ZEEUWSCH DAGBLAD NIEUW KABINET BIJNA GEVORMD Overeenstemming omtrent program en personen Er was geen Colijn Zaak der Zuid-Molukken zal op den duur gewonnen worden" SNIPPER NIEUWS k HoucU dat in de gaten... 't gaat om onze soldaten. VLISSINGEN MARINESTAD Landbouw heeft bezwaren tegen Streekplan Walcheren BIDDAG Uitgave Slichting „Zeeuvvsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. S<t, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Gi-o 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu zen: Djjkstraat 26-28. 6e jaargang No. 1814 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND woensdag umaakt mi Abonnementsprijs f 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m, Rubriek Kabouters 10 et per woord Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds 3. S. Hartjes, Missingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nleuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; i. Hujjssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- liskerke; Ds J. Karelse, Goes; j. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Slaan Donderdag: Zon op 6.57 u., onder 18.43 u.; Maan op 9.32 u., onder з.04 u. Eerste kwartier 18.40 u. Iloogw. op Donderdag 15 Maart. Vlissingen: 6.29 u. 1.53 m., 18.59 1.35 m.; Terneuzen: 6.56 u. 1.74 m., 19.29 u. 1.57 m.; Wemel- dinge: 8.02 u. 1.36 m., 20.31 u. 1.24 m.; Zierikzee: 7.43 u. 1.15 m., 20.11 u. 1.04 m. Het Kabinet van de Koningin deelde gisteravond laat mede: „H.M. de Koningin heett prot. mr C. P. M. Romme ontheven van do opdracht te informeren, welke mogelijkheden er zijn tot de vorming van een Kabinet en heeft hem het vormen van een Kabinet opgedragen. De heer Romme heeft deze opdracht ln beraad gehouden." De woordvoerder van de informateur had korte tijd daarvoor het volgende officiële communiqué verstrekt: De informateur heeft van de voor zitters, resp. waarnemend voorzitters van de Kamerfracties van de K.V.P., de P.v.d.A., de C.H.U. en de V.V.D. de me dedeling ontvangen, dat zij instemmend Hït communiqué, dat de informateur gisteravond deed verschijnen, maakt 't practisch zeker, dat de Kabinetscrisis na een duur van precies zeven weken, zal worden beëindigd door het optreden van een nieuwe regering-Drees. Naar goede politieke zede willen wij gaarne de daden van dit nieuwe bewind af wachten, alvorens een oordeel te vel len. Wij willen ons daarom thans be palen tot een drietal opmerkingen over de totstandkoming van dit ministerie. Allereerst kan geconstateerd worden, dat deze regering feitelijk niet an ders is dan een lichtelijk herziene uit gave van de vorige. Niet minder dan tien van de zittende ministers keren terug. En de enkele nieuwe figuren zijn niet van zodanige politieke statuur, dat van hen een doorslaggevende invloed tot ombuiging van het beleid kan wor den verwacht. Het mag daarom en daarmee ko men wij tot onze tweede opmerking wel de uiterste verwondering wekken, dat de V.V.D. bereid is gevonden aan dit nieuwe Kabinet-Drees haar steun te verlenen. Mr Oud verklaarde destijds zijn partijgenoot Stikker alleen te wil len zien terugkeren in een „sterke" re gering. Waarom de heer Oud dit nieu we Kabinet-Drees, waarin alle kernpo sities weer door dezelfde ministers be zet worden, krachtiger zou achten dan het vorige, dat hij oud en vermoeid noemde, ontgaat ons ten enenmale. Wij hebben steeds het standpunt ver dedigd, dat niet de V.V.D., maar de rooms-rode coalitie, die voor een min derheid op de loop ging, verantwoorde lijk was te achten voor het uitbreken van de crisis. De kenschetsing van Mr Oud, dat hij slechts het pistoolschot had afgevuurd, waardoor de lawine naar beneden was gekomen, leek ons geheel juist. Achteraf moeten wij echter vast stellen, dat zelfs het lossen van dit schot volkomen onverantwoordelijk is ge weest en dat deze partij ons land daar door op een critiek tijdstip in een rege ringscrisis heeft gestort, die volstrekt nodeloos was, gezien in het licht van haar medewerking aan dit practisch on gewijzigde Kabinet. Q nze derde opmerking is deze, dat de wijze van oplossing van deze crisis een volkomen overwinning betekent voor het ongekroonde hoofd van de K.V.P., de heer Romme. Hij is erin ge slaagd de door hem zo gewenste brede basis, die de positie van de K.V.P. te genover de P.v.d.A. moet versterken, te herstellen, zonder dat het vernieuwde Kabinet ook maar een streep van koers behoeft te veranderen. Terwijl het land en de wereld in een noodtoestand ver keren, waarbij vergeleken die van 1933 in liet niet zinkt, heeft niet de natio nale gedachte het gewonnen, maar het compromis. Geen der politieke partijen heeft de nationale leider, de Colijn, kun nen opleveren, die ons geteisterde land zo dringend behoeft. antwoordden op de hun door de infor mateur voorgelegde vraag, of zij konden medewerken tot de bevordering van de totstandkoming van een Kabinet van de politieke samenstelling als hun door de informateur was uiteengezet en op grondslag van het aan hen door de in formateur voorgelegde en door hen aan vaarde ontwerp-programma. De vraag, welke hun door de infor mateur was voorgelegd, behelsde, of zij bereid waren hun partijgenoten, die deel zouden willen nemen aan een Kabinet als vorenbedoeld, te adviseren in zulk een Kabinet zitting te nemen. DE SAMENSTELLING. De samenstelling van het nieuwe Ka binet zal als volgt zijn: min.-pres.: dr W. Drees (oud). Vice-premier: mr Teu- lings (oud Binnenl. Zaken). Deze zal nu ook de binnenlandse veiligheidsdienst onder zich krijgen en zitting nemen in de Raad voor Econ. Aangelegenheden. Buitenlandse Zaken: mr Stikker (oud). Financiën: prof. Lieftinck (oud). Econ. Zaken: prof. v. d. Brink (oud). O., K. en W.: prof. Rutten (oud). Wederopbouw: mr in 't Veld (oud). Binnenl. Zaken, West-Indië en Nw. Guinea: mr v. Maar- seveen (oud Minuor). Deze zal ook wor den belast met de voorbereidingen der grondwetsherziening. Landbouw: Mans- holt (oud). Productieverhoging: prof. Albregts (nieuw). Justitie: mr Mul- derije (nieuw). Oorlog en Marine: ir Staf (nieuw). Verkeer en Waterstaat: Wemmers (nieuw). Uniezaken: ir Pe ters, oud-gouverneur van Curasao (nieuw). De voorzitter van de Tweede Kamer Is voornemens om de leden van de Ka mer voor Zaterdag 17 Maart bijeen te roepen, Indien alsdan een nieuw Kabinet zal z(jn gevormd. De vergadering is gesteld om 12 uur. De voorzitter zal dan voorstellen de re gering de gelegenheid te geven een ver klaring af te leggen. Voorts zal hjj voor stellen om de beraadslagingen over de regeringsverklaring op Maandag 19 Maart om 13 uur aan te vangen. Economische wensen der West- Duitse vakverenigingen. De leiding van de West-Duitse fede ratie van vakverenigingen heeft in Dusseldorp van de West-Duitse rege ring een leiding van de investeringen voor een periode van twee jaren, een stelselmatige grondstoffenvoorziening, prijsvoorschriften en afdoende prijs controle en een volledig behoud van het reële loonpeil geëist. Zij heeft de in regeringskringen bestaande plannen tot beperking der consumptie en tot ge dwongen sparen afgewezen en een loonpolitiek geëist, die streeft naar een betere sociale verdeling. De middelen voor de nodige inves teringen in de grondstof- en energie productie moeten volgens de vakver enigingen worden gevonden door be lasting op afschrijvingen en winsten van de industrie. De federatie van vakverenigingen heeft hiermee een economisch program toegevoegd aan de lange reeks van plannen, die de regering tot dusverre reeds zijn aangeboden als oplossing van de economische crisis, waarin het land geplaatst is. Een definitieve be slissing van de regering over de alge mene maatregelen, die nodig zijn, is echter niet te verwachten voordat ook de raad der O.E.E.S. te Parijs zich over de Duitse situatie zal hebben uitgesproken. Bezuinigingen bij Rijkswerk inrichtingen en strafgestichten. Naar het A.N.P. verneemt zouden drastische bezuinigingen op het per soneel van Rijkswerkinrichtingen en strafgestichten in het voornemen lig gen. Eén en ander o.a. als gevolg van een verminderde bezetting van de ge stichten. Er blijkt op het ogenblik een overschot aan ambtenaren te zijn. Zo zullen m.i.v. 1 Mei a.s. zeven ambte naren van de Rijkswerkinrichting te Norg (het vroegere Veenhuizen 1), die op arbeidscontracht werken, worden ontslagen. Bij de afdeling landbouw van deze inrichting heeft men zich genoodzaakt gezien van de 20 berderijen 18 te verpachten, zoals ook reeds vroeger werd gedaan. Het personeel, dat bij deze dienst werkte, heeft aanzegging gekregen naar ander werk om te zien, evenals verscheidene ambtenaren, die op arbeidscontract werken. Voorts zou het in de bedoeling lig gen ambtenaren met 35 dienstjaren bij de Rijkswerkinrichtingen met pen sioen te zenden en het strafgesticht Blankenbosch (het vroegere Veen- huizen 2) te sluiten. Mr E. Hazelhoff Roelfzema te Middelburg: STEUN BLIJFT ECHTER STEEDS NODIG. „De Republiek der Zuid-Molukken vecht niet tevergeefs. Internationaal en vooral in Amerika is een ommekeer gekomen in de houding jegens dit voor zyn vryheid veehtende volk. Hun zaak is niet alleen levensvatbaar maar zal op den duur ook inderdaad gewonnen worden." Dit verklaarde gisteravond in het Schuttershof te Middelburg mr E. Hazelhoff Roelfzema op een drukbezochte bijeenkomst van de Stichting „Door de eeuwen Trouw". SENSATIONELE RECHTZAAK IN LUIK. liet Assisenhof te Luik heeft een be gin gemaakt met de behandeling van een zaak, welke door die van Jekyll en Hyde niet behoeft onder te doen. In de winter van 1948—1949 werden in de omgeving van Luik een groot aan tal roofovervallen gepleegd op automo bilisten. De auto's werden tot stoppen gedwongen, doordat een gemaskerd in dividu zijn eigen wagen dwars over de weg zette, om daarna onder bedreiging met een revolver de inzittenden te be roven. Voorts werd een aantal zeer gedurfde inbraken gepleegd, o.a. in het bureau van de ingenieursvereniging en in een aantal villa's. De nasporingen van de Belgische re cherche bleven vruchteloos, totdat de onbekende een inbraak pleegde in het huis van een alleenwonende dame te Luik. Deze wist door een raam te ont komen en slaagde erin, de Rijkswacht te alarmeren. Nog dezelfde dag werd de man, na een kort gevecht, gearresteerd. De verwondering van de politieman was groot, toen bleek dat zij te doen had den met_een in Luikse kringen zeer be kende 35-jarige ingenieur Albert Gur- nade. Deze leidde een dubbel leven. Overdag was hij een goed huisvader, die grote belangstelling had voor zijn Kinderen, des avonds en des nachts be dreef hij daden, welke slechts met die van een gangster te vergelijken zijn. Hij vertrok dan in een oude regen jas, de hoed diep in de ogen gedrukt, en een automatisch pistool op zak naar de bui tenwegen van Luik. Nu de rechtspositie van de Republiek der Zuid-Molukken is erkend, heeft haar regering het recht wapens en mu nitie te kopen en dat is een kwestie van geld. Er werd dan ook tijdens de bijeen komst voor 1224.aan lepeltjes en speldjes verkocht, doch aan het eind niet gecollecteerd, hetgeen dus heel wat minder opleverde. Jammer. MENING VERANDERT IN AMERIKA. De Amerikanen, die ons dwars geze ten hebben na de bevrijding t.o.v. de Indonesische kwestie volgens spr. de schuld van het State Department, „dat uit louter Schermerhorns bestond!" zien de kwestie nu met andere ogen, want de militaire adviseurs krijgen, nu de internationale toestand zich toe spitst, steeds meer in de melk te brok ken. Deze zijn tot de conclusie gekomen, dat zij in Indonesië een steunpunt gaan verliezen, dat ze echter in de Zuid-Mo lukken weer terug kunnen winnen! De troepen van de R.I. zijn nu reeds gede moraliseerd, omdat een groot gedeelte van hun ravitaillering in handen van de Ambonese militairen valt. Een uitvoe rige beschrijving gaf spreker van zijn reis naar Ambon. Het geleek een avon tuurlijk verhaal uit een jongensboek en het was interessant te vernemen, hoe mr Hazelhoff Roelfzema de Republiek, die niets naliet om hem te verhinderen uit de Philippijnen te vertrekken, wist te verschalken. In een watervliegtuigje, waarin alles overboord gezet moest worden en de piloot moest achter blijven omdat het te zwaar was, vloog hij moe'derziel alleen naar Ambon. Later terugkerend in Manilla moest hij door een paar vrienden „ontvoerd" wor den om veilig het vliegtuig voor San Francisco te halen, vanwaar hij via New York naar Nederland vertrok. Spr. ein digde zijn betoog met te verklaren, dat het thans tijd is tegen de Nederlandse Israëlische nota's aan Grofe Vier. Israël heeft Maandag aan de diplo matieke veriegenwoodigers van de vier grote mogendheden te Tel Aviv nota's doen overhandigen, waarin 't aanspraak maakt op herstelbetaling ten bedrage van 1500 millioen dollar door Duits land. Dit was gebaseerd op de materiële verliezen, die door Joden in het door de Nazi's bezette Europa waren geleden, en eveneens op de bedragen, die Israël had uitgegeven voor schadeherstel aan slachtoffers van de Nazi-vervolging. Ge vraagd wordt de kwestie op te nemen op de agenda voor de ministersconfe rentie. De verbonden troepen zetten gisteren hun langzame opmars voort langs het gehele Koreaanse front. Aan de oost kust zijn de Zuid-Koreanen de 38ste breedtegraad tot op elf km. genaderd. ■/.IRA J i i De Dinsdag gehouden achtste bijeen komst van de plaatsvervangers der gro te vier te Parijs is de langste vergade ring tot dusver geweest. Zij duurde 4'A uur. Er werden geen nieuwe voorstellen gedaan. De Franse Nationale Verga dering heeft met 388 tegen 180 stem men haar goedkeuring gehecht aan het nieuwe Kabinet-Queuille. Dinsdag morgen zijn ten Zuiden van Sardinië ge combineerde Frans-Italiaanse vlootocfe- ningen begonnen. Bondskanselier Adenauer zal tijdelijk tevens optreden als West-Duits minister van Buiten landse Zaken, hetgeen zal duren totdat West-Duitsland volledig souverein is. Een radiostation, dat zich „vrye Russi sche radio" noemt, is Dinsdag voer het eerst in Londen gehoord. Do Spaan se kruiser „Mendes Numez" en drie tor- pedobootjagers stoomden gisteren de haven van Barcelona binnen, waar nog 150.000 arbeiders in staking zijn. Ooit arriveerde een speciale tram met politie uit Madrid. 98 personen zijn gcarres teerd. De nieuwe atoomfa brieken, welke in Zuid-Carolina gebouwd zullen worden, zullen dienen voor de vervaar diging van de waterstofbom. Mae Ar thur heeft aan de Japanse regering de volledige bevoegdheid overgedi agen t.a.v. toewijzing en raffinage van ruwe olie. De Italiaanse politie heeft Dins dag in de tuin van de Joegoslavische legatie te Rome een niet-ontpiofte bom gevonden. Het Belgische ministerie van Onderwijs overweegt de leerplicht te verlengen van 14- tot 15-jarige leef tijd. De 650 ton metende kustvaarder „Fraternite" uit Delfzijl ligt sinds gister vast in het ijs bij Abo (Finland). regering, die haar toevlucht neemt tot spitsvondige uitvluchten, te zeggen: „Nu is het genoeg." NIET BITTER MAAR BEDROEFD. Voor de pauze sprak sergeant-majoor Aponno, de vertegenwoordiger van de Ambonese KNIL-militairen hier te lan de. Hij hield een hartstochtelijke toe spraak over de kwestie Ambon. Hij re leveerde de schandelijke geschiedenis, die de Nederlandse regering achter zich heeft in de zaak-Ambon. Het Ambonese volk, dat schandelijk door Nederland is veriaten, wordt thans door de T.N.I. be vochten met vlammenwerpers, door Ne derland beschikbaar gesteld. „Gij hebt ons in de steek gelaten", zei de heer Aponno bewogen, „wij weten dit te aan vaarden. Wij zijn hierover niet bitter gestemd, maar bedroefd. Deze daad zal op Nederland blijven rusten als een on uitwisbare schande. Al is het vertrou wen in het Nederlandse volk geschokt, het vertrouwen in de Almachtige ver liezen wy nooit. Nederlanders, gij hebt ons bidden geleerd", zo besloot hij, „bidt thans voor ons De avond werd geopend en gesloten door de voorzitter van de afd. Middel burg van de Stichting „Door de eeuwen Trouw", mr H. van der Beke Callenfels. In de pauze las deze een telegram voor, dat gestuurd is aan min. s' Jacob en de leden van de regering, waarin ten felste geprotesteerd wordt tegen het afvoeren van de KNIL-militairen naar ons land (De postgiro van de St. „Door de eeuwen Trouw" is no. 426). Het gouden erekruis en erelidmaat- chap van de Ver. van militaire dokto ren van de V.S. is toegekend aan de commandant van de Zweedse Rodekruis- afdeling in Korea, kolonel Groth. Dit is het eerste lidmaatschap van die aard dat aan een Zweedse officier is toege kend. f5,65, dat is het bedrag, dat we nog tekort kwamen, toen we deze verantwoording schreven, om te kunnen constateren, dat we de f5000 bijeen hebben, 't Scheelt dus niet veel, maar toch zijn we er vandaag nog niet. We blijven dus staan op f4994,35. In dit bedrag is nog niet begrepen de kerkcollecte van de Ned. Herv. Gem. van Mid delburg, omdat deze nog niet werd afgedragen. In feite zijn we dus toch over de f5000 heen al weten we niet met hoeveel. We hebben prachtige medewer king van alle kerken in heel de provincie. Van de Ned. Herv. Kerk te Bruinisse ontvingen we f 10, col lecte Geref. Kerk Oud-Vossemeer f31,44, collecte Geref. Kerk te Brouwershaven f 20, Geref. Kerk Driewegen (Z.B.) f 5, Geref. Kenc Tholen f5, Geref. Kerk Borssele f10, Geref. Gem. Vlissingen f20, Geref. Gem. Arnemuiden f 10. Maar er is nog meer. Collecte jaarverga dering Geref. J.V. te Koudekerke f20, collecte Geref. Vrouwenver. Koudekerke f 14,80 en collecte jaarvergadering N.C.L.B. te Kort- gene f 7,65. Een persoonlijke gift werd nog ontvangen van Chr. G. te W. ƒ2,50. We blijven voorlopig nog een be roep doen op Uw vrijgevigheid. Wil Zeeland tegenover de militairen, die uit alle delen van Nederland naar Middelburg konten, een goed figuur slaan, dan de hand aan de ploeg en inzamelen voor het nieuwe militair tehuis. Giften, opbrengsten collectes e.d. kunt U regelmatig blijven storten op giro 68787 t.n.v. Zeeuwsch Dagblad „Actie Bouw Militaire Tehuizen Zeeland" te Goes. „Jacob van Hcemskerck" in Scheldedok. De vele vlaggen, die gisteren ln Vlis singen wapperden, waren niet ailcen een welkom aan de „Jacob van Hecms- kerek", die in Vlissingen gearriveerd is, maar zjj vormden tevens een bewjjs van de vreugde over de terugkeer van de Marine op vooroorlogse sterkte. Als de .Jacob van Heemskerck" straks in de Binnenhaven ligt bij de „Flores" en de opleiding een aanvang heeft genomen, zuilen er ongeveer 450 Marine-mensen ln de Scheldestad zijn. Voor de oorlog deed het wachtschip „Noord-Brabant" dienst als opleidingsschip. Toen waren er bovendien nog twee kanonneerboten, twee mjjnenleggers, een paar mijnen vegers en enkele kleine boten. De totale personeelssterkte bedroeg toen ongeveer 450 man. Men zal zich herinneren, hoe het na de oorlog betreurd werd, dat de Marine niet naar Vlissingen zou terugkeren. Evenwel, de hoop bleef en hoe weinig bemoedigend de berichten aanvankelijk ook waren, men kon eenvoudig niet aan vaarden, dat Vlissingen niet meer de traditionele Marinestad van vroeger zou worden. Maar naarmate het herstel van stad en havens vorderde, groeide de groep Marine-mensen in Vlissingen. Want eigenlijk begon de terugkeer van de Kon. Marine met de komst van het logementschip „Haarlemmermeer" ln 1948. Het personeel breidde langzaam aan uit en een bunker werd in gebruik genomen voor kantoor. December 1950 werd de oude „Haarlemmermeer" ver vangen door de kanonneerboot „Flores". En thans is er de luchtverdedigings kruiser „Jacob van Heemskerck", die 350 man aan boord kan hebben. Gistermiddag heeft de kruiser de rede van Vlissingen veriaten om door de sleepboten „Nolle", „Rammekens" en de „Orkaan" naar het dok van de Kon. Mij. „De Schelde" op het „Eiland" te worden gebracht. Hier zal het schip twee weken liggen om „geconserveerd" te worden, d.w.z., dat o.a. de machines van de kruiser in zodanige staat worden gebracht, dat het schip lange tijd on gebruikt kan liggen. Als dit gebeurd ls, zal de van Heemskerck ligplaats kiezen in de Binnenhaven en kan de matrozen- opleiding een aanvang nemen. Dit brengt mee, dat er ook verschil lende kleinere vaartuigen naar Vlissin gen zullen komen voor vaaroefeningen e.d. Bovendien gaan er geruchten, dat men de sterkte van het Marinepersoneel uiteindelijk wil opvoeren tot ca. 1000 man. DODELIJK ONGEVAL TE KOUDEKERKE. Maandagavond om zes uur stond mej, Joh. van Peene met enige andere per sonen aan de Vlissingsestraat nabij het D.U.W. kamp te Koudekerke op de bus naar Westkapelle te wachten. Toen de bus aankwam, herinnerde mej. P. zich dat zij haar weekkaart in het kamp, waar zij werkte, had laten liggen. Zij verzocht de chauffeur te wachten en stak daarna vóór langs de bus de rij weg over. Op dat moment naderde uit de richting Vlissingen een vrachtauto van de heer Westerbeeke uit Westka pelle. Mej. P. werd door de vrachtauto gegrepen en ongeveer 20 m. meege sleurd. Het slachtoffer was onder de auto terecht gekomen en bleek bewus teloos te zijn. Zij is onmiddellijk naar „Bethesda" te Vlissingen overgebracht, waar zij gisternacht overleed. Het slachtoffer was 41 jaar oud, ongehuwd en woonachtig in Westkapelle. Binnen enkele weken zou zij in het huwelijk zijn getreden. Moties van oppositie in Lagerhuis verworpen. De Britse Labour-regering heeft weer twee aanvallen van de oppositie in het Lagerhuis afgeslagen. Eerst werd cri tiek op één van de ontginningsschema's der regering in Afrika met 299291 stemmen afgewezen. Een tweede motie, veroordelend een besluit van de door de socialisten beheerste graafschapsraad van Durham, werd met 298283 stem men verworpen. Wethoudersverkiezing Valkens- waard ongeldig verklaard. Bij Kon. Besluit is de verkiezing van de heer G. H. J. Vincken tot wethouder van Valkenswaard ongeldig verklaard. De lieer Vincken werd op 27 Novem ber j.l. bij tweede vrije stemming ge kozen. Eén der raadsleden verklaarde later echter onder ede, dat hij op de heer Vincken stemde, omdat hem een ano nieme dreigbrief werd toegezonden. In het K.B. wordt overwogen, dat, aangezien de stem van dit raadslid op de uitslag van invloed is geweest, het raadsbesluit tot wethoudersverkiezing nietig moet worden verklaard. HET ZEEUWS TIJDSCHRIFT. Het derde nummer van het Zeeuws Tijdschrift is verschenen en daarmee begint dit fraai uitgevoerde blad reeds een trouwe en welkome gast te wor den. Een gast die ons ook ditmaal weer meer interessante dingen vertelt. Bij voorbeeld van De Zeeuwse Nachte- gael, de Zeeuwse visserij, de ontwik keling van de boerderij in het Zeeuwse landschap, Vlasindustrie op Schou- wen-Duiveland en van de merkwaar dige graven in de kerken te Aarden burg en Sluis. DODELIJK ONGEVAL TE BERGEN OP ZOOM. Onder de gemeente Steenbergen werd Zaterdagavond een Solex-rijder, de heer A. Roeiands uit Steenbergen op de grote verkeersweg van Bergen op Zoom naar Steenbergen aangereden door een luxe auto bestuurd door de heer Van M. uit Bergen op Zoom. De heer R. bekwam zware verwondingen en werd naar het ziekenhuis overgebracht. Zondagavond is hij aldaar aan de bekomen verwon dingen overleden. De heer R. was 48 jaar, gehuwd, doch had geen kinderen. Uitverkoop. De boekwinkels in Bad Wildungen (Amerikaanse zóne) hebben alle voorradige woordenboeken uitver kocht. De kopers waren voor het meren deel vrouwen. Binnenkort zullen Franse troepen in Bad Wildungen gestation- neerd worden. STICHTING VOOR DE LANDBOUW STELT WIJZIGINGEN VOOR. Zoals te verwachten was, hebben niet alleen do Walcherse gemeentebesturen bezwaren tegen het ontwerp Streekplan Walcheren, maar worden ook van de zijde van de landbouw tal van bezwaren geopperd, De Stichting voor de Landbouw in Zeeland heeft deze bezwaren in een rapport samengevat, waarbij tal van wijzigingen in het ontwerp Streekplan worden voorgesteld, O.m. wordt daarin gezegd, dat een vliegveld voor Walcheren niet noodzakelijk is; men zou alleen geneigd zijn over de bezwaren heen te stappen, wanneer in 't belang van de defensie aanleg van een vliegveld op Walcheren nodig wordt geoordeeld. Allereerst acht de Stichting de mini- wordt, dat de totale oppervlakte van de mumbedrijfsgrootte van een bouwper ceel van 0.15 ha. voor een landhuis te groot en men stelt daarom voor deze tot 0.10 ha. terug te brengen. Hetzelfde geldt voor de terreinen voor zomerhuizen. Per ha. mogen volgens het ontwerp 12 zomerwoningen worden ge bouwd, doch men wil dit aantal opge voerd zien tot 20. Voorts wordt het on aanvaardbaar geacht, dat de terreinen voor zomerwoningen als bos moeten worden gebruikt, aangezien deze terrei nen ten dele nog bij akkerbouw- en vee teeltbedrijven in gebruik zijn. De bebos sing dient, naar de mening van de Stich ting, slechts aangebracht te worden, zo dra tot de bouw van zomerhuizen wordt overgegaan. De grootte van de bouw percelen voor hotels wil men terugge bracht zien van 0.40 ha. tot 0.20 ha. WERKGEBIEDEN. Het is de Stichting niet duidelijk, waarom voor de tot haven- en industrie terrein bestemde gronden bepaald bij een bedrijf behorende grond tenmin ste 9 ha. moet zijn. Voorts wordt be zwaar gemaakt tegen een minimum grootte van het bouwperceel van 0.50 iia. Men wil dit teruggebracht zien tot 0.40 ha., daar in de practijk blijkt, dat vele bouwpercelen aanmerkelijk kleiner zjjn dan 0.40 ha. Wat betreft de bewo ning van agrarisch gebied is men van oordeel, dat deze hoofdzakelijk gericht dient te zijn op de huisvesting van de boeren en tuinders en in mindere mate op de huisvesting van de arbeiders. Verder staat de Stichting op het standpunt, dat de schoonheid van het platteland niet door dwingende ruimte- kundige voorschriften gehandhaafd of bevorderd kan worden. Men stelt voor in de voorschriften te vermelden, dat voor ieder agrarisch be drijf een eenge'zinshuis mag worden ge bouwd, indien in het agrarisch gebied nog geen bedrijfswoning aanwezig is. Teneinde te voorkomen, dat toch bur gerwoningen zouden verrijzen, stelt men voor de bouw van bedrijfswoningen te onderwerpen aan de goedkeuring van B. en W., die daartoe een speciale com missie moeten horen. Deze commissie zou moeten bestaan uit één vertegen woordiger van het Prov. Bestuur, één van het min. van Landbouw en één van de Stichting, Daar er zeer grote bedrij ven zijn, die het nodig maken, dat er meer dan één bedrijfswoning wordt ge bouwd, stelt men voor, dat G.S. op ad vies van de commissie ontheffing kun nen verlenen. Aan boeren en tuinders zal voorshands een grote mate van vrij heid moeten worden gegeven voor het bouwen van landarbeiderswoningen. De Stichting is daarnaast van mening, dat een te veelvuldige bouw van landarbei derswoningen, anders dan in de dorps kernen, niet gewenst is. Tenslotte wordt verzocht de inhoud van de landarbeiderswoningen van 275 op 300 kub. m. te brengen. VLIEGVELD. De Stichting maakt ernstig bezwaar tegen de artikelen in het ontwerp, waar in een zeer grote oppervlakte grond tot luchtvaartterrein, obstakelterrein en naderingszone-stroken wordt bestemd. De noodzaak van een vliegveld wordt ten stelligste ontkend. Het onttrekken van landbouwgronden voor een vlieg veld zou alleen gerechtvaardigd zijn, in dien de militaire omstandigheden dit noodzakelijk maken. Naast de hierboven geschetste alge mene bezwaren tegen het ontwerp Streekplan heeft de Stichting ook nog bezwaren tegen enkele détails, zoals het landhuisterrein en het vroongebied bij Oostkapelle en het kampeerterrein bij Domburg. Vandaag, naar oud, reformatorisch gebruik, gaan de Zeeuwen op naar Gods Huis, om des Heren zegen te vragen over het werk, dat de landman in het zweet zijns aanschijns op de akker gaat verrichten. Niet lang zal het duren of het is lente. De vogels hebben de nadering van het zachtere jaargetijde het eerst bespeurd en zie ze (en hoor ze) al druk aan het werk: het nest moet worden gebouwd en het vogelgezin moet worden gesticht. Ook de grond heeft het bespeurd, dat de zon langer en hoger aan de dag- hemel staat. Er loopt al veel uit, het jonge groen laat zich heel bedeesd al zien, en zo straks wordt het een weelde van bloesem, groen en allerlei kleuren. Het wordt lente en de natuur ontwaakt uit winterslaap. Ook de mens gordt zich aan voor de nieuwe periode, die aanbreekt. Waarin er veel inspanning van hem wordt gevraagd. Maar wanneer hij gezond is, gordt hij zich met blijdschap aan. Het is heerlijk om weer aan de slag te kunnen gaan. Biddag vieren is een heel oud ge bruik. Het dateert uit de tijd, toen land bouw en veeteelt hét bestaansmiddel was. Op een of andere manier was ieder daarvan afhankelijk. Men wilde dat toen graag erkennen en vandaar dat stedeling en dorpeling de Biddag graag hielden. Want juist de landbouw leert ons, dat wij de dingen niet in eigen hand hebben. Dat je er niet bent met ploe gen, eggen, zaaien.Dat je afhan kelijk bent, absoluut afhankelijk van God. Die moet de wasdom geven. Aan Zijn zegen is alles, ook de oogst, gelegen. Als de oogst mislukt, komt er dure tijd en hongersnood. Vandaar dat stedeling en dorpsbe woner toen opgingen, elk jaar op nieuw, naar Gods Huis, om Gods ze gen over de akker af te smeken. De stedeling doet het niet meer. Hij laat de landbouwer alleen gaan Het moderne leven heeft ons ver uit elkaar gedreven. De stedeling weet weinig van de zorgen van de boer, hij ziet niet meer de samenhang van de dingen. „Elk voor zich", dat is de leus; waarom zou een stedeling voor een boer gaan bidden? Die rooien het wel, zegt men in de stad. Het is een heel oud gebruik. Maar ook op de dorpen gaat het dikwijls niet zoals het mag en moet gaan. Niet alleen de stedeling laat verstek gaan, er zijn ook landbouwers, die hun plaats in de kerk vandaag ledig laten. Want ook de landbouwer is onaf hankelijker geworden en meer verze kerd van zijn bestaan. In Groningen vereert men de kunstmest als een moderne afgod; en er zijn richt prijzen, landbouwpotjes, die millioeneü bedragen, de melk en de eieren liggen goed in de markt en de vleesprijzen zijn hoog. En met de deviezenschaarst® is de tarweprijs hoog en de aardappel niet goedkoop. Vorig jaar zei me een boer: d'r groeit te veel, d'r moest wat minder zijn, dan liep 'tmet de prijs beter Zo'n boer gaat niet bidden of zo hij het doet, dan doet hjj 't, omdat biddag een heel oud gebruik is. Hij deed beter het maar te laten. Het is geen heel oud gebruik. Het is een voorrecht, het is een Het is geen heel oud gebruik. Het is een voorrecht, het is een dure plicht biddag te houden. Gebruiken, die geen zin hebben, dienen afgeschaft. Trouwens ze schaf fen zichzelf af. Biddag heeft een diepe zin. Dat geldt voor stedeling en voor dorpsbewoner. Dat geldt voor deland- bouwer, de arbeider, de middenstan der, de ondernemer, de visser, de win kelier, de ambachtsman. Voor ieder, zelfs voor de minister van financiën. Alles en allen hangt samen. Het leed van de een is ook dat van de ander. De voorspoed van de een is ook de voorspoed van de ander. De hele we reld hangt samen. Meer misschien dan vroeger wordt ons dat nu weer be wust. Ja zeker, we hebben nu contracten, kunstmest, reglementen en verorde ningen. Maar aan Gods zegen is alles, alles gelegen. Het oer-oude ambacht is de land bouw. We willen de landbouw eren als er geen brood is, moet ook de fa briek sluiten. Daarom moet ook de stedeling achter de dorpsbewoner aan. Biddag houden: het hoofd neigen en de handen vouwen en God bidden om zegen over onzer handen werk. God is het geven niet moede. Wat is dat niet een wonder van genade. Laten wij niet moede worden te bidden. V. J. S. H. DE BILT ZEGT Veel wind. Weersverwachting geldig tot van avond: Wisselende bewolking en plaat selijk enkele buien. Matige tot krach tige en langs de kust tijdelijk harde wind tussen Zuid en Zuid-West. Iets minder zacht dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1