ZEEUWSCH DAGBLAD Vanmiddag krijgt Prof. Romme antwoord Wijziging landbouwpolitiek gewenst PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Vier fractievoorzitters kwamen op bezoek WAAROM DE A.R. WEIGERDE Verhoging omzetbelasting op komst? Nieuwe bevoegdheden voor Bonn Houdt dat in de gaten... 't gaat om onze soldaten. Aflevering van suiker stopgezet Toen Gromyko had gesproken was de rustige sfeer verdwenen iVi k SNIPPER NIEUWSL Referaat van Ir H. H. Smeenk voor Zeeuwse C.B«T\B.-ers. Geslaagde veemarkt en -tentoon stelling te Goes* Grote belangstelling, beste kwaliteit en goede handel. „DAAR SPREEKT U MEE" zei de heer Klaasse Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. SO. Tel, 2438, by geen gehoor voor ai ertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. 6e JAARGANG No. 1808 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord WOENSDAG 7 MAART 1951 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Di; cteur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Blezelinge; Ds 4 S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- llskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuldema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Donderdag: Zon op 7.13 u., onder 18.30 u.; Maan op 7.25 u., onder 19.32 u. Hoogwater op Donderdag 8 Maart Vlissingen: 2.16 u. 2.05 m., 14.43 u. 2.12 m.; Terneuzen: 248 u. 2.23 m, 15.10 u. 2.30 m.; V emel- dinge: 4.11 u. 1.59 m., 16.33 u. 1.77 m.; Zierikzee: 3.56 u. 1.32 m., 16.24 u. 1.48 m. Gistermiddag heeft de Informateur de fractie-voorzitters van de K.V.P., de P. v. d. A., de C.H.U. en de V.V.D. bij zich genodigd en hun gevraagd naar de mogelijkheid van hun medewerking tot de bevordering van de totstandkoming van een Kabinet op de basis van het reeds eerder ook door hen aanvaardde ontwerp-programma, doch thans bezien In het kader van een Kabinetssamen stelling als door de Informateur met betrekking tot het algemene politieke beeld en de zakelijke zetelverdeling opnieuw is uitgewerkt. In de loop van uiterlijk heden namiddag zullen de fractie-voorzitters de informateur hun antwoord geven. (Van onze Haagse redacteur). Van A.R. zijde is ons medegedeeld, dat prof. Romme als informateur een serieuze poging heeft gedaan om de me dewerking van de A.R. aan de formatie van een Kabinet mogelijk te maken en te bevorderen. De gesprekken, welke de informateur heeft gehad met de voor zitter van de A.R. Kamerfractie droe gen een open en prettig karakter. Ten aanzien van het program bleken tenslotte geen overwegende bezwaren te bestaan. Op een paar punten werd een bepaald voorbehoud gemaakt dat door prof. Romme werd geaccepteerd. De moeilijkheden welke voor de A.R. onoverkomenlijk bleken, hielden nauw verband met de samenstelling van het Kabinet en de verdeling van de Minis- tersportefeuilles. De A.R. gingen er me de accoord, dat er in het Kabinet twee van hun mannen zouden worden opgeno men, die beiden met het beheer van één der departementen zouden worden be last. In verband met de omstandigheid dat er van moest worden uitgegaan, dat een belangrijk aantal van de demissio naire ministers in het nieuwe Kabinet zouden worden opgenomen, en dat de uitwerking en uitvoering van het pro gram uitermate belangrijk moet worden geacht een program bevat immers slechts algemene en tevens in menig op zicht vage omschrijvingen werd ge steld dat de twee A.R. die zouden wor den aangezocht tot de politiek en par lementair ervaren personen dienden te behoren. Dit zou uiteraard mede bepa- Vanaf middernacht: BEZETTINGSSTATUUT HERZIEN. Do geallieerde hoge commissie heeft gisteren de regering van Bonn nieuwe bevoegdheden verleend, waaronder het recht om een eigen ministerie van bui tenlandse zaken in te stellen en diplo matieke betrekkingen aan te knopen roet andere landen. Deze maatregel is met ingang van middernacht van kracht geworden. Van haar kant verzekert de West- Duitse regering de geallieerden vrije toegang tot strategische grondstoffen in Duitsland. Verder erkent zij de voor oorlogse schulden van het vroegere Duitse rijk en de na-oorlogse steun van de V.S. en Engeland aan West-Duits- land. Met deze herziening is tevens in wer king getreden een accoord dat er onder meer in voorziet, dat troepen van een der bezettende mogendheden met toe stemming van de hoge commissie en de plaatselijke bevelhebbers buiten hun zóne gestationneerd kunnen worden. Deze clausule is naar men aanneemt op genomen om het verplaatsen van troe pen van het Atlantische Pact te verge makkelijken. Ook het bezettingsstatuut voor Ber lijn is herzien. Volgens het nieuwe sta tuut worden een aantal beperkingen en controlemaatregelen opgeheven. AFLOSSING KOREA-VRIJWILLIGERS. De samenstelling van het aanvullings- en aflossingsdetachement voor het Ne derlands detachement Verenigde Naties is thans zover gevorderd, dat op 8 Maart a.s. een vliegtuig met een 20-tal officie ren, onderofficieren en soldaten zal ver trekken, bedoeld als eerste aanvulling voor het detachement. Onder diegenen, die per vliegtuig reizen, zal zich ook bevinden ds Meerburg, de vervanger van wijlen ds Timens. Voorts is bij het corps commandotroepen te Roosendaal een detachement van circa 200 vrijwilligers ingedeeld, dat, na een aanvullende op leiding, op 19 Maart a.s. per schip naar Korea zal vertrekken. Na de vorming van dit detachement zal worden voort gegaan met het aannemen van vrijwil ligers. GEEN MEERDERHEID VOOR MOLLET. De socialistische leider Guy Mollet heeft in de Franse Nationale Vergade ring niet de vereiste 311 stemmen be haald voor het premierschap. Hij kreeg er slechts 286. Uit de verantwoording, die wij gisteren publiceerden, is één zin weggevallen. De afd. van de N.C.V.B. te Souburg spande n.l. de kroon met een collecte tijdens het jaarfeest van f 105,80. De totaal stand ondergaat hierdoor geen verandering, daar we bij de optel ling rekening gehouden hebben met deze prachtige bijdrage van de Souburgse dames. lend zijn met betrekking tot de departe menten, waarvan zij met het beheer zouden worden beiast. Het bleek, dat de informateur met dit verlangen geen rekening kon houden, waarom de door hem gevraagde mede werking niet kon worden verleend. Uit deze officiële mededeling blijkt dus dat er geen A.R. Kamerleden zit ting mochten nemen in het te vormen Kabinet. Dit vormde dus het grootste struikelblok voor de A.R. Temeer, zoals wij gisteren reeds schreven, daar de meeste demissionaire ministers zouden terugkeren. Onervaren figuren zouden dus in zee moeten gaan met ministers die voorheen door de A.R. fractie zeer gelaakt werden^ Wat het program be treft merken we op, dat er dus A.R. bezwaren waren, maar dat deze door de heer Romme niet overwegend werden geacht. Het program zelf schijnt uiterst vaag te zyn. Wel schijnt het in (le bedoeling te liggen om de omzetbelasting te ver hogen. De extra kosten voor de oorlogs begroting ad f 650 mlllioen zou voor de helft geput moeten worden uit leningen en voor de helft uit de belastingen. Voor het vinden van extra-middelen ad f 250 mlllioen op de gewone dienst wil men de vennootschapsbelasting verhogen, tenvyl men tevens een winstbelasting voor de vrije bedrijven voor ogen heeft. Een bepaald bedrag zou hiervan vrijge steld zijn. Ook de aangekondigde hal vering van de schoolgelden zou niet ge heel verwezenlijkt kunnen worden. De begroting voor Onderwijs zou verlaagd worden en men zou voorlopig geen be slissing nemen over de invoering van de Wachtgeld- en Werkloosheidswet. Bij deze laatste kwestie speelt vnl. de com pensatie van de 2 die de werknemers moeten betalen en waarvan men zo di rect geen oplossing weet, een rol. CONTROLE-MAATREGEL? In opdracht van het bedrijfschap voor suiker hebben sinds gisteren de vyf gro te suikerleveranciers, die ons land telt, de aflevering van suiker moeten stop zetten, zo verneemt het A.N.P. van de N.V. Centrale Suikermaatschappij te Amsterdam. Slechts met speciale toestemming van het bedrijfschap mogen deze suikerfa brikanten aan enkele industrieën, die zonder suiker niet verder zouden kun nen werken (zoals chocolaterie- en sui- kerwerkfabrieken, die voor de export zyn ingeschakeld) nog suiker afleveren. Grossiers e.d. mogen echter wél suiker afleveren. Er zal echter zodanige ont heffing van de beperkende maatregelen worden verleend, dat de n o r m a 1 e af levering voortgang kan vinden. Het verbod heeft dus meer het karakter van een controlemaatregel. De neiging tot speculatie van de handel heeft geleid tot het officiële verbod van het bedrijfschap. Bekend is dat de suiker in de vrije handel een ho gere prijs zou doen dan thans met re geringssubsidie het geval is. Nu aller- wege de verwachting heerst, dat de re gering met het oog op het grote tekort op de betalingsbalans enige subsidies, o.a. die op suiker, zal verminderen of opheffen, neemt het streven bij de han del naar voorraadvorming steeds groter omvang aan, om zodoende na vaststel ling van een hogere consumentenprijs, meer winst te maken. Nederlandse troepen naar Duit:'--.d. Volgens een bericht van „London Press Service" heeft het Nederlandse legercommando plannen om een brigade van zesduizend man voor oefeningen in West-Duit-land te legeren. De brigade zou bij het Britse bezettingsleger wor den gevoegd en zou uit gewone dienst plichtigen bestaan. De vergadering van de plaatsvervangers. Ernest Davies, het hoofd van de Britse delegatie naar de conferentie van plaatsvervangers te Parijs, heeft verklaard, dat er weliswaar een grote kloof is tussen de wensen tot het verlenen van voorrang van agendapunten in de Sowjet-voorstellen en de voorstellen der westelijke geallieerden, doch dat er geen oorzaken zijn, die het onmogelijk maken de kloof te overbruggen „ais er tenminste bij beide partyen do oprechte wens tot overbrugging heerst". De westelijke geallieerden hielden krachtig vast aan de stelling, dat voorrang erleend diende te worden aan de kwestie der algemene oorzaken van spanning. Op de vergadering van gisteren die dige internationale spanning „van alle vyf uur duurde hebben alle vier ver- gronden zijn ontbloot", tegenwoordigers het woord gevoerd. Andrei Gromyko (Sowjet-Unie) sprak gedurende anderhalf uur. Hierna legden Jessup (V.S.) en Parodi (Frankrijk) korte verklaringen af. Davies sprak slechts vijf minuten. Gromyko zette het Sowjet-Russische standpunt ten aanzien van de ontwape ning van Duitsland uiteen, zoals dit in de jongste Sowjetnota tot uiting kwam en verklaarde, dat de pogingen van de Britse afgevaardigde om de U.S.S.R. verantwoordelijk te stellen voor de hui- j i t Premier de Gasperi van Italië heeft gisteravond met grote meerderheid het vertrouwen gekregen van de Italiaanse Kamer van Afgevaardigden inzake de goedkeuring van het eerste wetsontwerp op de herbewapening ten bedrage van 200 milliard Lire. Volgens berichten uit Tsjecho-Slowakije zou president Gottwald en premier Zapotocky zich in arrest bevinden wegens verzet tegen Russische eisen. Glementis zou zyn ge dood, toen hij probeerde uit zijn hech tenis te ontsnappen. Drie maanden gevangenisstraf is gisteren geëist tegen de 37-jarige Advocaa.t mr J. S. v. d. Starp, de verdediger van Van der Waals. Hij had in een brochure over het „England Spiel" geschreven, dat zijn cliënt door een politieambtenaar zou zyn mishandeld. Gistermorgen is de „Joh. van Oidenbarnevelt" met 1300 passagiers uit Indonesië te Amsterdam gearriveerd. Naar het A.N.P. ver neemt zijn er processen op komst tegen een aantal verenigingen die in Den Haag rouletteclubs exploiteren. Er zijn in de residentie thans 40 speelgelegen- heden en er is zelfs een schooltje voor croupiers! In Nijmegen is een verfwinkel afgebrand doordat een klant, met een brandende sigaret in de mond, stond toe te kijken, toen de winkelier gasoline overtapte in een fles. Het vuur was zo fel, dat aan de overzijde van de straat de spiegelruiten van enkele win kels sprongen. De „laatste der Mohi- canen" uit de Rotterdamse onderwereld, de 62-jarige Brabantse recidivist Sjefke Demmers zit weer in de cel. Veertien dagen geleden ontsnapte deze man, die 3% jaar moest) uitzitten voor een in braak te Velzen, uit het Huis van Be wering te Amsterdam. Van zijn 62 levensjaren heeft Sjefke 26 jaar in de cel doorgebracht. De aanstaande komst van de 3000 Ambonnese gezinnen (12.000 personen) schept grote moeilijk heden. Weliswaar weet men tegen 1 Mei 1500 gezinnen te bergen maar voor de andere is nog geen woonruimte gevon den. De bewering van de Britse afgevaar digde, dat Engeland geen agressieve be doelingen zou hebben, afwijzend, ver volgde Gromyko: „Het is moeilijk te ge loven, dat er vredelievende oogmerken kunnen schuilen achter de bewapenings wedloop, de vermeerdering der strijd krachten in Groot-Brittannië en enkele andere landen, de maatregelen om strijdkrachten te vormen in West- Duitsland en om dit land weder te be wapenen". De rustige, prop-gandaloze atmosfeer, die de eerste vergadering kenmerkte, bestond niet ten volle meer toen Gro myko klaar was met spreken, aldus waarnemers die ter conferentie aanwe zig waren. De Westelijke afgevaardig den enerzijds en Gromyko anderzijds hadden ieder voor zich de neiging de eigen agenda te steunen. Pogingen om de agenda's samen te smelten werden niet gedaan. VIER INDONESISCHE SCHEPELINGEN OMGEKOMEN. Aan boord van het m.s. „Tarakan", dat In het stenen dok te Amsterdam ligt, heeft zich een ongeluk voorgedaan, dat vier Indonesische schepelingen liet leven heeft gekost. Zes schepelingen, waaronder de vie. die zyn overleden, brachten de nach door in een hut aan boord van de „Ta rakan". Omdat het koud was hadden zi. een emmer met gloeiende cokes met naar hun hut genomen. De cokes heef een sterke ontwikkeling van koolmc noxyde tot gevolg gehad. Toen de ze. man niet op hun werk verschenen wen een onderzoek ingesteld. Vier warer toen reeds overleden. De twee andere gaven nog tekenen van leven. Zij zij naar het Binnengasthuis overgebrach Hun toestand is echter zeer ernstig. Inbrekers namen 12.000 mee. Gisternacht is ingebroken in een wi, kelmagazijn te Nijmegen. De bewoner waren afwezig en toen zij 's ochtends thuis kwamen, bleek, dat de gehele zaak overhoop was gehaald. Uit verschillende kistjes was geld verdwenen tot een to taal bedrag van twaalf duizend gulden. Van de daders is nog geen spoor ont dekt. ue werkzaamheden aan de schutsluis te Veere vorderen gestadig. De kolk tussen de nieuw ingeheide stalen dam wand is voor de funderingswerkzaam heden drooggelegd. Op de foto ziet men rechts de oude sluismuur, die ge sloopt wordt, zodat de sluis aanmerkelijk breder wordtop de achtergrond de stalen dam wand en links een overzicht van de werkzaamheden aan de paalfundering. De oude fundering bleek in sterke mate door paalworm te zijn aangetast, waardoor vernieuwing noodzakelijk bleek. Voor de algemene ledenvergadering van do Zeeuwse C.B.T.B., die gisteren in de „Prins van Oranje" te Goes werd gehouden, heeft ir H. H. Smeenk, secretaris van de Akkerbouwcommissie van de Stichting voor de Landbouw, een referaat gehouden over het onderwerp „Actuele akkerbouwprobiemen". Hy bepleitte een wjjziging van de landbouwpolitiek. Z.i. is het gewenst, dat men deze politiek, volgens welke de pryzen van de landbouwproducten zó zijn vast gesteld, dat de boeren de kale kostprys der producten plus 20 ondernemers- loon krijgen, laat varen en een politiek gaat voeren, waarbij de boeren de kale kostprys wordt gegarandeerd, doch waarbij men de prijsvorming der landbouw producten naar boven loslaat. Geen maximumprijzen vaststelt dus. De boer zou daardoor in de gelegenheid worden gesteld de internationale marktprijs voor zyn producten te ontvangen. Deze algemene vergadering werd ge opend. door de voorzitter van de Zeeuw se C.B.T.B., de heer C. de Putter, met Schriftlezing en gebed. Direct daarop verkreeg ir Smeenk het woord. Deze begon met erop te wijzen, dat de laatste jaren voor dé boeren goed waren. De politiek der laatste jaren was erop ge richt de boeren de kale kostprijs der producten te garanderen en daarboven 20 ondernemersloon. Bovendien werd nog een zo groot mogelijke vrijheid toe gestaan. Daardoor kregen de landbou wers meer dan hun was gegarandeerd. Toch waren de binnenlandse pryzen der landbouwproducten veel lager dan de prijzen op de buitenlandse markt. Zo was de binnenlandse tarweprijs f 17, per 100 kg lager dan de prijs van in gevoerde tarwe. Daardoor bood de landbouw een zeer belangrijke steun aan het Nederlandse volk. Ir Smeenk vroeg zich echter af, of het geen tijd wordt deze politiek te wijzigen. WIJZIGING BEPLEIT. Zal in de toekomst, wanneer de si tuatie uit de 30-er jaren eens zou terug keren, waarbij de buitenlandse prijs be neden de binnenlandse zou liggen, de boeren wel een prijs voor hun producten kunnen worden gegarandeerd, waarin de kale kostprijs plus 20 onderne mersloon is verdisconteerd? Wanneer daarentegen een politiek zou worden gevolgd, waarbij de boeren een kale kostprijs zou worden gegarandeerd, doch daarboven volledige vrijheid zou worden gegeven, zouden de prijzen zich gaan aanpassen aan het hogere inter nationale niveau en zouden de boeren zelf kunnen gaan reserveren voor slechtere jaren. Voor de landbouw zou dan hetzelfde stelsel gelden als voor de industrie. Wanneer de internationale prijzen in Nederland tot gelding zouden komen, zou dit ook een gunstige invloed uitoefenen op het bouwplan. Daar de Nederlandse landbouw vooral op export is aangewezen, zou aanpassing ook wat dit betreft een voordeel betekenen. Ma- De gisteren te Goes gehouden Paas- veetentoonstelling is uitstekend ge slaagd. De organisatoren hebben de wind mee gehad, zowel in letterlijke als in figuurlyke zin. Want het weer was prachtig, de aanvoer was goed be halve het fokvee en de kwaliteit werd door de deskundigen geroemd. Het aan wezige vee deed niet onder voor dat op de grote markten. Niet alleen waren er veel belangstellen den uit heel de provincie, maar ook handelaren en kopers waren goed ver tegenwoordigd. Er werden goede zaken gedaan, waardoor in 't bijzonder deze veemarkt zijn bestaansrecht heeft Be wezen. Verscheidene dieren werden na de keuringen verkocht aan handelaren van buiten Zeeland. 's Middags heeft de burgemeester van Goes, mr W. C. ten Kate, de pryzen uitgereikt aan de winnaars in de vijf klassen. De uitslag van de keuringen, die de juryleden een zware taak ople verden, is als volgt VET VEE. Ossen met 6 of meer brede tanden le prijs os van fa. J. G. L. Simmers, Zierikzee. Ossen met 4 brede tanden le prijs J. v. d. Bijl, Zonnemaire, 2e pr. J. Sinke, Goes, 3e pr. fa. L. Willems, Roosendaal. Pinkossen le prijs L. Willems, Roo sendaal, 2e pr. W. Rijn, Schore. Koeien: le pryzen A. M. Zuidweg— Burger, Krabbendijke, J. Bruijnzeel, Kruiningen, Jac. Blok, Rilland; 2e prij zen 2 koeien van J. Sinke, Goes, J. v. d. Sande, Wissenkerke; 3e prijs M. Huige, Goes. Schotten en vaarzen met 6 brede tan den: le prys vaars fa. L. Willems, Roo sendaal, 2e pr. schot C. Noordhoek, St. Philipsland, 3e pr. A. Baars, Goes. Vaarzen met 4 brede tanden: le prijs J. Bruijnzeel, Kruiningen, 2e pr. Gebr. Sloover, Goes, 3e pr. fa. L. Willems, Roosendaal. Vaarzen met 2 brede tanden: le pr. J. Bruijnzeel, Kruiningen, 2e pr. J. Sinke Goes. Vaarzen zonder brede tanden: le pr. M. Huige, Goes, 2e pr. J. A. Blokpoei, Goes, 3e pr. Joh. Koster, Yerseke. Dikbillen niet gewisseld: le pr. fa. L. Willems, Roosendaal, 2e pr. idem. Dikbillen gewisseld le prys P. S. Noteboom, Wolphaartsdijk, 2e pr. en 3e pr. fa. L. Willems, Roosendaal. Vetgemeste kalveren: le prijs J. Kor- stanje, 2e pr. J. Sinke, Goes. HANDELSVEE. Melkkoeien: le prijs J. Sinke, Wol phaartsdijk, 2e pr. Gebr. Rouw, Goes, 3e pr. Gebr. Rouw, Goes, 3e pr. J. Sinke, Wolphaartsdijk. Kalfvaarzen: le pr, J. Sinke, Wol phaartsdijk. (Vervolg op pag. 3). ximumprijzen zouden alleen mogen gel den iir bepaalde uitzonderlijke gevalllen. Vrijheid van productie moet er ook blij ven. Het heeft geen zin nationale pro ductieregelingen vast te stellen als er geen internationale worden vastgesteld. TAAK VAN DE LANDBOUW. De landbouworganisaties, aldus spr., zullen moeten nagaan, hoever dit stelsel in de toekomst is te verwezenlijken. Di rect zal dit nog niet zijn. Voor ver schillende producten, zoals b.v. gerst en haver, bestaat trouwens al een behoor- .lijke vrijheid. De landbouwpolitiek zal trouwens in de voor ons liggende jaren wel in de eerste plaats voedselvoorzie- ningspolitiek moeten zijn. De taak van de landbouw zal daarbij moeten zijn het Nederlandse volk zo goed mogelijk van voedsel te voorzien en van zo veel mogelijk deviezen. Onze economie wordt momenteel overgeschakeld van vredes- naar oor logseconomie. Ir Smeenk constateerde als gevolg daarvan, dat Nederland met de volgende moeilijkheden krijgt te kampen: de importprijzen stijgen meer dan de exportprijzen, andere landen gaan de invoer beperken en als gevolg Veertig jaar in dienst der Middelburgse Blindeninrichting. Wanneer iemand 40 jaar in dienst van eenzelfde werkgever is, dan is dat een feit, dat vermelding verdient, doch wan neer een blinde 40 jaar achtereen in dienst van eenzelfde werkgever is, dan is dit een dubbele vermelding waard. Vandaag n.l. viert de heer A. Klaasse te Middelburg het feit, dat hy precies 40 jaar geleden in dienst trad van de Blindeninrichting in de Zeeuwse hoofd stad. De heer Klaasse werd in Brouwers haven geboren. In Amsterdam leerde hij borstels maken. Op 19-jarige leeftijd trad hij in dienst van de Blindeninrich ting. „Ik heb er een goede tijd gehad" ver klaarde de heer Klaasse. Toen de jubi laris in dienst kwam, werden door de inrichting nog geen borstels gemaakt en hem komt de eer toe daarmee te zijn begonnen. Ook stoelen worden door hem gemat en toen met het weven werd be gonnen, was de jubilaris de eerste, die deze werkzaamheid ter hand nam. Dat was in 1938. Het werk bleek echter al spoedig te zwaar. De heer Klaasse heeft maar één baas gehad, de heer J. P. v. d. Velde, die reeds in dienst der inrich ting was, toen de jubilaris er kwam. Vroeger werd hij altijd naar zijn werk gebracht. Sinds 4 jaar is daar echter verandering in gekomen, want hij kreeg een geleidehond, die nu zijn trouwe kameraad is geworden. Liefhebberyen. Ook een blinde heeft zijn liefhebbe rijen. De radio was een uitkomst, maar ook het brailleschrift is de heer Klaasse machtig. Hij demonstreerde het ons met de braillemachine. Anderzijds heeft hij ook een gewone typmachine, waarop hij even goed de weg weet als welke typiste dan ook. De heer Klaasse is secretaris van de afd. Zeeland van de Ned. Blindenbond. Voorts leest hij graag. De boeken komen uit de bibliotheek voor blinden te Grave. „Vroeger speelde ik ook graag een spel letje schaak", zei de jubilaris. Tenslotte is de telefoon voor de blinde geen hindernis, die niet kan worden ge nomen. Toen we gistermorgen de Blin deninrichting opbelden en vroegen of we de heer Klaasse mochten interviewen, bleek ai spoedig, dat we met de jubi laris zelf spraken daarvan grotere moeilijkheden by de export, Nederland zal zijn consumptie moeten beperken. Het Nederlandse volk zal in de toekomst offers moeten gaan brengen. Hoogstwaarschijnlijk zullen de subsidies op het levensmiddelenpakket worden verminderd, evenals op de grondstoffen voor de veehouderij. De belastingen zullen waarschijnlijk ver hoogd worden. Ook van de landbouw zullen offers gevraagd worden en zij zal bereid moeten zijn deze te brengen, aldus ir Smeenk. De versobering zal spanningen veroorzaken en spr. toonde zich bevreesd, dat het platteland, daar het het zwakst georganiseerd is, daar van het meest zal hebben te lijden. Aan het slot van zijn betoog wekte ir Smeenk op eendrachtig samen te werken met de regering om de moeilijk heden het hoofd te bieden. Van de re gering mag dan echter ook verwacht worden, dat de lasten evenredig over het Nederlandse volk worden verdeeld. Op dit referaat volgde een drukke be' spreking. LONEN EN PRIJZEN IN DE LANDBOUW. In de middagvergadering sprak de heer A. W. Bieuwenga, voorzitter van de Groninger C.B.T.B. en lid van de Tweede Kamer over het vraagstuk van de lonen en de prijzen in land- en tuinbouw. De heer Bieuwenga toonde zich er een voorstander van, dat de landarbei ders gelijkberechtigd zijn wat de lo nen betreft met de andere arbeiders in het bedrijfsleven. Nadrukkelijk ver zette hij zich tegen degenen die voor standers zyn van een terugkeer naar de oude verhoudingen waarbij de landarbeiders lagere lonen kregen dan de anderen. De hogere lonen komen niet ten koste van de ondernemers daar alle kosten volledig worden door berekend in de pryzen. Uitvoerig be lichtte spr. het sinds 1948 gevolgde lonen- en prijzenbeleid. De tot op he den toegestane loonsverhogingen le verden geen baat. De lonen hielden geen gelijke tred met de prijsverho gingen. De huidige economische toe stand is onhoudbaar en het huidige niveau zal men niet kunnen handha ven. Om uit dit moeras te geraken zal een complex van maatregelen nodig zijn. Deze zullen moeten beogen: Op voering der productie, beperking van de investeringen, ook door de over heid en consumptiebeperking. Naar aanleiding van deze causerie wtrden enkele vragen gesteld, die door spre ker werden beantwoord. Tenslotte ging de heer Bieuwenga voor in dank gebed nadat de heer de Putter nog een kort slotwoord had gesproken. Zeeuwse meisjes als gezins verzorgster naar Walcheren. In aansluiting op ons bericht van gis teren betreffende de aanvang van het werk van de Stichting Maatschappelijk Werk op het platteland van Walcheren vernamen wij, dat de vier gezinsverzorg sters, die omstreeks Augustus in dienst van de Stichting op het platteland van Walcheren zuilen werken, allen uit Zee land komen. Mej. Westera zal eerst diverse ge meenten bezoeken, waar contacten wor den gelegd met de plaatselijke overheid, de predikanten en diverse verenigingen. Voorts zal de mogelijkheid worden on derzocht in hoeverre het houden van spreekuren in de dorpen gewenst is. Zo mogelijk zou men willen komen tot spreekuren, die dan eenmaal per maand in de gemeenten worden gehouden. Mej. Westera, die zich in Middelburg heeft gevestigd, krijgt binnenkort een bureau in het gebouw Dam 51, waarin ook de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel werk is gevestigd. Donderdag 1 Maart is mej. Westera in een vergadering van het bestuur der Stichting officieel geïnstalleerd. DE BILT ZEGT: Veranderlijke bewolking met slechts hier en daar, hoofdzakelijk in het wes ten van het land, enige lichte regen of motregen. Overwegend matige wind tussen zuid en zuidoost. Over het alge meen iets lagere middagtemperaturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1