ZEVEN MAANDEN OUDE FRANSE REGERING AFGETREDEN. Arj In 1950 emigreerden slechts 117 Zeeuwen. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DONDERDAG I MAAKT 1951 Verdeeldheid in Kabinet en Assemblee over nieuw kiesstelsel* Van zeven op zes. Van Geelkerken houdt levenslang. Straaljager neergestort. 160 Nederlanders ontvingen dapperheids-onderscheiding. k SNIPPER NIEUWS Houd! dat in de gaten... 't gaat om onze soldaten. Provinciale Kerkvergadering der Ned* Herv* Kerk in Zeeland* Dc heer Cnossen sprak voor Walcherse C.B. T. B.-ers. Dr P* Post, directeur Keurings dienst van Waren nam afscheid* K.v.K. voor Zeeuwse Eilanden komt te Goes bijeen. Uitgave chiing „Zeeuwsch Dagblad" jofdkantoor: Goes, L. Vorststr. Ui, TeL 2438, bij geen gehoor voor alvertenties 2970, voor redactie 2435. Gio 274280. Kantoren: VlissiRgen: Van der Manderestr. 40, Tel. 27a4, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Te), redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD üj -.tl No. 1803 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et per woord Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron V. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezellnge; Ds J. S. Hartjes, VUssingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuvvdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- llskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 7.26 u., onder 18.20 u. Maan op 4.48 u., onder 11.06 u. Hoogwater op Vrjjdag 2 Maart: Vlissingen: 8.07 u. 1.53 m., 20.49 u. 1.49 m. Terneuzen: 8.32 u. 1.74 m., 21.18 u. 1.71 m. Wemeldinge: 9.31 u. 1.41 m., 22.18 u. 1.32 m. Zierikzee: 9.13 u. 1.24 m., 21.58 u. 1.15 m. Het F.-anse kabinet is gisteren af getreden naar aanleiding van de „temming over een nieuw kiesstel sel. Zoals gisteren reeds gemeld, moest de Franse Algemene Verga dering stemmen over een voorstel van een der leden, inhoudende een kiesstelsel met één stemmingsronde. Het voorstel van het kabinet, dat ook in zijn mening verdeeld was, hield in een twee ronden-stelsel. Het voorstel met het enkelvoudige stelsel werd verworpen met 311 te gen 295 stemmen. WIE een timmermansoog bezit, heeft het bij het openslaan van deze krant al dadeljjk gezien: er is iets mee. En voor zover U nog niet direct kon thuisbren gen, waar het verschil nu eigenlijk zat, heeft U het uit het opschrift van dit stukje al begrepen: we zijn van zeven kolommen overgegaan op zes. WIJ weten niet, of U de verandering mooi vindt, want over smaak valt te twisten. Het is echter volgens het spreekwoord beter om dat niet te doen en laten we daar dus maar niet aan be ginnen. Wel willen we U zeggen, dat met die verandering wat ons betreft een lang gekoesterde wens in vervulling gaat, omdat wij menen hierdoor een betere verhouding te krijgen tussen het formaat van de krant en de breedte der kolommen. MAAR of U het nu mooi vindt of niet: Eén voordeel biedt de nieuwe kolombreedte in elk geval. Wij zullen U hierdoor in deze tijd van papierschaars te meer nieuws kunnen brengen in de zelfde ruimte. Dit is wat moeilijk uit te leggen, maar wij vertrouwen, dat U dit wel van ons zult willen geloven. Wij zetten U immers dagelijks zoveel be langrijker dingen voor, die U toch ook allemaal gelooft! Hoe dan ook, wij hopen dat onze krant U ook met haar bredere kolommen zal blijven bevallen. REDACTIE. Al was de stemming over het voor stel goed afgelopen, dan nog had hel kabinet waarschijnlijk moeten aftreden. Want wanneer de Nationale Vergade ring het enkelvoudige stelsel zou aan vaarden, dan zouden ogenblikkelijk de R.K. ministers uit de regering treden, want hun partij was voor het dubbel- stemmige stelsel. En in dit geval zou het kabinet ook uit elkaar liggen. In elk geval, minister-president Pléven kon nu president Auriol het ontslag van het gehele kabinet aanbieden, nadat nog een uur lang vruchteloos was getracht om een oplossing te vinden. Auriol heeft het ontslag aanvaard, waarmee het 7 maanden oude kabinet ls uitgediend. HET NIEUWE KABINET. Twee uur na het aftreden van de re gering Pléven te hebben aanvaard, ls president Auriol begonnen met bespre kingen over de vorming van een nieuw kabinet. Men verwacht dat de president binnen 48 uur een candidaat voor het premierschap zal uitkiezen. Inmiddels blijft het kabinet-Pléven verantwoorde lijk voor de behandeling der lopende zaken. Wanneer de president een minister president heeft voorgesteld, moet de Nationale Vergadering deze keuze eerst met een absolute meerderheid (minstens 311 stemmen) in een motie van ver trouwen goedkeuren, waarna de premier met de kabinetsvorming kan beginnen. Men verwacht, dat de president mis schien eerst Pléven zal verzoeken zijn eigen opvolger te worden. Mocht Plé ven niet slagen, dan houdt men Bidault (R.K.) of Queuille (Radicaal) voor de meest waarschijnlijke candidaat. PROF. ROMME SPREEKT MET DEMISSIONNAÏRE MINISTERS Prof. mr C. P. M. Romme, die van H.M. de Koningin de opdracht heeft ontvangen te informeren welke moge lijkheden er zijn tot de vorming van een kabinet, heeft de dag van gisteren besteed aan het bestuderen van stuk ken en heeft gisteravond met de mi nisters Drees, Lieftinck, Van den Btinl: en Mansholt een informatieve bespre king gehad over verschillende zakelijke punten. Voor de Bijzondere Raad van Cas satie heeft gisteren de Proc.-fiscaal Prof. Langemeyer de handhaving ge- eist van de levenslange gevangenis straf tegen C. van Geelkerken, destijds plv. leider der N.S.B., hoofdstormer van de Jeugdstorm en Insp.-Generaal van de Landwacht. Zoals bekend werd Van Geelkerken destijds door de Bijzondere Strafka mer tot levenslang veroordeeld waar tegen de Off. van Justitie, die de doodstraf had geëist, in cassatie ging. Het beroep werd echter verworpen. Van Geelkerken gaf tijdens de zit ting toe, dat alles wat hij gedaan had verkeerd was geweest. Maar hij was zich tot op het laatste moment Neder lander blijven voelen. „Dan hebt U dat op een eigenaardige manier ge daan" zei de president droog en, toen Van Geelkerken het „een principiële fout" noemde aan de zijde van de be zetter te hebben gestaan, „jammer, dat U daar zo laat achter gekomen bent". Sergeant-vlieger uit Rotterdam werd gedood. In het dorpje Bovenleeuwen tussen Nijmegen en Druten is gistermiddag een Meteor-straaipager van de Neder landse luchtmacht neergestort, waarbij de 22-jarige sergeant-vlieger E. S. Kraayo uit Rotterdam werd gedood. Het toestel, dat deelnam aan een luchtverdedigingsoefening, geraakte in een vrille en kwam terecht op de rand van de slotgracht bij een oud kasteel tje en sloeg daar een trechter van 5 tot 8 meter diep, die onmiddellijk vol water stroomde. Enorme massa's modder wer den de lucht ingeslingerd en vielen neer op een boerderij, die slechts een 50-tal meters van de gracht af staat, en die grote schade opliep. Tien kippen werden gedood en acht perebomen uit de grond gescheurd. „Het kan een heldendaad zijn het gewone leven weer op te nemen", zei Koningin Juliana. Honderd zestig Nederlanders iiebben gisterochtend in het Palcis op de Dam te Amsterdam uit handen van H. M. de Koningin militaire dapperheidsonder scheidingen ontvangen. Onder hen bevond zich mevr. B. J. Fick-Gemmeke uit Wassenaar, die als tweede vrouw na Prinses Wilhelmina met de Militaire Willemsorde werd onderscheiden. Prinses Wilhelmina behoorde tot de talrijke burgerlijke en militaire autoriteiten, die de ceremonie in de Burgerzaal bijwoonden. Alvorens eigenhandig tot de uit reiking dezer onderscheidingen over te gaan zei de Koningin o.m.: U wordt gefeliciteerd voor de er kenning van uitstekende daden, waar voor uw familie trots op u zal zijn, waarvoor ons land trots is zulke zo nen en dochters in zijn midden te heb ben. Voor u zelf aldus de Konin gin zal dit wel een dag van ge mengde gevoelens zijn, zult u mis schien heimwee hebben naar de da gen, waarop u deze daden hebt vol bracht. En het zal moeilijk voor u zijn erkenning te krijgen te midden van een wereld, van mensen, die din gen niet zo gezien hebben als u ze gezien hebt. En toch geloof ik niet, dat het goed is heimwee te hebben naar die- dagen van avontuur. Het da gelijks leven is alleen maar saai als men zelf saai is. Het kan een hel dendaad zijn op zichzelf het gewone leven weer op te nemen." Deze woorden waren de inleiding tot de protocolaire plechtigheid van het uitreiken der onderscheidingen. Enkele meters van de Koningin ver wijderd, zat, getooid met de versier selen der M.W.O., Prinses Wilhelmina, en in de nabijheid van de Prinses stond daar mevrouw B. J. Gemmeke uit Wassenaar, die zich gedurende de oor log als contact-agente een staat van dienst heeft verworven, waarop wei- £ig Nederlanders kunnen bogen. De ioningin gaf haar de ridderslag, na dat de overwegingen die tot de on derscheiding hebben geleid, waren voorgelezen. Met haar werden nog zes Nederlanders tot ridder geslagen. Onder hen bevond zich sergeant vlieg- tulgschutter P. Dourlein, wiens dap perheid in wijde kring bekend is. DE BILT ZEGT: Koude ochtend. Nu en dan overdrijvende wolkenvel den en overwegend droog weer met Weinig wind. Gedurende de ochtend plaatselijk mist en op vele plaatsen lichte vorst. Midden op de dag iets ho gere temperaturen dan gisteren. De aanwezige ridders van de M.W.O., met aan het hoofd Prinses Wilhel mina, volgden de Koningin, traditie getrouw in het geven van de ridder slag. Behalve de 7 Militaire Willemsorden reikte H. M. de Koningin, die zelf getooid was met de versierselen van grootmeesteres van de M.W.O., 28 bronzen leeuwen, 82 bronzen kruisen, 2 vliegerkruisen en 23 kruisen van verdienste uit. j i J In economische kringen in Frankfort wordt de hoop uitgesproken, dat de stopzetting van de West-Duitse invoer van korte duur zal zijn; men spreekt zelfs van 10 Maart a.s. De politie te Singapore houdt nog altijd 530 perso nen in arrest i.v.m. de onlusten naar aanleiding van het proces Bertha Her tog. Bij een treinongeluk in een voor stad van Rio de Janeiro zijn zes per sonen gedood en 80 gewond. Door een botsing stortte n.l. een wagon van een spoordijk in een der hoofdstraten. Radio Moskou heeft een serie prijsver lagingen aangekondigd van plm. 15 pro cent voor brood, vlees, boter, vis, vet ten, benzine, thee en andere artikelen. Laten we er niets anders van zeggen, dan dat het tijd werd! Te Sao Luis, de hoofdstad van de Noord-Braziliaanse staat Maranhao, zijn ernstige ongere geldheden uitgebroken. Soldaten scho ten op opstandelingen, die nieuwe ver kiezingen eisten. De Duitse socialis tische eenheidspartij heeft een voorstel geopperd tot oprichting van een actie comité, bestaande uit vertegenwoordi gers uit Oost- en West-Berlijn, dat de verdeelde stad weer tot een geheel zou moeten maken. Woensdag a.s. reeds zal de nieuwbenoemde legerpredikant ds P. Meerburg naar Korea vertrekken. Tot Zaterdag a.s. kan men naar Korea en de „Evertsen" stevig verpakte pak jes tot 500 gram per luchtpost verzen den tegen de prijs van zeepost. SOEKARNO BESCHULDIGD VAN COLLABORATIE. President klaagt Indonesisch dagblad aan. President Soekarno heeft een aan klacht ingediend tegen het Indonesische dagblad „Indonesia Raya" naar aanlei ding van een ingezonden stuk, waarin de president verantwoordelijk wordt ge steld voor de dood van vele Indonesiërs gedurende de tijd van de Japanse be zetting. Het stuk verscheen naar aan leiding van een toespraak, gehouden door de rector van de universiteit te Manilla, Vidal Tan, ter gelegenheid van de ere-promotie van Soekarno aan die universiteit. De gewraakte alinea luidt: „Toen loog Vidal Tan door te bewe ren, dat president Soekarno door zijn ruime inzichten, tijdens de Japanse be zetting heeft geweigerd, het Indonesi sche volk te leiden. Wie lacht daar? Wie is er opgetreden als leider van Kinrohoshi's dwangarbeiders en door Japanners afgerichte Indonesische sol daten in Indonesië tijdens de Japanse bezetting, zodat tienduizenden jonge In donesische landbouwers de dood vonden in Birma, Malakka en Siam?" De redactie heeft aan dé Officier van Justitie verklaard, dat het schrijven in het geheel niet is bedoeld als een bele diging van de president, doch uitslui tend is gebaseerd op historische feitèn, welke door niemand kunnen worden ontkend. PROPAGANDA-AVOND KON. WILH. FONDS TE GOES. De bestrijding van kanker, de gevrees de ziekte waaraan jaarlijks in Neder land ongeveer 15.000 mensen sterven, kost enorme kapitalen. Want naast het Kankerinstituut te Amsterdam mpet een nieuw modern instituut verrijzen en het Rotterdams Radio-Therapisch Instituut moet worden uitgebreid. Er zullen onderzoek- en bestralingscentra in het gehele land moeten komen. Laat daarom iedereen zich aansluiten bij het „Koningin Wilhelminafonds" dat aan dacht en steun vraagt voor de strijd te gen deze ziekte. Aldus de hoofdbestuur der van deze vereniging, de heer Zieke- meyer, die op een propaganda-avond van de nog jonge afdeling Goes gister avond in het Schuttershof het woord voerde. De bijeenkomst was matig be zocht, doch de voorzitter, de heer A. Buys, kon toch het bemoedigende geluid laten horen dat op uitvoeringen spon taan gehouden collectes reeds ruim f 470 hadden opgebracht. Na de toespraak van de heer Ziekemeyer sprak burge meester mr W. C. ten Kate, nog 'n kort woord, waarin hij liet uitkomen dat Goes, dat zich bij rampen steeds van de goede, zijde heeft laten kennen thans ook niet achter zal blijven en lid zal wor den van de afdeling. Aan de avond verleende het Zuid-Be- velands dameskoor o.l.v. de heer J. H. Tamminga op zeer verdienstelijke wijze medewerking. „Ik heb geen cent", verklaarde de huisvader van het Chr. Militair Tehuis te Middelburg, toen we hem opbelden of hij somas nog iets had voor deze verantwoording. Zijn stem klonk een beetje triest, maar dat is spoeaig te verhelpen. Wie zal de eerste zijn, die naar de Nieuwstraat stapt om ae huisvader een gift vour de actie ter hand te stellen, zodat hij voor de volgende verantwoor ding weer wel wat heeftHoewel de huisvader niets had, deed de giro-afrkenmg ons weer goed. Meer dan f 90 kunnen we vandaag weer verantwoorden. De eerste kerkcol- lecte kwam binnen van de Nea. Herv. Gemeente te Noordgouwe. Ze geven daar op Scfioiucen en Duivelend een pracht voorbeeld, want er kwam nog meer van dit eiland, f28,60 was de opbrengst van de kerkcollecte en f 22,25 leverde een inzameling op tijdens de jaar vergadering van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel afd. Schou wen Oost. De Herv. Kerk te 's Heer Abtskerke zond ons een bijdrage van f10, terwijl de Geref. Kerk le Breskens en de Geref. Kerk art. 31 K.O. te Hoek ieder f5 zonden. We hadden al zo bij onszelf ge dacht: Zou er niemand jarig zijn deze maandMaar N.N. te Wemel dinge was het, die ons verraste met f21 gecollecteerd tijdens een ver jaardag. Tenslotte zond N.N. te W. ons f 1. Hartelijk dank voor al deze giften, waardoor de stand op f4094,29 kwam. En verder weet U het: Giro 68787 t.n.v. Zeeuwsch Dagblad Actie Bouto Militaire Tehuizen Zeeland" rekent ook nu weer op een stroom giften. COMMISSIE VAN BIJSTAND BLIJFT BESTAAN. In geheel ons land zijn gisteren voor het eerst na vele jaren de Provinciale Kerkvergaderingen der Ned. Herv. Kerk gekouden. Deze kerkvergaderingen zijn met de nieuwe kerkorde weer in ere hersteld en zo werd voor Zeeland gis teren de Prov. Kerkvergadering in Mid delburg gehouden. Slechts enkele be sluiten werden genomen, waarvan de belangrijkste was, dat de Commissie van Bijstand, die destijds door het Pro vinciaal Kerkbestuur is ingesteld, ook in de toekomst gehandhaafd zal blijven. De bijeenkomst der predikanten, ou derlingen en diakenen, allen afgevaar digden der verschillende classes in Zee land en samen de Prov. Kerkvergade ring vormend, werd geopend door de oudste predikant ds J. Homan uit Hulst. Deze stelde na de opening aan de orde het verkiezen van een modera- men voor de Prov. Kerkvergadering, dat thans bestaat uit: Praeses ds A. W. M. Odé te Goes; Assessor de heer A. H. S. Stemerding te Souburg; scriba-quaestor, voor de tijd van 4 jaar (de overige leden van het moderamen worden slechts voor 1 jaar gekozen) ds S. J. M. Hulsbergen te Hoedekenskerke. Voorts werd een breed-moderamen gekozen, waartoe aan bovengenoemde ambtsdragers werden toegevoegd ds M. C. Westerhoff te Nieuwerkerk, de ouderlingen C. Herre- bout te Scboondijke en D. Botje te Mid delburg, alsmede de diaken M. de Bokx te Hoek. OVERIGE BENOEMINGEN. Voorts werd tot praeses van het col lege van kerkvisitatoren gekozen ds S. J.. M. Hulsbergen te Hoedekenskerke. Tot gedelegeerden voor de toelating tot de Evangeliebediening werden gekozen ds J. S. Hartjes te Vlissingen, ds W. J. M. Schopenhouwer te Schoondijke en ouderling I. Risseeuw-Brakman te Zuid- zande. In de commissie van Opzicht na men zitting de predikanten ds J. Homan te Hulst, ds R. O. Richard te Oostka- pelle, de ouderlingen P. J. van Kleunen te Goes, dr A. Risseeuw te Zuidzande en M. A. Jumelet te Bruinisse. Tenslotte werden nog de leden van de Commissie ter behandeling van be zwaren en geschillen gekozen. In deze commissie namen zitting ds L. C. Spij kerboer te Souburg, ds J. v. d. Graaf te Sas van Gent, de ouderlingen W. J. Berg te Vlissingen en P. W. C. van Westen te Oud-Vossemeer, alsmede de diaken C. L. v. d. Vrede te Goes. Voor al deze functies werden boven dien secundi en tertei gekozen. De heer T. Cnossen, directeur van de Cnossen. Hij wees eerst op de sterk stij- Centrale Stichting Landbouw-Emigra- tle, heeft gistermiddag in de jaarver gadering van de afdeling Walcheren van de C.B.T.B. te Middelburg o.m. mede gedeeld, dat het vorige jaar uit Zeeland slechts 117 personen zjjn geëmigreerd. Dit is, met uitzondering van Limburg, het laagste aantal van alle provincies. Bedoelde vergadering werd in de Bo- gardzaal gehouden onder voorzitter schap van de heer J. Bosselaar, burge meester van Aagtekerke. Hij noemde in zijn openingswoord 1950 een gunstig jaar en uitte zijn dankbaarheid voor de totstandkoming van de C.B.T.B.-land- bouwwinter- en landbouwhuishoud- school. De afrekening, die vele Walcher se boeren als schadevergoeding ontvin gen, viel over het algemeen mee, al zit ten velen, die willen herbouwen, nog met grote moeilijkheden. JAARVERSLAGEN. De secretaris, de heer Jac. Wattel, meldde in zijn jaarverslag, dat de actie voor de landbouwhuishoudschool tot heden ca. f2100 opbracht. Dertien deel nemers aan de cursus veeverloskunde en gezondheidsleer ontvingen een diplo ma. Beide landbouwscholen in Middel burg tellen momenteel ca. 220 leerlin gen. Veel aandacht werd in 1950 be steed aan de afzet van tuinbouwproduc ten, teeltvergunningen, arbeidsvoor ziening, toewijzing Sloegronden, herver kaveling en drainage. Namens de afde ling is de heer B. Koole te Souburg in het bestuur van het boekhoudbureau benoemd. De penningmeester, de heer P. J.' Abrahamse, meldde een batig saldo van f 2063,07, n.l. ontvangsten f 7595 en uit gaven f 5531,93. De begroting 1951 toont een nadelig slot van ruim f 100. EMIGRATIE. Na een korte pauze sprak de heer Belangrijke taak in dienst van volksgezondheid. Gistermiddag heeft het personeel van Keuringsdienst van Waren, welke voor de Keuringsdienst van Waren te Goes, In tegenwoordigheid van B. en W., enke le autoriteiten en de hoofdambtenaren van Goes, afscheid genomen van de heer P. Post, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heengaat als directeur van de Dienst. Na een kort welkomstwoord door mej. ir. M. Beekman, de wnd.-directeur van deze Dienst, werd de scheidende functi onaris door burgemeester, mr W, C. ten Kate, toegesproken. Mr Ten Kate schet ste de verdiensten van dr Post, niet al leen als directeur van de Keurings dienst, maar gedurende de jaren 1936— 1940 ook op het terrein van de lucht beschermingsdienst. Ook bracht hij in herinnering de vele moeilijkheden waar voor de heer Post gesteld werd bij de reorganisatie van de Dienst. De heer H. W. J. M. Trines, Inspec teur van het Staatstoezicht op de Volks gezondheid te Breda wees er in zijn toe spraak op, dat met dr Post, iemand het werk van de Keuringsdiensten verlaat, die zijn levensarbeid in het belang van de Volksgezondheid gesteld had en op dit terrein pioniersarbeid heeft verricht. Mede namens de regering bracht hij de dank over voor deze arbeid en voor de aangename samenwerking tussen de In spectie en de Keuringsdienst. De heer Imhoff, voorzitter van het College van Directeuren van Keurings diensten herinnerde aan de betekenis van het werk van een directeur van de ai de laatste jaren zijn gericht op de verbetering van de hygiënische toestan den in de bedrijven. Door het onderzoek van de levensmiddelen gaat een preven tieve werking van de Diensten uit, waardoor vele ziekten worden voorko men en ieder goede waar voor zijn geld krijgt. Ook namens alle collega-direc teuren wenste hij dr Post met zijn ge zin nog veel goeds toe. De heer C. van Baak, directeur van de Vleeskeuringsdienst sprak namens de hoofdambtenaren in de gemeente Goes, en wees op de grote medewerking van dr Post vooral gedurende de bezet tingstijd. Dr G. F. Wilmink, dircteur van de Keuringsdienst van Waren te Gronin gen, sprak als oud-lid van het perso neel en herinnerde er aan, dat hij zijn ambtelijke loopbaan in Goes begon on der de leiding van dr Post. Ook de nieuw benoemde directeur, drs J. J. van IJssel, bracht dr Post hulde voor zijn pioniersarbeid en hij sprak de hoop uit nog menigmaal van zijn rijke ervaring te mogen profiteren. Namens het personeel sprak de hoofd keurmeester de heer E. v. d. Zee, die naging wat er in die 25 jaar dat de heer Post directeur is, werd bereikt. De directeur was een persoon die zijn levensvervulling in zijn arbeid vond en de idiële belangen liet gelden boven de materiële. Het bezadigd oordeel van de gende bevolking in ons land, die in 1970 waarschijnlijk 12 millioen zielen zal be dragen. Hoe die allen aan brood en werk te helpen? Als men weet, dat er In ons land meer dan 200.000 bedrijven zijn, kleiner dan 2 H.A., begrijpt men, dat hier weinig toekomstmogelijkheden lig gen. Landaanwinning kan uiteindelijk geen afdoende oplossing bieden. Als de gehele Zuiderzee is ingepolderd, komt er plaats voor niet meer dan 200.000 mensen, terwijl de jaarlijkse toename van het zielental de eerste tijd op 110 tot 125.080 kan worden geschat. Aan emigratie zullen wij dus niet kun nen ontkomen. De heer Cnossen sprak met nadruk tegen, dat emigratie ver zwakking van onze volkskracht inhoudt. Ook al zouden zeer velen emigreren, dan nog blijven er voldoende goede krachten behouden. Bovendien: levende volken emigreren. Alleen dode en totalitaire volken doen dat niet. Uit de emigratie blijkt durf en kracht. Overigens mag men van het bevolkingsvraagstuk geen rekensom maken. Het is volkomen in strijd met de praktijk, dat kleine gezin nen grote welvaart brengen. In Zeeland, aldus de heer Cnossen, is men zeer aan zijn geboortegrond gehecht. Hij achtte dit een voordeel voor de toekomstige emigrant, die dan juist, als hij de be slissing heeft genomen, weet, wat zijn geboorteland van hem in den vreemde straks verwacht. CANADA. Nadat de heer Cnossen er de nadruk op gelegd had, dat emigreren zeer vele voorbereiding kost, sprak hij nader over Canada. De boeren van gemengde be drijven, die daarheen emigreren, staan er het gunstigst voor. Zij hebben, vooral de eerste jaren, niet zulke grote risico's als b.v. de -tuinbouwers. Er moet hard gewerkt worden en de inkomsten zullen de eerste jaren iets tegenvallen. Na enige tijd echter kan men meestal wat geld opzij leggen en sparen voor een eigen bedrijf, dat ca. 3000 dollar vraagt. De Nederlandse boeren hebben in Ca nada een goede naam; het percentage mislukkelingen is practisch nihil. De staatsbemoeienis in Canada is lang niet zo groot als hier. Met nadruk wees de Cnossen er voorts nog op, dat de ad- spirant-emigranten steeds de volle waarheid moet worden voorgehouden en dat de emigrant zich in het land, waar hij zich vestigt, niet afzijdig mag hou den, doch zich bij het volk moet aan sluiten. Mr Portheine nam afscheid als president van Middelburgse rechtbank. Gistermiddag heeft de president van de Arrondissementsrechtbank te Mid delburg, mr Th. Portheine, aan wie in verband met het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd eervol ontslag was verleend, in een buitengewone zit ting van de rechtbank afscheid geno men. Gebrek aan plaatsruimte noopt ons morgen hiervan een uitvoerig ver slag te brengen. vele soms rfioeilijke werk. De heer v. d. Zee bracht namens het gehele personeel dank vöor de genoten samenwerking en overhandigde dr Post als bewijs daar voor een blijvende herinnering. Tenslotte dankte dr Post allen har telijk voor de gesproken woorden en voor het ontvangen cadeau. Of hij een goed directeur is geweest kon hij niet zeggen en had hem ook nooit bezorgd gemaakt. Wat hij bereikt had was mede te danken aan zijn staf van bekwaam personeel. Hierna was men nog enige tijd ge zellig bijeen en kwamen nog enkele be- Begrotingstekort voor 1951 bijna 9000. Vrijdagmorgen zal onder voorzitter schap van de heer C. A. Kammeraad de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse Eilanden in Hotel „De Korenbeurs" te Goes vergaderen. De voorzitter zal aan het begin van deze vergadering zijn jaarrede uitspreken. Voorts komen een tweetal benoemin gen aan de orde. De heer Arie Smit, di recteur der Kon, Mij „De Schelde" te Vlissingen heeft als lid der Kamer be dankt, terwijl het lid de heer J. A. Kal- iewaard uit Colijnsplaat is overleden. Tenslotte zal de begroting voor 1951 aan de orde komen. Deze begroting geeft een inkomstencijfer te zien van f 53.650.doch de uitgaven worden ge raamd op f62.550.zodat het tekort voor dit jaar wordt geschat op f 8900. De jaarlijkse bijdragen zijn geschat op f38.000.— tegen f31.500 in 1950, Daarnaast worden de nieuwe inschrij vingen geraamd op f 6000. Het geraamde tekort op de begroting 1950 bedroeg f6806,80, doch de inmid dels gereedgekomen rekenning over dat jaar wijst een voordelig saldo aan vat! f 4856,48. langstellenden afscheid van dr Post directeur gaf de juiste leiding in het nemen. N.V. P.Z.E.M. verhoogt de tarieven. In verband met de per 1 Januari j.L verhoogde omzetbelasting ziet do N.\> P.Z.E.M. zich genoodzaakt om met in* gang van de datum van meteropneming; in de maand Maart 1951 de kWh-prijzeU voor het gewone lichltarief, het hatf vastrechttarief, en het kleinkrachttarie( (behalve de kWh-prys van 19 cent vooÉ Vlissingen) met /i cent te verhogen. Voorts worden alle oorspronkelijke vas te bedragen verhoogd, terwijl tenslotte ook nog wijziging wordt gebracht in dé lichturen. TAAK VAN NAT. RESERVE IN ZEELAND VAN GROOT GEWICHT. Propaganda-avond te Kloetinge. De taak van de Nationale Reserve in Zeeland is in een toekomstige oorlog van groot gewicht. Eisenhower heeft n.l, gezegd, dat, als er ooit oorlog mocht komen, Bremen als aanvoerhaven heeft afgedaan, maar Antwerpen en Bordeaux een belangrijke positie gaan innemen. De jongste oorlog heeft aangetoond, dat Zeeland strategisch van groot belang isj vandaar dat de Nationale Reserve, dié hier de territoriale troepen zal moeten steunen, méér vrijwilligers nodig heeft, wil zij die taak goed kunnen verrichten, Dit was in het kort de gedachtenganjj van Overste W. K. de Feyter, districts commandant van de Nationale Reserve in Zeeland, die Woensdagavond in het Herv. Verenigingsgebouw te Kloetinge, waar door S.W.G. een propaganda* bijeenkomst was belegd, het woord voer, de. De avond, die door burgemeester, mf H. N. Baron Schimmelpenninck van def, Oye werd geopend, was overigens maat matig bezocht, hetgeen toch niet weg nam, dat zich na afloop vijf vrijwilligers opgaven. Ook de Ned. Herv. predikant ds Jellema sprak een woord, erop wij zend, dat het thans gaat om de verdedi ging van onze geestelijke vrijheid. Slechts een terugkeer tot God kan vre de brengen, zei de predikant, maar zo lang een vijand deze vrede belaagt, moet men bereid zijn haar te verdedigen. Tussen de redes door, werden enkele films gedraaid o.a. de film „Moeder deS lands", een documentaire film over het leven van Koningin Wilhelmina en een realistische rolprent over de strijd in de Pacific. Ds W. Reus teraardebesteld te Amsterdam. Onder bijzonder grote belangstelling is ds W. Reus, em. pred. van de Ned, Herv. Kerk van Westkapelle op „Zorg vliet" te Amsterdam teraardebesteld. Het stoffelijk overschot werd gedrageq door ouderlingen en kerkvoogden uit Westkapelle. Aan de groeve werd het woord ge voerd door ds D. Muller, een zwager van de overledene, door een ouderling en de president-kerkvoogd van West kapelle. Ds J. S. Hartjes van Vlissingen sprak namens het classicaal bestuur van Mid delburg en het Prov. kerkbestuur van Zeeland. Dr M. Huygens uit Westka pelle sprak namens de Vereniging Dia- conessenarbeid, het Groene Kruis en „Westkapelle herrijst", terwijl ook de burgemeester van Westkapelle, mr M, Tydeman, woorden van dank en troost sprak. Ds H. Dekker uit Amsterdam sprak namens wijk 22 en las de Geloofsbelij denis. Een zoon van de overledene be dankte voor de grote belangstelling. Ve le Westkapellaars waren naar Amster dam gekomen, om de overledene de laatste eer te bewijzen.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1