De felle Oostenwind speelde gisteren de scheepvaart parten „Koningin Juliana" kon niet j aanleggen in Breskens* PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Het vordert maar slecht in Parijs Oost en West gaven elkaar niets toe Ouders, wat doet Ge Queuille aanvaardt de opdracht JV/r. Schepen raakten aan de grond en zelfs een trouwfeest liep in de war Carillon van Middelburg klonk door de radio Passagiers en auto's moesten drie uur aan boord blijven» 1 SNIPPER NIEUWSk Geen vrees voor suikerschaarste Overste den Ouden gisteren begraven Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" l!>;>fdkantoor: Goes, L. Vorststr. Ui. Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2135. Gi-o 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dljkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1810 Abonnementsprijs 4,55 p, kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et per woord VRIJDAG 9 MAART 1951 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppcn, Blezellngc; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nleuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijsseti, Tcrneuzen; II. Jansen, Me- llskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Dg O. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidcma, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Zaterdag: Zon op 7.08 u., onder 18.34 u.; Maan op 7.46 u., onder 22.07 u. Hoogwater op Zaterdag 10 Maart: Vlissingen: 3.28 u. 2.01 ni., 15.51 u. 2.03 m.; Terneuzen: 3.58 u. 2.17 m., 16.21 u. 2.19 m.; Wemel- dinge: 5.20 u. 1.59 m., 17.40 u. 1.71 m.; Zierikzee: 5.03 u. 1.32 m., 17.27 u. 1.44 m. PLAATSVERVANGERS VOOR DE VIERDE MAAL BIJEEN. „Er zijn geen merkbare vorderingen gemaakt" aldus verklaarde gisteren een lid van de Franse delegatie, na de vierde vergadering van de plaatsvervangers te Parijs. De Amerikaan Jessup, die de vergadering ditmaal leidde, heeft, volgens waarnemers, het initiatief genomen om de gemeenschappelijke punten op de agenda s bijeen te brengen teneinde het terrein van de besprekingen te beperken, Gromyko zei echter, dat de agenda van de Westelijke mogendheden kwesties van werkelijk belang op de achtergrond drong en critiseerde de Westelijke bevatten °milat 26 nlet de teruStrekldng der bezettingsmogendheden Een woordvoerder van de Sowjetrus- sische delegatie verklaarde, dat Gromy ko op de bijeenkomst had gezegd, dat de Sowjet-Unie wijziging van de formu lering van punt twee van haar voorge stelde agenda voor de conferentie der minister van buitenlandse zaken nodig achtte. De nieuwe voorgestelde formulering is: „Herstel van Duitslands eenheid en bespoediging van het sluiten van het vredesverdrag met Duitsland en, in overeenstemming hiermee, terugtrek king van alle bezettingstroepen uit Duitsland". Gromyko verklaarde, dat, toen de Sowjet-delegatie haar tweede agenda punt in de oorspronkelijke vorm indien de, zij geloofde, dat de oplossing van de kwestie van het vredesverdrag met Duitsland tegelijkertijd oplossing van de cwestie der Duitse eenheid zou beteke nen. Het nieuwe ontwerp is bedoeld om dit duidelijk te maken en misverstand over .iet Sowjet-Russische standpunt te voor komen, aldus Gromyko. De Amerikaanse afgevaardigde, Jes sup. specificeerde punten, waarover overeenstemming scheen te zijn tussen de door de Sowjet-Unie en de Westelijke mogendheden ingediende agenda's, aldus verklaarde een Westelijke woordvoer der. Volgens de woordvoerder zei Gromy ko, dat de agenda van de Westelijke mo gendheden de kwesties van werkelijk belang op de achtergrond drong. Hij had er geen bezwaar tegen, dat oorzaken van spanning op de agenda verschenen, maar hij had wel bezwaar tegen het feit, dat de Westelijke agenda niet sprak over ontwapening van Duitsland. Jessup zei, dat de Sowjetrussische agenda niet alleen onderwerpen noemt, maar besluiten impliceert, waaraan dus de ministers van buitenlandse zaken, ge bonden zouden zijn. „De bezorgdheid van de mensen in de Het wordt straks weer tijd een school te kiezen voor Uw kinderen. Een lagere school, een u.l.o.-school of mis schien een H.B.S., Gymnasium, Ly ceum of Kweekschool. Ik denk hierbij ook aan landbouwscholen van allerlei soort en aan de opleiding tot kleuter onderwijzeres. Het is nu langzamerhand wel be kend, dat er voor alle soorten van on derwijs ook Christelijke scholen zijn in onze provincie. Dat zijn scholen, die al haar onder wijs in Christelijke geest willen geven. Dus geen neutrale scholen met aparte lessen in Bijbelse geschiedenis en mis schien ook nog gebed en dankzegging. Het Christendom kan zich niet in een hoek laten zetten, ook niet in een mooie hoek, waar gebeden en gedankt wordt. Het is een zout, een zuurdeeg; het heeft expansieve kracht; het wil het hele leven beheersen. Daarom kan een Christelijke school alleen maar een school zijn, waarin om 't Christendom geen prikkeldraad wordt gespannen; waarin het geen „Verboden toegang" ontmoet; waarin het ten volle kan werken, overal, in alle leervakken en in de tucht. Dat geeft Ge toch toe, ouders? Gij merkt het toch in Uw eigen persoon lijk leven? Daarin ervaart Ge toch, dat Uw Christelijk geloof in geen enkele sector van Uw leven U ongemoeid iaat? Het begeleidt U in Uw winkel, in Uw kantoor, op Uw akker, in Uw lezen, in Uw briefschrijven, in Uw luisteren naar de radio. En het bega- leidt U niet alleen, maar het spreekt met U; het adviseert U, het waar schuwt U, het geeft U een goedkeu ring. En ongetwijfeld zal het U vooral niet ongemoeid laten in Uw opvoe dingstaak. Want die opvoeding van Uw kinderen gaat U, als goede ouders, nog meer ter harte dan Uw ambt, be roep of bedrijf. Uw kind is Uw oog appel! Uw geloof zal U, U kunt dat niet ontkennen, wijzen op de Christelijke school als de school voor Uw kind. Waarom gaan er den nog zoveel kinderen van Christen-ouders zonder noodzaak op neutrale scholen? A an 't eind van de vorige eeuw zei een voorstander van het Christe lijk onderwijs ergens in Zeeland: „Al moest ik de helft mijner beesten ver- koopen, een Christelijke school zal er" komen!" In een andere (ook kleine) plaats van Zeeland wilde men in het tekort van de school voorzien door middel van vlasbezaaiïng: de schade te dragen door de leden der Vereniging en het voordeel voor de Christelijke school. De vlasoogst mislukte en leverde een verlies voor de school van f361. De leden der schoolvereniging hebben het vereffend. De bekende Mr Van der Brugghen schreef ruim een eeuw geleden aan een groep Christenen in Zeeland, toen hun niet toegestaan werd een Christelijke school op te richten: „Tracht liever uw kinderen zelf te onderwijzen dan ze toe te vertrouwen aan een school, waartegen gij gewetensbezwaar heot (dat was de openbare school, H.), want nood breekt wel wetten, maar geen conscientiën." Zeeuwse ouders, die op de verkeerde weg zijt, zeggen deze drie grepen uit de schoolstrijd in Zeeland, U iets? Of gaat ge maar weer door in Uw ge vaarlijke sleur? M. H. vrije wereld en van hen, die aan slaver nij trachten te ontkomen, is veroorzaakt door de grote en overweldigende om vang van de bewapening in de Sowjet- Unie en het Sowjet-blok". „Deze bezorgdheid zou groter worden inpiaats van kleiner, indien het Westen zijn bewapening vermindert en een nog grotere onevenwichtigheid van strijd krachten schept, tenzij er een of andere verzekering in woord en daad was ge weest, dat de Sowjet-regering haar agressieve politiek had opgegeven", al dus Jessup. De Oostenrijkse minister van buiten landse zaken, Karl Gruber, heeft giste ren een onderhoud gehad met Gromyko, Schuman en Davies. DE „EVERTSEN" IN ACTIE. De Nederlandse torpedobootjager „Evertsen" heeft zich gisteren bij de Amerikaanse kruiser „Manchester" ge voegd bij het bombardement van Noor delijke troepenconcentraties, geschuts- steüingen en weg- en spoorwegknoop punten bij Wonsan, aan de Noordooste lijke Koreaanse kust. Franse crisis ten einde? Queuille heeft aan de president van de republiek bevestigd, dat hji definitief de formatieopdracht aanvaardt. Iiy zal heden te 17 uur voor de Natio nale Vergadering verschijnen voor zijn .investituur. De partyen van de traditionele rege ringsmeerderheid hebben Queuille ver zekerd dat zy voor zijn investituut zul len stemmen, zodat het behalen van de vereiste meerderheid zo goed als vast staat. Queuille zal zijn kabinet gedurende het weekeinde vormen. Het zal niet veel afwijken van dat van Pléven. Concessies van de radicalen op het stuk van de kieshervorming schijnen veel te hebben bijgedragen tot de op lossing van de crisis. Het Turkse kabinet avond afgetreden. is Donderdag- Verhoging toelage voor Korea» vrijwilligers. Als blijk van waardering voor de zeer goede prestaties van de Nederlandse mi litairen in Korea en met het oog op de bijzonder moeilijk gebleken omstandig heden, waaronder zij dienen, heeft de min. van Oorlog besloten met terug werkende kracht van 1 October 1950 de toelage voor deze militairen te verhogen met f 100 per maand en voorts met f 8 voor elke dag, waarop aan militaire ac ties is deelgenomen. De toelage bedroeg tot nu toe voor gehuwden 70 van hun Nederlandse bezoldiging en voor ongehuwden 35 Het bedrag van f 100 zal na beëindiging van de diensttijd in Korea worden uitbetaald. p HEI' WAS BENEDEN PEIL. De felle Oostenwind heeft gisteren de scheepvaart danig dwars gezeten. Want de waterstand voor de Nederlandse kust werd hierdoor zo laag, dat vele schepen aan de grond liepen; niet alleen in de Westerschelde maar ook op de Wadden zee. „Het was beneden peil" zei gister een schipper en hy had gelyk. Engels schip by Terneuzen. Het 21.867 bruto registertonnen me tende Britse vracht- en passagiersschip „léangitane" is Donderdagochtend vroeg om ongeveer kwart voor drie ter hoogte van Terneuzen vastgelopen op de zandbank „Lage Springer". De „Rangitane" is het eigendom van de „New Zealand Shipping Company Ltd." te Londen en maakte naar eerste reis van Londen naar Antwerpen, waar zij een lading voor Nieuw-Zee- land aan boord zal nemen. Het is een van de grootste schepen die ooit in de haven van Antwerpen werd verwacht. De „Rangitane" is om half vier met assistentie van tien sleepboten bij hoog water vlot getrokken om vervolgens on der geleide van enige sleepboten, de reis naar Antwerpen voort te zetten. Ook voor Vlissingen. Het Nederlandse motorechip „Arends- kerk" van de Verenigde Nederlandse ScheepvaartmaatschappU, groot 8062 ton, op weg van Antwerpen naar Rot terdam, is gisteravond omstreeks kwart voor zes by Vlissingen voor de Nolledijk aan de grond gelopen. Het schip, pro- oeerde op eigen kracht vlot te komen. Dok dit lukte niet. Tenslotte wisten de sleepboten Schelde, Ganges en Pernis de Arendskerk om half één vannacht los .e trekken. Vele Vlissingers kwamen ondanks de lelie oostenwind een kijkje nemen op de boulevard vanwaar het verlichte schip en de kruisende sleepboten een fantas tische aanblik boden. Bij Antwerpen. Gistermiddag is het Belgische tank schip „Esso Belgium" ter hoogte van de Kruisschans by Antwerpen aan de grond gevaren. SieepDoten van Antwerpen wa ren vlug aanwezig om eventueel assis tentie te verlenen. Het tankschip meet 10.529 ton bruto en beiioort aan de maatschappij „Esso Belgium Standaard 1 te Antwerpen. Het schip kwam van Antwerpen. Het werd vannacht om half drie vlot getrokken. Schip losgeslagen. Gisteravond is het Duitse sleepschip Baden 347, schipper Claps, geladen met 968 ton ijzer even voor het kanaal door Zuid-Beveland bij Wemeldinge, door het ruwe water losgeslagen van de sleep. De sleepboot Adja, kapt. Hoekman, schoot direct te hulp en slaagde er in het vaartuig op sleeptouw te krijgen en behouden binnen te brengen. De Baden 347 kwam van Walsen (D.) en was op weg naar Antwerpen. Op de Wadden. De tien passagiers van de veerboot SchiermonnikoogOostmahorn zouden zich wel tien maal bedacht hebben als ze geweten hadden, dat ze een dag lang op de boot zouden moeten- vertoeven. Het vaartuig raakte n.l. gisterochtend om 11 uur aan de grond en werd pas laat in de avond vlot gebracht. De Texelse passagiersboot die de ver binding onderhoudt tussen het vaste land en Texel, kon gistermiddag even min varen. De passagiers moesten op zee overstappen op een kleiner vaartuig maar de auto's kwamen weer netjes in Den Helder terug. Gekker was het voor het paartje uit Hollum op Ameland, dat gisteren in het huwelijk zou treden. De postboot uit Holwerd kon niet varen en aangezien die de bruiloftsgasten de bruidsjapon en het bouquet mee moest brengen moest het huwelijk worden uit gesteld. AARDIG INITIATIEF VAN DE N.C.R.V. De N.C.R.V. had in de radiokrant gis teravond een plaatsje ingeruimd voor een reportage vanuit Ileiligerlee, waar het nieuwe carillon van de Lange Jan te Middelburg wordt gegoten. Op deze wqze hebben vele Middelburgers gister avond het klokkenspel voor het eerst kunnen beluisteren. De grote verrassing voor Middelburg kwam echter pas, toen de omroeper de ourgemeester van Middelburg opbelde om nem te vragen hoe deze het carillon vond. Burgemeester Bolkestein ant woordde: „Ik vind het buitengewoon mooi, doch ik zal het eerst goed kun nen horen als het in de toren hangt". Op de vraag van de omroeper of dit laatste nog Jang zal duren, antwoordde mr Bolkestein, dat het carillon binnen kort zal worden aangebracht. Het klok kenspel zal echter, zo zei de burgemees ter verder, niet direct kunnen worden gebruikt, omdat de toren nog niet afge- bouw is. Het verzoek van de N.C.R.V. om bij de ingebruikneming; van het ca rillon aanwezig te mogen zijn om er een reportage van te kunnen verzorgen, werd door de burgemeester onmiddellijk aangenomen. Jammer, dat niet door middel van een publicatie van het voor nemen der N.C.R.V. was bekend ge maakt, anders had zeker geheel Middel burg gisteravond gespannen aan de ra diotoestellen gezeten. Wederom stagnatie in veerdienst VlissingenBreskens. in net AmsterdamRijn kanaal nadert haar voltooiing. Hoog boven het Betuwse landschap uit rijzen de twee 37 meter hoge torens, die straks de sluisdeuren zullen dragen. Een groots monument, dat getuigt van Nederlandse durf en doorzettings vermogen komt dan tot stand. Foto toont de beide torens, die het land schap ten Noorden van het plaatsje Wamel zullen beheersen. KIND ONDER TREIN. Op een onbewaakte overweg te Hui ten aan de spoorlijn BredaTiiburg is gistermiddag een vierjarig kindje, Joke Broers, onder een trein gelopen. Zij liep haar driejarig broertje achterna, die juist de overweg gepasseerd was. Haar tante, die bq de kinderen was, trachtte tevergeefs het meisje nog te grijpen Het kind werd door de trein gegrepen en vrijwel op slag gedood. r k j t i „Vv'e moeten langer en harder wer ken" en „de levensstandaard en het loon moet naar boven". Dat waren de twee voornaamste antwoorden die het N.I.P.O. kreeg op zijn vragen of men eens een oordeel wilde geven over de arbeidsproductiviteit. 36 van de on dervraagden vonden de productiviteit te laag. 1 te hoog en 24 net goed. 39 had geen oordeel. Tot 13 Maart kan men brieven posten, die met de Wil lem Ruys naar Indonesië gaan. Prins Bernhard heeft gisteren een bezoek ge bracht aan de N.V. Hollandse Signaal Apparatenfabriek te Hengelo. Op Za terdag 5 Mei gaat men op Gilze Rijen met een groots vliegfeest de dag herden ken, dat deze vliegbasis 5 jaar geleden werd ingericht. Gisteravond is op een te Utrecht gehouden vergadering van de Utrechtse Indologenvereniging besloten tot opheffing van deze vereniging. De heer E. van Putten uit Utrecht, de 1.500.000ste bezoeker van de vorig jaar gehouden havententoonstelling Rotter dam Ahoy zal met zijn echtgenote en zoon Zaterdag met het m.s. Westerdam naar de V.S. vertrekken. Het is een cadeautje van de Holland Amerika Lijn. Een kastelein in Den Haag kreeg gis terenmiddag ruzie in zijn café met een man en een vrouw. De man pakte een bierfles en sloeg de kastelein op het hoofd. De fles vloog uit elkaar maar het hoofd bleef, behoudens enkele snijwond- jes aan de neus, door rondvliegende scherven, onbeschadigd. Een passerende dame kreeg snijwonden aan het been. Men zoekt thans naar de flessen mep pende heer die hard weggelopen is. De slager Mario Severa maakte het an ders mee. De goede man, die ergens in de Pyreneeën woont, kwam op een dag tegenover een knaap van een beer te staan. Hij maakte rechtsomkeert en zet te het op een lopen. Toen hij, buiten adem, nog even omkeek, zag hy dat de beer in de tegenovergestelde richting wegrende Moeilijkheden met de prijs. De vakgroep detailhandel in kruide nierswaren deelt ons mede: „Bij het publiek blijkt thans niet al leen een ongegronde vrees voor schaars te aan suiker, doch ook veel misverstand ten aanzien van de bij de handelaren aanwezige voorraden van dit artikel te bestaan. In verband met een nieuwe prijsvast stelling verbood de regering de fabri kanten met ingang van 5 Maart j.l. leve ringen te verrichten. Mede ten gevolge van een reeds maanden lang bestaande quotering waren de voorraden bij de handel op deze datum evenwel beperkt tot ten hoogste de wekelijkse benodigde hoeveelheid. Voorzover de detaillisten thans wor den herbevoorraad, wordt, in afwach ting van een definitieve regeling, de ont vangen suiker hen tegen de nog nader vast te stellen prijs berekend. Het is hen evenwel verboden het publiek thans eenr hogere prijs dan f 0.76 per kg. te doen betalen. De winkelier kan dan ook be zwaarlijk uit deze nieuwe voorraden le veren alvorens de regering een beslis sing heeft genomen ten aanzien van de prijs, tenzij hij het, zijn winstmarge mo gelijk aanzienlijk overtreffende, prijs verschil voor eigen rekening wenst te nemen". De „Koningin Juliana", die de veer dienst VlissingenBreskens onderhoudt, heeft gistermorgen byna drie nur in de iiaven van Breskens gelegen zonder te kunnen meren. Doordat de haven nog niet uitgebaggerd is en het water erg laag was, kon het schip de fuik niet bereiken. De „Koningin Juliana" vertrok op de gewone tijd, om 7.55 u. uit Vlissingen en kwam om 8.15 u. in Breskens aan. De ingang van de fuik is gedeeltelijk dichtgeslibd en nog niet uitgebaggerd, terwijl de waterstand bijzonder laag was. Hierdoor was het niet mogelijk in de aanlegfuik te komen en moesten de opvarenden tot 11 uur wachten eer ze van boord konden. Toen was n.l. het water door de vloed voldoende gestegen om te kunnen meren. Vier afvaarten zijn door deze stagnatie komen te vervallen en het is onnodig te zeggen, dat het verkeer daardoor grote stoornis onder vond. Zowel te Breskens als te Vlissin gen stonden vele passagiers en auto's te wachten tot de boot eindelijk weer zou kunnen varen en de zich aan boord bevindende personen en voertuigen konden het schip niet verlaten. De directeur van de Prov. Stoomboot diensten in Zeeland, de heer de Jonge, deelde mede, dat het te laag water was. De Rijkswaterstaat was, ondanks her haalde aandrang tot nog toe nalatig gebleken in het uitbaggeren van de haven van Breskens tot voldoende diep te, aldus de heer de Jonge, die verder nog meedeelde, dat de veerboot in de toegangsgeul tot de fuik tengevolge van de dichtslibbing nauwelijk een halve me ter speling heeft, terwijl men met de grootste behoedzaamheid de fuik moet naderen in verband met de weinig hech te constructie ervan. „Vaartechnisch is dit ook voor het uitstekend geschoolde personeel der boot een zeer moeilijke taak. Ook drie weken geleden heeft zich een soortgelijk geval als gisteren voor gedaan en toen reeds is de aandacht van de rijkswaterstaat op de onhoud- Luit. Kol. M. P. A. den Ouden, de ge sneuvelde commandant van de Neder landse troepen in Korea, la gisteren acht km. ten oosten van Poesan, op het kerk hof van de Verenigde Naties, begraven. Het achtste leger legde een krans op het eenvoudige graf, waarboven de vlag van Nederland en die van de Verenigde Naties halfstok hingen. Luit. Gen. Ridgway, commandant van het achtste leger, mr A. H. C. Gieben, de Nederlandse vertegenwoordiger bij de V.N.-commissie voor Korea, luit. kol. Eekhout, commandant va nde Neder landse troepen in Korea, John Muccio, de Amerikaanse ambassadeur in Korea, de plv. Koreaanse minister van defensie en andere Koreaanse regeringsvertegen woordigers waren aanwezig. De heer Gieben roemde de dapperheid van Overste den Ouden en bracht het achtste leger dank voor het feit, dat de rouwdienst in de Nederlandse taal kon worden gehouden. Generaad Ridgway sprak woorden van lof over de kwaliteiten van de Neder landse troepen en sprak tot overste Eek hout: „Ik heb de moed van de Neder landse troepen bij hun actie rondom Hoengsong zeer gewaardeerd en ik be treur de dood van uw vroegere comman dant". Aalmoezenier Louis van der Brande leidde de rouwdienst, waarna de kist door een Nederlands peleton in het graf werd neergelaten. NANNO SJOERD MEINDERS. Er bestaat een gerede kans dat de zaak Nanno Sjoerd Meinders, het zeven jarige zoontje van het echtpaar Mein ders te Assen, dat door zijn Duitse pleegmoeder te Bremen, frau Ullner, niet wenst te worden afgestaan, nog deze maand door het United States Court of the Allied High Commission for Germany zal worden behandeld. bare toestand gevestigd", zo zei de directeur. Desgevraagd deelde de Hoofdinge nieur-directeur van de Rijkswaterstaat Heybiom, mede, dat volgens zijn inlich tingen de „Koningin Juliana" gister morgen in de haven van Breskens door een windstoot opzij zou zijn gedrukt vlak voor het schip de fuik binnenvoer. Hierdoor zou de veerboot even aan de grond hebben gezeten. Men dient hier bij in aanmerking te nemen, aldus de heer Heybiom, dat in verband met de Zuid-Oostelijke wind het water bij eb thans zeer laag staat. Overigens dient men te bedenken, dat op gezette tijden de haven wordt gebaggerd, maar dat zij riu eens in een langzamer en dan weer in een sneller tempo dichtslibt, dan men verwacht. Het laatste zou thans hei ge val zijn. Inmiddels worden stappen on dernomen om de haven uit te diepen. Gisteravond om 20.00 uur werd de dienst opnieuw gestaakt. In de loop van de avond werd echter nog een vaart ge maakt om eventuele passagiers te halen en te brengen. „Jacob van Heemskerck" Maandag naar Vlissingen. De luchtverdedigingskruiser „Jacob van Heemskerck", die als opleidings schip dienst zal doen, wordt Maandag 12 Maart in de haven van Vlissingen verwacht. De kruiser zal Dinsdag in het dok gaan bij de Kon. Mij. „De Schelde" voor het conserveren der machines. Daarna zal het schip ge reed worden gemaakt voor de oplei ding. Het Marineschip „Stortemelk", dat een oefenrneis maakt, zal vandaag te Vlissingen binnenlopen en na aan komst van de „Jacob van Heems kerck" weer vertrekken. 19 Maart: Vast bedieningsgeld in Horeca-bedrijven. Het Horecabedrijf heeft een begin ge maakt met de afschaffing van het fooienstelsel. Met ingang van 19 Maart is iedere werkgever, die een hotel, res taurant, café-restaurant, café of café- taria exploiteert, verplicht een bedie ningsgeld vast te stellen dat een per centage is van het bedrag verschuldigd voor logies of vertering, In aansluiting aan dit systeem is een garantie-inko menregeling ontworpen voor personen, die geacht worden bedieningsgelden te ontvangen. Over een bepaalde periode wordt telkens nagegaan hoeveel gemid deld weekinkomen en bedieningsgeld van een werknemer is geweest. Ligt dit weekinkomen lager dan het voor de functie van de betrokken werknemer vastgestelde garantie-inkomen, dan is de ondernemer verplicht dit verschil bij te betalen. LITTERAIRE AVOND TE GOES. De Ver. voor Alg. Wetenschappelijke Belangen te Goes heeft gisteravond het seizoen gesloten met een litteraire avond in hel Schuttershof waarin de voordrachtskunstenares mevr. Hester JanssenKlenke voor een talrijk gehoor heeft voorgedragen uit het werk van enkele bekende Nederlandse en buiten landse schrijvers. Alleregrst declameerde zij een Novell* van, de 'in 1924 gestorven, Louis Coupe rus, getiteld „De man in huis", uit de bundel „Arabesken". Zij wist de figu ren, die hier een rol spelen en die door Couperus zo fijngevoelig worden gete kend, waarlijk te doen leven. Trouweng ook de persoonlijke stijl van Arthur van Schendel, van wie zij vervolgens een hoofdstuk uit zijn boek „De wereld een dansfeest" bracht, kwam uitstekend naar voren. Van Willem Eisschot, een der vier groten uit het Forumtijdperk, en aan wie de Vlaamse litteratuur veel te dan ken heeft, droeg zq voor een gedeelte uit zijn boek „Lijmen", waarin elke sen timentaliteit ontbreekt en dat geken merkt wordt door een vaak bitters humor. Tenslotte bracht zij voor de pauze een gedeelte uit het boek „Hollands Glorie' van Jan den Hartog. Na de pauze declameerde zij uit het werk van de Russische schrijver I. Toer» genew het bekende „Lukerja". Toer- genew's kunst is meer Europees dan bij voorbeeld Tolstoi en daardoor gemakke lijker te begrijpen. De bewogenheid waarmee zq het verhaal van Lukerja vertelde greep de toehoorders. Het slot van haar succesvol optreden vormde het verhaal over „De Pul" van de Italiaanse, in 1936 gestorven, schrijver Pirandelio. De gave humor van deze Italiaanss grootmeester deed allen genieten. Aan het eind van de avond overhan digde de voorzitter, de heer B. v. d, Berg, mevr. JanssenKlenke een tuil bloemen. Woensdagochtend is in Oost Java we derom een Nederlandse planter ver moord. Het slachtoffer is de 58-jarige tuin-employé Hayes van de suikerfa briek Tjandi. Luchtvaartavond IC.N.V.v.L. te Middelburg. Voor de luchtvaartavond, gisteren in het Schuttershof te Middelburg belegd door de Kon. Ned. Vereen, voor Lucht vaart in samenwerking met de Zeeuwse Vereniging voor de Luchtvaart en de Walcheree Zweefvliegclub, bestond grote belangstelling. En terecht, want niet alleen konden de toehoorders op ds hoogte komen van de taak van de „gast vrouw in de lucht" waarover de K.L.M.- stewardess mej. F. Mulder vertelde, ook over het zweefvliegen en het vliegen met grote snelheden hoorde men vele interessante bijzonderheden. En wie kan beter over zweefvliegen vertellen, dan de houder van het Neder landse duurrecord, de heer J. K. Hoek stra? Hij belichtte de manieren waarop men de zweefviiegkunst kan leren, sprak over thermiek en noemde cijfers waaruit bleek, dat, hoewel in ons land de.con dities om te vliegen minder gunstig zijn dan bijv. in Zwitserland, men geen gek figuur slaat. In Zeeland kan men prach tig vliegen, gebruik makend van de stijgwind langs de duinenstrook. Reserve Kap. Vlieger, J. L. Flinter man, houder van het Nederlandse snel heids- en hoogterecord vertelde over de problemen die zich voordoen bij het vlie gen met hoge snelheden en op grote hoogte. De causerieën werden toegelicht met enkele films ov<* de geschiedenis der luchtvaart, het zweefvliegen in Zwitser land en een vliegtuig-show in Engeland. DE BILT ZüGT: Matige tot krachtige wind en in het Noorden van het land af en toe harde wind tussen Oost en Noordoost. Over het algemeen veel bewolking maar over wegend droog weer. Nog iets lagere temperaturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1