~'Lrt ^Tlieuwó uit rovincie Vijf nieuwe gezichten in nieuwe Kabinet Walcheren. Ook plaatselijke landbouwbelangen worden door streekplan geschaad* Geen goede gronden bestemmen voor schietterrein. Zuid-Beveland. Noord-Beveland. Tholen. KERK EN SCHOOL °-d" de loupe AÖA^SON vindt een oplossing. Hoe een automobiel ontstaat. Donderdag 15 Maart 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 H. H. Wemmers. VERKEER EN WATERSTAAT. H. H. Wemmers, die thans 53 jaar oud Is, trad 1 Juni 1916 op de leeftijd van 19 jaar als bureaubeambte in dienst van de staatsmijnen in Limburg. In 1924 werd hij als bureauchef overgeplaatst naar het verkoopkantoor te 's-Graven- hage. In 1937 werd hij belast met de verkoop der huisbrandkolen en cokes In Nederland en met de afwikkeling van alle financiële aangelegenheden welke met de verkoop, zowel in binnen- als buitenland, verband houden. In 1946 volgde zijn benoeming tot directeur van voornoemd verkoopkantoor, nadat hij ginds 1940 met de waarneming daarvan was belast. Behalve deze functie is hem sinds 1940 de leiding opgedragen van het rljkskolenbureau. In 1946 werd hij be noemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Sinds 1 Januari 1949 is hij directeur van de staatsmijnen. Ir C. Staf, OORLOG EN MARINE. Ir Cornelis Staf, thans directeur- generaal van de landbouw, werd 23 April 1905 te Ede geboren. Aan de land bouwhogeschool te Wageningen, afde ling bosbouw, haalde hij in 1928 zijn Ingenieursdiploma. In dienst van de Ned. Heide Maatschappij doorliep hij alle rangen. Intussen voltooide hij zijn tech nische opleiding o.a. als assistent van prof. Zunker te Breslau. Ook maakte Ir Staf verschillende studiereizen en werkte hij geruime tijd in Zwitserland. In 1934 werd hij benoemd tot inspecteur en in 1938 tot adjunct-directeur van de Nederlandse Heide Maatschappij, in April 1940 tot directeur. In het najaar van 1939, toen de oor logsdreiging boven ons land hing, werd lr Staf tevens directeur van het bureau ontruiming, dat belast werd met de voorbereiding tot de afvoer van vee en landbouwproducten in de inundatiege- bieden en met de uitvoering dier maat regelen in de oorlogsdagen. Uit dezen hoofde werd hij ook belast met het her stel en later met de afdoening van de bezettingsschade als directeur van de stichting landelijke bezettingsschaden. In verband met de gedurende de oor logsjaren optredende arbeidsmoeilqkhe- den werd het beter geacht, dat het mi nisterie van landbouw zijn zaken op het gebied van arbeidskrachten in eigen hand hield, daar bü de normale arbeids bemiddelingsorganen de belangstelling voor het buitenland groter was. Daar om werd de functie van gemachtigde voor de oogst ingesteld, waartoe ir Staf als zodanig werd benoemd. Na de bevrijding werd ir Staf belast met het landbouwherstel en in 1945 be noemd tot directeur-generaal van grond gebruik en landbouwherstel. In 1946 werd hij tenslotte waarnemend direc teur-generaal van de landbouw en daar na belast met de leiding van het direc toraat-generaal van de landbouw. Daar na is de benoeming tot directeur-gene raal van de landbouw in vaste dienst gevolgd. De heer Staf is lid van de C.H.U. Prof. Dr A. H. M. Albregts. PRODUCTIEVERHOGING. Prof. dr A. H. M. Albregts, die te Scheveningen woont, is 50 jaar oud. Hij ontving zijn opleiding aan de bisschop pelijke kweekschool te 's-Hertogenbosch waarna hij de acten M.O. voor staat huishoudkunde en statistiek behaalde. Vervolgens de acten M.O. handelsweten schappen en staatsinrichting, In de ja ren 1932 tot 1937 studeerde hij aan de Katholieke economische hogeschool te Tilburg, waar hij promoveerde. Hij is thans buitengewoon hoogleraar aan die school. Prof. Albregts vervult voorts de functies van algemeen secretaris van het R.K. Verbond van werkgeversvak verenigingen, plaatsvervangend lid voor het R.K. Verbond van werkgeversvak verenigingen van de sociaal-economische raad, secretaris-generaal van de „Union Internationale des Patrons Catholiques". Mr H. Mu'derije. JUSTITIE. Mr H. Mulderije werd geboren te Zutphen. Hij studeerde aan de Rijks universiteit te Utrecht en promoveerde in 1920. Hij vestigde zich als advocaat te Amsterdam en associeerde zich met mrs G. H. A. Grosheide en D. W. O. A. Schut. Thans is hq secretaris van de optische groothandel der vereniging Grootwinkelbedrijven voor Woningin richting en met mr H. Dolk, secretaris der vereniging Grootdetailbedrijven in brandstoffen. Voorts is hij een der op richters en gedurende 23 jaren secreta ris der Ver. „Het Hervormd Lyceum" en lid van de kerkeraad van de Herv. gemeente te Amsterdam. In 1927 werd hij lid van het classicaal bestuur Amsterdam en van het prov. kerkbestuur Noord-Holland. Tal van jaren was hij lid der algemene synodale commissie der Nederlandse Hervormde Kerk. Hij was hoofdbestuurslid van het Ned. Herv. Verbond Tot Kerkherstel tot herziening van de organisatie der Ned. Herv. Kerk. Gedurende de bezet ting maakte mr Mulderije deel uit der commissie voor kerkelijk overleg der Ned. Herv. Kerk en was hij secretaris van de werkgroep Kerk en Overheid. Thans is hij lid der oecumenische raad van Kerken in Nederland en voorzitter van de Chr. Vacantiekolonie-vereniging „Bos en Duin". Voorts maakt hij deel uit van het scheidsgerecht van Amster dam als afgevaardigde van de hoofden van dienst. (Dit scheidsgerecht houdt zich bezig met delicten of overtredingen van hoofden en gemeentediensten). Ir L. A. H. Peters. UNIEZAKEN. Ir L. A. H. Peters werd op 8 Juli 1900 in Well (gemeente Bergen Lim burg) geboren, waar zijn vader burge meester was. Hij studeerde aan de land bouwhogeschool te Wageningen, waarbij hij zich in het bijzonder toelegde op het economische deel hiervan. In 1923 was ir Peters afgestudeerd. Van 1924 tot 1927 was hij directeur van het uitvoer-contrölebureau voor groenten, fruit ^aardappelen. In 1927 werd ir Peters tot landbouw- attaché bij de Nederlandse legatie te Washington benoemd, in welke functie hij aldaar werkzaam bleef tot 1934, toen werd hij overgeplaatst naar de Neder landse legatie te Brussel, aan welke legatie hij tot 1937 verbonden bleef. In deze jaren 1935 tot 1937 was ir Peters tevens werkzaam als secretaris van de minister van landbouw en vis serij. Van 1937 tot zijn benoeming tot gou verneur van Curacao in 1948 was ir Peters eerst als landbouwattaché, daar na als landbouwraad verbonden aan de Nederlandse legatie, later de Neder landse ambassade te Washington. Gedurende de oorlogsjaren heeft de heer Peters zorg gedragen voor de voedselaankopen van de economische missie onder minister Steenberghe. Ge durende zijn verblijf in Washington heeft de heer Peters tal van colleges gevolgd op het gebied van het interna tionaal recht en internationale en finan ciële organisatie. Ir Peters is: officier der orde van Oranje Nassau, officier der Orde van de Kroon van België, officier der Orde van de Eikenkroon van Luxemburg, Ridder le kl. der Orde van St. Olaf van Noorwegen, ridder der Orde van de Poolster van Zweden. Actie-vergadering Zeeuwse visserijbelangen. Zoals reeds gemeld wordt door de Stichting voor de Zeeuwse Visserij- belangen op 17 Maart te Goes een actievergadering belegd waar de noodpositie van alle georganiseerde Zeeuwse mosselvissers zal worden besproken. Deze vergadering die om 2 uur aanvangt en in het Schutters hof wordt gehouden, wordt geopend door de voorzitter de heer A. L. S. Lockefeer. Na hem spreekt de heer L. P. van Oorschot over wat de Stichting Zeeuwse Visserijbelangen vertegenwoordigt, nastreeft en ge daan heeft in deze moeilijkheden. Voorts zal door sprekers uit de ver gadering het woord gevoerd kunnen worden, waarna een samenvatting van het geheel gegeven zal worden. CARROSSERIEBOUWERS TE GOES BIJEEN. Te Goes vergaderde dezer dagen de Zeeuwse Bond van werkgevers ln het carrosserie- en wegenbouwbedrijf en aanverwante bedrijven. De voorzitter, de heer R. J. de Kra ker uit Axel, sprak een speciaal wel kom tot de heer Lamers, Rqksnqver- heldsasststent. Het doel van de verga dering was o.m. het bespreken van de nieuwe omzetbelasting, doch het feit, dat alles by het oude blqft men was hierover zeer tevreden maakte elke bespreking overbodig. De heer Lamers hield daarop een lezing over de toepas sing van de zgn. schuimrubber, welke lezing door een fraaie film van de Rub berstichting werd verduidelqkt. Huishoudelijke Commissie Stichting Rusthuizen Walcheren geïnstalleerd. Maandagmiddag is door de voorzitter der Stichting, de heer A. H. S. Stemer- ding, de huishoudelijk commissie van de Stichting Rusthuizen Walcheren geïn stalleerd. Deze Installatie geschiedde in het Verpleeghuis voor Rust- en Hulpbehoe venden „Ter Hooge" te Koudekerke. De commissie bestaat uit mevr. A. Batten-Paarlberg, mevr. W. M. Boo- gaert-de Jonge, mevr. A. A. L. Moolen- burgh-Dykhuis en mevr. M. P. Stemer- ding-Béyderwellen. Deze commissie stelt zich ten doel het controleren en inspecteren van het huis- houdelqke beheer der respectieveüjke directrices in de tehuizen en het naar aanleiding daarvan doen van voorstellen aan het bestuur of de directie van de Stichting. Voorts worden door deze com missie besprekingen gevoerd met de directrices betreffende huishoudelijke problemen, terwijl zo nodig hierover ad viezen worden uitgebracht aan de Stich ting. Vervolgens zal men door regelma tig bezoek aan de tehuizen op de hoogte moeten blijven van de wensen en klach ten der gehuisvesten. Afd. Walcheren Ver. van Chr. onderwijzers vergaderde. De afdeling Walcheren van de vereni ging van Chr. Onderwijzers hield een vergadering te Middelburg. De heer A. J. Huiszoon, secretaris hoofdbestuur, sprak over: „Aansluiting bq het C.N. V.?" Hq was hiervan een voorstander. De belangen van het C.N.V. en van de Chr. Onderwijzers gaan samen, wat be treft de sociale en economische verhou- Bezwarzn tegen strc.i plan Walcheren. dingen. Het C.N.V. qvert voor volksge zondheid, chr. beroepskeuze, nazorg ambachtsschoolleerlingen enz. Op deze terreinen ontmoeten het C.N.V. en de onderwyzersvereniging elkaar. Bq de bespreking kwamen ook tegen standers van de aansluiting aan het woord. Het contra werd vooral door de heer H. Jansen uiteengezet. Publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie, ook door het C.N.V. gewild, brengt z.i. de vrijheid in gevaar. De conclusie van de vergadering was, dat de vereniging nog niet rü'p is voor aansluiting. Nog enkele andere zaken werden behandeld. Een belastingambte naar vertelde iets over het invullen van een belastingbiljet. Jaarverslagen en voorstellen voor de voorvergadering werden besproken. Afgevaardigden naar de voorvergade ring en onderwqzerszendingscommissie werden benoemd. Er zal weer een verfrissingscursus gehouden worden. In de volgende vergadering, begin Ju li, zal de heer Heukels spreken over de Unie: „Een school met de Bybel". De voorzitter, de heer Wijsman, sprak nog een dank- en afscheidswoord tot de heer Jansen. MIDDELBURG. Da B. Baks kwam kennismaken. Dinsdagavond was ds B. Baks uit Capelle a. d. IJssel, beroepen predi kant der Ned. Herv. Gemeente met zqn echtgenote in de Bogardzaal aan wezig voor een eerste kennismaking met de gemeente. Hij werd o.m. toe gesproken door ds F. Don, praeses van de kerkeraad, de heer B. G. Schermers als voorzitter van het college van ouderlingen, de heer J. de Kuyper voorzitter van het college van Diake nen, mr J. D. Vink namens de hoor- commissie, de heer J. Jonker Sr. na mens het damescomité, van de wiik I alsmede mevr DonVerboom namens de Herv. Vrouwenvereniging. Na af loop van de bijeenkomst, die druk b_ zocht was, maakten velen van de ge legenheid nader met ds en mevr. Baks kennis te maken, gebruik. GRIJPSKERKE. Vergadering C.J.B.T.O. De C.J.B.T.O. kwam ln vergadering byeen onder leiding van haar voorzitter de heer Jac. Geschlere J. Hz. Na opening werd door de heer J. Francke Ingeleid het onderwerp: „Kalk en groenbemesting". De heer W. Francke Pz. behandelde de nieuwe rassenlqst en ging ln hoofd zaak de nieuwste rassen na, waarvan de voor- en nadelen tegen elkander af gewogen werden. VEERE. Vergadering Landbomvvereniging. De Landbouwvereniging „Samenwer king" hield vorige week haar jaarver gadering o.l.v. de heer H. J. Volkers. Uit de verschillende jaarverslagen bleek, dat de vereniging er financieel goed voorstaat, terwijl het ledental nog steeds toeneemt, ook al vertrok in het afgelopen jaar een aantal leden naar de Noord-Oost Polder. Het scheidende bestuurslid, de heer J. Mesu, die ook naar de Noord-Oost Polder zal vertrekken, werd dank ge bracht voor alles wat hq voor de vereni ging had gedaan. In zqn plaats werd de heer J. Breel gekozen. Tenslotte hield ir J. Bos, adjunct secretaris van de Z.L.M. een inleiding over „Grondonderzoek en bemestings advies". VROUWENPOLDER. Hebben wjj gisteren de algemene be zwaren van de Stichting voor de Land bouw tegen iiet ontwerp Streekplan Walcheren gepubliceerd, vandaag willen we nog enkele details, die min of meer van plaatselijk belang zqn vermeiden. Dezo bezwaren bestaan hoofdzakelijk tegen diverse besteinmingsgebieden in Oostkapelle, Westkapclle en Domburg. OOSTKAPELLÉ. Ten Noorden van Oostkapelle liggen gronden, die in-tensief worden gebruikt voor bloemisterij en tuinbouw. Deze gronden zouden volgens de Stichting voor de Landbouw beter kunnen worden besiemd tot agrarisch gebied, dan tot landnuisterrein. Ten Westen van de Duinweg is daar meer ruimte voor. Op het woongebied ten Noorden van Oost kapelle wordt een pluimveeteeltbedrqf uitgeoefend. De Stichting voor de Landbouw pleit voor het voortbestaan van dit bedrqf. VEERE. Tot bqzonder natuurgebied zqn ver klaard de gronden bij Veere, die gedeel telijn dank zq de werken van de Her- vernaveling ais goede cultuur grond die nen te worden beschouwd. Er is geen sprake van een bebossing van dit ge bied. De Stichting voor de Landbouw merkt dan ook op, dat het beter ware, wanneer de kreken, zoals die na afloop der herverkavelingswerken zullen zqn, tezamen met een smalle strook grond langs deze kreken, tot bqzonder natuur gebied te bestemmen. Ter wille van de bedrijfsvoering wordt verzocht het bq zonder natuurgebied bq de kreek te VVestkapelie in te krimpen. De Stichting voor de Landbouw stelt verder voor het kampeerterrein geprojecteerd tegen de kom van Domburg te iaten vervallen, omdat het hier uitsluitend goede grond betreft, terwql het meer Westelijk ont worpen kampeerterrein bq eventuele on voldoende capaciteit gemakkelijk uit te breiden is op overigens waardeloze gronden. SCHIETTERREIN. Betreurd wordt, dat over de bestem ming van gronden tot schietterrein geen enkel overleg met de landbouw is ge pleegd. Men is er niet van overtuigd, dat een zo grote oppervlakte uitstekende gronden bestemd moet worden tot schietterrein. De ontworpen aftakking van de primaire weg naar Vlissingen betekent grondverlies. Jaarvergadering Chr. Bouwarbeiders- bond. Maandagavond hield de plaatselqke afdeling van de Ned. Chr. Bouwarbei- dersbond haar jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer A. Joosse. Uit de jaarverslagen bleek, dat er 11 leden zqn en er een goed saldo is van f34,76. Tot bestuurslid werd de heer G. Tilroe gekozen. De voorzitter hield een inleiding n.a.v. Spreuken 30 24 28. De heer A. Wattel sloot met dank gebed deze vergadering. WESTKAPELLE. Ledenvergadering School met de Bqbel. Maandagavond vond de ledenvergade ring plaats van de School met de Bqbel o.l.v. de heer H. Wouters. Uit de verslagen bleek dat het leden tal toeneemt. De plannen voor de bouw van een 3e lokaal nemen vaster vormen aan. Misschien zal er dit jaar nog aan begonnen worden. Na de pauze hield de voorzitter een inleiding over „Verlos ons van den Booze". Het hoofd der school, de heer A. H. de Vree, sloot de vergadering met dankgebed. Rectificatie. Het is ons gebleken, dat de laatste zin van ons verslag over het afscheid van ds D. Zemel te Axel niet geheel juist was. Ds Zemel heeft niet gezegd, dat het hem een kwelling des geestes zou zijn, wanneer het kerkgebouw Ut handen van anderen zou komen, doch dat het hem een kwelling des geestes zou zijn, indien in dit geval de ge meente het kerkgebouw van die an dere zou huren of kopen. GOES. Christeiyke besturenbond hield jaarvergadering. In het Schuttershof hield Dinsdag avond de Christelijke besturenbond Goes en omgeving zqn jaarvergadering. In zqn openingswoord heette de voor zitter, de heer A. de Lange, de talrqk opgekomenen.welkom. Naar aanleiding van 2 Thess. 2 sprak hij een opwekkend woord om pal te staan in het werk der christelqke vakbeweging. Hq wees daar- bq ook op de moeilijke taak, waarvoor de leiding van het C.N.V. zich momen teel, tqdens de uiterst moeilqke om standigheden geplaatst ziet. In het jaarverslag van de secretaris, de heer C. K.-Maartense, die voor de 34e keer zqn jaarverslag voorlas, werd wij len de heer C. Blomaard, oud-bestuurs lid van de C.B.B. herdacht. Het jaar verslag gaf verder een blijk van veler lei activiteiten. In totaal zqn thans mo menteel 19 afdelingen met ongeveer 900 leden lid van de besturenbond. De secretaris van het C.N.V., de heer Tjeerdsma, memoreerde in zqn toe spraak het kleine begin der christelqke vakbeweging en de grote invloed, die zq momenteel heeft op het Nederlandse maatschappelijke leven. Toch zqn nog lang niet alle idealen verwezenlqkt. De arbeid wordt vaak ondergewaardeerd. Beroepskeuze is daarom noodzaak. Spr. waarschuwt er tegen dat zo vele dingen worden vergeestelijkt. De sociale kwes tie is niet anders dan de verhouding tot God en de naaste. Krachtig riep spr. de aanwezigen op mee te werken aan het slagen der P.B.O. Ook het werk der C.N.V.-jeugdciubs beval hq in de aan dacht der ouders aan. Tenslotte riep hq de medewerking in van alle C.N.V.-ers bq de strqd voor recht en rechtvaardig heid, die momenteel wordt gestreden. Namens de chr. besturenbond Hefnkens- zand en omgeving sprak de heer v. d. Berg woorden van gelukwens en bezin ning. In het tweede deel van de avond werd door een groep uit Kloetinge het to neelstuk „De zoon van Berkenhof" op gevoerd. De gehele zaal genoot ten volle van wat de spelers en speelsters in dit mooie toneelstuk boden. De avond werd verder opgevuld met samenzang en accordeonmuziek van de heer W. den Herder, terwql de heer A. P. Cornet nog een stuk Vlaams proza voorlas, wat eveneens zeer in de smaak viel. Al met al was het een zeer ge slaagde avond. Vlam in de pan. Door het overlopen van een oliereser voir ontstond gistermiddag ln het pa- tate-frites kraam van de heer F. v. H. op de Grote Markt een brandje. Met een snelblusser wist men het vuur ech ter spoedig te doven. Da Beurskwestie. Het schijnt in het voornemen te lig gen, dat Woensdag 21 Maart a.s. de raadsvergadering zal worden gehouden waarin een beslissing zal vallen over de Beurskwestie. Er is inmiddels druk ge werkt aan een uitvoerig rapport over deze kwestie, hetwelk binnenkort zal verschijnen. RILLAND. Deugnieten. Een aantal jeugdige personen, o.w. verscheidene nog schoolgaande jongens hebben in de kelder van de thans onbe woonde pastorie der Geref. Kerk enige flessen wqn weten te bemachtigen. Een der knapen had wel wat veel van het vocht genoten en was bij zqn thuis komst niet erg in orde! De Rqkspolitie heeft de deugnieten een verhoor afge nomen. Zq bekenden volledig. YERSEKE. Padvindsters boekten succes. De padvindsters hebben met hun oliebollendag een daverend succes ge had. Verschillende dames van het Be schermingscomité hebben hun volle medewerking gegeven, zodat over de 4000 oliebollen werden afgeleverd. Het resultaat was een goed batig saldo voor het clubhuis der padvindsters. Sterrenvissen in de Waddenzee. Verschillende schepen uit Yerseke zijn naar de Waddenzee vertrokken teneinde de haarden van zeesterren weg te vissen. Men hoopt, dat op deze wijze de val van jonge sterren te voor komen. Tevens wordt er een goed stuk brood mee verdiend. COLIJNSPLAAT. Jaarvergadering A.R.J.O.S. In de consistoriekamer der Geref. Kerk hield Maandagavond de A.-R. Jongerenstudieclub haar jaarvergade ring onder voorzitterschap van de heer J. M. Contant. Na de verslagen van de secretaris en penningmeester hield ds H. Retel een inleiding over „Het probleem van de Chr. Staat", waarop een leerzame bespreking volgde. Het politiek maandoverzicht werd verzorgd door de heer I. J. van Gilst. Voordrach ten en andere bqdragen vulden het ver dere deel van de avond. De heer C. Haak sprak tenslotte een opwekkend slot woord. KAMPERLAND. Nuttige opgravingen. Dezer dagen werd door een aantal mannen het initiatief genomen om oud metaal op te graven van vliegmachi nes die tqdens de oorlog op de schor ren zijn neergestort. Men zag kans met veel moeite 3 motoren van pl.m. 500 kg. en 2 motoren van pl.m. 600 kg. op te graven en te vervoeren naar de haven. THOLEN. Diepte van vaarwaters. Bij de laatste gehouden peilingen be droeg de minste diepte bij gem. L.L.W.S. resp. middenvaarwaters, spitse tons- en stompetonskant in het Tholense Gat (Oosterschelde) 63, 21 en 1 dm., voorheen 60, 14 en dm. In het Bergse Diep beoosten Kromme Gat (Oosterschelde) middenvaarwa- ters 4 dm (3 dm.). In de Nieuwe Ha ven en Eendracht bij Tholen midden vaarwaters 11 dm„ voorheen 12 dm. STAVENISSE. Algem. Verg. Aankoopver. „Algemeen Belang". De Aankoopver. „Algemeen Belang" hield haar algemene vergadering in het Oranjehotel onder voorzitterschap van de heer Joh. Leune. Deze deelde in zijn openingswoord mede, dat de brandstoffenvoorziening in het afge lopen jaar zeer meegevallen is. De kas sloot op een eindbedrag van f21.307,74 met een goed slot van f 296,04. De zangvereniging „Crescendo" te Kruiningen, directeur de heer Adr. B. Holster, gaf haar jaarlqkse uitvoering in de „Korenbeurs". Na de pauze werd opgevoerd 't spel „Een vrouw op zicht". Geslaagd voor scheepswerktuigkun- dige, diploma A met lof, de heer A. Gil de, leerling van de „De Ruyterschool" te Vlissingen. Naast Sluiskil en Vlissingen heeft men thans ook te Wemeldinge het plan een sintelbaan aan te leggen, zq het dan alleen 'n sprintbaantje. Bq de K.N.A.U. deskundige, de heer Willink, zqn inlich tingen ingewonnen voor de aanleg ervan. Toen Dinsdagmorgen de heer H. te 's-Heer Areudskerke bq zqn schuurtje op het land kwam, bleek het opengebro ken te zijn. De inhoud, 50 goede zakken, was gestolen. De politie heeft de zaak in onderzoek. De Buurtvereniging „De Voorstraat" te Kortgene hield dezer dagen onder grote belangstelling haar jaarlijkse feestavond in de Stadswqnkelder. Enke le aardige films, w.o. enige tekenfilms, werden vertoond. Burgemeester Schuit prees de saamhorigheid in de buurtver eniging. De wachtmeester Ph. J. Schulz van de Rqkspolitie te Arnemuiden is bevor derd tot wachtmeester 1ste klas. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Groot-Ammers, L. Vroegindewey te Papendrecht; te Hemmen, V. E. Schaeffer, pred. Prot. kerk in Indië; te Ernst, B. Haverkamp te Veen, die bedankte voor Benschop en Westbroek. Aangenomen naar Achlum, W. A. Verhey, cand.-hulppr. te Tweede Ex- loërmond. Bedankt voor Amsterdam-Water- graafsmeer, J. de Vries te Apeldoorn. Geref. Kerken. Beroepen te Nieuwendijk, C. Ver- spuij te Rijsoord; te Heerjansdam, J. A. Bouwmeester, cand. te Maassluis. Aangenomen naar Oosthem, M. E. van Heesen, cand. te 's Gravendeel, die bedankte voor Oosterend; naar Nes (W.D.), G. Veeneman, cand. te Apeldoorn, die bedankte voor Dron- rijp, Hasselt, Hijken, Vollenhove (stad) en Woubrugge. Geref. Kerken (art. 81). Beroepen te Niezijl-Kommerzijl, B. van Riet te Pieterburen; te Treebeek, W. Ver woerd te Ommen. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Kalamazoo (V.S.), A. Vergunst te Zeist. Toogdag van De Jonge Kerk ln Rotterdam. De toogdag van de Jonge Kerk voor het Zuiden zal dit jaar op Tweede Pinksterdag (14 Mei) in Rotterdam worden gehouden. Driehonderd Jonge Kerken uit Zeeland, West-Brabant, Utrecht en Zuid-Holland worden daar in het Paviljoen „Rotterdam" op het Ahoy-terrein verwacht. Het program ma vermeldt een kerkdienst en een boottocht door de havens, 's middags zal ds H. A. Visser, de landelijke voor zitter der Jonge Kerk, de toogdagrede uitspreken, 's Avonds zal dan het le- kespel „Ik zal herrijzen" worden op gevoerd. EEN SOLDAAT HEEFT EEN GEZONDE MAAG. Het 44ste intendancedetachement, dat de 44ste regiments-gevechtstroep in de oefening „Crescendo" van levens middelen en van benzine voor» auto's voorziet, moet per dag 40.000 liter ben zine aanvoeren. Verder verzorgt het per dag de aanvoer van 2500 broden van 1200 gram, gebakken in de militaire bakkerij te Deventer, tienduizend eieren per consumptiedag, om de andere dag 5000 appels of sinaasappels, drie ton diepvriesgroenten, 1200 flessen melk, 'n grote hoeveelheid melkpoeder en drie a vier ton aardappelen, die overigens ma chinaal worden geschild. ZENUWOORLOG. De vreemde oorlog in Korea woedt voortEen vreemde oorlog is het niet alleen, omdat hij onophoudelijk heen en weer golft thans zijn de V.N.- troepen weer geheel in het voordeel maar ook, omdat de strijdende partijen bij alle felheid, waarmee ge vochten wordt, zich toch nog zekere beperkingen opleggen. De Russen, die toch onmiskenbaar achter de Chine zen en Noord-Koreanen staan, ver lenen dezen wel allerlei materiële steun, maar onthouden zich toch zelf van directe inmenging in de strijd. Zelfs ter zee, waar zij toch met hun duik boten de schepen, die de verbonden troepen moeten bevoorraden, aanzien lij k afbreuk zouden kunnen doen, zonder dat zij nog direct openlijk voor hun inmenging zouden behoeven uit te komen. Anderzijds ontziet het opperbevel der V.N. de Chinese bases in Mandsjoe- rije, laat het 't Chinese vasteland on gemoeid, maakt geen gebruik van de atoombom en zal misschien straks zelfs de 38ste breedtegraad als grens respecteren. Het is duidelijk, dat beide partijen vooralsnog het uitbreken van een derde wereldoorlog willen voorkomen. In tussen heeft dit MacArthur nte: ver hinderd een offensief op een ander front, dat der zenuwen, in te zetten, dat deze oorlog een nog al vreemder karakter geeft. Zelf verklaarde de ge neraal dezer dagen, dat hij rader de huidige beperkingen, die hfj zich in de oorlogvoering op moet leggen, geen kans ziet iets anders te bereiken dan een remise. Bombarderen van de Chi nese bases in Mandsjoerije en over schrijding van de 38ste breedtegraad zouden noodzakelijk zijn om een be slissing af te dwingen. Een vertrouw de journalist liet hij hier nog een schepje bovenop doen en zelfs van een invasie in China spreken met behulp van de troepen van Tsjang Kai Sjek. Zijn onderbevelhebber Ridgway sprak daarentegen zeker niet zonder me deweten van MacArthur uit, dat het bereiken van de 38ste breedte graad een grote overwinning voor de V.N. zou betekenen. Een oorlog tegen de zenuwen der communisten: zo moet men deze on derling tegenstrijdige uitspraken zeker wel zien. Het is alleen zo jammer, dat onze zenuwen er mee onder lijden! Fordbedrijf op het witte doek te Goes. De Ford-filmavond welke Dinsdag avond in de „Prins van Oranje" te Goes gehouden werd, heeft een groot aantal belangstellenden getrokken, die allen zeer geïnteresseerd waren in de vertoon de films, speciaal de kleurenfilm „The Human Bridge". Deze, ook technisch buitengewoon goede film geeft een vol ledig beeld van het ontstaan van een auto. Men ziet hoe de nieuwe auto wordt ontworpen, aan de hand waarvan een klei-model wordt vervaardigd. Dan wordt de eerste wagen van het nieuwe model geheel uit de hand gemaakt en na beproeving enz. wordt begonnen met de productie aan de lopende band. De film toont hoe door de vele controle- metingen e.d. de massaproductie met de grootste nauwkeurigheid geschiedt en geeft in het geheel een prachtig beeld BOTTER IN STORM GEZONKEN. Tijdens de Zuidwester-storm is de Helderse botter H.D. 47, van schipper P. Pos, gisterochtend ten Zuiden van Texel stuurloos geraakt en door over komende stortzeeën gezonken. De drie opvarenden konden zich met een vlot in veiligheid brengen en werden later door de reddingsboot „Dorus Rijkers" naar Den Helder gebracht. van het machtige bedrqf, dat gegroeid is uit de ideeën en de energie van Henri Ford. Alleen op de fabrieken in Ame rika werken 140.000 mensen. Voor deze fraaie film werd een drie tal andere rolprenten vertoond: een over land en volk van Canada, een vro- lqke tekenfilm en een over de bq Ford vervaardigde zweefvliegtuigen, zoals die bq de slag om Arnhem gebruikt zqn. De avond was belegd door de Ford- Dealer in Goes, de heer M. de Dreu, die een kort openingswoord sprak. Hoe een auto ontsiuui: naur eeii i,utaiuur ...„„c. u/l/.u. een Kieinmodel vervaardigd opdat de technici kunnen beoordelen hoe het nieuw ontworpen type er uit zal zien.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2