls strikt nood- zakelyk. Volgens de globale begroting van de directeur van gemeentewerken zou met een restauratie f87.725 gemoeid zyn, Zoals bekend, was door de heer dfl Bruyne een restauratieplan opgesteld, dat een bedrag van f 25.000.vroegi Het verschil tussen beide begrotingeij ligt in het niveau van de restauratie, In het restauratieplan van de heer Oranje zyn de volgende werkzaam heden wél begrepen, die niet in het plan van de heer De Bruyne voorkomen) Restauratie buitengevel; aanleg gas- verwarming; vernieuwing van de vloer! afbikken van loszittend pleisterwerk en aanbrengen van nieuw vochtwerend pleisterwerk; restauratie dakbedek king; vernieuwing van lichtkap voof- gebouw; aanschaf meubilair en ver schillende kleinere werkzaamheden. Naar de mening van de meerderhek van B. en W. ligt het restauratieplal van de heer Oranje op een niveat waarby de Beurs 40 a 50 jaar meekat. zonder grote kosten. Bij een restaura tie volgens het plan-de Bruyn zou men over 10 jaar reeds weer voor grotf) kosten komen te staan. De meerder heid stelt zich dan ook voor de BeurS te restaureren op de wyze als door dé heer Oranje voorgesteld. Wethouder van Melle meent echter, dat met een bedrag van f 25.000.-* reeds een zeer behoorlyke verbetering kan worden verkregen en dat na een dergelijke restauratie de Beurs weer jaren mee zou kunnen. In bet geval, dat de Beurs zou wor den gerestaureerd volgens het plan vah de heer Oranje zouden volgens raming de jaarlijkse uitgaven f 10.038.bedra gen en de inkomsten f 9020.By deze exploitatierekening is rekening gehou den met een verdubbeling van de rech ten waarop dan een korting is toe gepast van 10 voor te verwachtefl minder bezoek, terwyl de eventuele opbrengst van een verpachting van de beursrestauratie buiten beschouwing il gelaten. PROPAGANDABIJEENKOMST VAN DE ARJOS TE MIDDELBURG. In de consistorie van de Hofpleinkerk te Middelburg is Zaterdagmiddag een propagandabyeenkomst gehouden van de A.R.J.O.S. in Zeeland, onder leiding van de heer C. Balkenende uit Kapeile, die in het byzonder verwelkomde de heren A. Schout en dr K. Huizenga, resp. voorzitter en oud-voorzitter van het Prov. Comité in Zeeland van A.R. Kiesverenigingen. De heer E. van Ruller uit Groningen, voorzitter van het landelijk verband van A.R.J.O.S., hield een referaat over: „Profeet en Staatsman", en wees er op, dat er tegenwoordig een matheid in het politieke leven is. Inzonderheid krygt men de jeugd moeilyk warm voor de politieke zaak. Spr. schetste breedvoe rige wat onder een profeet en een staatsman moet worden verstaan. Bei den kent men uit de Bybel. Een profeet moet steeds getuigen van de wil des Heren; een staatsman moet echter het getuigenis uitvoeren. Nu moet de jeugd meer zich richten op het werk van de profeet. De beginselen bestuderen. Niet het minst het A.R. beginsel. Jeugdtyd is studietyd. Daarom is het werk van de A.R.J.O.S. zo mooi en belangrijk. Na bespreking van verschillende vra gen sprak ds H. Veldkamp, Geref. pre dikant te Middelburg, een slotwoord. By de uitgang werd gecollecteerd voor het Chr, Militair Tehuis ia Mid delburg. Chr. Onderwijzers van Zuid- Beveland vergaderden. Onder leiding van de heer Walrecht uit Biezelinge heeft Zaterdag de afde ling „Zuid-Beveland en Omstreken" van de Vereniging van Chr. Onderwyzerl vergaderd. Als spreker trad op de heef Zwanink uit Axel, met het onderwerpt „Muziek in de Bijbel". Na een overzicht van de muziek instrumenten en het bespelen er vaft door de Israëlieten te hebben gegevell schetste hy de grote betekenis van dans, zang en muziek by oud-Israël, hoè deze trilogie op de rechte wyze wera gebruikt, doch ook meermalen mis bruikt. Op dit referaat, dat toegelicht werd met tekeningen, volgde een korte be spreking. Uit het gehouden referendum inzake aansluiting van de „Grote" by het C.N.V., bleek, dat 't grootste deel der leden van de afdeling er tegen is. Dé vergadering, die goed bezocht was, werd door de heer Jobse met dankzegging gesloten. Aanrijding te Middelburg. Zaterdagmiddag is een bejaarde wiel rijder, die uit de Lange Delft komend over de Markt in de richting van dé Gravenstraat reed, door een motor aan gereden. De fietser kwam te vallen en liep een bloedende hoofdwond op. De motorrijder trof geen schuld, daar dé wielryder de bocht links wilde nemen. Het rywiel werd beschadigd. Engeland is van plan zelfstandig atoombommen te gaan produceren. In Barcelona is het nog niet geheel rustig. De gouverneur Algeria is n.a.v, de gebeurtenissen ontzet uit zijn ambt, DE BILT ZEGT: Enige regen. Over het algemeen veel bewolking met byna overal enige regen. Wina krimpend naar Zuid of Zuid-Oost en opnieuw toenemend tot krachtig of hard, later ruimend naar Zuid-West. In het Noorden tijdelijk wellicht zwakke veranderlyke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1