FILO FOP KORT Zeldzame Plant lD.D. en de PROVINCIENIEUWS SANATOGEN1^ Dinsdag 27 Februari 1951 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 (Vervolg van pag 8.) GRIJPSKERKE. Jaarfeest Geref. Jongens, en meisjesclub. De Geref. jongens- en meisjes club hielden een jaarfeest ter her denking van haar 40- en 25-jarig bestaan. Na opening door de voorzitter der oudercommissie en het uit brengen der verslagen gaf de heer A. Pouwer te Middelburg een overzicht van de afgelopen jaren. Afgevaardigden spraken geluk wensen uit. waarna een geva- riëerd programma werd afge werkt. Er werd afscheid genomen van de leider der jongensclub, de heer J. H. Marinussen, die naar de N.O.P. vertrekt. De heer Pouwer eindigde met dankzegging. KOUDEKERKE. Uitvoering „Ruth de Moabietische". Zaterdag had in het verenigings gebouw de uitvoering plaats van de door de plaatselijke afdeling van de Zeeuwse Agrarische Raad georganiseerde uitgestelde uitvoe ring van de cantate „Ruth de Moabietische" door de gemengde zangvereniging „Crescendo" uit Hoek o.l.v. de heer J. Kousemaker te Goes. Na het welkomstwoord van de heer J. Vos, dankte de voorzitter van „Crescendo", de heer Ocke. Hü sprak de wens uit, dat de kwaliteit het van de kwantiteit zou winnen. Ongeveer 70 perso nen werkten aan deze cantate mede. De sopraan-solo (Ruth), werd vertolkt door mevr. Muller uit Terneuzen, de alt-solo door mevr. Cardon-Kakebeeke uit Goes, terwijl de heer van Belois uit Wilhelminadorp de tenorpartij voor zijn rekening had genomen. Het geheel is onder de goede lei ding van de heer Kousemaker oed geslaagd. Aan het eind van avond dankte de heer Vos alle „ewerkenden, waarna mevr. egmans de solisten bloemen aa..oood. In een korte toespraak herinnerde burgemeester Dreg- nians eraan, hoe hij 34 jaar gele den dit koor had helpen oprich ten. De voorzitter van „Crescen do" dankte de sprekers en zei, dat men de burgemeester en zijn echt genote gaarne in Hoek zou terug zien. Hiertegen werd bij monde van de heer Vos geprotesteerd en zijn wens, dat de familie Dreg- mans Koudekerke niet zal verla ten, werd door de aanwezigen met a.telijk applaus onderstreept. „In dienst der Kerk". De Herv. Mannen- en Vrou wenvereniging kwamen Vrijdag in jaarlijkse feestavond bijeen Ds L. D. v. Dijl verzorgde de Bijbelinleiding. De avond werd verder gevuld met schetsen, voordracht en zang. Burgemees ter en mevr. Dregmans alsmede een afgevaardigde der afd. 't Zand, waren ook aanwezig. MELISKERKE. Ouderavond Chr. school. De Chr. school, hoofd de heer G. Beukelman, hield dezer dagen haar ouderavond. De voorzitter, de heer J. Huijs- man, herdacht in zijn openings woord o.m. het overlijden van het bestuurslid Jac. Geschiere. De heer Beukelman gaf een gunstig jaaroverzicht, waarna het werk der kinderen werd bezich tigd. Men kreeg vervolgens een film over de visserij met de „Willem Barentsz" te zien. Mej. de Koning leverde een bijdrage. De heer Beukelman eindigde met gebed. VROUWENPOLDER. Jaarvergadering Geref. Mannen- vereniging. Vrijdagavond kwam de Geref. Mannenvereniging „Onderzoekt de Schriften" in jaarvergadering bijeen, o.l.v. de heer W. Maas. O.m. was de heer de Klerk, voorzitter van de afd. Zeeland der Geref. Mannenverenigingen, aan wezig. Het ledenaantal bedraagt 16, zo bleek uit het jaarverslag van de secretaris. De penningmeester had een goed slot van f 46.60. Na de pauze sprak de heer de Klerk over „Hoe verwachten wij Jezus' komst". WESTKAPELLE. Gebouw Boerenleenbank wordt geopend. Morgenochtend om 11 uur zal het nieuwe gebouw van de Boe renleenbank worden geopend. ZOUTELANDE. Jaarvergadering Onésimus. De studievereniging „Onésimus" der Geref. Gemeente hield haar derde jaarvergadering o.l.v. ouderling D. Kodde. Nadat de jaarverslagen waren uitgebracht, behandelde de heer W. de Jong de figuur van Jona. Na de pauze gaf de heer H. Hoevers in een inlei ding enige practische wenken over de opvoeding in het christelijk ge zin. Het ledental bedraagt 14. KORTGENE. Bijeenkomst „Vrederust". Vrijdagavond j.l. hield de Ver. „Vrederust", afd. Kortgene in de Ned. Herv. Kerk een bijeenkomst. Deze werd geopend door ds van Schuppen. Ds J. F. van den Berg, geestelijk verzorger der Stichting hield een causerie met lichtbeel den over het werk der stichting. Feestavond buurtvereniging. Dezer dagen hield de buurtver eniging „het oostelijk deel" van Kortgene haar jaarlijkse feest avond o.l.v. de heer M. de Looff. De avond werd afgewisseld met schetsjes, muziek en zang. De saxofonist, de héér W. Dingeman- se, bracht enige nummers ten ge hore. Na de pauze werd een ta bleau opgevoerd met verbindende tekst op rijm van mevr. Engel vaart. Burgemeester Schuit sioot deze gezellige avond. ST. ANN AL AND. Film Bode Kruis. In de zaal van de heer F. Rijn berg is een filmavond gehouden, uitgaande van het Ned. Rode Kruis, afd. Tholen. De voorfilm liet iets zien over het werk van het Rode Kruis in Ne derland. Ook kreeg men iets te zien over de eerste hulp bij onge lukken en het Welfare werk. In de plaats van de heer J. Moerland, werd tot plaatselijk vertegenwoordiger gekozen de heer J. C. Boot. De heer Bastiaan- se, die de leiding van de avond had, zegde de heer Moerland dank voor zijn arbeid. Hierna werd de hoofdfilm „Wat Leni Rosner be leefde" vertoond. Een ontroeren de film die met grote aandacht gevolgd werd. De zaal was tot in alle hoeken gevuld. Vergadering School met de Bijbel. Vrijdag hield de Ver. Scholen met de Bijbel haar jaarvergade ring o.l.v. de heer P. Quist. De secretaris, de heer J. B. van Dijke, las het jaarverslag. Het aantal leden bedraagt 211 en er zijn 185 leerlingen. In de plaats van de heer D. van Beek, die naar Biak (Nieuw Guinea) ver trok, werd vorig jaar benoemd de heer G. Boender uit Tholen. De penningmeester, de heer C. K. Slager, las het financieel verslag en de boekhouder, de heer J. van Luijk, gaf een vol ledig overzicht van de financiële toestand. De voorzitter werd als zodanig herkozen. In de plaat3 van de heer A. Rijnberg werd gekozen als lid van de commis sie van schooltoezicht de heerL. Z. Goedegebuure. Het hoofd der school, de heer Chr. Kalle, deelde nog mede, dat waarschijnlijk de helft van de nieuwe leerlingen naar de school met de Bijbel ko men. Daarna sprak de nieuwe predikant, ds D. J. van Dijk, die de vereniging zijn volle steun toezegde. Hij eindigde met dankgebed. Zaak gesloten. Zaterdag j.l. heeft de heer W. Rijnberg zijn scheerwinkel ge sloten wegens het ontbreken van een opvolger. Op 26 November j.l. was hij 40 jaar als zodanig werkzaam. Zijn vader oefende het vak 39 jaar uit en zijn grootvader 51 jaar, terwijl z'n overgrootvader A. Rijnberg 00 jaar „scheerder" was. Gemeenteraad. Woensdag a.s. zal de raad om 11 uur v.m. vergaderen. Behandeld zal o.m. worden een- voorstel tot verhuur gemeentewoningen we gens beëindiging van de huur op 1 Maart en Juli a.s. Ook komt een voorstel In behandeling tot betere bestrating der wegen in de ge meente en één tot het aangaan van een gemeenschappelijke brandweerregeling. BRUIN1SSE. Da visserij. Ook de afgelopen week leverde de bliekvangst voor de Zeeuwse vissers geen resultaten op. Ook de visserij op mosselschelpen geeft thans weinig reden tot tevreden heid omdat de prijzen van de schelpen sterk zijn gedaald. Gehoopt wordt dat de regeling om de percelen schoon te vissen, met subsidie van de overheid thans spoedig zal afkomen. RENESSE. Uitvoering „Goudklank". De mandolinevereniging „Goud klank" gaf vorige week haar jaar lijkse uitvoering in „Het Wapen van Zeeland. Na een openingswoord van de voorzitter de heer Evertse, traden o.l.v. mevr. VlaanderBoot, de muzikanten op. Voorts werd opgevoerd, ,,'n Zo merzotheid". De oud-burgemeester, de heer W. H. Scholder, sprak een dank woord. ZIERIKZEE. Aanbesteding. Voor de aanbesteding betref fende het verbeteren en verbre den van de waterleidingen van de Saspolder met het bouwen van 'n duikersluis en bijkomende werken werd ingeschreven door: A. van der Werf te St Maar tensdijk en D. v. d. Werf te St Annaland voor f 29.300; Fa W. v. Vossen en Zonen te St Annaland voor f 29.20"; Joh. v. Vossen en K. J. Moerland te St Annaland voor f 28.300; M. van der Velde te Bruinisse voor f 25.980; J. M. Dekker te Brouwershaven voor f 25.600; K. Manni en Chr. Slager te Haamstede voor f 25.040; L. v. d. Heuvel te Werkendam voor f 24.600; Fa Gebr. Wynands en Cornet te Werkendam voor f24.244; A. W. Wandel te Nieu- vverkerk voor f 23.600; M. d. Oude en K. T. de Jonge te Zierikzee voor f23.550; J. Hoogesteger te Wemeldinge voor f23.300; D. Rentier te Noordgouwe f22.985. De gunning werd aangehouden. AXEL. Emigratie filmavond. Vanwege de Hervormde Emi gratie Commissie Nederland werd in de bovenzaal van „Hotel Porth de Luzanne" te Axel een drukbezochte samenkomst belegd, waarop een lezing gehouden werd door de heer van Reems van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Middelburg over emigratie. Ver schillende films werden vertoond over land en volk van Australië en de heer van Reems kreeg ver scheidene vragen te beantwoor den. Ds Starrenburg Ned. Herv. pre dikant te Sluiskil zette de toe stand uiteen van emigranten van kerkelijke richting, voornamelijk van Hervormden. Ds Starrenburg hield ook een lezing met licht beelden over Canada en over het kerkelijk werk onder emigranten aldaar. C.J.M.V. JONGENSDAG. In het verslag van de C.J.M.V. Jongensdag, Zaterdag te West- kapelle gehouden, is buiten onze schuld een fout geslopen. De le prijs van de voordrachtenwed strijd werd nl. gewonnen door de Wolf uit Zoutelande en niet zo als ons was opgegeven door Wes- terbeke uit Serooskerke. Ds W. de Reus te Amsterdam overleden. Zaterdag is te Amsterdam plotseling overleden ds W. Reus, em.-predikant der Ned. Herv. Gemeente van Westkapelle en na zijn vertrek naar de hoofd stad hulpprediker aldaar. Op 1 December 1881 werd ds Reus te Amsterdam geboren. Daar bezocht hij het Stedelijk Gymnasium; zijn theologische studie voltooide hij in 1905 aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Ds Reus heeft slechts twee gemeenten gediend. Medio Fe bruari 1906 verbond hy zich aan de Herv. gemeente van Eiker- zee op Schouwen en reeds in Maart 1913 kwam hij naar West kapelle. Tot Mei 1947 bleef ny hier predikant en hy maakte daar ook de verschrikkingen van de oorlog mee. Na 41 dienst jaren ging ds Reus met emeri taat, doch hy diende zijn ge meente nog enige tijd als hulp prediker. Zoals gezegd was hij ook na zijn vestiging te Amster dam daar als zodanig werkzaam. Behalve in zijn ambtelijk werk was ds Reus ook in ander werk sterk geïnteresseerd en van verschillende verenigingen een stuwende kracht. Van de afd. Zeeland van le Nat. Chr. Geheelonth.ver. was liij bestuurslid, evenals van de Ver. Chr. Wijkverpleging, terwijl hij veel deed voor de t.b.c.-bestry- ding en het Groene Kruis. Wat speciaal Westkapelle be treft was deze predikant de pro motor van „Westkapelle Her rijst", terwijl de (onlangs opge heven) dijkwerkersvereniging ook zijn volle belangstelling had. Groningse professor geneesheer-directeur van „Zonneveld". Prof. dr J. van Lookeren Cam pagne, hoogleraar in de kinderge neeskunde aan de Rijksuniversi teit te Groningen, zal worden be noemd tot geneesheer-directeur van het Zeehospitum „Zonneveld" te Oostkapelle. Hij zal zijn functie half Septem ber aanvaarden, waarmede „Zon neveld" voor het eerst een ge neesheer-directeur zal hebben. Voorheen was zuster S. Bos direc trice en thans is zuster F. Wattel waarnemend directrice. De dokto ren W. K. Schilling te Middelburg en G. Vaandrager te Domburg, treden als geneesheren van dit hospitum op. Zeeuwse Ouderlingen conferentie te Middelburg. Op Woensdag 11 April zal de jaarlijkse Zeeuwse Ouderlingen conferentie te Middelburg worden gehouden. In de morgenvergade ring zal de heer J. J. Boon van Bergen op Zoom een onderwerp inleiden en in de middagvergade ring zal ds G. Brinkman van Am sterdam refereren over „Heden en toekomst van onze Gerefor meerde kerken". Grenskantoor Retranchement met de Paasdagen open. In verband met de te verwach ten drukte zal het grenskantoor te Retranchement met de Paas dagen op Zaterdag, Zondag, Maandag en Dinsdag voor het rei zigersverkeer opengesteld worden. BEGIN VAN BRAND TE VLISSINGEN Een bewoner van de Irislaan had Zaterdagmiddag een bus met teer op het fornuis in de keuken gezet. Op een gegeven moment sloeg de vlam erin en even later hadden het houtwerk van de schoorsteen en de gordijnen vlam gevat. De bewoner zag kans het vuur zelf te blussen, zodat de brand weer, die er vlug bij was niet meer behoefde op te treden. AANRIJDING TE GOES. Gistermorgen zijn op de hoek PiccardtstraatVoorstad een motorrijtuig met aanhangwagen, afkomstig uit Noord-Brabant, en een personenauto, eigendom van dhr B. uit Kruiningen, op elkaar gebotst. De personenauto werd aan de voorzijde ernstig bescha digd. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Sportnieuws Hoek I nog geen kampioen 2e klasse D Zaterdagmiddag voetbal. In tegenstelling met hetgeen w(j gisteren meldden, Is Hoek I nog geen kampioen ln de 2e klas se D van de Zaterdagmiddag- voetbalcompetitie, aangezien over een reeds gespeelde wedstrijd nog een beslissing moet worden ge nomen. De stand in de kop van deze klasse is thans: Hoek I 11 8 2 1 18 Tern. Boys I 12 8 0 4 16 Zaamslag I 10 6 2 2 14 Zaamslag I moet nog de wed strijd spelen tegen A.Z.V.V. I. V eilingsberichten GRAANBEÜRS ROTTERDAM. Binnenlandse granen (officieu ze noteringen per 100 kg franco Rotterdam). Tarwe, prijshoudend prima, zonder vochtconditie f 24 24.40; doorsnee kwaliteit op vochtconditie tot f24.30; overige granen vast. Zomergerst f 36 37.75; Haver f 3234, zware daar boven; Rogge f 32.50-34.00; Groe ne erwten, flauw f3542; Schok kers f 4050; Bruine bonen, flauw f 4550. Aardappelbeurs met weinig handel; noteringen werden niet vastgesteld. GOES, velling van 26 Febr. '51. Spruiten f32—52; Witlof A 31 —34; id. B 18; Wijnpeen 4; Kro ten 7—7.50; Prei 14—16; Boere- kool 1920, alles per 100 kg. VEERE Vismijn van 26 Febr.: Aangevoerd 1022 kg export-gar nalen 1,501,61; 106 kg schar 30—33; 135 kg bot 22—27; 159 kg ongesorteerde vis 2542; 1 kg tong 1,20; 7 kg rog 32—35. 159. „Tjonge, wat 'n woesteling!" dacht Filo. „Waarom vraagt zo'n man niet fatsoenlijk of ik iets voor hem te eten heb? Wat een manier om zo te schelden, foei!" Hy deed zijn tas weer dicht en vervolgde zyn weg. Hy had nog maar een paar stappen gedaan, toen ie ineens een eigenaardige prikkelende geur in zijn neus kreeg. „Hé, wat ruikt het vreemd", mompelde hy. „Je zou zeggen dat er iets.... O, wat zie ik!??ü'' Filo keek gespannen voor zich uit, in de richting van een woud, dat zich daar uitstrekte. Een grote, donkere rookwolk steeg langzaam ten hemel en als je goed luisterde, kon je een knet terend geluid horen. „Oef!" zei Filo, „daar is vast en zeker brand en niet zo'n klein beetje. Ach en wee, het is een bosbrand natuurlijk. Verbeeld je, dat dit hele woud eens afbrandt. Dat zou heel erg zyn.... ik.... ik moet zien dat ik iets doe, ik moet er heenkijken....!" Hij zette het op een lopen zo hard hij kon. Nieuwe Kerk te Middelburg wordt gebruikt voor Nationaal Radioprogramma op 5 Mei a.s. Aan Middelburg valt dit jaar c!e eer te beurt de mensen van de Nederlandse Radio Unie te ont vangen, die op Zaterdag 5 Mei, de nationale feestdag, het natio nale programma van de N.R.U. vanuit de Zeeuwse hoofdstad zul len verzorgen. Men zal voor deze uitzending, die door omstreeks 1000 bezoekers zal kunnen wor den bijgewoond, de gerestaureer de Nieuwe Kerk gebruiken. De kerkvoogdij van de Ned. Herv. Gemeente heeft de Nieuwe Kerk voor dit doel welwillend af gestaan, temeer daar het hier een nationale zaak geldt. Bovendien kunnen velen ln de gelegenheid worden gesteld de Nieuwe Kerk reeds dan, wat het intérieur be treft, in ogenschouw nemen. Het ligt in de bedoeling een rechtstreekse uitzending te doen plaatsvinden. Voor deze gelegenheid zal een uitgelezen gezelschap naar Mid delburg komen. O.m. zal present zyn de Marinekapel der Kon. Ma rine o.l.v. de kapitein der Mari niers, Gy'sb. Nieuwland. Het Om roepkoor en solisten verlenen hun medewerking. Verder zullen er drie sprekers zijn, die de drie stro mingen ln ons volk vertegenwoor digen. De namen van twee van hen zijn reeds bekend. Het zijn de heer Ad. Kuiper, directeur van het Geref. Jeugdcentrum „De Witte Hei" en Pater P. Wesse- ling C.ss.R„ bekend om zijn radio praatjes voor de R.K. jeugdbe weging. De kerk zal van een geïmpro viseerde verlichting worden voor zien en ook de zitplaatsen zullen geïmproviseerd moeten worden aangebracht. Voorts komt er een podium in de kerk voor koor, er- kest en solisten. De uitzending zal om 8 uur beginnen. Door de N.R.U. zullen voor deze uitzen ding grote financiële offers moe ten worden gebracht en men kan het niet anders dan toejuichen, dat men ondanks dat Middelburg heeft uitgekozen. Vergadering Centrale A.R. Kiesvereniging Middelburg. Zaterdagmiddag vergaderde de Centrale A.R.-Kiesvereniging Middelburg o.l.v. de heer J. de Wolf van Serooskerke. In zijn openingswoord besprak de voor zitter de huidige Kabinetscrisis. Het jaarverslag van de secre taris, de heer C. Mooiman, maak te o.m. melding van de gehouden Statenverkiezing en getuigde van activiteit in het afgelopen jaar. De penningmeester, de heer P. de Kam, sloot zijn boeken af met een batig saldo. Tot bestuursleden werden her kozen de heren P. Boon Sr en J. Kwekkeboom. Voorts werden ver schillende afgevaardigden voor Prov. Comité en Centralen Con vent herbenoemd. De heer P. Boon Sr hield een causerie over het onderwerp: „Internationale Politiek" naar aanleiding van het gehouden refe raat van mr W. Rip op de Partij conferentie te Breda. Bij de rondvraag werd de wen selijkheid uitgesproken om in het bestuur een vertegenwoordiger te kiezen uit elk der aangesloten plaatselijke kiesverenigingen. Aan het Centraal-Comité zal worden verzocht een andere naam te ge ven aan het contactorgaan der partij, ter betere onderscheiding van het kaderorgaan Nederl. Ge dachten. Import van Franse zaaioesters. In de vergadering van 24 Ja nuari j.l. van de Ver. tot bevorde ring van het Oesterbedrijf te Yerseke besprak de voorzitter van het Bedrijfschap de import van Franse zaaioesters. Voorgesteld werd een hoeveelheid van 20 ton in te voeren. De vergadering sprak zich toen met grote meer derheid daartegen uit. Nu ontving de „Vebo" bericht van de Bedrijf schap, dat de voorlopige gedachte is, dat dit kwantum circa 50 ton zal moeten bedragen, doch dat, gelet op de ev. behoefte, van dit kwantum zal kunnen worden af geweken. Teneinde het juiste kwantum te kunnen bepalen is het noodzakelijk, dat ieder, die zaaioesters uit Frankrijk wenst te importeren, zo spoedig mogelijk (voor 3 Maart) opgeeft bij het Bedrijfschap te Den Haag, hoe veel hij wenst te importeren. Een teleurstelling voor de Zeeuwse kwekers, die zich bedro gen gevoelen. De „Express III" in Volkerak gebroken. Het 737 ton grote m.s. „Express Hl" uit Duisburg, kapitein Emile Oehler, geladen met ijzerschroot en auto's, op weg van Duitsland naar Antwerpen, is Zondagmor gen tijdens mist in de Volkerak nabij rode ton no. 1 omhoog ge varen en blijven zitten. Zondag avond is het schip, met behulp van de pompboot „Adja", kap. Hoekman uit Wemeldinge vlot ge- flneez mededeling, advert.) Gezondheid met lepels. Voor allen, die zich vermoeid en over werkt gevoelen, vul Senatogen te zuivere kracht en wordt gretig door het verzwakte lichaam opgenomen. Het Zenuwsterkende Voedsel komen en naar de vluchthaven te Bruinisse gesleept. Het schip is gebroken en maakte water, maar wordt door aanhoudend pompen door de „Adja" drijvende gehou den. Ring Walcheren „In Dienst der Kerk". Zaterdagmiddag kwamen 16 bestuursleden der Herv. Mannen- vereniging van de Ring Walcheren „In dienst der Kerk" bijeen in het kerkcentrum aan het Koorkerk hof te Middelburg om te spreken over de mogelijkheden tot oprich ting van afdelingen in de gemeen ten op Walcheren, daar deze nog ontbreken. De kerkeraden zullen eerst daags een schrijven tegemoet kunnen zien, met verzoek, deze aangelegenheid nader met het ringbestuur te bespreken. rm7. Dezer dagen is een aanvang gemaakt met de herbeplanting van de dorpskommen van Kort- ge ie, Colijnsplaat en Kats. Dit object wordt uitgevoerd onder auspiciën van het Staatsbosbe heer. De buurtvereniging van de Moolweg te Kloetinge heeft haar feestavond gehouden o.l.v. de heer W. P. Beye. Toneelstukjes en ac- cordeonmuziek wisselden elkaar af. Vrijdagavond werden te Kort gene voor de manschappen der Nat. Reserve enige speciale in structiefilms vertoond. Maandag 5 Maart a.s. zal te Kat» in zaal Versprille een pro- paganda-avond worden georgani seerd door Steun Wettig Gezag ter aanwerving van leden voor de Nat. Reserve. Enige historische films zullen o.m. worden ver toond. Aanvang 7 uur. De kiezerslijst van Nisse bevat de namen van 414 kiezers. Op het zielental van 650 zijn te Nisse 80 boven de 65 jaar, nJ. 1 boven de 90 jaar 12 boven de 80 jaar, 38 boven de 70 jaar en 29 van 65 jaar. Op de door B. en W. van Krab- bendjjke op 22 Februari 1951 vastgestelde kiezerslijst, komen 1688 kiezers voor. Op 1 Maart a.s. zal het 30 jaar geleden zijn, dat de lieer Klippel te Strijenham bij de heer C. Bie- rens, Kettingshoeve te Tholen in dienst trad. Zaterdagavond a.s. wordt door de Oranjevereniging van Koude kerke de film „De dijk is dicht" vertoond. Vrijdag hield in zaal Verbeem de buurtvereniging Ritthemse- straatBurchtstraat te Souburg een feestavond. Een gevarieerd programma werd afgewerkt. De Chr. Oranjevereniging te Grypskerke hoopt Donderdag a.s. om 7.30 haar jaarvergadering te houden in het Dorpshuis. Dr P. C. Kraan te Vlissingen zal spreken over zijn reis met de „Willem Barendsz". Aan de „De Ruyterschool" te Vlissingen zijn geslaagd voor scheepswerktuigkundige C I en B H, resp. de heren J. P. du Bois en H. D. Kemeling. «- Dat het niet veilig is oud koper buiten te laten liggen ondervond een schipper te ïerseke. Des mor gens kwam hij tot de ontdekking, dat een koperen scheepsschroef was gestolen, waarde ongeveer 150 gulden. KORTE BERICHTEN Een proefstation voor de bijen teelt is Zaterdagmiddag in de „Ambrosius-hoeve" bij Tilburg onder grote belangstelling ge opend. Michael Howard, alias Rowson, de pseudo-filmproduceur, is op last van de autoriteiten, onder toezicht aan boord van een schip naar Engeland overgebracht. Een vierling is geboren in een arbeidersgezin te Baltimore. Het zijn twee jongens en twee meisjes. Moeder en kinderen maken het uitstekend. Vyf mijnwerkers te Essen-Al- tenessen zijn om het leven ge komen, doordat de lift, waarin zij zaten, naar beneden stortte. In de lente van 1952 zal ver moedelijk het eerste straalvlieg tuig voor passagiers op de lijn LondenJohannesburg van de B.O.A. in dienst worde ngenomen. De Chinese communisten heb ben de bekende guerillaleider Woenman in Noord-West-China gevangen genomen evenals ruim honderd zijner volgelingen. BRUINISSE. Reeds f 4700.aan gedupeerde mosselkwekers uitgekeerd. Na het openingswoord van bur gemeester W. v. den Berg ln de Vrijdagavond gehouden raadszit ting (gunstig was 1950 voorland- bouw, middenstand en wederop bouw, maar zeer ongunstig voor de visserij, zodat hulp en steun, alsmede middelen tot herleving ervan nodig zullen zijn) ant woordde het oudste raadslid, de heer W. v. d. Berg-Beekman. De gemeenterekening 1948 werd goedgekeurd. De begroting 1951 zonden Ged. Staten met opmer kingen en wijzigingen terug. De post havengeld ad f5000 achtte men te laag. I.v.m. de post hulp en sociale bijstand werd naar de gang van zaken In het mosselbe- drijf geïnformeerd. De voorzitter aeelde mede, dat al 15 aanvragen om steun tot een bedrag van 4700 gld. waren behandeld. Te vrezen is, dat de uitgetrokken f 26.000 hiervoor onvoldoende zal zijn. Ged. Staten drongen aan op de uiterste zuinigheid I.v.m. het te kort van f35.845,43. De Ver. voor Geref. Schoolon derwijs kreeg toestemming tot aanschaf van leermiddelen. Daar in het nieuwe kerkgebouw de plaats van de onlangs aanbe stede Hervormde kerk enigszins afwijkt van de oude plaats, was onteigening van 'n woning nodig. De eigenaresse ging hiermede ac- coord. Een bespoedigde procedure zal, aldus besliste de raad, aan hangig worden gemaakt. B. en W. vroegen machtiging een procedure aan te gaan met de heer P. van den Berge te Brui nisse, over de afgifte van 22.600 straatklinkers en 2000 klinker kelen. Het vorige werd wel gewonnen, maar gebleken ls, dat deze over slechts 34.500 straatklinkers ging, terwijl er nog eens 24.000 klin kers lagen. De heren Bal en van den Berg spraken er hun be vreemding over uit, dat de opgave van da Centrale Dienst zover be zijden de waarheid was. Na enige discussie werd met de stem van de heer Bal tegen het voorstel van B. en W. aanvaard. Besloten werd de kasgeldlening ad. f90.000 met het Hoofdbedrijf schap voor Akkerbouwproducten zo mogelijk te verlenen. Het credlet bij de Bank voor Ned. Gemeenten zal nodig van f 100.000 .worden gebracht op f 200.000. Tot waarnemend gemeente-ont vanger werd benoemd de heer J. van den Berge, ambtenaar ter secretarie. De centrale verwarming voor heide scholen is gegund aan de fa. Jaarsma te Utrecht voor f 12.400. Bij de rondvraag drong de heer Jumelet aan op het verstrekken van kolentoeslag aan ouden van dagen. De heer Hoogerheijde wilde In voering van een maximum snel heid en bepleitte het plaatsen van verkeersborden bij de scholen. De heer Bal wilde voor de nieuwe woningen in de Oude straat een trottoir. Teneinde de werkloosheid onder de schilders te bestrijden, gaf hy in overweging het schilderwerk in de gemeentewoningen voortaan des winters te laten verrichten. Hy Informeerde tenslotte naar de stand van zaken bij de zieken- hulsbouw te Zierikzee. Deze wacht, volgens de voorzit ter, nog op de beslissing van de minister om 3/7 van de bouwkos ten voor rekening van het Rijk te nemen. ONENIGHEID BIJ DE PADVINDERS T Het hoofdkwartier van de Ne derlandse padvinders deelt mede, niets af te weten van afscheiding van een aantal Haagse en Rotter damse padvindersgroepen, waar over thans geruchten circuleren. Ook bij de districten Den Haag en Rotterdam van de N.P.V. is hierover niets bekend. Kerk en Zending Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Stad aan 't Haring vliet, L. Roetman, cand te Gene- muiden. Aangenomen naar Enschedé, J. Appel te Oude en Nieuwe Nie- dorp. Bedankt voor De Hey Heyplaat, F. J. Sinke te Heteren; voor Nykerk, G. Willemsen te Hierden. Geref. Kerken. Aangenomen naar Sybranda- buren, J. Lever, cand. te Den Helder. Bedankt voor Deventer (vac. J. J. Beukenkamp) K. J. Schaafsma te Ommen; voor Edam G. Sinia, cand. te Leeuwarden; voor Groo- tegast L. Kwakkelstein te Putten; voor Oude- en Nieuwe Wetering, D. Krijger te Lochum; voor Rot- terdam-Charlois (vac. S. Hoek stra) G. van Andel te Dieren. Geref. Kerken (art. 31 K.O.). Beroepen te Kampen (4e pred. pi.) J. O. Mulder te Hattem. Bedankt voor Murmerwouda- Oenkerk, D. Los te Smilde. (Ingez. mededeling advert.) Geneesmiddel tegen huidaandoeningen. I de jeuk bedaren en I doodt de ziektekiemen, zodat de huid zlcb kan herstellen. Doet Nagekomen Advertentie Met ontroering geven wij kennis dat wij uit Amsterdam bericht ont vingen, dat onze gelief de Emeritus-Predikant de Weleerw. Heer Ds W. REUS, aldaar plotseling over leden is. Hij heeft onze gemeente 34 jaar ge diend en was niet alleen predikant, maar ook vriend der gemeente tot zijn sterven toe. Hebr. 13 7. Namens de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente: Ds W. OOSTHOEK, Voorzitter. K. LIEVENSE, Scriba. Westkapelle, 24 Februari 1951. Amster damsc he Effectenbeurs. Slotkoersen op 27 Februari medegedeeld dooi de Incasso-Bank N.V., Goes Amsterdamsche Bank N.V. Grootb. Obligatiën 99% Nederland 1948 96 N derland 1947 96 Nederland 1937 94% Dollarlening '47 95% Invest Certif. 96% Nederland 1962-64 ex 95% Nederland 1962-64 cum 95% Nederland N.W.S. 77% Spaarcertificaten ïndië 1937 A 92% Grootboek 1946 94% Cult. Hand. Ind. Bank 46% Nat. Handelsbank 91% Ned. Handel Mij 158 A.K.U. VS Berghs Jurgens 327% Berkels Patent Calvé Delft Centrale Suiker Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogovens Lev. Bros Unil. Ned. Ford Ned. Kabelfabr. Philips' GloeiL Do. 6 pet cum. pref. wd. 172% Wilton 1M'A B ill i ton I rubr. Billiton II rubr. Dordtsche Petr. Dito, pref. Kon. Olie Dito, Onderaand. Moear j nim A'dam Rubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Kendeng Lemboe Oost Java Rubber De Oostkust Se.badjadi Hull. Am. Lijn Java China Japanlyn 137 185% 125 169% 153 230% 329% 246% 172% 164% 282% 297 310% 311% 124% 128 108 39% 43 190 134% 99% 95% 96% 93% 98% 96% 95% 95% 77% 92% 94% 46% 90-% 156 175 326 122 137% 185% 126 169% 153 231% 345 248% 172% 165 297 311% 310% !23% 107% 101% 39% 107 42% Kon. Boot Kon. Parketvaart Ned. Sch. Unie Van Ommeren's Sv. Rott. Lloyd Stv. Mij. Nederland HV.A. Java Cultuur N.I.S.U. Vorstenlanden Deli Bat. Mij Deli Mij Senembah Muller Co. Amsterd. Bank Escompto Bank Holl'. Bank Unie Cert. Javasche Bank Herstelbank Pr. Ned. Bank v. Z. Afr. Rotterdamsche Bank Surinaamse Bank Twentse Bank Am. Smelting Anaconda Copper Belthl. Steel Chrysler General Motors Intern. Nickel Kennecott Rep. Steel Stanard Brands U.S. Steel Cities Service North Am. Cont. Oil Midcont. Oil Philips Oil Shell Union Tide Water Baltimore Miss. K. Texas New York Centr. Pennsylvania Canadian Pac. 155% 153% 130% 128% 167% 166% 203 204 166% 164% 177 174 113% 111% 57% 57 10054 100 26% 26% 115% 115% 102% 103 99% 99 178% 178% 178 177% 48% 265% 266 87% 87 94% 231%ex 232 173% 178 - 48% 49% 63 63% 87% 89 "0% 114% 43 44% 85% 85% 52 52% 7% 7% 50% 50% 102% 104 20% 21% 110 112 62% 62% 91% 92 65 64% 38% 38% 23% 24 U% 12 26% 26% 25% 25% 31% 32%

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 3