Kabinet op zeer brede basis onmogelijk zegt Prof* Romme K.LM. redde hartpatiënt het leven PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND SAMENSTELLING SCHONK A.R. GEEN BEVREDIGING Er heerste een hoffelijke sfeer Houdt dat ia de gaten... 't gaat om onze soldaten. ■nhhmh Ontwerp-Kieswet ingediend DUIZEND GULDEN BOETE TEGEN JO VAN AMMERS-KÜLLER GEËIST k SNIPPER NIEUWS k Opnieuw bouwstop ingesteld. Stichting Maatschappelijk Werk op platte land van Walcheren gestart. Eind dit jaar 6 gezins verzorgsters. In Zeeland komt een bureau voor Chr» beroepskeuze VOORLOPIG WERKCOMITÉ OPGERECHT West Zeeuws-Vlaamse Z.L.M.-ers vergaderden Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" li j.ifdkantoor: Goes, L. Vorstst», Ui, Tel. 2438, bij geen gehoor voo* advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantorent Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1807 Abonnementsprijs 4,50 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord DINSDAG 6 MAART 1951 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: 1 ACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Blezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Sliddelburg; J. Hujjssen, Tcrneuzen; H. Jansen, Me- liskerbe; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Woensdag: Zon op 7.15 u., onder 18.29 u.; Maan op 7.14 u., onder 18.11 u.; Nieuwe Maan 21.50 u. Hoogwater op Woensdag 7 Maart: Vlissingen: 1.35 u. 2.01 m., 14.06 u. 2.11 m.; Terneuzen: 2.07 u. 2.20 m., 14.32 u. 2.30 m.; Wemel- dinge: 3.28 u. 1.59 m., 15.54 u. 1.76 m.; Zierikzee: 3.12 u. 1.32 m., 15.44 u. 1.49 m. EN DE CRISIS DUURT VOOkT De informateur prof. Romme heeft, aldus wordt officieel medegedeeld, gisteren zijn besprekingen betreffende zakeiyke kanten van de samenstelling van een kabinet op zeer brede basis opnieuw ter hand genomen, nadat hem de vorige week was gebleken van overeenstemming tussen de fractievoorzitters en waarnemend-fractievoorzitters van de K.V.P., P. v. d. A., A.R. C.H.U. en V.V.D. over het door hem aangeboden ontwerp-program, bezien in het kader van een kabinet waarvan de informateur het algemene politieke beeld had geschetst. De gisteren voortgezette besprekingen hebben niet tot een overeenkomstige eensgezindheid mogen leiden. Met do zakelijke zetelverdeling, als door de informateur nader uitgewerkt, hebben niet alle genoemde fractievoor zitters zich in alle delen kunnen ver enigen. Met name heeft één hunner niet kunnen instemmen met de aan zijn po litieke geestverwanten toegedachte de partementale zetels. De nadere overweging van dit verloop van zaken heeft de informateur gevoerd tot de slotsom van de onmogelijkheid van de samenstelling van een kabinet op zeer brede basis. De informateur heeft in de loop van de dag ontvangen de leider van de Anti- Revolutionnaire Tweede Kamerfractie, dr Schouten, alsmede achtereenvolgens mr van Maarseveen, prof. Lieftinck, prof. van den Brink, prof. Albregts, prof. Rutten en de heer Mansholt. De informateur zet zijn onderzoek naar de overgebleven mogelijkheden voor de totstandkoming van een kabinet voort. Prof. dr A. H. M. Albregts is alge meen secretaris van de Algemene Ka tholieke Werkgeversvereniging. Onze parlementaire redacteur tekent hierbij aan: Dr Schouten heeft zich ver zet tegen de gedachtengang van de in formateur, dat het mogelijk was een kabinet op brede basis te scheppen, sa men met herstel van een groot deel van het oude kabinet. Het was duidelijk, dat de oude bewindslieden op de verschillen de belangrijke posten zouden terugkeren en dit was voor de A.R. onaanvaard baar gezien de zwakke houding van het kabinet tijdens het Nieuw-Guinea debat. In de opzet van de heer Romme zou den de A.R. Oorlog en Marine en Ver keer en Waterstaat hebben gekregen. Bij dit laatste zou echter de kwestie Moerdijkkanaal een rol hebben gespeeld waarin de A.R. een onomwonden stand punt Innemen. De positie van de socia listen zou practisch ongewijzigd blijven; hoogstens zou de heer Joekes door een partijgenoot vervangen worden. De K.V.P. mocht de vice-president op brengen, Ec. Zaken en O., K. en W„ Binnenlandse Zaken minuor en twee ministers zonder portefeuille, t.w. voor productieverhoging en voor de grond wetswijziging. De V.V.D. behield Bui- Plaatsvervangers bijeen. „Wy hebben een gunstige indruk ont vangen. Er heerste een hoffciyke sfeer", dat zei een lid van de Franse delegatie na de middagzitting van de plaatsver vangers, die gisteren te Parys is begon nen en waar de bijeenkomst van de „Grote Vier", de V.S., Engeland, Frank- ryk en Rusland, wordt voorbereid. De Sowjet-Unie verzocht uitvoering van de overeenkomst van Potsdam aan gaande demilitarisatie van Duitsland en het verhinderen van een Duitse herbe wapening. Voorts verzocht Gromyko de verbetering van de toestand in Europa en vermindering van de gewapende machten van Engeland, Frankrijk, de V.S. en de Sowjet-Unie. Oostenrijk werd niet genoemd. Toen wij deze actie begonnen wa ren wij geneigd in tientjes te re kenen, wanneer wij een verant woording schreven. De grote ojjer- vaardigheid in tal van kringen heeft ons dat afgeleerd en momen teel denken we maar in honder den guldens. Een verheugend te ken. Laat deze offervaardigheid niet verslappen! Wij hadden nog altijd wat tegoed van de Ned. Chr. Vrouwen Bond. Wij rekenden op zo ongeveer f150 en ge begrijpt dat het 'n grote ver- vassing was toen wij als opbrengst van vier collectes, gehouden tijdens bijeenkomsten van de N.C.V.B.,niet minder dan f227,30 toegezonden kregen. De afd. Middelburg volgde met f 82,50terwijl de afdelingen in Ka- pelle en Domburg resp. f25 en f 14 afdroegen. Dat waren nu nog slechts 4 afdelingen en we hebben het nu nog van 7 tegoed. Dat kan wat worden, als op alle zeven overblij vende afdelingen zulke bedragen worden ingezameld! Nog twee collectes zijn er te ver melden: het Chr. Muziekgezelschap „Onda" te Middelburg gaf een uit voering en de collecte bracht f20 op, terwijl de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel afd. Souburg vorige week 10 bijeenbracht. Tenslotte nog een gift van N. N. te N. 2,50. De totaalstand kwam op f 4472,40. We zijn uiterst dankbaar voor zoveel goeds en vol goede moed op weg naar de 5000. Helpt allen mee: Uw bijdrage kunt U fetoijt bij de huisvader of op giro 68787 t.n.v. Zeeuwsch Dagblad, „Actie Bouw Militaire Tehuizen Zeeland" te Goes. tenlandse Zaken,- terwijl de C.H.U. Ju stitie zou krijgen en mogelijk ook We deropbouw. Het was voor de C.H.U. moeilijk daarvoor de juiste mensen te vinden. Men verwachtte gisteravond, dat prof. Romme wellicht zal proberen om een drie- of vier-partijenkabinet te formeren terwijl hij in het uiterste geval, behalve terug te vallen op de Rooms-rode basis, kan adviseren het oude kabinet weer nieuw leven in te roepen. GUY MOLLET BEREID formatie op zich te nemen. De Franse socialistische leider Guy Mollet heeft zich bereid verklaard de formatie van de regering op zich te ne men. Mollet zal zich heden aan de ka mer voorstellen. Hy zal dan 311 stem men moeten verwerven om de opdracht te verkrygen. De meerderheid is van oordeel, dat Mollet het vertrouwensvotum zal win nen doch, dat hij niet het vertrouwen zal weten te winnen met zijn nieuwe re gering. Volgens Mollet heerst er over eenstemming tussen de partijen wat zijn economisch en sociaal program betreft. De radicalen hebben echter te verstaan gegeven, dat zy het niet met het pro gram eens zijn. By de Tweede Kamer is Ingediend een ontwerp van de nieuwe kieswet. Het ontwerp bevat o.m. voorstellen om het volroachtsstelsel uit te breiden, het el ders stemmen te vergemakkelijken, en om, In plaats van een kiezerslijst, een kiezersregister by te houden. De minister zal de voorstellen van het Centraal Stembureau om het bestaande stelsel van enkelvoudige voorkeur te vervangen door dat van de facultatieve meervoudige voorkeur niet overnemen. Het vaststellen van de kiezerslijst heeft vele bezwaren. Een kiezersregister kan worden bijgehouden, zoals het bevol kingsregister. Uiteraard zal het ook bij dit stelsel onmogelijk blijven allen die op de stemdag 23 worden aan de stem ming'te doen deelnemen. Daarom stelt de minister voor het kiesrecht toe te kennen aan al degenen, die op de dag der candidaatstelling, het begin van iedere verkiezing, aan de reeds bestaande eisen voldoen. Rekening is gehouden de gemeente raadsverkiezingen een maand vroeger te doen plaats vinden i.v.m. de vacanties. Voorts wordt voorgesteld de stemming voor Prov. Staten ais voor de gemeente raden op één in de wet vastgestelde dag te doen plaatsvinden. Ze zal steeds op een Woensdag vallen. MAC ARTHUR VERWACHT Communistisch tegenoffensief in Korea. Gen. Mac Arthur heeft heden te Tokio medegedeeld, dat er aanwijzingen be staan, dat de communisten voorberei dingen treffen voor een tegenoffensief in de centrale sector van het Koreaanse front. Hij verklaarde, dat zich thans in het gebied van de strijd negen tot twaalf verse of opnieuw gegroepeerde Chinese divisies bevinden. WIE WAS ANNIE KOSTER? Tegen de romanschrijfster Jo van AmmersKiiller is gisteren voor de Buitengewone Kamer van de Arrondis sementsrechtbank te Amsterdam een geldboete geëist van f 1000.subs, vier maanden hechtenis wegens het bewer ken en veranderen van een manuscript terwyi zij, ais schrijfster, door- de Cen traio Ereraad der Kunst op S Maart 1947 tot Juni 1951 van de uitoefening van haar beroep was uitgesloten. Zo zou het hoek „Dorstig Paradijs" het licht hebben gezien dat door de uit geverij Strengholt werd gedrukt onder een pseudoniem en dat handelt over familietoestanden in Curacao. De zaak ging aan het rollen toen het Alg. Handelsblad naar aanleiding van het rumoer dat op Curacao over het boek ontstond, met de mededeling kwam dat mevr. van AmmersKiiller het boek had geschreven. Maar mevr. A.K. zei, dat een zekere Annie Koster stof had geleverd voor deze roman, die geschreven werd door de schoondochter van verdachte. Die Annie Koster had haar een geschreven levensverhaal gegeven en zij had dat Straaljager stortte neer, piloot gedood. Gistermiddag is een „Meteoor" straal jager van de jachtvliegschool Twenthe bij de Harskamp op de Veluwe veronge lukt. De piloot is om het leven geko men. Het toestel is op een der terreinen van het infanterie-schietkamp neerge komen. Het sloeg een vier meter diep gat in de grond. Na dageniang dreggen heeft de Utrechtse politie gisteren in een gracht het lijkje gevonden van een zevenjarig knaapje, dat sinds 21 Februari spoor loos was verdwenen. In het Helvoirtse broek onder Vught is gisteren een man, die aan het mollenvangen was, door een jachtopziener neergeschoten. De getrof fene moest in een ziekenhuis worden op genomen. De Groninger slagers heb ben moeten capituleren; de vlees-oorlog is geëindigd. De slagers zuilen nu, even als hun collega's buiten de stad, het vlees tegen lagere prijzen verkopen. Elf jaar met aftrek (vanaf Mei 1945) is geëist tegen Vietor, de vroegere hoofdrechercheur van de staatsrecher- che die met Pegels en Leemhuis vele goede vaderlanders de dood in heeft ge jaagd tijdens de bezettingsjaren. Gis teren was het een kwart eeuw geleden, dat Eduard Fiipse voor het eerst het Rotterdams Philharmonisch orkest diri geerde. Het jubileum zal binnenkort worden gevierd. In Djakarta is giste ren een 35-jarige Amerikaan, een em ployé van de Standard Oil Comp., door een ontslagen Indonesische werknemer met een mes gedood. De Amerikaan iaat een vrouw achter, die dezer dagen de geboorte van een baby verwacht. Het Britse Lagerhuis heeft een plan goed gekeurd om 250.000 reservisten voor oefeningen met de strijdkrachten op te roepen. Een woordvoerder der Ameri kaanse regering zou hebben verklaard, dat de mogelijkheid bestaat, dat E.C.A.- fonden zullen worden gebruikt voor de versterking van Nederland, België en andere Europese landen. Russische geleerden zouden er in geslaagd zijn uit een zelfde aantal tomatenplanten in één jaar zes oogsten te krijgen. Aldus Tass tenminste. toe a zij in Curacao vertoefde aan haar schoondochter doorgegeven in wie zij talent vermoedde. Het geval Annie Kos ter werd een mysterie. Want in Enge land bleken er vier te wonen. De schrijfster werd met kennelijk ongeloof door de rechtbank aangehoord. Een brief uit Engeland, van de eerder ge noemde Annie Koster slechts profr dr C. H. Rumke de geestelijke raadsman van verd. wéét wie dit is vertoonde geen gelijkenis in handschrift. GEVALLEN IN KOREA. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen als gevolg van tydens actie in Korea opgelopen verwondingen op 17 Februari is overleden de sergeant W. F. M. van der Sraan, legernummer 220711008 uit 's-Gravenhage. VEERENAAR VIEL VAN STEIGER. Gistermorgen is bij de hervatting van de werkzaamheden aan de nieuwbouw aan de Kade te Veere de heer J. Kodde van een ongeveer 4 meter hoge steiger gevallen. De oorzaak van het ongeluk moet worden gezocht in het feit, dat de steiger door de nachtvorst zeer glad was. De heer Kodde liep een hersen schudding op en brak een pols. Hij is in het gasthuis te Middelburg opgenomen. De Postbrug over het Kanaal door Zuid-Beveland geraakte gisteren ge stremd wegens een storing in het elec- triciteitsnet van de Prov. Waterstaat. Het verkeer moest worden omgelegd. Te groot aantal woningen onderhanden. De minister van wederopbouw en volkshuisvesting heeft opnieuw de af gifte van ryksgoedkeurlngcn voor wo ningbouw opgeschort. Dit besluit geldt met ingang van 5 Maart. Een uitzon dering wordt slechts gemaakt voor 1. Woningwetwoningen, waarvoor door de centrale directie van de weder opbouw en de volkshuisvesting reeds een schriftelijke toestemming tot gun ning is gegeven. 2. Woningen, te bouwen met toe passing van de premieregeling woning bouw 1950 waarvoor reeds schriftelijk een premie is toegezegd. 3. Woningen, te financieren op basis van de wet op de materiële oorlogs schaden. Tevens zullen met ingang van 5 Maart 1951 bij het ministerie van wederop bouw en volkshuisvesting geen verzoe ken tot financiering van woningen op grond van de woningwet en de premie regeling woningbouw 1950 meer in be handeling worden genomen. Reeds enige tijd is de bouwsector be last met een zo groot aantal woningen in uitvoering, dat prijsstijging erdoor in de hand gewerkt wordt. Vandaar dat reeds eerder de afgifte van nieuwe rijksgoedkeuringen tijdelijk werd stop gezet. Dit heeft echter nog niet vol doende verlichting gegeven. Nadat per 1 Februari de bouwstop werd opgehe ven, stroomden opnieuw aanvragen om rijksgoedkeuring binnen, waarvoor de plannen inmiddels waren voorbereid. Deze aanvragen moesten worden inge willigd. Teneinde te voorkomen, dat thans het aantal in uitvoering zijnde woningen stijgt, boven hetgeen verant woord is, is de deur weer enige tijd gesloten. VRIJDAG KOMT MIDDELBURG OVER DE (NIEUWE) BRUG. Naar wij vernemen zal Vrijdag a.s. om negen uur 's ochtends, de nieuwe Sta- tionsbrug te Middelburg in gebruik wor den genomen. Deze opening zal zonder enig officieel vertoon plaats vinden. De noodbrug, zal evenwel nog niet verdwij nen maar ais reserve blijven liggen en omhoog gebracht tot 6.80 m. N.A.P. De tijden van opening van de nieuwe brug zullen voorlopig voor de scheep vaart niet worden veranderd. Na een voorbereiding van ongeveer twee jaar Is de Stichting Maatschap pelijk Werk voor het Platteland van Walcheren gestart. De voorbereidingen werden gedurende deze tyd getroffen door de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cul tureel Werk. Men is overgegaan tot het aanstellen van een maatschappelijk werkster en men verwacht in April a.s. vier en op het eind van dit jaar zes gezinsver zorgsters in dienst te hebben. Aangesteld is mej. W. J. H. Westera, die een brede scholing achter de rug heeft. Mej. Westera is jarenlang onder wijzeres geweest, waarna zij de school voor maatschappelijk werk heeft be zocht. In de bezettingstijd was zij werk zaam bij het interkerkelijk bureau in het Oosten van ons land, terwijl zij ook veel aan jeugdwerk heeft gedaan. Na de bevrijding werd zij aangesteld in Groningen, waar ze de leiding op zich nam van 30 in deze stad werkende ge zinsverzorgsters. Mej. Westera heeft haar sporen dus ruimschoots verdiend. Het ligt in de bedoeling, dat mej. Westera eerst de nodige contacten zal gaan leggen, waarbij uiteraard de nodige voorzichtigheid, waarmee ook de voor bereidingen werden getroffen, geboden is. Het leggen van 'deze contacten en het verkennen van het terrein is nodig om te komen tot een verantwoorde uit bouw van het werk der Stichting. Een probleem is het aantrekken van gezins verzorgsters in Zeeland. Gelukkig wor den er nu op de verschillende scholen in ons land zeven Zeeuwse meisjes tot gezinsverzorgster opgeleid. Zodoende wordt het mogelijk, dat men met Au gustus vier en op het eind van dit jaar zes gezinsverzorgsters in dienst hoopt te hebben. De financiële zyde. De Stichting Maatschappelijk Werk voor het Platteland van Walcheren draagt een algemeen prot. chr. karak ter. Voorzitter is ds H. Veldkamp, Geref. predikant te Middelburg, secretaris is ,nr H. v. d. Schuur, gemeente-secretaris van Koudekerke, terwijl ds L. H. W. 'Pheunissen, Herv. predikant te Aagte- kerke, penningmeester is. Overheid, Mijlpaal 1950 leverde een tekort van ruim 8 ton. Uit een prae-advies van B. en W. aan de Raad van Arnhem blijkt dat het te kort op de tentoonstelling mijlpaal 1950 die vorige zomer in 1950 werd gehouden, f 809.670.94 bedraagt. Als oorzaken van dit tekort worden genoemd een gebrek aan tijd en het feit dat de tentoonstel- BÉSg veel te onaantrekkelijk was opge zet. Van dit tekort komt f 250.000. voor rekening van de regering. De rest van het tekort zal door de gemeente Arnhem in 30 jaar worden gedekt. Export van Deense mosselen gedeeltelijk stopgezet. Op last van het Deense ministerie van Visserij is de export van Deense mosselen uit de fjorden van Oost-Jut land, stopgezet tengevolge van klachten der Engelsen over de kwaliteit. Ook slaat dit verbod op een export van mosselen naar Frankrijk, die één dezer dagen zou plaats hebben. Dit geldt Zuid-Oost Jutland (de Flensborg- Fjord). Voorlopig mogen alleen maar mos selen worden uitgevoerd, die gevist zijn in bepaalde delen van de Lionfjord. Geneesmiddel moest uit Amerika komen. Een in levensgevaar verkerende inwoner van Hengelo (Overyssel) die leed aan rythmestoornis van het hart is gered doordat het enige middel dat in dit geval baat zou kunnen brengen onmiddellijk bij een apotheek in New York werd besteld, vervolgens naar Nederland werd overgevlogen en in een ziekenhuis te Hengelo werd toegediend. Dit alles speelde zich af in een tijdsverloop van nog geen 24 uur. Dertien dagen lang had men het uiter ste geprobeerd om het leven van de 35- jarige Twenthenaar te redden, de toe stand werd echter met de dag critieker. Een collega van de behandelende ge neesheer, die juist een bezoek aan Ame rika had gebracht, herinnerde zich daar het nieuwe geneesmiddel. Direct werd contact met de K.L.M. op Schiphol op genomen en onmiddellijk zond de lucht vaartmaatschappij een telegram naar haar vertegenwoordiger in New York. Het vertrek van de K.L.M.-lijnma- chine die te New York voor de vlucht naar Amsterdam gereed stond, werd en kele ogenblikken uitgesteld, tot een snelle auto met het geneesmiddel op het vliegveld arriveerde. Intussen hadden de Twentse en de Nederlandse Bank de nodige hulp verleend bij het overmaken van de benodigde dollars en had ook de douane op Schiphol haar volle medewer king toegezegd. Direct na aankomst op Schiphol werd het waardevolle pakketje met grote haast naar Hengelo overge bracht. Tien uur na de toediening van het geneesmiddel bevond de patiënt zich reeds buiten levensgevaar. MOOI INITIATIEF. Op initiatief van het bestuur van het 9e district van de Schoolraad van de Scholen met de Bybel werd gisteravond in Goes een bijeenkomst belegd ter voorbereiding van de stichting van een Bureau voor Chr. Beroepskeuze in Zeeland. Aanwezig waren op deze bijeenkomst vertegenwoordigers van deze Schoolraad, de Goese Chr. Besturenbond, de C.B.T.B., de Chr. Middenstands bond, de Chr. Bakkersbond, terwyl ook het Chr. Werkgeversverbond was uit genodigd. Als sprekers traden op de heren. A. J. Hniszoon, gedelegeerde van de Vereniging van Chr. onderwyzers by de Commissie voor Chr. Beroepskeuze voorlichting en de heer P. Tjeerdsma, secretaris van het C.N.V. De voorzitter van deze avond, de heer H. C. van Donk, merkte in zijn ope ningswoord op, dat de zaak der beroeps keuzevoorlichting in Christelijke geest reeds lang de gemoederen bezig houdt. De heer Huiszoon wees er in zijn refe raat op dat veel te veel kinderen na het doorlopen der lagere school naar de Middelbare of de Muloscholen worden gezonden. Velen zijn daarvoor echter niet geschikt waardoor veel tijd wordt vermorst terwijl de leerlingen worden gedesillusioneerd. Bovendien komt er een teveel aan intellectuelen. Aan goed geschoolde arbeiders daarentegen be staat steeds een groot tekort. Een en quête wees uit dat 75 der leerlingen van de Rotterdamse Chr. Nijverheids scholen op de lagere school één of meer klassen had gedoubleerd. Het is meestal zo, dat de leerlingen met de grootste in telligentie naar de middelbare scholen worden gezonden, terwijl het overschot dan naar de nijverheidsscholen wordt gezonden. In de toekomst zal dat moe ten veranderen, en om het levensgeluk van de betrokkenen zelf, daar in de ad ministratieve beroepen werkloosheid dreigt, én om het bedrijfsleven, daar in verband met de P.B.O. de arbeiders hierin meer de leiding op zich zullen moeten nemen. Het zal daarom nodig zyn de leer lingen by het verlaten der lagere school te selecteren. Tot dit doel richtte het C.N.V. samen met de onderwyzers- organisaties een Iandelyke organisatie op, de Christelyko Psychologische Cen trale voor school en beroep. Deze heeft ten doel gewestelyke of plaatselyke commissies te vormen die bureaux voor Christeiyke beroepskeuze zullen hebben te vormen. Hierin zullen allen, die op enigerlei wyze bij dit probleem zijn be trokken, hebben mee te werken. GEESTELIJK ZEDELIJK PROBLEEM. De heer Tjeerdsma wees er met na druk op, dat beroepskeuze geen mate rieel of economisch vraagstuk is, waar bij het er om gaat de juiste man op de voor hem het meest geschikte plaats te brengen om daardoor het meest van hem te profiteren, maar dat het een geestelijk-zedelijk probleem is. Het gaat er om de mensen arbeidsvreugde te ver schaffen en hen een levensvulling te ge ven, waarin zij tot volle ontplooiing kun nen komen. Men moet vooral en bovenal in zijn dagelijkse arbeid zijn Schepper kunnen dienen. Vanzelfsprekend moet daarom de beroepskeuzevoorlichting in Protestants-Christelijke geest geschie den. De economische toestand dwingt ons land tot export van steeds meer en betere industriële producten. Daarvoor zyn geschoolde arbeiders nodig. Wan neer deze er niet komen heeft het geen zin nieuwe fabrieken te bouwen. VOORLOPIG WERKCOMITÉ OPGERICHT. In de op deze causerieën volgende dis cussie bleek, dat alle aanwezigen-over tuigd waren van de noodzaak om op dit terrein waakzaam te zijn. Om een aan vang met de werkzaamheden te maken werd een voorlopig werkoomité opge richt bestaande uit de heren H. C. van Donk, J. Geense, namens de Chr. Mid denstandsbond; drs J. J. Knibbe, C.B.T.B.; M. Meyboom, Chr. Besturen bond en P. J. Hoogteyling. Men wil dit werk uitstrekken over geheel Zeeland en hierin alle Protestants-Christelijke groeperingen betrekken. Het voorlopig comité zal in die zin worden uitgebreid. kerken en particulier initiatief werken hier samen, want naast de gemeente besturen en de kerken werken ook de landbouw- en de kruisverenigingen mee. De inkomsten van de Stichting wor den gevormd door een bijdrage van het Rijk, dat 25 der kosten vergoedt, terwijl de gemeenten Westkapelle en Oostkapelle uitgezonderd eveneens 25 bijdragen. Voorts heeft men inkomsten door de vergoedingen, die betaald worden, in dien hulp wordt verstrekt en tenslotte zyn er de kerken, die gezamenlijk on geveer 25 der kosten betalen. Tenslotte zij opgemerkt, dat deze Stichting alleen werkt op het platteland van Walcheren. De steden Middelburg en Vlissingen vallen geheel buiten haar bemoeienis. Nieuwe president en vice-president bij de Am-rechtbank te Middelburg. Mr C. R. F. van Roggen en mr P. van Empel. By Kon. Besluit van 27 Februari 1951 is benoemd tot president by de Arron dissementsrechtbank to Middelburg mr C. R. F. van Roggen en tot vice-presi dent mr P. van Empel. Mr Cornelis Reinier Frederik van Roggen is op 21 October 1901 te Nij megen geboren. Hij studeerde rechten en promoveerde op 20 November 1924 te Leiden. Mr van Roggen vestigde zich daarna als advocaat en procureur te Nijmegen, in September 1931 volgde zijn benoe ming tot Kantonrechter plaatsvervan ger te Eist en in Maart 1936 werd hfj in gelijke functie benoemd te Nijmegen. Op 24 Augustus 1942 werd hij be noemd tot rechter bij de Arrondisse mentsrechtbank te Rotterdam. 15 April 1948 deed mr van Roggen zyn intrede bij de Middelburgse recht bank als vice-president. Mr van Roggen is voorzitter geweest van de 8ste Kamer van het Tribunaal te Rotterdam, terwijl hij thans nog lid is van de Raad voor Rechtsherstel en plv. lid van de Afd. Effectenregistratie, Mr Peter van Empel werd te Middel burg op 18 April 1909 geboren. Hy deed doctoraal examen te Leiden en promo veerde op 28 Mei 1931. Hierna vestigde mr van Empel zich als advocaat en procureur te Middel burg. In December 1933 deed hij zijn intrede bij de rechterlijke macht en werd hij waarnemend ambtenaar van het Openbaar Ministerie van het Kan tongerecht te Middelburg. In 1938 werd mr van Empel ambtenaar van gemeld Kantongerecht. Van 1935 tot 1939 was hij secretaris van de Voogdijraad te Middelburg. Op 11 September 1942 volgde zijn be noeming tot Substituut-Officier van Justitie te Assen en op 28 Februari 1944 keerde mr van Empel weer naar Mid delburg terug in verband met zijn be noeming tot rechter bij de Middelburgse rechtbank. Mr van Empel vervult tevens de functie van Kinderrechter. BELGISCHE MINISTER BEZOCHT YERSEKE. De heer Behogne, min. van Openbare Werken in België heeft gisteren in ge zelschap van zijn kabinetschef en leden van zijn kabinet een bezoek gebracht aan Yerseke. De minister was de gast van de reders van de Belgische maat schappij „Flandria". In Yerseke werden oesterputten en kweekplaatsen voor kreeften bezichtigd. De minister had tevoren in Antwerpen de werf bezocht, waar de passagiersboot „Flandria 16" in aanbouw is. Dit schip zal 5 April a.s. te water worden gelaten en kort na Pinksteren de dienst Ant werpenVlissingen v.v. gaan onderhou den. Kringtentoonstelling 1950 leverde tekort op. Gistermiddag is in hotel „Mabesoone" te Oostburg de algemene voorjaarsver gadering gehouden van de Kring West- Zeeuwsch-Vlaanderen der Z.L.M. De voorzitter, de heer M. de Brayne, deel de mede, dat het aantal leden van 460 gestegen is tot 497 en dat de verleden jaar gehouden kringtentoonstelling een tekort van f 2300.— heelt opgeleverd. Er is echter een inogelykheid dit tekort voor een aanzienlijk deel weg te wer ken. Op deze vergadering, die druk ba- zocht was, heeft de algemeen voorzitter der Z.L.M. Ir M. A. Geuze, een inleiding gehouden over „actuele landbouwpro blemen" en daarbij de financiële moei lijkheden waarin ons land is komen té verkeren besproken. Sprekend over de uitgaven zei ir Geuze, dat men d# defensie-uitgaven had geraamd op f 850, maar prof. Romme, de kabinetsforma teur, schijnt aan f 1500 millioen te den ken. Men overweegt voorts de subsidie» op de voedselpakketten, die f200 mil lioen per jaar bedragen, in meer of min dere mate te verminderen en het tekort van de subsidies door te berekenen aan handel en consument. Door dit alles is het gevaar voor in flatie buitengewoon groot geworden, zei ir. Geuze, die vervolgens wees op ver schillende mogelijkheden, die er zyn om uit de moeilijke situatie te geraken. Met dit alles is de landbouw ien nauwste betrokken, dat blijkt alleen al uit het feit, dat de export naar Duits land stopgezet moest worden. Nadat d« heer Geuze nog enkele landbouwkwes- ties besproken had, werden door de le den „behartenswaardige" opmerkingen gemaakt, over de administratieve romp slomp, waarbij voorgesteld werd, dat de boeren een bepaald percentage als be lasting reserveren en zich er verder niet mee bemoeien. De voorzitter vond het prachtig, maar vreesde, dat er niet één lijn getrokken zal worden. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot heden avond. In de vroege ochtend op enkele plaat sen nevel of mist. Overigens geleidelijk van het Westen uit toenemende bewol king met later in de westelijke helft van het land kans op enige regen. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Zuid west. In de middag ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren of iets iager.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1