jOrovinti%ffl/g«f ADAAISON Ontwerp Streekplan Walcheren is gereed. Dr Nederbragt over Israël. Haar avontuur Jarenlang werk van de Provinciale Planologische Dienst OhcUc de. foufte. Gevleugelde fantasie. Dinsdag 27 Februari 1951 PROTESTANTS CHRISTET nv DAGBLAD Pagina 2 Ter Provinciale Griffie van Zeeland en ter secretarie van elke VValcherse gemeente ligt van 22 Februari j.I. tot 22 April a.s. ter inzage een ontwerp van het Streekplan Walcheren. Tot 22 Mei a.s. kan leder tegen dit ontwerp bezwaren indienen by Ged. Staten, die de bezwaren al of niet ontvankeiyk zullen verklaren. Het ligt in de bedoeling, dat de Prov. Staten in de zomerzitting van 1951 het ontwerp in behandeling zullen nemen, hetgeen volgens de wet op het nationale plan vereist ls. Hebben deze het goedgekeurd, dan zullen Ged. Staten het ontwerp ter goedkeuring aan de Kroon voor leggen. Alleen voor belanghebbenden, die ook ln eerste Instantie bezwaren Indienden, zal dan nog gelegenheid bestaan by de Kroon in beroep te gaan. JUISTE BESTEMMING. Doel van dit Streekplan is dus de juiste bestemming van de grond. Dit betekent tevens dat er door verhinderd kan worden dat de grond voor verkeerde doeleinden wordt gebruikt, dat één bepaalde activiteit van de mens teveel ruimte in beslag neemt en dat tenslotte een cultuurgoed een ver keerde plaats verkrijgt. In de voorschriften voor dit plan, die een 50-tal artikelen be vatten, wordt een uitvoerige om schrijving gegeven van tal van be grippen, alsmede van hetgeen wel en niet is toegestaan. Zo wordt als een zeer belangrijk punt een onderscheiding gemaakt in het begrip gebouwde kom. In grote trekken komt het hierop neer, dat in geen der Walcherse dorpskom men industriële bedrijfsgebouwen mogen worden gesticht, behou dens goedkeuring tot uitbreiding door Ged. Staten. De bedoeling hiervan is duidelijk: men wil de Dit ontwerp Streekplan Wal cheren, waaraan zes jaar is ge werkt, is ontworpen door de Prov. Planologische Dienst te Middel burg onder leiding van de direc teur, ir M. de Vink. Aan de op stelling ervan ging een zeer uit voerig sociaal-economisch onder zoek vooraf. Het is het eerste grote streekplan van het gehele land. Men zal zich misschien herin neren, dat in Augustus 1946 de z.g. Snelcommissie reeds een uit voerig rapport uitbracht over het nieuwe Walcheren met het recon structieplan voor het geïnundeer de deel van het eiland en de duin gebieden. Dit plan is de basis ge weest voor het ontwerp Streek plan en was ook het uitgangspunt van de Herverkavelingswet Wal cheren. In grote lijnen werd het eerste plan gevolgd, waarbij hier en daar détailwijzigingen werden aangebracht. NIETS ZONDEK TOESTEMMING. Wanneer het Streekplan is goedgekeurd, zal er op Walcheren geen enkel stukje grond meer aanwezig zün zonder bestemming. Op de z.g. bestemmingskaart is van iedere vierkante meter aan gegeven, wat de bestemming is. Men zal echter begrepen, dat dit niet kan betekenen, dat daar mede nu ook voor goed de toe komstige bestemming als een wet van Meden en Perzen vastligt. Elk streekplan heeft een dynamisch karakter. Dagelijks komen im mers wuzigingen in het betrokken gebied voor. Men kan dan ook met evenveel recht spreken van een ontwikkelingsplan, waarbij het stramien wordt gevormd door de drie planologische functies: werken, wonen en ontspannen, met daarnaast de functie: ver keer. Uit dit alles vloeit dus voort, dat de bestemming van de grond in wezen een maatschappelijk pro bleem is en de bestemmingskaart slechts de neerslag kan zün van de economische en sociale verhou dingen in de regionale samen leving. BEPERKENDE BEPALINGEN. In de voorschriften op het Streekplan staan tal van beper kende bepalingen op practisch alle gebieden, die in het plan wor den behandeld. De mogeiykheid tot het ontvangen van ontheffing, te verlenen door Ged. Staten, die eerst de vaste commissie van de Planologische Dienst daarover horen, is in vele gevallen aan wezig. De uitbreidingsplannen der Walcherse gemeenten zün in dit ontwerp Streekplan verwerkt, zo ver zü reeds bestonden. Voor deze gemeenteiyke plannen zullen de voorschriften niet gelden, omdat de gemeenten wat dit betreft autonoom zijn. Voorzover gemeen ten nog geen uitbreidingsplannen bezitten, dienen deze te worden ontworpen. industrie zoveel mogelijk concen treren, teneinde het tweeslachtige karakter van de in hoofdzaak agrarische dorpen te vermijden. industrieterreinen. Op de bestemmingskaart zijn industrie- en haventerreinen aan gegeven te Vliisingen, Middel burg, Arnemuiden en Veere. Men is ervan uitgegaan dat het indus triële werkgebied al naar gelang van de toekomstige industriële ontwikkeling een uitbreiding zal vergen van resp. 33, 50 en 62 ha. industrieterrein, waarvan resp. 20, 30 en 38 42 ha. in Vlissingen ge legen zullen zijn. Het terrein te Vlissingen is geprojecteerd aan de westzijde van het kanaal ten noorden van de Paul Krugerstraat (25 ha.). Voorts is men ervan uit gegaan, dat Vlissingen een tweede buitenhaven zal nodig hebben in de toekomst. Daarvoor is grond gereserveerd, doch l.v.m. de grote onzekerheid in dit opzicht kan deze grond normaal voor agrari sche doeleinden dienen en kunnen er ook gebouwen op verrijzen. Over de gronden, nodig voor de z.g. insteekhavens te Vlissingen en het industrieterrein bij het toe komstige P.Z.E.M.-complex is reeds meermalen geschreven, evenals over de Middelburgse in dustrieterreinen (voor groot- en kleinindustrie). Ook Arnemuiden heeft een industrieterrein van ca. 2 ha. nodig, gezien de wenselijk heid van een verbreding der be staansmogelijkheden. Voor Veere tenslotte is een klein terrein ge reserveerd aan het kanaal ln zui delijke richting. Zeeuws Drankweercomité vergaderde te Middelburg. Zaterdagmiddag vergaderde te Middelburg het Zeeuws Drank- weer Comité o.l.v. de heer J. Castel van Vlissingen. Besloten werd, evenals vorige jaren, een autobustocht te organi seren naar de z.g. Sluitingsdemon stratie. De penningmeester, de heer P. Boon Sr, bracht financieel ver slag uit. Van het jaarlijks provin ciaal subsidie werd door de ver schillende afdelingen in de pro vincie een dankbaar gebruik ge maakt voor de zo nodige propa ganda. Besproken werd de te hou den vergadering op 10 Maart ter voorbereiding van een Consulta tiebureau voor drankzuchtigen. Eindles motorcursus te Haamstede. In de Tuinbouwschool te Haamstede werd Vrijdagmiddag de eindles gehouden van de docr de afd. Schouwen van deN.F.0. georganiseerde motorcursus. Na opening door de voorzitter van de commissie van toezicht, de heer C. A. W. Bakker te Burgh, sprak de cursusleider, de heer W. Philipse, assistent Tuinbouw- voorlichtingsdienst. De leerlin gen W Capelle, C. J. Boot, L. bij de Vaate en L. Klompe verzorg den inleidingen over motoren. Daarna wenste de heer C. L. de Wilde, leraar alg. dienst Rijks- 'tKoninkrijk weder opgericht? (Van onze correspondent.) Dr J. A. Nederbragt, zo pas op eervolle wijze ontslagen als Nederlands gezant in Israël, heeft op een vergadering van Gereformeerde jongeren te Eindhoven gesproken over de staat Israël in het licht der Openbaring. De bejaarde diplomaat verklaar de, dat hy niet het standpunt de len kon van sommige Gerefor meerde theologen, welke beweren, dat de vestiging van de nieuwe staat in geen enkel verband te brengen is met datgene, wat de profeten indertyd hebben voor zegd. De profetieën, aldus die theologen, zyn vervuld en wat er ook gebeurt, d&irop kan niet meer woiden teruggekomen. My, zeide dr Nederbragt, laat nooit los het antwoord van de op gestane Christus op de vraag van zyn discipelen: „Zult gü in deze (Ingez mededeling advert.) Uitsluitend vurkriiflbuur bi] upothukurs, drogisten on do spocloolbroncha. tyd het koninkruk in Israël weer oprichten?" Jezus ontkent niet, dat dit zal gebeuren. Alleen merkt Hy op, dat het Zyn leerlingen niet toe komt de tyden of gelegenheden te weten, die de Vader in Zyn eigen macht gesteld heeft. Dit is beslissend. Er zal dus een koninkrijk komen. De geschiede nis van Palestina heeft geleerd, dat dit koninkrijk niet is versche nen tijdens de overheersing door de Romeinen, de Perzen, de Ara bieren, de Seldsjoeken, de Mam- melukken, de Ottomanen en de Britten, die achtereenvolgens het land bezetten. Geen dezer heersers heeft iets aan de cultivering van het ge bied gedaan. Waar eenmaal melk en honing vloeiden, ziet men nu moerassen. De Joden daarentegen hielden door de eeuwen heen vast aan het land hunner vaderen. Zy hebben reeds by vestigingen in 't verleden bewezen het herstel van Palestina met alle kracht te wil len bevorderen. Thans kunnen zy zich eindeiyk geheel aan de op bouw van hun land wyden. Of dit nu de wederoprichting van het koninkruk is? Dr Neder bragt meende, dat Jezus' ait- woord nog was bly'ven gelden. Van de tüden of gelegenheden -.veten wy niets. Het kan zün, dat wü ons vergissen en dat de pro fetieën nog niet van toepassing zün op déze staat Israël. Maar in ieder geval, aldus dr Nederbragt, moeten wü bidden voor de heroprichting van het ko ninkruk. Daarvan hangc voor ons alles af. Immers gaat de volheid der tijden pas in, wanneer Israël uit de verstrooiing is terugge- bracht en (blijkens Romeinen XI) het hele volk Israël tot Christus is bekeerd. „COMMUNISTEN". 1 Deze vraag omtrent de weder- oprichting van het koninkruk, die de discipelen reeds stelden, houdt my altyd vast, verklaarde dr Ne derbragt. Gedurende mü'n verbhjf in Pa lestina heb ik nederzettingen be zocht, waar men volkomen com munistisch leefde, d.w.z. in de nieuwtestamentische zin. Daar waren geen heren of knechten, geen rijken of armen; men had metterdaad alles gemeen. Ik heb gezien, dat de Jood kan komen tot dingen, die echt chris- tebjk zqn. Omdat hü staat op de basis van de profeten. Wanneer de tyd verschynt, waarin de Joden tot Christus be keerd worden, zal het Christen dom een innigheid krijgen, die het thans niet heeft. Er ontbreekt nog zoveel aan. De volheid des Christendoms kan er pas zün, na dat ook de Joden erbü horen. Wü mogen nooit vergeten, dat God Zun büzondere zegen aan Israël gaf. Deze zegen is onver vreemdbaar. Wij noemen onszelf wel het verbondsvolk van het nieuwe verbond, maar in de voor rechten van Israël delen wy toch niet. Daarom moet 't ons een vreug de wezen by de Joden te mogen verkeren en Jodengenoot te zün. In Israël mocht ik ondervinden, dat de Joden een volk zün. zy zullen eenmaal het Christendom verrijken. Ik zal dat niet meer zien, zei dr Nederbragt, want ik ben nu buna 71 jaar. Maar ik sterf rustig in de zekerheid, dat het zó zal worden. De heer Stoel afgetreden als voorzitter van Slagers vereniging op Schouwen. In de te Zierikzee gehouden ver gadering van de Slagersvereniging Eendracht Sterk, de slagerspa- iroonsvereniging op Schouwen- Duiveland, deelde de heer Stoel uit Bruinisse mede, als voorzitter te bedanken, omdat hü het sla- gersbedrijf niet meer uitoefent. De beslissing van de heer Stoel werd door alle aanwezigen zeer betreurd, omdat de heer Stoel bu na een kwart eeuw lang, voor de belangen van de vereniging op de bres heeft gestaan. Omdat hü dat had gedaan op een wyze die niet te verbéteren is, werd de heer Stoel met algemene stemmen tot erevoorzitter benoemd. Als voorzitter werd daarop ge kozen de heer J. Simmers uit Zie rikzee. FEUILLETON 29) door G. P. BAKKER. HOOFDSTUK XHI. De zon stond hoog aan de he mel en wierp felle lichtplekken in de donkere schaduwrijke beukenlaan. Achter de „Oude Herberg", die een eindje van de landweg af lag, zat Saxon op een bank onder een grote linde bü een houten tafel, die om de stam ge bouwd was, in druk gesprek met zijn oude vriend, de wachtmees ter. Hy had de hopmanskleding verwisseld met een eenvoudig donkerbruin wambuis. Laat in de morgen was hy ontwaakt. Een lange gezor de slaap had alle vermoe.enissen der laatste dagen weggevaagd. Zyn stem klonk helder en vroiyk toen hy vroeg: „Zijn er gisteren ook ver dachte personen in de herberg geweest?" „Nee, kapitein, de gewone reizende man. Opkopers met vrachtwagens vol goederen tut Maagdenburg, die ze voor een appel en een ei van de hand wil den doen, maar geld is schaars tegenwoordig en niet velen zyn gediend van het gestolen goed. Voorts reizigers, soldaten die het leger vaarwel hebben gezegd, rijk geplunderde Walen, Span jaarden, Kroaten, mensen uit alle landen. Verder zwervers langs de grote weg. En een paar als venters vermomde burgers, aan het bloedbad ontkomen. Een hele bedrijvigheid, maar niets verdachts." „Ondanks het drukke verkeer is het hier een vredig plekje", opperde Saxon. Rudolf hce.t met zün knech ten de wind er onder. Hij is een oude bekende ruiter van Wai- lenstein en verdraagt eenvoudig geen ruzie." „En 's nachts neemt hij alleen fatsoenlijke gasten op, mensen, die hij kent. Geen schuim van de weg." „Ja, onze oude kurassier is voor vreemden geen gemakke- ïyke heer." Op dit ogenblik kwam de waard zelf naar buiten, en groette op militaire wijze. „Goed gerust kapitein? Ja. dat kennen we. Nooit slaapt men Ver dan na een veldslag. Giste ren is baron Rasjin von Riesen- berg hier geweest. Hij bracht de groeten van de hertog, kwam laat in de nacht, vertrok bij het aanbreken van de dag." „En nieuws uit Praag?" „Nee, de hertog had weer een aanval van jicht. Hij leeft te weelderig in zyn prachtig pa leis. Als men.." „Dus geen bericht voor my?" „Nee, eigenlyk niet. Alleen had de hertog verzocht zyn eer biedige hulde en groeten aan de koning van Zweden te brengen, als u in zijn legerplaats mocht komen." Saxon keek verwonderd op. Zouden Wallenstein en zijn wichelaar Seni toch in de sterren kunnen lezen. Hy haalde de schouders op. „Het verwonderde my, dat u ba. on uasjin niet persoonlijk kent. Hy wilde graag kennis met u maken, maar toen ik ver telde dat u een etmaal wilde slapen, zei hij: „Wek de kapitein niet. Hij zal de lange rust ruim hebben ver diend. Ik zie hem later wel." „Ik had hem gaarne gespro ken", zei Saxon. „Met acht dagen is er gelegen- hei voor brieven naar Praag. „Dank je, Rudolf. Nieuws van Maagdenburg?" „Men spreekt over niets an ders. Er is op het ogenblik geen man, die meer vervloekt wordt dan Tilly. En het oordeel over de koning van Zweden is ook niet mild. Tilly laat de stad rei nigen; de lijken worden in de Elbe geworpen." Christiaan Wilhelm, de mark graaf van Brandenburg, is ge wond door een kogel in het been en naar Wolmerstadt vervoerd." „En de bevelhebber?" vroeg Saxon. „De hofmaarschalk van de ko ning van Zweden, graaf van Falkenburg, is dodelijk gewond in het huis van de zydewever Muller by de Hooge Poort ge dragen en verborgen, maar la ter met het huis verbrand." „Hij was een dapper man", opperde Melchior. „Een held, die van geen wy- ken wist, die zich heeft opge offerd voor zyn godsdienst en zyn koning", antwoordde Saxon. Een ogenblik heerste er een zwijgen. „Verschillende burgemeesters, rijke edellieden en burgers schijnen ontkomen te zyn naar Schönebeck door tussenkomst van de krijgscommissaris Von Walmerode", zei de herbergier. „De stad is geheel verwoest", vervolgde hij. „Op de grote heu vel kunt u de ruïnes duidelijk zien. Een goed uur door de bos sen. U moest er eens heen rij den, kapitein, een gezicht om nimmer te vergeten. Aan de rechterzyde van de heuvel in net woud staat een oud jachthuis. „Van de markgraaf?" vroeg Melchior. (Wordt vervolgd.) tuinbouwconsulentschap, de cur sisten geluk met het behaalde diploma. Hij riep de medewer king in om op Schouwen weer een Fruitteeltschool te krijgen en dankte allen die aan de cur sus medewerkten Daarna reikte hij de diploma's uit aan C. J. Boot Wzn., L. Klompe, D. E. Mulock Houwer, L. v. d. Velde, H. v. d. Mey, W. Capelle en J. Stoel, allen te Haamstede; Ja?. Steur, Burgh; P. en A. by ie Vaate, Ellemeet; A. de Blonde, Noordwelle. Namens de leerlin gen dankte de heer v. d. Mey"; hy overhandigde de heer Philipse een enveloppe met inhoud. Daar na spraken nog de heren J. C. Priemis, voorz. N.F.O., Philipse en het hoofd van de tuinbouw school MIDDELBURG. „De schone slaapster in het bos". Een sprookje, zoals de kinde ren dat vroeger hoorden voor het naar bed gaan, wordt tegen woordig haast niet meer gele zen of verteld. Toch kunnen de romantiek en de strekking van zo'n sprookje velen ook in 1951 nog boeien. Een sprookjeswereld gaat deze week ook open in de Schouwburgzaal, wanneer net Geref.-Contactkoor o.l.v. de heer J. Fondse ter viering van zijn 5-jarig bestaan op Donderdag en Vrydag „De schone slaapster" opvoert. Een goede en kwade fee, een koning, koningin, een prinses en niet te vergeten een prins, zullen voor het voetlicht treden in kleurryke costuums en met blijde zang. Drie kinderen op stap. Zaterdag kwam een vader op het bureau van politie vertellen, dat zyn drie kinderen van 10, 9 en 7 jaar niet naar de ouderlyke wo ning teruggekeerd waren. Het ge zin, dat nog niet zo lang in Mid delburg woont, verkeerde in on gerustheid. De kinderen hadden gezegd, dat zy de duinen wel eens wilden zien en van plan waren er heen te gaan lopen. Aangetrokken door het fraaie weer hadden ze hun plan Zaterdagmiddag ten uit voer gelegd. De vader is aan het zoeken gegaan, o.m. in Koude- kerke en omstreken. Gelukkig kwamen de kinderen Zaterdag avond omstreeks 8 uur weer thuis. Een afscheid by het bestuur Centraal Genootschap. Zaterdagmiddag vergaderde on der voorzitterschap van mevr. S. Vermaasvan Konynenburg de plaatseiyke afdeling van het Cen traal Genootschap voor Kinder herstellingsoorden en Gezond heidskolonies, beter bekend als de Vacantiekolonies. De penning meester, de heer P. Luteyn, deed verantwoording van het door hem gevoerde beheer, waarna het jaar verslag werd uitgebracht door de secretaresse, mej. de Cleyn Brem. Er werd besloten dit jaar 15 kinderen uit te zenden. By de ver kiezing van de twee aftredende bestuursleden, mevr. Vermaas en mej. de Cleyn Brem, werd eerst genoemde by acclamatie herko zen, Mej. de Cleyn Brem echter meende, dat voor haar de tyd was gekomen haar functie neer te leg gen. Er zal getracht worden een opvolgster te vinden. Tot zolang zal de aftredende secretaresse de werkzaamheden blyven verrich ten. Mej. de Cleyn Brem is geduren de 31 jaar bestuurslid geweest, waarvan 25 jaar secretaresse. Het aantal kinderen, voor wie zy de uitzending heeft verzorgd, loopt in de honderden. Vele ouders zullen zich met dankbaarheid herinneren de zorg en nauwgezetheid, waar mee mej. de Cleyn Brem dit werk deed. Toen dan ook, nadat de schei dende secretaresse door mevr. Vermaas was toegesproken, de heer Beaufort voorstelde mej. de Cleyn Brem te benoemen tot ere lid der afdeling werd dit met ap plaus aanvaard. Mej. Cleyn Brem sprak woor den van dank. VLISSINGEN. Vergadering C.II.-Kiesverenlging. Vrijdagavond vergaderde de Chr.-tiiSL. ruesveremging o.l.v. de heer H. v. Rooyen. In zijn openingswoord herdacht deze het overlijden van Mevr. HartjesNyiand, de oprichtster van de C.H. Vrouwengroep in Vlissingen. Onder haar bezie lende leiding werd deze één der voornaamste C.H. Vrouwen groepen in ons land. Namens de C.H. had zy voorts zitting in de gemeenteraad. Zy laat een le dige plaats achter. Uit de jaar verslagen van secretaris en pen ningmeester bleek, dat het aan tal leden ongeveer gelyk bleef en dat er een klein batig kas saldo was. Het werd zeer De- treurd, dat voor Vlissingen er geen C.H.-lid is voor de Prov. Staten. By de bestuursverkiezing werden de heren W. Sanderse Jr. en W. Kruisinger herkozen. Daar de heren J. F. Nobels en W. de Ridder zich niet herkies baar stelden werden in hun plaats gekozen de heren J. Gillis sen en J. S. Adriaanse. Tenslotte sprak de heer J. P. Ventevogel over het kleuter- onderwys. By het bespreken der plannen om een nieuwe school te stichten memoreerde hij dankbaar de steun van B. en W. Hopelyk komt er dit jaar nog een Chr. kleuterschool aan de Hogeweg, iets, waarmede vele ouders bly zullen zyn. BIEZELIN GE. Vergadering Herv. Chr. school. Vrijdagavond hield de Vereni ging tot stichting en instandhou ding van een Herv. Chr. school haar jaarvergadering in het schoolgebouw, o.l.v. de voorzitter H. Zuidweg. Uit het jaarverslag van de secretaris de heer J. Bierens, en het hoofd der school de heer B. J. J. R. Walrecht bleek, dat de orde en gezondheid der leerlingen op de school goed is, momenteel bestaat de vereniging uit 112 le den, het leerlingenaantal is voor uitgegaan. By de bestuursverkiezing wer den herkozen de heren H. Zuid- weg en S. de Puit, en gekozen werden de heren ds L. Schellevis en M. J. Dekker. In de financiële commissie werd benoemd de heer Chr. A. Goeree. Besloten werd om op 14 Maart, a.s. biddag de gebruikelyke ouder avond te houden. Na afloop van de vergadering werd in de bestuursvergadering tot voorzitter gekozen ds L. Schellevis. HEESKENSZAND. Jaarvergadering Kolenverenlging. De Coöp. Kolenvereniging „Samenwerking" heeft haar jaar vergadering gehouden onder voor zitterschap van de heer C. v. Loon. Uit de verslagen bleek, dat de vereniging er zeer goed voor staat wat het ledental betreft, hoewel er toch een actie gevormd zal worden voor een groter leden tal. De ontvangsten waren in 1950 f 17.150,33. De uitgaven f 17.138,74 alzo een saldo van f 11,59. By de bestuursverkiezing werd herkozen de heer D. de Winter; in de vacature J. Hoondert werd gekozen de heer H. v. Damme Mz. In de kascommissie werd herko zen de heer S. Dekker. KLOETINGE. Voetbalvereniging gaf geslaagde uitvoering. Vrydag- en Zaterdagavond heeft de voetbalvereniging „Kloe- tinge" in het Verenigingsgebouw een geslaagde uitvoering gegeven. Beide avonden werden geopend met een korte toespraak door de voorzitter ds J. Jellema. Hy ver wees de verantwoordelykheid voor de vrije tydsbesteding van de jeugd naar de ouders. Zy moeten er op toezien, aldus ds Jellema, dat naast geestelyke opvoeding er ook plaats is voor de lichamelijke ontwikkeling. Het nuttige moet met het aangename afgewisseld worden. De vereniging heeft een bloeiend clubleven met plm. 70 leden, terwyl met vier elftallen wordt gespeeld! Hierna volgde de opvoering van het blyspel „De nieuwe typiste". In een vlot spel gaven de opvoe- renden de stryd te zien om twee nieuwe typistes. Mej. A. Reynhout (eerste typiste) en haar tegen speler de heer J. Sinke (zoon) vielen op door hun juiste weerge geven typering. Verder verdient vermelding het goede spel van de romanschrijver (K. Blomaard) en de tweede typiste (B. Kole). De andere spelers voldeden over 't al gemeen goed, zodat het geheel zeer geslaagd genoemd mag wor den. Fryzencommissie. Er is een pryzencommissie ge vormd bestaande uit de heren: L. v. d .Linde, C. Hollestelle en M. de Jonge Cz. RILLAND-BATH. Ouderavond Chr. school. Dezer dagen hield de Chr. school aan de Hoofdweg alhier in het Hervormd jeugdgebouw met ouders en genodigden haar ouder avond o.l.v. de heer J. Meioen. Op deze avond heeft dr Huizenga uit Middelburg, inspecteur van het Chr. Nat. onderwys gesproken over „De rijpere jeugd", waarin hy de karaktervorming der kin deren belichtte. Na de pauze werd het woord gevoerd door de heer Bison, hoofd der school over het onderwerp „Onderwysvernieuwing". Na dit onderwerp werd eest af scheid genomen van dr Huizenga, die door de heer J. Meloen harte- lyk dank werd gezegd voor alles wat hy voor de Nationaal Chr. school heeft gedaan en inzonder heid ook deze avond door zyn on derwerp. Dr Huizenga sprak hier na nog enkele woorden waarby hy zeide, dat de school alhier op hoog peil stond. Tenslotte werd door mej. C. Moerdijk onderwyzeres aan de school, op voortreffelyke wy'ze ge declameerd. Nadat de heer J. Me. loen een kort slotwoord had ge sproken werd deze zeer goed ge slaagde ouderavond met dankge bed door de heer Bison gesloten. versere. Fabriek werkt continu. Door de vele vraag naar kippen- grit heeft de gritfabriek van de fa. van der Endt in de Harden Hoek haar werktyden moeten verruimen. De fabriek draait nu dag en nacht. Voorraad aan alle soorten schelpen is er genoeg. Ongeval. Vrijdagmiddag geraakte by het laden van kunstmest de wagen van de landbouwer Waveryn met paard en al in de Haven, of liever tussen haven en schip, juist met laag water. Per takel omhoog ge hesen bleek, dat het paard niets mankeerde. Alleen was er mate riële schade aan de haven. Het andere paard kon op de wal bly ven. WEMELDEN GE. Demonstratie-avond Padvinders. Dezer dagen hield de Padvin dersvereniging „Beatrix" in het jeugdgebouw te Wemeldinge een demonstratie-avond onder leiding van de Hopman de heer J. Visser, die deze avond met een welkomst woord aan het talrijke publiek opende en in 't kort het ontstaan en de ontwikkeling van de pad vindersorganisatie in Nederland en daarbuiten weergaf. Er werd een rijk gevarieerd programma door de jongere en oudere pad vinders afgewerkt. Zij hadden dan ook menig hartelijk applaus ln ontvangst te nemen. arnemuiden. Wykverpleegster 60 jaar. Vrydag vierde zuster A. P. v. d. Klooster, sinds vele jaren wijk- verpleegster-huisbezoekster, haar 60ste verjaardag. Zr v. d. Klooster heeft het die dag niet aan belang stelling ontbroken. Met lust en liefde geeft zü zich nog altyd geheel voor de lydende mensheid. Er is een comité ge vormd om haar, wanneer zy haar ENKEL BREED. De formatiepoging van mr Steenberghe schijnt hoofdzake lijk gestrand te zijn op socialis tische tegenwerking. Toch moe ten ook de anti-revolutionairen bezwaren hebben gekoesterd. De Nieuw-Guinea-paragraaf van het door de formateur voorge stelde program heeft hun, naar verluidt, niet geheel kunnen be vredigen. Doch ook de hun in het kabinet toegedachte minis tersposten: die van Verkeer en Waterstaat benevens een minis terschap zonder portefeuille, waarborgden hun naar hun me ning niet voldoende invloed op het te voeren regeringsbeleid, om daarvoor voetstoots de mede verantwoordelijkheid te aan vaarden. Ook de C.H.U. had in dit opzicht reden tot klachten: zij scheen zich te moeten verge noegen met een voortgezet mi nisterschap van de heer s'Jacob, die, hoewel naar het heet chris- telijk-historisch van overtuiging, geen lid van de partij is. Wij kunnen ons voorstellen, dat de heer Steenberghe zich gedwongen heeft gevoeld de Pro testants-Christelijke partijen mm royaal te bedelen om niet neg meer weerstand bij de P.v.d.A. uit te lokken, dan waarmee h(j toch al te kampen had. Maar dit neemt dan toch niet weg, dat het evenzeer begrij pelijk is, dat de anti-revolutio nairen niet direct overliepen van enthousiasme voor de hun toe gedachte positie. In de manu facturenwinkels spreekt men, als wij ons niet vergissen, van stoffen, die enkel breed en van stoffen, die dubbel breed zijn. Het ualt niet te ontkennen, dat mr Steenberghe oprecht ge streefd heeft naar een kabinet op brede basis. Maar meer dan een basis, die „enkel breed" was heeft hij toch niet durven voor stellen. „Dubbele breedte" kon er blijkbaar niet af. arbeid beëindigt, namens de be volking, waarop een beroep werd gedaan, te huldigen door het aan bieden van een geschenk. De zus ter, afkomstig uit Zierikzee, zal hier blyven wonen. DOMBURG. Jaarvergadering Varkensfonds. Het Varkensfonds hield zijn jaarvergadering in café de „Rode Leeuw". De bestuursleden, de heren Jac. v. Keulen en C. Blm- mel, werden herkozen. Na aftrek van de kosten voor de dierenarts welke het fonds geheel voor haar rekening nam, bleef er een batig slot van f 4.08 over. De leden zullen in 1951 ver plicht worden hun varkens te la ten Inenten. De daaruit voort- vloelende kosten moeten voorlo pig door hen worden betaald. Da overige kosten van de dierenarts komen voor rekening van het fonds. Er waren ln 1950 64 leden met 87 varkens. Aan het slot deelde de voorzit ter, de heer Adr. Provoost mede, dat nog niet alle leden de Juista weg bewandelen, wanneer hun varken ziek wordt of een ongeval krygt. Men is ten allen tyde ver plicht onmlddellyk een commissa ris te waarschuwen. westkapelle. Jaarfeest zangvereniging en C.M.V. In de cantlne van het Zwitser» kamp hield de Chr. Gem. Zang ver. „Looft den Heer" en de C. M. V. „Dorcas" haar jaarfeest. De zangver. bestond 45 jaar, ter wijl de directeur, de heer M. P. Ventevogel, zyn 1000ste repetitie gaf. Ds w. Oosthoek opende deze avond. Uit het verslag van de secreta ris van „Looft den Heer" bleek, dat er 33 leden zyn. Er was een batig saldo van f 126.64. Het koor bracht daarna tal van nummers ten gehore. Door de tus- senclubs „Kustlichtjes" en de kleine meisjesver. „Het Mosterd zaadje" werd opgevoerd „De rid ders met de zilveren schilden". Na de pauze las de secretares se van de C.M.V. het jaarverslag. De vereniging had een batig sal do van f 53.39. Door leden der belde verenigingen werd opge voerd het toneelspel „De weg te rug". Ds Oosthoek sloot de avond. De fruitmand die verkocht werd ten bate van het Mil. Tehuis bracht op f 28.44.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2