„Blauw" rukte op en veroverde Putten stormenderhand. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De Prins sloeg oefeningen gade en was zeer tevreden. Stichting voor de Landbouw ziet gevaren in Streekplan Walcheren Carillon voor de Middelburgse Lange Jan aangekomen Waarom geen A.R. in het Kabinet 1 SNIPPER NIEUWS1 Zeeuwse Gezondheidsdienst voor Dieren trok meer belangstelling Geslaagde Paasveemarkt te Terneuzen. Uitgave Slichting „Zeeuwsch Dagblad" i 1 xifdkantoor: Goes, L. Vorststr, !'i. Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1819 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VRIJDAG 16 MAART 1951 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr AY. F. E. Baron V. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Blezelinge; Ds J. S. Hartjes, A'Iissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nleuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Temeuzen; H. Jansen, Me- liskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds O. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuideina, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Zaterdag: Zon op 6.52 u., onder 18.46 u.; Maan op 11.25 u., onder 4.45 u. Hoogwater op Zaterdag 17 Maart Vlissingen: 8.55 u. 1.09 m.. 21.38 u. 0.96 m.; Terneuzen: 9.16 u. 1.30 tja., 22.02 u. 1.18 m.; Wemel- dinge: 10.12 u. 1.09 m., 22.59 u. 0.92 m.; Zierikzee: 9.54 u. 0.92 m., 22.39 u. 0.75 m. „Crescendo'' vanochtend vroeg beëindigd. Gistermorgen om acht uur heeft de 44e regiments-gevechtsgroep van het blauwe leger de aanval op Putten hervat. Het 44e bataljon, dat Woensdag op een mijnenveld in de helde tussen Ermelo en Putten was vastgelopen, mar cheerde na het verwijderen van de mijnen naar de Noordrand van Putten. Prins Bernhard, gekleed in generaalsuniform, sloeg deze aanval gade. Hij toonde zich zeer tevreden over de prestaties. In enkele gevallen vielen de blauwen stellingen aan, die de roden reeds ge durende de nacht in stilte hadden ont ruimd. Een meer nauwkeurige verken ning had hun deze moeite kunnen be sparen. Reeds om negen uur waren in Putten schermutselingen aan de gang tussen het verkenningsescadron der blauwen, dat van Speulde uit tot dicht aan de Oostrand van Putten was doorgestoten en het 6-T.P. antitankgeschut der ro den, dat het escadron een tijdlang wist op te houden, Doch toen het 443e de overigens zwakke verdedigingslinie had doorbroken, kon Putten niet meer wor den gered. Peloton na peloton drong in opmars het dorp binnen. Door de nauwe straat jes, waar de vrouwen aan de deuren waren gekomen, door tuinen, over heg gen en schuttingen joegen zij de roden na. Hier en daar werd nog tegenslag ge boden, maar de blauwen manoeuvreer den zo soepel en snel, dat de roden steeds tot een haastige aftocht werden gedwongen. De Puttense schooljeugd had juist een speeluurtje, toen de blauwen het dorps centrum binnendrongen. De school- Oud-minister Götzen staatssecretaris uniezaken. Naar het A.N.P. vernam zal de ge wezen minister zonder portefeuille, L. Götzen, optreden als staatssecretaris van het ministerie voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen. De heer Götzen zal heden door de Koningin worden be ëdigd. Regeringsverklaring wordt door de radio uitgezonden. De regeringsverklaring, die de minis ter-president Zaterdag om twaalf uur in de Tweede Kamer zal afleggen, zal per radio worden uitgezonden over beide zenders, in de programma's van KRO en VARA. Ook zal de volgende week een deel der beraadslagingen in de Tweede Ka mer over deze verklaring per radio worden uitgezonden. Vier nieuwe ministers gistermorgen beëdigd. Vier van de vijf nieuwe ministers, n.l. de heren Staf, Mulderije, Wemmers en Albregts, zijn gistermorgen door H.M. de Koningin ten paleize Noordeinde in Den Haag beëdigd. Meer dan 100 Labourleden van het Britse parlement hebben een motie in gediend, die een eind wil maken aar. de verkoop van sterke drank in het La gerhuis na 10 uur 's avonds en aan de pogingen van de oppositie om door Jan- ge tot diep in de nacht durende verga deringen Labour uit de regering te pra ten. Mooie avond van Chr, Lyceum-Vereniging „Astra" te Goes Het is bijzonder moeilijk om als schoolclub een uitvoering te geven met een programma, dat eik wat wils biedt. De Chr. Lyceum-Vereniging „Astra" te Goes is hier echter uitstekend in ge slaagd. Dat de gisteravond gegeven uit voering de talloze bezoekers in het Schuttershof een paar gezellige uren heeft bezorgd, is vooral te danken aan de goede geest, die op deze school heerst. Zoals drs D. Barends, de rector, in zijn sluitingswoord opmerkte, droe gen de medewerkenden elkaar, om er iets goeds van te maken. Nadat de avond door de voorzitter van „Astra", de heer Henk van Donk, was geopend deze verwelkomde o.m. burgemeester W. C. ten Kate en diens echtgenote trad o.I.v. de heer Adr. Kousemaker, de zangclub op. Er werd uitstekend gezongen. Een verrassing vonden wij het optreden van mej. Louisse en Bram Laport, die niet alleen over zeer zuivere stemmen, maar ook over een uitstekende voordracht be schikken en met hun „Schenkt men sich Rosen in Tirol" de zaal deden genieten. Ook het optreden van twee leden van de reciteerclub, de vrolijke liedjes van de cowboyband „The Flying Dutch man", de klompendans, die o.I.v. de heer Goedee werd uitgevoerd, oogstten veel applaus. De schoolband, o.I.v. Jan ten Kate, bracht met flair en niet zonder virtuositeit, een stroom rhythme, die vooral door de jeugd met enthousiasme werd begroet. Na de pauze kwam de hoofdschotel, de opvoering van het spel in drie be drijven ,De kat en de kanarie", een thriller, die de zaal ademloos boeide. Voordat men hier echter toe overging kondigde een tweetal oud-leerlingen de oprichting aan van een reünistenver eniging, die de naam „Contact" zal dra gen. Zij maakten meteen de rector ere lid. hetgeen deze gaarne accepteerde. Wat de opvoering van het spel be treft: drs A. P. Cornet, die de regie voerde, verdient alle lof voor de wijze, waarop hij de rollen onder de opvoeren- den verdeeld heeft. Zij waren stuk voor stuk hiervoor bekwaam. En omdat het ons waarlijk te ver zou voeren hen stuk voor stuk te noemen, heffen wij ze der halve maar allemaal tegelijk op ons schild. Aan het slot van de uitvoering, die vanavond herhaald wordt, waren er bloemen voor de speelsters en enkele echtgenotes van leraren, waarna de heer Barend 5 met woorden van dank tot de voorzitter van „Astra" en gebed, deze avond sloot. Ad. K. ER WAS OOK RUSSISCH BIJ. Bij de oefening Crescendo is bij ieder bataljon een officier in gedeeld, die is getraind om docr ondervraging van krijgsgevange nen gegevens over de vijand loste krijgen. Bij de verovering van Putten geschiedde de ondervra ging van een gevangen genomen rode inlichtingenploeg in het Rus sisch. Zowel de officier van de rode als van de blauwe inlichtin gendienst bleek ook deze taal te beheersen. meester kon nog zo luiden met zijn bel, hij kreeg zijn discipelen niet meer bin nen. Om kwart voor elf was heel Put ten vast in handen van de blauwen. Die toen ruim veertig krijgsgevangenen had den gemaakt. STEMMING WAS GOED. Kolonel A. den Boer, de commandant van de 44e regimentsgroep, en algemeen als „Janus" bekend, verklaarde zeer tevreden te zijn over de prestaties van zijn mannen. Hoewel de jongens driemaal vier en twintig uur dag en nacht in touw zijn geweest slapen konden zjj in één mans-putten of in tentjes op de hei en in de bossen en hoewel zjj niet steeds op tijd te eten hebben gehad, bleef de stemming naar zjjn mening zeer goed. Het 445e bataljon, dat in reserve was gehouden, stootte inmiddels met het verkenningsbataijon naar Nijkerk door dat tegen vijf uur was bezet. De gehele gevechtsgroep heeft daarna rond Nij kerk haar bivak opgeslagen. Vannacht werden zij door commando's lastig ge vallen. Vanochtend vroeg was de oefe ning echter ten einde. Toen was het „poetsen" geblazen, want vanmiddag de fileert zij in Amersfoort voor H.M. de Koningin. WESTERLING IN HET ATLAS GEBERGTE.' Volgens A.F.P. verblijft Wesjerling thans onder een schuilnaam in het At lasgebergte in Frans Marokko. Sedert hij per auto uit Tanger was vertrokken met bestemming Spaans Marokko, was men zijn spoor bijster. Mao Tse Toeng ernstig ziek In officiële nationalistische Chinese kringen te Taipeh (Formosa) verklaart men, dat de communistische leider Mao Tse Toeng ernstig ziek is en dat hij de hoge communistische functionarissen van Kanton naar Peking geroepen zou hebben. VROUW TE AMSTERDAM DOODGESTOKEN. Donderdagavond omstreeks 10 uur is op het Oosteinde te Amsterdam een 25- jarige vrouw doodgestoken. De dader trachtte daarna zelfmoord te plegen door zich eveneens met het mes ver wondingen toe te brengen. Vervolgens sprong hij in het water van de AmsteJ, maar men wist hem te redden. Hij werd niet levensgevaarlijk ge wond en weigerde inlichtingen te ver schaffen. Papieren had hij niet bij zich, evenmin als de vrouw, die na de aan slag nog enige tijd heeft geleefd. Het mes is nog niet gevonden. Een burger ontdekte het drama, toen hij de vrouw hoorde gillen. Voorlopige verkiezingsuitslag in Suriname, Volgens de voorlopige stembusuit slag van de algemene verkiezingen, die gisteren in Suriname werden gehouden, krijgt de nationale partij Suriname 12 zetels, de verenigde Hindoestaanse par tij 6 en de Kaum Tani Persatoean In donesia 2 zetels in de Staten. Van de 35.000 kiezers van Paramari bo hebben slechts 9.800 hun stem uit gebracht. Binnenkort is een legerorder te ver wachten, waarbij het invoeren van de nieuwe onderscheidingstekenen op mili taire petten tot nader order wordt op geschort. Na het verschijnen daarvan zullen dus de onlangs ingevoerde onder scheidingstekenen niet meer mogen worden gedragen. OVERPLAATSING NAAR NAT. RESERVE. De adj. onderofficier G. Zwiers, ver bonden aan de le C.O.A.K. te Middel burg, is overgeplaatst, m.i.v. heden, naar de Nationale Reserve te Goes. Hij was bij de C.O.A.K. werkzaam als in structeur. Moeizame onderhandelingen te Parijs. De westelijke vertegenwoordigers te Parijs hebben op de agenda voor de ministersconferentie een nieuwe redac tie van het eerste agendapunt voorge steld, luidende: „Het onderzoek naar de oorzaken van de huidige internatio nale spanning in Europa en naar de middelen om een werkelijke en blijven de verbetering in de betrekkingen te verzekeren, zoals het huidige bewape- ningspeil, zijn gevolgen voor de kwestie van de ontwapening, maatregelen ter verwijdering van de vrees voor agres sie, nakoming van de huidige verdrags verplichtingen." Gromyko critiseerde de nieuwe tekst, maar behield zich zijn standpunt voor. Aanvaring te Terneuzen. Gistermiddag is het Spaanse stoom schip „Candina", groot 2597 b.r.t., ko mende van Gent met bestemming Ant werpen bij het binnenvaren van de zee sluizen te Terneuzen in aanvaring ge komen met het remmingswerk. De schade wordt geschat op f 21.000. Na telegrafische borgstelling is het schip om half elf vrijgegeven om de reis te vervolgen. Ernstige consequenties voor agrarische bedrijven. Zoals wjj reeds schreven, zijn er 1) j de georganiseerde landbouw In Zeeland bezwaren gerezen tegen het Streekplan VValeheren, een plan, dat ernstige con sequenties kan meebrengen voor de Waleherse landbouw, In de ruimste zin van het woord, als het goedgekeurd is en in uitvoering komt. De Stichting voor de Landbouw heeft hierover een rapport uitgebracht, waarop nog een nadere toeliehting is gegeven. De hoofdbezwaren van de Stichting zijn, dat de landbouw te weinig gekend is in deze voor heel Walcheren zeer in grijpende zaak. Dat is wel verklaarbaar, omdat de planologen, ook ai gezien het ontstaan en de ontwikkeling va-i de ruimtelijke ordening, de aesthetischa en stedebouvvkundige aspecten wel zeer op de voorgrond stellen. Bovendien staat de Stichting voor de Landbouw op het standpunt, dat de bevolking, die eerst bij het in werking treden van het plan de gevolgen bemerkt (wanneer het dus NAAR VERWACHTING IN 1953 GEREED. Middelburg heeft een nieuw carillon! Bjna 11 jaar na de dag, waarop het oude carillon grotendeels door brand werd verneld en de grootste klok met donderend geraas uit de klokkenstoel stortte, is een geheel nieuw carillon, waarbij ook het zorgvuldig bewaarde materiaal van het vroegere carillon is gebruikt, in Middelburg teruggekeerd. Na een nachtelijke reis van Ileiligerlee, waar de klokken zijn gegoten en precies een week nadat de klokketonen door de aether hebben geklonken, zijn de 49 klokken, w.o. de oude 6670 kg. wegende klok, in Middelburg aangekomen. Met een hijskraan werden de grootste exem plaren gelost en talrijke toeschouwers genoten gistermiddag van het schouw spel, dat ongeveer 15 klokken door de lucht zweefden en aan de voet van Middelburgs toren werden neergezet. Gistermorgen acht uur was het ogen blik, waarop het waardevolle transport het carillon vertegenwoordigt een waarde van bijna 1 ton moest arri- vefën. Het werd echter half twaalf, voordat de drie grote vrachtwagens kwamen aangereden. Direct werd een begin gemaakt met het lossen van de kleinere klokken, die onder de toren werden neergezet. MOEILIJK KARWEI. Even na twee uur arriveerde een rij dende hijskraan van de 'fa. Polak. De wagens moesten n.l. voor de schutting worden gelost. Klok na klok werd van de wagens getild en zweefde daarna door de lucht om tenslotte onder de toren neer te komen. Men begon maar met de moeilijkste karwei, n.l. het ver- Dr J. Schouten sprak te Rotterdam. Voor de centrale A. R. Kiesvereniging te Rotterdam heeft de voorzitter van de A. R. Tweede Kamerfractie, dr J. Schouten, gisteravond in de grote zaal van Odeon gesproken over: „Waarom geen A. R. in het Kabinet?" Als begin van de moeilijkheden met prof. Romme noemde hij zijn eis, dat de beide op te nemen A. R. ministers politiek en par lementair ervaren personen zouden moeten zijn. Dr Schouten had op een tweetal pun ten voorbehoud gemaakt, n.l. t.a.v. de kwestie Nieuw-Guinea en van een nieu we Antwerpen-Rynverbinding. Tegen bevriezing der Nw. Guinea- kwestie had hij geen bezwaar. Er moet dan echter vaststaan, dat het bestuur van en het beheer over Nieuw Guinea voortgang vindt en alle mogelijke maat regelen worden genomen, met inbegrip van defensiemaatregelen, o.m. met het oog op de mogelijkheid van Indonesische infiltraties. Er dient rekening mee te worden ge houden, dat van Indonesische of andere zijde iets zal kunnen worden gezegd of gedaan, waardoor de bevriezing niet be stendigd kan worden. Wat zal dan het nieuwe Kabinet doen? Dr Schouten heeft in dit verband erop gewezen dat de A. R. vrij zouden zijn en bij onenigheid de A. R. ministers T I i i i j „Joego-Slavië zal buiten elk pact met welk land ook blijven", aldus heeft Jijade, de voornaamste theoreticus van de Joe goslavische communistische partij ver klaard. Bij Trenton (V.S.) zijn vijf wagens van een personentrein uit de rails gelopen en gekanteld. Er zijn 3 doden en 30 gewonden. De Franse Nationale Vergadering heeft met 318 te gen 282 stemmen een amendement goedgekeurd, dat voorziet in een kies stelsel van een enkele stemronde op basis van een meerderheidssysteem. Alle vakverenigingen hebben bevolen m.i.v. heden een algehele staking te be ginnen bij de Parijse autobusdiensten en de ondergrondse. Duizenden stu denten hebben te Parijs gedemonstreerd tegen het verminderen door de regering van het bedrag, uitgetrokken te hunnen behoeve, met 235 millioen francs. Generaal de Lattre de Tassigny, de Franse opperbevelhebber in Indo-China, is te Parijs aangekomen om te pleiten voor het zenden van aanzienlijke ver sterkingen naar Indo-China. In kam pen van Palestijnse vluchtelingen is op grote schaal communistische infiltratie ontdekt. Een vrachtskymaster van de K.L.M. is uit Bangkok onderweg naar Amsterdam met aan boord een groot aantal dieren, waaronder vier olifanten, één panter en een schildpad van 300 kg. - Aan de R. K. economische hogeschool te Tilburg is benoemd tot gewoon hoog leraar in het burgerlijk- en handels recht mr W. C. L. van der Grinten, oud staatssecretaris van Economische Za ken. Op Maandag 2 April zal Bergen op Zoom officieel op het mijngasnet worden aangesloten. Gistermorgen is de millioenste buis, door de Hoogovens vervaardigd, aan de gasfabriek te Rot terdam afgeleverd. uit het Kabinet zouden moeten kunnen treden, indien zij dat wensten. ANTWERPEN-KIJNVERBINDING. Over een nieuwe Antwerpen-Rijnver- binding schijnt het ontwerp program van prof. Romme een passage te bevat ten. Ais de Nederlandse regering meent op dit punt tot een verklaring te moeten komen, dan mag deze niets bevatten, dat aan de Belgen in het algemeen het recht zou geven aan te nemen, dat de Nederlandse regering geen bezwaren tegen de aanleg zou hebben. Bevorderd moet allereerst worden, dat het rapport van Cauwelaert-Steen- berghe zo snel mogelijk gepubliceerd wordt, opdat de publieke opinie zich een oordeel kan vormen. Eerst daarna kan de Nederlandse regering de zaak in be raad nemen. Ook ten aanzien hiervan wilden de A. R. hun vrijheid van han delen behouden. GEEN MEDEWERKING. Toen prof. Romme wilde streven naar een Kabinet met 6 R. K, 5 P.v.d.A., 2 A. R., 1 C. H. en 1 V. V. D., heeft hij verklaard accoord te kunnen gaan, on der toevoeging, dat er eerst concreet over de samenstelling geoordeeld zou kunnen worden, nadat ook wat de A. R. betreft de personen en de portefeuilles hem bekend zouden zijn. De A. R. zou den Oorlog en Marine en Verkeer en Waterstaat krijgen. Ervan uitgaande," dat wel negen of tien demissionnaire ministers zouden terugkeren en het Ka binet op korte termijn diep ingrijpende beslissingen zou moeten nemen en voorts, dat de A. R. ministers zouden moeten beginnen met zich in te wer ken is dr Schouten toen tot de conclu sie gekomen, dat medewerking slechts zou kunnen worden verleend, wanneer was. aan A. R. ministers werd gedacht, die politiek en parlementair ervaren zouden zijn. Op dit punt zijn de moeilijkheden ontstaan. Prof. Romme kende aan de betekenis ervan zo geringe waarde toe, dat hij meende dit punt niet te mogen laten wegen. „Ik zei tot mezelf: men wil ons wel, maar op een andere wijze dan wij mogen willen". Dr Schouten verklaarde met nadruk, dat zijn persoon hier niet in het geding was en hij het nooit als een ideaal beschouwd heeft minister te worden. „Ons standpunt is niet, dat wij de oppositie minnen om de oppositie. Er is niet één partij aan te wijzen, die na de oorlog, hoewel in de oppositie, de regering zo royaal gesteund heeft als de A. R.". Amerikanen op 24 km. van de 38ste breedtegraad. De verbonden troepen ontmoeten bij hun langzame opmars in centraal Korea toenemende tegenstand, maar op de westelijke flank kwamen Amerikaanse speerpunten tot op 24 km. van de 38ste breedtegraad. Ongeveer 35 km. ten zuiden van de grens trokken de Verbondenen Hong- tsjon binnen. De Zuid-Koreanen vonden de omgeving van Seoel verlaten. 6000 communisten graven Zich 15 km. ten N.W. van de stad in. De Amerikaanse 25ste divisie breidt haar bruggenhoofd over de Han, ten oosten van Seoel, uit. Truman heeft verklaard, dat het be sluit, of de verbonden troepen de 38ste breedtegraad zullen overschrijden, er één van tactische aard was en genomen diende te worden door de bevelhebber te velde en niet door de opperbevelheb ber, die 7000 mijl van Korea verwijderd plaatsen van de grote klok. Dit gevaar te was destijds naar Heiligerlee ge bracht, omdat het door de val ernstig beschadigd was. Keurig hersteld zagen de Middelburgers de klok in de takels hangen. Deze zal dienst doen als grond toon van het nieuwe carillon. In een uur tijds waren de zware klokken ge lost en schitterden in het zonlicht aan de voet van de Lange Jan. Het zal echter nog minstens twee jaar duren, voordat de klokken hun klanken zullen doen horen, maar laten wij hopen, dat de spreuk op de op één na grootste klok een profetische zal zijn, n.l.: „17 Mei 1940 tot zwijgen gebracht, Verhef ik in 1953 mijn stem weer met kracht". Op de grotere klokken zijn 4 wapens van Middelburg aangebracht. OPGEBORGEN. Voorlopig zullen de klokken worden opgeborgen. De kleine, die gemakkelijk te verplaatsen zijn, zullen in de kelder ruimte onder de consistorie van de Nieuwe Kerk aan de Groenmarkt wor den ondergebracht, terwijl een ander deel onder'de Lange Jan, in het gewelf, zal worden opgesteld, om van daaruit in de toren te worden gehesen. De grootste echter zullen voorlopig buiten onder de Lange Jan bij de ingang van de Koorkerk blijven staan. De grootste staat als een trouwe wachter voor de ingang. Het wachten is nu op het ge reed komen van de spits; dit zal nog vele maanden in beslag nemen en het is dan ook nog niet te zeggen, wanneer de klokken in de toren zullen worden gehesen. OUD EN NIEUW. Toen kort na de brand de omgeving van de Lange Jan werd geïnspecteerd bleek, dat er een grote hoeveelheid brons, afkomstig van de vernielde klok ken, kon worden verzameld. Niet min der dan 7000 kg. brons kon worden ge red. Toen echter de bezetters de klok ken uit vele torens gingen halen, be greep men, dat, wilde men deze grote hoeveelheid alsmede veel lood en delen van de torenhaan uit handen van de Duitsers redden, alles moest worden verborgen. Onder de Lange Jan bevond zich een grote grafkelder, die daarvoor groot genoeg bleek. Nimmer hebben de bezetters vermoed welk, voor hen kostbaar, maar voor Middelburg zeker nog kostbaarder ma teriaal, op deze wijze uit hun handen werd gehouden. Zowel de grote klok ais het verborgen brons werden vorig jaar naar de fa. van Bergen in Heiliger lee vervoerd. Deze firma heeft de klok ken gegoten en op deze wijze een we zenlijke bijdrage geleverd tot de restau ratie van Middelburg. te Iaat is), moet weten wat er staat te gebeuren. Was de Stichting in de opstelling van het plan betrokken ge weest, dan zou deze zaak meer gaan leven onder de bevolking, in 't bijzonder de agrarische bevolking. Overigens is het plan van zó groot belang voor de landbouw, dat de Stichting er naar haar mening absoluut in gekend had behoren te worden. LANDBOUW IN DE VER DRUKKING. Een plan voor ruimtelijke ordening, zoals het Streekplan Walcheren, houdt rekening met een harmonisch samen gaan van de vier functies, die tot hun recht moeten komen. Deze zijn: 1. werkgebieden, zoals industrieterreinen; 2. woongebieden; 3. ontspanningsgebie- den en 4. verkeersgebieden, zoals we gen, kanalen, spoorwegen, vliegveld. Beziet men de waardering van deze functies, dan valt het op, dat de indu strieën in de daarvoor aangewezen ge bieden een grote vrijheid genieten van bouwen e.d. Dit kan ook niet anders, maar als men de industrie geen lasten oplegt, moet men het ook de landbouw niet doen, zegt de Stichting. De Stichting is daarnaast van mening, dat als minimumeis gesteld moet wor den, dat in het werkgebied tenminste de agrarische ondernemer moet kunnen wonen. ERNSTIGE GEVAREN. De gronden, die in het plan onttrok ken worden aan de landbouw, en een andere bestemming krijgen, betekenen een verlies voor het agrarische bedrijfs leven. Moeten er gronden aan de land bouw onttrokken worden, dan zal het verlies zo gering mogelijk moeten zijn. Ook hieruit blijkt weer hoe noodzakelijk overleg is. Ook komt het wel voor, dat in ge projecteerde bos- of recreatiegebieden een bedrijf valt. En hoewel het nog een vraag is, wat de rechtskracht van een dergelijk Streekplan is, kan het voor de betrokken bedrijven zeer ernstige gevolgen hebben. Zo is uitbreiding van de in die gebieden liggende bedrijfsge bouwen niet toegestaan, terwijl als een boerderjj of woning verbrandt, deze niet weer opgebouwd mag worden. En op schadeloosstelling behoeft de eigenaar niet te rekenen. Zo zijn er verscheidene bezwaren, die de Stichting voor de Landbouw genoopt hebben ernstig te protesteren tegen de aanvaarding van het Streekplan Wal cheren, zoals dat er thans uitziet. Nationalisatie van de Perzische olie. Het Perzische parlement heeft een stemmig het besluit van de speciale olie commissie ter nationalisatie van olie ondernemingen in het gehele land, on derschreven. De commissie, bestaande uit 18 man, verwierp kort geleden de aanvullende overeenkomst met de „Anglo-Irianian Oil Company". De tegenwoordige overeenkomst van de maatschappij met de Perzische rege ring is geldig tot 1993. De eerste drie maanden worden geen verdere nationa lisatie-acties verwacht. Duitse tuinders protesteren tegen invoer van Nederlandse groenten. De centrale bond van de Duitse tuin bouw heeft in een publicatie opnieuw geprotesteerd tegen te hoog geachte In voeren van groenten uit Nederland. Naar de mening van het verbond be draagt de behoefte aan Nederlandse groente niet de helft van het, in het in Januari gesloten handelsverdrag vast gelegde kwantum van twaalf millioen dollar, maar wordt geschat op 2.5 mil lioen dollar, terwijl in het handelsver drag een import van acht millioen is overeengekomen. K. I. IN ZEELAND BREIDDE ZICH UIT. De Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland heeft ook in het afgelopen jaar weer vorderingen gemaakt, aldus constateert de directeur, Dr G. Wagenaar, in zijn jaarverslag 1949-'50. Dat wat betreft de tuberculose-bestrijding nog geen resultaten werden bereikt, die in cijfers konden worden uitgedrukt, houdt niet in, dat er in werkelijkheid geen resultaten zijn. De Zeeuwse veehouders werden veel meer „bestrijders" dan In 1949. Ook wat be.treft de bestrijding van andere dierziekten was een stijgende belangstelling merkbaar. Uit het stijgende aantal laboratorium- evenredig aan de toename van dieren onderzoekingen bleek, dat het labora torium in een behoefte gaat voorzien. De directeur merkt echter op, dat, wil de Gezondheidsdienst slagen in zijn op zet, de volledige, vrijwillige medewer king der veehouders vereist is. Ook de veeartsen zullen hun medewerking moe ten geven. Dit zal ongetwijfeld een deel van de zelfstandigheid van de dieren arts kosten, maar een grotere verbon denheid met de veehouders zal daarvan de winst zijn. De resultaten na een jaar algemene deelname aan de rundvee t.b.c.-bestrij- ding geven, aldus het verslag, geen ge rustgesteld gevoel. In het afgelopen jaar werden 66.949 runderen van 6.488 vee houders onderzocht. Hiervan reageerden 7.941 dieren (11.9 pet.), terwijl er 421 open lijders waren. In 1948/49 waren de ze cijfers resp. 58.277, 6.535, 6.144, 10.6 pet. en 153. Teleurstellend wordt ge noemd, dat het aantal reactiedieren on- is gestegen. Wanneer de veehouders t.b.c.-vrij vee hadden gekocht en door isolatie de uitbreiding van t.b.c. op hun bedrijf hadden tegengegaan, dan zou een stijging van het reactiepercentage niet mogelijk zijn geweest. Deze nonchalan ce leverde thans 1800 reageerders. Dit kunnen niet alleen mestdieren zijn; daarvoor is de toename te algemeen. Naar schatting zullen deze reactiedieren een schade berokkenen van f 180.000. Walcheren is, hoewel het nog niet ge heel vrij is van reageerders, toch prac- tisch t.b.c.-vrij. In 1949/50 werden op Walcheren 10.373 runderen onderzocht. Hiervan reageerden 203 dieren (2 pet.). In 1946/47 waren deze aantallen resp. 3.392, 525 en 13.2 pet.; in 1947/48 5.231. 201 en 3.8, en 1948/49 8.526, 269 en 3.2. Alle reageerders, die vorig jaar op Wal cheren werden gevonden, werden opge ruimd. Een veehouder moest een boete worden opgelegd, omdat hij dit bleef weigeren. Ruim 100 van deze reageerders wer den met behulp van de fabrieken opge ruimd tegen 90 pet. van de gebruiks waarde. De andere waren het gevolg van eigen schuld. Aan veehouders, die een open lijder opruimden, werd een subsidie toegestaan. De verklaringen, nodig bij de handel in rundvee, hebben goede ingang gevonden. Bij aankoop zal er echter nog beter op moeten worden gelet. Het percentage t.b.c.-vrije stallen bedraagt op Schouwen-Duiveiand 28, op Tholen en St. Philipsiand 41.5, op Noord-Beveland 54.6, op Zuid-Beveland Oost 35.6, op Zuid-Beveland West 45, op Walcheren 90.4, in Oost Zeeuwsch Vlaanderen 59.4 en in West Zeeuwsch Vlaanderen 71.3. K. I. BREIDDE ZICH UIT. De K. I. breidde zich in het afgelopen jaar belangrijk uit. Niet alleen was er een belangrijke toename per vereniging, maar ook werd in twee gebieden ermede begonnen, n.l. Schouwen-Duiveiand en het Westelijk deel van Oost Zeeuwsch Vlaanderen. De samenwerking van de verschillende K. I. verenigingen in de Coöp. „Het Centraal Stierenstation" was geen overbodige luxe. Door de aan wezigheid van de zeer productieve Zuid- Bevelandse stier „Matador" konden verschillende malen andere verenigin gen uit de nood worden geholpen. In het kader van de runderhorselbe- strijding werden 2934 dieren behandeld, over het algemeen met goed resultaat. In het afgelopen jaar werden tevens proeven genomen met kunstmatige in seminatie bij paarden en geiten. Hoewel het weer Woensdag verre van aanlokkelijk was, is de Paasveemarkt te Terneuzen een succes geworden. Niet minder dan 70 stuks rundvee en 80 var kens werden aangevoerd, zodat het in de veehallen een flinke drukte was. Jammer dat het bezoek op de markt niet groter was, doch ook hierbij heeft de weer-factor een hartig woordje mee gesproken. Het hoogtepunt, waarvoor ook van de zijde van het publiek grote belangstel ling bestond, werd wel gevormd door de prijsuitreiking op het marktterrein door de burgemeester, mr P. Teilegen. Deze prijsuitreiking werd opgeluisterd door het muziekcorps van Sluiskil. De uitgereikte eerste prijzen zijn: Biggen: le prijs A en B G. Scheele, Hoek; Vleesvarkens: le prijs Fa IJse- baert, Terneuzen; Vette varkens: le prijs A, H. J. Colsen, Sluiskil, le prijs B J. Marsilje, Terneuzen; Vaarzen zon der tanden: le prijs, J. Marsilje, Ter neuzen; Vaarzen met 2 tanden: le prijs A en B, E. Vermoet, Sas van Gent; Vaarzen met 4 tanden: le prijs, L. van Dorselaer, St Jansteen; Vaarzen met 6 tanden: le prijs A, A. Verbiest, Zuid- dorpe, le prijs B, Fa IJsebaert, Terneu zen; Koeien; le prijs, H. J. Colsen, Sluiskil; Dikbillen vaarzen: le prijs, Gebr. Van Duijze, St Jansteen; Dikbil len ossen: le prijs, H. F. Kras, Sas van Gent; Ossen met 2 tanden: le prijs, H. J. Colsen, Sluiskil; Ossen met 4 tan den: le prijs, Fa IJsebaert, Terneuzen; Kalveren: le prijs Fa IJsebaert, Ter neuzen; Vette stieren: le prijs F. P. Dieieman, Hoek; Kampioen: L. van Dor selaer, St Jansteen; Kampioen dikbillen: H. F. Kras, Sas van Gent. DE BILT ZEGT: Weinig wind. Weersverwachting geldig tot van avond: Meest zwakke wind, aanvanke lijk uit westelijke, later uit zuidelijke richtingen. In de loop van de dag toe nemende bewolking, maar overwegend droog weer. Iets zachter.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1