ZEEUWSCH DAGBLAD Nieuw voorstel der westerse mogendheden Kabinetscrisis is bekwaamheidscrisis" De conferentie der vier plaatsvervangers te Parijs GROMYKO HAD REEDS BEZWAREN Ons volk zal zware offers moeten brengen Zeeuws Consultatiebureau voor Alcoholisten in oprichting k SNIPPER A NIEUWS Hoefijzerverkeer voor Zeeuwsch Vlaanderen van vitaal belang De Zeeuwse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer is actief Uitgave Slichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. Efy, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. 6e JAARGANG No. 1812 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND MAANDAG 12 MAART 1951 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Hujjssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- liskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Slaan Dinsdag: Zon op 7.01 u., onder 18.39 u.; Maan op 8.30 u., onder 0.41 u. Hoogwater op Dinsdag 18 Maart: Vlissingen: 5.09 u. 1.83 m., 17.33 u. 1.75 m.; Terneuzen: 5.41 u. 2.01 m., 18.04 u. 1. 94 m.; Wemel- dinge: ,6.52 u. 1.52 m. 19.15 u. 1.50 m.; Zierikzee: 6.34 u. 1.27 m., 18.56 u. 1.26 m. De westerse mogendheden hebben op de conferentie van de plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken te Farjjs Zaterdag een nieuw ontwerp van redactie ingediend voor het eerste punt van een agenda voor de ministers conferentie, om te pogen aan de bezwaren van Russische zijde tegemoet te komen. Dit punt houdt in: bestudering van de oorzaken van internationale span ningen in Europa en van de middelen ter verzekering van een werkelijke en duurzame verbetering in de betrekkin gen tussen de vier landen, zoals maat regelen tot het uitschakelen van de vrees voor agressie, nakoming van hui dige verdragsverplichtingen en de be studering van het huidige peil van be wapeningen en vraagstukken betreffen de Duitsland. De Russische afgevaardigde Gromyko behield zich een gedetailleerd antwoord tot later voor. Hij gaf evenwel te ken nen, dat het nieuwe Westerse voorstel niet aan de Russische wens, dat Duits- lands demilitarisatie en remilitarisatie uitdrukkelijk zouden worden genoemd, tegemoet kwam. De Britse afgevaardigde Davies zei, dat het nieuwe ontwerp rekening hield DE KABINETSFORMATIE. Mr Meyuen en prof. de Gaaij Fortman wensen geen ministerszetel De informateur, prof. Mr C. Romme, heeft Zaterdagmorgen besprekingen gevoerd met Ir C. Staf, directeur-gene raal voor de Landbouw en vervolgens met mr H. Mulderije, advocaat te Am sterdam. De beide heren zijn lid van de C.H.U. Naar men in welingelichte kringen aanneemt, hebben de beide leden van de A.R. partij, de heren Meynen en de Gaay Fortman, na ernstige overweging aan de informateur laten weten, dat zjj niet voor een niinlsterszetel in aanmer king wensen te komen. Men veronderstelt, dat de heer Mey nen was gepolst voor de portefeuille van Oorlog en prof. de Gaay Fortman voor Justitie. Het ligt dus voor de hand, aldus deze welingelichte kringen, om te veronder stellen, dat ir Staf gepolst werd voor Verkeer en Waterstaat en de heer Mul derije voor Justitie. Met prof. Albregts heeft prof. Rom me Zaterdag nog een bezoek gebracht aan dr Drees. Hij heeft ook besprekin gen gevoerd met de staatssecretaris van Oorlog en Marine, vice-admiraal Moor man. Hr, Ms. torpedobootjager „Van Ga len", onder bevel van kapitein-luitenant ter zee A. M. Valkenburg, vertrekt Vrij dag a.s. om twaalf uur uit de haven van Nieuvvediep naar de Koreaanse wateren ter aflossing van de „Evertsen". Rilland-Bath heeft een nieuw station. Zonder enig officieel vertoon is gis terochtend te Rilland-Bath het nieuwe stationsgebouw met wachtkamer in ge bruik genomen. Vrijdagnacht heeft men de werk zaamheden aan het' nieuwe gebouwtje voltooid met het aanleggen en omleg gen van de diverse seinen- en lichtin stallaties. Nog deze week wordt begon nen aan de bouw van de woning voor de stationschef. met alle punten, waaraan de Russische delegatie belang hechtte, behalve het terugtrekken van de bezettingstroepen. De formulering van dit Russische agen dapunt was onaanvaardbaar, omdat aanneming ervan zou neerkomen op een besluit, waarbij de bezettingstroepen te ruggetrokken zouden moeten worden. Een dergelijke beslissing zou door de ministers van Buitenlandse Zaken zelf genomen dienen te worden. Tito wil het vraagstuk Triëst nu niet aansnijden Maarschalk Tito heeft zich Zondag uitgesproken tegen een thans aansnij den van het vraagstuk-Triëst. In een toespraak' tot Joegoslavische oorlogsveteranen zei hij o.m.: „Men moet de Sowjet-Unie niet toestaan thans het vraagstuk-Triëst aan de orde te stelleh. Dat kan slechts nadelige ge volgen hebben. Het is in het belang van de volken van Joego-Slavië en Italië dit probleem thans niet aan te snijden. Het Kremlin wil een tweede Koreaanse oorlog aan de Joegoslavische grenzen ontketenen. Maar het Italiaan se volk weet, dat het beter in vriend schap met ons kan leven. Indien wij en de Italianen dit vraagstuk tezamen on der handen namen, zou het in één dag op zodanige wijze zijn opgelost, dat zo wel Joego-Slavië als Italië voldaan zou den zijn." Tevoren had Tito een beroep gedaan op het land om zijn kalmte te bewaren tegenover de bedreigingen van de Ko- minform en daar slechts op te reageren door zijn verdediging te versterken. Niet alledaags huwelijk* voltrokken. HOGE HOED VOOR PRINSES MARIJKE. In het eenvoudige gemeentehuis van Zoelen in Gelderland, een voormalig schoolgebouw, werd Zaterdag het hu welijk gesloten, in aanwezigheid van de Koningin en haar twee jongste doch tertjes, tussen de particuliere secre taris van H. M., W. J. Baron van Heeckeren van Molecaten en mevr. M. A. Pennink, de verzorgster van de Prin sesjes gedurende een lange reeks van jaren. Tijd en plaats van de huwelijksvol trekking waren angstvallig geheim ge houden om een al te grote belangstel ling te voorkomen. Prinses Marijke en Prinses Margriet gingen het bruidspaar bij het binnen treden van het gemeentehuis voor en strooiden daartoe aangemoedigd door de Koningin rijkelijk bloemen voor haar verzorgster. Het was, of Prinses Marijke voelde, dat op het ogenblik, waarop burgemees ter van Beekhoff het huwelijk voor ge sloten verklaarde, zij haar trouwe ver zorgster verloor. Zij begon luid te hui len en de Koningin, die naast haar zat, kon haar nauwelijks tot bedaren bren gen. Op de terugweg zaten in één der drie auto's de Koningin, de twee Prinsesjes en de burgemeester. Daar beleefde Prinses Marijke haar grootste plezier aan het huwelijk van haar verzorgster: met een snelle greep had zij de hoge hoed van de burgemeester van zijn hoofd gegrist en zette die zelf op met het gevolg, dat haar hoofdje verdween in een zwarte cylinder. Een Amerikaanse vliegend reuzenfort, gebaseerd in Engeland, is niet terug gekeerd van een routinevlucht. Het vliegtuig, dat 12 man aan boord heeft, is het laatst waargenomen bij Almeria, in Zuid-Oost Spanje. Frankrijk heeft een nieuw* regering De Franse premier, Henri QueuilU heeft Zaterdagavond laat zpn nieuwe regering aan president Auriol voorge steld. Queuille zelf (radicaal) is premier er. minister van Binnenlandse Zaken; Re- né Pleven (radicaal-gezind) is vice-pre mier, evenals Georges Bidault (volks republikein) en Guy Mollet (socialist), welke laatste belast is met zaken, dit de Raad van Europa betreffen; Robert Schuman (volksrepublikein) behoudt Buitenlandse Zaken en Jules Moch (so cialist) Defensie; Maurice Petsche (on afhankelijk) is minister van Financiën. Behalve de M.R.P.-leider Bidault zijn de leden van de regering-Queuille de zelfde als die van de regerinjj-Pleven. Slechts één minister heeft zijn porte feuille verloren, n.l. Giacobbi (rad.), die belast was met de kwestie van de kies hervorming, die de val van de vorig regering veroorzaakte. Volgens de grondwet moeten de algt mene verkiezingen in November wordei. gehouden. Queuille heeft de Nationale Vergadering medegedeeld voorstander te zijn van verkiezingen in Juni a.s. Nieuw radioprogrammablad verschenen. Omroepverenigingen dienen klacht in. Zaterdag is uitgekomen „Het Radio programma", officieel orgaan van de gelijknamige stichting. In 24 pagina's bevat het de volledige programma's, zo als deze in de loop van deze week, door de- binnen- en buitenlandse stations worden uitgezonden. Naar aanleiding van dit verschijnen hebben de A.V.R.O., de N.C.R.V., de K.R.O., de V.A.R.A. en de V.P.R.O., een klacht bij de justitie ingediend wegens overtreding van de auteursrechten op de programma's in hun organen Reeds om één uur Zaterdagmiddag zijn door de deurwaarder, vergezeld van twee getuigen, ten kantore van de Stichting Radioluisteraars in Amster dam, de daar nog aanwezige exempla ren van „Het Radioprogramma" in be slag genomen. DE HEER v. d. WETERING VOOR DE C.H.U. TE GOES: tt Voor de statenkringvereniging Goes der C.H.U. sprak Zaterdagmiddag in de „Prins van Oranje" te Goes het Tweede Kamerlid, de heer F. H. van de Wete ring, over de economische problemen, waarmee ons land momenteel heeft te worstelen en die de achtergrond vormen van de Kabinetscrisis. De heer v. d. Wetering zei, dat de waarheid na de oorlog steeds gecamoufleerd is geweest. Momenteel staat ons volk aan de rand van een faillissement en bovendien voor de grootste militaire krachtsinspanning, waarvoor ons land ooit werd geplaatst. Ilij noemde het tragisch, dat ons volk nog steeds de gevaren niet ziet, dank z(j de houding der na-oorlogse regeringen, evenals die der vak verenigingen. De werkelijke oorzaak van de regeringscrisis noemde hjj de eco nomische toestand van ons land. Over een opmerking van minister socialistische nivelleringspolitiek ge- Lieftinck in de Tweede Kamer, dat na de oorlog reeds veel werd bereikt, zei de heer van de Wetering, dat slechts een schone schijn werd verkregen ten koste van veel en zware offers. Boven dien had minister Lieftinck verschei dene meevallers. Onze nationale huis houding is op zeer wankele grondslagen gebouwd. De houding van het N.V.V. noemde de heer v. d. Wetering mislei dend. Het strooit zand in de ogen der arbeiders. Alvorens er beterschap kan komen zal eerst de begroting moeten kloppen. Onze na-oorlogse regeringen misten de moed de waarheid te zeggen. Onder het mom de arbeidsvrede te bevorderen en het communisme te bestrijden werd een Voorlopig bestuur werd gevormd. De pogingen van de heer G. M. Fey c.s. z\jn bekroond en Zeeland zal binnen niet ai te lange tjjd een Consultatie bureau voor Alcoholisten krijgen. Het voornemen bestaat het bureau in Mid delburg te vestigen met bijkantoren in enkele andere plaatsen van Zeeland. Tijdens een Zaterdagmiddag te Middel burg gehouden vergadering viel dit be sluit en werd een voorlopig bestuur ge kozen. In een voorvergadering o.l.v. de heer B. v. d. Giezen, voorzitter van het Mid delburgs Drankvveercomité, dat de ver gadering had uitgeschreven, werd ge sproken over het benoemen van een voorlopig bestuur. De heer G. M. Fey deed als secretaris van het comité en kele mededelingen over de besprekin gen met autoriteiten in Zeeland t.a.v. de oprichting van een bureau. In de eigenlijke vergadering kon de voorzitter tal van personen welkom he ten, o.m. de burgemeester van Middel burg, mr dr N. Bolkestein, alsmede de heren Krauwel te Amsterdam en mr de Groot te Rotterdam, leiders van con- sultatiebureaux in die steden. De heer Krauwel gaf een overzicht van het werk van de 7 bestaande bu reaux en wees op de grote noodzaak, alsmede de gezegende werking ervan. Mr de Groot deelde mede, dat er een commissie C.C.A. is gevormd, waarin vertegenwoordigers van organisaties, die werken op het terrein van de volks gezondheid, het maatschappelijk werk, de reclasseringsverenigingen en de de partementen van Justitie en Sociale Zaken, zitting hebben. Deze commissie stelt zich ten doel gelden in te zamelen om pas opgerichte consultatiebureaux te steunen. Daardoor zal bet mogelijk zijn, dat het in Zeeiaml te stichten bureau de eerste drie jaar voor haar werk een sub sidie van f 5000per jaar zal ontvan gen. In die lijd moet het bestour in samenwerking met de leiding van het bureau trachten zich voor de volgende jaren van bijdragen van particulieren, subsidies van provincie en gemeenten te verzekeren. Hierna besloot men op voorstel van de commissie van voorbereiding te be noemen in het voorlopig bestuur: mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, lid van de Tweede Kamer, mr A. M. J. Post Uiter- weer, secretaris Voogdijraad en G. M. Fey te Middelburg; A. C. de Baare, oud-lid Prov, Staten en C. v, d. Mark, comm. van politie te Vlissingen; A. C. Kil, de Leeuw en zr. T. Ouwehand te Goeg, alsmede dr J. H. B. Puylaert, voorzitter commissie voor geestelijke volksgezondheid Wit Gele Kruis te Ter neuzen. Ook uit de overige delen der provincie zullen nog enige personen worden aangezocht als voorlopig be stuurslid. Het secretariaat werd voor lopig opgedragen aan de heer G. M. Fey te Middelburg. r i k Een „Skymaster" met een bemanning van acht koppen en achttien passagiers aan boord is Zondagochtend tijdens de mist op de hellingen van de berg Mount Parker op het eiland Hongkong te plet ter gevlogen. Uit gezaghebbende Britse bron wordt vernomen dat Enge land Canada heeft verzocht zeven jachteskaders ter versterking van de Britse luchtverdediging te zenden. - Generaal Reicin, de plv. Tsjechoslo- waakse minister van Defensie, is van verraad beschuldigd. Men gelooft, dat hij is gearresteerd. Het Tsjechoslo- waakse staatsgerechtshof te Milevsko in Bohemen heeft het doodvonnis uit gesproken over drie Tsjechoslowaken, die schuldig bevonden werden aan moord op een communist. In de z.g. „glaskamer" van de „Stadionclub" te Brussel zijn Zondag zes handgranaten geworpen. Twee ervan ontploften en richtten aanzienlijke schade aan het dak aan. De Zweedse journalistenbond heeft een staking aangekondigd, omdat de onderhandelingen over een salaris verhoging op niets uitgelopen zijn. De militairen, die, samen met de nieuwe veldprediker ds Meerburg, per vlieg tuig uit Nederland zijn vertrokken naar Korea, arriveerden Zaterdag te Hong kong. voerd. Hieraan zijn de P.v.d.A. en de K.V.P. schuldig. Van het Kabinetspro gram van Drees en Van Schaik deugde niets; te veel werd daarin gespeculeerd op mogelijke meevallers. Eisenhowers eisen gooiden roet in het eten en Steen- berghe moest een nieuw program op stellen. Wat betreft een ev. oplossing van de huidige crisis wees spr. op de uiterst moeilijke omstandigheden. De vroegere socialistische politiek, het geld te nemen van de rijkeren, gaat niet meer op, daar daar niet meer te halen is. De overheid slokt 36.1 procent van ons nationale inkomen op. Bovendien heeft de belastingpolitiek van de laatste jaren zorgeloosheid in de hand ge werkt. Het huidige Kabinet was erfelijk belast met Schermerhorniaanse zonden, aldus spr, EEN BEKWAAMHEIDSCRISIS. Onze huidige financiële en economi sche nood is zo groot, dat zy offers vraagt. Daarom is bezuiniging maar een zwak woord. Volgens spr. is do grote moeilijkheid van deze Kabinetscrisis, dat ook in sociaal opzicht offers ge bracht zullen moeten worden. Daar wil men niet aan. By de verdeling der of fers zal sociale gerechtigheid moeten worden betracht. Daarby zal er offer- doel moeten zijn en ook offerlust. Dat ontbrak de laatste jaren, doordat het beleid ontbrak. De jongste Kabinets crisis was daarom, aldus de heer v. d. Wetering, een bekwaamheidscrisis. Naast verzwaarde lasten zullen wij ook moeten komen tot grotere produc tie door verhoogde efficiency. Spr. brak een lans voor wijziging van het loon- stelsel, dat hij dwaas noemde; de lonen der geschoolde arbeiders zijn, in verge lijking met die der ongeschoolde, veel te laag. Met de grondstoffen zal ook veel grotere zuinigheid moeten worden betracht. Bij elke oplossing zal men echter steeds de sociale gerechtigheid in het oog moeten houden. Naar aanleiding van dit referaat wer den door de aanwezigen verschillende vragen gesteld. Betreffende de houding van de C.H.U. in de huidige Kabinets crisis zeide spr., dat de C.H.U. nooit ge brand is geweest op een ministerszetel. Wanneer de A.R. echter meedoet, zal de C.H.U. zich niet onttrekken. Dat zou moreel niet verantwoord zijn, Spr. be treurde de houding der A.R., die, toen men het eens was over het program, vasthield aan haar eis van twee bepaal de ministerszetels. HUISHOUDELIJKE AAN GELEGENHEDEN. Voordat de heer v. d. Wetering het woord kreeg, werden diverse huishou delijke aangelegenheden afgehandeld. De vergadering werd geopend door de voorzitter, de heer C. Philipse. In zijn jaarverslag memoreerde de secretaris, de heer C. de Ruiter, de in 1950 gehou den verkiezingen voor de Prov. Staten en de daarin door de C.H.U. bereikte resultaten. Bij de bestuursverkiezingen werden de heren A. J. Dees te Rilland, D. J. Dees te Oudelande en C. de Rui ter te Nisse herkozen. KONINKLIJK BEZOEK AAN HOLLANDSE SIGNAALAPPARATEN- FABRIEK. Z.K.H. Prins Bernhard heeft een bezoek gebracht aan de N.V. Hollandss Signaalapparatenfabriek te Hengelo (O.). De Prins vertoefde geruime tijd in dit voor de Nederlandse economie en de Nederlandse defensie zo belang rijke bedrijf, waarin op het ogenblik 1200 mensen werkzaam zijn. Z.K.H. toonde grote belangstelling voor dl vele apparaten, die hier vervaardigd worden. De Hoge bezoeker bekijkt vol aandacht een onderdeel van eert vuurleidingsapparaat. Achter de Prins de heer J. J. A. Schagen van Leeuwen, oud-Minister van Marine. Geheel links Kap. t. Zee G. N. H. baron van Till, Chef-Staf van de Inspecteur-Generaal van de Koninklijke Marine; tweede van links Lt. t. Zee le klasse H. T. Koppen; in het midden de heer H. JongeneeL VERVOERSCONFERENTIE TE TERNEUZEN. treft als België wordt beschouwd, het geen voor- en nadelige consequenties in houdt. De meeste belangen zullen hier echter gediend zijn door een behoud van de status-quo. Ernstige critiek op de N.S. werd uitgebracht t.a.v. de exploi tatie van het kraanbedrijf te Terneu zen. Uit een schrijven der N.S. aan de Ver. Havenbelangen te Terneuzen bleek, dat de N.S., die het kraanbedrijf tezamen met het op Nederlands gebied lopende gedeelte van de spoorlijn Me- chelenTerneuzen overnamen, dit thans kwijt willen. Intussen verkeert echter dit kraanbedrijf in een desolate toestand en door de steeds voorkomen de stagnaties tengevolge van onvoldoen de onderhoud, is men thans allerminst bedrijfszeker. Indien dit voortduurt, zal er binnen afzienbare tijd in Terneuzen geen schip meer te lossen zijn. De vergadering ging accoord met een voorstel van de Commissaris, dat deze zowel bj' de departementen als bij de Ned. Spoorwegen een bespreking met vertegenwoordigers der belanghebben den zal voorbereiden. Ned. Spoorwegen willen kraan bedrijf te Terneuzen kwijt. Onder leiding van de Commissaris der Koningin, Jhr. mr A. F. C. de Ca- sembroot, had Zaterdag te Terneuzen een bespreking plaats inzake het goe derenvervoer per spoor in Zeeuwsch- Vlaanderen, tussen Ged. Staten en ver tegenwoordigers van handel, industrie, landbouw en vervoerdersondernemin gen. Aan de bespreking werd eveneens deelgenomen door mr M. van den Bos, vertegenwoordiger der Ned. Spoorwe gen voor België, Frankrijk en Luxem burg te Brussel en verschillende Oost- Zeeuwsch-Vlaamse burgemeesters. Bij de behandeling van het hoefijzer- verkeer, het verkeer per spoor van Zeeuwsch-Vlaanderen naar overig Ne derland via België of omgekeerd, bleek, dat de N.S. getracht hebben z.g. cor- ridortreinen in te stellen. Dit was ech ter door de bestaande bepalingen in België niet mogelijk, zodat alleen nog de mogelijkheid overblijft van hoefijzer- vervoer voor losse wagonladingen, waarmede tengevolge van de in België geldende tarieven sommige artikelen wel, andere echter niet gediend zijn. De vertegenwoordiger der N.S. wees er in dit verband op, dat z.i. in feit de af wikkeling van het verkeer dezelfde is gebleven als voorheen. De moeilijk heden voor Z.-Vlaanderen zijn in hoofd zaak het gevolg van de verhoogde ta rieven der Belgische spoorwegen. Van verschillende zijden, eveneens door leden van Ged. Staten, werd gewezen op de grote betekenis van het hoefijzer- verkeer voor Z.-Vlaanderen, daar dit zowel voor de industrie ais voor de landbouw van vitaal belang is. Een te rugkeer op dit gebied tot de toestand, zoals die voor de oorlog bestond, werd noodzakelyk geacht en in dit verband noemde men het gewenst, dat zowel van Nederlandse als van Belgische zij de een tegemoetkomende houding voor Z.-Vlaanderen wordt aangenomen. Men verenigde zich tenslotte met het voor stel van de Commissaris der Koningin, dat deze de zaak nogmaals bij de betref fende instanties zal aansnijden. Bij de bespreking van het vervoer van Zeeuwsch-Vlaanderen naar het bui tenland bleek, dat Z.-Vlaanderen in de ze voor wat de spoorwegtarieven be- Vele plannen voor komende seizoen radio werd uitgezonden. Aan diverse verenigingen werd advies en medewer king verleend bij het organiseren van feestelijkheden. Medewerking werd voorts verleend aan een bespreking in zake het behoud van de spoorlijn Ter neuzenGent en de „Toeristenreizen" van de Stoomvaart Mij. „Zeeland". De Prov. Zeeuwse Ver. voor Vreem delingenverkeer kan op een goed jaar terugzien. Dit bleek Zaterdagmiddag in de algemene vergadering te Goes in Hotel „De Korenbeurs", waarvoor rui me belangstelling bestond. De vereniging, die vorig jaar in alle stilte het 15-jarig bestaan herdacht, is actief, zo zei de voorzitter, mr J. Moo- lenburgh, in zijn openingswoord. Hij wekte alle aanwezigen, afgevaardigden van de plaatselijke V.V.V.'s, op, mede werking te verlenen aan de propagan da, om Zeeland in ons land en ver daar buiten bekendheid te geven. Dit kan, hetgeen bleek uit het jaar verslag van de algemeen secretaris, de heer G. Houtekamer. Er bestond n.l. in 1950 een prettige samenwerking met het A.N.V.V., dat in buitenlands propagan damateriaal Zeeland behoorlijk in de schijnwerper heeft gezet. Ook de finan ciën geven reden tot tevredenheid. In tegenstelling tot vorig jaar vertoont de kas thans een batig slot van bijna f 900.—. Wat de algemene werkzaamheden be treft deelde de heer Houtekamer mede, dat voor diverse organisaties in Zee land en daarbuiten filmvertoningen werden gehouden, waarbij ook de film over Walcheren, „Terug naar het eiland", werd gedraaid. Op de Zeeuw se dag van de Bond van Plattelands vrouwen te Lochem en op de „Canadese dag" te Goes was V.V.V. present. De Beneluxmiddag te Den Plaag werd bijgewoond en er werd met journalisten uit het gehele land een tocht door bloei end Zuid-Beveland gemaakt, van welke tocht ook nog een klankbeeld door de VERSLAG DIRECTEUR. De directeur van V.V.V., de heer E. Smit, uit Vlissingen, noemde deze toe- ristendienst voor Zeeland van groot be lang, aangezien onze provincie naast Zuid-Holland de enige is, die over een toeristenverbinding met Engeland be schikt. Het vreemdelingenverkeer is er dan ook in het afgelopen jaar door ge stimuleerd. De heer Smit had vele pu blicaties in zee gestuurd, o.m. één over de oesterkwekerijen in Yerseke. Tot zijn verbazing las hij op zekere dag in de Europese editie van de New York Herald Tribune, dat hij gezegd zou heb ben, dat men bij oesters geen witte wijn, maar genever moest drinken De heer Smit, die de samenwerking met de Horeca-bedrijven prees, bepleitte een systeem van vacantiespreiding, temeer, omdat dit jaar op een uitbreiding van het zgn. „sociaal toerisme" gerekend moet worden. Dit toerisme eist eenvou diger vorm van logiesverstrekking en is speciaal voor de kuststroken van be lang. Hij nam stelling tegen het verbod tot het bouwen van hotels op de dui nen, hetgeen door de Planologische Dienst beoogd zou worden, en betreur de het, dat V.V.V. in deze niet is ge raadpleegd. VELE PLANNEN. Voor dit jaar heeft V.V.V. weer vele plannen. Er zullen weer brochures wor den uitgegeven en met de plaatselijke secretarissen zal één contactmiddag worden belegd. Voorts zal aan diverse industrieën buiten Zeeland propaganda materiaal gezonden worden, evenals aan verenigingen. De V.V.V. „Zuid- en Noord-Beveland" zal een bloesemtocht organiseren en op congressen zal de aandacht worden gevestigd op hetgeen Zeeland biedt. Tenslotte deelde de heer Smit mede, dat een V.V.V.-vlag ver krijgbaar is er was er één in de zaal gedrapeerd evenals lidmaatschaps bordjes, die aan de woningen kunnen worden bevestigd. Naar aanleiding van hetgeen de heer Smit naar voren had gebracht vestigde men uit de vergadering de aandacht op het Streekplan Walcheren. V.V.V. dient hiervan kennis te nemen, vond men. De begroting 1951 werd vastgesteld op een eindbedrag van f 8689.29 met een post onvoorzien van f789.29. De verga dering ging accoord met de 10 pet. sa larisverhoging van de directeur. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden herkozen. Als nieuw lid werd gekozen mr M. Tyde- man, burgemeester van Westkapelle. Nadat men zeer breedvoerig had ge sproken over een wijziging der statu ten men zal in een volgende verga dering hiermede voortgaan volgde de rondvraag, waarin critiek werd ge oefend op de veerdienst Vlissingen Breskens. De aandacht van het Provin ciaal Bestuur zal hierop gevestigd wor den. Voorts werd medegedeeld, dat men in Domburg pogingen onderneemt om de vroegere golflinks in ere te herstel len. Het zal echter nog wel lot 1952 duren, eer men ze in gebruik kan ne men. Tenslotte werd de aandacht ge vestigd op de spoorlijn Terneuzen—Bel gische grens. Naar men dacht, zou hier het personenvervoer komen te verval len. Mocht dit zo zijn, dan zal hiertegen zeker stelling worden genomen. Opmars der Verbondenen op Korea gaat voort. De voorhoede der verbonden troepen op Korea bleef Zondag, onder dekking van vliegtuigen en artillerie, haar op mars door prijsgegeven stellingen der communisten voortzetten. De eerste en negende Amerikaanse legerkorpsen rukten in het Westen van de centrale frontsector over een breed te van 64 km. op, waarbij zij alles weg vaagden, wat hun in de weg kwam. De communistische troepen trokken een kleine 20 km. terug. De communistische hoofdmacht is over de Hongtsjon, een ten oosten van Tsjoetsjon en 12 km. ten zuiden van de 38ste breedtegraad lopende zijrivier van de Poekhan, teruggetrokken. In de oostelijke frontsector blijft het tweede Noord-Koreaanse legerkorps in ruig, bergachtig terrein krachtig tegen stand bieden aan het tiende legerkorps der verbondenen. Eenheden van de 25ste Amerikaanse divisie infanterie baanden zich, vooraf gegaan* door gevechtswagens en vlam menwerpers, een weg in noordelijke richting langs de vallei van de Poekhan, ongeveer 25 km. ten oosten van Seoel, De Amerikaanse Infanterie, die drie dagen geleden ten oosten van Seoel een bruggenhoofd over de Han wist te ves tigen, heeft thans een gebied ter diepte van ongeveer 10 km. 'en ter breedte van 13 km. vast in handen. Bouw medisch centrum te Goes „De bouw va» liet medisch cen trum moet doorgaan". Tot deze conclu sie kwamen Zaterdagmiddag te Goes de afgevaardigden van de plaatselgke af delingen van het Groene Kruis en de andere Kruisverenigingen, de Stichting Kraamzorg en de Wijkverpleging, in eett vergadering, waar men de plannen heeft besproken. Men wil thans trachten een stich tingsvorm te vinden. Zoals bekend heeft „Het Groene Kruis" het initiatief genomen tot de bouw van dit medische centrum, dat een plaats zal krijgen aan het verleng de Beatrixplein en waaraan een badhuis met 22 douchecellen en 2 badcellen zal worden verbonden. De deelnemende verenigingen stelden zich allen garant voor een zeker geldsbedrag. Het bouw plan, dat door de directeur van gemeen tewerken, de heer Oranje, is ontworpen, heeft inmiddels een wijziging onder gaan. Er zal n.l. een verdieping minder op gezet worden dan oorspronkelijk de bedoeling was. Is de stichtingsacte eenmaal gepasseerd, dan wil men trach ten, of de gemeente zich garant wil stellen voor een lening, die men zal kun nen sluiten. DE BILT ZEGT Regen of motregen. Weersverwachting, geldig tot van avond: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen of motregen. Matige winden, aanvankelijk tussen Oost en Zuid, later draaiend naar westelijke richtingen. Enige daling van tempera tuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1