<~Y\ieuwó uit de^firovincie ^ilc ?ep en Je domme Itomng* GEMEENTERADEN Walcheren. Zuid-Beveland. Noord-Beveland. Zeeuw sch- Vlaanderen. Tholen. Schouwen-Duiveland. KERK EN SCHOOL Ambtsaanvaarding Prof. Kuypers. SPORTNIEUWS Dinsdag 6 Maart 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina (Vervolg van pagina 2). EERSTE STEEN VOOR RUSTHUIS TE OOSTKAPELLE. Naar wij vernamen zal mevr. M. P. StemerdingBeiderwellen, echtgenote van de voorzitter van de Stichting Rust huizen Walcheren, burgemeester A. H. 3. Stemerding uit Souburg, op Dinsdag 20 Maart a.s. middags om drie uur een gedenksteen in de muur van het in aanbouw zijnde pensiontehuis van de stichting, inmetselen. De bouw van het rusthuis vordert uitstekend. MIDDELBURG. Uitvoering „Onda". Voor een goed gevulde zaal gaf het Chr. Muziekgezelschap „Onda" Vrij dagavond in de zaal Mercurius een uitvoering. De voorzitter en directeur de heer J. C. F. van Kamer deelde na de gebruikelijke opening mee, dat het ledenaantal 28 bedraagt, terwijl er een zestal leerlingen is. Alle nummers, die werden uitgevoerd, werden goed en met geestdrift geblazen. De leden ga ven blijk van een goede scholing, want een primavista geblazen mars klonk uitstekend. Ter afwisseling trad de heer Jamaco op, die met zijn goochel toeren en manipulaties het publiek kostelijk amuseerde. Bij de heer J. J. v. d. Reepe bleek de pianobegeleiding in goede handen te zijn. Een collecte voor het Chr. Mil. Tehuis bracht f 20 op. Nieuwe secretaris voetbalvereniging. De secretaris van de voetbalvereni ging Middelburg, de heer A. J. van der Horst, heeft zich om studieredenen ge noodzaakt gezien, zijn functie neer te leggen. In zijn plaats werd thans tot secretaris benoemd de heer A. A. Lln- denberg. ARNEMUIDEN. Jaarfeest Rode Kruis. De afdeling Arnemuiden van het Ned. Rode Kruis organiseerde twee gezelli ge avonden voor haar leden, welke on der leiding stonden van mevr. v. d. Moer. Medewerking werd verleend door de toneelvereniging en Harmonie Band van The Vitrite Works te Middelburg, die dit gratis deden ten bata van het Rode Kruis. Beide avonden slaagden uit stekend. BIGGEKERKE. Ouderavond Chr, Volksonderwijs. In de noodschool werd Vrijdag avond door de vereniging voor Chr. Volksonderwijs een ouderavond ge houden onder voorzitterschap van de heer P. Wijkhuis. Het hoofd der school, de heer D. Wijsman, hield een inlei ding over beroepskeuze. Mej. v. d. Horst sprak na de pauze over het taalonderwijs in de lagere klassen. Ook werden nog een paar interessante schoolfilms vertoond. KOUDEKKBKE. Z.L.M.-vergaderiug. Vrijdag vergaderde de afdeling der Z.L.M. onder voorzitterschap van de heer J. Vos, die wees op de moeilijke omstandigheden waarin ons land en volk thans verkeren. Hij wekte alle boeren op, om ijverig mede te werken aan de voedselvoorziening. De secretaris, de heer J. Koole, kon ln zijn jaarverslag 1950 van een goed verenigingsleven gewagen het aantal aangesloten leden is thans gestegen tot 85. De financiën staan er gunstig voor; er is een kassaldo van f 141.61. De heer J. Aartsen, districtshoofd van I.and- bouwherstel, hield vervolgens een cau serie over het draineren van landerijen, waarna verschillende vragen werden gesteld. De bestuursleden J. Koole en P. Wie- tomaker werden herkozen en in de fi nanciële commissie werden benoemd de heren A. Janse Jz. en A. de Lange Jz. De heren Kr. Verhage en H. M. Dekker, D. Stroo en J. S. Reijnierse vertrekken zeer binnenkort naar de Noord-Oost-Polder en de voorzitter wenste aan het eind van de vergadering hun het beste toe. Korfbalclub opgericht. De vereniging Culturele Belangen „Lammerenburg" toont nog steeds een flinke activiteit. Zo is nu de Korfbal vereniging K.C.L, opgericht. Zaterdag middag speelde zij tegen Atlas uit Rit- them. Atlas moest met 52 het onder spit delven. SOUBURG. Uitvoering Kinderk. „Zuiderstemmen". Zaterdag werd in Rehoboth door het kinderkoor „Zuiderstemmen" een uit voering gegeven o.l.v. de directeur de heer Jac. Suurmond. Na een kort openings- en welkomst woord door de voorzitter, de heer A. Goethart, werd een gevarieerd program ma van welgekozen liedjes gezongen. Wiegeliedje, Oogstlied en Het Maantje werden door drie jeugdige zangeresjes ieder afzonderlijk in een solo gezongen, wat door de talrijke aanwezigen met «en dankbaar applaus werd beloond. Na het zangprogramma werden door enkele van de kinderen enige leuke schetsjes ten gehore gebracht, terwijl d« heer Groenenberg uit Middelburg met een filmapparaat de avond vulde. Door de voorzitter werd namens de kinderen aan de directeur als blijk van waardering een bloemenmand ten ge schenke gegeven. Het kinderkoor dat een onder-afdeling is van „Soli Deo Glo ria" telt plm. 65 leden. ST LANRENS. Jaarvergadering Chr. school. Vrijdagavond hield de vereniging „Een school met den Bijbel" haar 46e jaar vergadering o.l.v. ds C. Boon. Mede wa ren aanwezig burgemeester van 't Hoff en wethouder Wou terse. De secretaris en penningmeester resp. de heren C. Geldof en C. Joosse en het hoofd der school, de heer G. F. Weeda, brachten jaarverslagen uit. Ds C. Boon werd als voorzitter-her kozen, terwijl tot nieuwe bestuursleden werden gekozen in de plaats van de he ren E, P. Davidse en ds II. J. J. Keizer, de heren C. Janse en W. S. Pouwer. OOSTKAPELLE. Jaarvergadering Gcref. Jeugdclubs. Vrijdagavond hielden de Geref. Jeugdclubs hun jaarvergadering-in het Verenigingsgebouw. Deze feestelijke bijeenkomst droeg een bijzonder ka rakter daar de Knapenver. „Obadja" 50 jaar bestond. De voorzitter der oudercommissie, de heer A. L. Louws, sprak een openingswoord. Felicitaties werden uitgesproken door vertegen woordigers der Geref. Kerkeraad en diverse verenigingen. Voorts bracht de heer Louws dank aan de heer L. de Kam, di« l.v.m. vertrek naar d« N.O.P. heeft bedankt als penningmeester der oudercommissis. De leider der Kna- penvereniging, de heer L. Wondergem. dankta d« oudercommissie voor het vele werk. De avond werd verder ge vuld met zang, muziek, samenspraken, opstellen, voordrachten en memorisa- tie. De heer Cornelisse sprak een slotwoord. GOES. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau van Politie zijn onder staande voorwerpen als gevonden aan gegeven: verschillende portemonnaies met en zonder inhoud, enkele munt- en bankbiljetten, verschillende handschoe nen, enkele ballpoint pennen, kinder- step op luchtbanden, leesboek, order boek met lederen omslag, drie heren rijwielen, twee zakken aardappelen, en kele mutsen, parelsnoer, muntjes-arm band, gasbuis, een paar gymnastiek schoenen, eombinatietang. KLOETINGE. Dit jaar maar 5 kinderen naar herstellingsoorden. Deze dagen vergaderde de afdeling Kloetinge van het Centraal Genoot schap voor Klnderherstellings- en Va- cantiekolonles o.l.v. mevr. Wouda- Boerma. Uit het jaarverslag van de secreta resse bleek, dat in 1950 8 kinderen wer den uitgezonden. In verband met de beschikbare geldmiddelen en wegens de stijging der verpleegkosten zullen .in 1951 vermoedelijk niet meer dan 5 kin deren voor een verblijf in een vacantie- oord in aanmerking kunnen komen. Getracht zal worden verhoging der aan de afdeling verleende subsidies te verkrijgen. Da aftredende bestuursleden mevr. Lenshoek-Dusseldorp en mej. L. C. de Vos, werden herkozen. Uitvoering „Excelsior". De muziekvereniging „Excelsior" hield Vrijdag- en Zaterdagavond haar jaarlijkse uitvoering voor donateurs in het verenigingsgebouw. De voorzitter, de heer W. P. Beye, schilderde in zijn openingswoord de slechte financiële positie van de vereni ging en drong er bij de donateurs op aan hun bijdragen vrijwillig te verho gen tot een bedrag van fl,50. Na een vijftal muzieknummers volgde opvoering van de klucht ln drie bedrij ven „Die brave meneer Pot". Er werd zeer goed gespeeld. Tussen de bedrijven door werd er gecollecteerd voor het zwakke kind en werd een verloting ge houden ter bestrijding van de onkosten. De eerste avond werd met een kort woord gesloten door burgemeester H. N, Schimmelpenninck van der Oye. KAMPERLAND. Jaarvergadering Geref. J.V. In de consistorie der Geref. Kerk hield dezer dagen de Geref. J.V. „Pre diker 12 la" haar feestelijke jaarver gadering. Na de gebruikelijke ope ning van de voorzitter, de heer H. Buijze, brachten de oud-secretaris M. Filius en oud-penningmeester N. Mar- cusse, die thans in militaire dienst zijn, hun verslagen uit. De vereniging telt momenteel 29 leden. De heer P. Jille leverde een inleiding over het onder werp: De verhoudingen tussen de verschillende Geref. jeugdorganisaties. Verder werd de avond gevuld met voordrachten, spraakwaterval en zang. EERSTE STEEN RUSTHUIS GEREF. KERK TE ZAAMSLAG GELEGD. Te Zaamslag werd onder grote be langstelling dezer dagen de eerste steen gelegd voor het te bouwen rusthuis voor ouden van dagen der Geref. Kerk. De plechtigheid werd verricht door de heer J. de Regt-Dekker als voorzit ter der Rusthuiscommissie. Het pand dat zeer fraai zal komen te liggen, krijgt 5 twee-persoons; 7 één persoons kamers en een conversatie kamer. De kamers worden voorzien van warm en koud water, terwijl er tevens een badkamer ln het gebouw zal komen. AXEL. Voorstellen aan do gemeenteraad. Dinsdagavond komt de raad van Axel in openbare zitting bijeen. De agenda bevat o.a. een voorstel tot overplaatsing van het overcompleet personeel der gasfabriek naar gemeentewerken. Voorts een voorstel tot verkoop van een perceel grond aan de kerkeraad der Geref. Kerk te Axel. Verder komt aan de orde onbewoonbaarverklaring van perceel M 13; het in vervroegd gebruik doen nemen van een herbouwgeval in de ds Jan Scharpstraat; aankoop van grond voor aanlegging van een schiet baan; het aan de Geref. schoolvereni ging te Spui beschikbaar stellen van f 195.een verzoek der Ver. voor Chr. Nat. Schoolonderwijs te Axel om gelden beschikbaar te stellen voor een nieuwe Ulo-school; een verzoek van de jaar marktcommissie om een bedrag be schikbaar te stellen voor de Paasvee markt; een zelfde verzoek van de Ver. voor Fokvee voor de fokdag te Axel; en het aangaan van geldleningen, groot f160.000, f250.000 en f50.000. Dan vermeldt de agenda de aanvaar ding van het contingent woningen voor 19511953, bestaande uit 18 woningen, alsmede 13 industriewoningen voor 1951. THOLEN. Vergadering A.R. Kiesvereniging. Vrijdagavond j.l. hield de A.R. Kies vereniging „Nederland en Oranje" haar jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer Dijkslag. Na het verslag van secretaris en penningmeester werd besloten de contributie te brengen op minimaal f2,50. Tot bestuurslid werd gekozen de heer P. J. Droger. Hierna sprak de heer J. Hommes, lid van de Prov. Staten,- te Nieuwdorp, die wees op de verdwazing en waanzin dezer wereld en op het grote gevaar van het communisme en de politieke toestand in de wereld. Vervolgens stond hij stil bij de toe stand in ons eigen land, waar het er met de financiën droevig voorstaat, terwijl politiek in de mist gevaren wordt. De verwording zedelijk en geestelijk is niet minder groot onder ons volk, scheuring en versplintering onder de Christenen droevig. Het is alsof het Christenvolk met blindheid is geslagen. Wat moet er in deze dagen van onze jeugd en land en volk te recht komen, zo vroeg de heer Hom mes zich af. De enige kans ligt ln de terugkeer tot Gods geboden, tot het oude Woord van God. Voorts weesspr. er op, dat de A.R. partij een Volks- Democratische-Nationale partij is, een Chr. partij en Vrijheidspartij. BRUINISSE. Reisclub opgericht. Alhier ls een reisclub opgericht, die „Ons Genoegen" werd genoemd. Deze club telt 35 leden. Het bestuur werd samengesteld als volgt: L. E. van Po- pering, voorzitter; A. M. Bal, secreta ris; P. van der Linde, penningmeester en mej. P. Hoek en de heer W. Kik, leden. Men stelt zich voor tussen half Juni en half Juli een reis te ondernemen met als doel Den Haag, (Panorama Mes- dagh), Schiphol en zo mogelijk Avifauna te Alphen aan de Rijn. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat hij verhinderd is Woensdag 7 Maart a.s. spreekuur te houden. Men deelt ons mede, dat de heer C. Schreurs, die 4% jaar geleden op laf hartige wijze te Bergen op Zoom werd vermoord, niet afkomstig was van Kwadendamme, maar van Oudelande. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Odoorn-Valthermond, J. Kloosterman, cand. te Marum (Gr.); te Vlaardingen, J. de Lange te Nun- speet; te Kesteren, J. van Dijk te Ga meren; te Meerkerk, J. Zwjjnenburg te Huizen; te Arnemuiden, W. J. Kolkert te Vlaardingen; te Nijkerk, H. v. d. Pol te Veenendaal; te Midwolda, J. Bouter-se te RottumSpitswerd. Aangenomen naar Voorthuizen, L Brasser te Ryssen; naar Lemele, P. Klap, cand. te Vlissingen. Bedankt voor Elburg, J. van Dijk te Gameren. Aangenomen de benoeming tot voorganger der Ned. Herv. Evang. te Buitenpost, J. Ph. Hilhorst, cand. te Oosterbeek. Geref. Kerken. Beroepen te Kampen, M. Hamming te Den Helder. Aangenomen naar 's Gravenhage- West, R. Kooistra te Hengelo; naar Warifum, S. Bosma te Smilde. Bedankt voor Groningen (vac. J. F. H. v. d. Bom), P. Kuijper te Zeist: voor Kommerzijl, G. Sinia, cand. te Leeu warden. Geref. Kerken (art. 31). Bedankt voor Buitenpost, D. Los te Smilde. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Scheveningen, J. C. van Ravenswaay te Zaamslag. Intrede ds Th. Rienks te Schoondyke. Na des morgens bevestigd te zijn door ds W. van Boeijen te Katwijk aan Zee heeft ds Th. Rienks uit Amsterdam Zondagavond zijn intrede gedaan als predikant der Geref. Kerk van Schoondijke met een predikatie over Joh. 21 17. Na de preek richtte ds Rienks zich tot zyn gemeente en speciaal tot de jongeren. Namens de kerkeraad sprak de heer M, Dieleman, als consulent ds v. d. Meulen, namens de Geref. Kerk van Oostburg ds J. B. van Mechelen, na mens de Ned. Herv. Gem. van Schoon dijke ds M. W. Schopenhauer en na mens het gemeentebestuur wethouder J. de Feijter. (Van onze Utrechtse correspondent) Aan de Leidse Universiteit heeft op nieuw een hoogleraar van Calvinistische levensbeschouwing zijn intrede gedaan en wel dr A. Kuypers, lector aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en voorheen leraar aan de Chr. H.B.S. al daar. Prof. Kuypers, die te Leiden is aan gesteld als buitengewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte, om onderwijs te geven in de opvoed kunde, sprak nadat hij onder grote belangstelling zijn inaugurele oratie had gehouden verschillende personen toe. Speciaal richtte hij zich tot Prof. dr R. Casimir, de welbekende oud-hoogleraar en tot Prof. J. Waterink uit Amster dam. Prof. Kuypers was indertijd de eerste promovendus van Prof. Waterink en is thans zijn assistent. Bij zyn inauguratie handelde de nieuwe hoogleraar over enkele heden daagse persoonlijkheidsbeschouwingen. Inzonderheid de qpvattingen in Ameri ka hadden zijn aandacht. De opvoeding in Amerika, zo vertelde Prof. Kuypers aan het eind van zijn rede, heeft voornamelijk ten doel op te voeden voor het sociale leven. Men gaat nauwkeurig na welke persoonlijkheids trekken het meest gewenst zijn. In handboeken treft men hele lijsten met aanbevelenswaardige, ongewenste of „neutrale" eigenschappen aan. Bij de keuring dezer eigenschappen geeft de nuttigheid de doorslag. Men legt zich toe op het elimineren van ongewenste en op het aankweken van gewenste eigenschappen. Op kle ding, verschijning, hoffelijkheid, belang stelling voor anderen e.d. wordt grote nadruk gelegd. Allerwege treft men in Amerika instituten voor persoonlijk- heidsontwikkeling aan, waar de leer lingen de nodige aanwijzingen ontvan gen om op andere mensen een sympa thieke indruk te maken. De Amerikaan streeft er naar popu lair te worden. Natuurlijk is het sociale aspect bij de opvoeding niet onbelang rijk, zei Prof. Kuypers. Alleen maar; wanneer men hierin de hoogste doel stelling zoekt, dan zoekt men o.l. niet hoog genoeg, besloot de hoogleraar. „SCHELDEGOUWEN" IN DE BRABANT GRENSRIT. Op 15 en 16 Maart a.s. wordt voor de achtste maal de Brabant Grensrit georganiseerd door de R.A.C.-Zuid. De Brabant Grensrit is de grootste be- trouwbaarheidsrit voor automobilisten in Nederland en heeft een lengte van 850 km. Voor het eerst zal ook de Motor- en Autoclub „Scheldegouwen" met een of ficieel clubteam in deze rit vertegen woordigd zy'n. Dit team bestaat uit de equipes Rietema-Schuling, Versluys- Sanders en Wolfert-Dees. NEDERLAAG-TOURNOOI „TJOBA". Voor het Tjoba nederlaag-tournooi kwam Stormvogels II op bezoek bij Tjoba II, welke wedstrijd op een glad 165. Dolerlck had gelijk, het waren rovers en 't ergste was, dat ze heel wat harder liepen dan de man die ze achtervolgden. Filo en Dolerlck zagen tot hun schrik, dat ze hem te pakken kregen. Onder luid gejoel beroof den ze hem van alles wat le by zich had en dat ging zo vlug, dat 't al gebeurd was voor dat Fllo en Dolerlck Iets hadden kunnen bedenken om de arme kerel te helpen. „Geef mij die hoed maar!" riep de ene rover. „En m(j de mantel!" schreeuwde de tweede. „Niks ervan!!" brul de de derde. „Ik heb ze afgepakt en lk hou ze! Zoek maar wat uit die andere rommel". De rovers gunden elkaar de buit niet en daarom kregen ze verschrikkelijke ruzie. Ze sloegen en trapten elkaar en Intussen maakte de be roofde man dat le wegkwam. Toen de mantel en de hoed aan flarden gescheurd waren, liepen de kerels kwaad weg!Voorzichtig kwamen Filo en Dolerlck achter hun boom vandaan Afscheid ds S. Greving te Zierikzee. In een overvolle kerk nam ds S. Gre ving, Ger. predikant te Zierikzee, Zon dagmiddag afscheid van zijn gemeente met een preek over Hebr. 13 5b. Na de dienst richtte ds Greving zich tot de ge meente. Namens de kerkeraad dankte ouder ling J. C. v. d. Doel de leraar voor alles wat hij voor de gemeente is geweest. Staande werd Gez. 29 2b (gew.) ge zongen. Namens de classis sprak ds Bremmer, die dankte voor de vele en gewaardeer de adviezen. De heer A. Vreugdenhil sprak namens de kerken van het eiland, en de heer Joh. v. Schaik namens de kerk van Haamstede. Hierna dankte ds Greving allen voor de goede woorden en wensen tot hem gesproken. De diens twerd beëindigd met het zin gen van Ps. 118 7 en 8. Afscheid ds D. Zemel te Axel. In het stampvolle gebouw der Geref. Kerk (art. 31) heeft Zondagavond ds D. Zemel wegens vertrek naar Enschedé, afscheid genomen van zijn gemeente in Axel met een predikatie over Galaten 4 21—26. Namens de kerkeraad sprak na de dienst de heer C. de Putter. In Augustus '43 kwam de Zemel uit Vianen als tweede Dienaar des Woords en de afgelegde periode is niet altijd rustig verlopen. Na het verscheiden van ds Post deed ds Zemel alles alleen. Er was ook een tijd van kerkstrijd en kerk scheuring, doch gij hebt altijd geijverd om de kerk te houden op het fundament van Gods Woord en de formulieren van enigheid, aldus de heer de Putter. Hierna werd gezongen Ps. 103 9. Namens da kerken en het ressort van de classis Zeeland sprak ds C. v. d. Jagt van Spui, waarna staande gezongen werd Ps, 134 3. Ds Zemel dankte voor de hartelijke woorden van de heer de Putter. Nog steeds gedenkt hij wijlen ds J. S. Post. De predikant riep de gemeente toe voort te gaan naar het Woord des He ren. „De uitspraak van een procedure moet nog komen en hopelijk zegent God ons met een goede uitslag", aldus ds Zemel. „Mocht het anders uitvallen, dan zou het hem een dwelling des geestes zijn, wanneer de kerk in handen zou vallen van kerkrovers en kerkdieven". Hierna werd staande gezongen Ps. 89 7 en 8. Projectiel in kachel ontploft te Vlissingen. Zaterdagmorgen werd de gehele Singelbuurt te Vlissingen opgeschrikt door een luide knal. In een der nood woningen aan de Singel bleek een ge weldige ravage te zijn aangericht, door dat de kachel geheel uit elkaar was gesprongen. Een begin van brand aan het vloerkleed en de gordijnen werd door de kordate bewoners geblust, zodat de brandweer niet behoefde op te tre den. Bij onderzoek bleek, dat zich ver moedelijk een projectiel tussen de steen kool heeft bevonden. De aard hiervan is echter nog niet vastgesteld. Verze kering dekt de schade. Jeugdige brandstichters te Vlissingen. De Vlissingse politie werd te hulp geroepen by een brandje dat in een bouwwerk aan de Jac. Hogelaan woed de. Het bleek dat een hoop afval was aangestoken door een drietal jongens van 4 en 5 jaar. Zij hadden ook het stucadoorswerk bedorven door het met menie te besmeuren, die zij in een verf pot hadden gevonden. De brandweer behoefde niet in actie te komen, daar het vuur reeds door voorbijgangers was geblust. Zeeuwse afdeling van Alg. Ned. Gesprekcentrum, Eén dezer dagen werd opgericht een Zeeuwse afdeling van "het Algemeen Nederlands Gesprakcentrum. Overge gaan werd tot vorming van een voor lopig bestuur, dat zich met de verdere organisatie zal belasten. De samenstel ling luidt als volgt: voorzitter Mr A. C. van Epenhuijsen, Middelburg; leden: D. Immig, Middelburg, ds B. Breek, Kat- tendijke, ds A. Verschoor, Vlissingen en W. L. M. Groffen, Vlissingen. Als secre taresse treedt op mej. Mr P. H. Pot, Middelburg. VISMIJN VEERE. 5 Maart '51. 783 kg. export garnalen 1.15—1.34; 388 kg. schar 21—32; 153 kg. bot 2030; 47 kg. ongesorteerde vis 2025; 4 kg. wijting 22. veld werd gespeeld. Wist Tjoba II voor de rust een 31 voorsprong te behalen, het volhouden van de bezoekers werd beloond, zodat het eind kwam met 33. Wedstrjjd op Home-trainers. In Oud-Vossemeer werden wielerwed strijden op home-trainers gehouden door de wielersupportersclub „Oud- Vossemeer wil vooruit". De wisselbekers werden in de amateurklasse gewonnen door M. van Poortvliet en in de nieuwe lingenklasse door De Baat. De uitslagen waren: Amateurs: 1. M. van Poortvliet, Oud- Vossemeer, 5 punten; 2. Vlamings, Steenbergen, 6 punten; 3. Vreesen, Steenbergen, 7 punten. Nieuwelingen: 1. De Baat, Steenber gen, 5 punten; 2. Boogaart, Oud-Vosse- meer, 9 punten; 3. Dam, Steenbergen, 10 punten; 4. Ligtendag, Steenbergen, 12 punten; 5. A. van Dijke, Oud-Vosse meer 12 punten; 6. Van Wegen, Steen bergen, 15 punten. DRIEWEGEN. Woningcommissie adviseert alleen bij vordering. In de raadsvergadering te Driewegen zijn tot leden van de woningcommissie benoemd de heren Joz. Lansen, L. L. Mattens, Adr. Ringelberg, J. J. Mol en W. van Loo. Voor de aanbesteding van de bouw van een kluis in het gemeentehuis werd ingeschreven door A. W. van Loo f2875.—, P. de Muijnck f2690.30 en C. F. Schijf f 3150.—. Het bedrag per leerling voor het openbaar lager onderwijs werd voor 1951 bepaald op f 43.67. In het tijdvak 1951 t/m 1953 mogen in de gemeente 3 woningen gebouwd wor den. De gemeente zal hiervan 2 wonin gen met herbouwfinanciering bouwen aan de Smitweg. De zorg hiervoor werd opgedragen aan da districtsopzichter. Tot ambtenaar van de burgerlijke stand werd m.i.v. 1 Maart 1951 benoemd de ambtenaar ter secretarie de heer J. M. Kakebeeke. KRUININGEN. De raad wil hogere presentiegelden. In de Vrijdagavond gehouden raads vergadering is het schrijven van Ged. Staten besproken waarin werd mede gedeeld, dat het besluit tot verhoging van de presentiegelden voor de raads leden niet voor goedkeuring in aan merking kan komen, omdat de door de minister van binnenlandse zaken gestelde normen zouden worden over schreden. B. en W. stellen voor de mi nister uit te nodigen deze normen te herzien. Hiertoe werd na enige discus sie besloten (tegen stemden de heren Griep (V.V.D.), de Bruin (A.R.), Pou wer (C.H.) en Lokerse (S.G.P.). Voorts werd de mening van de raad gevraagd omtrent de nieuwe jaar- wedderegeling voor de wethouders. De wedde voor de wethouders van Kruiningen bedraagt volgens deze re geling f495 per jaar. Beide wethou ders verklaarden zich principieel vóór de nieuwe jaarwedden, doch wensen zich nader te beraden of zij deze ver hoging zullen accepteren, zulks in ver band met de financiële toestand van de raad. De raad verklaarde zich met de ontwerp-regeling accoord. Na geheime vergadering kwam een voorstel van B. en W. in behandeling om het inmiddels ongeldig geworden uitbreidingsplan, zoals het in October 1949 aan Ged. Staten is ingezonden, wederom vast te stellen doch daarbij rekening te houden met de door Ged. Staten geuite wensen. De heer Witte (vrije lijst) wenst niet aan de verlangens van Ged. Sta ten te voldoen. Hij wil het ongewij zigde plan handhaven. De heer Bur- kunk meent, dat de raad in een dwangpositie wordt gesteld. De heer Suij (K.V.P.) spreekt zich uit tegen wijziging van het oorspronkelijke plan en wenst geen wijzigingen van Ged. Staten aan te nemen. De heren da Bruin en Pouwer verklaarden zich voor het voorstel van B. en W„ even als de heer Griep, die na de uiteen zetting van mr H. D. van Wijk, refe rendaris van de Ver. v. Ned. Gemeen ten, in de geheime vergadêring gedaan, van mening is, dat de gevraagde wij zigingen moeten worden aanvaard. Het voorstel wordt ten slotte aange- SPORT. Prestatie-tournooi Korfbalvereniging „Swift". Olympia, dat reeds zoveel eerste klassers had doen sneuvelen, trof Swift in goede vorm, en moest met een 90 nederlaag huiswaarts keren. Met de rust had Olympia slechts een 20 achterstand, doch toen Swift zich ook beter aan het gladde veld had aan gepast, werd de stand vlug opgevoerd. Madjoe I speelde tegen totaal onvol ledig Swift II en wist verdiend met 20 te winnen, aldus goede ogen gooiend naar de prestatieprijs. V.K.V. kon het tegen Swift in niet bolwerken. Swift III won deze wedstrijd met 42. Tot op heden heeft Top tegen Swift IV de beste prestatie behaald. nomen met 6 tegen 5 stemmen (tegen stemden de heren Burkunk, van Bal- legooijen (P.v.d.A.), Suij, Rommeloo (K.V.P.) en Witte. Ten slotte kwam in behandeling een schrijven van B en W. aan de raad omtrent een eventueel te verlenen brandstof fentoSlag aan ouden van dagen. De commissie ter uitvoering van de noodwet ouderdomsvoorziening geeft in overweging om een byslag t# geven aan die personen die een uit kering genieten van meer dan f250 wat betreft ongehuwden en van meer dan f500 wat betreft gehuwden. Deze brandstoffenbijslag dient dan te wor den berekend naar een bedrag van 3 pet. van de uitkering. Een breedvoe rige discussie, waarbij diverse princi pes werden gehuldigd, leidde niet tot overeenstemming. Het voorstel van de heer Burkunk om een kolenbyslag ta geven werd tenslotte verworpen met 6 tegen 5 st. (Voor stemden de heren Burkunk, van Ballegooijen, Suij, Rammeloo en Witte.) WAARDE. De raad besprak verkeersprobleem. De raad van Waarde heeft zijn teleur stelling uitgesproken over de toewijzing van bouwvolume voor slechts twee wo ningen. In de d.d. gehouden vergadering werd besloten 2 ets per inwoner voor d« stichting van een Chr. streekziekenhuis beschikbaar te stellen. De heren W. A. Schrier en A. H. Mol werden benoemd ln de woonruimtecom missie. Een verzoek van de school op G.G. om f1000 voorschot werd ingewil ligd. De heer L. van Houte zal een nieuw pakhuis mogen bouwen. Op een verzoek van de stichting „Ons Dorps huis" om subsidie voor de oprichting van een kleuterschool werd gunstig beschikt. Het wachten is thans op de exploitatie rekening. Het verkeersprobleem (het éénrichtingsverkeer) ter plaatse gaf ln de rondvraag stof tot spreken. De heer Mol legde een plan van de A.N.W.B. op tafel. Men kon zich er wel mee verenigen zodat getracht zal worden goedkeuring te verkrijgen. BRUINISSE. Gemeente sluit lening van f 90.000. In een spoedeisende vergadering heeft de raad van Bruinisse besloten een kasgeldlening aan te gaan van f90.000 met een looptijd van 2 jaar. Bij de rondvraag wees de heer Ver spoor er op, dat de post op de begro ting ad f26.000 voor hulp aan kleine zelfstandigen, de oplossing niet kan zijn voor de hulp aan de getroffen mosselkwekers. Hij voorziet in de toe komst een zeer groot aantal kwekers, die bij dit fonds zullen moeten aan kloppen, zodat het bedrag niet vol doende zal blijken, terwijl bovendien 50 pet, voor rekening van de gemeente komt. Dit wordt voor Bruinisse een te zware last en hij verzocht daarom de betrokken autoriteiten te willen verzoeken andere wegen en middelen te zoeken waaruit de mosselkweker» kunnen worden gesteund. De voorzit ter zal contact opnemen met daarvoor in aanmerking komende autoriteiten. OOSTERLAND, Plannen voor nieuw ziekenhuis. Onder leiding van de heer A. C. v. d. Have vergaderde deze week d« raad. Daar dit de eerste raadsverga dering was in 1951 gaf de voorzitter een overzicht over 1950 en sprak hij zyn beste wensen uit voor 1951. Wet houder Zeijler en de heer Bij d« Vaate beantwoordden de burgemees ter. De gemeentelijke bouwverorde ning werd zodanig gewijzigd, dat ds hoogte van het hoofdwoonvertrek op tenminste 2.60 m. werd gesteld. De voorzitter deelde nog mee, dat er plannen bestaan voor een nieuw zie kenhuis op Schouwen-Duiveland. Men vreest echter, dat de stichtingskosten de gemeentelijke draagkracht te bo ven zal gaan. Teleurgesteld toonde de burgemeester zich over de toewij zing van slechts 3 woningen voor de komende 3 jaar. De heer Zeyler vroeg belangstelling voor de lagere land bouwschool die in Zierikzee zal wor den gesticht. AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS. Slotkoersen op S Maart 1951 medegedeeld dooi de Incasso-Bank N.V., Goes Grootb. Obligatiën 99% Nederland 1918 95% Dito 1917 95% Dito 1937 94 Doliarlening '47 98% Invest. Certif. 96% Nederl. 1962-64 ex. 9S% Dito cum 95% Nederland N.W.S. 77% Spaarcertific. Indië 1937 A 92 Grootboek 1946 94% C. H. I. Bank 47% Nat. Handelsbank 89% Ned. Handel Mij. 155% A.K.U. 177 Berglis J"rg. 321 Berkels Patent 11944 Calvé Delft 137% Centrale Suiker 185 Fokker 131% Gelder Zonen 168 Kon. Hoogovens 154 Lev. Bros Unil. 234% Ned. Ford 353% Ned. Kabelfabr. 232% Philips' Gloeil. 252 Do. 6 cum. pref. wd 170% Wilton 167 99% 95% 96% 94 99% 96-% 95% 77% 94% 48% 90% 155% 180 322 119% 137% 186 169% 154% 235% 352 233 253% 172 167 Amsterdamsche Bank N.V. Biliton I rubr. Dito H rubr. Dordtsche Petr. Dito pref. Kon. Olie Dito onder aand. Moeara Enim A'dam Rubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Kendeng Lemboe Oost Java Rubber De Oostkust Serbadjadi Holl. Am. Lijn Java China Jap.lijn Kon. Boot Kon. Paketvrt. Ned. Sch. Unie v. Ommercn's Sv. Rott. Lloyd Stv. Mij. Ned. H.V.A. Java Cult. N.I.S.U, Vorstenlanden Deli Bat. Mij. Deli Mij. Scnembah Muller Co. Amsterd. Bk. 237 240 Escompto Bk. 279 280% Holl. Bk. Unie 296% 298 Cert. Javasche Bk. 310% 312% Herstelbk. Pr. 310% 312% Ned. Bk. v. Z. Afr. 500 R'damsche Bank 127% 126% Surinaamse Bank 123% 123% Twentse Bank 107% 107% Am. Smelting 103 Anaconda Copp. 40% 108 41% Bethl. Steel 108% Chrysler 44 43% Ganeral Motors 194 195 Intern. Nickel 138 138 Kcnneeott 156% 157% Rep. Steel 132% 131 Stand. Brands 167 167% U.S. Steel 208 210 Cities Service 166% 166 North Am. 176% 175% Cont. Oil '115 116% Midcont. Oil 58 Philips Oil 100% Shell Union 26% 27% Tide Water 115% 114% Baltimore 103% 103% Miss. K. Texas 101% 100 New York Ccntr. 180 181% Pennsylvania 168% 167% 50% SO 259 258% 86% 90 232 170% 170% 174 173 84 83% 47% 47% 62% 62% 89 113 114 43 12'/, 84% M'A 50% sm 7% TA 50% 50 101% loots 21% 2154 111% 61 62 92 ws 6B% 38 3 7H 245-5 12% 1254 26% 2654 26% 2SJ4

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 3