de loupe ZESTIG JAAR 'sHEERENLOO. Haar avontuur cYlieuwó uit rovincie Waar het geloof tot daden kwam. Belangrijk subsidie voor medisch-sociaal werk. Een tweede vereniging van mossel kwekers te Yerseke. WEK DE GAL IN UW LEVER OP AÖAMSON Waar is de boot? Pagina 2 (Van onz# Utrechts# correspondent) ,Ik weet niet wat het is, dat hier op 's-Heerenloo de meisje# vasthoudt, die s verzorgsters van ongelukkige kinderen komen werken. Z(j missen de „uit- J !S" en het gezellige leven van de stad. Dag in, dag uit verkeren ze in een wereld, die geestelijk lager staat dan z(j zelf. Desondanks houdt deze onge wone omgeving haar gevangen. Nee, nogmaals, ik weet niet wat het Is". Ziehier het getuigenis van dr H. Dekker, geneesheer-directeur van de stieh- t. igen 's-HeereniooLozenoord te Ermelo, die Zaterdag 60 jaar bestonden. )p een rondwandeling door de gebou wen van 's-Heerenloo wijst hij ons op een verpleegster, welke zich moeizaam voortbeweegt. Haar been is gebroken en deze zit nu in het gips „Inplaats dat ze bij haar ouders in Leeuwarden wacht tot het been is genezen, geeft ze er de voorkeur aan haar werk bij geestes zwakke kinderen te blijven doen", zegt dr Dekker. Dit is inderdaad het geheim van de stichtingen. Buitenlandse deskundigen op het gebied van de verpleging van gee leszwakken merken dat direct op en ook andersdenkenden erkennen het: de arbeid wordt hier gedragen door een bijzondere geest. Van de Vereniging tot Opvoeding en Verpleging van Geesteszwakke Kinde ren gaan behalve de inrichtingen 's- Heerenloo (voor zwakzinnige jongens) en Lozenoord (zwakzinnige meisjes), uit de Stichting Groot-Emaus te Er meio, de dr mr Willem van den Bergh- Stichting te Noordwijk-Binnen en het Van Arkel-Instituut te Soestdijk. De Vereniging verzorgt 2500 zwakzinnige kinderen, dat is zestig procent van alle geesteszwakken, die in Nederland wor den verpleegd. Op 's-HeerenlooLozenoord verblij ven 1050 patiënten en 200 verpleegsters. Weldra zal de Vereniging de gebouwen van het sanatorium Apeldoornse Bos in gebruik nemen; daar zal plaats zijn voor 800 kinderen. ARCHITECT-PAEDAGOOG. Wie hebben zestig jaar geleden het belangrijke werk gedaan toen te Er meio het werk begon? Aanstonds moet hier de naam worden genoemd van Fokke Kortlang, eerste directeur van 's-Heerenloo. Een gedenknaald, op het terrein der stichtingen verrezen, een borstbeeld in de hal van het hoofdge bouw en de naam van één der wegen in Ermelo houdt de herinnering aan hem levend. Kortlang, de man met een paradoxale naam, kende wel meer tegenstellingen in zijn leven. De voornaamste was stel lig deze, dat hij na te zijn opgeleid als architect paedagoog werd van geesteszwakke kinderen! Hij had die merkwaardige werkkring niet zelf gekozen. Hij was er voor aan gewezen door dr mr Willem van den Bergh, predikant te Voorthuizen. Deze wist bij de diaconieën der Ge reformeerde Kerken voor deze materie belangstelling te wekken. Men vormde een Vereniging; er werden gelden bij eengebracht en in 1891 kon Fokke Kortlang uit Velp de buitenplaats 's- Heerenloo betrekken. Het Gereformeerd karakter der Ver eniging is tot heden bewaard gebleven, hoewel ook leden van andere kerken van Gereformeerd origine zitting heb ben in het hoofdbestuur. Voorzitter der Vereniging is momenteel Prof. dr G. Ch. Aalders, oud-hoogleraar aan de Vrije Universiteit. Ook de opzet: ver pleging in huiselijk verband handhaaf de zich. De heer Kortlang stond tot 1923 aan het hoofd van 's-Heerenloo. Naast hem werkte lange tijd de onderwijzer C. Pegman, die in 1892 begon met het on derricht aan de kinderen. Op 's-Heeren- loo onstond zodoende één der eerste scholen voor buitengewoon lager onder wijs. De tegenwoordige school is één der modernste inrichtingen op dit ge bied in Europa. 60 JAAR PATIëNT. Het is niet helemaal juist om de ver pleegden „kinderen" te noemen. Dr Dekker herinnerde ons er aan, dat hier geen geesteszieken zitten, maar geestes zwakken. Deze mensen zijn geboren met geringer verstand dan anderen. Dit ver andert niet. Wel kunnen de gevolgen van zo'n mankement, die zich b.v. uiten in ver nielzucht, zoveel mogelijk worden be teugeld. Ziet men kans de driften te kanaliseren, dan doet zich de mogelijk heid voor om de verpleegden iets te leren. Aangezien geesteszwakte niet te ge nezen is, verlaten de patiënten maar zelden de inrichting. Er zijn er, die hun vijftigjarig jubileum hier hebben ge vierd! Niemand van de bewoners van 's-Heerenloo voelt zich echter een ge vangene; hun thuis is hier. Het bijbrengen van onderwijs heeft soms opmerkelijke resultaten. Dat con stateerden wij tijdens een les van de heer Rademaker (een leraar met de acte nuttige handwerken!) Deze ont wierp een speciale methode muziek onderwijs en zag kans daardoor een aantal jongens het fluitspel te leren. Wij hoorden dit corps enige nummers uitvoeren; het dwong bewondering af. Van wat de 's-Heerenloo-ers op het gebied van de handenarbeid verrichten, staat men verbluft. Wanneer deze men sen iets presteren, aldus dr Dekker dan openbaart zich bij hen een ontzaglijke blijheid van geest. Natuurlijk telt de inrichting onder haar bewoners ook een aantal onge lukkige stumperds, die nooit van bed afkomen, ja die het zich niet eens be wust zijn, dat ze leven. Maar dat ook over hen het erbarmen van de Grote Geneesheer gaat, weten zij die deze mensen verplegen en die er geweldig aan gehecht zijn. 's-HeerenlooLozenoord is één van de bewijzen, dat christelijk Nederland in het eind der vorige eeuw niet alleen geluisterd heeft naar het Evangelie, maar dat het er ook naar handelde. Het is dienstig om daarbij stil te staan. De Vereniging zelf zal morgen in de Kerk van 's-Heerenloo een herdenkings samenkomst houden. In Januari en Februari werd minder gespaard dan vorig jaar. Het totale spaarderstegoed op 28 Februari van de spaarders bij de Vlissingse Nutsspaarbank bedroeg f7.823.112,69 (1950 f7.460.863,63). Ge durende Januari werd meer ingelegd dan terugbetaald f71.700,83 (1950 f53.851,88) en in Februari f84.849,72 (1950 f323.694,97). Door de schooi- spaarders werd in Januari en Februari ingelegd f2.300,3 en f3.086,80 (1950 f2.643,36 en f3744,16). Op het hoofdkantoor in Vlissingen werd in Januari en Februari resp. meer ingelegd dan terugbetaald f31.223,32 en f21.962,07 (vorig jaar f29.776,67 en f 178.743,83). Het tegoed bedroeg daar eind Februari f 5.729.530,62. In Souburg werd meer terugbetaald dan ingelegd f 3.217,81 en f 1.017,74 (vorig jaar Januari f 1476,49, terwijl toen in Februari het inlegover- sehot f 11.956,40 bedroeg). In Goes werd meer ingelegd dan terugbetaald f 12.009.53 en f30.609,38. (Vorig jaar f37.944,25 en f 124.141,28). In Wol- faartsdijk bedroeg het inlegoverschot resp. f 6.045,39 en f 10.097,42 (vorig jaar f 1.402,39 en f6.317,49). In Ter- neuzen bedroeg het inlegoverschot in Januari f 1.687,55, in Februari werd er meer terugbetaald dan ingelegd f5.988,31. In 1950 werd er resp. meer terugbetaald dan ingelegd f 16.350,09 en f9.017,45. In Zaamslag bedroeg het inlegoverschot resp. f 13.546,34 en f 15.657,39 (vorig jaar f 685,65 en f4.163,92). In Axel bedroeg het inleg overschot resp. f 9.749,83 en f 11.790,63 (vorig jaar f943,50 en f5617). Raadsvoorstellen Middelburg. Stadhuis Donderdags en 's Zaterdag middags te bezichtigen. In 1941 namen B. en VV. van Middel burg liet initiatie! om te komen tot bredere samenwerking tussen de be staande verenigingen, die op medisch- sociaal terrein werken. Dit had tot gevolg, dat vorig jaar werd opgericht een contactcommissie, waarin nauw samenwerken Het Groene Kruis, de Vereniging voor Diaconessen- arbeid en het Wit-Gele Kruis. B. en W. stellen nu aan de raad voor om het werk van deze verenigingen te subsidiëren met een bedrag van f 1,25 per lid. Door de drie samenwerkende vereni gingen werd een uniforme contributie ingesteld van f 5 per jaar. Uit het aan B. en W. gezonden financiële overzicht blijkt, dat bij 3000 leden een tekort van f8300 optreedt. De samenwerkende ver enigingen hebben zich dan ook tot B. en W. gewend met het verzoek een sub sidie te willen verlenen. B. en W. zijn van mening, dat bij de bepaling van de grootte van het sub sidie de prikkel aanwezig moet blijven tot verdere ledenwerving en het voeren van een zuinig beheer. B. en W. menen, dat een ledental van 3750 zeker te be reiken is, waardoor het tekort zal te ruglopen tot f 4500. Gezien de financiële moeilijkheden, die nog moeten worden (Ingez. mededeling, adv.) KORTE BERICHTEN De Westelijke geallieerden hebben hun goedkeuring gehecht aan een Duits voorstel, de controle aan de interzonale grens te verscherpen teneinde de grens overschrijding door communisten tegen te gaan. Een Amerikaanse politiepatrouille heeft Zaterdag bij Bad Hersteld twee leden van de Oost-Duitse volkspolitie doodgeschoten in een vuurgevecht. Egypte heeft verzocht om een spoe dige bijeenkomst van de politieke com missie van de Arabische Liga, teneinde de jongste ontwikkeling in Marokko te bespreken. Egyptische studenten hebben Zondag opnieuw demonstraties- in sympathie met de nationalistische beweging in Marokko gehouden. Zaterdag zijn ruim 5000 havenarbei ders van Sydney en de mijnwerkers van 23 mijnen in Nieuw-Zuid-Wales (Aus tralië) in staking gegaan als protest tegen het gevangen zetten van de assis tent-secretaris-generaal van de Unie van Australische havenarbeiders Roach. Naar verluidt, hebben de landen van het plan Marshall in West-Europa ver moedelijk de feitelijke limiet bereikt van hun programma tot vrijmaking van de handel. Zij achten een grotere libera lisatie dan 75 van de handel on waarschijnlijk. Het 1.753 ton metende Britse stoom schip „Solidarity" is Zondagochtend voor de westkust van Noorwegen gezon ken. Acht leden van de bemanning wer den door reddingboten uit Aalesund op gepikt, zestien andere opvarenden slaagden erin de kust in sloepen te be reiken. Bootwerkers te Antwerpen zijn be gonnen met het lossen van de eerste zending Amerikaanse „Thunderjets" voor België. Irian was weer het hoofdthema van de laatste redevoering van Soekarno tijdens zijn officiëel bezoek aan plaatsen in West-Java, dat drie dagen duurde. Hij drong aan op het stichten van actie- comité's. De oudste Inwoonster van Ameland, mevr. H. VisserDokter, is Zaterdag avond in de leeftijd van 102 jaar en 7 maanden overleden. Vrijdagavond heeft een onbekende man in het kruidenierszaakje, dat een 58-jarige weduwe drijft in de Vrouw- juttenstraat te Utrecht, de winkelierster een klap op het hoofd gegeven met een hard voorwerp. Hij vluchtte, maar nam niets mee. Naam zal zijn: „Kwekersbelang". Zaterdagavond is in de „Oesterbeurs" te Yerseke een vergadering van onge veer 40 mosselkwekers gehouden onder voorzitterschap van de heer Jan de Rooij Cz. Mr Sepers, adviseur der kwekers, was mede aanwezig. Mr Sepers, die direct na de opening het woord verkreeg, constateerde dat, nu allen vast besloten waren zich te verenigen, onmiddellijk tot bestuursver kiezing diende te worden overgegaan. Dit geschiedde. Het bestuur werd als volgt samengesteld: H. Bom Cz., voor zitter, Nico J. Verschuure, vice-voor- zltter, Ph. Bom Phz., secretaris, Joos Hoogstrate, penningmeester, Jan Zoete- weij, Jan de Rooij en C. G. Stobbelaar, bestuursleden. De voorzitter zal de ver eniging bij de Stichting Zeeuwse Visse- rijbeiangen vertegenwoordigen. Mr Sepers gaf in overweging de op richting der vereniging zo spoedig mo gelijk bekend te maken bij de Stichting Cevemos, alsmede het Bedrijfsschap. Besloten werd, dat alleen mossel kwekers lid kunnen zijn en dat de naam der vereniging zal zijn „Kwekersbelang". De contributie zal f5,per jaar be dragen en verder worden bepaald naar de bedrijfsgrootte of naar leverings- of capaciteitscijfers. Het bestuur zal een huishoudelijk reglement en statuten ontwerpen. Ia.de statuten zal een bepaling wor den opgenomen, dat geen lid kunnen zijn zij, die ook lid zijn van een andere locale vereniging, die het belang der kwekers voorstaat. De leden zullen per brief aan de oude vissersvereniging te Yerseke berichten, dat zij niet langer lid willen blijven. (Ingez. mededeling, adv.) U zult 's morgens „kiplekker** uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw Ingewanden doen stromen, andera verteert uw voedsel niet, het bederft U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVÊRPILiLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel- fang op natuurlijke wijze te regelen, en plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. FEUILLETON door G. P. BAKKER. Ï5) o— De bijval was stormachtig. Hij had het liedje gezongen, zich vaag herin nerend dat hij eens van een Deense bard zoiets gehoord had bij het wer ven van voetvolk. De gasten hadden de laatste maal het vrolijk refrein meegezongen en schreeuwden: „da capo, da capo" wat ze overnamen van de Italiaanse solde niers, en ze rustten niet voor hij het laatste couplet herhaald had. De zanger dronk zijn beker leeg, die dadelijk weer door de „getekende" werd gevuld. „Heerlijke oude wijn", vertelde hij. „Wijn voor de goden. Ik heb er maar een klein fustje van kunnen krijgen. Die Vandalen, ze dronken zich zat aan de heerlijkste wijnen in de kel ders, en lieten de kranen openstaan. Ze waadden tot de knieën door de oud ste wijnen, de beste bieren. Een drie tal zijn er in verdronken". Hij vervolgde: „zanger wil je hier blij en? Ik zal je goed betalen: vrij wijn en een vrolijk leven. Een vrouw „al je hier gemakkelijk genoeg vin den". „Blijft de zaai. hier lange tijd open?" „Zolang het leger van veldmaar schalk von Pappenheim hier in de buurt blijft", antwoordde de waard. „Dat zal wal een tijdje duren", zei Hansje. „Hij bl"ft hier het Maagden- burgergebied bewaken. Maar Tilly trekt op naar Thüringen." „Hoe weet je dat?" vroeg de ku rassier. „Van de ruiters. Ze wilden liever mee. In Thüringen is nieuwe buit te maken. Het gaat op Frankenhausen los. De zanger luisterde blijkbaar niet naar het gesprek. Hij had niet de minste belangstelling voor de positie der legers. Hij tokkelde zachtjes de snaren. „Zing nog een liedje", vroeg de waard en de zanger liet zich niet no den. Hij begon met een vrolijk voor spel en zong toen een ander lied. Weer werd hij beloond door luide tekenen van bijval. „Ik ga nachtlogies zoeken", zei hij kort daarop. „In een der schuren zal wel een plaatsje te vinden zijn voor een vermoeide reiziger en zijn hond". De waard echter hield de zanger tegen. „Neen" sprak hij vrolijk, „nog een roemer van deze heerlijke oude wijn en nog een liedje." De zanger bleef staan, dronk een flinke teug, greep in de snaren en be gon: Hoera in 'tveld te rukken, De trommels roff'len overal Om met kartouw en stukken, Manmoedig voort te rukken Bij luid trompetgeschal. In dichte, dichte hopen, Op 't Wallensteinse krijgsgeschreeuw komen wij aangelopen, Om geld en buit te kopen, Te vechten als een leeuw. Hij is de held der helden, Er leeft geen ander hem gelijk, Verwint op alle velden, Gunt ons veel goed en gelden. Veel van het aardse slijk. Er is geen beter leven Dan van een landknecht, wel gemoed, Zich in 't gevecht begeven, Tot hogen rang verheven, Krijgt eer en roem en goed. Een leven zonder zorgen; Wat vraagt de mond, dat baart de stond Van heden tot op morgen. Niets kopen en niets borgen: Men neemt ziedaar de grond. Het voorjaar is voorhanden, Een man rent buiten in het veld, De hellebaard in handen. Men hoort in alle landen. De leuze: krijg en geld. Wie heeft dat lied gezongen? Een frisse landsknecht buiten kijf Hij was de boer ontsprongen, Heeft toen dit lied gezongen, Het hart lacht hem in 'tlijf. Terwijl de zanger zong, brak een reusachtig tumult los, de soldeniers brulden het bekende lied, het gar.s nieuwe liedeke voor de landsknecht mede, stampten op de vloer de maat der muziek, met rode opgewonden ge zichten en schitterende ogen. Dat her innerde hun de roemruchte tijden van Wallenstein, die prompt de hoge soldij betaalde en een dappere daad beloon de met niet minder dan duizend gulden, (Wordt vervolgd.) De heer Jac. Pikaar dankte de waarn. voorzitter de Rooij voor het vele werk dat hij belangeloos verrichtte. De heer W. Bom Lz. vroeg naar het request aan de minister van Landbouw en Visserij, waarop mr Sepers antwoordde, dat dit meer succes zal hebben, wanneer dit via de Stichting gaat. De heer Bom besprak verder de wenselijkheid het doel en streven der Stichting nader uiteen te zetten. De heer Van Leeuwen, secretaris daarvan, zal worden uitgenodigd voor lichting te komen geven. De heer M. Verschuure, oud-kweker, juichte het toe, dat deze vereniging is opgericht. Het is een kwekersvereniging, die zijn volle sympathie heeft. Hij gaf zich direct als begunstiger op. overwonnen voor de noodzakelijke aan vulling van liet magazijn, stellen B. en W. voor het subsidie te bepalen op f 1,25 per lid, jaarlijks te berekenen naar het gemiddeld aantal leden op 1 Jan. en 1 Juli. Het subsidie zal voor het eerst in 1951 worden toegekend. STADHUIS. Bij de opening van het Gothische raadhuis aan de Markt is reeds toege zegd, dat het in de bedoeling lag het gebouw voor liet publiek open te stellen tej^n een kleine vergoeding. B. en W. stellen nu voor het stadhuis voor bezichtiging open te stellen op Donderdagen vail 1U12 en van 18.30 tot. 15.30 uur en op Zaterdagen van 14 tot 16 uur. De bezichtiging geschiedt in groepen, zodat elk haif uur een groep wordt rondgeleid door de gemeentebode. De toegangsprijs zal 25 cent bedragen. ONDERWIJS. Nu het college van curatoren van het gymnasium weer volledig is, stellen B. en W. voor om voor het voorzitterschap een keuze te maken tussen mr Th. Port- heine en ds P, J. F. van Voorst Vader. Verder stellen B. en W. voor te benoe men tot onderwijzeres aan de openbare lagere school aan 't Zand mej. C. Tem- me te Middelburg. Ook wordt aan de raad voorgesteld een algemene garantie te verstrekken tot een bedrag van f 300.000 zijnde het bedrag van de bouw en inrichtingskosten van de aan 't Zand in aanbouw zijnde school voor Chr. Bui tengewoon Lager Onderwijs. Op verzoek van de vereniging „Handelsbelang" stel len B. en W. nog voor om i.v.m. de te houden Beneluxronde op Zaterdag 28 Juli a.s. de winkeliers in de gelegenheid te stellen hun zaken tot 11 uur des avonds geopend te houden. TROUWBOEKJE DUURDER. De voorraad trouwboekjes raakt uit geput en er zullen nieuwe aangeschaft moeten worden. Zoals te verwachten zijti de kosten, die hiertoe moeten wor den gemaakt, belangrijk hoger dan vroe ger, waardoor B. en W. met het voorstel komen om de trouwlustigen i.p.v. f0,25 of f 1 resp. f 0,50 of 2,50 voor hun trouw boekje te laten betalen. Verder komt nog aan de orde het voorstel tot ver hoging van de slachthuisrechten. Na overleg met de directeur van het slacht huis stellen B. en W. voor de slachthuis rechten met uitzondering van die voor de huisslachtingen, met 50 proeent te verhogen. Deze verhoging betekent enerzijds dat per kg vlees ongeveer 2 cent meer verschuldigd zal z(jn en an derzijds dat het voor 1951 geraamde verlies van rond f 20.000 kan worden teruggebracht tot rond f 2500. Tenslotte zal een verordening worden vastgesteld voor het lossen en laden van schepen. Dit werk geschiedt door een bedrijf, dat zich houdt aan de collectieve arbeids overeenkomst, die bestaat voor de ar beiders, die dit werk verrichten. Daar een ander bedrijf zonder in achtneming van deze C.A.O. oneerlijke concurrentie veroorzaakt menen B. en W. door het instellen van een verordening deze on eerlijke concurrentie te moeten tegen gaan. ECHT, De heer Romme arbeidt gestaag aan de samenstelling ran een kabinet „op brede basis", zoals hij het zelf het liefst schijnt te noemen. En het lijkt er op, dat die basis misschien breder zal worden dan van enig kabinet na de bevrijding, ja breder dan van enig kabinet, dat onze parlementaire ge schiedenis heeft gekend. De toestand is er naar, zal men zeg gen. En dat is ook zo. De economische en sociale nood en het oorlogsgevaar zijn zo hoog gestegen, dat een bunde ling van alle nationale krachten ten hoogste gewenst is. Op één voor waarde: dat het dan ook inderdaad een bundeling uan die krachten is. Het nieuwe kabinet mag er geen wor den, dat onder de schijn van eenheid onderlinge f tuist verbergt. Alleen wanneer men volhartig samenwerkt op een gezond program heeft vorming van een „nationaal" kabinet zin. Lie- ver geen „nationaal" kabinet dan één dat niet echt nationaal is. De tijd zal mbeten leren, oj de Nederlandse poli tici tot zulk een royale en loyale sa menwerking in staat zijn. Onder 'I Premie-verhoging vrijwillige verzekering Algemene Zieken fondsen in Zeeland. Met ingang van deze week wordt het systeem van uniforme premie voor de vrijwillige verzekering voor het gehele land verlaten. Men zal dan ook weer, evenals vroeger, bij verschillende fond sen verschillende premiebedragen kun nen aantreffen, variërende van 80 tot 116 cent. In Zeeland zullen de navol gende bedragen gelden: Zuid- en Noord- Beveland 90 cent; Schouwen-Duiveland 92 cent; Zeeuwsch-Vlaanderen en Tho- len 100 cent en Walcheren 102 cent. Aan personen, die op 1 Januari 1951 verzekerd waren en op 4 Maart de leef tijd van 65 jaar hebben bereikt, zal een reductie van 30 cent op de weekpremie worden toegestaan. Ook voor degenen, die na 4 Maart 1951 65 jaar worden, zal vanaf dat tijdstip een gelijke reductie worden verleend, mits zij reeds op 1 Januari 1951 verzekerd waren. Oudheidkundig bodemonderzoek op Schouwen wordt hervat. De Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek zal onder leiding van de directeur dr P, Glazema en in samen werking met het rijksmuseum van oud heden te Leiden en het Anatomisch la boratorium van de rijksuniversiteit te Utrecht, dit jaar op Schouwen het oud heidkundig onderzoek hervatten, dat in 1940 moest worden afgebroken door het uitbreken van de oorlog. Dit voorjaar nog zal begonnen worden met het on derzoek op het voormalige kerkhof te Nieuwerkerk. In het najaar zal een be gin worden gemaakt met afgravingen bij Burgh, een der oudste gemeenten van Schouwen. Op het kerkhof bij Burgh zijn meermalen voorwerpen gevonden uit de Romeinse en Frankische tijd, een bewijs dat reeds in het begin onzer jaar telling hier nederzettingen gevestigd waren. Aanbesteding van boerderij te Middelburg. Door het Bouwbureau voor de Land bouw te Middelburg is Zaterdag een openbare aanbesteding gehouden voor het bouwen van een boerderij voor de heer J. C. de Wolff te Middelburg. In schrijvers waren: W. de Pagter, Mid delburg f29.350; Fa J. van Wieringen, Alphen a. d. Rijn f 30.275; L. de Rijck, Middelburg f 30.500. Rode Kruis Noord-Beveland vergaderde. De afdeling Noord-Beveland van het Ned. Rode Kruis heeft te Kats de jaar lijkse ledenvergadering gehouden onder voorzitterschap van dr Maas. BlijkenB het verslag van de penningmeester be droegen de ontvangsten over 1950, in clusief 't batig saldo van 1949 f 4.533,46 en de uitgaven f2.304,25, zodat er een goed saldo is van f 2.229,21. Uit het jaarverslag van d# secretaris KOSTBARE PRIJS. Dit is de Indiana-wisselbeker, de gro te prijs van de T.T.-races te Assen, die in 1949 door de Indiana lederen kleding industrie werd geschonken en 5 maal verreden moet worden. De beker, die te pronk staat in de etalage van Frits Gèrritsen's kleding magazijn te Goes, weegt 7,5 kg en is 58,5 cm hoog. Er is in deze kostbare prijs o.m. 2,5 kg zilver en 19,6 gram goud verwerkt, terwijl ze is versierd met 5 robijnen. De beker staat op een voetstuk van massief coromandelhout. bleek, dat de afdeling Noord-Beveland per 31 December 1950 1110 leden tel de. Besloten werd 6 grote verbanddozen aan te schaffen, die op de verschillende dorpen op Noord-Beveland zullen wor den geplaatst. Over het zgn. Welfare- werk bleek men zeer tevreden te zijn. BESTUUR AFDELING ZEELAND NOORD NED. VER. TOT BESCHER MING VAN DIEREN. Het bestuur van de afdeling Zeeland- Noord van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren is thans samengesteld als volgt E. J. Glerum, Middelburg, Tromp straat 48, voorzitter; A. van Mansber gen, Goes, vice-voorzitter; J. van Mee- rendonk, Middelburg, Esdoorniaan 13, secretaris; mevr. F. Boot-van Sluys, Middelburg, 2e secretaresse; mej. F. C. Ripmeester, Middelburg, Korte Burg 5, penningmeesteresse; J. Davidse, Mid delburg, 2e penningmeester; J, B. van Wuyckhuyse, Middelburg, algemeen-ad junct; P. van Houwelingen, Goes; W. Geertse en I. van Sluys, beiden te Mid delburg; mevr. C. J. Jekel-Laban, Oud- Vossemeer en J. Ochtman te Zierikzee, bestuursleden. L Ofl*l Dezer dagen kwam de afdeling Oude- lande e.o. der Ned. Fruittelersorganisa tie in jaarvergadering bijeen. De Rijks- tuinbouwconsulent, ir W. van Soest, hield een lezing met lantaarnplaatjes over de fruitteelt in Amerika. De Vrouwenverenigingen op Schou wen-Duiveland, georganiseerd in de C. J.V.F. (Chr. Jonge Vrouwen Federatie) zullen op Woensdag 21 Maart in Zie- rikzee hun toogdag houden. Als spreek ster zal daar o.a. optreden de reizend secretaresse, mevr. Grootveld-Timmer- man uit Ermelo. •- Toen de heer Joh. Schraver te Brul- nisse dezer dagen zijn tuin omspitte stootte hij op een grote granaat, die door de heer J. I. van den Bout (als des kundige), verder werd uitgegraven, waarbij bleek dat de ontsteking nog vol ledig intact was. De sportvereniging „W.H.S." te St Annaland heeft op haar dezer dagen ge houden vergadering tot leden van de elftal-commissie benoemd de heren P. Hage en J. Giljam. Op 1 Juni a.s. zal de vereniging haar 20-jarig bestaan vieren. Met een feestavond zal dit feit worden herdacht. Op zeer gezellige wijze heeft dezer dagen de meisjesvereniging „Irene" te Rilland haar jaarfeest gevierd in tegen woordigheid van leden der plaatselijk# afdelingen van de Jonge Kerk, Knapen- en Jongelingsverenigingen. De leiding berustte bij mevr. Menheere-de Regt. De J.C. en M.C. te Lewedorp hielden dezer dagen hun jaarvergadering o.l.v. de heer Fraanje. Er werden enkele in teressante onderwerpen behandeld, waarna met zang, toneel en voordrach ten de reet van de avond gezellig werd doorgebracht. De voorzitter der ouder commissie, de heer J. den Herder, sloot de avond. De in de pauzes van de uitvoeringen der muziekvereniging „Excelsior" te Kloetinge gehouden collecte voor de plaatselijke afdeling "an het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- kolonies enz. heeft f74,52 opgebracht Dit bedrag is ongeveer voldoende om één kind gedurende enige weken naar een vacantieoord te zenden. Donderdagavond organiseerde de af deling St Philipsland van het Ned. Ro de Kruis een filmavond in de Chr. school o.l.v. dr H. Menger. De hoofd film was: „Wat Leni Rosner beleefde". Het echtpaar J. GoudzwaardRijn berg, Pluimpotpolder te St Annaland hoopt Donderdag a.s. zijn gouden huwe lijksfeest te vieren. Zaterdag gaf de Oranje-Vereniging „Koudekerke" drie maal gelegenheid tot het zien van de film „De dijk is dicht", die in het verenigingsgebouw gedraaid werd. Te Colijnsplaat heeft Vrijdagavond de afdeling van de N.C.L.B. in de consis torie der Geref. Kerk vergaderd. Als spreker trad op het hoofdbestuurslid, de heer van der Linden met als onder werp „De strijd duurt voort Door de Oranjevereniging te Waarde werd een gezellige avond gegeven in zaal Kloet. Door de toneelgroep uit Rilland werd opgevoerd het blijspel in 3 bedrijven „Betje regeert". EXTRA KERKDIENST. Biezelinge: Geref. Gemeente. Heden avond half acht ds F. J. Dieleman uit Borssele.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2