VIJF PARTIJEN ACCOORD MET PROGRAM VAN PROF. ROMME. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND In de smeltkroes. Eerste steen gelegd voor oplossing van kabinetscrisis. Informateur thans bezig met onderzoek naar zetelverdeling* Zal minister Bevin aftreden? Ar, 1 SNIPPER NIEUWS1 Kamer van Koophandel voor de Zeeuwse Eilanden vergaderde* Stamselectie van groot belang bij teelt van pootaardappelen* Met de handen omhoog kwam de vijand aanwandelen* Sinister hoorngeschal bracht onhoudbare spanning. Aardappelkoelhuis van 1000 ton voor Walcheren. Uitgave Süvhting „Zeeuwsch Dagblad" II >ofdkantoor: Goes, L. Vorststr. Ui, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Gi-o 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zcn: Dykstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1805 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord ZATERDAG 8 MAART 1951 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: J ACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezellnge; Ds J. S. Hartjes, Vlisslngen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nleuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Me lis kerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Da O. Metselaar, Goes; Ds B. G, A. v, d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 7.22 u., onder 18.23 u. Maan op 6.20 u., onder 13.49 u. Hoogwater op Zondag 4 Maart: Vlissingen: 11.18 u. 1.75 m., 23.49 u. 1.78 m. Terneuzen; 11.47 u. 1.96 m., u. m. Wemelüinge: 0.07 u. 1.34 m.. 12.56 u. 1.52 m. Zierikzee: 12.41 u. 1.30 m., u. m. Wat lange jaren de kracht heeft uitgemaakt van het Christelijk organisatieleven, schijnt thans wel vaak als zijn zwakke steê bij uitstek te worden beschouwd. Wij bedoelen het zich funderen op vaste beginselen. Zocht men hierin vroeger zijn hou vast en uitgangspunt voor doortastende actie, thans wordt dat houvast dik wijls ais zelfbedrog gezien, terwijl men het beginsel eer als een verstarrend element beschouwt dan als een drijf veer voor activiteit. Wij delen deze zienwijze niet, doch moeten toegeven, dat het beginsel in het verleden vaak op zodanige wijze is gehanteerd, dat er voor deze critiek reden was. Er is daarom aanleiding om de plaats van het beginsel in allerlei organisatori sche activiteit eens opnieuw onder ce loupe te nemen. Dit is nu onlangs ge schied in een door Prof. Dr S. U. Zui dema te Rotterdam gehouden redevoe ring, die zeker onze aandacht ver dient. Prof. Zuidema waarschuwde er in zijn betoog allereerst tegen vroe gere leiders van ons Christelijk volks deel te canoniseren en al hun uitspra ken voor beginselen te houden. Nog belangrijker achten wij zijn aanspo ring om niet alles maar voor begin sel uit te maken, omdat wij zodoende het echte beginsel kwijt raken. Een bepaalde gedragslijn kan in de te genwoordige situatie volkomen juist zijn, zonder nu daarom een beginsel voor alle tijden te mogen heten. Prof. Zuidema wees in dit verband o.a. op het verbod van polygamie, dat onder de Oud-Testamentische omstandighe den niet gold. Door te spoedig van „eeuwige" be ginselen te spreken lopen wij ook ge vaar in traditionalisme te vervallen. Aan de Christelijke volksgroep is de laatste jaren nogal eens het stempel „conservatief" of zelfs „reactionair" opgedrukt. Daarom was het goed, dat Prof. Zuidema juist voor de Christe nen de naam van „vernieuwings- i. ope.ste. Het monopolie van „progressiviteit" berust zeker niet bij de socialisten. Maar dan moeten wjj er ook blijk van geven onze taak voor deze tijü te verstaan. V\7anneer dit alles vooropgesteld is, dan is het tijd aan de positieve waarde van het beginsel te herinno ren. Wij lopen dan geen gevaar meer Bijbel en beginsel te vereenzelvigen en wij hebben dan weer geleerd heel eerbiedig en voorzichtig met de Bijbel om te gaan. Wanneer wij dat echter inderdaad doen, dan zullen wij toch vaste waar heden voor alle tijden ontdekken, die een richtsnoer opleveren voor ons handelen, ook op allerlei organisato risch terrein. Dan zullen wij nooit een beginselloos opportunistisch beleid kunnen voeren, zoals het vooroorlogse regeringsbeleid is geweest, waarvan wij zoveel kwade gevolgen hebben gezien. Want Gods Woord is een licht op ons pad. Het schijnt geen meters voor ons uit, zoals Prof. Zuidema het formuleerde, maar het verlicht dan toch helder onze weg, juist daar, waar wij onze voeten moeten zetten. In de smeltkroes dat moeten vele van onze beginselen inderdaad weer. Maar in die smeltkroes gaan ze niet verloren. Het zuivere goud van het échte beginsel komt er straks weer uit te voorschijn. Prof. mr C. P. M. Romme heeft gisteren in zijn kwaliteit als infor mateur van de voorzitters, resp. waarnemend-voorzitters, van de Tweede Kamerfracties der K.V.P.. P.v.d.A., A.R., C.H.U. en V.V.D. schriftelijk mededeling ontvangen dat zij, ieder na raadpleging van hun fracties, bereid zijn, om tot de bevordering van de totstandkoming van een kabinet op de grondslag van het hun door de informateur voor gelegde ontwerp-program medewerking te verlenen, als hun door de informateur is gevraagd, indien ook de samenstelling van het kabinet hun in 's lands belang voldoende bevredigend zal voorkomen. In de kennisneming van de nadere in houd der bovengenoemde schriftelijke mededelingen, heeft de heer Romme aanleiding gevonden, gisteravond nog. 'n bespreking te bevorderen met de minis ters Drees, Lieftinck, Van den Brink en Mansholt, ter behandeling van ver schillende technische punten. Daar mi nister Van den Brink om particuliere redenen, welke liggen buiten de door de informateur te behartigen zaak, Vrij dagavond verhinderd was, heeft de heer Romme met minister Van den Brink de door hem te bespreken punten af zonderlijk behandeld. De informateur zet zijn onderzoek naar de mogelijkheid van de samenstel ling van een kabinet thans voort op de grondslag van het aanvaarde ontwerp- program. Zijn taak is nu in een volgend stadium gekomen, maar nog geenszins ten einde gebracht. Desgevraagd verklaarde de heer Rom me dat hij het verstandig zou achten een afwachtende houding aan te nemen ten opzichte van de vraag, of hij het moeilijkste deel van zijn taak thans ach ter de rug dan wel nog voor de boeg heeft. CASSATIEBEROEP VAN DE STAAT INZAKE AMBONESE MILITAIREN VERWORPEN. De Hoge Raad heeft gistermorgen in zijn uitspraak inzake het kort geding van de Ambonese ex-K.N.I.L.-militairen tegen de Staat, het cassatieberoep van de Staat verworpen. In zijn overwegingen zegt de Raad, dat de militairen inderdaad een redelijke keuze moet worden gelaten in de plaats van afvloeiing. Deze keuze is niet ab soluut, maar aan de regering is de be oordeling, of tegen deze keuze in be paalde omstandigheden overwegende bezwaren bestaan. En het is niet be wezen, dat er in dit geval géén bezwa ren bestaan tegen afvloeiing naar In donesisch gebied. Het Hof stelde, dat afvloeiing naar enig door Indonesië bezet gebied een bedreiging van de levens van betrokke nen betekende. Het ligt niet op de weg van de Hoge Raad de juistheid hiervan te toetsen. De cassatiemiddelen van de Staat worden dus hierom verworpen. MINISTER-PRESIDENT ATTLEE ONTKENT. Bevin heeft besloten af te treden als minister van Buitenlandse Zaken, zo wordt uit gewoonlijk betrouwbare bron te Londen vernomen. Zoals bekend, is in het Hoger- en La gerhuis zowel van socialistische zijde als door de oppositie op vervanging van Be vin aangedrongen. De gezondheid van Bevin iaat de laat ste tijd te wensen over. Velen achten hem lichamelijk niet in staat om de zware verantwoordelijkheid, die zijn functie meebrengt, te dragen. Bevin, die volgende week 70 jaar wordt, zal misschien als minister zon der portefeuille in de regering blijven. AFLEVERING VEEVOEDER VOORLOPIG GEHALVEERD. In verband met de sterk gestegen prijzen van geïmporteerde veevoeders heeft de regering besloten op de voeder- loewyzingen voor de veehouderij voor de maand Maart 1951 voorlopig slechts 50 procent van de hoeveelheid voeder be schikbaar te stellen. Het ligt niet in de pedoeling, de veevoedernormen voor dit aar te verlagen. 4 i 4 Ondanks bloedige gevechten, waaraan lok de Nederlandse militairen deelne- nen zijn de verbonden troepen bij loengson in Korea een achttal kilome ers opgerukt. Gisteren zijn per vlieg- .uig vier gewonde Nederlandse militai- en uit Korea in ons land aangekomen; lrie gewonden vertrekken vandaag uit lingapore. Door een hevige sneeuw- torm is in Amerika een vliegtuig neer- •;estort, waarbij van de 25 inzittenden 5 om het leven kwamen. Tegen het :inde van de zomer, wanneer de om- itandigheden het gunstigst zijn voor 'n tussische aanval op West-Europa, zul- en aan parate troepen beschikbaar zijn .3 divisies en zes brigades, zo schrijft ie New-York Times. - Wegens moedig fedrag is posthuum aan overste Den )udcn de Amerikaanse zilveren ster ■erleend. Hoewel de regering demis- ionair is zal de Tweede Kamer spoedig ,e ontwerp Kieswet behandelen opdat 'e verkiezingen van 1952 volgens de Hieromtrent was echter in regerings kringen nog niets bekend. Men verwacht geen officiële medede ling, voordat over de opvolging van Be vin een beslissing is genomen. Voor zijn opvolger zijn nog weinig aanwijzingen, al wordt de naam van Herbert Morrison genoemd. Ondertussen komt van het bureau van de Engelse minister-president Attlee, het bericht, dat er geen waar heid schuilt in het bericht, dat Bevin besloten zou hebben af te treden. Des ondanks houden de geruchten over het aftreden aan. HET EERSTE OVERLEG. Prof. Romme heeft bij de opstelling van zijn program mede kunnen bouwen op de arbeid van de eerste informateur, mr Stikker, alsook van de formateurs Drees-Van Schaik en mr Steenberghe. Met de- informatieve besprekingen, wel ke Prof, Romme gisteren met de leiders van de vijf fracties tezamen voerde, be gon zijn eigenlijke onderzoekingswerk. K.V.P., P.v.d.A. en A.R. hebben nog nadere inlichtingen gevraagd. Alleen de heren Tilanus en Oud hebben dus nog geen gebruik gemaakt van de gelegen heid tot nader contact. Prof. Romme had de fractie-leiders gevraagd hem voor zes uur te antwoor den of zij accoord konden gaan met zijn ontwerp-program. En zoals uit de aan hef van dit artikel blijkt, is dit 't geval. TWEEDE PHASE. Thans is de informateur dus op zoek naar de samenstelling van het kabinet op grond van het ontwerp-program. En dit deel van zijn taak zal zo mogelijk nog moeilijker zijn dan het eerste. Im mers er zijn nog allerlei kwesties op te lossen, die de zetelverdeling niet zullen vergemakkelijken. Uit een rede van Prof. Romme kan men de conclusie trekken, dat de kwes tie Nieuw-Guinea zal moeten worden uitgesteld tot na de verkiezingen. Bij een goede afspraak wil de A.R. hier mede wel accoord gaan. Maar dan zijn er ook nog de belastingvoorstellen, ver hoging van de productie, grotere mili taire inspanning enz. In verband hier mee en in het algemeen, zal de verde ling der zetels zeer grote, zo niet on overkomelijke bezwaren opleveren. HET ARBEIDSCONFLICT IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Overeenstemming tussen arbeiders organisaties over voorstellen. De besturen der vakorganisaties van de arbeiders, die betrokken zijn by het dreigende arbeidsconflict in de Oost- Zeeuws-Vlaamse kanaalzone, hebben overeenstemming bereikt over de voor stellen, die aan de directies der vier bij deze kwestie betrokken bedrijven zullen worden voorgelegd. Deze bedrijven zijn de Meelfabriek „Walzenmolen", de Stijfsel- en Glucose- fabriek te Sas van Gent, de Cokesfa- briek en de „Compagnie Neerlandaise de 1'Azote" te Sluiskil. Met de hoofdbesturen der arbeiders organisaties zal overlegd worden over de vraag, binnen welke termijn op deze voorstellen antwoord moet worden ver wacht. De arbeiders zullen zich over deze aangelegenheid kunnen uitspreken tijdens de 2 personeelsvergaderingen, die heden te Axel zullen worden gehouden. De directies zijn de mening toegedaan, dat wat het huidige geschil betreft, tus sen directies en werknemers geen mate riële beiangen-tegenstellingen van enige betekenis bestaan. De directies hebben overlegd met de voorzitter van het col lege van Rijksbemiddelaars en deze ver zocht onder zijn leiding een vergadering te houden van de vertegenwoordigers der 3 samenwerkende vakorganisaties. IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN OPEREREN PANTSERAUTO'S. Belgische Rijkswacht wist er één te snappen. Bij het dienst doen langs de weg tus sen De Paal én St Niklaas (B.) hebben ambtenaren van de Belgische Rijks wacht een auto aangehouden, die een vrij kleine vrachtwagen voortsleepte, welke voorzien was van 3 m.m. pant serplaten, Deze ontdekking was vol doende voor de Rijkswachters om in de voorste auto te gaan zitten en de ge hele zaak naar het bureau te transpor teren. De twee smokkelaars S. en B. uit Hulst zaten in de aangehechte wagen en probeerden de kabel te breken door de auto in éen lagere versnelling te plaatsen. Dit lukte niet maar toen de Belgische ambtenaren stopten en wil den kijken wat de heren uitvoerden, wachtten de smokkelaars de komst van de Rijkswacht niet af, maar namen de benen. Ze werden echter spoedig in een nabestaand café gevonden, de ene op zolder, de andere in een ledikant tussen 2 matrassen. De auto's behoorden toe aan een Bel gisch-Nederlands smokkelcomplot en werd voor de tweede keer gebruikt. De eerste maal, enkele dagen tevoren, wa ren in de pantserwagen 50 biggen naar België vervoerd. Overigens zal de smokkel er niet zo veel door verminderen, want in Z. Vlaanderen opereren thans nog min stens twee pantserauto's. BIDAULT GEEFT HET OP. Queuille thans aangezocht. Georges Bidault heeft zijn pogingen om een nieuwe Franse regering samen te stellen opgegeven. Hij is er niet in geslaagd een meerderheid te vinden, voornamelijk wat betreft de kwestie van de kieshervorming. Henri Queuille, radicaal minister van Binnenlandse Zaken in het demissionai re kabinet, heeft thans het verzoek ont vangen een nieuwe regering samen te stellen. Donderdagochtend heeft Schout bij Nacht C. W. Slot aan boord van de „Jacob van Heernskerck" in de haven te Nieuurediep, het commando over de zeemacht in Nederland overgenomen van Vice-Admiraal J. J. L. Wil- linge. Na de overdracht schudden dc scheidende commandant Vice-Admi raal J. J. L. Willinge en diens opvolger Schout bij Nacht C. W. Slot elkaar de hand. Opnieuw critiek op de Prov. Stoombootdiensten. Aan het begin der vergadering van de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwse Eilanden in de Korenbeurs te Goes, heette de voorzitter, de heer C. A. Kammeraad, speciaal welkom de heer Lodder te Vlissingen, vertegen woordiger der christelijke vakbeweging. Vervolgens sprak hy enige woorden ter nagedachtenis van wylen de heer J. A, Kallewaard te Coljjnsplaat, wiens in stallatie als lid der Kamer op 3 Jan. j.l, tevens zyn afscheid betekende. Staande herdacht men hem met enige ogenblikken stilte. Daarna sprak de heer Kammeraad zjjn jaarrede uit, waarvoor wij verwy- zen naar pagina 3. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur der Kamer bij de Ned. Spoor wegen aangedrongen heeft bij de In voering van de zomerdienst trein 378 D.E., aankomst Vlissingen 18.17, te Ka- pelle-Biezelinge te doen stoppen voor het opnemen van arbeiders in de fruit- Ir H. J. Brust sprak voor deelnemers aan N.A.K.-keuringen te Goes. Voor de deelnemers aan de keuringen had de Keuringsdienst Zeeland van de N.A.K., gistermiddag in de „Prins van Oranje" te Goes een bijeenkomst be legd waarop ir H. J. Brust, hoofd van de afdeling Aardappelen van de N.A.K. te Wageningen, sprak over de stam selectie bij pootaardappelen. De voorzitter, de heer J. A. Stols, wees er in zijn openingswoord op, dat er in Zeeland nog veel te doen is op het terrein van de stamselectie. Eerst telde men in Zeeland 180 stamselec- teurs, nu zijn er nog 115. Voor de oogst 1951, aldus deelde de heer Stols mede, zijn 1655 H.A. wintergranen opgegeven voor de keuring. Opvallend is in dit verband de grote verschuiving van het tarweras Alba naar het ras Minister. Ir Brust wees in zijn causerie op het grote belang van de stamselectie. In 1954 zal alle pootgoed dat in de A-kiasse wordt afgeleverd, afkomstig moeten zijn van E- of van S-pootgoed. Voor ver schillende rassen zal dit reeds in 1953 DE OVERVAL OP DE NEDERLANDERS IN KOREA. De le luitenant W. Dussei schrjjft uit Korea: Voor de derde keer ben ik de weg van Wonjoe naar Sjoengjoe langs gekomen. Voor de derde keer in iets meer dan een maand tjjd. Er was weinig verschil tussen toen en nu. De ver nielingen waren nog wat groter, er waren nog minder burgers en nog meer puinhopen. Ik was alleen dit keer, want ik heb de troep niet kunnen bereiken, toen ik van een opdracht in Tokio op het vliegveld bij Wonjoe landde. De nacht heb ik op het vliegveld gezeten. Het artiilerlegedreun was niet van de lucht en ik kon slechts hopen, dat het mocht baten voor de troepen vóór. Maar ge weet het: het heeft maar weinig gebaat. De aanvallers zijn geko men ondanks tanks, ondanks aitillerie, ondanks de moordende bombardemen ten, die de gehele dag hebben geduurd. Het is onbegrijpelijk, waar de vijand vandaan is gekomen, maar hy is geko men. Met de handen omhoog kwamen de mannen in het wit en in het groen in het avondlijk duister op onze. stel lingen af. „Rok" riepen ze, „Rok troops, all okaye" (Republic of Korea, schr.). En zo, omdat nog geen vijand verwacht werd, konden de eersten tot op enkele meters afstand komen alvorens hun aanval te beginnen. Zij smeten met handgranaten, de achter hen komenden begonnen te vuren met handwapens, mortieren kwamen in actie. En zo be gon het gevecht, dat overste Den Ouden, ds Timens en anderen het loven zou kosten. Er was des morgens al een aanval ge weest van een kleine groep vijandelijke lieuwe wet zullen kunnen plaats vinden, troepen, maar blijkbaar is dit een voor post geweest van de hoofdmacht die de grote aanval des avonds begon, waar bij wederom gebruik werd gemaakt van de reeds bekende hoornsignalen, die een ieder met een soort panische angst moe ten vervullen. Wat er van dit sinistere geschal uitgaat, niemand kan het zeg gen, maar zeker is, dat het geluid van deze hoorntjes een spanning teweeg brengt, die niet te beschrijven is. Tot ongeveer elf uur in de avond van .Maandag de 12e Februari duurden de gevechten. Onze mannen hebben ge vochten als leeuwen, zjj hielden wat zy konden, maar zij moesten tenslotte wij ken voor de overweldigende meerder heid van Chinezen en Noord-Koreanen, die van alle kanten binnen de stellingen slopen. Nimmer hebben wij zoiets meege maakt; nimmej' hebben wij de veelal fantastische verhalen willen geloven, die anderen ons wel eens ophingen, nim mer ook waagde een vijandelijke eenheid 't om ons detachement aan te vallen om dat 't de naam had één der beste te zijn. Na de aanval moest men terugtrek ken met achterlating van vrijwel alles. „WONJOE MOET BEHOUDEN BLIJVEN". En weer ging men de weg terug; de weg, die men een maand geleden ook is gëgaan: van Hoengsong naar Wonjoe. Dodelijk vermoeid kwamen de eerste mannen des nachts om ongeveer drie uur aan bij het vliegveld Wonjoe. De gehele nacht door is het blijven stromen en tegen de morgen was een groot ge deelte van het detachement weer bijeen. Maar er kon niet gerust worden. De orders luidden„Wonjoe moet behouden blijven". En zo zijn onze vrijwilligers, waarvan velen niets meer bezitten dan hun wa pen en wat ze aan hebben, weer in de stellingen gegaan, ter verdediging van Wonjoe en omgeving. KOKS EN SCHRIJVERS IN DE STELLINGEN. Ook koks en schrijvers zitten thans in de stellingen. Het keukenmateriaal Is afgevoerd, men leeft weer van rations, die door de lucht worden aangevoerd. Schier onmogelijk lijkt de taak van onze nieuwe commandant, majoor W. Eekhout, om dit bataljon, dat reeds be neden de sterkte uit Nederland vertrok en dat nu zulke gevoelige klappen heeft gekregen, te leiden. Reeds weken lang zijn onze mannen in de weer, waarbij vooral de laatste dagen bijna het onmogelijke van hen werd geëist. Geslagen is het bataljon, maar niet verslagen. Nederland ,de allerbesten van uw zo nen vechten hier tegen wat ook bij u vandaag of morgen voor de deur kan staan. Zij vallen hier ver van huis en in een vreemd land, dat lijdt als wel licht geen ander land in een oorlog heeft geleden. Hier geven de besten onzer hun leven, opdat de wereld wakker worde. Geve God, dat het niet tevergeefs zij. gelden. Om raszuiverheid en uniformi teit te verkrijgen zullen alle stamselec- ties aan een typekeuring moeten wor den onderworpen. Uit een proef die de N.A.K. op een stamselectieveld in de Noord-Oost Pol der nam, bleek dat van type 2 de meeste aardappelen van de maat 35/45 werden geteeld terwijl de betere typen 3 en 4 een hogere opbrengst in de grotere ma ten opleverden. Uit deze proef bleek duidelijk de grote waarde van stammen- velden, zo zei ir Brust. Goede typekeu ringen op de bedrijven brengen echter grote moeilijkheden met zich. Verschi- lende gewassen verlopen snel, wat hun type betreft. De heer S. K. Phaff, districtsleider van de Plantenziektenkundige Dienst wees hierna nog op het gevaar van de aardappelmoeheid. Hij drong er daarbij op aan zoveel mogelijk mee te werken bij de bestrijding ervan en slechts eens in de drie jaar op hetzelfde stuk land aardappelen te telen. Tenslotte werden nog een tweetal films gedraaid. In een gistermiddag gehouden bijeen komst in de Bogardzaal o.l.v. de voor zitter van de Coöp. „Eiland Walcheren", de heer A. W. Cevaal, is besloten tot oprichting van de Coöp. Vereniging „Koelhuis Eiland Walcheren", die een aardappelkoelhuis zal laten houwen met een capaciteit van 1000 ton. Onderhan delingen zjjn gaande om het gebouw op het Industrieterrein aan de Klevers- kerkseweg te Middelburg te plaatsen. De directeur der Coöp, „Eiland Wal cheren", de heer H. J. Ikkink, zei in een toelichting op de plannen, dat de bewaarkosten 1(4 cent zullen bedragen. Dit betekent, dat de bewaring in het koelhuis niet duurder is dan het be waren in kuilen, zoals dit thans ge schiedt. Voordelen zijn, dat men ten allen tijde bij de aardappelen kan, dat bevriezing uitgesloten is en dat de kwa liteit beter blijft. Hij deelde voorts me de, dat een totale opgaaf van 1000 ton is binnengekomen, waardoor een be hoorlijk koelhuis gebouwd kan worden. Volgens de heer Ikkink is het de be doeling, dat er boxen komen, die ieder 18 ton aardappelen kunnen bevatten. Het was volgens spr. noodzakelijk, dat er een aparte coöperatie wordt opge richt. De bouwkosten zijn becijferd op f100 per ton. Ter financiering van het geheel zullen aandelen worden uitge geven. Vastgesteld werd dat 1 aandeel recht zal geven op een ruimte van zes vierkante meter. Een aandeel zal een waarde hebben van f 1000, waarvan mi nimaal 40 proeent moet worden gestort. Dit percentage is vereist, omdat de Grondkapitaalbank anders geen lening zal verstrekken. Nadat een en ander uitvoerig was besproken, werd het be sluit genomen om het koelhuis te stich ten, waarna de statuten werden vast gesteld. Er werd een voorlopig bestuur gekozen, waarin werden gekozen de heren B. C. Janse, Arnemuiden, W. K. Nieuwenhuyzen, Oostkapelie, J. Mal- jaars Jzn, Kleverskerke, W. A. Kloet, bedrijven en dat een adres aan de N.V. P.Z.E.M. ls gericht inzake de verkoop rechtstreeks aan particulieren van elec- trische verbruikstoestellen. De lieer Roose sprak er zijn verba zing over uit, dat de P.Z.E.M. kans zag over dit onderwerp een lijvig boekwerk te doen verschijnen. De voorzitter deel de mede, dat over deze principe-kwestie In de zomerzlttlng der Prov. Staten een nadere beslissing zal worden geno men en dat binnenkort met de direc teur der P.Z.E.M. een onderhoud zal plaats vinden. Voorts is door het bestuur, in samen werking met de Kamer te Terneuzent een adres gericht tot de Raad voor Eco nomische Aangelegenheden uit de mi nisterraad met betrekking tot de pré caire toestand bij de veerdienst Vlis singenBreskens. Verzocht is een com missie van onderzoek te benoemen om op korte termijn de moeilijkheden te bezien. Van de N. S. was een schrijven ont vangen over de exploitatie van de spoorweg MechelenTerneuzen. Deze brief was ter verdere behandeling aan de Terneuzense Kamer doorgezonden. De heer Ing. Arte Smit had bericht, dat hij zich genoodzaakt zag wegens voortdurend verblijf in het buitenland te bedanken. De voorzitter dankte hem voor zijn werk in de Kamer sinds 1945. In zijn plaats werd gekozen de heer J. W. Hupkes, directeur der N.V. Kon. zijn zetel in de Kamer te beschikking Mij. „De Schelde" te Vlissingen. Tot opvolger van wijlen de heer Kal lewaard werd gekozen als vertegen woordiger der transportbedrijven de heer M. D. A. Geuze te Scherpenlsse. Daarna werd opnieuw vastgesteld een legesverordening voor de Kamer en een reglement van orde. DE BEGROTING. De behandeling van de begroting voor 1951 leverde enige discussie op. Jhr Mr T. A. J. W. Schorer vroeg, of, nu ge bleken is, dat de Kamer in Terneuzen geen subsidie aan het E.T.I. en de Zeeuwse Tentoonstelling in 1953 wil verlenen, de reeds aangegane verplich tingen in dit opzicht na de scheiding der Kamers alleen voor rekening van de Zeeuwse Kamer blijven. De voorzitter verklaarde, dat hij contact had opge nomen met zijn collega van de Kamer voor Zeeuwsch-Vlaanderen, doch dat de Kamer zelf toch besloot geen subsidie te verlenen en niet aan het garantie fonds der tentoonstelling deel te nemen. De heer L. J. van 't Westcnde wenste een uitspraak van de Kamer, dat de aangegane verplichtingen vóór de schel ding nu door beide Kamers gedragen dienen te worden. De heer Kammeraad wilde dit liever niet en stelde voor als nog te trachten de zaak ln der minne te schikken. (Zie vervolg pag. 2 kolom 5) NED. ARCHITECTEN NAAR MIDDELBURG. Op 24, 25 en 26 Mei a.s. zullen tal van Nederlandse architecten naar Mid delburg komen om de voorjaarsverga dering van de Bond van Nederlandse Architecten bij te wonen. Donderdagmiddag 24 Mei zullen de deelnemers worden ontvangen door het Kringbestuur in het Schuttershof, waar na om 5 uur in de Statenzaal een offi ciële ontvangst zal plaats vinden door de Commissaris der Koningin jhr mr A. F. C. de Casembroot. Hierna volgt de bezichtiging van de Nieuwe- en Koorkerk o.l.v. de architect ir A. Rot huizen. Des avonds wordt in het Schutters hof een gezellige avond aangeboden. Op 25 Mei wordt een algemene vergadering gehouden in de morgenuren. Na de lunch vindt de ontvangst ten stadhuize plaats door het gemeentebestuur van Middelburg, waarna de architecten ir A. v. d. Steur en M. J. J. van Beveren de gasten zullen rondleiden. Zaterdag 26 Mei wordt een tocht door Zeeuwsch- Vlaanderen gemaakt. Dc „Mecklenburg" naar Vlissingen. Naar wy vernemen zal de „Mecklen burg" van de Stoomvaartmaatschappij Zeeland", die momenteel de dienst Hoek van HollandHarwich onder houdt, op 9 Maart a.s. naar Vlissingen komen om te worden gerepareerd. Nieuwland en H. J. Volkers te Veere. punt. DE BILT ZEGT: Koud. Veranderlijke bewolking met nu en dan opklaringen en hier en daar enkele lichte sneeuwbuien. Meest matige Oos telijke wind. Overdag temperaturen van slechts enkele graden boven het vries-

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1