QUEUILLE GEEFT HET OP MOORD OP 80 -JARIGE BOER OPGEHELDERD Houthandel Alberts naar Middelburgs industrieterrein Zeeland heeft grote behoefte aan geestelijke gezondheidszorg PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Thans Mollet verzocht Sowjet-Unie uit Veiligheidsraad 1 DE KABINETSCRISIS Houd! dat in de gaten... 'tgaat om onze soldaten. k SNIPPER NIEUWS Het Zeeuws-Vlaamse conflict Initiatief van Hervormde Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid Uitgave i.Iiting „Zeeuwsch Dagblad" 11 ;.)fdkantoor: Goes, L. Vorststr. Ui, Tel. 2438, bij geen gehoor voor alverten ties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren l Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. TeL administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1806 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal .Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord MAANDAG 6 MAART 1961 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Sir W. F. E. Baron v. d. Feltz, Sliddelburg; Ds A. Grappen, Biezelingc; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. .Huizenga, Middelburg; J. Huiissen, Terneuzen; 11. Jansen, 51e- llskerke; Ds J. Ka reis e, Goes; J. Laport, Goes; Ds O. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 7.17 u., onder 18.27 U. Maan op 7.02 u., onder 16.48 U. Hoogwater op Dinsdag 6 Maart: Vlissingen: 0.50 u. 1.94 m., 13.22 U. 2.07 m. Terneuzen: 1.21 it. 2.14 m., 13.49 u. 2.27 m. Wemeliiinge: 2.40 u. 1.56 m., 15.07 u. 1.75 m. Zierikzee: 2.23 u. 1.31 m., 14.57 u. 1.49 m. Henri Queuille heeft Zijn poging, een nieu we Franse regering to vormen, opgege ven. Het was hem, zo als hü zei, onmogelijk overeenstemming met do verschillende par tijen te bereiken over de kleshervormlng. President Aurlol heeft nu Guy Mollet, „ecretaris-generaal van de socialistische partjj, verzocht een regering te vormen. De meeste partijen waren het er over eens, dat het bestaande stelsel van de evenredige vertegenwoordiging gewij zigd moest worden om de kansen voor de communisten en hun aanhangers te verminderen. Men werd het echter niet eens over het systeem dat er voor in de plaats zou moeten komen. De Radicalen berekenden, dat twee opeenvolgende kiesronden hun een kans zou geven op verdubbeling van hun hui dige aantal van veertig zetels. De Ka tholieke Volksrepublikeinen, die thans 145 zetels hebben, vreesden echter dat het merendeel van de lijstverbindingen bij een tweede ronde zou geschieden te hunnen koste en dat hun sterkte er door verminderd zou worden. Amerikaanse vrees: In de Prawda, het blad van de Sowjet- nissische communistische party, Is een like! verschenen, waarin verklaard ordt, dat de V.N. moeten kiezen tussen voldoen aan de eisen van de „Wereld- vredesraod", die kortelings ln Oost- Beriyn geconfereerd heeft, of het lot delen van de Volkenbond en „zichzelf ln verval te laten geraken". In ambtelijke kringen ziet men een mogelijke dreiging van de Sowjet-Unie de V.N. te zullen verlaten zo niet aan de eisen van de Wereldvredesraad wordt voldaan. Een ander geluid komt uit Lake Suc cess. Daar heelt namelijk de Ameri kaanse gedelegeerde in de commissie voor de conventionele bewapening der Ver. Naties, Frank Nash, de Sowjet- Unie in een officiële verklaring uitge daagd een internationale verificatie toe te staan van de Sowjet-verklaring als zouden de Westerse landen tweemaal zoveel troepen op de been hebben ais de Sowjet-Unie. Ais de Sowjet-Unie controle wil toe staan, zoals de V.S. dit wel wil, zal ze tenminste blijk geven van haar „vrede lievendheid". Volgens Franse politici zou een ver kiezing volgens het huidige systeem twee grote groeperingen opleveren, na melijk van Gaullisten enerzijds en com munisten anderzijds, met een aanzienlijk in sterkte verminderde tussengroep van derdemachts-partijen" alles bijeen een parlement, dat niet tot regeren in staat zou zijn. Stoffelijk overschot van overste den Ouden herkend Volgens het Franse persbureau A.F.P. is het stoffelijk overschot van Overste tien Ouden Zaterdag door soldaten van een eenheid van het Nederlandse batal Jon herkend. Het persbureau voegt er aan toe, dat het lag naby de commandopost, waar de Overste op elf Februari door een gra naat was gedood. Bij de commandopost bevonden zich eveneens de stoffelijke overschotten van elf Nederlandse soldaten, waarvan som mige in camouflagekleding, aldus A.F.P. De lijken zijn overgebracht naar de huidige Nederlandse commandopost ten Zuiden van Hoengsong. William Graham, oorlogscorrespondent van de „New York Journal of Commer ce" is bij een vliegtuigongeluk voor de Koreaanse westkust om het leven ge komen. Het vliegtuig steeg op van het Amerikaanse vliegkampschip „Prince- town" en kwam in het water terecht, raham werd opgepikt doch overleed .lor. Echtpaar verongelukt op huwelijksreis Gistermorgen is op de Rijksweg onder Heten (L.) een auto tegen een boom ge reden. In de wagen waren gezeten de heer en mevrouw S., die Zaterdag waren gehuwd. De Citroen schoot door onbe kende oorzaak plotseling van de weg, botste tegen een boom aan de linker kant van de weg en draaide vervolgens een hele slag om. Door de kracht van de botsing werd de heer S. uit de wagen geslingerd en op slag gedood. Zijn echt genote werd in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis te Roermond over gebracht. Het echtpaar was op de huwe lijksreis. De heer S. was afkomstig uit Naar- de.-i; zijn vrouw uit Den Haag. Per 15 Maart zou het echtpaar een hotel te Bussum betrekken, dat de heer S. pas had overgenomen. Het huwelijksfeest hadden zij gevierd in het nieuwe hotel. ZES JAAR GELEDEN WERD BEZUIDENHOUT VERWOEST. Zes jaar geleden, op 3 Maart 1945, werd de gemeente Den Haag getroffen door de grootste ramp in haar geschie denis: een geallieerde luchtaanval ver woestte het Bezuidenhout. 511 Hage naars verloren daarbij het leven; er gin gen 3250 woningen in vlammen op. Ter nagedachtenis van de slachtoffers van dit bombardement is Zaterdagmor gen op de algemene begraafplaats aan de Kerkhoflaan te Den Haag door bur gemeester Schokking een eenvoudig mo nument onthuld. CASSATIEBEROEP HOLDERT VERWORPEN. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft het beroep van de Amsterdammer H. Hoidert, die te Amsterdam tot 12 jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest was veroordeeld, verworpen. Prof. mr C. Romme is Zaterdagmor gen begonnen de fractievoorzitters te ontvangen voor besprekingen over de zakeiyke kanten, betrekking hebbende op de samenstelling van het Kabinet. De regeringsvoorlichtingsdienst tekent bij dit bericht aan, dat dus duidelijk ge sproken wordt over de „zakelijke kan- ten"van de samenstelling van het Ka binet en dat dit dus in tegenstelling staat tot hetgeen Zaterdagmorgen in sommige bladen en ook door de radio was medegedeeld over de keuze van de ministers. De besprekingen zijn nog niet tot af sluiting gekomen. Zaterdagmiddag had de Informateur een langdurig onderhoud met dr Drees. „A.B.-PARTIJ GEEN VOETVEEG". „De A.R.-Fartij zal zich niet laten ge bruiken als voetveeg"; wij willen wel deelnemen aan de regering, niet uit re clame-oogpunt maar uit verantwoorde lijkheid". Aldus sprak Zaterdag te Nij- verdal in een provinciale vergadering van A.R. jongeren dr J. Schouten n.a.v. een vraag over de Kabinetscrisis. MEISJE DOOR VALLENDE BOOM GEDOOD. Een meisje van 13 jaar is te Amster dam door een vallende boom getroffen. Zij overleed enkele uren later. Het on geval is te wijten aan de nalatigheid van enkele houthakkers, die in opdracht van de gemeente de boom velden, doch deze niet met touwen of takels hadden vast gezet. De organisaties en verenigingen hebben ons goed begrepen. Geen feestavond of openbare bijeenkomst zonder collecte schreven we enige dagen geleden en prompt kwamen de reacties binnen. Onderstaand lijstje van collecten op allerlei feestavonden is er getuige van, dat ons voorstel weerklank heeft ge vonden. Ook deze week verga deren er weer vele verenigingen. Dat wordt dvs ook een gode week voor onze actie! Vandaag spant de kroon de Buurtver. „Over de Seisbrug" ie Middelburg waar f37 werd bijeen gebracht op een feestavond. Dan volgt de collecte op het jaarfeest der M.V. en J.V. te Nieuwdorp, die f 14,50 opleverde, de collecte van de jaarvergadering der Geref. Man- nenver. te Wolfaartsdijk bracht ons f 12 dichter bij het doel en tenslotte waren het de Chr. Metaalbewer kers uit Arnemuiden, die voor een bedrag van f9,31 zorgden. Prach tige resultaten en een aansporing voor anderen. Na de verjaardagscollecte van vorige week hebben we nu een col lecte tijdens een huwelijk te Veere. De fam. G. zond ons niet minder dan f 13. Voorts kwam er een per soonlijke gift binnen van K. J. te M. f2,50. Een viertal kerken zon den bijdragen n.l. de Ned. Herv. Kerk te Wilhelminadorp f 15, Gerei. Kerk Zonnemaire f5, Geref. Kerk Zoutespui f5 en de Geref. Gem, Terneuzen f5. Wanneer we dit alles optellen bij de laatste verantwoor-' ding, dan is de stand f4212,60. Voor de volgende maal rekenen we weer op de medewerking van velen, die hun bijdrage storten op giro 687S7 t.n.v, Zeeuwsch Dagblad, „Actie Bouw Militaire Tehuizen Zeeland" te Goes. Na vier en en half jaar speuren Bange vrouw bracht Keesje Schreurs om het leven (Van onze correspondent). Na lang speurderswerk heeft de Ber gen op Zoomse recherche een moord op gehelderd, die daar ruim vier en een half jaar geleden is gepleegd en waar van een 80-jarig Zeeuws boertjo het slachtoffer is geworden. Deze boer, Keesje Scheurs genaamd en afkomstig uit Kwadendamme, die tijdens de bezet ting ln het St. Catharinagestieht te Bergen op Zoom was geëvacueerd, ver dween precies op zijn 80ste verjaar dag spoorloos. Dat was op 26 Augus tus 1946. Hij zou toen een uitstapje naar Goes maken maar ls daar nooit geko men. Deze vreselijke daad werd door een vrouw gepleegd. Angst was het motief. De vrouw, de weduwe G. H. is te Zierik zee, waar zij sinds enkele maanden woonde, gearresteerd. Zij legde een vol ledige bekentenis af. Met de oplossing van dit drama is een eind gekomen aan de wilde geruchten die door Bergen op Zoom gingen. Want hoe was het? Toen Keesje, die alleen nog maar een getrouwde dochter in Amerika had, en die door zijn boeren- costuum in het stadje een algemeen be kende figuur was geworden, was ver dwenen, herinnerden de mensen zich de vriendschap die tussen het slachtoffer en de Wed. G., die daar in de Lieve Vrouwenstraat had gewoond, heeft be staan. De politie kende deze geruchten, maar huiszoeking in het pand leverde niets op. Nu echter de Wed. G. naar Zierikzee was verhuisd volgde een in tensiever onderzoek. De tuin werd stukje voor stukje afgegraven tot men op de beerput stuitte. De put werd geopend en enkele ge deelten van een skelet opgegraven. r i i i i i In Emmer-Erfscheidenveen (Dr.) is een ernstig ongeval gebeurd dat aan een verloofd paar het leven heeft gekost. Een 28-jarige jongeman uit Zwartemeer en zijn verloofde zijn daar n.l. op onver klaarbare wijze te water geraakt en verdronken. De fiets van het meisje lag in het water, de fiets van haar verloof de op de berm van de weg. Zaterdag middag hebben de Prinsesjes Beatrix, Margriet en Irene een bezoek aan Cir cus Strassburger in Carré gebracht. In Le Grand Palais te Parijs zijn nieuwe snufjes op huishoudelijk gebied te zien. Een der grootste attracties is een me talen plaat die boven een magnetisch veld zweeft, grote warmte afgeeft waar door bijv. in enkele ogenblikken een ei gebakken wordt. Nog iets nieuws, nu een duikboot die in de V.S. van stapel is gelopen. Het schip draagt het num mer „K 1" en meet nauwelijks 750 ton maar het moet een machtig opspoorder van vijandelijke duikboten zijn. Bij voetbal kan de scheidsrechter nogal eens in ongenade raken. Zo ook de man die in Aix en Provence een wedstrijd moest leiden, doch die halverwege de wedstrijd de vlucht moest nemen in een dievenwagen die de politie vlug bij de hand had en waarin hij afdoende be schermd was tegen de woede van de op gewonden toeschouwers. Dat heet sport. In België zijn in de mijn te Chatelet zes mijnwerkers door mijngas om het leven gekomen. ■- Thans wordt bericht, dat ook de echtgenote van Clementis gearresteerd zou zijn. Bevin heeft Zaterdag op zijn ministerie met zijn ad viseurs gesproken. Hij ontving geen di plomatieke bezoekers. Het motief. De Wed. G., die gearresteerd en ver hoord werd, wilde eerst alies ontkennen, doch viel tenslotte door de mand. Zij had het slachtoffer tijdens de bevrij dingsfeesten leren kennen. Van hem had ze een boerencostuum met enkele kost bare gouden stukken voor een feestje in bruikleen gekregen. Later nog eens hon derd gulden om kleren en schoeisel voor hem te kopen. Ze had het geld opge maakt. Toen S. steeds dringender om teruggave van de stukken en afrekening vroeg, werd ze bang. Zij liet hem op be zoek komen 's ochtends voor hij naar Goes zou gaan en sloeg hem, toen hij in de voorkamer de schoenen het waren nieuwe schoenen van haar man paste, met een gummi knuppel in de nek waar door de oude man op slag dood was. Toen haar man, die marechaussee was (hij is enkele jaren geleden gestorven) thuis kwam wist zij hem te overreden baar te heipen. Samen hebben zij het stoffelijk overschot in de beerput laten verdwijnen. Vandaag zal de vrouw voor de Off. van Justitie te Breda worden geleid. Raadsvoorstellen Middelburg Maandag 12 Maart a.s. 's middags 2 uur vergadert de gemeenteraad van Middelburg. Aan de orde komt o.m. de verkoop van 63.800 vierk. m. grond van het Industrieterrein aan de Kleverskerkseweg. Straatverlichting in buiten wijken Het deel van het Industrieterrein, dat in optie was gegeven aan de N.V. Hout handel Alberts kon nog niet in gebruik worden genomen, omdat een belangrijk onderdeel van het terrein door de vroe gere eigenaar was verhuurd aan de N.V. Polak en Zn. Het betreft hier het ter rein van de voormalige Meelfabriek. Het nog door de N.V. Polak in gebruik zijnde terrein zal echter op 19 September 1951 moeten zijn ontruimd. Het was voor de N.V. Alberts geen gemakkelijke belis- sing om haar bedrijf te verplaatsen, doch er is thans volkomen overeenstem ming bereikt, zodat aan de raad kan worden voorgesteld 63.800 vierk. m. aan de houthandel te verkopen. Voor de ver koopsprijs f319.000zal de ge meente, zo wordt voorgesteld, een eer ste hypotheek verstrekken. Vervolgens zal aan de orde komen de vaststelling van een kernplan voor de herbouw. Verlichting. Een gedeelte van de iaagspannings- kabel in de Oude Vlissingseweg on geveer 1 km. moet worden ver nieuwd. De kosten hiervan worden ge raamd op f 15.000. WERKNEMERS STELLEN ULTIMATUM: 19 MAART! De werknemers in de Zeeuws- Vlaarase kanaalindustrie hebben beslo ten, dat, indien de directies van de vier betrokken bedrijven, de stgfselfabriek en de N.V. Walzenmolen te Sas van Gent en de Cokesfabriek en de „Ccmp. Neeriandaise" te Sluiskil, niet aan hun eisen voldoen voor 19 Maart, zij het werk vanaf die datum zullen neerleg gen. Zaterdag kwam de werknemers te Axel bijeen, waar zij in een tweetal per soneelsvergaderingen zich over de kwes tie hebben uitgesproken. De heer W. F. van Tilbeurg, voorz. van de Ned. Bedrijfsgroepen Centrale leidde deze vergaderingen. Zoals men zal weten betrof het thans nog de werk tijdenregeling waarover ontstemming heerst, want over de andere regelingen was vorig jaar al, zij het met moeite, overeenstemming bereikt. De werkge vers wensen vast te houden aan 56 uur per week voor volle continuediensten en 48 uur per week voor semi-continu- diensten, terwijl de arbeiders deze wensen te zien vastgesteld op resp. 42 en 48 uur per week in een C.A.O. In de vergadering werd o.m. het woord ge voerd door de heer J. v. d. Herik van de Chr. Bedrijfsgroepen Centrale. Na- mans de beide Belgische vakbonden werd verklaard, dat de Belgische orga nisaties bij een eventuele staking, vol komen solidair zullen zijn met de Ned. arbeiders. Zoals bekend hebben de werkgevers zich echter bereid verklaard deel te ne men aan een bijeenkomst met de ver-' tegenwoordigers der werknemers o.l.v. de voorzitter van het College van Rijks bemiddelaars. Deze bijeenkomst zal in de loop van deze week plaats vinden. B. en W. achten het gewenst, tege lijkertijd de straatverlichting te verbe teren. Er zouden 30 masten moeten worden geplaatst, maar B. en W. stellen voor om voorlopig de helft van dit aan tal masten te plaatsen, waardoor de kosten beperkt blijven tot f 2900.Het verzoek van de raad om verbetering van de verlichting van de Loskade kan nog niet worden ingewilligd, zolang nog geen nieuwe kabels zijn gelegd. De Vlissingse- singel echter krijgt 5 masten met kwik- menglichten de Langevielesingel tussen de brug en Komickerkseweg krijgt 4 masten. De totale kosten worden ge raamd op f3800. Een grotere investering vraagt ver nieuwing van een gedeelte van de trans portleiding tussen Middelburg en Oranjezon. De kosten zullen rond f25.000.belopen. Tenslotte wordt een crediet gevraagd van f3500.voor het herstel en ver bouw van de woning bij de molen aan het Vliss. Bolwerk. Wanneer de molen zal worden gerestaureerd is nog steeds niet bekend. De aanvraag om Rijkssteun is nog steeds aanhangig. Geref, Contactkoor zong Ter viering van het 5-jarig bestaan van het „Ger. Contactkoor" werd Don derdag en Vrijdag onder leiding van de directeur, de heer J. Fondse in de dehouwburg te Middelburg een tweetal uitvoeringen gegeven. Het was de eerste keer, dat dit koor een uitvoering gaf, door dit eigenlijk ouiten haar arbeidsterrein ligt, n.l., het verlenen van medewerking bij kerkdien sten, evangelisatie-avonden en het op luisteren van bijeenkomsten van diverse verenigingen. Het eerste gedeelte van het concert bestond uit een aantal liederen en oondsliederen, afgewisseld door enige liederen door het kinderkoor gezongen. Alle nummers werden a capella uitge voerd en over het algemeen goed op toonhoogte. De uitspraak was duidelijk, hetgeen zeker een eerste vereiste is voor een evangelisatiekoor. Wat meer voordracht zou aan deze merendeels eenvoudige muziek, meer glans geven en de luisteraars beter aanspreken. Na de pauze werd door het kinder koor, versterkt met enige leden van het Contactkoor, uitgevoerd het zang sprookje van Hendrika van Tusschen- oroek „De schone slaapster in het bos". Heel wat voorbereidend werk was hier- a j zeker voorafgegaan als men de keu rige aankleding van alle medespelenden zag en de goede zang van de kinderen beluisterde. De goede pianobegeleiding was in handen van de heer Bart uit Nieuwdorp. Aan het eind van de tweede uitvoe ring werden aan mevr. Koejemans, de directeur en de voorzitter geschenken aangeboden als blijk van waardering voor het vele werk dat zij aan de voor bereiding van deze uitvoeringen hebben gehad. J. K. DODELIJK ONGEVAL TE SCHIEDAM. Een 56-jarige rangeerder is Zaterdag morgen op het emplacement te Schie dam door een ongeluk onder een goe derenwagen geraakt. De getroffene is ter plaatse overleden. EERSTE STAP OP DE GOEDE WEG. In het Kerkcentrum der Ned. Herv. Gemeente to Sliddelburg was Zaterdag middag een zeer gemengd gezelschap bijeen. Er waren predikanten uit geheel Zeeland en van verscliillende kerken en er waren artsen, die voor het merendeel van Walcheren afkomstig waren. Zy waren gekomen op uitnodigng van de Herv. Stichting voor Geesteiyke Gezondheidszorg in Zeeland, een stichting, die door deze bijeenkomst voor het eerst, maar in de toekomst zeker moer van zich zal doen spreken. In deze bijeenkomst, die geleid werd door ds S. P. de Roos te 's-Heer Hen drikskinderen, sprak dr S. J. P. Derck- sen, psychiater te Amsterdam en direc teur van de Herv. Stichting voor de Geestelijke Volksgezondheid aldaar over: „De geestelijke gezondheidszorg in haar pastorale en medische aspecten". Dr Dercksen, die wees op de vaak voor komende controverse tussen artsen en predikanten, betoogde, dat ziekte veelal een gestoorde aanpassing aan de we reld betekent. Daarbij bestaat er samen hang tussen de lichamelijke en psychi sche ziekten. Spr. kwam tot de con clusie, dat het niet juist is, dat een predikant zich uitsluitend bezig houdt met het geestelijke en de arts met het lichamelijke. Zielszorg, noemde dr Dercksen een bepaalde soort van woord- verkondiging, zodat zielszorg en predi king beiden onder deze woordverkondi ging vallen. Taak voor de kerk. Dat de kerk hier een taak heeft, ziet de Herv. Kerk in. Daarom wordt in het Seminarie te Driebergen, waar de jonge predikanten verblijven voor ze beroepen kunnen worden, studie gemaakt van psychologie en psychiatrie. De kerk, zo betoogde dr Dercksen, zal zich moeten werpen op de noden van deze wereld. De overheid heeft een taak, doch de kerk een roeping. De overheid, zo meende spr., zal zich moeten beper ken tot coördineren, stimuleren en waar nodig subsidiëren van het particulier initiatief. De kerk moet waakzaam zgn, zo vervolgde spr., dat meg haar dit ter rein niet ontneemt en hg besloot met de wens: „Moge de kerk haar kansen niet onbenut laten". Discussie. Tijdens de discussie deelde dr Derck sen nog mee, dat de studie aan het Se minarie te Driebergen zeker niet vol doende is, doch dat prof. dr v. d. Berg in Amsterdam aan de theologische fa culteit psychologie en psychiatrie gaat doceren en voor deze vakken ook is be noemd tot buitengewoon hoogleraar te Utrecht. De Universiteiten te Leiden en Groningen zullen binnenkort ook deze studie aan de theologische faculteit ver binden. Voorts kwam ter sprake het ge sprek van de predikant met de zieke. Dr Dercksen zei, dat predikanten altijd de neiging hebben te veel te spreken. Zij moeten leren luisteren aan het ziekbed. Ook het probleem van het geven van catechetisch onderwijs kwam ter sprake en opgemerkt werd, dat psychologische kennis der leerlingen uitermate nuttig is, terwijl men ook het millieu van de leerlingen moet kennen, wil men iets van het doen en laten en de vragen van hen begrijpen. Teamwerk. Op een desbetreffende vraag van ds A. Eishout, Geref. predikant te Koude- kerke antwoordde de voorzitter, dat men met het probleem zit, of een cursus in Zeeland wel te verwezenlijken is. Toch wil de Herv. Stichting komen tot iets dergelijks om het gesprek tussen predikanten en artsen onderling te be vorderen. Dit is de eerste van meerdere vergaderingen, die we wensen te hou den, aldus spr., die voorts zei, dat er in iedere gemeente een team moet worden gevormd met predikanten, artsen, wijk verpleegsters, gezinsverzorgsters e.a. De inspecteur van de Volksgezond heid in Zeeland, dokter J. R. v. d. Bergh die eveneens het woord voerde, zei, dat er in Zeeland grote behoefte bestaant aan geestelijke gezondheidszorg. De in terkerkelijke opzet van dit werk, juichte spr. toe. De biecht. Tenslotte werd de biecht, zij het In andere vorm, dan in de R.K. kerk ge bruikelijk, in discussie gebracht, De vraag werd gesteld of de kerk daarin heeft voorzien. Dr Dercksen zei in ant woord hierop, dat de verantwoordelijk heid van de ambtsdragers zeer groot Is en dat bij hen geheimhouding te allen tijde moet zijn verzekerd, wanneer iemand in een persoonlijk gesprek alles wat in zijn of haar leven is voorgeval len, eerlijk opbiecht. Met auto te water verdronken en Zaterdagmorgen is aan het Prinse- hoofd te Rotterdam door tot nu toe on bekende oorzaak een auto in het water gereden, terwijl de bestuurder er nog in zat. Na ongeveer anderhalf uur kon de auto boven water worden gebracht. De bestuurder bevond zich er niet meer in, maar werd door de rivierpolitie opge- dregd. De identiteit van het slachtoffer staat nog niet vast. Wel heeft men in de auto een rijbewijs gevonden, maar het por tret lijkt weinig op het slachtoffer. Raad van Zierikzee vergaderde „KUNST EN EER" BRACHT EEN SERENADE. Wegens uitstedigheid van de bur gemeester stond de laatstgehouden raadsvergadering onder leiding van weth. Gerritsen. Alvorens werd over gegaan tot afhandeling der agenda werd het voorstel van B. en W. tot het verlenen van een garantie voor lening aan het Stedelijk Muziekkorps „Kunst en Eer" van f 10.000 door da Nutspaarbank voor de aanschaf van nieuwe instrumenten door de raad aangenomen. Uit dankbaarheid werd door „Kunst en Eer", dat in de trouw zaal stond opgesteld, de „Marche Cen- truble" gespeeld. Bij de ingekomen stukken was het jaarverslag van het Stedelijk Museum. Hieruit bleek, dat er in het afgelopen jaar 1999 betalende en 450 gratis be zoekers waren. Ged. Staten keurden het besluit van de raad, het presentie geld der raadsleden te brengen op f 3 ingaande Juni 1950, goed. De jaar wedde der wethouders werden op voorstel van Ged. Staten met 10 pet verhoogd. Overeenkomstig het advies van de Centr. Dienst zal de karrenloods bij de Westbrug niet meer worden her steld, maar zal tot nieuwbouw moe ten worden overgegaan. Van het contingent Industriewonin gen werden er 7 toegewezen voor per soneel van „Zeelandia" en 1 aan een gerepatrieerde. De Raad besloot het financieel tekort bij het Bevolkingsonderzoek, dat circa f 1560 zal bedragen, voor zijn rekening te nemen. Besloten werd aan de Chr. lagere en ulo-scholen een voorschot van f 3205,10 toe te staan. Op voorstel van de heer Simmers werd het recht van gebruik van de noodslachtplaats met f 2 ver hoogd. Aangenomen werd het voor stel van B. en W. een stuk grond in de Zuidhoek te bestemmen tot industrie terrein. De voorzitter deelde mede, dat inde volgende vergadering een voorstel kan worden verwacht tot oprichting van een Industriehal. Het voorstel tot vast stelling van een gemeenschappelij it e regeling van de B.L.O.-school werd op verzoek van de heer van den Doel aangehouden tot een volgende verg >- dering. De huurprijs van woningen in de Regenboogstraat werd vastgesteld op f 5,05 per week exclusief water leiding. Tot curator van Gemeentelijk Lyceum Mr Jhr Verspijck, die eveneens werd benoemd tot lid der commissie van toezicht op het onderwijs. Eervol ont slag werd verleend aan de heer J. G. Bakker als ambtenaar bij de Centrals Dienst wegens benoeming tot gem.- architect te Diever. Idem aan de heer Th. Arnold als waagmeester. De rondvraag leverde diverse za ken op. De heer v. d. Doel achtte een uitgaaf van f 15.000 voor het alg. ziekenhuis op dit moment ongemoti veerd. Langdurig werd stilgestaan bij de vragen en opmerkingen over de sociale dienst door de heer Linders. De heer Linders vroeg van de raad en B. en W. een toepassing van da onderhoudsplicht volgens de nieuwe richtlijnen waarop de voorzitter en weth. den Boer antwoordden, dat deze regeling sinds lang wordt toegepast. Nadat B. en W. nog machtiging ver kregen hadden tot onderhandse aan besteding van 5 duplexwoningen ging de raad in geheime zitting. Ten einde de belangen van de wieler sport ln West Zeeuws Vlaanderen be ter te kunnen behartigen ls een gewes telijk bestuur gevormd bestaande uit de heren Ed. v. Hullu, Oostburg, voor zitter; A. G. Calon, XJzendijke, secr.- penn. en vier leden. De competitiewedstrijd le klasse van de Zeeuwse Dambond tussen Nieuwdorp en Vlissingen eindigde met 137. N.C.L.B. TE WEMELDINGE VIERDE 20-JARIG BESTAAN. Vrijdagavond vierde de afd Wemel- dinge van de Ned. Chr. Landarbeiders- bond onder leiding van de voorzitter, de heer A. Dominicus, in het gebouw- der C.J.M.V. haar 20-jarig bestaan. In zijn openingswoord wees de voor zitter naar aanleiding van Ps. 127 en P» 146 op de ontvangen zegeningen Gods in de achterliggende 20 jaren, waardoor in de positie van de landarbeiders, mede door het werk van de vakorganisatie, belangrijke verbetering is gekomen. Nadat de penningmeester, de heer J. Dominicus verslag had uitgebracht (d# rekening sloot met een batig saldo van f62.30) werd op een originele manier een overzicht gegeven van de afgelopen 20 jaar. Onder de titel „Flitsen uit ver leden en heden" werden op het toneel gebracht: De oprichting in 1931, het stempeluurtje bij de penningmeester (de ellende van de werkloosheid), de be stuursvergadering van 25 Juli 1941 toen de bond en de afdeling door de maat regelen van de bezetter officieel werden opgeheven, de herleving in Nov. 1944 en de viering van het 20-jarig bestaan. Toespraken werden gehouden door de heren A. de Lange te Goes, mede-op richter van de afdeling, die een verge lijking maakte tussen 1931 en 1951, A. Veerhoek, oud-voorzitter, die menig» herinnering gaf uit de periode vóór 1941, J. Hoogerheide als vriend der Chr. vak beweging en als afgevaardigd» der Geref. kerk. Ds W. Oost, Ned. Herv. predikant en door de afgevaardigden van de afdelingen Kattendijke, Kapell» en Biezelinge. In de beide pauzen werden verver singen aangeboden. De gezellige avond werd verder ge vuld door samenzang en door een to neelstuk: „Nynke", opgevoerd door de Geref. Jeugdclub. Te Arnhem is overleden ir J. P. van Lonkhuyzen, oud-directeur van de Ne derlandse Heide Mij. DE BILT ZEGT: Vrg zonnig. Weersverwachting geldig tot van avond. Droog weer met overdrijvende bewol king in de hogere niveaux. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen als gis teren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1