Eén stap voorwaarts en twee achteruit" PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND tf Conclusie na samenkomst der plaatsvervangers te Parijs FELLE CR1TIEK VAN GROMYKO Prins Bernhard vertrekt 24 Maart naar Z.-Amerika. Aflevéring margarine en bak en braadvet onder controle. Gevallen in Korea. Oefening „Crescendo"op deVeluwe k SNIPPER NIEUWS Bereiken van de 38ste breedtegraad de overwinning? „De kleine beurs zal het gelag moeten betalen' Nederlanders leverden de Chinezen geen munitie Middelburgse gemeenteraad verwierp protest van opkopers Uitgave S lichting „Zeeuvvsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. SO, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAKRGANG No. 1813 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord DINSDAG 13 MAART 1951 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron V. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; 3. S. Hoek, Middelburg; 3. Hommes, Nieuwdorp; Dr K." Huizenga, Middelburg; 3. Hujjssen, Terneuzen; H, Jansen, Me- liskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds O. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Woensdag: Zon op 6.59 u., onder 18.41 u.; Maan op 8.56 u., onder 1.56 u. Hoogwater op Woensd. 14 Maart Vlissingen: 5.46 u. 1.71 m., 18.09 u. 1.58 m.; Terneuzen: 6.16 u. 1.90 m., 18.40 u. 1.79 m.; Wemel- dinge: 7.25 u. 1.45 m., 19.47 u. 1.39 m.; Zierikzee: 7.06 u. 1.22 m., 19.27 u. 1.16 m. De plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken van de „grote vier" wngen Maandag bun tweede week van besprekingen aan om tot de op stelling van een agenda te komen van door bun chefs te bespreken punten. tiromyko heeft het tweede punt van zjjn agenda veranderd om, zoals een Russische woordvoerder tegenover de journalisten verklaarde, „tegemoet te komen aan de westerse bezwaren l.v.m. een terugtrekken der bezettingstroepen uit Duitsland." Het gewijzigde agendapunt luidt: „be spreking van het herstel der Duitse eenheid en het sluiten van een vredes verdrag met Duitsland", terwijl het oor spronkelijk was: „bespreking van het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland en de daaruit voortvloeiende terugtrekking der bezettingstroepen". Op de bijeenkomst oefende Gromyko heftige critiek uit op de Zaterdag j.l. door de westerse plaatsvervangers voor gestelde wijzigingen in hun agenda. „Het nieuwe voorstel is nog slechter dan het oude", aldus de Russische af gevaardigde, die verklaarde er bezwaar tegen te hebben, dat het punt der Duit se herbewapening gelijk op wordt be handeld met de bewapening van andere landen. „IK BEGRIJP NIET...." De Franse vertegenwoordiger Parodi zei, dat de Sowjet-Unie Oost-Duitsland op gelijke voet met andere staten had behandeld door het toe te staan de z.g. verklaring van Praag mede te onder tekenen. „Daarom", aldus Parodi, „be grijp ik niet, hoe Gromyko de westerse mogendheden ervan kan beschuldigen West-Duitsland op gelijke voet met an dere mogendheden te behandelen, door Duitsland in het eerste punt van de Z.K.H. Prins Bernhard, die, zoals be kend, op verzoek van de regering een officiële reis naar Uruguay, Argentinië en Chili zal maken, zal Zaterdag 24 Maart vertrekken. De Prins zal op de heenreis in Europa gedeeltelijk gebruik maken van de Dakota, die daarvoor be schikbaar is en verder van het lijntoe- stel van de K.L.M. op Zuid-Amerika. Maandag 26 Maart zal de Prins te Montevideo arriveren. Het officiële bezoek aan Uruguay eindigt op 1 April. Het officiële bezoek aan Argentinië loopt van 3 tot 10 April waarna de Prins naar Santiago de Chile vliegt, alwaar het bezoek zal duren tot 17 April. Na een bezoek aan het Chi leense en Argentijnse merendistrict zal de Prins nog een bezoek brengen aan de Nederlandse landbouw-nederzetting in de omgeving van Bahia Blanca. Met het K.L.M.-toestel, dat op 28 April te Schiphol arriveert, zal Prins Bernhard de reis terug maken. Het gevolg van Z.K.H. bestaat uit dr F. A. de Graaff, particulier secretaris, maj. C. C. Geertsema, adj. van Z.K.H., majoor-vlieger G. Sonderman, adj. in buitengewone dienst van H.M. de Ko ningin en luit. t. zee le kl. A. F. Eibers adjudant van Z.K.H., terwijl de heer C. Sesink, hoofdcommissaris der Rijkspo litie eveneens de reis meemaakt. dat Generaal Eisenhower en de atoombom. In Washington is medegedeeld Eisenhower voor de senaatscommissies voor buitenlandse betrekkingen en ge wapende strijdkrachten heeft ver klaard, dat hij in geval van oorlog „on middellijk de atoombom zou gebrui ken, als dit de afloop van de slag ten goede zou komen". Het gebruik van de atoombom zou moreel verantwoord zijn, „daar Ame rika geen oorlog zal beginnen". „Het domste ding", dat het Kremlin zou kunnen doen, was een uitputtings oorlog tegen de Verenigde Staten te beginnen. „Geef mij een klein leger van zeg twaalf divisies", aldus Eisenhower, „ik zou deze dan b.v. in het schiereiland Bretagne, in Frankrijk, kunnen onder brengen, waar zij door onze eigen zee- en luchtmacht zouden worden gedekt en ik geef u de verzekering, dat geen enkel Russisch leger ter wereld in staat zou zijn om ze ook maar een haar op het hoofd te krenken." agenda der westelijken op te nemen." Gromyko antwoordde, dat deze twee zaken niet met elkander konden worden vergeleken. Oost-Duitsland was te Praag vertegenwoordigd geweest om na te gaan hoe het zijn verdragsverplich tingen zou kunnen nakomen. Deze op zet streefden de westerse staten niet met West-Duitsland na. Woordvoerders van de drie westerse landen verklaarden later: „De bijeen komst van Maandag betekende een stap voorwaarts en twee achteruit." Landingsactie in Indo-China. 300 Franse en Vietnamese manschap pen van de stoottroepen hebben een landing uitgevoerd op het eiland Cath- ba, bij de voornaamste haven in de Ton kindelta, Haipohong. De Franse troepen werden in de nau we dalen bestookt door eenheden van de Vietminh. Zij trokken zich terug, doch wisten bij een tweede poging een geslaagdp landing te verrichten. "Ontheffing electriciteitsbeschikking 1950. De directeur-generaal van de ener gievoorziening heeft onheffing verleend van bet bepaalde in de electriciteitsbe schikking 1950 t.a.v.: 1. Het verbruiken van electriciteit voor lichtreclame, inhoudende de aan duiding van naam en of bedrijf t.b.v. de volgende inrichtingen: hotels, café's en restaurants; verkoopautomaten; taxi standplaatsenbenzinestations, gat ages en onderhouds- en reparatie-inrichtin gen; ziekenhuizen, kraaminrichtingen en apotheken; theaters, bioscopen enz. 2. I-Iét verbruiken van electriciteit voor lichtreclame in voor het publiek pegankelijke inrichtingen gedurende de tijd, dat deze voor het publiek geopend zijn. Een vliegtuig dat van het filmdoek de zaal in vliegt terwijl de toeschouwers het geluid van de motoren boven hun hoofden zullen horen.. Dat is het novum waaraan Canadese en Britse filmtech nici thans werken. De film met het driedimensionale geluid en filmbeeld zal binnenkort de toeschouwers als nieuw realisme in de geschiedenis der cinema tografie worden gebracht. Het Bedrijfschap voor margarine, vetten en oliën heeft de producenten van margarine en van bak- en braad vet de verplichting opgelegd, thans per week niet meer van deze produc ten af te leveren dan zij in de periode van 7 tot 28 Januari 1951 gemiddeld per week hebben afgeleverd. Dit geldt zowel voor margarine en bak- en braadvet in verpakking van een kwart en een half kilogram als voor margarine in blikverpakking. Deze maatregel, welke analoog is aan die voor tarwebloem, -meel en -griesmeel, heeft volgens het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening ten doel zonder moeilijkheden voor een normale voorziening aan de mó gelijkheden van speculatieve voor- raadvorming en geforceerde verkoop een einde te maken. Er wordt nog altijd meer in» dan uitgevoen In Januari bedroeg de Nederlandse invoer ruim 789 millioen gulden, zo weet het C.B.S. te vertellen. Dit Is ruim 200 millioen meer dan in de eerste maand van 1950. De totale uitvoer in Januari bedroeg minder, n.l. bijna 524 millioen gulden, terwijl in Januari van het vo rige jaar voor ruim 395 millioen werd geëxporteerd. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens de actie b\j Hoengsong op' 13 Februari j.l. is ge sneuveld de 23-jarige korporaal P. G. Kruyt, legernummer 290106000, uit 's- Gravenhage. HU was beroepskorporaal en diende destijds bU het regiment verbindings troepen. HU was ongehuwd. Op dezelfde dag sneuvelde de adju dant- onderofficier-instructeur M. Schu- rlnga, legernummer 160610000, afkom stig uit Eindhoven. Martin Schurlnga was 35 jaar oud. HU maakte deel uit van het corps be roeps-onderofficieren der koninklUke landmacht. HU diende verscheidene ja ren ln Indonesië en was daar o.m. ge detacheerd bU de militaire politie. In de loop van 1950 repatrieerde hij en meldde hU zich bU het Nederlands de tachement Verenigde Naties. HU was gehuwd en vader van vier kinderen. DE KABINETSFORMATIE. De informateur, prof. Romme, heeft gistermorgen bij zich ontvangen de heer H. H. Wemmers, thans één der direc teuren van de Staatsmijnen. De heer Wemmers is partijloos en beschouwt zich als een exponent van de gedachte van de „derde macht". Men mag aan nemen, dat prof. Romme hem heeft ge vraagd, of hij ev. voor een ministens- zetel in aanmerking wenst te komen. De heer Wemmers zal zijn antwoord nader overwegen. Voorts heeft prof. Romme besprekin gen gevoerd met de heer Tilanus en met de heer Stokman. Nog heeft hij achter eenvolgende bezoeken gebracht aan dr Drees, met de heren Wemmers, Mulde- rije en Staf. De informateur heeft tegen heden middag de voorzitters resp. waarnemen de voorzitters van de Tweede Kamer fracties van de K.V.P., de P.v.d.A, de C.H.U. en de V.V.D. bij zich genodigd. De „Jacob van Heemskerck" in Vlissingen. Gistermiddag is op de rede van Vlis singen aangekomen Hr. Ms. luchtverde digingskruiser „Jacob van Heemskerck''. Het schip gaat veertien dagen bij „De Schelde" in het dok en zal daarna dienst doen als matrozen-opleidingsschip. de mobilisatiecentra werden hun leger onderdelen naar het concentratiegebied overgebracht. De 44ste regimentge vechtsgroep, onderdeel van het eerste „blauwe" legercorps, legerde zich rond Nunspeet-Oldebroek. Het Westland, de „roden" dus, heeft zijn versterkte grens- detachementen hun opstellingen volle dig doen innemen. De toestand langs de grens is zeer gespannen, mede door een grensincident bij het „Kasteel Staver- den", waar een „blauwe" patrouille door de agressieve „roden" is beschoten. Eerste bijdrage voor verdediging van West-Europa. Van vandaag af tot en met VrUdag 10 Maart wordt op de Veluvve onder het wakend oog van generaal-majoor A. T. C. Opsomer, commandant stryd- krachten te velde (C.S.V.), de oefening „Crescendo" gehouden. Een oefening, die de training zal afsluiten van de lich ting 1949 II (ruim 6000 man), de eerste bijdrage van Nederland aan de West- Europese verdediging. Zoals minister s' Jacob heeft bekend gemaakt, zal deze bijdrage in 1955 230.000 man bedragen. De uit de lich ting 1949 II gevormde 44ste regiment gevechtsgroep, in oorlogscadrering; 6200 man omvattend, zal gedurende drie da gen en nachten opereren tegen een voor dit doel geformeerde tegenpartij. Er zullen dus twee legers zijn, het „blau we" van Oostland en het „rode" van Westland. De fictieve grens tussen deze twee landen loopt van het IJsselmeer via Hulshorst, Ermelo, Staverden, Nieuw- Millingen, Kootwijk en Otterloo naar Oosterbeek en verder langs de rivieren naar het Zuiden. Tussen beide „landen" bestond reeds geruime tijd een gespan nen toestand, die ertoe leidde, dat in begin Maart de mobilisatie werd afge kondigd. De „blauwen" hadden hun mo bilisatie op 10 Maart j.l. voltooid. Via De Britse regering zal mogelijk trachten de parafering van het verdrag betreffende het plan-Schuman te ver hinderen of haar veto uitspreken over de uitvoering in Duitsland van de fun damentele bepalingen van het plan, zo meldt de correspondent van de „New York Times". De federatie van West- Duitse vakverenigingen heeft zich aan gesloten bij de afwijzende houding, wel de industriëlen in het Ruhrgebied tegen over het plan-Schuman blijven aanne men. De opperste Sowjet van de U.S. S.R. heeft een wetsontwerp goedge keurd, waarbij oorlogspropaganda als een ernstige misdaad tegen de mensheid wordt verboden en ieder, die er zich aan schuldig maakt, als een gewone misdadiger wordt behandeld. De Ame rikaanse regering zal van heden af op treden als uitsluitend importeur en ver koper van tin. Gordon Dean, voor zitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, verklaarde Maan dag, dat er plannen waren om atomische proefnemingen te verrichten, hetzij in de buurt van Las Vegas (Nevada), het zij op Eniwetock of op andere plaatsen. Het Noorse parlement heeft het voor stel aangenomen, dat Noorwegen moet deelnemen aan het gemeenschappelijke verdedigingssysteem voor Europa met een gezamenlijke strijdmacht. In Ant werpen en de Scheldemond begonnen gisteren de bemanningen van sleepboten een staking voor hoger loon. Een één persoon Gloster „Meteor" straaljager van de luchtstrijdkrachten (vliegbasis Leeuwarden) heeft gistermiddag in de omgeving van Hardegartjp (Fr.) een noodlanding moeten maken. De jager werd zeer ernstig beschadigd. De piloot werd slechts licht gewond. De douane te Rotterdam heeft de 42-jarige Chinese matroos Lau Kha Hoo aangehouden. De man was in het bezit van 750 gram opium. De West Berlünse politie heeft buiten het gebouw van de onder Sowjetcontróle staande radio-omroep in Berlijn enkele borden geplaatst waarop de adressen zijn vermeld, van de niet onder Russi sche controle staande stations. Het is n.l. gebeurd, dat vluchtelingen uit de Oostelijke sector het gebouw betraden, om eens een boekje open te doen over de toestanden in de Russische zóne. Ze werden dan prompt gearresteerd. ONGEREGELDHEDEN IN ESSEN. Tien politiemannen en een onbekend aantal communisten werden gewond tijdens botsingen, die ontstonden tjen de politie 'n bijeenkomst van ongeveer 600 leden van de „vrije Duitse jeugd" sloot. De bijeenkomst moest sluiten toen de deelnemers trachtten ongeveer 30.000 communistische propaganda- pamfletten uit het gebouw te bren gen om die op straat uit te delen. De communisten gooiden stoelen naar de politie, die van gummistokken ge bruik maakte. De politie nam de pam fletten in beslag. Generaal Ridgway, bevelhebber van het achtste leger ln Korea, heeft ver klaard, dat, als de oorlog ln Korea b|j de 38ste breedtegraad eindigt, dit een geweldige overwinning voor de Ver. Naties zou betekenen. Het zou een onmetelijke nederlaag voor China zijn, als het er niet in zou slagen de troepen der V.N. in zee te drijven. Ridgway zei, dat door het offensief van de verbonden troepen in centraal Korea het communistische leger niet meer in staat was een verrassend tegen offensief te lanceren, „Wij hebben het initiatief en wij hebben alle communis tische pogingen om het ons te ontne men, gebroken", aldus de generaal. Naar schatting is de verhouding tus sen de communistische verliezen en die van de Verbondenen bij het zes dagen geleden begonnen offensief als 60 staat tot één. Piloten van duikbommenwerpers van de Amerikaanse vloot verklaarden Maandag, het spoorwegverkeer in Noord-Korea tot stilstand te hebben ge bracht en een opdracht te hebben uit gevoerd, die twee maanden in beslag genomen heeft. C.N.V.-voorzittter over verhoging suikerprijs: Besluit gaat rechtstreeks in tegen advies S.E.R. „Op de meest onsociale wyze is de de- mlssionnaire regering, zonder enig over leg met het georganiseerde bedrijfs leven, bezig de eindjes aan elkaar te breien. Beoogt men met de prijsverho ging van de suiker consumptiebeper king? Want deze prijsverhoging gaat verder dan voortvloeit uit de prijsont wikkeling. En daardoor zal de kleine beurs het gelag moeten betalen. Mocht men inderdaad consumptiebeperking be ogen, dan zou men toch moeten over gaan tot distributie met bonnenstelsel." Aldus de voorzitter van het C.N.V., de heer M. Ruppert, ln een commentaar op het besluit van de raad van vak- centralen, een telegram te zenden aan de ministerraad n.a.v. de verhoging van de suikerprijs (zie pag. 8). De heer Ruppert was van mening, dat de loon- en salaristrekkenden hun aan deel in de gebruiksbeperking reeds bijna geheel, zo niet geheel hadden geleverd. Het is nu de beurt van de hogere in- komsttrekkenden. Beziet men de verho ging van de suikerprijs, dan is zonne klaar, dat deze rechtstreeks ingaat te gen het advies van de S.E.R., want een zo belangrijk volksvoedsel als suiker drukt in verhouding zwaarder op de ge zinsuitgaven van de lagere dan van de hogere inkomenstrekkenden. Wat men nu doet is, aldus de heer Ruppert, de invoering van wat de En gelsen noemen „rantsoenering via de portemonnaie". Dat is de meest onso ciale rantsoenering, die zich laat den ken, daar zij immers het sterkst werkt bij de kleine beurs. Naar zijn mening mag men verwach ten, dat een regering ernstig rekening houdt met het hoogste orgaan van het bedrijfsleven. En dat spreekt te ster- De waarheid over de slag bij Hoengsong. niet genoeg om er nog eens een batal jon mee te bedelen. Daarom zond onze commandant genoemde officier door naar het hoofdkwartier van ons regi ment. Dat is alles. Dat zijn de nuchtere fei ten. De Rok-officier stond te goeder naam en faam bekend, zowel bij de Ko reanen als bij ons. De Chinezen laadden dus niet hun „vuurmonden" met onze munitie (noch wij, noch zij hadden trou wens artillerie). Niet „enkele Nederlandse soldaten be antwoordden het vuur"., maar het gehele Nederlandse detachement heeft zich ge durende meer dan drie uur lang met hand en tand tegen de grote overmacht Chinezen verdedigd, waarbij het schie ten geen seconde van de lucht was. Het kostte ons een tiental doden en een veelvoud daarvan aan gewonden Luitenant Tinus de Haan heeft niet het „bloedbad overleefd", maar is er zelfs helemaal niet bij betrokken ge weest. Hij was op het moment van de overval op verkenning naar onze zo veelste nieuwe plaats van bestemming, waarheen we nog die avond zouden „moven". Hij hoorde van de gebeurte nissen pas de volgende morgen Het vermoeden kan slechts bestaan, dat genoemde journalist het gehele ver haal vanuit Tokio vanachter zijn schrijf tafel heeft bedacht, welk vermoeden voor de leden van het Nederlands deta chement een absolute zekerheid is." Onverantwoord geschrijf van buitenlands journalist. De eerste luitenant Wim Dussel heeft d.d. 4 Maart uit Korea aan de leger- voorlichtingsdienst het volgende ge schreven „Met verbazing, ja, met ontsteltenis hebben wij in de kranten, die ons na de overval op Hoengsong uit Nederland bereikten, het bericht gelezen, dat over ste den Ouden door een laaghartige Chi nese streek gedood zou zijn met muni tie, die het Nederlandse detachement hun zou hebben geleend. Degene, die dit nieuws de wereld in zond, was een journalist van een bui tenlands persbureau, die tentijde van de overval niet bij het detachement was sterker nog: er nooit geweest is en naar wij hopen ook nooit zal komen. Wat deze journalist bezield heeft dit artikel te schrijven is ons een raadsel. Wat zijn dan wel de feiten? In de middag van de twaalfde Febru ari kwam onze tolk, een Zuid-Koreaans officier, die al enkele maanden bij ons werkt, met een collega van de Rok-di- visie op de commandopost van overste den Ouden. De Rok-officier vroeg, of het Neder lands detachement hem aan munitie zou kunnen helpen voor één van zjjn batal jons. Overste den Ouden heeft dat niet ge daan. Het Nederlands detachement had weliswaar munitie genoeg, maar zek»r VERORDENING LOSSEN EN LADEN VAN SCHEPEN AANGENOMEN. Gistermiddag heeft de Middelburgse gemeenteraad weer een aantal belang rijke hesluiten genomen, engeld verdiend, daar de post „onvoorzien" door diverse transacties aan het eind van de vergadering was gestegen in plaats van teruggelopen. Een protest van de Middelburgse opkopers tegen het ophalen van oud papier door personen, daartoe aangewezen door de Burg. Instelling van Maatschappelijke Zorg, verwierp de raad. Verder werd besloten het Stad huis open te stellen voor bezichtiging, waarvoor 25 ct. entrée betaald moet worden. Op voorstel van verschillende raadsleden behoeven de kinderen beneden 16 jaar slechts 10 ct. te betalen, mits zij onder geleide zUn. Tot voorzitter van het college van het college van curatoren van het gymnasium werd ge kozen mr Th. Portheine. Tot onder wijzeres aan de O.L. school aan 't Zand werd benoemd mej. C. Temme te Mid delburg. De verordening van tijdelijke ziektekostenregeling, waarbij de ge meente-ambtenaren een tegemoetko ming in hun ziekteverzekering wordt verstrekt en waarover in de vorige ver gadering de stemmen staakten, werd nu aangenomen. Voor stemden mevr. de Vlieger, de heren Flipse, van Loo, Breel, Schuitema, 't Westende, Berenpas, Kö- geler, Meliefste en Geers; tegen de he ren Hoek, Wattel, Schot, Schenk, Hes- selink, van Empei, Wondergem en Flierman. Het subsidieverzoek van de L.J.G. in Zeeland werd aangehouden. Z.h.s. werd vervolgens het voorstel om subsidie te verlenen voor het werk van de samenwerkende verenigingen Groe ne Kruis, Ver. voor Diaconessenarbeid en Wit-Gele Kruis, aangenomen. PROTEST. Het voorstel tot wijziging van de Alg. Politieverordening, waardoor personen, door de Burg. Dienst voor Maatsch. Zorg aan te wijzen, oud papier kunnen ophalen, werd z.h.s. aangenomen. In een brief van de ondervakgroep voor oude metalen en afvalstoffen afd. Zuid-West Zeeland werd gezegd, dat men waar dering kon hebben voor het sociale ele ment in het plan van de directeur van. de Maatsch. Zorg, doch daarnaast voel de men zich bedreigd, omdat de ge meente min of meer als handelaar in oude materialen gaat optreden. Boven dien moeten de leden van de ondervak groep, willen ze het bedrijf van opkoper kunnen uitoefenen, een proef van be kwaamheid afleggen, terwijl nu perso nen worden ingeschakeld, die geen proef hebben afgelegd. Tenslotte betoogde men, dat de toch al geringe inkomsten der opkopers nog verder zullen terug lopen. Gevraagd werd de opkopers in te schakelen bij doorverkoop. Zestien Middelburgse opkopers tekenden het door een Middelburgs advocatenkantoor opgemaakte protest. De heer J. S. Hoek (A.R.) zei, dat'de opkopers tot voor kort geen oud papier wilden hebben, doch nu de prijzen ge stegen zijn, interesseert men zich er plotseling voor. Toch voelde hij iets voor het standpunt van de opkopers; hij zou het verstandig van de gemeente vinden, wanneer men terugtrad, tenzij er werkelijk van een nationaal belang sprake is. De heer H. Flierman (Arb.) wees er op, dat het ophalen gratis geschiedt en dat het sociaal belang de doorslag moet geven. Mr P. van Empel (C.H.) was van mening, dat men de opkopers niets tekort deed. De heer B. A. Hesselink (V.V.D.) vroeg het ophalen te beperken tot oud papier. De heer M. Wattel (A. R.) wilde bij de doorverkoop de geor ganiseerde handel inschakelen. Wet houder A. J. Berenpas zei, dat voorop stond de rehabilitatie van werkkrach ten. Hij wees erop, dat ook kinderen oud papier ophalen voor de kankerbe strijding, doch de penningmeester van de kankerbestrijding heeft nog niets ontvangen! De opkopers zullen van de ze actie geen geldelijke gevolgen onder vinden, daar de andere afvalstoffen ho ge prijzen opleveren. BEZICHTIGING STADHUIS. Het voorstel van B. en W. het Stad huis voor bezichtiging open te stellen op Donderdagen van 1012 en van 13% —15% en op Zaterdagmiddag van 14 16 uur werd algemeen toegejuicht. B. en W. namen het voorstel van de heer L. J. Breel (Arb.) over om op Donder dagen het Stadhuis van 1015% uur doorlopend open te stellen. De entrée- prijs f0.25 werd bezwaarlijk ge vonden voor groepen schoolkinderen; men besloot aan kinderen onder geleide beneden 16 jaar toegang te verlenen tegen betaling van f 0.10. ARBEIDSVREDE. Een langdurig debat ontstond over het voorstel tot het vaststellen van een verordening op het laden en lossen van schepen. Er zou hierbU oneerlijke con currentie zpn voorgekomen. Volgens B. en W. zon een vertegenwoordiger van de arbeiders hebben gevraagd een rege ling te treffen, waardoor alleen door werknemers, ln dienst van een bonafide onderneming, de schepen kunnen wor den veriaden. De meerderheid van de commissie voor de strafverordening had zich er tegen verklaard, omdat het met de con currentie h.i. wel losliep. De heer P. Me liefste (A.R.) zei, dat het niet op de weg van B. en W. lag de onderneming te beschermen, temeer daar de Rijks bemiddelaars hiertoe nog niet zijn over gegaan. De heer Flierman betoogde, dat hoe vrijer de maatschappij gelaten werd, hoe meer de arbeiders daarvan de dupe werden. De heer Wattel meende, dat het voorstel op onjuiste voorlichting be rustte. Uit gevoerde gesprekken was hem gebleken, dat de arbeiders niet op de hoogte waren van de namens hen gevoerde actie. De burgemeester wees erop, dat het hem verwonderde, dat vooral de vertegenwoordigers van de arbeiders in de raad tegen het voorstel waren. Volgens de burgemeester was het verzoek mede in overleg met de directeur van het Gew. Arbeidsbureau gedaan. De heer Meliefste repliceerde nog, dat hij er niets van begreep, daar door de Stichting van de Arbeid en de Soc. Economische Raad na de bevrijding toch alles in het vrije overleg wordt gere geld. „Men zoekt nu bij de plaatselijke overheid bescherming", aldus spr., „om dat het in Den Haag mislukt is." De verordening werd met 12 tegen 6 stem men aangenomen. Tegen stemden de heren Wattel, Schot, Hesselink, van Empel, Flipse en Meliefste. ker, nu de regering demissionnair is en het gebruikelijke contact met de volks vertegenwoordiging mist. Door de bonafide vakbeweging voor bij te lopen heeft de regering het slechtst denkbare begin gemaakt met het treffen van bijzondere maatregelen, waartoe de wereldsituatie nu eenmaal noopt. Dat heeft de vakbeweging aller minst verdiend. En het spreekt vanzelf, dat zü ook niet bereid is voor enige op deze wijze tot stand gekomen maatregel verantwoordelijkheid te aanvaarden. DE UITBREIDING VAN DE BRITSE VLOOT. De parlementaire secretaris van de Britse admiraliteit, Callaghan, heeft het Lagerhuis verzocht een bedrag van 278 millioen pond sterling toe te staan voor uitgaven voor de Britse marine in het komende belastingjaar, hetgeen 40 pet. meer is dan het vorige jaar. Wan neer het zich over drie jaar uitstrek kende Britse vlootbouwprogramma is voltooid, zullen 232 schepen aan de Britse vloot zijn toegevoegd. OPENHARTIGE 1Y AL VAN SJAHRIR. „Reizend door verschillende gebieden van Indonesië kreeg ik de Indruk, dat de binnenlandse vraagstukken van ons land zich concentreren om het feit, dat het bestuur nog niet goed georganiseerd is", aldus deelde Sjahrir bij zijn terug keer uit Borneo en Celebes aan Aneta mede. „Het volk beseft de verkregen vrijheid nog niet voldoende, hetgeen on tevredenheid en verwarring tot gevolg heeft. Over 't algemeen is in geheel In donesië ontevredenheid te merken en van hoog tot laag weet 't volk eigenlijk niet wat gedaan moet worden sinds de vrijheid werd bemerkt. Men placht te zeggen, dat d: veiligheid 't voornaamste is, doch hetgeen op 't gebied van de vei ligheid gedaan is, heeft vrees gewekt) het zelfvertrouwen is gezakt". „Door de Eeuwen Trouw" „Helpt Ambon in nood". Naar wij vernemen hebben de hoofd besturen van de respectievelijke stich tingen „Door de eeuwen Trouw" en „Helpt Ambon in nood" in beginsel be sloten een ereraad in het leven te roe pen, teneinde te komen tot een oplossing van de tussen de beide stichtingen ge rezen moeilijkheden. „Door de eeuwen Trouw" had een ereraad voorgesteld van drie leden; de stichting „Helpt Ara bon in nood" ziet deze gaarne samen gesteld uit zes leden, niet behorende tot de respectievelijke besturen, adviseurs of de comité's van aanbeveling, plus een in onderling overleg aan te wijzen neu trale voorzitter. Publicatie van een eventuele uitspraak van deze ereraad zou dienen te geschieden wanneer een van beide stichtingen daarop prijs zou blijken te stellen. De bromfietser moet betalen, TENMINSTE ALS HIJ BROKKEN MAAKT. De bromfietser, die betrokken raakt bij een ongeval met een niet-motorrjj- tuig, zal ervaren, dat de wetgever hem slechts formeel beschouwt als een mo torrijder. Want de gelijkstelling met wielrijders geschiedt slechts voor wat betreft de bepalingen van het wegen verkeersreglement en niet voor wat de wegenverkeerswet bepaalt. Aangezien juist in deze wet de aansprakelijkheid is geregeld, wordt de bromfietser, als bestuurder van een motorrijtuig, aan sprakelijk gesteld voor de uit een on geval voor derden voortvloeiende scha de, tenzij hij bewijzen kan, dat de an dere partij schuld heeft of er overmacht in het spel is. De bewijslast wordt duS gelegd op de bromfietser. De A.N.W.B., die dit juridisch als fei telijk onjuist acht, heeft zich derhalve tot de minister van Verkeer en Water staat gewend met het verzoek stappen te ondernemen om tot de hiertoe be nodigde wetswijziging te geraken. INBREKERS SLOEGEN HUN SLAG, De textielhandelaar L. te Bussum, die geregeld diverse markten in ons land bezoekt, had de gewoonte zijn auto volgeladen met textielgoederen 's avonds in zijn garage te zetten. In de afgelopen nacht hebben in brekers deze gewoonte benut om hun slag te slaan. Via een zijdeur wisten zij in de ga rage te komen waarna zij met de volle auto zijn verdwenen. De schade aan textiel wordt geschat op 9 a 10 duizend gulden. De auto was zo goed als nieuw. Deze was verzekerd, de goede ren niet. VERFKRABBER ZONDER VUUR. De heer Troeder te Laren schijnt da verfkrabber van de toekomst te hebben uitgevonden. Het apparaat dat 2% kg weegt, werkt n.l. zonder vlam en ver wijdert oude verflagen langs zuivel mechanische weg door middel van een speciale carbunto-krabschijf. Het aan vreten van de ondergrond wordt voor komen door 'n afstelring met zekering. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING. Bij K.B. is toegekend de eremédaille, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau in brons, aan A. Oele, timmer man en metselaar in dienst van de fir ma R. Slotema v./h. M. H. van Hee, te Wissékerke. De chef der administratie van de Am sterdamse havendienst heeft zich schul dig gemaakt aan verduistering van een bedrag van f 27.000. DE BILT ZEGT: Wisselend weer. Weersverwachting geldig tot van avond: Wisselende bewolking met plaat selijk enkele buien. Matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid-Oost. Onge veer dezelfde temperaturen als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1