KABINET-DREES MET STEUN VAN VIER PARTIJEN PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND ProfRomme geslaagd in zijn opdracht Slechts vijf nieuwe ministers doen hun intrede N Onveilig Indonesië Aardschokken in West-Europa* In Nederland geen schade, in Eifelgebergte scheurden de muren van een school. Communisten ontruimen Seoel Joodse leger sterker dan ooit 1 SNIPPER NIEUWS Nederland bouwt straaljagers voor Europa's verdediging. Regering ontsteld Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr, ih, Tel. 2438, bij geen gehoor voor a Jvertenties 2970, voor redactie 2-135. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAAKGANG No. 181S Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouter* 10 et per woord DONDERDAG 15 MAAKT 1951 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelingc; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- liskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; D» a Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v, d. Wiel, Tholen; K. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Vrijdag: Zon op 6.55 u., onder 18.44 u.; Maan op 10.22 u., onder 4.01 u. Hoogwater op Vrijdag 16 Maart: Vlissingen: 7.29 u. 1.30 m., 20.08 u. 1.06 m.; Terneuzen: 7-53 u. 1.53 m„ 20.33 u. 1.38 m.; Wemel- dinge: 8.53 u. 1.23 m., 21.33 u. 1.03 m.; Zierikzee: 8.35 u. 1.04 m., 21.12 u. 0.85 m. Nadat gistermiddag om twee uur de Kabinetsformateur, prof. mr C. P. M. Romme, een onderhoud had gehad met al de door hem uitgenodigden, om zitting te nemen in het nieuwe Kabinet, bracht hij verslag uit aan H. M. de Koningin. Aan het begin van de avond werd in Den Haag officieël medegedeeld, dat het nieuw.. Kabinet was gevormd. Vanmorgen om negen uur zal H. M. de Koningin de vier nieuwe ministers ten palcize Noord einde in Den Haag beëdigen. Minister Peters vertoeft nog in de Nederlandse Antillen en zal later be ëdigd worden. Het nieuwe Kabinet Is samengesteld als volgt: Minister-president: dr W. Drees. Minister zonder portefeuille, tevens op tredend als vice-minister-president: mr F. G. C. J. M. Teullngs. Buitenlandse Zaken: mr D, U. Stikker. Justitie: mr II. Mulderjje. Binnenlandse Zaken: mr J. H. van Maarseveen. Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen: prof. dr F. J. Th. Rutten. Financiën: prof. mr P. Lieftinck. Oorlog en Marine: Ir C. Staf. Wederopbouw en Volkshuisvesting: mr dr J. In 't Veld. Verkeer en Waterstaat: H. II. Wemmers. Economische Zaken: prof. dr J. K. M. van den Brink. Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening: S. L. Mansholt. Sociale Zaken: mr A. M. Joekes. Uniezaken en Overzeese Rijksdelen: Ir L. A. H. Peters, Minister zonder portefeuille: prof. dr A. H. M. Albregts. Het ligt in de bedoeling, dat de be- Minuor worden waargenomen door dr noeming van ir Peters tot minister zalDrees. ingaan gelijktijdig met zijn ontslag als gouverneur van de Nederlandse Antil len. De heer Peters zal rond Pasen zijn ministeriële functie kunnen gaan uit oefenen. Tot zolang zal het bewind over Mr Teulings zal, naast de uitoefening van zijn lidmaatschap van de Raad voor Economische Aangelegenheden, in het bijzonder nog tot taak hebben de zorg voor de burgerlijke verdediging en de binnenlandse veiligheidsdienst, zulks in nauw overleg met de minister van Bin nenlandse Zaken. Deze regeling is getroffen, opdat de nieuwe minister van Binnenlandse Za ken, mr van Maarseveen, voldoende ge legenheid zal kunnen vinden, zich ook aan de departementale en parlementai re behandeling van de in voorbereiding zijnde omvangrijke grondwetswijziging te wijden. Mr van Schaik, die voorzitter is van de genoemde commissie, heeft zich. be reid verklaard dit voorzitterschap voort te zetten. Het ligt in de bedoeling, dat beide heren als voorzitters van de grondwetscommissie zuilen fungeren. PROF. ALBREGTS. De minister zonder portefeuille, prof. Albregts, zal in nauw overleg met de minister van Economische Zaken in het bijzonder zijn beiast met: De bevordering van de productiviteit in het gehele Nederlandse bedrijfsleven; de coördinatie van het beleid met be trekking tot de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie, in nauw overleg mede met de minister van Sociale Zaken; de behartiging der middenstandsaangele genheden en de kartelpolitiek. De functie van staatssecretaris van Economische Zaken komt te vervallen. STAATSSECRETARIATEN. De vraag van al dan niet handhaving van staatssecretariaten en de vervulling daarvan lag buiten het terrein van werkzaamheden van de formateur. In tussen kan worden medegedeeld, dat be houdens het gestelde omtrent het staatssecretariaat bij Economische Za ken, door de leden van het nieuwe Kabi net zal worden bevorderd, dat in de be staande staatssecretariaten en hun ver vulling geen wijziging komt. Tenslotte kan worden meegedeeld, dat te verwachten is de benoeming van mr van Schaik tot minister van staat. aar men elders in dit blad kan le zen is men in Den Haag ten zeer ste ontsteld over de grote onveiligheid in Indonesië, die in de laatste maan den tot een toenemend aantal moorden heeft geleid. Voor deze ontsteltenis is zeker alle reden. Men behoeft maar een paar willekeurige kranten op te slaan en men wordt onmiddellijk getroffen door de vloed van berichten over moorden, roofovervallen enz. Planter bij moord aanslag tweemaal gewond. Geld transport overvallen. Vuurgevecht om een hoed(!). Belgische schilder be roofd. Gevechten met Daroel Islam- bende in Tasikmalaja. Regering trekt 3 millioen uit voor slachtoffers van bendenterreur. Beroofde kantoorhou der moest zelf zijn brandkast openen. Moordaanslag op dokter Van Ameide te Soerabaja. Civiel bestuur in Mid- den-Java roept militaire hulp in. Schoolbus beschoten. Wij houden er maar mee op. En toch hebben wij hiermee nog lang niet alle berichten van deze aard opgesomd, die wij aantroffen in de laatste nrs. van de „Indische Courant". Maar het aan gehaalde is wel voldoende om de in- droevige toestand te illustreren, waar in het volk van Indonesië en de Ne derlanders daar verkeren. LJ et is begrijpelijk, dat de Neder- 1 1 landse regering over deze ontwik keling in grote zorg verkeert. Wij wil len er nu niet meer in den brede ovar uitweiden, dat zij deze ellendige toe stand grotendeels te wijten heeft aan haar eigen politiek, waartegen tever geefs jarenlang talloze waarschuwin gen hebben geklonken. Gedane zaken nemen nu eenmaal geen keer en hoe wij ook het verleden mogen betreu ren, wij hebben thans onze houding te bepalen tegenover de realiteit van vandaag en te trachten die zo gunstig mogelijk te beïnvloeden. Die realiteit houdt allereerst in, dat de Nederlandse regering over geen enkele feitelijke macht in Indonesië meer beschikt. Daarnaar heeft zij zich dan ook te gedragen. Wanneer zij dan ook thans overweegt om haar „ern stige teleurstelling" over de situatie ter kennis van de Indonesische rege ring te brengen, dan zal zij goed doen zich te voren duidelijk rekenschap te geven van de vorm, waarin zij dit zal doen, met het oog op het effect van zulk een verklaring in Indonesië. Men is daar te lande nog altijd uiterst ge voelig voor alles, wat men voor „kolo nialisme" houdt. Maar al te spoedig zal men geneigd zijn een uitspraak, zoals de Nederlandse regering thans schijnt te overwegen, op te vatten als een inmenging in eigen Indonesische zaken. In dat geval zou het resultaat van zulk een verklaring wel eens te gengesteld kunnen zijn aan het beoog de doel: de verbetering van de situatie der Nederlanders in Indonesië. T~A e Nederlandse Regering zal bij het bepalen van haar houding goed doen met nog een tweetal andere feiten rekening te houden. Het eerste feit is al vermeld in het A.N.P.-bericht ter zake en houdt in, dat aan de huidige onveiligheid evengoed Indonesiërs ten offer vallen als Nederlanders, Van een anti-Nederlandse actie is blijkbaar geen sprake. Men kan daarom ook stellig aannemen, dat deze onveiligheid de Indonesische regering evenzeer ter harte gaat als de Nederlandse. Dat zij haar nog niet kan be dwingen moet dan ook niet aan onwil worden geweten, maar aan overmacht. Het andere feit is, dat men zich goed voor ogen moet stellen, dat de huidige Indonesische regering, hoeveel bezwaren men ook terecht tegen haar mag koesteren, voor de Nederlanders en de Neder], belangen in Indonesië het gun stigste bewind is, dat zich denken iaat. Tenslotte is het Kabinet-Natsir een col lege van gematigde figuren. Van elke denkbare andere regering in Indonesië moet men een veel minder welwillende, zoal geen apert onvriendelijke, houding tegenover de Nederlandse belangen verwachten. Om maar niet te spreken van het allerminst denkbeeldige gevaar, dat de val van dit Kabinet een com munistisch bewind zou inluiden, dat de Nederlanders eenvoudig uit Indonesië zou wegvagen. O e ,c,onclusie uit dit alles zal moeten iZ?n' 'V.'^e Nederlandse regering, juist terwiile van onze landgenoten in de Indonesische archipel, geen ander be leid zal kunnen voeren dan het zo krachtig mogelijk steun verlenen aan het Kabinet-Natsir. Een steun, die voor al daarin zal moeten bestaan, dat men de eenmaal verworven onafhankelijk heid van Indonesië ten volle respecteert en zelfs de schijn, dat aan dit respect nog iets zou ontbreken, volledig ver mijdt. HET NIEUWE KABINET. Bovenste rjj v.l.n.r.: Prof. mr Romme, de formateur, die zelf geen zitting in het Ka binet zal hebben; dr Drees (P.v.d.A.); mr Teulings (K.V.P.); mr Stikker (V.V.D.); mr van Maarseveen (K.V.P.); prof. mr Lieftinck (P.v.d.A.); prof. dr van den Brink (K.V.P.); prof. dr F. J. Th. Rutten (K.V.P.). Onderste rjj v.l.n.r.: prof. dr Albregts (K.V.P.); mr Mulderjje (C.H.U.); Mansholt (P.v.d.A.); mr Joekes (P.v.d.A.); Wemmers (partijloos); ir Staf (C.H.U.); mr in 't Veld (P.v.d.A.); ir Peters (K.V.P.). MEN DACHT AAN DE ATOOMBOM. Gistermorgen werd om 10.18 uur in een groot gedeelte van Zuid-Nederland een vrij sterke aardschok gevoeid. Uit gebieden, die zich uitstrekten tussen Den Haag in liet Westen van het land en Vaals, in het uiterste Zuid- Oosten, bereikten het K.N.M.I. berich ten. De seismogrammen zyn door de storende werking van de mieroseismi- sche bodemtrillingen moeilijk te ont cijferen. De voorlqfljfco analyse wyst evenwel op een epiceïitrale afstand van ongeveer 250 km, waardoor de haard van deze aardschok in het gebied van het Eifelgebergte in het Rijnland ge- localisecrd kan worden. Schadegevallen werden in ons land tot nu toe niet ge meld. West-Duitsland vermindert invoer met 40 procent Bliicher, de West-Duitse vice-kanse- lier, heeft verklaard, dat in de komen de maanden de Duitse invoer niet meer zal mogen bedragen dan 140 millioen dollar per maand of 40 pet. minder dan de opzet was. Van dit besluit is mededeling gedaan aan het directoraat der Europese Be- talings Unie. In Nederlandse land- en tuinbouw- kringen heerst tengevolge van deze ver klaring verontrusting en verbazing. Men vreest funeste gevolgen voor de export van vooral tuinbouwproducten. Als in de maanden April en Mei niet geëxpor teerd kan worden naar West-Duitsland, dan betekent dit vooral voor de telers van groenten, die zich speciaal op de teelt voor de export toelegden, een strop, waarvan de omvang moeilijk kan worden vastgesteld. Omtrent de juiste draagwijdte van het genomen besluit zal te Bonn opheldering worden gevraagd. Men hoopt, dat voor de export van z.g. seizoengoederen een speciale regeling zal worden getroffen. Blijkens een publicatie in de Ned. Staatscourant zijn gecalcineerde soda en natronloog (vast en vloeibaar) m.i.v. 15 Maart 1951 tot distributiegoed ver klaard. SCHERPE CRITIEK OP ADENAUER. Adenauers besluit om zelf de functie van minister van Buitenlandse Zaken op zich te nemen tot het tijdstip, waarop de Bondsrepubliek volledig souverein zal zijn, heeft heftige critiek gewekt, niet alleen van de zijde der socialisti sche oppositie, doch evenzeer van de tot de regeringscoalitie behorende liberale partij. In de critiek van beide zijden wordt het argument gebruikt, dat de 75-jarige kanselier overbelast zal wor den, ook al heeft hy in professor Hall- stein, Duits gedelegeerde bij de bespre kingen over het plan-Schuman, een hoogst bekwaam medewerker. Het is duideiyk, dat de liberale grief in hoofd zaak gaat tegen het feit, dat Adenauer de positie der liberale partij in het Ka binet niet heeft willen versterken door uit haar rijen een minister van Buiten landse Zaken te kiezen. Amerikanen met de intocht begonnen* Er bestonden Woensdagavond aan wijzingen, dat de communistische troe pen de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoel hebben prysgegeven. Gemeld werd, dat de laatste commu nistische troepen, die zich nog in de gehavende stad bevonden, Seoel had den verlaten. De leiding van het achtste Amerikaanse leger heeft bekendge maakt, dat vijf patrouilles der Verbon denen Woensdag de stad zijn binnen getrokken. Amerikaanse en Zuid-Koreaanse man schappen zijn in de afgelopen nacht met het binnentrekken van Seoel begonnen. Zuid-Koreaanse troepen hebben Woensdagmiddag de vlag van de Zuid- Dr Nederbragt sprak over Israël. Eenheid met Transjordanië van groot economisch belang. Dr Nederbragt, oud-gezant van ons land in Israël en oud-burgemeester van Voorburg, heeft gistermiddag in Den Haag voor het Nederlandse Genootschap voor Internationale Zaken en voor de Ver. voor Internationale Rechtsorde ge sproken over „De internationale positie van Israël". Dr Nederbragt zei te geloven, dat er voor het probleem in Israël de mogelijk heid bestaat te komen tot een vreed zame oplossing. Hy sprak op gematigde wyze over de bestaande moeilijkheden f k A Het hoofd van de Belgische missie te Bonn heeft de West-Duitse kanselier doen weten, dat de Belgische regering overweegt met Duitsland diplomatieke betrekkingen te hervatten en te Bonn een ambassadeur te benoemen. De West-Duitse parlementsfractie van de socialistische party heeft in een verkla ring over de huidige economische toe stand het onmiddeliyke aftreden van de federale regering geëist en nieuwe al gemene verkiezingen. Naar het Itali aanse blad „Unita" meldt, worden in diverse fabrieken in Turyn, Bologna en Florence sympathiestakingen gehouden naar aanleiding van de staking in Bar celona. Volgens berichten uit het ge bied van Tonkin in het Noord-Oosten van Indo-China zouden de Vietminh- rebellen een nieuw offensief tegen het bruggenhoofd in de delta voorbereiden. Twaalf Firefly's van de Marinelucht vaartdienst hebben zich gisteren van de Britse basis te Eglinton by Londonder ry naar St. Merry in Cornwall begeven. De Nederlandse vliegers hebben zes weken te Eglinton geoefend. De K.L. M.-gezagvoerder Hendrik Brinkhuis, die Zondag a.s. zyn 60ste transatlantische retourvlucht zal maken, zal de K.L.M. binnenkort vaarwel zeggen, om zich met echtgenote en vyf kinderen op een farm in Canada te gaan vestigen. De „Kota Inten", het eerste schip, dat met Am bonezen naar Nederland komt, wordt Donderdag 22 dezer te Rotterdam ver wacht. Het aantal Ambonezen, dat die dag aan de Lloydkade zal ontschepen, bedraagt 956. De Rotterdamse politie heeft de 28-jarige controleur A. J. van K. aangehouden, die van April 1950 tot Januari 1951 twee dekkledenverhuur- ders heeft opgelicht voor ruim f20.000. en merkte op, dat hij zyn kracht zoekt in het pro en niet in het contra. Hij be keek het probleem eerst van de histo rische zyde. Daarby ging hy uit van de Hemelvaart van Christus op de Olyf- berg. Op de vraag, of na Zyn opsty'ging het koninkryk van Israël weer zal worden opgericht, werd noch een positief, noch een negatief antwoord gegeven. Gedu rende 20 eeuwen was het antwoord „neen". Israël, dat eens 'n land was, dat overvloeide van melk en honing, was ten gronde gegaan en had slechts woes- tynen en moerassen. Hoe is nu de houding der landen in het Midden-Oosten t.o.v. Israël? De Turken zijn nu op de hand van Israël. De Libanon heeft nooit vijandig tegen over Israël gestaan. Met betrekking tot Syrië zyn er ook geen grote moeiiyk- heden. Voor Irak bestaat er historisch geen enkele by'zondere reden tegen Is raël gekant te zyn, maar in feite is men thans vijandig gestemd, zodat zelfs de kwestie der Joden in dat land thans zorg baart. Voor Perzië bestaan er geen historische of feitelijke moeilijkheden. Het land is Israël welwillend gezind. Ten aanzien van Saoedi-Arabië merk te hij op, dat dit land zich practisch van Israël niet veel heeft aangetrokken. Ook Yemen is niet direct vijarjdig. An ders ligt de zaak met Jordanië en met Egypte. Jordanië vormt het hart van de kwestie. Het land grensde voor een groot deel aan Israël en kon met ge- gemak aan de strijd deelnemen. Het had een op Europese wyze getraind leger. DE MILITAIRE POSITIE. Wat de militaire positie betreft merk te hij op, dat de Joden met niets de oor log zijn begonnen. Thans is de toestand zo, dat deskundigen zeggen, dat nie mand van de omringende landen tegen het Joodse leger op kan. Israël heeft alles voor het leger uitgegeven en zich daarvoor alle opofferingen getroost. Ook in de andere landen wordt op het ogenblik aan de versterking van de mi litaire macht gewerkt. Vroeger waren Israël en Transjorda- nië een eenheid. Het zou uit een econo misch oogpunt van zeer groot belang zijn, indien de beide landen tot een over eenkomst zouden kunnen komen. Er is dan een grote toekomst weggelegd. Millioenen en millioenen mensen zou den er zich kunnen vestigen. Spr. her innerde met een enkel voorbeeld aan de grote krachtbron, die de Jordaan kan zyn. Tijdens de discussies werd opgemerkt, dat er nog een belangrijk probleem be staat met betrekking tot de Arabieren, Koreaanse republiek op het parlements gebouw te Seoel gehesen. In de afgelopen negen maanden is Seoel viermaal van eigenaar verwisseld. Een Amerikaanse woordvoerder heeft medegedeeld, dat Zuid-Koreaanse pa trouilles de Han in kleine vissersvaar tuigen zijn overgestoken en Seoel bin nenrukten. Het achtste Amerikaanse leger rukt onbelemmerd over het gehele 250 km. brede Koreaanse front op. Men meent, dat de Chinese en Noord-Korehanse le gers ruim 40 km. zyn teruggetrokken en dat zü nieuwe stellingen hebben be trokken aan of onmiddeliyk ten Zuiden van de 38ste breedtegraad. De eerste Amerikaanse divisie cava lerie is opgerukt tot een punt ten Noord-Westen van Hongtsjon, 30 km. ten Zuiden van de 38ste breedtegraad. De Chinese en Noord-Koreaanse troe pen trokken in Midden-Korea zo snel terug, dat de patrouilles der Verbon denen geen contact met hen konden krijgen. Er zün echter geen aanwijzin gen, dat het hier een vlucht betrof. Men meent, dat de hoofdmacht der commu nisten aaneengesloten en in goede orde is teruggetrokken. Reuter verneemt, dat er tussen Ame rika en Engeland overleg gaande is om trent de te volgen strategie, als de ver bonden troepen de 88ste breedtegraad hebben bereikt. Engeland zou nog steeds tegen overschrijding zyn. Naar A.F.P. meldt, doen de laatste dagen in de Londense City hardnekkige vredesgeruchten de rondte. Uitgaande van de overwinningen in Korea en de geringe tegenstand der communistische troepen aldaar gelooft men, dat het ogenblik van enige ontspanning in de internationalo verhoudingen zeer aan staande is. Men wijst er ook op, dat er aanwijzingen zijn, volgens welke de Amerikanen definitief hebben afgezien van het toepassen van economische sancties op communistisch China. Marokkaanse kwestie voor de V.N.? De politieke commissie van de Ara bische Liga heeft besloten namens alle Arabische landen by de Franse regering aan te dringen op een regeling van de Marokkaanse kwestie, waarbij elk mis verstand uitgesloten is. Indien haar pogingen niet slagen, zal de Liga de gehele Marokkaanse kwestie op de komende Algemene Vergadering der V.N. aanhangig maken. Reeds nu zal zij aan het V.N.-secre- tariaat vragen de Marokkaanse kwestie op de agenda te plaatsen van de kleine assemblee. Moderne twee-motorige straaljagers van het type Gloster Meteor worden in groten getale in Nederland gebouwd ais bijdrage in de verdediging van Europa. De oorspronkelyke ontwerpen voor deze straaljagers komen uit Engeland; de Rolls-Royce motoren worden onder licentie gebouwd in België; Canada levert het aluminium en Nederland maakt de rompen en bouwt de vliegtuigen af. Hier staan Gloster Meteors klaar voor een proefvlucht by de Fokkerfabrieken te Amsterdam. kunnen terugkeren naar het land waar zy en hun vaders altyd hebben geleefd en gewerkt. Ongeveer 950.000 Arabieren zijn gevlucht. Dr Nederbragt merkte op, dat zy niet werden verdreven, maar dat zy gevlucht zijn. Voor de Arabieren, die bleven, is het iot gunstig. Het is echter voor Is raël, dat thans een bevolking van on geveer 1.125.000 heeft, waarvan 160.000 Arabieren, moeiiyk om teveel Arabieren die uit Israël zyn gevlucht en nu niet te laten terugkeren. DE BILT ZEGT: Afnemende wind. Weersverwachting geldig tot van avond: Wisselend bewolkt met vooral aanvankelijk enkele plaatselijke buien. Langs de Waddenkust nog stormachtige, overigens krachtige en later tot matig afnemende wind tussen West en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. In Bonn zyn gedurende tien seconden om 10.48 uur (Ned. tijd) aardschokken gevoeld, die de huizen deden schudden. Ook in Roermond hebben zich door de hele stad duideiyk waarneembare aardschokken voorgedaan. De eerste verschijnselen hiervan werden gecon stateerd om twaalf en een halve minuut voor elf. De schokken hielden ruim vier seconden aan. Ook in Luik en naar men zegt in sterkere mate in Charleroi beefde de grond. Schade is niet gemeld. In Charleroi hebben ooggetuigen meu bels zien bewegen. De schok was eveneens voelbaar in Dusseldorf, Munster en Baden-Baden. Het Seismographisch instituut te Göt- tingen verklaarde, dat „betrekkeiyk zware" schokken waargenomen waren. Het epicentrum had tussen Keulen en Dusseldorf gelegen. In de straten ver zamelden zich groepen verschrikte men sen. Men vroeg zich af wat er gaande was. Sommigen vreesden een atoom bom. Een functionaris van het Britse observatorium zeide, dat de schok in geheel België voelbaar was. In La Louviere kwam het plafond van het studeervertrek van de burge meester naar beneden. De burgemees ter bleef echter ongdeeerd. In Havre (België), 'waar enkele maanden geleden locale schokken wer den waargenomen, werd deze keer ech ter niets gevoeld. Ook m Noord-Frankrijk zyn tegen tien uur (gmt.) gedurende drie minu ten lichte aardschokken gevoeld. Van een school te Euskirchen by het Eifel gebergte scheurden de muren, braken de ruiten en kwam de schoorsteen naar beneden. In verschillende gebieden van de Eifel zouden huizenruïne's en losstaande mu ren ingestort zyn en in het dorp Me- chernich zouden daarby verschillende personen lichte verwondingen hebben opgelopen. 42) o— over onveiligheid in Indonesië In zeer welingelichte kringen in Den Haag constateerden wij, aldus het A.N.P., ontsteltenis over de toenemen de algemene onveiligheid in Indone sië, die zich de laatste naanden ge manifesteerd heeft in tal van moorden. Men realiseert zich in regeringskrin gen, dat deze moorden niet gezien kunnen worden als anti-Nederlandse actie, aangezien mensen van velerlei landaard getroffen werden. Men herinnerde ons aan het rap port, dat de Nederlandse Hoge Com missaris, mr Th. Lamping, onlangs over deze situatie aan de Nederlandse regering heeft uitgebracht en de in structies, die hij te dien aanzien van zyn regering vroeg. De Nederlandse regering overweegt ernstig aldus vernamen wij om haar diepe te leurstelling over deze situatie bin nenkort openlijk kenbaar te maken. Over de vorm, waarin dit zal geschie den, wenste men zich nog niet uit te laten, doch men wees er op, dat de Nederlandse regering enerzijds slechts bemoeienis heeft met de ongunstige gevolgen van de toenemende onveilig heid, voorzover deze de Nederlandse gemeenschap treffen, maar anderzijds bij een eventuele officiële stap de on veiligheid der Nederlanders zal bezien worden tegen de achtergrond der al gemene onveiligheid Enige toenadering van Gromyko? Woensdag is de negende bijeenkomst van de plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken van de „grote vier" te Parijs gehouden, die 2 uur en 40 minuten duurde. Gromyko diende een nieuw voorstel in, waaromtrent zyn Britse collega Da- vies verklaarde; „Wij moeten dit eerst bestuderen." Er zyn aanwyzingen volgens Reuter, dat de S.U. de zienswyze der westerse mogendheden met betrekking tot het eerste agendapunt, n.l. bestudering der oorzaken van de internationale span ningen in Europa en van de met Duits land samenhangende vraagstukken, heeft aanvaard. Het voorstel van Gromyko behelsde het derde agendapunt en hield in de be studering der vraagstukken met betrek king tot het herstel der Duitse eenheid en de medewerking aan de voorberei ding van een vredesverdrag met Duits land. EXODUS VAN JODEN UIT IRAK? Volgens een bericht van de „Daily Telegraph" verlaten Iraakse Joden in groten getale het land en wordt een dag-en-nacht luchtdienst onderhouden tussen Bagdad en Lydda om aan de vraag naar vervoer te voldoen. De uittocht begon, toen enige dagen geleden de regering van Irak de bank rekeningen van de Joden blokkeerde en de Joodse winkels sloot. Verleden jaar reeds heeft 'n groot aan tal minder welgestelde Joden Irak ver laten en men vermoedt, dat nog 70.000 Joden voor eind Mei het land zullen veriaten. De vluchtelingen moeten al hun bezittingen achterlaten. Nieuwe koffiebonnen Het bedrijfschap voor granen, zaden en peulvruchten heeft bon 489 algemeen (A- en B-kaarten) en bon 497 algemeen (D-kaart) aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bonnen kun nen m.i.v. Vrijdag 16 Maart worden ge bruikt en blyven geldig voor het kopen van koffie by de detaillist tot en met 31 Maart a.s. Het rantsoen moet dienen voor zes weken, zodat de eerstvolgende bonaan- wyzing eerst op 26 April a.s. zal ge schieden.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1