Plaatsvervangers van de Grote Vier komen Maandag bijeen* PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Weinig hoop op gunstig resultaat. Prof. Romme legde onfwerp- program op tafel. W aiciierse Gemeentebesturen hebben bezwaren tegen Streekplan k SNIPPER NIEUWSk W Amerikaanse vakverenigin gen contra regeringspolitiek. Chr* Oratoriumvereniging te Goes bracht Mattheüs Passion* Ned* Herv* Kerk te Zoutelande kan trots zijn op nieuw orgel* Gedenksteen onthuld voor de „Moriakerk" te Westkapelle* Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" 11 Mfdkantoor: Goes, L. Vorststr. Ui, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertentie» 2970, voor redactie 2435. Gio 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Te), redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1604 Abonnementsprijs f 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m-m. Rubriek Kabouter» 10 et per woord VRIJDAG X MAART 1861 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Hulzenga, Middelburg; J. Hugsseu, Terneuzen; H. Jansen, Me- Uskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds O. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. y, d. Wiel, Tholen; K. Zulilema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 7.24 u., onder 18.22 u. Maan op 5.43 u., onder 12.22 u. Hoogwaterop Zaterdag 3 Maart: Vlissingen: 9.40 u. 1.53 m., 22.30 u. 1.58 m. Terneuzen: 10.08 u 1.74 m., 23.00 u. 1.79 m. Wemeldinge; 11.08 u. 1.37 m., u. m. Zierikzee: 10.54 u. 1.18 m., 23.48 u. 1.18 m. MOSKOU ANTWOORDT DE WESTELIJKEN. De plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika, Engeland, Frankrijk en de Sowjet-Unle zullen ter voorbereiding van een vler- mogendhedeneonferentle der ministers Maandag 5 Maart te Fargs bijeenko men, aldus heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken Don derdagavond meegedeeld. Dat dit niet eerder bekend werd, vond zgn oorzaak in het feit, dat de Sow jet-Unle eerst gisteren gunstig antwoordde op het voorstel van de drie Wes terse landen om op 5 Maart de plaatsvervangers der ministers de hangende problemen te laten uitzoeken, waarna de vier ministers van Buitenlandse Za ken er oplossingen voor moeten zien to vinden. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, werd het besluit tot het bijeenroepen van de conferentie geno men na overleg tussen de drie Weste lijke regeringen, toen de Sowjet-nota ontvangen was. Wat in de Russische nota staat ver meld, is nog niet bekend, maar naar vernomen wordt, zou de Sowjet-Unie in haar antwoord niet verzocht heb ben de problemen van het Verre Oosten te bespreken. De kwestie-Duitsland is het voornaamste punt van bespreking, althans voor Rusland, want de andere mogendheden willen de verhouding Oost-West zo ruim mogelijk onder het oog zien. Overigens moet men er niet van staan kijken wanneer de plaats vervangers onenigheid krijgen over het samenstellen van de agenda voor de vier ministers. Als de partijen bij voor baat „neen" zeggen op een bepaald voorstel is het zeker, dat men niet zal slagen. De thans overhandigde Russi sche verklaring spreekt al in deze geest, •zant de Sowjet-Unie handhaaft haar erklaring, dat de Westelijke mogend- eden de overeenkomst van Potsdam .'léven wijst opdracht tot Kabinets formatie van de hand. De demissionnaire Franse eerste mi nister, Rene Pléven, heeft gisteren na een onderhoud met president Auriol ver klaard, een opdracht, waarbij hij zou moeten pogen een nieuwe Franse rege ring samen te stellen, van de hand te hebben gewezen. Georges Bidault, leider van de partij der volksrepublikeinen (M.R.P.) is daarna aangewezen als kabinetsforma teur, maar hem wordt weinig kans ge geven. hebben geschonden door West-Duits land te willen herbewapenen. De woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken deelde nog mede, dat de Sowjet-nota niet op een werkelijke wijziging in de houding van Moskou duidt, die de hoop zou kunnen aanwakkeren op een gun stig resultaat van een bijeenkomst der vier ministers. Intussen heeft de Sowjet-Unie reeds een delegatie van 17 man voor de con ferentie benoemd en is de Amerikaanse delegatie klaar voor vertrek naar Parijs. „Prof. C. P. M. Romme heeft gisteren om 12.00 uur de wnd. fractievoorzitter van de K.V.P., magister dr J. G. Stok man, de wnd. fractievoorzitter van de fractievoorzitter van de P. v. d. A., mr J. A. W. Burger, de fractievoorzitter van de C.H.U., de heer H. W. Tilanus, van de A.R. dr J. Schouten en van de V.V.D., mr P. J. Oud, ontvangen. Hiermede is de heer Romme begonnen met zijn eigenlijk onderzoek naar de mogelijkheden van het tot stand komen van een Kabinet. Mede dank zij de ar beid van de hem voorafgegane infor mateur, mr D. U. Stikker en de forma teurs dr W. Drees, mr J. R. H. van Schaik en mr M. P. L. Steenberghe, was prof. Romme in staat, in de besprekin gen van gisteren aan de fractieleiders een ontwerp-program tér hand te stel len, waaromtrent hij, na eventuele na dere besprekingen met ieder hunner, hun oordeel heeft gevraagd". Nadien hebben de heren Stokman, Burger en Schouten Prof. Romme be zocht om nadere inlichtingen te ver krijgen. VEEL TE CENTRALISTISCH OPGEZET. In de vergadering van de Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen op Walcheren, die gistermiddag o.l.v. bur gemeester J. E. Dregmans van Koude- lterke en Biggekerke werd gehouden, is o.m. het Ontwerp Streekplan Walcheren aan de orde gekomen. De aanvankelijke indruk der aanwezigen was, dat uit dit ontwerp to veel een centralistische geest spreekt en dat door de talrijke voorschriften veel te weinig armslag zal overblijven voor de gemeenten, zo dat er geen of zo goed als geen moge lijkheden zullen bestaan voor de ontwik keling van plaatselijke initiatieven. Voorts was de vergadering van me ning, dat het onjuist is uit te gaan, zo als in de toelichting op het ontwerp geschiedt, van bepaalde ontwikkelingen. Niemand kan in de toekomst zien en ernstiger is, dat men de gedachten om trent die ontwikkeling in een plan vast legt. Men is dan voor de toekomst ge bonden en het gevolg zal zijn een be treurenswaardige verstarring. Besloten werd de besturen der Wal- cherse gemeenten uit te nodigen voor een vergadering, waarin over het ont werp breedvoerig van gedachten zal worden gewisseld, op 3 April a.s. in het Verenigingslokaal te St Laurens. Men wil trachten in die vergadering tot be paalde conclusies over de algemene lijn van het ontwerp te komen. FRIJZENCOMMISSIES. Voorts gaven in de vergadering van gisteren twee ambtenaren van het mi- DE HEER P. DE KAM SECRETARIS ST. v. d. LAND BOUW IN ZEELAND. Tot secretaris van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland is benoemd de heer F. de Kam te Grgpskerke, die als zodanig Ir D. J. Dorst opvolgt. Zoals bekend is deze benoemd tot Frovinclaal Voedseieommissaris. De heer De Kam is geboren in 1914, volgde in Middelburg de H.B.S. en werd in 1936 assistent-secretaris van de Zeeuwse C.B.T.B., om van 1939 tot 1941 als secretaris van deze organisatie op te treden. Nadien was hij penningmees ter van de Federatieve Tuinbouworga nisatie en leidde hij samen met zijn broer, de heer Adr. de Kam een Land- bouwboekhoudbureau. Dit duurde tot 1944 toen hij belast werd met de vor ming van een bataljon oorlogsvrijwilli gers in Zeeland. Met dit bataljon diende Hij in Frankrijk, Duitsland, België en Nederland, eerst als luitenant daarna als res.-kapitein. Van 1945 tot 1948 verbleef de heer De Kam in Indonesië, waar hij benoemd werd tot res.-majoor, om in 1947 voorgedragen te worden voor benoeming tot res.-luit.-kolonel. Na zijn repatriëring en demobilisatie werd hij in 1949 secretaris van de Provinciale Commissie Zeeland van het Instituut „Steun Wettig Gezag", nisterie van Economische Zaken inlich tingen over de oprichting en de taak van prijzencommissies. De bedoeling is, dat, nu sedert September j.l. de prijzen voor roerende goederen vrij zijn, in iede re gemeente een prijzencommissie wordt ingesteld. Aangezien in Zeeland over het algemeen weinig economische de licten voorkomen, werd het niet nood zakelijk geoordeeld in iedere gemeente zo'n commissie op te richten. Aan in stelling van een commissie voor meer dan één gemeente werd de voorkeur gegeven. Zo'n commissie kan niet verbaliserend optreden, doch slechts regelend. Zij zal op grond van ontvangen klachten, con tact opnemen met leveranciers of am bachtslieden en trachten de kwesties in der minne op te lossen. In de volgende vergadering zullen de adviezen der ge meentebesturen ter sprake komen en zal een naderer regeling worden ge troffen. Tenslotte werd gesproken over de toelatingsdatum der leerlingen voor de lagere scholen. Wat dit betreft blijkt er in verschillende gemeenten al enige beweging te zijn. Reeds zijn hier en daar contacten gelegd tussen gemeente en schoolbesturen om tot één datum, n.l. 1 September, te komen. Sommige schoolbesturen staan er nog wat weife lend tegenover, doch verwacht mag worden, dat binnen afzienbare tijd alle Walcherse schoolkinderen op 1 Septem ber weer voor het eerst in het school jaar de lokalen zullen binnenstappen. i i Truman heeft het Congres gevraagd om 1454 millioen dollar extra voor uit breiding van de productie, de defensie en de burgerlijke verdediging. Mo menteel is de Nederlandse afgevaardig de, de heer D. J. von Balluseck, voor zitter van de Veiligheidsraad. In Syd ney hebben 6000 havenarbeiders het werk neergelegd als protest tegen het feit, dat een secretaris van hun vak vereniging wegens belediging voor één jaar in het gevang komt. Gisteren is de Nederlandse Wereldomroep begonnen met uitzendingen (25, 31 en 49 meter) in het Frans bestemd voor de landen achter het ijzeren gordijn. De kwes tie met de valse Vermeers of echte Van Meegerens is nog niet afgedaan. Inte gendeel van verschillende kanten komen weer tegenstrijdige verklaringen en het is mogelijk, dat er nog weer een recht zitting van komt. De „Willem Ruys", die met 1000 passagiers uit Indonesië komt, heeft vertraging gehad door een dikke mist en wordt vandaag om 11.30 uur te Rotterdam verwacht. Te Utrecht zijn vier gevangenen uit het Huis van Bewaring ontsnapt en te Norg is een gedetineerde de strafgestichten ontvlucht in een nieuwe dienstauto, die in de garage stond. Gistermorgen heeft vice-admiraal J. J. L. Willinge te Den Helder het commando van de „Ja cob van Heemskerck" overgedragen aan de schout bjj nacht C, W. Slot. De „American United Labour Policy Committee", een orgaan waarin de „American Federation of Labour", de „Congress of Industrial Organisations" en de meeste spoorwegvakverenigingen vertegenwoordigd zijn, heeft zijn leden opdracht gegeven volledig te breken met het regeringsprogram voor econo mische controle en zich terug te trekkën uit alle organen van de mobilisatie voor de defensie. In een verklaring zegt de commissie zich volledig bewust te zijn van de ernst van deze stap „doch wij zijn tot de conclusie gekomen, dat ons geen andere weg open staat om het Amerikaanse volk duidelijk te tonen hóe groot het onrecht is, dat het volk aange daan wordt". De veertien vakverenigingsleiders, die de commissie vormen, hebben boven staande verklaring uitgegeven naar aanleiding van het feit, dat de directeur voor economische stabilisatie, Eric Johnston, er niet in geslaagd is de loon stop te verzachten. Naar men zegt wenst de commissie ook haar ontevre denheid te tonen over de gehele organi satie der mobilisatie. Prof. Piccard wil weer naar de zeebodem. Professor Piccard, bekend door zijn stratosfeertochten en diepzee-onderzoe kingen, is naar Toulon vertrokken, waar hij in de marinewerkplaats met inge nieurs van de Franse vloot zal werken aan de constructie van de drijver van de stalen kogel, waarmede hij twee jaar geleden in de nabijheid van Dakar te zamen met professor Cosyns proeven heeft genomen. Zoals men zich zal her inneren, moesten de afdalingen onder de zeespiegel toen echter worden stopge zet, omdat de drijver, die de-stalen kogel weer naar de zeeoppervlakte moesjt brengen, niet aan de verwachtingen voldeed. Verwacht wordt, dat professor Pic card en professor Cosyns nog voor'het einde van dit jaar opnieuw met de sta len kogel naar de bodem van de zee zullen afdalen. OP 2 APRIL VERLAAT DE LAATSTE NEDERLANDSE SOLDAAT INDONESIË. Majoor Mochtar Lubis, woordvoerder van het Indonesische ministerie van defensie, heeft medegedeeld, dat volgens schema op 2 April de laatste Nederland se soldaat Indonesië zal verlaten en er slechts een Nederlandse militaire mis sie van 2000 man zal blijven. Op 2 Maart zullen volgens schema 900 Neder landse militairen en Ambonnezen met tijdelijke K.L.-status met de „Roma" uit Priok vertrekken. Op 20 Maart vertrek ken 850 man met de „Castel Bianco", op 26 Maart 500 met de „Dorsetshire", op 2 April 1642 met de „New Australia" en voorts 1000 met de „Showburn" uit Soerabaja. Met alle schepen vertrekken Nederlandse militairen en Ambonnezen met tijdelijke K.L.-status. Na 2 April zullen volgens schema 11.500 Ambon nezen nog op afvloeiing wachten, aldus majoor Lubis. Engelse Hogerhuisleden vragen ontslag van Bevin. Lord Templewood, heeft in het Ho gerhuis gepleit voor het aanstellen van een andere minister van Buitenlandse Zaken. „Het is ongelukkig, dat wij juist in deze critieke tijd een minister hebben, die ziekelijk is", aldus Lord Temple wood. Enkele andere Hogerhuisleden, waaronder 2 socialisten, vonden ook dat Bevin heen moet gaan. In de Burgerzaal van het Koninklijk Paleis te Amsterdam heeft H.M. Koningin Juliana aan een groot aantal Nederlanders onderscheidingen uitgereikt als erkenning voor'daden, die zij in moeilijke jaren aan land en volk hebben bewezen. Op de linkse foto geeft de Koningin aan Mevr. B. J. Fick—Gemmeke de Ridderslag. Op de foto rechts ontvangt deze vrouw, de eerste na H.K.H. Prinses Wilhelmina, die deze onderscheiding kreeg, de ridderslag van de Prinses. BEETHOVENCONCERT TE MIDDELBURG. Dat Beethovens muziek nog altijd in staat is de teerste snaren der mense lijke ziel tot ontroering te brengen, is Donderdagavond gebleken tijdens het concert dat de Vereniging voor Instru mentale Muziek te Middelburg gaf. Het moet voor de dirigent, de heer Joh. H. Caro, werkelijk een genoegen geweest zijn de medewerkende musici op zijn eigen rustige en uiterst correcte wijze te laten spelen, zoals hij Beetho vens muziek ten gehore gebracht wilde hebben. Want vanaf de eerste maten van de Ouverture uit het ballet „Die Geschöpfe des Prometheus", was het voelbaar dat het orkest zich met volle dige overgave aan de vertolking van deze melodieuze muziek zou geven. De 2e symphonie in D, componeerde Beet hoven in de tijd voordat hij zich eigen lijk goed bewust was van het naderend onheil dat het verlies van zijn gehoor hem brengen zou. Speciaal kwam dit tot uiting In het zangerige larghetto, dat een mengeling van vredig geluk en intieme blijdschap afstraalt. Behoudens enkele zeer kleine onzuiverheden gaf het orkest hiervan een prachtige weer gave. Als solist werkte aan het concert mede de violist Theo Olof, die het be roemde Vioolconcert van Beethoven ver tolkte op een wijze welke op alle aan wezigen een diepe indruk maakte. Op welk een meesterlijke wijze spéélde hij b.v. de cadens in het eerste gedeelte en hoe ontroerde zijn gevoelvolle vertol king van het langzame middendeel van het concert. De begeleidende taak van het orkest werd op keurjge wijze uit gevoerd hetgeen naast de strijkers van de Instrumentale zeker ook te danken is aan de medewerkende musici van de Arnhemse Orkestvereniging. Solist, di rigent en orkest kregen een verdiende ovatie. K. Diegenen die de Mattheüs Passion van de onvergetelijke Joh. Seb. Baeh gaan uitvoeren, nemen een niet te onderschatten verantwoording op zich. Im mers in de eerste plaats zijn de veie technische moeilijkheden van het werk van dien aard, dat een juiste uitvoering door een niet-beroeps-ensemble prac- tisch tot de onmogelijkheden behoort, en in de tweede plaats dient ieder mede werker er van overtuigd te zijn, hier eenzelfde plaats in te nemen als de pre dikant in de kerkdienst, n.l. het Evangelie te brengen en de toehoorders t* wijzen naar het waarachtige geloof in Jezus Christus en het verkondigen van Zijn lijden en sterven, door onze schuld, tot boetedoening voor onze zonden. Ook technische voorwaarden om tot een werkelijke Bach-uitvoering te gera ken moeten volkomen onder het oog worden gezien en het is een zeer lof waardig streven geweest om, bij de gis teravond in de Grote Kerk te Goes ge geven uitvoering van de Mattheüs Pas sion door de Chr. Oratoriumvereniging „Willem 't Hooft" onder leiding van de heer Adr. Kousemaker, een apart orgel te laten plaatsen, teneinde de Bach-stijl het dichst te benaderen, maardit orgel voldeed helaas niet aan de gestel de eisen. Wij kunnen moeilijk aannemen, dat bij een Bach-stijl-orgel de volkomen „zinken" pijp gebruikt kan of mag wor den. En wat te denken van een piano, met behulp van punaises omgebouwd tot een clavecimbel? Was dit nu werkelijk niet anders mogelijk Wat de interpretatie betreft, menen we dat de dirigent teveel soberheid •heeft betracht. Verschillende koralen hadden o.i. met meer uitdrukking weer gegeven kunnen worden. De zgn. antwoorden van het tweede koor zoals „Wen" en „Wie" waren veel al te laag door de sopranen geïntoneerd. Jammer genoeg maakte dit koor over het algemeen een enigszins rommelige indruk. In het „Was ist die Ursach" werd HAARLEMSE ORGANIST ONT DEKTE HET IN HEERLEN De Ned. Herv. Gemeente te Zoute lande kan met recht trots zgn op haar nienwe orgel. Niet alleen uiterlijk is het een sierraad, ook de klank zal een ieder met bewondering vervullen. De Ned. Herv. Gemeente heeft de Haarlemse organist Dolf Hendriksen veel te danken. Want hjj was het die in Heerlen In een kerk die werd ge sloopt het reeds gedemonteerde orgel BOUW WERD MOGELIJK GEMAAKT DOOR STEUN VAN ANDERE GEMEENTEN. Op de hoek van het plein, dat bg de Zuidstraat te Westkapelle is ontwor pen, is gistermiddag een gedenksteen onthuld en zijn eerste stenen gemetseld van de in aanbouw zjjnde Ned. Herv. Kerk, die „Moriakerk" zal heten. Deze handeling werd verricht door de presi dent-kerkvoogd, de heer J. Roelse. Voor deze belangrijke gebeurtenis in het Hervormd kerkelijk leven op dit Walcherse dorp bestond niet alleen van de zjjde der autoriteiten, maar ook der bevolking, veel belangstelling. Ds W. Oosthoek, Ned. Herv'. predi kant van Westkapelle, kon velen wel kom heten, o.w. vertegenwoordigers der kerkelijke gemeenten van Leiderdorp, Warmond en Noordwijk Binnen, die met de gemeenten van Oegstgeest en Noord- wijk aan Zee de Hervormde gemeente van Westkapelle adopteerden en een groot bedrag voor de bouw van de kerk, die een ontwerp is van het Architecten bureau ir J. F. Berghoef en ir H. Kia- renbeek, bijeenbrachten. Ir Klarenbeek woonde deze plechtigheid ook bij, even als de heer M. D. A. Glerum, hoofd-ing.- directeur van de Prov. directie van de Wederopbouw en de Volkshuisvesting, mr W. H. Vermaas, secretaris van het Prov. College van Toezicht der Ned. Herv. Kerk, burgemeester mr M. Tyde- man, de wethouders, de kerkeraad en de kerkvoogdij. Ds Oosthoek sprak o.m. woorden van dank tot de vertegenwoordigers van de adopterende gemeenten en herinnerde aan het droeve feit van het verscheiden van ds Reus, die vorige week nog had laten weten, dat hij gaarne aanwezig zou zjjn bij deze plechtigheid. De predi kant las een gedeelte uit Ezechiël 37 voor, naar aanleiding waarvan hij enke le gedachten ontwikkelde. DE ONTHULLING. Daarna vond eerst de onthulling plaats van de gedenksteen, die op het klein bordes bij de ingang van de kerk is aangebracht en waarop de woorden voorkomen: „De bouw van deze kerk kwam tot stand met hulp van de Ned. Herv. Gemeenten van Oegstgeest, Lei derdorp, Noordwijk aan Zee, Noordwijk Binnen en Warmond". Nadat de heer Roelse deze plechtig heid had verricht, metselde hij aan bei de zijden van de gedenksteen een ge wone steen. Daarna sprak de secretaris-kerkvoogd van Leiderdorp, de heer B. G. Corts. Hij wees op de sterke band, die is ont staan tussen de Herv. Gemeenten van Westkapelle en van zijn woonplaats. Burgemeester Tydeman sprak zijn grote blijdschap uit over het feit, dat thans hard aan de kerk wordt gewerkt en hij gaf uiting aan zijn hoop, dat het kerkgebouw spoedig in gebruik kan worden genomen. Mr Vermaas bood namens het Prov. College van Toezicht zijn hartelijke ge lukwensen aan en de heer Glerum on derstreepte in zijn felicitatiewoord de grote moeilijkheden, die overwonnen moesten worden bij de voorbereidingen tot de bouw van de kerk. Tenslotte bood de heer W. K. Heijl, president-kerkvoogd van Warmond, zijn gelukwensen aan. Het gezelschap wan delde daarna naar de noodkerk, waar thee werd gedronken. zag liggen en onmiddellijk ontdekte dat hjj hier met een prachtig werk te ma ken had. Als adviseur van de orgelcommissie der Ned. Hrev. Kerk herinnerde hjj zich, hoe de Herv. Gemeente te Zoute lande plannen had gekoesterd het, in de kerk aldaar door de oorlog ver woestte, instrument te laten restaure ren, wat door de adviescommissie was afgeraden. De heer Hendriksen ontdek te, dat het orgel in 1680, waarschijnlijk in Duitsland gebouwd in 1736 voor het laatst gerestaureerd was. Hg kocht het en liet het opslaan bij de Fa Van Vulpen, orgelbouwer te Utrecht. De ge meente werd zo eigenaresse van een instrument, dat, toen het van een dikke verflaag was ontdaan, uit prachtig eikenhout bleek te bestaan. Er werden nieuwe pijpen ingebouwd en thans prijkt het op het klankbord van de preekstoel. Interessant is te weten, dat bij res tauratie de ontdekking werd gedaan, dat de onderkant van de windkast was dichtgeplakt met vellen muziekpapier van perkament met vier notenbalken, waarschijnlijk daterend uit de 14e of 15e eeuw. Het orgel heeft trouwens nog een andere bijzonderheid, die het ver melden waard is: het klavier heeft n.l. zwarte ondertoetsen en witte boven- toetsen, voorts is het zgn. „aanhangend pedaal" een „kist-pedaal" iets, wat slechts bij enkele orgels in ons land te vinden is. Tenslotte iets over de dis positie van het orgel dat zeven spreken de registers heeft, n.l. Holpg'p 8', Pres- tant 4', Gedekte fluit 4', Octaaf 2', Re gaal 8' (tongwerk), Sexquialter (3 sterk) en Scherp (2 sterk). DE BEURSKWESTIE TE GOES Hoezeer de Beurskwestie te Goes de gemoederen bezig houdt, blijkt weer uit een huis aan huis verspreide circulaire, waarin een blijkbaar inmiddels opge richt comité tot behoud van het Beurs gebouw voor de gemeente Goes, bij na me van de heren M. Franken (voorzit ter) en Joh. de Kruijter, de burgerij van Goes opwekt om een aangehechte strook te ondertekenen, waarmee men bij de gemeenteraad wil pleiten voor behoud van het gebouw voor de gemeente. 23 Amerikaanse Congresleden heb ben Truman verzocht door middel van de Ver. Naties het „ijzeren gordijn" te doen opheffen, een volledige ontwape ning te bewerkstelligen en een sterke politiemacht der Ver. Naties in het leven te roepen. veel te sterk gezongen en waarom toch zo weinig afwisseling? In koor 26 „So schlafen unsere Sünden ein" was de in zet aarzelend, terwijl deze bij het „Last ihn" zeer sober was, inplaats van een kreet van angst en vertwijfeling. Dat het beter kan, bewees koorge deelte II van „Sind blitze, sind Donner", Door de zeer goede directie kwarO dit gedeelte zeer tot zijn recht en le verde het 't bewijs dat het koor iet» presteren kan, Het laatste koor van deel 1 mist» helaas de warmte, iets wat gedurend» de gehele uitvoering- min of meer het geval was, In het 2e deel kenmerkte de orkest» inzet zich reeds als „twijfelachtig" waarbij de koorleden zich aansloten. Koor 59 werd uitstekend weergega» ven, wat gezien' de technische moeilijk» heden in het bijzonder vermeld maf worden. Ook hierin was weer te mer» ken, dat het koor uitstekend werk kan leveren. Koor 77 miste jammer genoeg de uit» drukking, die juist dit deel tot een de» schoonste moet maken door de sterk» voordracht. Het slotkoor was bepaald slecht, wat wel te wijten was aan de te slappe di rectie. De algemene indruk over het koor is, dat alle stemmen voldoen aan de voor dit werk gestelde eisen, docli een werkelijk „verantwoorde" uitvoe ring van de Mattheüs Passion zal en kele jaren van studie onder begeeste rende leiding vergen. Wie het orkest van Sam Swaap kent, zal ongetwijfeld met verwondering naar dit ensemble hebben geluisterd. Er wa ren momenten, dat de harmonie tussen orkest en dirigent zoek was. Zelfs wer den zeer ernstige slippers gemaakt. WjJ denken hierbij aan de hobo- en de viool solo in de alt-aria „Erbarme dich", ter wijl op een ander moment de begelei ding verdwenen was. Wat de solisten betreft, moeten wfl opmerken, dat de alt ons niet heeft vol daan, terwijl de bas Willem Ravelli over het hoogtepunt van zijn roem heen is, Prachtig was de vertolking van d« evangelistenpartij door Wiebe Drayer, welke solist tot het eind toe het best» gaf, wat hij geven kon. Ook de tenor mr Smith gaf een prachtige vertolking van zijn partij en Peter de Vos bleek eveneens een waardig Bach-vertolker t« zijn. En last but not least, onze Neder landse sopraan Jo Vincent, die een su blieme vertolking van het haar toebe deelde gedeelte gaf. Ook deze solist» was kennelijk regelmatig in onmin met de opvattingen van de dirigent. Tenslotte het geheel overziend, moe ten wij zeggen, dat het koor, zoals ge bleken is, de capaciteiten bezit om na ernstige studie van dit werk een uit voering te geven, waarvan het peil nog niet onbelangrijk zal zijn gestegen. de K. IN KOREA NIET VEEL ACTIVITEIT. Van het Koreaanse front wordt nog niet veel activiteit gemeld. Op enkel» punten hebben de verbonden troepen enige terreinwinst behaald, maar d» grote verdedigingslinie van de commu nisten is nog niet bereikt. Schoorsteenbrand te Middelburg. In het gebouw van de P.Z.C. aan de Londensekade te Middelburg heeft gis termiddag een schoorsteenbrand ge woed. De roetaanslag begon te smeulen en stak het houtwerk van de schoor steen in brand. Het vuur kon met em mers water worden geblust. De brand weer, die er vlug was, behoefde niet veel te doen. Er is ook enige water schade. DE BILT ZEGT: Zwaar tot half bewolkt, overwegend droog weer met weinig wind. In d« ochtend plaatselijk nevel of mist en minder koud dan gisteren, overigen» weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1