Sultan van Marokko moest zwichten voor Franse resident* NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Derde mislukking, 20.000 ruiters zetten kracht bij. Kabinet werd ontbonden en Istiqlal-partij veroordeeld. De raad van Wissekerke vergaderde* Houdf dat in de gafen,.. 't gaat om onze soldaten. Souburg heeft een sluitende begroting voor 1951* MECHANISEREN BETEKENT NADENKEN Tractor dient niet ter vervanging van dierlijke trekkracht* Clementis ia Tsjecho- Slowakije gearresteerd. SNIPPER Uitgave .lichting „Zeeuwsch Dagblad" i jofdkantoor: Goes, L. Vorststr. U), Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Gi o 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 27r>4, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD Uj o-—11.U.A..Ü Xo. 1801 DINSDAG 27 FEBB. 1951 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post f 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: Drs C. GKOEN Directeur: JACQ DE SMIÏ Medewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feit*, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezellnge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Hujjssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- Uskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; B. Zuldema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 7.31 u., onder 18.16 u. Maan op 2.07 u., onder 9.32 m. L.K. 23.59 u. Hoogwater op Woensdag 28 Febr. Vlissingen: 6.03 u. 1.83 m., 18.36 u. 1.78 m. Terneuzen: 6.32 u. 2.05 m., 19.03 u. 2.01 m. Wemeldinge: 7.40 u. 1.60 m., 20.10 u. 1.62 m. Zierikzee: 7.19 u. 1.39 m., 19.51 u. 1.42 m. JWt r steenbergne is dus met ge- ■"■l slaagd in zijn poging tot kaoinetsformatie. Wij betreuren dit. Zeker, ook een kabinot onder zijn leiding zou wel niet al onze wensen hebben bevredigd. Maar in de nu eenmaal gegeven poli tieke situatie leek ons geen betere oplossing denkbaar dan een rege ring op brede basis onder voorzit terschap van deze knappe, voort varende en zakelijke R.K. staats man. Waarom is mr Steenberghe niet geslaagd Zoals wij steeds gedaan nebben tijdens deze langdurige kabinetscrisis willen wij ook dit maal pogen de verantwoordelijk heid voor de gang van zaken vast te stellen. Dat is deze keer niet gemakke- i'jk. Wij hebben geen houvast aan penbare feiten, zoals de Kamer- 'gadering over de motie-Oud, uie tot het aftreden van het ka binet luidde. En de informaties, die de partijpers weet te verschaf fen over deze jongste phase van de crisis zijn onderling wel zeer a tegenspraak. _l et blad van prof. Romme, „De 1 1 Volkskrant", weet van geen ...ijfel omtrent de mislukking van v-a jongste formatie-poging. „Mr steenberghe faalt door P. v. d. A- eisen", luidt het ondubbelzinnige opschrift boven haar artikel dien aangaande. En de schrijver herin nert er dan aan, hoe de P. v. d. A. zich bij het optreden van mr Steenberghe al dadelijk „alle rechten voorbehield", hoe vervol gens 's formateurs program zo goed als overeenstemde met dat van het duo Drees—Van Schaik, doch de P. v. d. A, nu de heer Steenberghe er mee kwam verder strekkende garanties eiste, zodat wel geconcludeerd moet worden, dat de P. v. d. A. een kabinet on der mr Steenberghe niet evenveel vertrouwen kon geven als een ka binet DreesVan Schaik. I_Jet socialistische „Vrije Volk" 4 toont zich daarentegen heel verbaasd. Het noemt het misluk ken van de formatie-opdracht een teleu. diende verrassing'en be schrijft, lico mr Steenberghe Za terdagmiddag r,og overleg had ge pleegd met socialistische leiders, waarna men „in bevoegde kringen niet pessimistisch was over de kansen van de formateur". Het blad meent dan ook, dat de oor zaak van de mislukking heel moeilijk is vast te stellen, zolang cr onzekerheid bestaat omtrent de contacten van de formateur vlak voordat hij naar Soes tdijk vertrok. Het waagt dan nog de gissing, dat dit contacten zijn ge weest met K.V.P.-kringen en dat wellicht minister Van den Brink (die eveneens de poging Drees Van Schaik deed stranden) we derom „een beslissende rol heeft gespeeld". Deze laatste veronderstelling Jijkt ons al heel zwak. Ook overigens is het wel merkwaar dig, dat men in het socialistische kamp zo volledig in het duister tast over de oorzaken van het verloop der ontwikkelingen, als „Het Vrije Volk" doet uitko men, Tenzij men in die kringen de gevolgen van eigen eisen niet tijdig heeft doorzien. Hebben de P. v, d. A.-leiders wellicht zodanig overvraagd, dat mr Steenberghe al dadelijk de lust tot verder on derhandelen verging? Als dit het geval is geweest, hebben zij dit later in elk geval wel betreurd, want „Het Vrije Volk" betuigt uitdrukkelijk zijn spijt over het „ontijdig einde", dat er is geko men aan de zakelijke besprekin gen. Er blfjft dus nog veel onduide lijks omtrent de mislukking ven mr Steenberghe's opdracht. Maar toch niet zoveel, of wij durven wel de conclusie trekken, dat het de P. v. d, A. is, die er het meeste schuld aar heeft. Een zware ver antwoordelijkheid. Zeeuwse oesters voor Koning Faroek, Het is wel bijzonder vleiend voor het Zeeuwse oesterbedrijf, dat zelfs op het verlovingsfeest van Koning Faroek van Egypte, de Zeeuwse oesters niet hebben ontbroken, aldus „Visserij wereld". Enkele dagen voor de verloving van deze vorst werd een flinke partij Zeeuw se oesters per K.L.M.-olieg- tuig naar de Egyptische ko ning verzonden. Wel een be wijs, dat de roem van het Zeeuwse product tot er bui ten de landsgreir-- door gedrongen. Begin Februari deed de Yersekse exporteur Fa. Bom Pikaar N.V. de oesters ver zenden. Verenigde Naties-offensief it Korea tot stilstand gekomen. De zwaarste gevechten van het gehele Koreaanse front worden door Britse en Canadese troepen geleverd in het berggebied bij Tsjipjong, op de Oostelijke flank van het centrale front. Elders aan het front dringen de verbonden troepen langzaam op, maar ook daar neemt de tegen stand toe. Amerikaanse troepen zijn de stad Tsjongson binnenge rukt. Overigens is er weinig actie en het offensief van de Verenigde Naties-troepen is practisch tot stilstand gekomen. Momenteel ne men 250.000 Amerikanen bij leger, vloot of luchtmacht aan de Ko reaanse oorlog deel. Sinds geruime tjjd heerst er In het onder Frans bestuur staande deel van Marokko spanning over de positie van Istiqlal, een natio nalistische anti-Franse beweging. De sultan Mohammed Ben Joes- soef en generaal Juin, de Franse resident, zijn in conflict geraakt. Joessoef wilde namelgk niet voldoen aan de els van de generaal om do methoden van do gewraakte party, die blijkbaar nogal wat aanhangers heeft, openlijk af te keuren. De kwestie ls zo hoog gelopen, dat de sultan het kabinet ontbonden heeft. Gisteren is er echter overeenstemming bereikt. Nadat de sultan Zaterdagavond een accoord had getekend ter her vatting van de besprekingen en de inwilliging van een drietal Franse verzoeken, heeft president Auriol van Frankrijk de sultan verzekerd, dat Frankrijk een pro gressieve en soepele politiek in Marokko zal blijven volgen, maar dat de Franse regering geen open lijk verzet tegen de bepalingen van het protectoraatsverdrag tus sen beide landen zou toestaan. De viziers van de sultan en de godsdienstige leiders schenen aan vankelijk niet veel te voelen voor onvoorwaardelijke inwilliging van de Franse verzoeken. Vooral de viziers wilden niet, dat de sultan de methoden van de Istiqlal zou veroordelen, zoals generaal Juin eiste. EB WEED KBACHT BIJGEZET. Toen er gistermiddag geruchten gingen, dat er 20.000 ruiters uit Marakesj naar Rabat waren ver trokken om tegen de sultan en de leiding van de Istiqlal te demon streren, (de pasja van Marakesj El Glaoui, is een vijand van de sultan), duurde het maar enkele uren en het accoord tussen de VALSE SCHILDERIJEN OP ROTTERDAMSE VEILING Honderden „oude meesters'' waarvan de verf nauwelijks droog is. De wereld van de kunsthande laren is weer eens in rep en roer. In het Rotterdamse veiiingshuis Van Marle, De Sille Baan zou a.s. Woensdag een aantal „oude meesters" onder de hamer worden gebracht, waaronder doeken van Jan Steen, Frans Hals, Hobbema, Van Ostade en Adr. Brouwer. Reeds op de eerste kijkdag gingen stemmen op, dat de kwaliteit van deze schilderijen verre van hoog was te noemen, doch de zaak kreeg een veel ernstiger aspect toen bekende deskundigen zonder enige aarzeling het vonnis: „vals" uitspraken. Hiermede is men weer in een soort „Van Meegeren-zaak" be land, want een der als vals beti telde doeken, was door twee be kende experts voor „echt" ver klaard. Het lijkt er op, dat de vei ling Woensdag niet door zal gaan en dat eerst een nader onderzoek zal worden ingesteld. Het is overigens wel oppassen, want er zijn honderden „oude meesters" in omloop, waarvan de verf nauwelijks droog is! In Frankrijk heeft men zelfs een „fabriek" voor dergelijke pro ducten. Voor het te Den Haag afgeno men examen voor tekenaar van het Kadaster, zijn geslaagd de heren M. R. Jobse en R. C. Job- se beiden te Goes. sultan en de Franse vertegen woordiger was een feit. Dat de sultan zo spoedig zwicht te was te begrijpen, omdat hij bij een eventuele strijd tussen de op rukkende krijgslieden van de Zaiane-stammen, zich graag ver zekerd wilde houden van Franse steun. De Berberse bergstammen, die naar Rabat oprukten, begonnen in het afgelopen weekeinde steeds krachtiger te demonstreren tegen de extreem-rechtse anti-Franse Istiqlal. Deze partij vormde de ruggegraat van het ontbonden ka binet van de sultan. BUST KEEBT WEEE. Inmiddels hebben de krijgslie den van de stammen uit de om geving zich weer teruggetrokken en volgens officiële Franse krin gen is de politieke temperatuur bijna tot normaal teruggekeerd. Er zijn geen arrestaties verricht en leden van de Istiqlal versche nen niet in het openbaar. De kwestie tussen Frankrijk en de sultan van Marokko bestond reeds lang, omdat de Fransen een gevaar zagen in de Istiqlal, die steeds riep om zelfbestuur. De Franse regering zag haar macht bedreigd en heeft het eindelijk zo ver gekregen, dat de belangrijke nationalistische beweging openlijk aan de kaak gesteld zal worden voor de terreurmethoden, die zij toepast ter bereiking van haar doel. Reeds gisteravond heeft de sul tan bij proclamatie zijn goedkeu ring gehecht aan een verklaring van zijn grootvizier, waarin deze de anti-Franse partij Istiqlal ver oordeelt. KONINGIN ONTVANGT FRACTIE-LEIDERS. H.M. de Koningin ontving gis terochtend in verband met de kabinetscrisis ten paleize Noord einde de fractie-voorzitters uit de Tweede Kamer Oud (V.V.D.), Ti- ianus (C.H.), Burger (P.v.d.A.) en Schouten (A.R.). Tevens ont ving zij de ministers Lieftinek en Mansholt. In de middag brachten jhr mr F. Beelaerts van Blokland, vice- president van de Raad van State en Prof. mr C. P. M. Romme een bezoek aan H.M. Nieuwe voorschriften voor woningbouw. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft nieu we voorschriften en wenken uit gevaardigd voor het ontwerpen van woningen, die met Rijkssteun gebouwd zullen worden. In het vervolg wordt de minimale groot te van de te bouwen woningen niet meer aangegeven in kubieke meters, maar uitsluitend In vlak tematen. Discussie over aanstelling van dragers. Vlet 7 tegen 4 stemmen heeft de raad van Wissekerke gisteren besloten over te gaan tot aanstel ling van vier vaste dragers by de rouwkoets. Het besluit viel na een langdurigo discussie. De he ren M. J. Bustraan, J. van Halst, C. J. de Smit en H. P. Filius stemden tegen. Aan het begin van de vergade ring memoreerde burgemeester J. J. v. d. Maas de gebeurtenissen van het afgelopen jaar. Namens de raad dankte de heer De Smit hem voor zijn woorden. Medegedeeld werd, dat de heer M. Kabboord benoemd is tot klokkenist te Geersdijk. Voor de drie eerstkomende jaren zijn de gemeente vier woningen toege wezen. Besloten werd om aan de O.L. school en de bijzondere scholen een jaarlijkse subsidie per leer ling te verlenen van f 27,50, ter wijl de vergoeding aan de Chr. Uloschool werd verhoogd tot f 35. Het verzoek van de heer Ber- revoets om meer subsidie voor zijn veerdienst werd verworpen NIEUWE SCHOOL TE KAMPERLAND. Z.h.s. besloot men te voldoen aan 't verzoek van de Ned. Herv. Kerkeraad te Kamperland om de benodigde gelden beschikbaar te stellen voor de stichting van een nieuw schoolgebouw. In zijn toelichting deelde de voorzitter mede, dat de bouw van de school, zonder aankoop van de grond, wordt geschat op f 79.000. De raad besloot voorts medewer king te verlenen aan het verzoek van de Ned. Vereniging voor Sui kerzieken om eventuele uitzen ding van kinderen uit deze ge meente financieel te steunen. De aanstelling van vaste dra gers bij de rouwkoets ondervond tegenstand bij de heer C. J. de Smit, die bezwaar maakte tegen de hoge kosten, terwijl de heer Bustraan bezwaren had tegen het feit, dat men verplicht zou zijn deze dragers te nemen. De voorzitter en de heer Noord- hoek achtten deze bezwaren niet op hun plaats. De heer J. G. Marcusse pleitte voor particulier initiatief hetgeen volgens de heer J. H. Zuijdweg echter ook diverse bezwaren had. Tenslotte stelde de heer Noord- hoek voor, de praetijk uit te laten wijzen hoe een en ander op de juiste manier geregeld dient te worden. Hierna volgde stemming met het reeds gemelde resultaat. Voorts werd z.h.s. een plan van uitbreiding voor de gronden bui ten de bebouwde kommen vastge steld en de bouwverordening in verband daarmee gewijzigd. Met de stem van de heer Bus traan tegen, besloot men de mu ziektent te Wissekerke te ver plaatsen naar het eind van de Voorstraat voor de woning van de heer Geuze. Dit in verband met het rioleringsplan en het plan tot wegverbetering van Lepelstraat en Voorstraat. De heer J. G. Kramer werd her benoemd als lid van het Burger lijk Armbestuur. Bij de rondvraag heeft de voor zitter nog medegedeeld, dat men thans zo spoedig mogelijk hoopt te beginnen met de aanleg van het nieuwe sportterrein. De afstand naar de f 3500 is vandaag weer belangrijk klei ner geworden en er is goede hoop, dat inderdaad de ver antwoording, die deze maand zal afsluiten, dit bedrag 2al aangeven. We kwamen van daag op f3435,45. Ook nu weer zijn er bijdragen van kerken te verantwoorden. De Herv. Kerk te Rilland-Buth zond ons f 25, terwijl we van de Geref. Kerk te Veere f 10 ontvingen. Een bewijs, dat de zaak van het militair tehuis gelukkig niet alleen op Wal cheren, maar in geheel Zee land leeft. De Chr. Midden standsvereniging te Midddel- burg hield haar jaarvergade ring en bracht f 17,50 bijeen, terwijl tijdens de jaarverga dering van de Chr. Geref. Bij belstudiekring „Rehoboth" in Middelburg f 10 werd gecol lecteerd. Voorts ontvingen we nog van N.N. te M. f 10 en van een oud-militair f 2,50. Ook voor de volgende ver antwoording roepen we weer aller medewerking in. We zijn in de weken, dat er ontzet tend veel vergaderd wordt. Besturen van welke organisa tie dan ook, laat deze kans een bijdrage te leveren voor het militair tehuis te Middel burg niet voorbijgaan. Draagt Uw bijdrage af bij de huisva der van het tehuis of stort het bedrag op giro 68787t.n.v. Zeeuwsch Dagblad „Actie Bouw Militaire Tehuizen Zee land" te Goes. Felle brand in graanmaalderij te. Oudewater. Gistermorgen is brand uitge broken in de graanmaalderij van de firma Six te Oudewater, waar bij circa 150.000 kg graan in de vlammen opging. De brand, vermoedelijk ont staan door kortsluiting, greep da delijk fel om zich heen en zette het gehele gebouwencomplex in lichter laaie. De brandweren van Oudewater, Gouda, Hoenkoop en Haastrecht hielden zich betig met de blus sing, doch het had niet veel suc ces. De helft van het gebouwen complex brandde uit. Verzekering dekt de schade. Naar een arbeidsconflict in de Kanaal-zóne Van welingelichte zijde ver nemen wij het volgende: Door de samenwerkende orga nisaties van arbeiders in fa briekmatige bedrijven in de zgn. kanaalzone in Oost Z.-Vlaan- deren is gedurende VA jaar met de betrokken werkgevers onder handeld, teneinde gelijke lonen en arbeidsvoorwaarden te be dingen als hun vakgenoten in overig Nederland. Hiertoe wer den onderhandelingen gevoerd met de kring van werkgevers in de kanaalzone, omvattende vijf bedrijven, waarvan één is af gevallen. De resultaten dezer acties zijn nihil, hetgeen van arbeiderszijde wordt geïnterpreteerd als een duidelijk symptoom van onwil van de zijde der werkgevers. De afgevallen werkgever heeft ver klaard in principe bereid te zijn aan de door de organisatiebestu- ren gestelde voorwaarden te zul len voldoen. Van arbeiderszijde wordt deze kwestie gezien als een zaak van recht, daar gelijkstelling met de lonen en arbeidsvoorwaarden in overig Nederland huns inziens een dringende eis is. Het standpunt van de hoofd besturen der diverse organisa ties is nl., dat hetgeen hier wordt gevraagd, niets meer is dan het geen in overig Nederland reeds voor de oorlog gemeengoed was in fabriekmatige bedrijven. Zo wordt bijv. door de organisaties verlangd 50 pet. extra beloning voor de Zondagsarbeid, met te rugwerkende kracht vanaf 1 Oc tober '50. Men merkt hierbij op, dat in Holland dit extra percen tage in veel bedrijven 100 be draagt. Een andere ernstige grief van werknemerszijde is voorts, dat in de gehele kanaal zone nog nog steeds een C.A.O. ontbreekt, welke ook in ove rig Nederland reeds jaren alge meen is Aangezien bij de organisatie leiding en in de gecombineerde besturen hieromtrent volkomen homogeniteit bestaat, zal op Za terdag 3 Maart a.s. in diverse personeelsvergaderingen deze kwestie worden besproken en de definitieve houding worden be paald. Belgische onderscheiding voor Prins Bcrnhard. De Belgische ambassadeur te Den Haag heeft Prins Bernhard medegedeeld, dat de Koninklijke Prins aan de Prins der Neder landen het oorlogskruis 1940 met palm heeft toegekend om diens bijzondere diensten aan België be wezen tijdens de oorlog 1940-1945. MONUMENT VOOR GEVAI.LEN MILITAIREN ONTHULD. Op het terrein van de Kromhoutkazerne te Utrecht is Vrijdag een monument onthuld, dat door het gezamenlijk personeel, be horende tot het Regiment Technische Troepen is opgericht ter nagedachtenis aan de tot het Regiment behorende militairen, die in de jaren 19451949 in Indonesië zijn gevallen. Nadat Ce Inspecteur Technische Dienst, de Kolonel Ir G. Wildschut, een herdenkingsrede had uitgesproken, onthulden twee vrouwelijke verwanten van de gevallenen het monument. Luitenant Kolonel van Lawick van Pebst legt een krans bij het gedenkteken na mens H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard. Ritthemsestraat en Marnix- plein worden verbeterd. Als laatste in de rij van Zeeuw se gemeenten zal de gemeente raad van Souburg morgenmiddag de gemeentebegroting voor 1851 behandelen. B. en W. hebben kans gezien een sluitende begroting te verkrijgen, maar daarvoor was het noodzakelijk verschillende posten o.in. van het hoofdstuk Openbare Werken, te verlagen. Op de begroting zijn onder ka pitaalsuitgaven, gelden uitgetrok ken voor bijdragen van de ge meente voor herstel en verbete ring van de Ritthemsestr., waar mee binnenkort kan worden be gonnen, en voor verbetering van het Marnixplein. B. en W. streven er naar beide plannen dit jaar te verwezenlijken. DE UITKERINGEN. De belastingopbrengsten zijn door de Inspecteur van de Belas tingen ongeveer gelijk geraamd aan die voor 1950. Ter vervanging van de ondernemingsbelasting is een Rijksuitkering geraamd van Als een boer gaat mechaniseren, moet hg wel degelijk beseffen wat hU doet. Op vele bedrijven wordt het arbeids- en productie proces nog niet zakelijk verantwoord genoeg georganiseerd. Teveel boeren kopen een trekker ter vervanging van dierlijke trekkracht terwijl ze zich niet bewust zijn van de mogelijkheden die de trek ker hen biedt. Mechanisatie heeft alléén nut, als op een bedrijf rationeel wordt gewerkt. Aldus ir L. J. G. Kupers, adj.- ingenieur der R.L.V.D. te Krui- ningen, die gisteren te Kortgene sprak voor de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting „Noord-Be veland". Hij belichtte het verband, dat bestaat tussen rationalisatie en mechanisatie en hoe deze be grippen in het landbouwbedrijf tot uiting komen. Volgens spr. moet op een ra tioneel bedrijf de rentabiliteit van het gehele bedrijf goed zijn, moet het financieringskapitaal zo laag mogelijk worden en moet het bouwplan technisch en biologisch mogelijk zijn. Sprekend over de productiekosten die in de land bouw voor het grote deel door de factor arbeid worden gevormd, wees hij erop, dat de lonen van de landarbeiders thans vier maal zo hoog zijn als in 1935. Goed doorgevoerde mechanisa tie kan ongetwijfeld een bespa ring geven op de arbeidskosten. In nog maar heel weinig bedrijven is echter de factor arbeid door VALSE MUNTERSBENDE VOOR DE RECHTER. Zwakzinnige leider in gesticht opgesloten. Toen in October 1948 in Hoo- gezand een bediende van een boomkweker 18 biljetten van 100 gulden bij een bank deponeerde en de bankbedienden vaststelden, dat ze vals waren, kwam de poli tie voor het eerst in aanraking met de zaak der valse bankbiljet ten van f100. Gistermorgen ls door het Gerechtshof van Oost- Vlaanderen te Brussel een begin gemaakt met de berechting van de uit 20 personen bestaande ben de. De valse muntersbende, die in de val liep toen in April 1949 de drukpers werd ontdekt, stond on der leiding van Omer Sterckx en Josephina de Mesmaeker. Sterckx is, na zwakzinnig verklaard te zijn. in een gesticht opgesloten. De bende was geconcentreerd in Vlaanderen even over de Belgi sche grens. mechanisatie naar beneden ge drukt. Mechanisatie moet volgens spr. niet anders gezien worden dan concentrering van arbeid op een bepaalde plaats en binnen een be paalde tijd. Een pracht voorbeeld hiervan noemde hij de combine. Bij de boeren heeft mechanisa tie zich echter geuit in de vervan ging van dierlijke trekkracht. Men kan echter de trekker voor meer doeleinden gebruiken. „Als een boer een trekker aan schaft, moet hij zijn paarden van de hand doen. En als lijj dan met verstand werkt zal hij geen strop lopen als het najaar wordt en de trekker slipt! Dan dient hg ervoor te zorgen, dat alles achter de rug is. De boeren, die deze strop heb ben gehad met hun trekker had den hun bedrgf niet voldoende door", aldus spr. Overigens gaf hij toe, dat men met de machine niet alles kan doen. Mechanisatie heeft nog een an der voordeel. Het is n.l. mogelijk de arbeidstoppen te verschuiven. Als een bedrijf goed is georgani seerd moet trouwens niet alleen de machine, maar ook de arbei derskern op rationalisatie zijn in gesteld, zo besloot hij. Nadat ir Kupers zeer vele vra gen had beantwoord, kwam in be- Dr Vladimir Clementis, de vroe gere minister van Buitenlandse Zaken, ls in Tsjecho-Slowakgc gearresteerd, aldus ls officieel te Praag meegedeeld. Clementis, die sinds 26 Januari spoorloos verdwenen was, ls uit het hoofdbestuur van de commu nistische party, uit de party zelf en uit de Tsjecho-Slowaakse na tionale vergadering gestoten. Zo als bekend, heeft Gottwald Cle mentis beschuldigd deel te hebben aan een samenzwering tegen de regering. spreking het plan van de R.L.V.D. om te komen tot een Stichting Proefveldcommissie, welke zich ten doel stelt de belangen te be hartigen van de Verenigingen voor Bedrijfsvoorlichting op N.- Beveland, Oost Zuid-Beveland en Walcheren. Deze Stichting wier zetel te Kruiningen zou worden gevestigd ten kantore van de R.L. V.D., zou, volgens ir Kupers, die deze kwestie toelichtte, de leden verenigingen financiële voordelen bieden inzake subsidie voor het nemen van proeven enz. Men wil de het voorstel In stemming bren gen. Het was echter niet op de agenda vermeld weshalve men het tot een volgende vergadering moest uitstellen. De Amerikaanse senator Taft heeft verklaard, dat er mogelijk 18 divisies naar Europa gezonden zouden kunnen worden, als het Congres dit toestaat, maar Ame rika moet in geen geval soldaten zenden, vooraleer de Europese landen hun aandeel geleverd heb ben, zo zeide hg. Britse offi cieren en West-Duitse politie agenten hebben de communisti sche „bezetters" van Helgoland verwijderd. De Duitsers hebben met hun acties wel resultaat ge boekt, want de Britten zullen zo dra ze een ander terrein hebben, het eiland niet meer als oefen- gebied voor de luchtmacht ge bruiken. Te Parijs hebben gisteren 32.000 man van de bus- en metrodiensten gestaakt omdat hun geen loonsverhoging van 6000 francs per maand is toegekend. In Tsjecho-SIowakije zijn brood en meel weer op de bon. De Itali aanse communistenleider Togliat- ti, is na een verblijf van 10 weken in de Sowjet-Unie te Rome terug gekeerd. De Zuid-Afrikaanse minister van arbeid zal over enige maanden Europa bezoeken, o.a. om te onderzoeken of er jonge ar beiders zijn, die hun leertijd in Europa ten dele voltooid hebben, en naar Zuid-Afrika willen emi greren. In de zomer van 1953 zal de P.T.T, een Rode Kruiszegel uitgeven, waarvan de toeslag be stemd is voor het Rode Kruis. De Rotterdamse schoenmaker, die Zaterdagavond door twee jonge mannen werd neergeslagen, is van ongeveer 700 gulden beroofd. Een 17-jarige leerling-bakker, die in een Amsterdams hotel een lu xueus leventje leidde, is door de politie eens flink aan de tand ge voeld. Het bleek, dat hg honder den guldens gestolen had en daar mooi weer mee speelde. f28.000. De uitkeringen ingevolge de opbrengsten der opcenten van de grond- en personeelsbelasting zijn geraamd op totaal f 40.680. De hondenbelasting zal vermoede lijk f 1400 in het laadje brengen, tegen f 1300 in 1950. Vermakelijk heidsbelasting f 1500 tegen f 1240 in 1950. De algemene uitkering uit het Gemeentefonds is geraamd op f 51.328,40 tegenover f 47.953,28 in 1950 en de bijzondere uitkering op f 179.250. Voor 1950 was dit f 172.080. Het resultaat van de begroting is, dat een bedrag van f557,60 naar de kapitaaldienst kan wor den overgebracht ter dekking van oude tekorten. De begroting laat niet toe het gehele bedrag van f 35.850, zijnde het bedrag waar* mee de bijzondere uitkering werd verhoogd, voor dekking van de oude tekorten te bestemmen. GEEN KERMIS. Ook dit jaar wordt door de meerderheid van B. en W. voor« gesteld geen kermis te houden. Tenslotte enkele cijfers. He hoofdstuk Algemeen Beheer geef: een tekort te zien van f 76.735,41: Openbare Veiligheid f 9.661,28 terwijl het tekort van het hoofd» stuk Volkshuisvesting f 6.113,70 bedraagt. De uitgaven bedragen hier f 156.256,92. De Openbars Werken vragen voor 1951 een uit gaaf van f 102.274,22, waardoor 'n tekort van f82.299,22 ontstaat. Het Openbaar Lager Onderwijs kost de gemeente in f42.376,04, waartegenover f 32.723,37 als in komsten staat. Voor het Bijzon der Lager Onderwijs zijn deze cij fers resp. f 25.149,58 en f 13.070,94, De post Onvoorziene Uitgaveii staat op de begroting met een be drag van f 3855. De gewone dienst sluit met een bedrag van f 865.627,04 en de kapitaaldienst met f 2.939.518,14. MIDDELBURGER IN KOREA GESNEUVELD. De regering maakt tot haag leedwezen bekend, dat by de ge vechten In Korea opnieuw tweg vrgwilligers zgn gesneuveld. Het zgn de korporaal H. A. M. Toré uit Den Haag en de soldaat IS klasse A. Roskam uit Middelburg, die beiden op 14 Februari j.I. ge wond geraakten en de volgendq dag aan de bekomen verwondin gen zyn overleden. Abraham Roskam werd geboren te Zierikzee op 20 Maart 1926 en was ongehuwd. Hij was werkzaaiïl bij de Fa De Jager in Middelburg, doch behorende tot de lichting 1946 vertrok hij op 7 November van dat jaar naar Indonesië. Op 5 Mei 1950 keerde hij terug. Met de Middelburgse vrgwilligers Keymel en v. d. Ouden vertrok Roskam vorig jaar als vrijwilliger naar Korea. Op 23 Februari j.I. ontving de familie Roskam, die op 't Zand woont, een telegram, dat haar zoon op 14 Februari ge wond was geraakt. Zondag be reikte 't doodsbericht Middelburg, Daar het gezin tot de Geref. Ge meente behoort werd het bericht van het overlijden door de pre dikant ds W. de Wit aan de fa milie meegedeeld. Bouw van Christelijk Zieken huis te Terneuzen begint Maandag a.s. Gisteren is de bouw gegund van het Prot. Chr. Ziekenhuis te Ter neuzen aan de laagste inschrij ver bij de aanbesteding op 7 Febr, j.I., Kortewegs Bouwmaatschappij N.V. te Breda voor f712.500, Maandag a.s. zal met de werk zaamheden worden begonnen. De aannemer is volgens het contract verplicht het werk op te leveren na 370 werkbare werk dagen. DE BILT ZEGT: Koude ochtend. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Koude ochtend. Ongeveer dezelfde mid- dagtemperaturen als gisteren. Weinig wind. I

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1