Mr Oud tevreden over het nieuwe Kabinet PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Tweedaags congres der V.V.D. te Utrecht HIJ ZIET TAL VAN WINSTPUNTEN Een positieve taak» West-Duitsland moet meer bezettingskosten betalen 1 SNIPPER NIEUWS k Houdt dat in de gaten... 't gaat om onze soldaten. „Stahlhelm" zou heropgericht zijn. Onmiddellijke terugkeer naar Seoel is niet verstandig Vrij Evangelische gemeente te Bath heeft een nieuw bedehuis Uitgave Stichting „Zeeuvvsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. £G, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1817 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 17 MAART 1951 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr IV. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Blezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, NIeuwdorp; Dr K. Hnlzenga, Middelburg; J. Hupsen, Terueuzen; H. Jansen, Me- liskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds O. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuldema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Zondag: Zon op 6.50 u., onder 18.48 u.; Maan op 12.38 u., onder 5.17 u. Hoogwater op Zondag 18 Maart: Vlissingen: 10.27 u. 1.13 m., 23.08 y. 1.07 m.; Terneuzen: 10.50 u. 1.35 m., 23.33 u. 1.29 m.; Wemel- dinge: 11.45 u. 1.12 m., u. m.; Zierikzee: 11.30 u. 0.94 m., u. m. In zijn openingsrede van het tweedaagse congres van de V.V.D. heeft gister avond te Utrecht de voorzitter van het dagelijks bestuur der V.V.D., mr P. J. Oud, zj|n visie gegeven op de Kabinetsformatie. Mr Oud somde een aantal winstpunten op in de samenstelling van het nieuwe Kabinet en toonde zich over de gang van zaken tevreden. Sprekend over de kwestie Nieuw Guinea wees mr Oud erop, dat het nieu we Kabinet zelfs geen morele gebonden heid bezit aan al hetgeen het oude Ka binet deed wat de souvereiniteitsop- dracht aan de R.I. betreft. Hij was van mening, dat de „ijskasttheorie" momen teel de beste oplossing is. Zou de kwes tie toch weer actueel worden, dan zal Wat ik enkele weken geleden schreef over de geringe belangstelling bjj de jeugd voor het politieke leven, heeft de heer J. C. Fossen te Kapelle uit zijn tent gelokt. Hij geeft toe, dat wat bij bedoelde radio-uitzending tot uiting kwam, ln hoge mate ontstellend moet worden ge acht. Maar, zo meent hij, bij deze klacht mag het niet blijven. Deze klacht moet tot een aanklacht, tot een scherpe aan klacht worden tegen hen, die in de eerste plaats verantwoordelijk gesteld kunnen worden: de ouders en de oude ren in het algemeen, die wat dit betreft ernstig in gebreke zijn gebleven. Ik gevoel geen behoefte om met de schrijver te twisten over de vraag aan welk adres hier in de eerste plaats een aanklacht moet worden gericht. Een feit is, dat er over het algemeen bij de jongeren bedroevend weinig be langstelling is voor de strijd op staat kundig gebied. Een feit, dat in hoge mate zorgwekkend moet worden geacht. Zonder de jeugd is geen toekomst denkbaar. Als straks de ouderen, die in de Prot. Chr. partijen vooraan staan en door wie van die zijde aan het politieke leven leiding wordt gegeven, wegvallen, dan moet een nieuw geslacht gereed staan om hun taak over te nemen. In Psalm 127 worden de zonen der jeugd genoemd de pijlen in de hand van een held. En welgelukzalig wordt ge noemd de man, die zijn pijlkoker met dezelve gevuld heeft. Als de vader een aantal zonen bezit, kloeke mannen, dan kan hij daar wat mee doen. Dan zijn ze gelijk sterke wapenen in de oorlog. Dan kan hij, als zijn eigen krachten af nemen, zijn taak op jongere en sterkere schouders overdragen. T~\ it geldt voor het gehele leven. Ook 4-' voor het staatkundige leven. Daar om is het dringend noodzakelijk, dat aan de politieke opvoeding van de jon geren de grootste aandacht wordt ge schonken. Verschillende Prot. Chr. partijen heb ben reeds hun jeugdorganisaties. Dat Is een stap in de goede richting. Maar nu zal ook alles gedaan moeten worden wat mogelijk is, om de arbeid van deze or ganisaties te stimuleren. En dat is te meer nodig in deze tijd van verwarring en van doorbraakpogingen, waarbij zelfs vele ouderen, die leiding behoorden te geven, het goede spoor zijn bijster ge raakt. Bij klachten en aanklachten, al kun nen die op zijn tijd ook nodig zijn, mo gen wij het dan ook niet laten. Wij hebben de heer Fossen vestigde hierop terecht de aandacht ook in deze een positieve taak te vervullen. „Wat wy gehoord hebben en weten en onze vaders ons verteld hebben, dat willen wij niet verbergen voor hun zo nen, vertellend aan het volgend ge slacht des Heeren lof en kracht". G. Z. Algemene Vergadering der V.N. toch in Parijs? De Franse Nationale Vergadering heeft in een motie de regering verzocht alle nodige stappen te doen, teneinde de komende Algemene Vergadering der Ver. Naties in Parijs te doen houden. De regering heeft hiermede haar in stemming betuigd, onder voorwaarde, dat deze niet voor zes November zal beginnen, dat alle bureaux in Parijs zelf gevestigd zullen zijn en dat zekere fi nanciële regelingen getroffen zullen worden. Deze voorwaarden zijn naar de V.N. gezonden. Men verwacht volgende week antwoord. Zes doden bij ontploffing op tankboot. Aan boord van de tankboot „Montal- legro", ln de haven van Napels, heeft een ontploffing plaats gevonden, waar door de tanker bijna in tweeën is ge reten. De „Montallegro" stond onmid dellijk na de ontploffing in lichter laaie. Ruiten van woningen in het havengebied zijn gesprongen. Aan boord van de tankboot bevonden zich ongeveer honderd arbeiders en de opvarenden. Zes lijken zijn geborgen. De lijken van twee mannen, die op de tank boot werkten, zyn aangetroffen op het dek van de Italiaanse kruiser „Atten- dolo", die op 175 meter verder lag. De ontploffing is waarschijnlijk veroor zaakt, doordat dampen van de brand stof aan boord van het schip tot ont branding kwamen door een acetyleen brander. Loos alarm om Noors schip. Bij de lichtboei X. M. 5, een paar mijl bezuiden IJmuiden, werd gisteren wrak- a°Ut<w? een re(klingboei, afkomstig van a 'on metende Noorse tanker „Amlthy gesignaleerd. De motorreddingbotên „Neeltje Jaco- ba uit IJmuiden en „Arthur" uit Sche- venlngen voeren uit om een onderzoek in te stellen en van Valkenburg steeg een vliegtuig op. Het bleek echter loos alarm te zijn, want later werd gemeld, dat het schip St. Catharina Port was gepasseerd. Alles was wel aan boord. Hout en reddingboel waren overboord 'eslagen. zeker geen enkele beslissing worden ge nomen zonder dat de Kamer in de ge legenheid zal zijn haar oordeel uit te spreken. Als eerste winstpunt van het nieuwe Kabinet zag mr Oud, dat naast de drie aangesloten leden van partijen der der de macht er een vierde figuur aanwezig is, die, hoewel partijloos, zijn sympathie voor deze derde macht niet onder stoe len of banken steekt, TEGENWICHT. Een tweede winstpunt achtte de heer Oud de vervanging van de partijloze heer s' Jacob door de C.H.-man Ir Staf, Vervolgens achtte hij het een grote winst, dat de drie R.K.-bewindslieden Teulings, v. d. Brink en Albregts door eensgezind optreden een voldoende sterk tegenwicht kunnen vormen van de so cialistische Kabinetsleden. Van niet minder groot gewicht vond mr Oud de bezetting van het departe ment van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen. Mr van Maarseveen is ver vangen door ir Peters en daarmede, al dus spr., Is de in Mei 1950 door de V.V.D. ingediende motie, die ten doel had de heer van Maarseveen van dit departement te verwijderen, feitelijk uitgevoerd. ERNSTIGE MAATREGELEN. „Er moeten in deze tijd zeer ernstige maatregelen worden genomen. Als dit mogelijk is met medewerking van de socialisten, is dit beter dan zonder hen. Maar het moet mogelijk zijn. En het Is niet mogelijk, dat de socialisten zoda nige eisen stellen, dat het welslagen van het te verrichten saneringswerk in ge vaar komt. In een regering met socia listen behoort daarom een behoorlijk tegenwicht te zijn. De K.V.P. kan dit alleen niet leveren in voldoende mate", aldus mr Oud, die het betreurde, dat de A.R.-en, ondanks hun instemming met het program, niet aan de samen stelling van het Kabinet wilden mede werken. Hij geloofde, dat zij hier een fout hebben gemaakt en spr. had aller minst de indruk, dat deze beslissing der leiding in hun kring algemeen wordt ge waardeerd. „Ook al zou dit Kabinet niet ln alle opzichten voldoen aan onze wensen, het zou toch wel eens kunnen blijken, dat het een heel wat stérker combinatie zou zijn dan zijn voorganger", aldus de voorzitter der V.V.D. SNELTREIN IN ENGELAND ONTSPOORD. Minstens 14 doden. Bij Doncaster (Yorkshire) is gisteren de sneltrein DoncasterLonden uit de rails gelopen, kort na het vertrek. Twee van de vier ontspoorde wagons kwamen dwars te staan. Minstens 14 personen zijn gedood en vermoedelijk twintig gewond. Toen het ongeluk gebeurde, werden passagiers door de vensters geslingerd. Tot nu toe zijn vijf lijken geborgen. Het zoeken naar passagiers, waarvan men aan neemt, dat zij zich nog onder de wrak stukken van twee uit de rails gelopen en over de kop geslagen wagons bevin den, duurt voort. Versterking der strijdkrachten wordt versneld. De westelijke geallieerden hebben West-Duitsland de nota van de bezet tingskosten voor het komende belasting jaar aangeboden. Het totaal bedrag be loopt 6.6 milliard mark, d.i. 1.18 milliard mark meer dan het lopende jaar. Het nieuwe bedrag vormt 6.3 procent van het nationale Duitse inkomen en van dit bedrag is ruim anderhalf mil liard mark uitgetrokken voor nieuwe gebouwen voor meer geallieerde troe pen. Deze toeneming is een direct gevolg van de ln September j.l. te New York door de drie ministers van Buitenlandse Zaken genomen besluiten om de veilig heid van de federale republiek en West- Berlijn te verzekeren. Deze verzekering werd gegeven op uitdrukkelijk verzoek van de West- Duitse regering en conform deze wens ENGELSMAN MAAKTE TE VEEL WINST. De Amerikaanse Senaatscommissie, die een onderzoek instelt naar de ver koop van overtollig materiaal van het Amerikaanse leger, heeft de Engelsman George Dawson ervan beschuldigd een winst van meer dan 100.000.000 dollar gemaakt te hebben, door overtollig ma teriaal, dat hij van het Amerikaanse leger had gekocht, weer aan de Ame rikaanse regering te verkopen. Hij had materiaal van het leger gekocht voor een prijs, die 80 pet. onder de produc tiekosten lag. De transacties hadden in '47 en '48 in Duitsland plaats en be troffen auto's en auto-onderdelen. Definitieve verkiezingsuitslag in Suriname. Volgens de definitieve stembusuitslag bij de algemene verkiezingen in Surina me heeft de Nationale Partij Suriname dertien zetels behaald, de Verenigde Hindoestaanse partij zes en de Kaum Tani Persatoean Indonesia twee zetels. Gouverneur Klaasesz heeft F. Limapo en D. Findlay aangezocht een Kabinet te vormen, hetgeen zij hebben aange nomen. r 4 i t l l De plaatsvervangers der grote vier hebben gisteren te Parijs weer vier uur vergaderd. Er werden geen vorderingen gemaakt. Maandag zullen de deelne mende landen uit West-Europa te Parijs het plan-Schuman ratificeren. Vol gens berichten uit nationalistisch-Chi- nese bron heeft de regering van India die van Peking aangeboden een niet- aanvalsverdrag te ondertekenen. Te Londen zijn gistermorgen ongeveer 7000 havenarbeiders in staking gegaan uit protest tegen de berechting van zeven collega's, die ervan beschuldigd worden te hebben aangezet tot het houden van ongeoorloofde stakingen. De Ameri kaanse Export-Import-Bank heeft Spanje een lening van vijf millioen dol lar verstrekt voor het kopen van tarwe. Japan zal het aantal kustwachtsche pen verdrievoudigen door het op 200 te brengen. Ook de bewapening der ache- pen zal worden versterkt. Met de stemmen der oppositie tegen werd een regeringsvoorstel tot verhoging van de broodprijzen in West-Duitsland door de Bondsdag goedgekeurd. De staking by de Belgische binnenscheepvaart is ten einde. Tien helpsters le klasse van het Ned. Rode Kruis zijn per vliegtuig naar Indonesië vertrokken om dienst te doen op de schepen, waarmede de Am bonezen naar ons land worden vervoerd. - Gisteravond is een driejarig zoontje van de familie W. te Gorssel op de Rijksweg onder een geladen trailer met oplegger geraakt en gedood. De nieu we minister Peters zal waarschijnlijk op 29 Maart a.s. uit de West naar ons land vertrekken. zijn reeds geallieerde versterkingen in West-Duitsland aangekomen. Deze ver sterking zal in de naaste toekomst sterk versneld worden. Zodoende is het vanzelfsprekend, al dus de nota, dat het financiële offer, dat van de bondsrepubliek wordt ge vraagd, in grote mate bijdraagt tot de verdediging van haar eigen grondgebied. Het is slechts een bijdrage, aangezien het grootste deel van de kosten van het bezettingsleger (soldij, voeding en bewapening) door de geallieerde rege ringen zelf wordt gedragen. Vermeldde de laatste verantwoor ding een standdie nog juist bene den 5000 bleef, thans zijn er weer zoveel giften binnengekomen, dat de stand al is opgelopen tot ƒ5262,45. Een waarlijk prachtig resultaat in enkele dagen tijds. Doch we zijn er nog niet en ine ho pen van harte, dat deze stroom zal blijven aanhouden. Het kan ons niet te hard gaan De Zondag j.l. in de Herv. Ker ken te Middelburg gehouden col lecte heeft inclusief enkele nage komen giften, die ons via de predi kanten bereikten 175,65 opge bracht. Vermoedelijk zullen nog wel enkele giften blijven nakomen en we hopen, dat men er uoor zal zor gen, dat dit bedrag tot f200 wordt verhoogd. Van de Herv. Gemeente te Waarde werd f 25 ontvangen en van de Herv. Gem. te W. ƒ10, terwijl de Geref. Kerk te Heinkenszand fS zond. De verscheidenheid in de gif ten is ditmaal uiteindelijk groot. Kerkcollectes, bijdragen van ker ken en ook collectes op vereni gingsavonden door particulieren georganiseerd. De C.J.B.T.O. afd. Middelburg droeg 11 af als op brengst van een collecte, de Geref. J.V. te Souburg f 12,60. De op brengst van een bruiloft Maljaars Melse te bedroeg f 6,35, terwijl kapitein F. te St.-L. tijdens een verjaardag ƒ3,50 op haalde. U ziet, er zijn mogelijkheden ge noeg. Voorts te verantwoorden een nagekomen gift van de inzameling van Serooskerke f 1, Zr. E. de B. te U. ƒ8, ƒam. M. te A. ƒ5,50, F. v. D. te A. f2,50 en jam. B. te M. f2. Een respectabele lijstdie we graag in de komende week zullen continue ren, indien U zorgt, dat op giro 68787 t.n.v. Zeeuwsch Dagblad, „Actie Bouw Militaire Tehuizen Zeeland" de giften regelmatig blij ven binnenkomen. Défilé voor het koninklijk paar. Op de Leusderheide heeft gistermid dag de 44e regimentsgevechtsgroep na de oefening „Crescendo", samen met enige andere onderdelen van land- en luchtmacht, in totaal 7000 man, voor Koningin Juliana en Prins Bernhard ge defileerd. Het was het grootste défilé van onze landmacht na de oorlog. Het duurde anderhalf uur en de lengte van de stoet was 8.8 km. Honderden burgers sloegen het indrukwekkende schouwspel gade, evenals talrijke autoriteiten, o.w. de min. president, dr Drees, de ministers van Justitie, Onderwijs, Financiën, Econ. Zaken, de ambassadeurs van En geland, Frankrijk en de V.S., de gezan ten van Portugal en Denemarken en vele buitenlandse militaire attache's. De Sowjet-autoriteiten hebben de westelijke geallieerden geantwoord op het voorstel tot het houden van bespre kingen over bepaalde moeilijkheden in zake de controle van het waterverkeer van en naar Berlijn. Dit antwoord is zo gesteld, dat men er niets wijzer door wordt. Terug naar het oude7 Op een geheime bijeenkomst van 30 leden van de oude garde S.S.-ers „Stahl- helm" op 24 Februari j.l. werd deze or ganisatie van Duitse gewezen soldaten, die Hitler in 1984 b(j z(jn S.A. Inlyfde, officieel weer opgericht, meldt de Neue Zeitung, het officiële Amerikaanse blad, dat ln het Duits verschijnt. Op deze bij eenkomst zou tevens een „Bundes- führer S.S." gekozen zijn, namelijk Karl Simon uit Keulen. Een vroegere officier zou verklaard hebben, dat de West-Duitse minister van Binnenlandse Zaken „welwillend' tegenover de heroprichting van de Stahlhelm stond en dat ook de Chris ten-Democraten, Sociaal-Democraten, Vrije Democraten en de rechtse Duitse partij een goedgunstige houding zouden hebben aangenomen. Dit werd echter ten krachtigste door genoemde partijen ontkend. Men wist niets van een herop richting af. Volgens de Neue Zeitung wil de nieu we Stahlhelm een „uitgekozen verza meling van vroegere soldaten en offi cieren vormen om in kameraadschappe lijke samenwerking het huidige kwaad in Duitsland onder de knie te krijgen". De oorspronkelijke Stahlhelm werd op 13 November 1918 te Maagdenburg opgericht om „een front van kameraad schap en een soldateske geest en een bereidheid om te strijden" te handhaven. De beweging was tegen het verdrag van Versailles, pacifisme, marxisme, libera lisme en parlementarisme. Britse nota aan Perzië. Groot-Brittannië heeft Perzië in een nota doen weten, dat de werkzaamheid van de BritsIraanse oliemaatschappij in Perzië niet wettig beëindigd kan wor den door „een daad zoals nationalisa tie". De oliemaatschappij, aldus wordt in de Britse nota te kennen gegeven, is bereid onderhandelingen te overwe gen over een nieuwe overeenkomst op een basis van „fifty-fifty" winst verdeling met de Perzische regering. De Britse regering, aldus de nota, kan niet onverschillig blijven ten aanzien van de aangelegenheden van de Brits-Iraanse oliemaatschappij. Volgens de overeenkomst tussen de maatschappij en de Perzische regering kunnen beide partijen zich onder be paalde omstandigheden tot het inter- ..a.-juaai gerecncsnoi wenden, „wan neer zich meningsverschillen zouden voordoen". AUTO TE ROTTERDAM TE WATER. - Twee inzittenden verdronken. Gisteravond is een personenauto met drie inzittenden te Rotterdam in de Delftshavense Schie gereden. Twee per sonen verdronken, n.l. de 31-jarige mevr. E. de G.-v. Z. uit Schiedam en haar vijfjarig zoontje. De levensgeesten van de bestuurster, de 33-jarige mevr. P. v. Z. uit Rotterdam, konden nog worden opgewekt door het toepassen van kunstmatige ademhaling. De auto kwam uit de richting Den Haag en zwenkte ter plaatse plotseling naar rechts. Zy reed het water in en verdween bijna onmiddellijk. Reddings pogingen van burgers en politie richtten niets uit, zodat de brandweer werd in geschakeld. Deze gelukte het de auto met een stalen draad boven water te halen, waarna de inzittenden konden worden bevrijd. De lichting 1949 II volgende week met groot verlof. Als blijk van waardering voor de by de oefening Crescendo getoonde toewij ding en ijver zal de lichting 1949 II op 22 Maart met groot verlof gaan inplaats van op 1 April, aldus een dagorder van gen. majoor A. T. C. Opsomer, de commandant strijdkrachten te velde. Deense matroos zette de bloemetjes buiten. In het Parkhotel gingen Dinsdag avond plotseling alle lichten uit. Met kaarsen ging men op onderzoek om het mankement op te sporen. Ook de politie werd gewaarschuwd. Het bleek, dat in de kelder een beschonken Deense ma troos lag. Hij was het hotel binnenge lopen, had in enkele zalen kleedjes van de tafel getrokken en was toen naar de keider afgezakt, waar een doos glas werk het moest ontgelden en hij aan de hoofdschakelaar trok. De voorbereidende toerkzaamliedeii voor de bouw n de nieuwe sluis ie Vlissingen verkeren in een gevorderd stadium. Thans is men bezig met het aanbrengen wan de kistbedamming. Als deze gereed is, kan de put worden drooggepompt en kunnen de eigenlijke werkzaamheden voor de sluis begin nen. Foto geeft een overzicht van de huidige stand van het werk. Mac Arthur waarschuwt Syngman Rhee. Weer geruchten over vredes onderhandelingen. Mac Arthur heeft de Zuld-Koreaanse president Syngman Bhee gewaarschuwd, dat een onmiddellijke terugkeer naar de zetel van zijn regering te Seoel niet ver standig zou zijn. Volgens hem vertoont de toestand een ingrijpend verschil met die in Septem ber, toen de Amerikaanse mariniers de hoofdstad op de Noord-Koreanen ver overden. Dit keer hebben de communis ten geen beslissende nederlaag geleden en zich in goede orde teruggetrokken, aldus Mac Arthur. De Zuid-Koreaanse hoofdstad zal door de eerste Zuid-Koreaanse divisie wor den bezet. 7000 politiemannen zullen het burgerlijke bestuur overnemen, TEGENSTAND. Mac Arthur heeft gisteren bekend ge maakt, dat de vijandelijke tegenstand aan het centrale front Donderdag is toegenomen, maar dat dit de opmars van de troepen der Ver. Naties niet kon vertragen. In het gebied van Seoel voer den Zuid-Koreaanse eenheden verken ningen uit op de hoogten, die de stad van het Noord-Westen uit beheersen, terwijl afdelingen Amerikanen en Tur- ften enige voortgang maakten langs de Poechan. Op ongeveer 30 km. van de 38ste breedtegraad bereikten de geallieerden over een breedte van 150 km. de rand van de nieuwe communistische verdedi gingslinies. Ingegraven op hoogten en heuvelruggen, die de voornaamste op- In kelder van „Irma" te Oostkapelle lag 100 kg. springstof Brand in 1949 had ontzettende ramp kunn enworden. De brand, die in Augustus 1949 in het rusthuis voor ouden van dagen „Irma" te Oostkapelle woedde, is naar eerst thans bl\jkt, wonderlijk goed afgelopen. Bij het afbreken van de nog overeind staande resten hebben n.l. werklieden in de onder water staande kelder een groot aantal kisten met munitie, af komstig van de Duitsers, gevonden. De Marine Opruimingsdienst te West- kapelle heeft alles weggehaald. De ouden van dagen hebben destijds dus min of meer op een vulkaan geleefd en het is een groot geluk, dat de brand destijds niet is doorgedrongen tot de kelderruimte. De ramp, die dan zou zyn gevolgd, zou niet te overzien zijn ge weest. Brandweerlieden, helpers en autori teiten mogen zich gelukkig prijzen, dat de zaak niet tot ontploffing is gekomen. Er was niet minder dan 100- kg. springstof en wel een soort, die bij een met-deskundige minder bekend is. Hier uit is het ook te verklaren, dat degenen, ook onder het personeel, die wel eens in de kelder zyn geweest, er geen aan dacht aan geschonken hebben. Gisteravond plechtig in gebruik genomen. Gisteren was het voor de Vr\j Evan gelische Gemeente te Bath een blyde dag. Nadat lange tyd ln een noodkerk gekerkt moest worden, kon n.l. gister avond ln een bijzondere dienst een nieuw kerkgebouw in gebruik worden geno men. Deze bijzondere dienst stond onder leiding van ds Karelse uit Goes. Deze heette in de noodkerk, waarin eerst werd samengekomen, alle genodigden hartelijk welkom. Hij las daarna voor Psalm 122. Na afloop van de korte sa menkomst ging men gezamenlijk naar de nieuwe kerk. Voor het gebouw sprak architect J. C. van den Hout. Hij wees op de taaie volharding en de vaste wil, waarmede de gemeente werkte aan de herrijzenis van haar kerk. Ouderling van der Maas ontsloot daarna het nieu we gebouw. Ds Karelse ging daarna voor in de eerste dienst in het nieuwe gebouw. Hy las voor Psalm 132. In zijn predicatie herinnerde hy aan de ver nieling door oorlogsgeweld van de oude kerk en hoe de gemeente zich lange tijd zeer heeft moeten behelpen in een primitieve noodkerk. Thans kon echter een nieuw modern gebouw in gebruik worden genomen. Met de woorden „He- re, dat Uw ogen dag en nacht geopend zijn over dit huis", èn met het voor lezen van Psalm 84, nam hij het nieu we gebouw plechtig in gebruik. Van de gelegenheid om hun geluk wensen over te brengen maakten daar na talrijke afgevaardigden gebruik. De eerste was ds Verboom uit Den Haag, die sprak namens de Bond van Vrij Evangelische Gemeenten in Nederland. Burgemeester de Goffau sprak namens het gemeentebestuur, ds Den Engelse namens de Hervormde Gemeente, ouder ling Nieuwdorp namens de Gereformeer de kerkeraad. De kerkeraad der Geref. Gemeente had schriftelijk zijn geluk wensen aangeboden. Namens de Zeeuw se zustergemeenten uit Goes, Yerseke, Wemeldinge, Nieuwvliet en Dordrecht werden vervolgens gelukwensen over gebracht. De afgevaardigde uit Goes deed zijn woorden vergezeld gaan van een enveloppe met Inhoud. Naast deze mondeling overgebrachte felicitaties waren nog verscheidene felicitaties schriftelijk binnengekomen. Nadat nog had gesproken de aannemer, de heer Dronkers uit Yerseke, dankte ds Ka relse alle sprekers voor hun gelukwen sen. Tenslotte ging ds Verboom voor in dankgebed. marswegen van de geallieerden beheer sen, bestookten de communisten de voorhoeden van de V.N. met hevig mor tier- en machinegeweervuur. In krach tige aanvallen van de luchtmacht en artillerie werden honderden Noordelij ken gedood. VREDESONDERHANDELINGEN. Een makelaarsfirma in Wallstreet vernam Woensdagavond, dat er vredes onderhandelingen zullen worden ge opend, wanneer de troepen der V.N. de 38ste breedtegraad naderen. Het is niet bekend, uit welke bron dit bericht komt. Deze geruchten hadden gisteren op de New Yorkse effectenbeurs verkopen van ooriogsaandelen op grote schaal tenge volge, zomede aankopen van vredesaan- delen. De geruchten leidden ook tot tal rijke aankopen op de productenmarkt in de V.S. Directeur voor de exportbevordering gaat heen. De pas onlangs in functie getreden directeur voor de exportbevordering, de heer L. Smit, zal binnenkort zijn werk neerleggen en de leiding van het Oost- West Syndicaat te Amsterdam aanvaar den. Alle op de exportbevordering be trekking hebbende onderwerpen zullen dan weer, als vroeger, door de Voor lichtingsdienst van het ministerie van Economische Zaken worden behandeld. Jalouzie motief van drama te Amsterdam. De politie heeft de identiteit van het, naar is gebleken, bijna 18-jarige meisje, dat eergisteren in het Achteroosteinde te Amsterdam werd neergestoken, kun nen vaststellen. Ook de naam van d« 21-jarige jongeman is bekend. Zyn toe stand is nog ernstig en daarom kon hh nog niet worden gehoord. Het wordt aannemelijk geacht, dat jalouzie het motief van dit liefdesdrama is geweest. Eindles Chr. Lagere Laad* bouwschool der Z.L.M, te Middelburg Vrijdagmorgen werd de eindles ge houden van de Chr. L. Landbouwschool der Z.L.M. In zijn openingswoord kon de voorzitter van de commissie van toe zicht, de heer D. Kodde, o.m. welkom heten ir J. Versteeg, Rijksconsulent voor Onderwysaangelegenheden, mr J. Schlingemann en L. Anderson namens de Z.L.M., enkele burgemeesters van Walcherse gemeenten, de heer H. J. Ik- kink, directeur Coöp. „Eiland Walche ren" en enige ouders van leerlingen, Hierna vond een onderzoek plaats naar de opgedane kennis van de leerlingen door de heren J. K. Voogd, hoofd der school en H. Hozee, leraar motorken nis. Eén en ander verliep alleszins be vredigend. Met een korte toespraak, waarin hij zyn waardering uitsprak voor de prestaties, reikte ir Versteeg de di ploma's uit. Gediplomeerd werden: L. de Visser, Domburg; K. Janse, S. Louwer- se, beiden Oostkapelle; W. J. Sanders», Jac. de Visser, beiden Serooskerke; W, Wondergem, B. Koole, beiden Souburg; L. Verhage, A. Ovaa, Koudekerke; J. de Visser, Domburg; A. W. Poppe, Nieuwland; P. Wielemaker, Koudeker ke; S. Koppejan, Meliskerke; P. de Vis ser, Westkapelle; F. Polderman, Bigge- kerke en W. Geschiere, Ritthem. Na mens de Z.L.M. sprak mr Schlingemann gelukwensen uit, waarna de heer Kodde de geslaagden op hun plicht wees om de studie verder voort te zetten. Hij wees op de moeilijke toestand van Wal cheren, die aanpakken vraagt ook van het opgroeiend geslacht. Namens de leerlingen bracht de heer L. de Visser dank voor het onderwijs. De leraren bood hy' een stoffelijk blijk van waardering aan. Het hoofd der school dankte daarna allen en reikte namens de Kring Walcheren van de Z.L.M. aan de beste leerling van dit jaar een boekwerk uit, waarna hij de bijeenkomst met dankgebed sloot. DE BILT ZEGT: Zacht weer. Weersverwachting geldig tot van avond: Van het Zuid-Westen uit bre kende bewolking met slechts hier en daar enige lichte regen of motregen. Matige, tijdelijk vrij krachtige wind tus sen Zuid-West en Zuid. Zacht voor de tijd van het jaar.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1