de loupe Haar avontuur Middelburgse brugperikelen bijna verleden tijd» <*Ylieuwó uitde<=P rovihcie SIROOP BOM Besluit vormingscursus L.J.G. AM0K0 Grootscheepse inzameling voor vluchtelingen te Middelburg» Leniging van nood in de kampen in Duitsland. Walcheren. Arbeiders verkochten spoorbiels» Donderdag 8 Maart 1981 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Verkeerssituatie Vrijdag weer normaal. Lang hebben de Middelburger» ge tracht op hun nieuwe stationsbrug, ton.ir m hebben er zeker niet over ge zwegen. Er werden adressen gezonden tan de minister van Verkeer en Water- fteat, er zijn krantenartikelen over ge schreven en tenslotte hebben fietsers, automobilisten en motorrijders gefoe terd op de verkeerslichten, die altijd aèt op rood stonden, als zij de brug wil gen passeren. Eén was er, die dit alles jtiet deerde en die rustig neerzag op ket drukke verkeer, dat de brug pas- geerde. Dat was de politieagent, die be last was met de bediening van de ver keerslichten. Toen de stationsbrug vlak voor de bevrijding door een verdwaalde Engel- te granaat werd getroffen in de lading tpringstof onder de brug, had geen en kele Middelburger kunnen denken, dat daarmede een periode van ongeveer 6 Vc jaar bruggenmisère werd ingeleid. Kort na de bevrijding legden de En- felsen vlakbij de Meeliabriek een ïciteepjesbrug. Slechts zeer korte tijd Woest het verkeer zich daarmee behel pen, want spoedig lag er op de plaats van de stationsbrug een vaste Bailey brug, die heeft dienst gedaan tot de be slissing was gevallen over de nieuwe stationsbrug. Het was duidelijk, dat men onmogelijk de nieuwe brug kon monteren, terwijl er een noodbrug op dezelfde plaats lag. Toen kwam men op de rampzalige gedachte om Middelburg „zolang een Baileyhefbrug te geven. Kostbare voorzieningen moesten wor den getroffen, want er moest worden ge heid om deze hefbrug over 't kanaal te leggen. Opritten moesten gemaakt wor den en Middelburg kreeg zelfs verkeers lichten, die in het begin de politie gro te moeilijkheden lieboen bezorgd, om dat de installatie te pas en te onpas weigerde, waardoor agenten aan weers zijden van de brug het verkeer moesten regelen. LANGZAAM. Men verwachtte in eerste instantie, dat de nieuwe brug in 1948 gereed zou komen. In een in 1948 uitgegeven over zicht van de K.N.A.C. werden deze ver wachtingen de hodem ingeslagen, omdat daarin werd gezegd, dat de brug pas in 1949 gereed zou zijn. Toen bleek, dat men ook in 1949 geen nieuwe brug be- hoefda te verwachten, zond het ge meentebestuur een adres aan de minis ter van Verkeer en Waterstaat. Maar ook dit mocht niet helpen. Men wachtte tot eind Augustus van het vorig jaar. Twee machtige kranen brachten hei 340.000 kg wegende gevaarte naar Mid delburg .terwijl vóór die tijd de zgn. aanórug was gelegd en verdere voor zieningen, in een naar ieders mening te langzaam tempo, waren getroffen. Mid- delnurg juichte, toen de nieuwe brug verscheen en de Rijkswaterstaat be loofde, dat begin October alle leed ge leden zou zjjn. Maar Middelburg had te vroeg gejuicht. Er kwam niets van, on derdelen kwamen niet op tijd en nie mand wist op de duur meer, wanneer de brug gereed zou komen. De burge meester van Middelburg, mr dr N. Bol- kestein, formuleerde het in de eind vo rig jaar gehouden raadsvergadering heel juist, toen hij zei: „Iedere keer, als we er naar vragen, krijgen we te horen. Volgende maand". EINDELIJK. Velen hebben bij het lezen van hef bericht over de opening van de bruQ Vrijdagmorgen a.s. in zichzelf gezegd: „Eindelijk". En terecht. Het was niet voor z'n tijd. Vrijdagmorgen om 7 uu" zal de dienstdoende politieman voor het laatst door zijn collega worden afge lost. Enkele uren later zal het verkeer normaal zijn. Zonder enig officieel vertoon zal de brug worden geopend; dat is zeer ver standig. Er zijn al genoeg woorden over deze kwestie gevallen Tenslotte kan nog .worden gemeld dat de N.V. Stoomtram Walcheren thans het voornemen, bij het begin van de nieuwe dienstregeling te kennen ge geven, n.L het begin- en eindpunt van de busdienst naar de dorpen van Wal cheren te verleggen van Plein 1940 naar het stationsplein, ten uitvoer zal leggen. (Ingez. mededeling, advert.) In de „Prins van Oranje" te Goes werd Dinsdagavond de sluitingsavond gehouden van de vormingscursus van de L.J.G. Het doel van deze cursus was het kader te vormen van de verschillen de L.J.G.-afdelingen. Op deze cursus werden o.a. behandeld jeugdpsychologie, verenigingswerk, bin nenspelen, gymnastiek, zang, enz. De cursus werd gevolgd door jongeren uit bijna geheel Zeeland, behalve Zeeuwsch- Vlaanderen, daar het voor het bezoeken van de cursusavonden te Goes voor deze jongeren te bezwaarlijk was. Deze slui- 'tingsavond werd geopend door de voor zitter der L.J.G., de heer Jos. Cevaal, die in het bijzonder welkom heette de heer H. d' Olivat, onder wiens leiding de cursus stond en mr Hornstra van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk. Onder leiding van de heer d' Olivat werd daarop een model programma van een verenigingsavond afgewerkt, gevuld met binnenspelen, zang, enz. Deze avond had, evenals de gehele cursus een zeer geanimeerd ver loop en werd gekenmerkt door een bij zonder prettige sfeer. Alvorens tot uitreiking der brevetten over te gaan deelde de heer Cevaal nog mede dat het in de bedoeling ligt het aldus begonnen vormingswerk het vol gend seizoen voort te zetten, met name in Zeeuwsch-Vlaanderen. Hij wekte de aanwezigen op, het op de cursus geleer de in practijk te brengen in de afdelin gen. Aan ongeveer 40 jongeren, die trouw de cursusavonden bezochten, wer den daarop brevetten uitgereikt. Het lid der L.J.G., de heer J. J. Blok uit Krabbendijke, die a.s. Dinsdag voor een verblijf van een half jaar naar Amerika vertrekt, werd een goede reis en een leerzaam verblijf in de U.S.A. toege wenst. De cursusleider, de heer d' Oli vat, werd als blijk van dank een boek werk aangeboden. DE C.Z.A.V. HAD OMZET VAN RUIM 18.000 TON. In hotel „Centraal" te Goes, Is Dins dagmorgen de algemene ledenvergade ring gehouden van de Coöp. Zeeuwse Aan- en Verkoopvereniging G.A., onder voorzitterschap van de heer P. J. J. Dekker. Des middags werd in het Schut tershof te Goes vergaderd, waar de heer B. Zinkvveg uit Numansdorp sprak over de teelt, bewaring en afzet van poot- en consumptie-aardappelen in Amerika. In de ochtendbijeenkomst werden de huishoudelijke zaken afgehandeld. De aftredende bestuursleden, de heren P. J.J. Dekker en D. M. van Nieuwenhuü- zen werden herkozen, terwijl in de plaats van de heer Jac. van 't West einde, die niet herkiesbaar was, de heer Jac. Boon Pzn werd gekozen. Tot leden van de commissie van toe zicht werden herbenoemd de heren Jac. Burger en A. Koeman, terwijl in de plaats van de niet herkiesbare leden, de heren A. Dees en M. Wolfert, be noemd werden de heren J. J. van Mal- degem en J. P. van Wielen. Uit het jaarverslag bleek dat da om zet ruim 18.000 ton heeft bedragen, een waarde van f 3.860.904 vertegenwoordi- (Ingez. mededeling, advert.) ZUIVER ZETMEEL Het ideale bindmiddel In navolging van Goes, Vlissingen, linnengoed, handdoeken, lakens, dekens, DE NATIONALE HERDENKING. De Commissie Nationale Herdenking deelt mede, dat op 4 Mei a.s. vanaf 18 uur van alle openbare gebouwen, parti culiere woningen en vaartuigen de vlag gen halfstok zullen worden gehangen. Te 19.30 zal een „stille omgang" begin nen van een punt dat niet verder dan 30 minuten is verwijderd van die plaats in een gemeente waar Nederlandse mi litairen of verzetsstrijders of bondgeno ten een laatste rustplaats hebben ge vonden. Van 19.45 uur tot 30 seconden voor 20 uur zullen de klokken van alle kerken luiden. Te 20 uur zal dan twee minuten stilte in acht worden genomen. Er zullen geen toespraken gehouden worden. Voorts zullen in aansluiting op vorenstaand program in kerken en andere gebouwen herdenkingsdiensten worden belegd. Verzocht wordt het daarheen te lei den. dat die avond van 18 uur af geen openbare vermakelijkheden worden ge boden en alle verkooplokaliteiten zijn gesloten. Op de inrichtingen van onder wijs zullen de laatste uren gewijd wor den aan de geschiedenis van de strijd voor Nederlands vrijheid. Commandant Marine-opleidings kamp te Hilversum nam afscheid. Kapitein ter Zee S. Dobbinga heeft, onder zeer grote belangstelling, ontvan gen in het Marine-opleidingskamp te Hilversum, zulks i.v.m. zijn afscheid ais commandant van dit kamp. De schei dende commandant is benoemd tot hoofd van de afdeling „beveiliging koop vaardij" van het ministerie van Oorlog en Marine. Hij wordt als commandant van het Marine-opleidingskamp opge volgd door kapitein ter Zee J. J. Hoo- gendoorn. Veere en V'erseke zal volgende week in Middelburg een grote inzameling wor den gehouden van kleding, schoeisel en vele andere voorwerpen, die van nut kunnen zijn voor de berooide verplaat ste personen, die momenteel in de vluchtelingenkampen In Duitsland ver blijven. Er is een comité opgericht, dat de organisatie ter hand heeft genomen. De eigenlijke inzameling duurt maar één dag en wordt gehouden op 13 Maart a.s. De medewerking is verkregen van be zitters van vrachtauto's. Zoals men weet, vond na de oorlog een geweldige volksverhuizing plaats, die nog steeds geen einde heeft geno men. Van alle kanten vluchtten mil- lioenen mensen van achter het ijzeren gordijn. Zowel uit de Baltisch» landen, als uit Oost-Duitsland, Polen en de Bal- kanlanden kwam men naar het door de Westerse landen bezette gebied. Om streeks 12 millioen mensen verhuisden op deze wijze. 10 millioen werden ge registreerd, zodat 2 millioen waar schijnlijk onderweg zijn omgekomen. KOEHANDEL. Het in diverse staten uiteengevallen Duitsland moest ai deze verplaatste personen opnemen en tal van vluchte lingenkampen ontstonden. Meestal wa ren het ontruimde concentratiekampen, die door de vluchtelingen konden wor den betrokken. Het leven in de kampen is nauwelijks te beschrijven. Aan de woonbarakken, waarin de ge zinnen één kamer bezitten, waarin men woont, slaapt, kookt en de dag door brengt, wordt door de overheid in Duits land niets gedaan. De vluchtelingen worden door allerlei maatregelen van het ene kamp naar het andere gedre ven en de ellende van deze mensen is onbeschrijfelijk .Vooral de jeugd en de ouderen lijden ontzettend onder deze toestanden. Bovendien heeft men op de vlucht slechts weinig kunnen meenemen, zodat het deze mensen niet alleen aan woonruimte, maar ook aan kleding, schoeisel en vele andere dagelijkse le vensbehoeften ontbreekt. EEN TAAK. Hier ligt een taak ook voor Middel burgs bevolking. Het is niet in de eerste plaats om geld te doen. Wie geld be schikbaar wil stellen, kan dit doen, ter dekking van de onkosten. Giften kun nen op rekening van de Amsterdamse Bank worden gestort. Het gaat echter in de eerste plaats om goederen. Ook speelgoed voor de kinderen en gezel schapsspelen (mits compleet) zijn wel kom. Naast kleding en schoeisel kunnen goede matrasjes, gordijnen, divankleden e.d. worden afgegeven. (Bij elkaar ge bonden in te leveren). Men wordt ver zocht hetgeen men beschikbaar wil stel len, klaar te zetten, opdat het op 12 Maart direct kon worden meegenomen. Alles zal worden vervoerd naar het ge bouw van het Leger de3 Heils aan de Hoogstraat, waar één en ander wordt gesorteerd en verpakt. Van hieruit start de actie om 9 uur voormiddags. Ver pakkingsmateriaal is i.v.m. de verzen ding ook welkom. Het ligt in de bedoeling met de in gezamelde goederen vooral jongelui tus sen 13 en 18 jaar te helpen. De goede ren gaan naar West-Duitsland, waar ze in de in Niedersachsen gelegen kampen te Adelheide en Friedland zullen wor den uitgedeeld. COMITé. Het voor deze actie gevormde be stuur bestaat uit: mr dr N. Bolkestein, burgemeester, voorzitter; mevr. A. Bat- ten-Paarlberg, vice-voorzitster; mevr. Postma-de Koning, le secretaresse; mej. Stolk, directrice Industrie- en Huishoud school, 2e secretaresse; de heer H. Kruithof, wnd. dir. Gem. Dienst, voor Maatsch. Zorg, penningmeester. Voorts is een werkcomité gevormd, bestaande uit de dames M. C. Don- Verboom (Herv. Vrouwenver.); mevr. H. Ikkink-Zwiers (N.C.V.B.); mej. J. P. Roessingh (Doopsgezinde Gem.); mej. R, Veldkamp, directrice Landbouw- huishoudschool; mevr. J. G. van 't West- ende-Vervenne (R.K. ver. St Elisabeth) de heer J. M. Hertogh (R.K. Sociaal- Charitatief Centrum); de heer J. de Kuyper (Diaconie Herv. Gem.)mr J. M. Pilaar (Rode Kruis); de heer S. Re- meyn (Geref, Gem.); de heer J. J. de Rey (Vrijz. Herv.); de heer M. Ton (Diaconie Geref. Kerk); de heer T. Vons (kapitein Leger des Heils) en de heer P. Winkster („Humanitas"). (Ingez. mededeling, adv.) gend. Dit is 3200 ton of wel f 1.300.000 meer dan het jaar er voor. Aan mest stoffen werd omgezet 9723 ton; aan gra nen, zaden, peulvruchten, pootgoed, enz. 8538 ton; aan bestrijdingsmiddelen 168 ton en aan diverse artikelen 186.793 kg stuks. De balans sluit met een bedrag van f691.122 en de resultatenrekening wijst een bedrag aan van f 236.422. De voorzitter deelde nog mede, dat een tweetal commissies is ingesteld ter bestudering van het vraagstuk van graanopslag en aardappelbewaring en dat een naaldleesinrichting voor peul vruchten is aangekocht. Gymnasiumafdeling Chr. Lyceum voor Zeeland aangewezen. Van het Chr. Lyceum voor Zeeland wapperden gisteren de vlaggen als be wijs van vreugde over het feit, dat het Kon. Besluit is afgekondigd, waarbij de gymnasiumafdeling van het Chr. Lyce um „aangewezen" is. Dit betekent, dal men thans zelf examens mag afnemen in de gymnasiumafdeling. 500 mcterstrook langs Belgische grens overdag opgeheven. Zoals bekend, bestaat er een algemeen verbod tot het aanwezig zijn in een strook van 500 meter breedte langs de NederlandsBelgische grens. Dit ver bod zal, behoudens uitzonderingen, met ingang van 15 Maart 1951 worden op geheven gedurende de tijd tussen, zons opgang en een half uur na zonsonder gang. De bestaande verblijfsontzeggingen aan bepaalde personen blijven echter van kracht. In de verdachtenbank En de baas zag geen cent. De Middelburgse politierechter had Dinsdag maar één dossier bij zich toen hjj de rechtszaal binnentrad, maar het bevatte niet minder dan S3 namen, lie den nit Zeeuwsch-Vlaanderen. Aha, een smokkelzaak dus, zal men zeggen. Mis, deze 85 snoodaards hadden spoorbiels gestolen en verkocht. FEUILLETON door G. P. BAKKER. 37) o— Er klonk oen gesmoord gekreun. Nu sprak een ander. „Zoveel drukte behoef je heus niet te maken. Ik herkende je dadelijk aan je zigeunersvoorkomen en je donkere ogen. Het liefje van de Waalse hop man, die wilde Janus doodschoot op de trap in het huis met de toren. Je was de huishoudster van de oude graaf, die wist wel wat hij deed. Nu woon je in de herberg als kind aan huis." „Doe maar niet zo beledigd; je bent onze gevangene, volgens de krijgs wetten en de aanvoerder heeft de voorrang. Je hopman is trouwens dood. We hebben zijn laarzen gevonden. Hij is verbrand", sprak de derde. „Kiest niet zoveel", wel de valse stem hem in de rede. Zij doet, wat we wensen, hè schatje. Je bent toch maar gelukkig. Pas weduwe en nu al een andere man. En wat een man! Jij zuit de eerste niet zijn, die met twee da gen op de knieën ligt te smeken." „Ja", sprak de derde stem. „Ze kwam dadelijk. Ze had nog maar even ons briefje over de graaf of daar was ze, hè liefje." „Je zegt niets! Hoe wordt het'" vroeg de valse stem. „In elk geval zullen we eerst een ander middeltje proberen. Je een beetje gehoorzaam heid leren." De zanger had het gevoel alsof iemand hem een klap in 't gezicht gaf; het bloed bonsde aan zijn slapen. Hij dacht, dat hij gek zou worden van woede. Hij moest haar redden uit de handen van die beulen, maar voor zichtig, geen overijlde dingen doen. Goed overleggen, één tegen drie, en geen dier kerels mocht ontkomen. Denken, denken. Als het één gelukte te ontsnappen, zouden ze weldra de hele bende op het lijf hebben en om singeld worden. Neen, kalm, rustig, niet wild er op invliegen. Alleen door list viel iets te bereiken. De hond be woog zich onrustig. „Dood", zei hij. Eensklaps voelde de zanger een zware hand op zijn schouder. Ver schrikt keek hij om. De kurassier stond naast hem. Hij legde zijn mond tegen het oor van de zanger. „Rasjin", fluisterde hij. „Kapitein Saxon, ik herkende je aan de hond, zag die gister, was zeker, toen je zong!" Saxon drukte hem de hand. „Ik ga naar de overkant", vervolgde baron Rasjin. „Van twee kanten besluipen, als de uil krast", en hij was verdwenen. Een gesmoord gekreun deed Saxon rillen. Hij hoorde nog: „Zo liefje... Daarna werd het stil. Toen klonk door het bos het gekras van een uil. „Pas op de vrouw", fluisterde hij tegen de hond en de dolk in de hand sloop de zanger nader met grote schre den. Met een sprong was hij bij de Kroaat en stiet hem de driekante dolk tot het gevest tussen de schouder bladen. Rasjin was van de andere zijde ko men aansluipen, maar hij had niet het voordeel van de donkere kleding. Hij ook wilde de Kroaat van achteran aanvallen, doch deze gewaarschuwd door een kreet van de derde keerde zich vlug om. De Kroaat trok zijn zwaard, .trachtte zijn tegenstander te doden, maar deze sprong vlug terzijde. Het werd een verwoed gevecht. Rasjin bleek een uitstekend schermer. Hij kende alle trucs van de Franse en de Italiaanse school, maar de duisternis maakte alle schijnstoten nutteloos. De Kroaat bleek een geduchte vijand, maar langzamer hand drongen de felle slagen en stoten van de kurassier hem achteruit. Steeds meer drong Rasjin voorwaarts, de punt van zijn zwaard op zijn tegen stander gericht. Toen maakte de Kroaat een fout. Hij deed een forse slag naar Rasjin's hoofd en zocht zijn heil in de vlucht. Misschien was het slechts een schijnvlucht, om zijn vriend, die met Saxon vocht, te hel pen; maar Rasjin pareerde de zware slag, het zwaard naar boven, een sprong en met grote kracht kwam zijn treffer op het achterhoofd van de Kroaat neer. Deze wankelde en viel. Rasjin keerde van de strijd terug. De derde Kroaat was op Saxon toe gesprongen met een woeste houw, maar deze ving de slag op met zijn rapier. De uitvallen van Saxon werden ge pareerd, hij viel de Kroaat van alle zijden aan, overal was de punt van zijn zwaard. Zijn donkere kleding was een groot voordeel, maar de stalen schou der en borstbedekking van de Kroaat maakten de partijen vrijwel gelijk. Van Mei tot October 1950 is de tram baan PhilippineSas van Gent opge broken. Een schone opruiming, die werd uitgevoerd door de Fa Polak en de Fa Cracau. Er was veel belangstelling voor dit karwei, maar nog meer voor de biels, die vanonder de rails werden ge sjord. Want de boeren kunnen dat hout best gebruiken. Het was dan ook te koop. Tegen de prijs van f 0,40 tot f 2,50 per stuk. Ais officieel verkoper was aangesteld een „meneer met een hoed op", maar dat wisten de boeren niet en dus vroegen zij aan de arbeiders wat de biels moesten opbrengen. Sommigen dezer arbeiders zagen hun kans en be gonnen op eigen houtje te verkopen en dat was nog niet erg geweest, als ze het geld dat ze ervoor ontvingen maar hadden afgedragen. Het was zeifs nog sterker. Het gebeur de, dat een ploegje arbeiders de biels verkocht, dat de boer de volgende och tend kwam om het hout af te halen en dat een ploegje andere arbeiders be reidwillig hielp laden enhet geld incasseerde. Dat gaf natuurlijk ruzie die onderling werd beslecht omdat de grote klok het niet uit mocht bengelen. Maar tenslotte kwam de politie er ach ter. Die had er een hele uitzoek aan. Niet minder dan 1424 stuks biels werd weer teruggevonden de rest was ver brand of verwerkt. Gemiddeld hadden ze f 1 per stuk opgebracht. De Officier van Justitie laakte de handelwijze van de arbeiders die mis bruik gemaakt hadden van het in hun gestelde vertrouwen. Van de kopers zeide hij, dat deze wel degelijk hadden kunnen weten dat het geen zuivere kof fie was. Hij eiste dan ook straffen, die varieerden tussen f 15 en f 100. Tegen enige personen die iets meer met de zaak hadden te maken werd een voor waardelijke gevangenisstraf geëist, ter wijl tegen A. V., los arbeider en H. S. van C., chauffeur, beiden wonende te IJzendijke 6 weken gevangenisstraf werd geëist, omdat zij het meest op hun kerfstok hadden. De uitspraken varieerden tussen geld boeten van f 3 en f 60. De personen te gen wie een voorwaardelijke gevangenis straf werd geëist werden conform 'deze eis veroordeeld, terwijl A. V. en H. S. Mr Erik Hazeihoff Roelfzema spreekt te Middelburg. Op Dinsdag 13 Maart a.s. zal in het Schuttershof te Middelburg (8 uur), op uitnodiging van de Stichting „Door de Eeuwen Trouw", mr Erik Hazeihoff Roelfzema een rede houden. Ook de heer Aponno, de leider van de Ambone zen in ons land, zal het woord voeren. Mr Hazeihoff Roelfzema, die verschi- lende hoge onderscheidingen bezit we gens bejponde dapperheid in de bezet ting en die de adjudant was van Ko ningin Wilhelmina bij haar terugkeer naar Nederland in 1945, vertrok in No vember 1945 naar Amerika om het volk voor te lichten over het Indonesische probleem. Toen hij dit in 1946 onom wonden deed, werd hij prompt door de Nederlandse regering ontslagen als di recteur van de Regeringsvoorlichtings dienst in Canada, waartoe hy kort te voren was benoemd. Zün ontslag bleef gehandhaafd, omdat hy weigerde zich verder van eritiek te onthouden. Op verzoek van Generaal Spoor keer de hy naar Amerika terug om zün open hartige voorlichting op particuliere basis voort te zetten. In October 1950 ging hy op verzoek van „Door de Eeuwen Trouw" naar Am- bon om daar poolshoogte te nemen van de situaties. Daarvan komt hy nu het Nederlandse volk op de hoogte stellen. Carillon voor lc Lange Jan goedgekeurd. Het nieuwe carillon voor de Lange Jan te Middelburg is gereed gekomen in de klokkengieters van Gebrs Van Bergen te Heiligerlee. Het is een vol ledige beiaard van 48 klokken, waarvan de zwaarste ongeveer 600 kg weegt. De vorige week is het goedgekeurd door de Rykscommissie. Het is een zware test geweest, want de klokken zü'n niet al leen gekeurd op toonhoogte, maar ook op timbre. In de klokken is voor een gedeelte het metaal van de vroegere verwerkt. Slechts één der oude klokken, één der zwaarste, is gelast en bijge- stemd. 40 jaar bij de Vitrite te Middelburg De heer A. van Elsacker, glasperser by de N.V. „De Vitrite Fabriek" te Mid delburg, herdacht dezer dagen de dag ,waarop hy 40 jaar geleden in dienst trad. Ter gelegenheid van dit jubileum werd hy in een byeenkomst van directie, chefs en medewerkers uit het bedrijf toegesproken door de directeur, de heer B. A, Hesselink, die hem van harte feliciteerde. Spr. prees de jubilaris om zyn ijver en bekwaamheid en bood hem een couvert met inhoud aan. De heer P. Meliefste, voorzitter van de personeelsraad, wenste de jubilaris geluk namens het gehele fabrieksper- soneel. Hierna sprak de heer De Vries, baas van de afdeling glaspersery, woor den van waardering. Als zön naaste medewerker bood de heer Faasse na mens alle collega's uit de glaspersery de jubilaris een enveloppe met inhoud aan. De jubilaris dankt de directie en de andere sprekers voor hun waarderende woorden en stoffelyke biyken van be langstelling. Nadat nog vele verhalen uit de oude tüd waren opgehaald zette de jubilaris de viering in huisehjke kring voort. MIDDELBURG. Jubilerende blinde gehuldigd. De heer A. Klaasse, die gisteren 40 jaar in dienst was van de Blindenin- richting, is op hartehjke wyze gehul digd. Hy kreeg een dag vrijaf en gister middag kwamen 2 bestuursleden van de Vereniging tot Werkverschaffing aan Zeeuwse blinden, de heren A. C. M. J. Schram en J. Olthoff, de jubilaris thuis hun gelukwensen aanbieden. Bij deze gelegenheid werd hem een enveloppe met inhoud aangeboden. VLISSINGEN. Voorbereidingen nieuwe Keersluisbrug. In verband met de aanbrenging van een nieuwe Keersluisbrug zal het ver keer tijdens de werkzaamheden moe ten worden omgelegd naar het kleine sluisje, waarop de Baileybrug voor het tijdelijk verkeer komt te liggen. Thans is men begonnen met het egali seren van het omliggend terrein waar op de noodweg moet komen. AAGTEKERKE. Jaarvergadering Z.L.M. De plaatselijke afd. van de Z.L.M. hield haar jaarvergadering o.l.v. de heer S. de Visser—Maljaars. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, Onder GEEN PARTIJPOLITIEK. De Anti-Revolutionaire Partij heeft de nodige eritiek te horen gekregen over haar uiteindelijke weigering om deel te nemen aan een Jcabinetzoals Prof.Romme zich dat had voorgesteld. Nu zij zich immers met het program ma eens had verklaard, had zij de zaak niet op een personenkwestie behoren te laten afspringen. Dat was partijpoli tiek, zo werd geoordeeld. Deze voorstelling van zaken lijkt ons niet juist. Het is de anti-revolutio nairen zeker al niet gemakkelijk ge vallen met de informateur tot over- eenstemming te komen over diens programma. Men mag stellig aanne men, dat zij er uiteindelijk slechts mee accoord gingen, omdat zij het uiterste wilden doen om tot nationale samenwerking te geraken. Zij zagen zich trouwens desondanks nog genood zaakt op bepaalde punten ernstig voorbehoud te maken. Onder deze omstandigheden kwam voor de anti-revolutionairen alles aan op de wijze van uitvoering van het op zichzelf vrij vage programma. Een bevredigende personele samenstelling van het te vormen kabinet was hier voor absolute voorwaarde. Dr Drees en ook de informateur verlangden echter uitdrukkelijk, dat de voornaamste figuren van het ouda ministerie zouden terugkeren. Da anti-revolutionairen moesten er daar om, om enig tegenwicht te scheppen, wel op staan, dat de twee aan hen toegedachte zetels bezet zouden worden door hun meest ervaren en bekwame matmen, die dan tevens de departe menten zouden moeten beheren, ten opzichte waarvan zij geheel deskun dig waren. Alleen in dat geval zagen zij kans de samenwerking op „zeer brede basis" ook werkelijk te helpen doen uitmonden in een waarlijk na tionaal beleid. Niet om partijpolitieks belangen ging het hun dus, maar om de nationale zaak. van C. ieder 4 weken kregen. Twee personen werden vrijgesproken terwyi de zaak tegen een persoon werd aangehouden. dat door vertrek naar elders enkele leden waren afgevloeid. Er kwamen enige nieuwe leden by, zodat het le dental met 53 op peil bleef. Daar uit het verslag van de penningmeester bleek, dat de stand der kas zeer zwak is, werd de contributie vastgesteld op f 1. Het aftredend bestuurslid, de heer K. Brouwer, werd herkozen. In de plaats van de heer P. de Visser-Moens werd gekozen de heer A. Blaas. Ba heer W. Verhage rapporteerde over diverse vraagpunten. Als afgevaardig de naar de kringvergadering werd de voorzitter aangewezen en naar de al gemene vergadering de heren K. Brouwer en P. de Visser Wzn. De voorzitter dankte het scheidende be stuurslid de heer de Visser-Moens. SEROOSKERKE (W.). Vergadering „Samenwerking". Maandagavond vergaderde de ver eniging „Samenwerking", exploitante van het vergaderlokaal. Daar de voor zitter, de heer W. Jobse, als zodanig had bedankt, trad de heer S. Meijers als voorzitter op. In het bestuur wer den ter vervulling van twee vacatures gekozen de heren J. W. Alsma en C. Huijssoon. Er werden nieuwe tarieven voor het gebruik van het lokaal vast gesteld. De rekening over 1950 werd goedgekeurd. OOSTKAPELLE. Jaarvergadering Z.L.M. Vrijdag hield de afdeling der Z.L.M. een algemene vergadering o.l.v. da heer K. de Buck. In zijn jaarverslag liet de secretaris o.m. het werk op de bedrijven en de resultaten daarvan de revue passeren. De vereniging telt 51 leden. Uit het verslag van de pen ningmeester bleek een beter batig slot dan vorig jaar. De vereniging is echter toen f 62,36 achteruit geboerd. De vraagpunten verstrekt door de Z.L.M. en in de najaarsvergadering aan diverse rapporteurs uitgegeven, kwamen in behandeling. Hierna hield Ir Bos een praatje over de positie van de landbouw in het licht van de hedendaagse moeilijkhe den. Ten slotte werd een film ver toond. VROUWENPOLDER. Jaarvergadering Chr. Landarbeiders. Maandagavond hield de afd. van cfe Chr. Landarbeidersbond haar 20e jaar vergadering o.l.v. de heer J. Janse, die een kort overzicht van de vereniging gaf. Daarna werden de jaarverslagen uitgebracht. Er zijn 18 leden en er is een batig slot. In de plaats van de heer J. Schout, die gezien zijn leeftijd zich niet meer herkiesbaar wilde stellen, werd de heer P. Geerse gekozen. De oud-voorzitter, de heer A. Wattel, ein digde met dankgebed.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2