Verlenging diensttijd noodzakelijk voor snellere defensie-opbouw MOBILISABELE TROEPENMACHT VAN 70.000 MAN Rusland Onderweg. Nieuwe suikerprijs t f 0.91 per kilo Gevallen in Korea Bevin afgetreden* Morrison volgt hem op k SNIPPER j A'i NIEUWS k NAAR KOREA. President en vice-president van Middelburgse rechtbank geinstalleerd Houdt dat in de gaten... 't gaat om onze soldaten. Marshalltekenwedstrijd leverde 20 prijswinnaars Nog steeds timmert Prof» Romme aan zijn kabinet Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Ilmfukantoor: Goes, L. Vorststr. Ui. Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2i.)5. Giro 274289. Kantorent Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAABGANG No. 18U PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND ZATERDAG 10 MAART 1951 Abonnementsprijs ƒ4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et per woord Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Blezeli Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Hulzenga, Middelburg; J. Hu.jsscn, Terncuzcn; lï. Jansen, Me- llskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds O. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tiiolen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Zondag: Zon op: 7.06 u., onder 18.36 u.; Maan op 7.57 u., onder 23.25 u. Hoogwater op Zondag 11 Maart: Vlissingen: 4.02 u. 1.94 m.. 16.23 u. 1.97 m.; Terneuzen: 4.32 u. 2.11 m., 16.53 u. 2.14 m.; YYemel- dinge: 5.51 u. 1.57 m., 18.09 u. 1.67 m.; Zierikzee: 5.33 u. 1.30 m., 17.56 u. 1.42 m. „HET KAN NIET ANDERS", ZEGT MINISTER S' JACOB. 1IET LIGT IN DE BEDOELING de paraatheid van de Nederlandse troepen te verhogen door verlenging van de dlensttfyd. Van de lichting 1950 H zal de diensttijd van twaalf tot achttien maanden verlengd worden, Indien het leger de beschikking kan krtygen over kazernes in de Engelse zóne van Duitsland. Aldus heeft de minister van Oorlog en Marine mr s' Jacob gisterenmiddag mede gedeeld tijdens een persconferentie op het Ministerie van Oorlog. Hangende de kabinetscrisis kon h\j niet mededelen, of deze dlensttydverlenglng ook voor andere lichtingen zal gelden of dat men misschien nog tot een grotere verlenging zal besluiten. Herhalingsoefeningen lichtingen 45 tot 48 Een onderwerp van bespreking vorm den gisteren de herhalingsoefeningen, welke de lichtingen 1945, 1946—'47 en 1948 zullen doormaken ln de komende maanden. Het resultaat van deze oefeningen zal zijn een mobilisabele geoefende troepen macht van 6 brigades en 27 territoriale bataljons, teamen ongeveer 70.000 man. Mr 's Jacob zette uiteen, dat Neder land evenals de andere landen van het Noord Atlantisch Pact onder Invloed van Internationale spanningen heeft moeten besluiten tot een versnelde de fensie-opbouw, Het plan dat daartoe werd ontworpen voorzag in de vorming van drie mobilisabele divisies landstrijd krachten tegen het einde van dit jaar: één divisie uit de lichtingen 1949 II en 1950 en twee divisies uit de Indonesië- veteranen van de lichtingen 1946-1947- 1948 en 1949. De Indonesië-veteranen zijn echter alleen op papier tot briga des en divisies geformeerd. Bovendien ontbreekt het hen aan geoefendheid en kennen zij de Amerikaanse organisatie vorm niet, waartoe de K.L. ondertussen Tn 1945 verscheen een boek van dr L Fritz Lieb, professor in de theologie te Bazel, getiteld: „Rusland Onderweg". Dit boek bedoelde blijkens het voor bericht, de ogen te openen voor het grote en waardevolle dat Rusland voor ons en voor de toekomst betekent. De critiek op het Russische commu nisme bleef niet geheel achterwege, maar dit verhinderde Lieb niet om het tegenwoordige Rusland te tekenen als het land van sociale gerechtigheid, het rijk van de vrede en van de vrijheid van godsdienst en geweten. Zelfs Karl Barth kwam er van onder de indruk. In overleg met hem werd als titel van het boek gekozen: „Rus land Onderweg". Het ideaal is daar nog niet ten volle bereikt. Rusland is nog onderweg. Maar dan toch in de goede richting. Heerlijke mogelijkheden liggen hier In het verschiet. „De Russische democratie is bezig zich te ontwikkeien; geweldige krachten op geestelijk gebied zijn scheppend werk zaam; een diep gevoel van menselijke solidariteit is ontwaakt". Rusland, aldus Lieb, wordt voor een steeds groter aantal mensen en bevol kingsgroepen een positieve hoop op een betere ordening van de maatschappij, waar de mens beoordeeld zal worden naar zijn innerlijke waarde en zijn wer kelijke prestaties. Een hoop die hem actief maakt, hem opwekt tot daden. Zeker, er is in Rusland nog veel dat afkeuring verdient, maar niets is dwa zer dan een revolutionnaire ontwikke ling te blijven beoordelen naar de eerste proclamaties en programma's die ze af gekondigd heeft. Alsof niet elke revo lutie als een stormachtige zee, schuim meevoerde op de koppen der golven. Lieb ging zelfs zover dat hij tenslotte de rode soldaten beschreef als mensen die, zonder Hem te zien, Jezus Christus volgen, Die hen is voorgegaan. Dit boek, waarvan het eerste exem plaar door de schrijver zelf in het rode hoofdkwartier te Berlijn werd gebracht, heeft sterk de aandacht getrokken. Al spoedig verscheen een Franse vertaling, onmiddellijk gevolgd door een Neder landse uitgave. Dit was in 1945. En nu, nauwelijks vijf jaar later, komt het bericht, dat prof. Lieb zijn lidmaatschap van de communistische partij heeft opgezegd. Zijn hooggestemde verwachtingen zijn ernstig geschokt. Hij is volkomen ontnuchterd. Tot zijn grote teleurstelling moet hij constateren, dat men na de oorlog in lov jet-Rusland weer is vervallen in het bureaucratische politie- en terreur- stelsel. Verschillende uitingen van de generatie, zo zegt hij, o.a. een groeiend anti-semitisme culmineren in de afgo dische verering van Stalin, „onze zon", die veel gelijkt op de vergoddelijking van de keizer tegen het eind van het Romeinse keizerrijk. „Onder hen, die zich in concentratie kampen bevinden, zijn mensen, die ge rekend moeten worden tot de beste so cialisten en communisten, die critiek durfden te laten horen tegen het heer sende régime. Sedert lange tijd zijn deze kampen een onmisbare economische hulp geworden van het „stelsel", want zij leveren arbeidskrachten tegen zeer lage prijzen. Het ergste is, dat deze kampen officiëel de naam dragen van .pleidingskampen". Waartoe de gevan genen worden opgeleid heeft men nog nimmer kunnen vaststellen. Nu ik weet van deze smartelijke wer kelijkheid, heb ik besloten definitief de band met de Vereniging Zwitserland U.S.S.R. te verbreken." Het eert prof. Lieb, dat hij deze stap terug doet. Maar het moet voor hem toch wel een pijnlijke gedachte zijn te weten, dat wie weet hoe velen, misleid door zijn voorlichting, het goede spoor zijn bijster :eraakt en met de communisten onder weg zijn in de verkeerde richting. G. Z. is overgegaan. Deze factoren maakten herhalingsoefeningen zes weken voor het kader en vier weken voor de man schappen onvermijdelijk. VANAF APRIL. In de maanden Maart-April zal de eerste brigade opkomen, in Mei-Juni de tweede, in Juni-Juli de derde, in Juii- Augustus de vierde en de laatste in Augustus-September. Canadese hoofdofficieren, die over een ruime oorlogservaring beschikken, zui len als instructeurs aan de herhalings oefeningen deelnemen en de manschap pen zullen met Canadese wapens kun nen werken. Het oefencentrum voor de vijf brigades ligt in kamp Oirschot. De bataljons, die steeds ln groepen van drie op zullen komen, worden in Millingen herschoold. Dat het voor de Indonesië- veteranen weer een hard gelag is uit het werk te worden gehaald gaf de mi nister toe. „Maar het kan niet anders als we een leger uit de grond willen stampen", zei hij. Uitstel ol verschuiving van opkomst kan ln beginsel niet worden verleend. Voor examens ls een regeling getroffen. De minister verklaarde voorts, dat ons leger eerst op de voor ons land noodzakelijke sterkte zal zijn, wanneer alle lichtingen van 1945 tot 1955 be schikbaar zullen zijn. Er wordt naar ge streefd uit iedere lichting 40.000 dienst plichtigen voor de K.L. te halen. De minister verklaarde verder, dat het technisch niet mogelijk is alsnog de lichtingen 19401945 onder de wapenen te roepen. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft besloten de prijs van de suiker af fabriek te be palen op f 80.per 100 kilogram met ingang van 5 Maart 1951, terwijl met ingang van vandaag een nieuwe maxi mumprijs van 1 0,91 per kilogram huis- houdsuiker voor de consument zal gel den. De overheid zal cr scherp op toezien, zo vernemen wü van officiële zijde, dat de handel dit prijsniveau niet te boven gaat. Algemene vergadering „Het Nederlandsche Trekpaard". De Koninklijke Vereniging „Het Ne derlandsche Trekpaard" vergaderde gis teren. De voorzitter, jhr J. van Vredenburch, oefende in zijn openingswoord critiek op de financiële steun van de overheid. Het aantal ingeschreven veulens daalde van 5579 tot 5018 en het aantal in het keurstamboek opgenomen merriën van 2249 tot 2202. In de commissie voor de keuring van hengsten voor dekking en opname in het keurstamboek werden herbenoemd tot arbiter de heer Anth. de Schutter te Heiningen en tot plaatsvervangende juryleden de heren D. J. den Hartog Jager te Herveld, A. van Hootegem te Hansweert en M. Immink te Nieuw- Vennep-Haarlemmermeer. De regering maakt bekend dat tot haar leedwezen tijdens de actie bij Hocngsong op 12 Februari ls gesneuveld de oorspronkelijk als vermist opgegeven reserve eerste luitenant J. A. Tober, legernr. 271101140, uit Loenen aan de Vecht. J. A. Tober was ongehuwd. Hj) ont ving zijn militaire opleiding aan de school voor administratief kader te Mid delburg. Ernest Bevin ls afgetreden als minister van Buitenlandse Zaken van Engeland, zo is gisteravond officieel meegedeeld. Tot zijn opvolger ls benoemd de 63-jarige Herbert Morrison, de plaatsver vangende premier. Bevin blijft ln het kabinet als geheimzegelbewaarder. De nieuwe benoemingen worden pas van kracht na een vergadering van de Kroonraad, die waarschijnlijk begin vol gende week wordt gehouden. Verwacht wordt, dat Morrison in de buitenlandse politiek over het algemeen dezelfde lijn ais Bevin zal volgen. Van gezaghebbende zijde wordt ver nomen, dat geen verdere wijzigingen in het kabinet in het voornemen liggen. Morrison is een krachtige en geziene figuur in de regering en in de Labour- beweging. Als leider van het Lagerhuis heeft hij zich door zijn kennis van zaken en gevatheid een reputatie verworven. Doorknede vechters als Winston Chur chill zijn zeer op hun hoede voor hem. In buitenlandse zaken heeft hij weinig ervaring. Zelden heeft hij in het open baar over buitenlandse politiek gespro ken. Morrison werd in een arbeiderswijk i i 4 In Bangkok zijn veiligheidstroepen ge alarmeerd omdat een samenzwering zou zijn ontdekt, die de regering van Thai land omver wilde werpen.,. In Karatshi hebben meer dan 100.000 personen ge demonstreerd uit sympathie met de na tionalisten in Marokko. Een menigte van 5000 personen heeft te Teheran ge demonstreerd voor de Amerikaanse am bassade. Er werd geroepen: „De dood aan Mac Arthur!" De regering van Syrië is gisteren afgetreden. Gisteren is uitspraak gedaan door de Belgische krijgsraad tegen de generaals Von Fal- kenhausen, Reeder, Bertram en Von Clear, die beschuldigd werden van oor logsmisdaden tijdens de Duitse bezet ting. Von Falkenhausen en Reeder kre gen ieder 12 jaar dwangarbeid. Bertram kreeg 10 jaar dwangarbeid en Von Clear werd vrijgesproken. Ter gelegenheid van het éénjarig bestaan van de Drum band der Nationale Reserve wordt in Den Haag op 14 en 15 Juli a.s. een na tionaal concours voor drumbands geor ganiseerd. De Bond van Gepension eerden heeft de minister van Binnen landse Zaken telegrafisch verzocht om spoedige indiening van een wetsontwerp tot verhoging der pensioenen. Giste ren is het zesde slachtoffer van de ko lendampvergiftiging op het m.s. „Mata- ram" overleden. Op een school in Eemland had 50 der kinderen hoofd- onrein en 100 vah de 313 onderzochte van Londen geboren. Hij is trots op zijn afkomst. Als jonge man was hij bood schappenjongen, winkelbediende en tele fonist. Op 27-jarige leeftijd werd hij secretaris van de afdeling Londen van de Labourpartij. In de Labourregering van 1929 tot '31 was hij minister van vervoer. In de Londense graafschaps- raad heeft hij zijn reputatie opgebouwd. Hij organiseerde de campagne, die zijn partij de meerderheid verschafte. Toen Churchill in 1940 zijn oorlogscoalitie vormde, werd Morrison zijn minister van bevoorrading. Later werd hij minis ter van binnenlandse zaken en minister verantwoordelijk voor de burgerlijke verdediging. Zijn benoeming heeft in regerings kringen énige verrassing gewekt, omdat als hoofd-organisator van de Labour partij zjjn diensten als zodanig van grote betekenis zijn op een ogenblik, dat de conservatieven zeker zijn van hun over winning bij een nieuwe verkiezing. Het staat nog niet vast, of Morrison het partijapparaat kan blijven besturen. QUEUILLE PREMIER. De radicale leider, Henri Queuille, is gisteravond door de Franse Nationale vergadering met 359 tegen 205 stem men tot premier gekozen. Men verwacht, dat hij zijn kabinet hedenavond of Zondag bekend zal maken. Joegoslavisch protest tegen Moskou De Joegoslavische regering heeft Vrij dag een Witboek van vijfhonderd pagi na's uitgegeven over „de agressieve ac tiviteit van de Sowjet-Unie en de met haar verbonden Oosteuropese staten" tegen Joego-Slavië sedert de breuk van Tito met de Kominform. Een klein aantal officieren en onder officieren, die zich vrijwillig voor hei. Nederlands Detachement Verenigde Naties hebben gemeld, is per lijn- vliegtuig van de K.L.M. naar Tokio vertrokken. Onder de vertrekkenden bevond zich ook Ds P. Meerburg, Nederlands Hervormd predikant te Maastricht, die als legerpredikant de plaats van ds Timens inneemt. Foto rechts: In de vertrekhal op Schiphol wérd de tijd voor het vertrek bekort met het zingen van liedjes. Foto onder: Ds Ph. P. Meerburg (links) passeert de contrèle. Mr C. R. F. VAN ROGGEN EN Mr P. VAN EMPEL. In een bijzondere zitting van de Ar rondissementsrechtbank te Middelburg vond gistermiddag de installatie plaats van de nieuwe president, mr C. R. F. van Roggen, en van de nieuwe vice- president, mr P. van Empel. Velo autoriteiten gaven van hun be- langstelleng blijk, o.m. de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Ca- sembroot en de Middelburgse wethouder J. W. Kögelcr met de gemeentesecre taris, de heer J. Ph. Koene. Ook leiding gevende figuren van Rijks- cn gemeente politie in Zeeland waren aanwezig, als mede vele advocaten cn familieleden van de nieuwe functionarissen. Mr Th. poc- thelne, de vórigepresident, had achter ;le rechtbank plaats genomen. Nadat mr van Roggen dé zitting had geopend, gaf hij het woord aan de Offi cier van Justitie, mr G. J, B. van der Dussen, die mededeling deed van het Kon. Besluit der benoeming en requi- reerde, dat zou worden overgegaan tot het voorlezen van de acte van beëdiging, hetgeen onmiddellijk daarna geschiedde door de Griffier van de rechtbank, mr J. A. E. Rink. Mr van Roggen, die dank bracht aan de Koningin en de min. van Justitie, wees op de verjonging van dit rechter lijk college. Vijf en twintig jaar geleden was de gemiddelde leeftijd van de rech ters 56 jaar; thans is dit gedaald tot 45 jaar. Hij hoopte op een volle en harte lijke medewerking van alien, die bij de Ook vandaag is de stand weer met meer dan f 100 opgelopen. Dan'x zij een bijdrage van de Geref. Gem. te Yerseke, die f50 schonk, de Ned. Herv. Gem. te Biezelinge en Evers- dijk, ie aarvan f5 werd ontvangen en enkele collectes. Zo werd tijdens een filmavond van de Victoriafabrieken te Mid delburg gecollecteerd voor het te huis en de opbrengst, f 18,31, kwam via de huisvader van het tehuis binnen. De Geref. Jeugdclubs te Heinkenszand brachten f 10,14 bij een; tijdens de jaarvergadering van de J.V. en M.V. te Zaamslag werd f 10 ingezameld en tenslotte ont vingen we van de J.V. op G.G. te Goes f 5,31 als opbrengst van een gehouden collecte onder de leden. Mej. H. te M. gaf de huisvader een tientje. De stand was Vrijdagmorgen ai opgelopen tot f4837,96. Doe thans als velen reeds voor U deden en 'stort Uw bijdrage op giro 68787 t.n.v. Zeeuwsch Dagblad „Ac tie Bouw Militaire Tehuizen Zee land" te Goes. rechtspraak zijn betrokken. Tenslotte sprak hij de hoop uit de rechtsbedeling in Zeeland tot een goede te mogen ma ken. Mr van Empel was de eerste, die de president zijn gelukwensen aanbood en uitdrukking gaf aan zijn blijdschap, dat juist mr van Roggen werd benoemd. Hij beloofde namens de rechtbank alle steun en medewerking. Daarna vond de installatie plaats van mr van Empel als vice-president. Mr van Roggen sprak mr van Empel daarop toe en verklaarde het zeer juist te vin den, dat mr van Empel als geboren en gelogen. Zeeuw, bovendien uitstekend bekend in het gehele arrondissement, tot vice-president werd benoemd. Hij is verreweg de jongste vice-president, die ooit in ons land werd benoemd. Nadat de Officier van Justitie zijn hartelijke gelukwensen aan beide heren had aangeboden en verklaard had hun benoeming juist zo te waarderen, om dat „wij daarmede onder ons blijven", sprak de Griffier, mr Rink. Deze wees er o.m. op, dat mr van Roggen sinds de reorganisatie van de rechtbank te Mid delburg in 1877 de zesde president is en dat mr van Roggen de vierde president is, die hij medemaakt. Tenslotte werden gelukwensen aange boden door mr J. F. van Deinse als deken van de Orde van Advocaten, waarna mr van Roggen, mede namens mr van Empel, enige woorden van dank sprak. Mr van Roggen zal de rechtspraak in civiele zaken voor zijn rekening nemen, terwijl mr van Empel de strafzaken zal behandelen. Voorts is mr van Empel po litierechter en kinderrechter. Nieuwe Stationsbrug te Middelburg in gebruik. Toen gistermorgen om tien over half negen de noodbrug over het kanaal te Middelburg omhoog ging om een schip te laten passeren, betekende dit tevens het einde van de dienst van. deze brug. Om 5 minuten voor negen gingen de afsluitbomen van de nieuwe stations- brug voor het eerst omhoog cn een lange file auto's, fietsen en voetgan gers kwam over de brug cn daarmee werd zonder enig officieel vertoon, zon der speeches, zelfs zonder aanwezigheid van officiële personen de brug openge steld. Door de snerpende Oostenwind was er zeer weinig belangstelling voor dit feit. VREUGDE. Vreugde is er ln Middelburg. Van het stationsgebouw wapperde de vlag, even als van enkele hulzen aan de- Loskade. De busschauffeurs, die alle lof hebben verdiend voor de wijze waarop door hen met de grote bussen werd gemanoe- vreerd bij het oprijden van de noodbrug, r.adden uit vreugde de bussen van vlag getjes voorzien. 32 Zeeuwse Muziekcorpsen 2e Pinksterdag naar Middelburg. Niet minder dan 32 muziekcorpsen uit geheel Zeeland zullen op 2e Pink sterdag deelnemen aan het grote mu ziekconcours, dat door de Middelburgse Muziekvereniging „Excelsior" zal wor den georganiseerd. Zoals bekend, zal op de speelweide bij Zanddorp het concours worden ge houden, terwijl na de officiële ontvangst 's morgens ln de Burgerzaal van het stadhuis, de muziekcorpsen gezamenlijk naar het concoursterrein zullen mar cheren. De volgende corpsen zullen aan het concours deelnemenEuterpe, Heinkens zand; Witte van Haemstede, Haamste de; Prinses Juliana, Baarland; W.I.K., Biggekerke; Advendo, Wolfaartsdijk; O.K.K., Borssele; Ons Genoegen, Nisse; E.M.M., Kortgene; Arne's Genoegen, Arnemuiden; Excelsior, Kats; De Echo, Wilhelminadorp; Crescendo, Middel burg; Voorwaarts, Koudekerke; Rillan- dia, Rilland-Bath; Mozart, Yerseke; Luctor et Emergo, Zoutelande; E.M.M., Kruiningen; Excelsior, 's Heer Arends- kerke; Oefening en Uitspanning, Kat- tendijke; Crescendo, Oostkapelle; Voor uit, Waarde; Ons Genoegen, Kamper land; Onda, Ritthem; Vlijt en Volhar ding, Souburg; Wilhelmina, Colijns- plaat; Onda, Nieuw- en St. Joosland; Excelsior, Kloetinge; O.K.K., Wemeldin- ge; Ons Genoegen, Kapelle; Apollo, Domburg; Onda, Middelburg en de or ganiserende vereniging Excelsior. Honderd beste inzendingen werden tentoongesteld. Soc. ministers zouden aanblijven. - (Van onze Haagse redacteur)-. Prof. Romme heeft gisteren achter eenvolgende bezoeken ontvangen van de heren In 't Veld, v. d. Brink, Mansholt, Moorman, de Gaay Fortman en Meynen. De Informateur zet zjjn onderzoek voort. De twee aangezochte A.R. ministers, ,mr Meynen en prof. de Gaay Fortman, kinderen hadden slechte gebitten. Dat hadden gistermiddag nog niet geant- vertelde een schoolarts te Baarn op een ouderavond. De heer A. J. Berends, gewezen controleur binnenlands bestuur is m.i.v. 16 Maart benoemd tot burge meester van Maasdriel. - Gisteren werd te Sittard de duizendste employe op de Philipsfabriek aldaar aangenomen. Het was een meisje dat meteen een gloed nieuw radiotoestel kreeg. 150 jaar ge leden werd Coenraad Johannes van Houten geboren, de uitvinder van de cacao in poedervorm. woord op het verzoek van de informa teur. Uit de ontvangsten van de heer Rom me blijkt, dat alle vijf socialistische mi nisters in het nieuwe kabinet zullen te rugkeren, t.w. de heren Drees, Lieftinck, Mansholt, In 't Veld en Joekes. Van K.V.P. zijde worden weer in het Kabinet opgenomen de demissionaire ministers Van der Brink, Teulings (vice-premier beiast met grondwetswijziging?), Van Maarseveen en Rutten. Als vijfde K.V.P. minister wordt prof. Albregts genoemd, voor de opvoering van de productie. De zesde K.V.P.-er zal op Unie-Zaken ko men al of niet gereorganiseerd Hiervoor schijnt een tot nu toe onbe kend persoon aangezocht te worden, die pas uit Indonesië is teruggekeerd. De ministers Götzen, Spitzen, Struyken, Van Schaik en s' Jacob zul len dus niet terugkeren. Hieruit valt te concluderen dat aan prof. de Gaay Fortman de portefeuille van Justitie is aangeboden. De C.H.U. zou ir Staf kun nen leveren, waarschijnlijk voor Verkeer en Waterstaat. Hierover worden echter besprekingen gevoerd met minister Mansholt, die deze hoge amb lenaar maar moeilijk kan missen. Of deze plannen verwezenlijkt k innen worden hangt af van de houding der twee A.R. en van de V.V.D. Het s Lijnt dat in het bijzonder minister Sl. iker bezwaar maakt tegen het opnemen van mr Meynen in het Kabinet. Honderden leerlingen van lagere scholen in Zeeland hebben meegedaan aan de door het Marshallplan georgani seerde tekenwedstrijd. Zonder twijfel zou het aantal deelnemers nog veel groter zjjn als tengevolge van een mis verstand op het ministerie van O., K. en W. de bijzondere scholen niet veel te lang onkundig waren gebleven van deze wedstrijd. Daardoor was het aan tal mededingers van de zijde der bij zondere scholen slechts vrij beperkt. Het was de bedoeling van deze wed strijd, dat de Nederlandse jeugd teke ningen zou maken, waarin de Neder landse dankbaarheid voor de Ameri kaanse hulp werd uitgebeeld ln teke ning en bijschrift. De deelnemers waren gesplitst ln 2 groepen; n.l. van 811 en van 12—15 jaar. De jongeren moch ten zich bij het maken van hun teke ning baseren op een per circulaire ver spreid verhaal, terwijl de ouderen ge heel vrij werden gelaten. Bij de beoor deling moest de jury constateren, dat de bijschriften zeer gebrekkig waren en bij de beoordeling der honderden werkstukken geen rol konden spelen. DE UITSLAG. De door de Commissaris der Konin gin samengestelde jury, bestaande uit mevr. J. den Beer Poortugael (Veere), drs L. J. G. Lockefeer (Hulst), L. Hey- mans, N. Dekker, J. v. Kasteel. A. G. Wagensveld en G. Ballintijn, heeft geen gemakkelijke taak gehad. Zij kwam tenslotte tot de volgende beoordeling. Groep 8XI jaar: 1. Rien van Schalk, Middelburg, Rijks leerschool, 11 jaar. 2. Addle Dlngeman- se, Middelburg, Rijksleerschool, 10 jaar. 3. Jaap Heyse, Middelburg, Rijksleer school, 11 jaar. 4. Tlni Parent, Middel burg, Chr. Burgerschool, 11 jaar. 5. Bert Buenlnck, Middelburg, O. L. schooi 't Zand, 11 jaar. 6. Caesar Hulstacrt, Middelburg, O. L. school 't Zand, 9 jaar. 7 C Verton, Veere, School met de Bij bel 11 jaar. 8., Loek Reder, Tholen, O. L. school, 10 jaar. 9. Thera Westers, Middelburg, O. L. school, 't Zand, 8 jaar 10. Adrle van den Oever, Sluis, Sint Jansschool, 9 jaar. Groep 1215 jaar. 1. Jo Freyser, St. Jansteen, Janse- nius Lyceum, Hulst, 14 jaar. 2. Jerry Joosse, Aardenburg, Kon. Wilh. Lyceum Oostburg, 14 jaar. 3. Kees Mol, Middel burg, 13 jaar, school onbekend. 4. Leo de Smit, Zierikzee, Lyceum Zierikzee, 15 jaar. 5. H. Keukelaar, Kloetinge, Ly ceum Goes, leeftijd onbekend. 6. Janny Hooftman, Middelburg, Chr. Burger school, 12 jaar. 7. Davld Stroo, Arne muiden, O. L. school, 13 jaar. 8. Bert Engelsman, Middelburg, 15 jaar, school onbekend. 9. Johanna Nelen, Sas van Gent, St. Michaelsschool, 13 jaar. 10. Riet Welmar, Vlissingen, school en leef tijd onbekend. Deze twintig uitverkorenen zullen al len een diploma ontvangen, dat uitge reikt zal worden tijdens een te Middel burg te houden tentoonstelling van de 100 beste tekeningen. De bekroonde te keningen zullen mededingen ln de grote landelijke wedstrijd. De daarin bekroon de Inzendingen zullen weer mededingen ln de internationale wedstrijd, waaraan alle Marshall-landen meedoen. Tot Zeeuws afgevaardigde ln de lan delijke jury werd aangewezen drs L. J. G. Lockefeer uit Hulst. Nieuwe commissaris Polder Walcheren. Donderdag is lot Commissaris van de Polder Walcheren, ter vertegenwoordi ging van de eigenaren van de gebouwde eigendommen, gekozen de heer S. A. Versluys te Middelburg. De lieer Ver- sluys volgt notaris J. L. v. d. Harst cp, die kortgeleden tot Raad van de Polder werd benoemd in de vacature A. Jero- DE BILT ZEGT: Zwaar bewolkt mei. plaatselijk enige neerslag, overwegend in de vorm van sneeuw. Meest matige Oostelijke wind. Temperaturen om het vriespunt.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1