de loupe Haar avontuur Maaswijdte van visnetten wordt groter» Chefarine 4 Minder communisten in West-Europa. -fCawPé- HOEST ABDUSIROOP ''Ylieuwó uitde^P rovincie ADA/tSON Ultimatum. Viervoudige... zéér krachtige werking. i^EZËRS Woensdag 7 Maart 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Stichting voor de Zeeuwse Visserijbelangen vergaderde. Zeer bezwaarlijk voor de Zeeuwse vissers. Saterdag j.l. hield de Stichting voor de Zeeuwse Visserijbelangen te üoes weer een algemene vergadering voor de bestuursleden van de by de Stich ting aangesloten visserijverenigingen, waarop enige belangrijke punten werden behandeld. Uitvoerige besprekingen werden gewijd aan de nieuwe contribu- tleregeling, waarbij de verenigingen zul len bijdragen in de kosten voor de aan- tselling van een nieuwe secretaris, in de plaats van de heer J. I-, van Leeu wen, die de provincie gaat verlaten. Een oproep voor de functie van secretaris zal één dezer dagen In de Zeeuwse pers verschijnen. De voorzitter, de heer A. L. S. Locke- feer, bracht verslag uit van de bespre kingen, die zijn gehouden met het Be stuur der Visserijen op de Zeeuwse Stromen, inzake het verlenen van uit stel van pachtbetaling aan de gedupeer de mosselvissers. Aan de hand van uit de visserswereld verkregen gegevens omtrent de totale omvang der schade, opgesteld door middel van een enquête, konden verschillende argumenten voor Eachtuitstel naar voren worden ge- racht. De beslissing van de minister van Financiën in deze voor de mossel vissers belangrijke zaak moet nu wor den afgewacht, alvorens definitieve be slissingen kunnen worden medegedeeld. DE VISNETTEN. Een zaak van groot belang voor de garnalen- en kustvissers is de invoering van grotere maten voor de visnetten, welke van een maaswijdte van 7 cm tot één van 8 cm wordt gebracht, waar bij tevens veel grotere minimum-maten voor de gevangen vis worden voorge schreven. Deze wijziging moet worden Ingevoerd, omdat Nederland zich heeft aangesloten bij de Conventie van Lon den, gehouden in 1946, waarbij alle vis- serijlanden langs de Noordzee zich ver bonden hebben aan hun vissers deze be palingen van de Conventie verplicht te stellen. Dientengevolge worden de mini mum-maten voor schar 20 cm, voor schol 25 cm, voor tong 24 cm, voor bot 20 cm en voor wijting (molenaars) ook 20 cm. Aangezien speciaal van de schar, schol en tong het merendeel der vang sten in de Zuidelijke Noordzee langs de kusten beneden deze vismaten liggen, betekent deze maatregel een grote schade in geld voor kustvissers. LIEVER KLEINE VIS. Dit is voor Zeeland temeer van bete kenis, omdat de kleinere vis gemakke lijker verkocht wordt, en in verhouding tegen hogere prijzen dan de grotere vis, ln het bijzonder dan schol, omdat de Zeeuwse bevolking wat de verse aan voer betreft daarop is ingesteld. Men heeft in Zeeland nu eenmaal liever per kilo een groter aantal vissen dan 2 of 3 in één kilo, hetgeen verband houdt met de verdeling in de gezinnen. Bo vendien moeten de kustvissers nieuwe netten aanschaffen, wat vooral tegen woordig met de hoge katoenprijzen een kostbare kwestie is. De vis, die gevan gen wordt door de garnalenvissers en die beneden de gestelde vangmaten is, moet direct na de vangst weer over boord worden geworpen. LEDENTAL IN NEDERLAND MET 34 PROCENT GEDAALD. Homer Byington, het hoofd van de af deling voor West-Europese Zaken van het Amerikaanse departement van bui tenlandse zaken, heeft te Washington verklaard, dat het ledental van de W. Europese communistische partijen sinds de oorlog in elk land dertig procent of meer gedaald is. In een radio-rede tot het gehele Ame rikaanse volk, zeide Byington, dat Lu xemburg het grootste percentage heeft, namelijk 85 procent sinds 1946, en Frankrijk het kleinste, namelijk 30 pro cent. De communistische partij in Neder land zou volgens Byington 17.000 leden, of 34 procent verloren hebben. „Dit bemoedigende bericht" noemde Byington „een eer voor de volken van West-Europa". Byington gaf de volgende cijfers: Oostenrijk telde in 1946 150.000 leden en thans 100.000 een dalingspercentage dus van 34; België 100.000 35.000 65; Engeland 60.000 40.000 34; Denemarken 60.000 22.500 63; Frankrijk 850.000 600.000 30; Ita lië 2.300.000 (in 1948) 1.600.000 31; Luxemburg 3000 500 84; Ne derland 50.000 33.000 34; Noor wegen 40.000 14.000 65; Zweden 60.000 33.000 45; West-Duitsland 300.000 200.000 34. FEUILLETON door G. P. BAKKER. 36) o— Ja, toen was er geen beter leven dan van een frisse landsknecht welgemoed. De dappere boerenjongens, die weg liepen van de boer, van de honger, de kool en koolrapen, van de harde ar beid, werden bevorderd tot officieren. Dappere boerenknapen werden baron nen en de grote veldheer, die goud te voorschijn toverde, schonk landgoede ren aan zijn trouwe officieren. Toen werd er eer en roem verkre gen. De roemers werden leeg gedron ken en gevuld. Het was de zanger niet ontgaan, dat onder zijn laatste lied drie mannen met zwarte ruiterjassen over de uni form waren binnengekomen, vergezeld van een vrouw, eveneens in een dikke mantel gehuld. Haar hoofd was bijna geheel verborgen onder een ruime ca puchon. Zij hadden in een donkere hoek bij de ingang plaats genomen. De vrouw was roerloos blijven zitten, de handen verborgen onder de man tel. De zanger liep er langzaam langs, maar de hond bleef staan. Hij hoorde een der mannen zeggen: „Een goed glas wijn hebben we eer lijk verdiend, kameraden." „Hij is zeker de aanvoerder. „Kroa- ten", dacht de zanger. Hij keek naar de vrouw, zich schijn baar bukkend naar de vuile hond. Haar gezicht was niet te onderschei den, maar hy ving een blik op van Aangezien deze wet op 1 Juli van kracht zal worden en de belangen der Zeeuwse vissers hiermede niet gediend worden, zal een protestbrief tot de be voegde autoriteiten worden gericht. Tenslotte werd besloten met de In specteur der Visserijen voor de Wadden zee een bespreking aan te vragen, ten einde inlichtingen in te winnen en wen sen aan te geven met betrekking tot de verdeling der aldaar beschikbare concessiegronden voor de mosselvisserij. Regering handhaaft garantie melkprijs op 17"^ cent. Gezien het karakter van de onder havige garantieprijs meent de overheid het niet met haar verantwoordelijkheid tegenover de overige bevolkingsgroepen in overeenstemming te kunnen brengen deze prijs op een hoger niveau vast te stellen, aldus zegt de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning in antwoord op de mondelinge vra gen van het Tweede Kamerlid, de heer Droesen, die deze op 23 Januari stelde over de basismelkprijs. In een schrijven aan de voorzitter van de Tweede Kamer geeft de minister een uiteenzetting over het melkprijsvraag- stuk, waarin hij o.a. zegt dat de verla ging van de garantieprijs geenszins een verlaging van de inkomsten van de melkveehouders behoeft te betekenen. Alleen het product consumptiemelk zal iets minder opbrengen, wat echter ten dele, dan wel geheel, kan worden goed gemaakt door hogere opbrengsten van de andere zuivelproducten. 475 telefoonposten langj de W egenwacht-routes. De A.N.W.B. is thans gereed geko men met het plaatsen van 475 borden „telefoonpost" bij telefoonadressen langs de door de Wegenwacht bereden routes. Men kan dan bij deze posten een ga rage bellen, of zo nodig ook medische en geestelijke hulp alarmeren. Ook m de nachtelijke uren kunnen wegge bruikers, die met pech langs de weg staan van deze posten gebruik ma ken en bij de meeste telefoonadressen is in de nachtelijke uren dan ook doorverbinding mogelijk. Het is uiteraard niet de bedoeling, dat de posthouder wordt lastig geval len voor privé-boodschappen; de dienst is speciaal opgezet voor noodgevallen. (Ingez. mededeling, adv.) Die krampachtige hoest laat U geen rust. SpaarUwlongen, neem de slijmoplossende (Incjez. mededeling, adv Alleen het goede blijft en overleeft de tijden. Purol geniet reeds een ruim 40-jarige wereld reputatie. Houdt de huid gezond, zuiver, zacht, mooi en rimpelvrij. KORTE BERICHTEN Elsenhower heeft de keuze van de personen, die het bevel zullen voeren over zijn Europese strijdkrachten van het Atlantisch Pact, wederom een week uitgesteld. De Egyptische Kamer van Afgevaar digden heeft unaniem de Franse „me thoden van wreedheid" in Arabisch Ma rokko veroordeeld. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft er bij Frank rijk en Marokko op aangedrongen ge matigdheid te tonen bij het oplossen van de politieke moeilijkheden in Frans Noord-Afrika. Sinds het uittreden van Cucchi en Magnani uit de Italiaanse communis tische party zijn reeds tienduizend ar beiders uit de communistische partij en nauw daaraan verbonden andere par- tijen getreden. De Amerikaanse commissie voor de federale helastingpolitiek heeft aanbe volen onmiddellijk alle niet-militaire uitgavenprogramma's voor het begro tingsjaar 1952 op te schorten. Deze aanbeveling is de eerste stap in het kader van een plan om de ontworpen begroting ten belope van 71,6 milliard dollar met 10 milliard dollar te ver minderen. Met ingang van 1 April 1951 kunnen Nederlanders, die in het bezit zijn van een geldig Nederlands paspoort en tij delijk dan wel duurzaam in Australië wensen te worden toegelaten, kosteloos visa van de daartoe voor afgifte be voegde autoriteiten verkrijgen. Belgische kaashandelaar op vrije voeten. De Bijzondere Politierechter te Mid delburg heeft vonnis gewezen in de zaak tegen de 41-jarige Belgische kaashan delaar C. B. uit Kemseke, die Zich se dert 24 Januari j.l. in voorlopige hech tenis bevindt in het Huis van Bewaring te Middelburg. B. zou zich n.i. in 1949 hebben schuldig gemaakt aan het ko pen in Nederland van een grote hoe veelheid kaas (ongeveer 10.000 kg), terwijl hij als niet-ingezetene geen ver gunning had. Tevens zou hij deze kaas eveneens zonder vergunning met Ne derlands geld in Nederland hebben be taald en wel in totaal met een bedrag van f30.000. De leverancier van deze kaas, de han delaar G. L. v. d. H. uit Rotterdam, die enige maanden geleden hiervoor reeds was veroordeeld, verklaarde ter zitting, dat hij de kaas aan verdachte had verkocht en hiervoor ruim f 29.000 had ontvangen. De kaas werd naar een boerderij gebracht dicht by de Neder landsBelgische grens te St Jansteen en vandaar naar België gesmokkeld. De verdachte verklaarde, dat hy van de gehele zaak niets af wist. Hy ont kende ten stelligste, dat hij de kaas had laten smokkelen. Volgens hem waren de verklaringen van de getuigen alleen om hem er in te laten draaien. Hij had in 1948 en 1949 op geoorloofde wijze 150.000 kg kaas vanuit Nederland in België ingevoerd en alles via de clea ring betaald. Daar hij een normale in voervergunning had, hoefde hij dus niet te smokkelen. De Officier van Justitie achtte ver dachte schuldig en eiste een gevange nisstraf voor de tijd van drie maanden. De Bijzondere Politierechter had ech ter niet door de inhoud van wettige be wijsmiddelen de overtuiging bekomen, dat de verdachte het hem ten laste ge legde had begaan en sprak hem vrij. Het bevel tot voorlopige hechtenis werd onmiddellijk opgeheven. Nieuwe hevige uitbarsting van de Lamington. De deskundige van de Australische regering op het gebied van vulkanen, Taylor, heeft medegedeeld, dat Maan dagochtend vroeg de tot nu toe hevig ste uitbarsting van de vulkaan Laming ton, door de inboorlingen „Berg der geesten" genoemd, heeft plaats gevon den. Hy zei van mening te zyn, dat de ze uitbarsting geen slachtoffers heeft veroorzaakt, in tegenstelling tot vorige, toen duizenden inheemsen en vele blan ken om het leven kwamen. Als gevolg van de wolken vulkanische stof, die Maandagochtend door de La mington werden uitgeworpen, werd de zon in de omgeving verduisterd. Vier Nederlanders gedood op Oost-Java, De Nederlanders planters Pfefferkorn en Smits zyn Vrijdagnacht op de rub beronderneming „Soemberwoeloe" in het regentschap Loemadjang in Oost- Java door een bende beschoten. Zij werden naar buiten gelokt met de mededeling, dat er dieven in de rubber tuinen waren. Toen de planters naar buiten waren gekomen, vroegen de ro vers hun om geld. Toen deze mededeel den geen geld te hebben, opende men het vuur. Pfefferkorn werd onmiddel lyk gedood. Smits werd ernstig gewond naar het ziekenhuis te Soerabaja over gebracht. De Nederlander Loring te Soerabaja is door fietsendieven in de rug gescho ten, toen hy zich verzette. Hy werd zwaar gewond in het Centraal Burger ziekenhuis opgenomen. Aan de grote weg van Padelarang naar Tjiandjoer hebben bewoners van de dessa Gantoengan Zondagochtend 'n onbeheerde jeep aangetroffen waarvan de voorruit met een kogelgat was door boord. In de greppel daarnaast vonden zy het lijk van een Europeaan. Het bleek J. Geerling van een rubber onderneming by Bandjar te zyn, die met vacantie in Bandoeng verbleef. mede twee grote, droeve ogen een ang stige blik. Zyn hart stond stil. „Onmogelijk", mompelde hy en ver dween met zijn hond door de bui tendeur. Maar de angstige blik uit die droeve ogen kon hy niet uit zyn ge dachten verdringen. De zanger slenterde in gedachten verzonken, door zyn vuile hond ge volgd, naar de schuren en stallen, die op een kleine afstand lagen van het jachthuis. „Hier is zeker wel gelegenheid voor een reiziger om de nacht door te bren gen?" vroeg hij de knecht, die de wacht moest houden. De man ging hem voor naar een der schuren en wees hem het hooi. „Ga maar in 'thooi slapen", zei hij. „Jij bent de eerste, maar zult de enige niet blijven vannacht." „Dank je vriend." Hij bekeek met grote belangstelling de binnenzijde der schuur en was zeer voorzichtig in het kiezen van zijn rustplaats. Aan de achterzijde zag hij een deur, gesloten door een klamp, en hier, zoveel mogelijk uit het licht, strekte hy zyn vermoeide leden uit en begroef zich onder 't hooi. De hond ging naast hem liggen. Toen de knecht naar buiten gegaan was, kwam de zanger vlug te voor schijn, stond op en sloop de achterdeur uit. Het was buiten donker. Hij drukte zich tegen de muur, zodat hij de deur van het jachthuis in 't oog kon hou den. De hond ging weer naast hem liggen. Na enige tijd gewacht te hebben, geschiedde hetgeen de zanger ver wacht had. De buitendeur van het, jachthuis ging open, een brok licht viel naar buiten. De Kroaten met de vrouw traden te voorschijn. De zan ger keek hen na met grote belang stelling en eerst toen de gestalten bijna in de duisternis verdwenen waren, volgde hy heel voorzichtig zoveel mo gelijk zich dekkend achter de bomen. „Die donkere ogen...." dacht hij. Onrustig volgde hij, maar kon bijna niets zien; de maan ging schuil achter zware wolken en de nacht scheen ster renloos. Ze waren blijkbaar op weg naar het kamp, maar zeker zouden ze toch wel hier of daar uitrusten. Toen ze ongeveer een half uur hadden af gelegd, steeds gevolgd door de zan ger, die reeds begon te vrezen, dat ze hun tocht niet zouden onderbreken, stonden ze stil. De zanger kon weinig waarnemen, nauwelijks meer dan een groep schaduwen onder de bomen. Hij naderde zoveel mogelijk, verborg zich achter een dikke boomstam en luis terde scherp. „Dood", fluisterde hij tegen de hond. „Als je niet spoedig biecht, wie je eigenlijk bent, zullen we andere mid deltjes proberen. Ik ken dingetjes, die nog nooit hebben gefaald. Je zult het uitkreunen van pijn", klonk een valse stem. „Ik zal toch moeten weten wie mijn wijfje is en hoeveel geld ze mee brengt. Want jij weet waar ze de rijk dommen in het huis met de toren verborgen hebben. Ze zyn er geweest en er is niets gevonden. Wij hebben overal gezocht. Ik kan je zo tam ma ken, dat jij met je lekker bekje uit mijn hand eet. Als j« rustig bent, zal ik je de prop uit de mond nemen, dan mag je de baas zoenen. Kom." (Wordt vervolgd.) Dienst van de Geestelijke Volks gezondheid in Zeeland groeit snel. De Prov. Zeeuwse Vereniging „Het Groene Kruis" opende per 1 Aug. 1950 een Dienst voor de Geestelijke Volksgezondheid. Dr B. Pfaeltzer, psy chiater te Middelburg, verklaarde zich bereid de leiding van deze dienst voorlopig op zich te nemen, terwijl tot voor- en nazorgzuster werd benoemd Zuster G. Wieringa, die in het bezit van de voorgeschreven diploma's is. Om te beginnen werd consultatie bureau gehouden te Goes (des Dins dagsmorgens), te Middelburg en te Vlissingen (beide des Dinsdagsmid dags), terwijl het in de bedoeling lag deze dienst zo spoedig mogelijk over de andere delen der provincie uit te breiden. Van het begin af heeft het op de genoemde bureaux niet aan werk ont broken en de belangstelling is nog steeds groeiende. De bekendheid, die dit werk in zo korte tyd heeft ver worven, is mede te danken aan het feit, dat er een intensieve samenwer king bestaat tussen de leiding van deze dienst en vele doktoren, wijkverpleeg sters, sociale instellingen, inrichtingen voor zenuw-patiënten, enz. Tot en met 31 Dec., dus in een pe riode van slechts vijf maanden, werd op de consultatie-bureaux, die gratis toegankelijk zijn, door 143 personen advies gevraagd. De huisbezoekster, Zuster Wieringa, legde in diezelfde periode 432 bezoeken af. Jaarvergadering Ned. Fruittelers organisatie Kring Zeeland. Donderdag 29 Maart a.s. zal in de Prins van Oranje te Goes de jaarver gadering gehouden worden van de kring Zeeland der Ned. Fruittelersorganisatie. Na de huishoudelijke zaken komt aan de orde een lezing van ir M. A. de Vink, directeur van de Prov. Planologische Dienst, over het onderwerp; Het Pla nologische werk in Zeeland". Meetings A.R.J.O.S. in Zeeland. Het provinciaal verband van Anti- Revolutionaire Jongerenstudieclubs in Zeeland belegt een aantal propaganda- byeenkomsten en wel in de volgende plaatsen: Axel in de Geref. Kerk op Vrijdagavond 9 Maart. Goes in de Geref. Kerk op Zaterdagmiddag 10 Maart. Sprekers: mr C. J. Verplanke uit Haar lem met het onderwerp „Verzamelen", en de heer H. A. Diepenhorst uit Strijen met 't onderwerp: „Aanvallen". Oostburg in de Geref. Kerk op Vrydag- avond 16 Maart. Middelburg in de Geref. Hofpleinkerk op Zaterdagmiddag 17 Maart. In beide samenkomsten spreekt de heer E. van Ruller uit Groningen over het onderwerp „Profeet en Staats man". In alle bijeenkomsten zal één der plaatselijke predikanten een slotwoord spreken. Chr. Handelsreizigers vergaderden te MiddelLurg. Vrijdagavond hield de afdeling Zee land der Ned. Ver. van Chr. Handels reizigers en -agenten in zaal Montaan te Middelburg haar jaarfeest. De heer P. Meliefste sprak als voor zitter van de Chr. Besturenbond. Hy wees op het belang van de chr. vak organisatie en de gevaren die dreigen. Afgevaardigden boden daarna hun ge lukwensen aan. De avond werd verder gevuld door een goochelaar en met voordrachten. Na een opwekkend woord door de voorzitter, werd deze gezellige avond met dankzegging gesloten. Ned. Herv. Gemeente te Haamstede nam verbouwde kerk in gebruik. De Ned. Herv. Gemeente te Haam stede heeft jaren lang met een byzon dere moeilijkheid te kampen gehad. Het fraaie monumentale kerkgebouw was en is in de zomer zeer geschikt om er gods dienstoefeningen in te houden, maar in de winter is het er te koud. Door ver groting der consistorie heeft men twee keer getracht een geschikte zaal voor kerkdiensten te krijgen. De gemeente groeit echter gestadig en zo moest men voor de derde maal zich beraden op wat gedaan moest worden. Eerst besloot men te trachten het kerkgebouw te verwarmen. Door de ho ge kosten kon dit niet. Gelukkig is de zaak nu tot een betere oplossing geko men. De consistorie en de zgn. hout- kerk zyn vakkundig omgebouwd tot een zgn. winterkerk, plaats biedend aan ruim 300 personen. Tevens is men er in geslaagd het verenigingsleven twee be hoorlijke vergaderzalen aan te bieden. Eén en ander deelde de heer L. Han- se, president-kerkvoogd Vrijdagavond meden op een bijeenkomst, waarin of ficieel de winterkerk in gebruik werd genomen. Deze byeenkomst werd geopend door ds Van Vliet. Hy heette o.a. welkom, de verschillencfe genodigden, o.w. de he ren Argelo en Boot als ontwerpers van het ombouwplan, wethouders en ge meente-secretaris van Haamstede, de voorzitter van de Commissie van Toe zicht op de kerkvoogdijen, de heer A. A. van Eeten uit Nieuvverkerk en vele anderen. Het kerkkoor verleende vocale mede werking. De heer Hanse dankte allen, die aan de totstandkoming medewerkten. Namens de kerkeraad dankte ds Van Vliet de kerkvoogdy. Als voorzitter der bouw-commissie sprak de heer W. v. d. Maas. Als ge schenk van het kerkkoor overhandigde hy een fraaie kapstok. Namens de burgerlijke gemeente sprak wethouder Jonker. Hij memoreer de, hoe de toestand 50 jaar geleden was en eindigde met de wens, dat alles er toe zou mogen bijdragen de groei der Ned. Herv. Gemeente te bevorderen. Ouderling Braai riep alle aanwezigen verenigingsleden op tot nog meer trouw het bezoeken van hun verenigingsavon den. Nadat de heer Van Eeten en de heer M. den Boer als secretaris-ontvanger der kerkvoogdy het woord hadden ge voerd, werd deze byeenkomst gesloten. De genodigden werden daarna rond geleid. Naast de reeds genoemde zalen is te vens gezorgd voor toiletten en 'n kleine keuken, zodat ook de feestelijke verga deringen heel goed in de kerk gehouden kunen worden. Het ligt in de bedoeling nog dit jaar alle banken te verven. In da toekomst kan de klein» zaal tot po dium worden ingericht i\ecieriandse Fruittelers Organisatie vergaderde. In „Tavenu" te Haamstede werd Vrij dagavond de laatste vergadering in dit seizoen gehouden, welke vry goed be zocht was. De voorzitter, de heer J. C. Priemis, richtte een bijzonder woord van welkom tot de beide sprekers van deze avond, de Rijkstuinbouwconsulent, ir W. van Soest en dr A. Besemer van de Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen, terwijl mede aanwezig was de Districtsleider hij de Plantenziekten- kundige Dienst, de heer S. K. Phaff te Goes. Na de opening verkreeg eerst de heer Besemer het woord voor het hou den van een lezing over; „Verneveling in de fruitteelt". Na de pauze verkreeg ir Van Soest het woord, die een causerie hield over zijn Amerikaanse reis, die hij in het iaatst van 1950 met nog een tweetal truitteeltdeskundigen onder leiding van de directeur van de Tuinbouw, ir v. d. Plassche, heeft gemaakt ter bestudering van de fruitteelt in Amerika. Volgens de inleider is de fruitteelt in ons land achter bij die in Amerika en besprak daarom verschillende maatre gelen om deze achterstand in te halen, zoals het stichten van koelhuizen en pakstations. Volgens de heer Van Soest kunnen de fruittelers in ons land, voor wat de eigenlijke teelt betreft, niet veel van de Amerikanen leren, doch al weten wij het wel, wij brengen het niet in toepas sing, wat de Amerikaanse teler wel doet. Aan het slot van zijn met grote aandacht gevolgde inleiding kwam hij tot de conclusie, dat wij ons moeten voorbereiden op een grote concurrentie met de Amerikanen, die er niet legen op zien grote bedragen te investeren om bepaalde gebieden voor hun produc ten te veroveren. Hierna vertoonde hij een zeer mooie serie gekleurde lan- taarplaatjes van zijn reis, waardoor de aanwezigen een indruk kregen van dit land en van de fruitteelt in 't bijzonder. Maandoverzicht Nutsspaarbank Middelburg. Het spaarderslegoed bij de Nuts spaarbank te Middelburg bedroeg eind Februari f 7.527.758,97 teind Februari 1950 f6.947.243,66). In Februari werd meer ingelegd dan terugbetaald f91.403,48 (Februari 1950 f263.426,38). In de eerste twee maanden van 1951 werd ingelegd f728.643,18 (f817.174,88 in 1950). In totaal waren er eind Fe bruari 1951 10393 rekeningen van spaarders. Op het bijkantoor te Oostburg werd in Februari meer ingelegd dan terug betaald f 7.886,18 en gedurende de eer ste twee maanden f 32.854,11 (1950 resp. f21.630,79 en f54.070,—). In Oostkapelle werd in Februari meer terugbetaald dan ingelegd f344.11. En gedurende de beide eerste maanden werd meer ingelegd dan te rugbetaald f 6.508,84. In 1950 werd meer ingelegd dan terugbetaald f 2.190,47 en 114.069,45. Door schoolspaarders werd in Januari meer ingelegd dan terugbetaald f 3.778,11 en gedurende de eerste beide maanden f4.920,56. (In 1950 resp. f 1.295,69 en f 1.741,05). Onder ONZUIVER. Liever geen „nationaal" kabinet dan een dat niet echt nationaal is", sein even wij gisteren. Hoe gering de kans op de „royale en loyale" samen werking, die zulk een kabinet zou moeten kenmerken in werkelijkheid geweest is, bleek gisteren. Nauwelijks had de informateur bekend gemaakt, dat een ..zeer brede basis" onmogelijk was gebleken, of het socialistische „Vrije Volk" schreef verheugd: „Het afvallen van de anti's betekent geenszins het mislukken van de po gingen van prof. Romme. Het is veel eer een voordeel, omdat het toetre den van deze partij in de gegeven omstandigheden een onzuiver element in de regeringsvorming zou hebben betekend." Wij geloven, dat de A.R. partij zich gelukkig mag prijzen, dat zij zich nog tijdig teruggetrokken heeft uit een regeringscombinatie, waarin zij van bepaalde zijde zo kennelijk als vijfde rad aan de magen zou zyn beschouwd. Christelijk-Historischen en V.V.D.-ers zouden naar onze mening goed doen met dit voorbeeld voor ogen te over wegen. of ook hun medewerking wel waarlijk begeerd wordt en of zij het landsbelang niet beter kunnen dienen in de oppositie, dan als deelgenoot in een regering, op welker beleid zij toch geen wezenlijke invloed zullen kunnen uitoefenen. Op de Boulevard te Vlissingen verrijst thans ae nieuwe zeevaartschool, de „De Ruy ter school". Het betonskelet is bijna gereed. In 1952 hoopt men het gebouw in gebruik te kunnen nemen. De foto toont de nieuwe school in wording. (Ingez. mededeling, adv.) Chefarine „4" werkt viervoudig, want elk tablet bevat vier ver schillende geneesmiddelen te gen pijnen en griep. Deze brach ten aan millioenen mensen in de gehele wereld baat, vaak ook wanneer andere middelen faalden. De werking is bijzonder krachtig, maar weldadig. maai nt-iuuuig. BENOEMINGEN BIJ P.Z.E.M. Door het dagelijks bestuur der N.V. Provinciale Zeeuwsche Electriciteits- Maatschappij werden in de maand Fe bruari 1951 bevorderd tot klerk le klas: M. van den Buuse te Middelburg; tot machine stoker le klas: S. Duvekot te Vlissingen; aangesteld in vaste dienst; als klerk 3e klas: M. J. van Hercules te Middel burg; als hulp-electrieien: P. van der Hooit te Terneuzen; als hulpstoker: A. Kaijser te Terneuzen. Zaterdagmiddag werd te St Anna- land een voetbalwedstrijd gespeeld tus sen W.H.S. I en Noordschans I, die ge wonnen werd door Noordschans I met 5—2. -. De uitslag van de wedstrijd om het persoonlijk damkampioenschap voor Zeeland, gespeeld in Yerseko tussen R. Rijkse en v. d. Kreke werd door eerst- grypen naar de pen^_. Antwoord ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting. In uw blad van 28 Februari j.l. komt een artikeltje voor onder het hoofd „Over Voorlichting gesproken". De in houd daarvan geeft mij tot de volgende opmerking aanleiding: Het is juist, dat in vele gevallen van gemeentewege belanghebbenden destijds zijn gewezen op het voorschrift, dat vóór 24 Februari 1951 een verzoek moest worden ingediend tot het omzetten van een voorlopige financiering voor her bouw en herstel van oorlogsschade in een definitieve op grond van de Artike len 8 of 72 van de Wet op de Materiële Oorlogsschaden. De uitvoeringsbeschikkingen, die voor toepassing van genoemde wetsartikelen nodig zijn, zijn evenwel niet tijdig gereed gekomen. Vandaar dat verlenging van de in Artikel 72 sub 4 van de onder havige wet genoemde termijn noodzake lijk is geworden. Mijn persbericht nu had ten doel be langhebbenden gerust te stellen door hen dit mede te delen. Uit deze gang van zaken moge U duidelijk zijn, dat er voor belanghebbenden geen twijfel behoeft te bestaan omtrent hetgeen thans geldend is. Zij kunnen met hun aanvragen nog rustig even wachten. De Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, voor deze: Het Hoofd van de Afdeling Voorlichting. genoemde gewonnen. De A.R. Kiesvereniging te Veere heeft haar jaarvergadering gehouden, o.l.v. de heer A. P. Kasse. Na de huis houdelijke zaken, sprak wethouder D. Kasse over het politieke leven.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2