oMm Triest struikelblok voor vredesverdrag met Oostenrijk PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Gromyko begint weer eisen te stellen Premier van Perzië vermoord Houdt dat in de gaten,., 't gaat om onze soldaten. Meer nachtvluchten bij lagere tarieven. Nieuw proces tegen K.P.M. Prov* Bestuur ondersteunt verzoek Stichting Zeeu wse V isserij belang en Komme bereid karakter van program te veranderen? i SNIPPER NIEUWS k Het ontslag van Generaal Kruis Met „Haak-in" veroverde N*C*R*V* ons land Uitgave Slichting „Zeeuwsch Dagblad" ïiwfdkantoor: Goes, L. Vorststr. l<>. Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Gi o 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1809 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct per woord DONDERDAG 8 MAART 1951 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Blezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuw dorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; 11. Jansen, Me- llskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds O. Metselaar, Goes; Ds B. G. A v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Vrijdag: Zon op 7.10 u., onder 18.32 u.; Maan op 7.35 u., onder 20.50 u. Hoogwater op Vrijdag 9 Maart: Vlissingen: 2.53 u. 2.05 m., 15.17 u. 2.11 m.; Terneuzen: 3.24 u. 2.23 m., 15.46 u. 2.27 m.; Wemel- dinge: 4.48 u. 1.61 m., 17.07 u. 1.74 m.; Zierikzee: 4.31 u. 1.32 m., 16.57 u. 1.46 m. SFEER VAN WANTROUWEN IN PARIJS. Te Parijs hebben de plaatsvervangers gisteren gesproken over het vredes verdrag met Oostenrijk. Gromyko, die presideerde, verklaarde, dat de Sowjetrussische houding ten aanzien van het vredesverdrag niet in het ware licht was gesteld. HU zei, dat de Sowjet-Unie bereid is de opneming van het verdrag met Oostenryk op de agenda te bespreken, maar dat zy dit niet als afzondrelyke kwestie kan be handelen. De kwestie van de nakoming van de verplichtingen, die de vier mogendheden krachtens het vredesverdrag met Italië op zich hadden genomen, moesten ook worden bestudeerd. Engeland, De V.S. en Frankryk hadden hun verplichtingen met betrekking tot dit verdrag geschonden door Triëst in een militaire en marinebasis te veranderen. Indien de westelijke mogendheden hun verplichtingen ten aanzien van Triëst hadden geschonden, hoe kon de Sowjet- Unie er dan zeker van zijn, dat zij Oos tenrijk niet in een militaire basis zou den veranderen, vroeg Gromyko. De Amerikaanse afgevaardigde, Philip Jessup, wees de beschuldigingen van Gromyko van de hand. Als schending van het ene verdrag de onderhandelingen over het andere uit sloot, zo zei Jessup, dan zou de Sowjet- regering haar aandacht, met succes kun nen richten op de nakoming van de ver plichtingen op grond van de vredesver dragen met Hongarije, Bulgarije en Roemenië. De Fransman Parodi, steunde Jessup en verklaarde, dat een vredesverdrag met Oostenrijk In belangrijke mate de bestaande spanning in Europa zal kun nen helpen verlichten en een bemoedi gende sfeer scheppen voor verbetering van de betrekkingen tussen de mogend heden. De 49-jarige minister-president van Ferzië, Ali Razmara, is gisteren ver moord. By een Moskee te Teheran wer den twee schoten op hem gelost. HU overleed een uur later in het ziekenhuis- De moordenaar, een fanatiek Ud van een Islamietische religieuze secte en ge naamd Rastegar, is gearresteerd evenals twee medeplichtigen, die zelf moord trachtten te plegen. Razmara, voormalig stafchef in het Perzische leger, bevrijdde Azerbeidsjan uit de greep der communistische separa tisten, die na de oorlog de macht in handen trachtten te krijgen. SEOEL WORDT OMSINGELD. Een verbonden strydmacht van Ame rikanen, Engelsen, Grieken en Zuid- Koreanen is gisteren acht km. gevor derd in de westelijke sector van het cen trale front in Korea tijdens het grootste offensief sedert Januari. Verbonden troepen zijn 25 km. ten Oosten van Seoel de Han over getrok ken en vormen een tang om de hoofd stad. Op het scheireiland Kimpo, ten westen van Seoel, bezetten andere een heden van de geallieerden, stellingen langs de Han. Generaal Mac Arthur heeft bij een bezoek aan het front aan verslaggevers verklaard, dat de Chinezen klaarblijke lijk een groot voorjaarsoffensief voor bereiden. Volgens het Amerikaanse ministerie van defensie bedroegen de Amerikaanse verliezen in Korea omstreeks 2 Maart 51.468 man; 8853 gesneuvelden, 8834 vermisten en 33.781 gewonden. Voor de Herv. Gemeente van Middelburg ligt er een unieke kans Zondag, zo vernamen we, ujordt er een collecte gehouden in alle dien sten voor het Militair Tehuis te Middelburg. We hebben de stand vandaag al kunnen opvoeren tot I4729'16- De Herv. Gemeente te Middel burg krijgt dus de kans om de ƒ5000 in één slag vol te maken. Welgeteld zal deze kerkcollecte dan f270,84 moeten opleveren. We zijn nieuwsgierig wat de opbrengst van de collecte zal zijn. En nu de verantwoording, die vandaag weer niet mis is. Collecte Chr. Geref. Kerk, Bie- zelinge, 94,32; collecte Geref. Kerk, Kruiningen, f 40,89; bijdrage Geref. Gem. Oostkapelle f25; col lect e Geref. Kerk Wemeldinge 19,55; bijdrage Geref. Kerk Baar land f 15. Een erelijst, die er wezen mag. De verenigingen doen echter niet onder. De afd. Biggekerke van de C.B.P.B. en C.J.B.T.O. hield een collecte en zond f22; de Ned Chr. Bond van Overheidspersoneel bracht f20 bijeen en van de Chr. Besturenbond te Middelburg werd f10 ontvangen. Tenslotte zond N.N. te 's H.H.kin- deren f 5. Een bijzonderheid, die niet onver meld mag blijven is dat de twee dochtertjes van de heer Bakker, huisvader van het tehuis in M'd- delburg, een collecte hebben ge houden in de Nieuwstraat en Lange Delft. Zij haalden f5 op. Hartelijk dank! Voor vandaag zijn rue weer uitge put. maar U zorgt er natuurlijk vo dat we Zaterdag weer zo'n pracht verantwoording kunnen ma ken. Het gironummer is en blijft 68787 t.n.v. Zeeuwsch Dagblaa, „Actie Bouw Militaire Tehuizen Zeeland" te Goes. Davies (Engeland) zelde, dat hy alleen kon concluderen, dat de Sowjet-Unie een voorwendsel zocht om het feit te ver bloemen, dat zy de voltooiing van het vredesverdrag wenst te verhinde ren. Gromyko wees deze beschuldiging van de hand en vroeg: „Zou een nieuwe be vestiging van het verbod van de Duitse herbewapening niet beter zijn voor de verwijdering van de oorzaken van de spanning in Europa dan een vredes verdrag voor Oostenrijk?" LIJK OPGEHAALD TE DINTELSAS. In de vluchthaven te Dintelsas is door personeel van de veerboot Dintelsas Ooltgensplaat het stoffelijk overschot uit het water opgehaald van de 21-jarige J. S. uit de Heen, die ongeveer drie we ken lang reeds wordt vermist. Herdenkingsdienst voor Overste Den Ouden te Tokio. In de kapel van een ziekenhuis te Tokio is Dinsdag een herdenkingsdienst gehouden voor Overste M. A. P. den Ouden, de bevelhebber van het Neder landse bataljon in Korea, die enkele we ken geleden te Hoengsong sneuvelde. K.L.M. gaat luchtnet uitbreiden. De K.L.M. gaat in samenwerking met buitenlandse maatschappijen een nacht dienst-net openen, dat Amsterdam, Ko penhagen, Stockholm, Londen, Parijs, Bazel, Brussel en Zürich zal omvatten. De tarieven voor deze nachtvluchten, die tussen 22 en 7 uur worden uitge voerd, zullen aanmerkelijk lager liggen dan de normale passageprijzen. Een re tourvlucht naar een van deze steden komt dan op ongeveer 125 tot 135 van het enkele-reisdagtarief. Voor Londen ligt de prijs van een nachtvlucht tussen 1 Mei en 30 Septem ber ongeveer 25 lager dan het nor male tarief. Voor al deze nachtvluchten zullen Convairs en Dakota's worden in gezet. Voorts zullen in de nieuwe zomer dienstregeling, die 15 April van kracht wordt, ten behoeve van emigranten twee vluchten per week naar Sydney in Aus tralië worden uitgevoerd. De diensten op Duitsland zullen een belangrijke uitbreiding ondergaan. „BLUSWATER" BLEEK JENEVER TE ZIJN. Toen de bejaarde benedenbewoner van een huis in Enschede vocht van het plafond in zijn kamer zag druppelen, meende hij dat zijn bovenbuurman bezig was een brandje te blussen. Hij haastte zich naar boven, maar kreeg op zijn kloppen geen gehoor. De politie werd gewaarschuwd en deze forceerde de deur. Brand was er niet, wel een distil- leertoestel. Waarmee ook de scheikun dige samenstelling van het „bluswater" bepaald was. Er was nog drie liter over, voldoende om toestel en ingrediënten van de clandestiene stokerij in beslag te nemen en de bovenbuurman te arres teren. BEZUINIGING BIJ FINANCIEN Leidinggevende belastingautoriteiten hebben tijdens een dezer dagen gehou den conferentie met chefs-de-bureaux uit diverse oorden van ons land mede deling gedaan dat nog dit jaar circa 1000 man personeel ressorterende onder de landelijke belastingdienst van het Ministerie van Financiën, zullen moeten afvloeien. Voor de Rechtbank te Amsterdam is een nieuwe procedure op verkorte ter mijn aanhangig gemaakt tegen de KPM. Als eisers treden op Lokollo en Aponno, als bewoners van Ambon, die tijdelijk in Nederland verblijven, tevens in hun hoedanigheid van leidende Ambonezen. De vordering strekt tot vaststelling van de onrechtmatigheid van de aanvoer van oorlogstuig en troepen door de KPM gedurende de strijd op Ambon voor het tijdvak van einde September tot einde November 1950. Deze aanvoer, aldus de dagvaarding, was onrechtmatig, omdat persoon en goed der Ambonezen door die aanvoer in dodelijk en hoogst ernstig gevaar zijn gebracht. Eerste deel indijking Braakman aanbesteed. Door de Rykswaterstaat (Technische Dienst van de Domeinen) te 's-Graven- hage is aanbesteed het maken van het eerste gedeelte der werken tot lndyklng van de Braakman in Zeeuwsch-VIaan- deren. Laagste inschrijver was N. V. Aannemersbedrijf v/h J. P. Broekhoven voor f 1.367.000.—, InplaaL van uien groente naar Duitsland. Gisteren is de groente-uitvoer naar Duitsland hervat tot 31 Maart. Hij komt ten laste van het betalingscontingent voor uien, dat tot dezj. datum loopt. Het saldo van dit uiencontingent, 2 mil- lioen 3000 duizend gulden, is voldoende om de lopende maand een ruime groen te-uitvoer naar Duitsland mogelijk te maken. Het grote restsaldo van het contin gent uien is mede een gevolg van het langdurige invoerverbod voor uien in Duitsland en de lage prijzen, die de Nederlandse telers de laatste weken bij hlin nr/vrr«i»*,rf> Maatregelen tot steun van het mosselbedrijf. Parasietvrije mosselen uit de Waddenzee? Naar wy vernemen heeft het Provin ciaal Bestuur besloten adhaesie te be tuigen aan iiet verzocksciirift van de Stichting voor de Zeeuwse Visserijbe- langen, dat is ingediend bij de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening met betrekking tot de maatre gelen, die worden gevraagd om het mos- selbedryf weer op gang te brengen. Gevraagd is om een subsidie tot de uitvoering van het schoonvissen der mosselpc; celen in het Zeeuwse Stromen- gebied, teneinde te bereiken, dat de mosselparasiet zoveel mogelijk wordt opgeruimd. Vervolgens zouden deze schoongeviste percelen moeten worden bezaaid met jonge mosselen uit de Wad denzee, die parasietvrij zijn. Er is mo menteel een grote hoeveelheid jonge mosselen in de Waddenzee, die spoedig moet worden weggevist. Hieruit zullen wel niet voldoende jonge mosselen kun nen worden gehaaid om alle schoonge maakte percelen te bezaaien, doch dat is juist niet nodig. Het gaat n.l. om een grote proef, waarbij kan worden nage gaan, of de mosselparasiet ook in de aanstaande zomer weer levensvatbaar heid heeft. Deze eerste maatregelen stelde de Stichting voor na overleg met het Be drijfschap voor Visserijproducten, direc teur drs D. J. van Dijk uit 's-Graven- hage, dr Korringa, bioloog bij het Rijks instituut voor Visserijonderzoek te Ber gen op Zoom en ir. A. H. van Erp, in specteur der visserijen voor de Wadden zee. ">at derv,•'Hike maatregelen niet eer- DE KABINETSFORMATIE. Prof. de Gaay Fortman zou aangezocht zijn voor Sociale Zaken DE WOORDVOERDER van de informateur deelde gisteravond mede: De informateur prof. Romme heeft in het kader van zyn onderzoek naar de moge- lykheden van da totstandkoming van een kabinet hedenmiddag en hedenavond achtereenvolgens nog ontvangen prof. dr A. II. M. Albregts, mr D. U. Stikker, prof. dr W. F. de Gaay Fortman en mr J. Meynen. (Van onze Haagse redacteur). UIT DE POGING van prof. Romme om twee vrijstaande A.R. aan te trekken kan men concluderen, dat hij bereid is het karakter van zijn program te ver anderen. De sterke parlementaire binding heeft hij, voor wat de A.R. betreft, losgelaten. Men kan aannemen, dat de heren Mey nen en de Gaay Fortman contact met dr Schouten zullen opnemen en dat deze a f w ij z en d zal adviseren. De taal van het A.R. communiqué spreekt in deze boekdelen. Uiteraard zijn beide heren vrij in hun eindbeslissingen, maar zy zullen in geen geval door de fractie worden gesteund. Dit zal geen principiële oppositie tegen hen betekenen. Integendeel, men kan verwachten, dat de A.R. fractie voor zo ver dat mogelijk is hen op loyale wijze zal steunen. Dit principe geldt voor de A.R., trouwens voor ieder kabinet. Ook in het verleden is de oppositie van deze partij partieel geweest. Ook in de zetelverdeling schijnt prof. Romme enige verandering te hebben ge bracht. In Den Haag neemt men alge meen aan, dat prof. de Gaay Fortman is aangezocht voor sociale zaken. Daar omtrent was echter voor hedenochtend geen zekerheid te krijgen. De informa teur is dus niet zonder meer bereid ge weest om de twee zetels die aan de A.R. T y i i2 t Koning Abdoclah van Jordanië heeft Truman telegrafisch verzocht er bjj Frankrijk op aan te dringen zijn „on derdrukkingspolitiek" in Marokko te staken. Juin de Franse resident-gene raal in Marokko is gisteren te Parijs gearriveerd, vermoedelijk om over de situatie aldaar te spreken. Nu Mollet een nederlaag heeft geleden is Queuille weer aangezocht. Hij hoopt Vrijdag de Assemblee te kunnen verzoeken hem het premierschap te verlenen. Collazo, een der twee Portoricanen die een aanslag op Truman pleegden in November j.l. is gisteren ter dood veroordeeld. Bij een anti-Amerikaanse betoging te Tokio zijn gisteren 4000 Koreanen slaags geraakt met 2000 politieagenten. Er viel een 40-tal gewonden. Tot Sous-Chef van de Generale Staf is benoemd de Kol. van de Gen. Staf J. G. Warringa, die m.i.v. 1 April a.s. is bevorderd tot Gen. Ma joor. De Stichting Kruideniers-vak centrale heeft in een telegram bij min.1 Mansholt geprotesteerd tegen de metho de van suikervoorziening en stelling ge nomen tegen de „blijkbaar van over heidswege geïnspireerde en tendentieuze voorlichting, welke de schijn wekt ais zou de handel over grote voorraden be schikken". Een kip van de heer P. Kieft te Groot Schermer legde 4ezer dagen een vreemd (paas?) ei. Het was zo groot als een zwanenei en woog 200 gram. Toen men de schaal open maakte bleek er eèn normaal kippenei in te zitten. waren toegedacht te verdelen over de C.H.U. en de V.V.D. Uit het commu niqué van gistermiddag bjijkt, dat deze fracties accoord zijn gegaan met deze poging van Romme. Interessant is het te weten hoe de informateur zal reage ren op een eventuele weigering van de beide A.R. en welke houding de V.V.D. en de C.H.U. dan zullen innemen. Het is de verwachting, dat vooral van V.V.D.- zijde en ook de C.H. schijnt hiermee in te stemmen zal worden vastgehou den aan de eis, dat deze fractie in het kabinet zal kunnen rekenen op twee vol waardige zetels. Raad van Oostkapelle tegen Streekplan Walcheren. Gisteravond heeft de burgemeester van Oostkapelle de heer F. G. Sprenger tijdens de raadsvergadering een uiteen zetting gegeven van de bezwaren tegen het ontwerp Streekplan Walcheren. Be sloten werd, dat men het plan nader zou bestuderen en in de volgende raadsver gadering een bezwaarschrift zeu opstel len. Voorts verwierp de raad met aig. stemmen het verzoek van het gemeente bestuur van Koudekerke inzake deelne ming in de garantie voor de bouw der tehuizen van de Stichting Rusthuizen Walcheren. Tenslotte kon de burge meester de verheugende mededeling doen, dat de goedkeuring voor de be strating van het Baantje is ontvangen, zodat met het herstel zal kunnen wor den begonnen. Dit bericht gaf aanleiding tot het opsteken van een feestsigaar en het aanbieden van verversingen door de voorzitter. We komen op deze vergade ring nader terug. ONGEVAL TE KRABBENDIJKE. Gistermiddag had de heer Maas het ongeval bij het windelen van plantuitjes zijn handen in de windmolen te steken, waarbij een zijner vingers gespleten werd. IN HET RIJKSMUSEUM VOOR VOLKENKUNDE, Het Nederlands Open luchtmuseum, te Arnhem, dat met Pasen weer geopend zal morden, is de „Voorjaarsschoonmaak" in volle gang. Op de uitgestrekte terreinen is een legertje van werklui bezig met het opknappen en verfraaien van de vele onderwerpen, die straks de belangstelling van de bezoekers zullen trékken. Op de achtergrond de bekende „Zaanse Buurt". Minister beantwoordt vraag van dr Bruins Slot, NIEUWE AMERIKAANSE INDELING DER TROEPEN. Omdat hy, nauwelijks veertien dagen, nadat de regering een rooster van werk zaamheden voor de Kon. Landmacht in 1951 had goedgekeurd, op eigen gezag naar buiten propaganda maakte voor een geheel ander Idee is Generaal mr H. J. Kruis uit.zijn functie van Chef van do Generale Staf ontheven. Aldus heeft de minister van Oorlog geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Bruins Slot (A.R.). Einde December kon in overeenstem ming met de toenmalige Chef van de "gen. staf een program voor 1951 wor den opgesteld. Dit behelsde: le herha lingsoefeningen voor allen, die in Indo nesië en Nederland onder de wapenen zijn geweest van 1945 tot 1949. Uit deze mankracht kunnen en moeten dus ook worden gevormd 5 brigades en 27 ter ritoriale bataljons (één divisie is 3 bri gades). Hierby zal een nieuwe Amerikaanse indeling der troepen worden doorge voerd. Helaas zal daarbij voor lief ge nomen moeten worden, dat dit jaar nog geen volledige Amerikaanse bewapening kan worden uitgereikt. Voorts zullen de opleidingen der jonge lichtingen versterkt en verbeterd dienen te worden. Tenslotte dient de mobilisatievoorbe reiding met man en macht te worden aangepakt. De uitvoering van dit program ge doogt geen uitstel. Nauwelijks 14 dagen nadat de rege ring boven aangegeven rooster van werkzaamheden voor de Koninklijke Landmacht in 1951 had goedgekeurd, maakte Gen. Kruis op eigen gezag naar buiten propaganda voor een geheel an der idee, nl. het onverwijld vormen van één parate divisie. Dit zou neerkomen op een gedurende aanzienlijk langere termijn onder de wapenen roepen van een deel der uit Indonesië teruggekeerde troepen. Dit alles zou bovendien gepaard moe ten gaan met de afkondiging van een zekere noodtoestand, met een zeer rui me vorderingsbevoegdheid voor de mili taire overheid, teneinde zodoende in de tekortkomingen te kunnen voorzien en de legering te verzekeren. Het was aan de chefs van staven bekend, dat de mi nister de politieke wereldsituatie van het ogenblik niet zo beoordeelde, dat hij bereid was de verantwoordelijkheid te dragen voor de diepingrijpende maatre gelen om tot deze nieuwe taakstelling te komen. NOG TOT 24 MEI. Thans ook Leger en Lucht macht Zelden is het Nederlandse publiek voor een hulpactie zo enthousiast, zo spontaan en zo gul geweest als thans het geval is via het „Haak in"-program- ma, dat de N.C.R.V. Donderdagsavonds organiseert ten bate van de kankerbe strijding. De tweehonderdduizend gulden is reeds ruim gepasseerd, oud en jong, arm en rijk, ondernemen gezamenlijk in tal loze plaatsen van ons land acties ten bate van Haak in. Gistermorgen ontving de heer Bode graven de toezegging, dat een comité van actie inmiddels reeds opgericht per legerorder een actie gaat ont ketenen in de gehele landmacht en luchtmacht. Van de hoogste officier tot de gewone soldaat, aldus de initiatief nemers, gaat ons leger het zijne bijdra gen in de strijd van ons volk tegen de kanker. De actie, aldus de initiatiefne mers, groeit uit tot een nationale, zij is al lang niet meer een aangelegenheid van ons Chr. volksdeel. Heel Nederland, ongeacht richting of religie, werkt er aan mee, dat bewijzen de giften, waar onder een wel zeer sprekende is die van de R.K. Bond Zonder Naam. Ja het Nederlandse volk is op zijn der konden worden overwogen moet verklaard worden uit het feit, dal vele mosselvissers eerst nog eens wilden af wachten hoe de ontwikkeling van de parasiet zou verlopen, speciaal na het invallen van lagere temperaturen legen de winter. Gebleken is evenwel, dat practisch alle mosselen, zowel jonge, nalfwas- en consumptiemosselen thans dood zijn, zodat van een herstel dezer mosselen geen sprake meer kan zijn. Het Provinciaal Bestuur meent dit verzoek van de in de Stichting georga niseerde mosselvissers en al de visserij gemeenten uit Zeeland te moeten onder steunen bij de minister, omdat bij het gehele bedrijfsleven, alsmede bij de ambtelijke visserij-organen, in grote lij nen een algemene overeenstemming van opvatting blijkt te bestaan in het thans beoogde doei. VRACHTAUTO REED ACHTER OP MOTOR. Inwoonster van Krabbendijke gedood. Gisteren heeft op de Rijksweg tussen Kapelie en Kloetinge, nabij de z.g. Smokkelhoek, een ernstig ongeval plaats gevonden, dat mevr. Smallegange uit Krabbendijke het leven heeft ge kost. Mevr. S. zat bij haar man achter op de motor. Tussen de „Smokkelhoek" en de „Vier wegen" wilde de heer S. stop pen. In de achter hem rijdende met Klompen geladen vrachtauto van de fa. W. uit Goes, bemerkte de chauffeur liet stopsein niet of te laat en reed van ach teren op de motor. Mevr. S. werd mee gesleurd en bekwam een zware schedel- basisfractuur. Haar man brak zijn lin keronderbeen. Beiden werden naar het ziekenhuis St. Joanna te Goes vervoerd, waar de 30-jarige vrouw kort na aan komst is overleden. De motor werd zwaar beschadigd; de vrachtauto licht. De voertuigen zijn on derzocht door de verkeersgroep van de Rijkspolitie. KORTGENE GAAT BOUWEN. De raad van Kortgene heeft gister avond B. en W. opdracht verstrekt tot het laten maken van een ontwerp in zake de nieuwbouw van een 5-klassige O.L.-school in het dorp Kortgene met mogelijkheid tot latere bijbouw van een gymnastieklokaal en een 3-klassiga U.L.O.-school. Voorts zal de brandweer kazerne en het gemeentehuis verbouwd worden, terwijl in Colijnsplaat de O.L.- school verbouwd zal worden. In Kort gene zullen voorts 8 woningen van het type Valk I of II worden gebouwd. B, en W. werden gemachtigd tot aankoop van bouwterrein van de fam, Markusse voor woning- en schoolbouw. P.T.T.-personeel van Goes droeg collega ten grave. Gistermiddag is het stoffelijk over schot van de heer L. W. de Keyzer, in leven kantoorknecht der P.T.T., ten grave gedragen. Zoveel mogelijk had het P.l'.T.-personeel zich voor deze ge legenheid vrijgemaakt om de overledene de laatste eer te bewijzen. Op het kerk hof werd de baar met het stoffelijk overschot door collega's van de over ledene ten grave gedragen. Aan het graf memoreerde de directeur, de heer J. Boerma, in een treffende speech de plichtsbetrachting en de bereidheid steeds anderen te willen helpen, die de overledene kenmerkten. Namens de P.T.T.-ontspanningsvereniging „S. O." waarvan de overledene lid was, werd gesproken door de voorzitter, de heer Th. den Boer, terwijl de heer Teske namens de vakvereniging, waarvan de heer de Keyzer lid was, sprak. Ds Odé voerde als wijkpredikant het woord, waarna een zoon dankte voor de aan zyn vader bewezen eer. Dr A. H. OUSSOREN OP 17 APRIL NAAR AMERIKA. Dr A. H. Oussoren, Geref. predikant te Middelburg, die, zoals bekend, het beroep naar Hoboken (V.S.) aannam, is voornemens op 17 April a.s. met zijn gezin te vertrekken. Op Zondag 15 April wil dr Oussoren afscheid nemen van zijn gemeente en wel des morgens in de Hofplein- en des avonds in de Noorderkerk. Voorts hoopt hij op Zondagavond 18 Maart a.s. van uit de Noorderkerk een dienst te leiden, die door de N.C.R.V. zal worden uitge zonden. In Mei a.s. zal ds Oussoren een radio uitzending vanuit Amerika verzorgen. Vanaf 1 April a.s. zal het predikants gezin niet meer in de pastorie verblij ven i.v.m. verzending van de inboedel. best in dergelijke hulpacties. Er zijn vele ontroerende staaltjes by, vooral van kinderen, die van alles bedenken om geld te maken voor Haak In. Er is zelfs al een Haak In-huwelijk tot stand gekomen, in een plaats in de pro- I nepen geen gevaar op. De oorzaak is on- vincie Utrecht, waar een wijkverpieeg- bekend. Enkele duizenden kilo's hooi HOOISCHELF TE ST. LAURENS VERBRAND. Gisteravond omstreeks 8 uur brak er brand uit in een hooischelf van de land bouwer J. Gilde te St. Laurens. De brandweer was spoedig ter plaatse en doofde het vuur met een slang op de waterleiding. De in de omgeving staande gebouwen ster zich bijzonder voor dit werk inspan de, de dokter ennthousiast maakte en deze op het laatst niet alleen de op brengst van de actie maar ook het ja woord gaf. Men heeft nog tot 24 Mei de tijd om zijn aandeel te leveren. Daarna is het, wat de N.C.R.V. betreft althans, onher roepelijk afgelopen. Op 24 Mei is het parool: Mooi zo. Luisterend Nederland heeft weer eens bewezen was het vermag. Uit de Staatscourant. Bij K.B. zijn benoemd tot Inspecteur van 's Rijks Be lastingen de surnumerairs J. A. de Kra mer te Zierikzee en C. P. Gouw te Goes (Inspectie der Belastingen). gingen verloren. GEREF. GEMEENTE. Beroepen te Goes, J. Hagestein te IJsselmonde. DE BILT ZEGT: Matige en af en toe krachtige Ooste lijke wind. In het algemeen weinig be wolking tn droog weer. Weinig veran dering i* temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1