In „Spergebied" Zeeland stuitte het verzet op grote moeilijkheden* Zeeuwse landbouw kan geen opnemen. krachten meer Haar avontuur ADAA4SON HET ZEEUWSE VERZET. (I) De opbouw van de provinciale organisatie. Dc Vrijw. Ziekenfonds verzekering. Conclusies uit het agrarische Samentrekking van industrieën in centra zeer gewenst» rapport. Wintersportgenoegens Nieuwe verlichting voor Vlissingse Boulevard. Nogmaals de woningpolitiek. Maandag 26 Februari 951 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Er la wel eens beweerd, dat het georganiseerd verzetswerk ln Zeeland niet die intensiteit heelt bereikt, waar andere provincies zich door hebben onderschelden. In leder geval ls het gewenst, dat men by de beoordeling hiervan rekening houde met de geestelijke structuur van de Zeeuw boven de Wes ter-Schelde. Opmerkelijk ls inderdaad dat in Zeeuwsch- Vlaanderen, waar de overdreven mystiek van de Zeeuwse bevol king niet doordrong en de geestesgesteldheid meer georiënteerd is naar h?l Zuideiyke België dan naar de Noordelijke eilanden, het verzet het sterkst was. Zelis ls het zo, dat op de eilanden, waar de geest van lijdelijkheid het diepst haar stempel drukte, het verzet het zwakst is geweest. De valse mystiek, die altijd in het hoekje der lijdelijkheid zit, kwam in de bezettingsjaren niet alleen de zieke geest, maar ook het zwakke vlees in 't gevlei door de armen over elkander te doen vouwen en te laten prevelen otei „de oordelen Gods", die we niet wederstaan mogen. Immers, een minder riskant standpunt viel moeilijk te vinden. Men kon op die manier met God en Duitsers beiden goede vrienden blijven. Intussen eist objectieve ge schiedbeschouwing, dat men hier direct aan toevoegt, dat deze zie kelijke, voor het verzetswerk fu neste mentaliteit, slechts een deel der bevolking typeerde. Destemeer bewondering moet men hebben voor de kleine groep van mannen en vrouwen, die de handschoen van de vijand wel opnamen. Uit de verslagen blijkt hun geestesgesteldheid en daaruit springt sterker dan elders deze bijzonderheid in 't oog, dat zy zich beyveren het verzetswerk van hun vrienden op de voorgrond te plaatsen, en hun eigen werk te kleineren of te negeren. Die be scheidenheid doet bij het lezen der rapporten weldadig aan. Dat er in Zeeland misschien minder georganiseerd verzets werk plaats vond, ligt mede aan geheel andere factoren, die ver band houden met de geografische toestand en strategische ligging van dit gewest. Wie b.v. uit Hol land naar Zeeuwsch-Vlaanderen wilde, of omgekeerd, moest mins tens vier sterke controles passe ren: Breskens, de Sloedam, de Vlakeburg en tenslotte de Kree- krakdam bij Rilland-Bath. Soort gelijke moeilijkheden bestonden er tussen de verbinding van de eilan den onderling. Een gevolg hiervan was o.a., dat een gedeelte van Zeeland, n.l. Tholen en St. Phi- lipsland, georiënteerd was op N. Brabant. Bijna steeds iiad men met bootdiensten te doeu en ook al was het personeel van deze veren meestal betrouwbaar en al waren de meeste kapiteins goede medewerkers, anderzijds waren er dikwijls dubbele controle-posten op deze veren. En die kon men niet ontgaan, wat het koerieren uitermate bemoeilijkte. Een andere niet te verwaarlo- ten factor was, dat Zeeland ge durende de hele bezettingstijd tot „Sperrgebiet" verklaard is ge weest en vaak zelfs zo, dat men ronder speciale vergunning Zee land niet in of uit kon komen, feeeland is altijd geweest en was ook nu een strategisch terrein, waarbij de bezetter het grootste belang had. Het beheerst de Schelde, de toegangsweg naar Antwerpen, en het is van ouds: het pistool op de borst van Engeland. Het wemelde er zodoende van Duitsers en van versterkingen. Alleen het water kon dit Duitse weerstandsnest uitroeien, wat In derdaad met Walcheren gebeurd is. We zullen ons vervolgens bepa len tot het onderduikerswerk. Da ï'rouwgroep. Wil men inzicht krpgen in de groei van de provinciale organi satie, dan moet men er van uit gaan, dat op de eilanden reeds vroeg hier en daar mensen met voor de hand liggend verzetswerk bezig naren. Sommigen waren aa.:„csioten by de O.D. Daarvoor was echter niet veel werk te doen. Ook aan het inlichtingenwerk na men verschillenden actief deel. Verder heeft vooral de illegale voorlichting een belangryke plaats ingenomen in het pionierswerk in Zeeland. Die voorlichting werd in '43 opgevangen door de organi satie: Trouw. Mede dank zij de Trouwverbin- dingen begon vanuit Zuid-Beve land in '43 ook de opbouw van de provinciale organisatie der L.O.; eerst ontstond een vaste band met Walcheren en toen met FEUILLETON Zeeuwsch-Vlaanderen. Noord-Be veland en Schouwen en Duiveland kwamen er later bij en de verbin ding daarmee geschiedde via de koeriers van Trouw. Hoewel Trouw en de L.O. in Zeeland innig verstrengeld bleven, maakte men op de duur in goede harmonie toch een organisatorische schei ding. Wij zullen dit proces wat nauwkeuriger nagaan; eerst in 't kort voor Trouw. KEES DE GRAAFF. Een der eerste figuren uit het Zeeuwse verzet was Kees (Corne lls de Graaff t), die zijn trouw aan dit werk met zijn bloed be zegeld heeft. Reeds in '41 maakte hij te Goes plaatselijke circulaires en werkte hij voor de inlichtin gendienst. Later kwam hij op zijn zwerftochten hiervoor in aanra king met Trouw, waardoor hij de centrale figuur in Zeeland werd voor de Trouw-verspreiding. Hij legde contacten met Walcheren en Zeeuwsch-Vlaanderen, waar een aantal mensen reeds zelfstandig met voorlichtingswerk bezig was. Het Trouw-werk van Kees de Graaff werd, na diens gevangen neming in September '43, over genomen door Cor-Zeeland (Jan Veldkamp t), totdat deze in Jan. '44 in Overijssel ging werken. Op Walcheren had men i.v.m. de lijdelijkheid der bevolking de noodzaak van principiële voorlich ting reeds spoedig ingezien. Oom Peter, een grossier uit Middel burg, en Simon treffen we in dat werk aan. De laatste kwam, op zoek naar landelijk contact, in aanraking met Trouw en zo werd Walcheren in verbinding gebracht met Kees de Graaff. Na de over val op het distributiekantoor St. Laurens, 29 December '43, waar aan ook Simon deelnam, moest deze zijn werk in Zeeland neer leggen, daar hem de grond te warm onder de voeten werd. Fragment uit „Het Grote Ge bod", Gedenkboek van het Verzet in L.O. en L.K.P., dat binnenkort verschijnt bij J. H. Kok N.V., Kampen en H. Nelis- sen, Bilthoven. Zeeland vocht niet alleen door in het georganiseerde verzet, waarvan hieronder sprake is. Ook tal van blijken van ongeorganiseerd verzet treft men er aan. En dan niet te vergeten die kleine gestes hier en daar, waaruit de goede houding bleek. Wij denken b.v. aan de boerin, die een piloot, op illegale doorreis naar Engeland, goed inge pakt het.... eerste kievitsei meegaf om aan de Koningin te overhandigen. Wij denken aan de heng- stenkeuring in Goes, die altijd plaats heeft op een drukke marktdag. Vier boertjes, in typisch Zeeuws costuum, kwamen met hun zware nevg- sten in ganzenpas de stad binnen. De eerste hengst had manen en staart met rood lint gevlochten, de tweede met iuit, de derde met blauw en de vierde met oranje. De boertjes liepen er met stalen gezichten naast. We denken aan de installa tie van de N.S.B.-burgemees ter op een dorp in Zeeurvs- Vlaanderen. Dat ging na tuurlijk met veel bombaiie gepaard. Maar de Zeeuwse boeren hadden afgesproken met zwaar overladen mest karren door ie dorpsstraat te rijden. Vooral voor het ge meentehuis lag het vol met het stinkende goedje. Dat kan er zo afvallen over die hob belige keien, nietwaar? Als toe thans over het ge organiseerde verzet gaan schrijven, zie de lezer het ongeorganiseerde verzet en S deze demonstraties van een goede mentaliteit niet over het hoofd. Prinses Margaret maakte het t* bont. In de Londense pers wordt op gemerkt, dat Prinses Margaret, thans twintig jaar oud, sedert en kele maanden niet meer in nacht clubs of restaurants gezien is, ofschoon zij tevoren dergelijke gelegenheden veelvuldig placht te bezoeken. Koning George zou zijn jongste dochter alleen nog maar op besloten partijen willen laten verschijnen. Personeel van Bu ckingham Palace gaf geen recht streeks commentaar, doch wel 'n opsomming van een hele serie of ficiële plichten, die de Prinses thans zou moeten waarnemen. In hofkringen heeft men vorig jaar ergernis doen blijken over de soort van publiciteit, welke de Prinses ten deel viel en in het bijzonder over een bericht, vol gens hetwelk zij op een partij in de Amerikaanse ambassade de can-can gedanst zou hebben. De minister van Landbouw, Vissery en Voedselvoorziening heeft de producentenprijs van de suiker voor het oogstseizoen 1951 vastgesteld op f44 per 100 kg. Ned. Mil. Bond Pro Rege. Naar wij vernemen zal de jaar lijkse algemene vergadering van de Ned. Mil. Bond „Pro Rege" Dinsdag 8 Mei a.s. te Utrecht worden gehouden. De Ziekenfondsraad heeft 'n besluit genomen met betrekking tot de hoogte van de premie voor de vrijwillige ziekenfondsverzeke ring in het jaar 1951 m.i.v. 4 Maart a.s. Bepaald is, dat het bedrag, dat aan Rijkssubsidie zal worden toe gekend in de vorm van een uni form bedrag voor iedere bij een fonds ingeschreven vrijwillig- verzekerde en dat de fondsen een premiereductie van f 0.30 per week zullen verlenen aan bepaal de groepen vrljwillig-verzekerden van 65 jaar en ouder. Met ingang van 4 Maart zullen de premies der vrijwillige verze kering, die tot dusverre in het gehele land gelijk waren, in vele gevallen worden verhoogd, zodat in de onderscheidene gedeelten des lands verschillende premies zullen worden geheven al naar ge lang van de kosten der genoemde verzekering. Procureur-generaal Hoge Raad stelt Ambonese militairen in het gelijk. Gisteren heeft de procureur- generaal by de Hoge Raad con clusie genomen in de zaak van de afvoer der Ambonese mili tairen, aanhangig gemaakt door de vertegenwoordiger der Am bonese militairen in Nederland, de heer Aponno c.s. De procureur-generaal heeft geconcludeerd tot verwerping van de door de Staat der Neder landen aangevraagde cassatie op grond o.a. van de overweging dat de rechtsoverwegingen van het Gerechtshof in Den Haag, die hij overigens op zichzelf aanvechtbaar achtte en waarop het Hof zijn beslissing had ge grond, door het cassatiemiddel van de Staat niet waren aan getast. Naar het oordeel van de pro cureur-generaal behoren der halve bedoelde rechtsoverwe gingen in stand te blijven. De Hoge Raad zal op 2 Maart a.s. uitspraak doen. (In het vonnis van het Haag se Gerechtshof werd aan de Staat verboden wegvoering, af- vleeiïng of demobilisatie van geïnterneerde en alle andere op (Ingez. mededeling, advert.) Ze hebben, tot afsluiting van het publieke opinie-onder zoek, aan 13428 mannén (ronduit) gevraagd: Welke sigaret rookt IT het liefst? 1 heeft geantwoord: U ver gist zich, ik rook niet. 1 heeft geantwoord Bemoeit U zich met Uw eigen zaken ik vraag U toch óók niets! 1 heeft geantwoord: Als 't maar een sigaret is, dan is 't mij al lang goed. 13425 hebben geantwoord Wat een vraag! Natuurlijk Bond Street! ■In eiIe' ernst:; De sigaret 'tiinek (Ie recpritó'nisel Java thans in kampen verblij vende Ambonese oud-K.N.I.L.- militairen en de bij hen beho rende gezinnen zonder hun toe stemming naar) op of binnen door A.P.R.I.-troepen, dus door de regering der republiek Indo nesia bezet of beheerst gebied.) Het tekort aan welvaartsbronnen in Zeeland lieeft geleid tot een sterke ontvolking. De opnamecapaciteit van de landbouw is vrywel stationnair .terwijl de overige middelen van bestaan niet - voldoende toenamen in opnemingsvermogen om ook maar het ge boorteoverschot vast te houden. Aldus luidt één der conclusies van het agrarisch rapport, uitgebracht door de Agrarische Com missie der Sectie „Bevordering Ontwikkeling Zeeland". Van het geboorteoverschot van 18801940 ten bedrage van 178.132 personen konden slechts 65.861, d.i. 37 in Zeeland wor den ondergebracht. De rest ver trok. Het gemiddelde verlies per jaar was 1871. De hierdoor ont stane onderbezetting van de hu- welijksvruchtbare leeftijdsklassen uitte zich in een laag geboorte cijfer, het laagste van alle pro vincies. De commissie heeft de indruk, dat de trek in de na-oor- logse jaren belangrijk minder is. De woningnood en de verbetering van de sociaal-economische posi tie der landarbeiders zal daaraan niet vreemd zijn. Exacte gegevens over de laatste jaren ontbreken. Gevreesd wordt, dat met de gelei delijke opheffing van de woning nood de ontvolking van het Zeeuwse platteland weer zal toe nemen. Ter voorkoming hiervan zullen naast vermeerdering der bestaansbronnen ook opheffing van classificatieverschillen en ver- (Ingez. mededeling, advert.) met Mascotte gaat-ie goed' 1-27 MR groting van de sociale en cultu rele accomodatie van het belang rijk een tegenwicht moeten vor men. De gelijkstelling van de landarbeid met de industriële ar beid is voor het platteland zo be langrijk, dat de nationale econo mie ermee zal moeten rekenen, dat het prijspeil der agrarische producten op een zodanige hoogte wordt gehandhaafd, dat deze ge lijkstelling mogelijk blijft. EMIGRATIE EN INDUSTRIALISATIE. De commissie is van mening, dat emigratie ook in Zeeland moet worden gepropageerd. Mo menteel is de werkgelegenheid in de landbouw niet onbevredigend, maar te enigertijd zullen zich moeilijkheden voordoen. Daar naast geeft emigratie een aantal jonge boeren kansen,'die Zeeland hun niet biedt. Aan emigratie in groepsverband zal de Zeeuw on getwijfeld de voorkeur geven, doch hiervoor voelt het buitenland over het algemeen niet veel. Hte wordt wenselijk geacht, dat eventuele industrieën in bepaalde centra worden samengetrokken, zowel om economische en sociale als planologische redenen. Om eventuele industrievestiging zon der storingen te doen verlopen, is liet verder wenselijk landarbei ders wat betreft lonen en sociale voorwaarden gelijk te stellen met industriearbeiders. Dit voorkomt sociale wrijving en een vlucht van de arbeiders uit de landbouw. door G. P. BAKKER. 28) o— „Een paar dagen rust, zal voor ons geen weelde zijn", meende Saxon. „Ik geloof, dat ik in geen twee dagen drie uren Seslapen heb. Twee dagen, het jkt een jaar. En nu voel ik eerst, hoe vermoeid ik ben. „Geen wonder, ik ben als ge radbraakt", zuchtte Marion. „Je krijgt nu eindelijk het bed, dat ik je beloofd heb." „Al is het wat later gewor den, toch heb je je woord ge houden", zei ze zachtjes. „Maagdenburg is totaal ver brand", vertelde Melchior. „Van de heuvel kan men de puinho pen zien roken. Er lopen de vreemdste geruchten. Als u vanmorgen niet gekomen waard, kapitein, zou ik er eens op uit lijn gegaan." „Was u niet bezorgd over uw reiend, wachtmeester?" vroeg Marion. „Och, de kapitein kan zich vrij behoorlijk alleen redden", ant woordde deze. Hij is niet zo ge makkelijk te vangen. Ze noe men hem niet voor niet dë... „Laten we nu maar gaan", viel Saxon in. „Ik zal trachten u beiden on gemerkt binnen te loodsen!" sprak Melchior vrolijk, alsof hij de verwijtende blik van zijn meester niet zag. Met hun drieën, Melchior met het paard en de hond vooraan, traden ze een vriendelijke vruchtentuin binnen, omgeven door een hoge, groene liguster haag, aan de achterzijde van een ouderwetse herberg die roman tisch aan de boskant lag, en die deed denken aan sprookjes van vermomde marskramers en do lende ridders langs de heirweg. Door een achterdeur gingen ze naar binnen. Marion werd naar een heldere slaapkamer op de bovenverdieping gebracht. Ver heugd keek ze rond, alles blonk er. Het linnen geurde naar la vendel. „Het lijkt wel een sprookje uit Duizend en een Nacht", zei ze. „Het is alsof ik in geen ja ren in een behoorlijk bed heb ge legen; toch zijn er slechts twee dagen verstreken. Saxon ging naar een kamer die tegenover de hare lag aan het eind van een brede gang, welke door een venster uitzicht gaf op een schaduwrijke laan en donkere beukenbossen. Bij de deur reikten ze elkander de hand. „Hartelijk dank, Saxon, voor alles, wat je voor mij gedaan hebt", zei ze zachtjes met matte stem en een vochtige glans in haar donkere ogen. Even hield hij haar hand in de zijne. Zij trok die niet terug. „De moeilijkste helft van onze taak is achter de rug!" troostte Saxon, met een tedere blik. „Slaap zacht" en trad zijn ka mer binnen. Even daarna kwam Melchior boven met een fles likeur uit karwijzaad gestookt. Hij klopte aan Marion's kamerdeur en reikte haar op een blaadje een glas, deftig als een majordo- mus. „Drink dit, freule, voor u slapen gaat." „Dank u wel, mijnheer Mel chior", zei ze met een vriende lijk lachje. Toen ging hij naar Saxon's kamer, schonk hem een glas vol tot aan de rand en terwijl deze zich geheel verfriste, vertelde hij in korte woorden alles, wat er was voorgevallen, sinds de mor gen, dat hij uit het hotel „ln de Gouden Arm" de straat was opgesneld en de wapenen had opgenomen voor de verdediging van Maagdenbui/i. De wachtmeester luisterde aandachtig en sprak geen woord. Eerst nadat Saxon uitgesproken had, zeide hij: „Ik wou, dat ik er bij was geweest." Saxon wierp zich op het bed en sprak: „En laat mij nu vier en twintig uur slapen, als ik niet eerder wakker wordt. Kijk goed uit je ogen en laat ja ge dachten er eens over gaan, hoe we door de keizerlijke linies het Zweedse kamp kunnen berei ken." „Ik zal mijn best doen, kapi tein", antwoordde da trouwe wachtmeester. „Wel te rusten." Saxon sliep dadelijk in en hi) droomde van een mooie, zonnige voorjaarstuin, die geurde van meidoorns en kamperfoelie. On der een bloeiende appelboom in het groene grasveld stond een slanke jonge vrouw in het wit gekleed, met zwarte haren en grote, donkere ogen, die met een lach vol liefde op het gelaat de blanke armen naar hem uit strekte. (Wordt vervolgd.) LANDAANWINNING BOERENWERKEN. EN Voorts is de commissie van me ning t.a.v. de landaanwinning, dat de regering teveel nadruk legt op de industriële investeringen al leen. De voor de landaanwinning nodige kapitalen zullen hun plaats moeten hebben in het kader van de investeringen van onze gehele economische opbouw. Gezien het tijdelijke van de werkzaamheden voor de wederop bouw en van de cultuurtechnische werken, waarbij momenteel vele arbeidskrachten betrokken zijn, is vergroting der werkloosheid te verwachten. Het uitvoeren van boerenwerken in eigen beheer is verre te verkiezen boven het wer ken in de D.U.W., dat sociaal en moreel nadelig is. De boerenwer ken in eigen beheer dienen in subsidie-verband te worden gesti muleerd. Voortzetting der ruil verkavelingen is geboden. Het kostenvraagstuk dient van Rijks wege nader te worden bestudeerd. WONING MET GROTE TUIN. De Landarbeiderswet heeft, wat de uitgifte van plaatsjes betreft, in Zeeland vrijwel geen toepas sing gevonden. De uitgifte van los land is niet onbelangrijk. Sociaal- economisch gezien is deze wet als een mislukking te beschouwen. De commissie wijst op de wenselijk heid aan de arbeiders op het plat teland een behoorlijke woning met een grote tuin te verschaffen. Hiervoor zou men een stelsel van credietverlening in het leven moe ten roepen. Het woningpeil ten plattelande, dat zeer zeker ver betering behoeft, kan daardoor worden verhoogd en de arbeiders ontvangen de mogelijkheid zelf in bepaalde behoeften te voorzien. In het rapport wordt verder aangedrongen op een all-round scholing van toekomstige land arbeiders. Het bezoek aan de la gere landbouwscholen moet wor den gestimuleerd. Aan te bevelen is deze leerlingen va* bepaalde theorie-uren vrij te stellen en hen daarvoor m de plaats, onder lei ding van een in praktijk en theo rie doorkneed leermeester, prac- tische werkzaamheden te laten verrichten. Het moet mogelijk zijn van de in totaal 900 uren, ver deeld over 4 jaren, 200 uren, ver deeld over 3 jaren, voor deze praktijkopleiding vrij te maken. Het opleiden van aparte leer krachten hiervoor dient ter hand te worden genomen. Het coöperatieve streven in Zeeland, vooral wat betreft het realiseren van afzetcoöperaties, moet worden uitgebouwd. LICHT EN WATER. Een apart hoofdstuk wordt be steed aan de electrificatie en de waterleiding. Volgens de telling van 1947 was in Zeeland het aan tal aansluitingen op het water leidingnet 66 van het totaal aantal bewoonde woningen. Het aantal aansluitingen op het elec- trische net was 82,6 van ge noemd getal. Het percentage der aangesloten percelen op het elec- trische net is inmiddels tot 85 ge stegen en voor de boerderijen en tuinderuen is dit percentage 65 (eind Mei 1947: 55). De commis sie doet een suggestie uit een kleine opslag op de tarieven over het geheie land een algemeen fonds le vormen ten behoeve van versnelde aansluiting in de on rendabele gebieden. Dit geldt ook voor een snellere watervoorzie ning, die in Zeeland over het al gemeen vrij slecht ls. Feest op de Rudolphstichting, (Van onze Utrechtse correspondent) De Rudolfstichting te Achter veld (U.) één der opgerichte te kenen van de christelijke barm hartigheid in Nederland, heeft Donderdag een blijde dag gehad. Van heinde en ver waren auto riteiten uit allerlei kringen van de kinderbescherming naar het gestichtsdorp gekomen om getui ge te zijn van de opening van het nieuwe meisjespaviljoen. Zoals men weet voedt men in de Ru dolfstichting kinderen op, die daarheen met steun van de dia conieën der verschillende Gere formeerde kerkformaties worden gezonden. Ds C. van der Zaal. Chr. Geref. predikant en lid der Tweede Ka mer, sprak als voorzitter een feestelijk woord, waarin hij ge waagde van de reeks van zege ningen, die de Stichting in de loop der jaren heeft ontvangen. Daar na verklaarde hij het paviljoen voor geopend en droeg hij het over aan de directie. Dr A. Haalboom, directeur van de Rudolfstichting, aanvaardde 't gebouw. Er waait door de kinder beschermingswereld in Nederland de laatste jaren een frisse wind, zei hij. Het bestuur der Stichting blijft niet achter, maar geeft ons de gelegenheid zich op de ver nieuwing te oriënteren. H(j dankte de overheid en de diaconieën, welke resp. door sub- sidiën en giften de bouw hebben mogelijk gemaakt. De raadsvergadering van Vlissingen, die Vrijdag onder voorzitter schap van burgemeester mr B. Koiff gehouden ls, droeg een by- zonder karakter, doordat by de aanvang, de op 30 Januari J.l, overleden oud-burgemeester van Vlissingen, de heer C. A. van Woelderen, werd herdacht. De raad besloot zyn nagedachtenis in blijvende herinnering te houden door de sportiaan in het vervolg „Burgemeester van Woelderenlaan" te doen heten. De ingekomen stukken hadden ditmaal nogal wat belangstelling. De heer Ventevogel (C.H.) vond, dat het verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim geen juist beeld geeft, daar op verschillende scholen volgens het verslag geen of heel weinig ver zuimen voorkomen in tegenstel ling met andere scholen. Uit het antwoord van de wethouder van onderwijs, de heer Poppe, bleek, dat de opvattingen van de, hoof den der scholen verschillen. Be vredigen kon dit de heer Vente vogel niet. Het exploitatieoverzicht van de gezinsverzorging had ook de in teresse van genoemd raadslid. Op zijn vragen antwoordde wethou der Van Oorschot, dat „De Schelde" bereid is boven het li miet van f 4000 te gaan en de helft van de totale kosten voor haar rekening te nemen. Voorts zullen dit jaar stappen ondernomen wor den om te trachten de gezinszor gen van gemeente en verschillen de kerken samen te bundelen in een Stichting, waarvoor men te vens Rijkssubsidie wil trachten te verkrijgen. WONINGPOLITIEK. De heer Post (Arb.) was niet bevredigd over het rapport uit gebracht over de woningpolitiek van de „Vereniging tot verbete ring van de Volkshuisvesting", noemde enkele misstanden en na dat ook de heren Marijs (A.R.) en Corveleijn (K.V.P.) er het hun ne van gezegd hadden, deelde de wethouder van volkshuisvesting, de heer Van Poelje, mede, dat B. en W. de gang van zaken in de genoemde gevallen evenmin juist vinden en streng zullen toezien op onbillijkheden. Nadat aan de heer B. H. Lig- teringen eervol ontslag was ver leend als leraar aan de Handels avondschool, kwam aan de orde het eventueel benoemen van per sonen, ouder dan 70 jaar, in di verse commissies en colleges. De heer De Wit (A.R.) stelde voor personen die 70 jaar zijn ont slag te verlenen en zeker niet op nieuw te benoemen. Nadat enkele andere leden zich in dzeifde geest uitgelaten hadden, diende de heer Beun (Arb.) een amendement in op het voorstel De Wit, inhouden de, dat 70-jarigen, de periode waarvoor zij gekozen zijn uitzit ten en niet opnieuw benoemd wor den. Bij de stemming werd het voorstel echter verworpen met 9 tegen 8 stemmen, zodat zo nodig ook ouderen dan 70 jaar benoemd kunnen worden. CREDIETEN. Voor het uitvoeren van grond-, bestratings- en rioleringswerken in het plan Breewaterstraat stel de de raad een crediet beschik baar van f 174.000 en voor de aan koop van een draaibank t.b.v. de reinigingsdienst f 850, terwijl voor beplanting van de plantsoenstrook langs de Joost de Moorstraat f 1080 werd gevoteerd. Bij het geven van namen aan de ontworpen straten op het „Eiland", vroeg de heer Vente vogel ook Karei Doorman, Tromp en Piet Heiii te vernoemen. Hier zal t.z.t. om gedacht worden. Vervolgens werd besloten tot aankoop van verscheidene perce len grond, van A. J. Brugge, van J. J. W. Hansen, van A. Maas te Koudekerke, van mej. W. Stroo, van P. C. Jasperse, en diverse percelen van „De Schelde" en van de Vereniging tot verbetering van de Volkshuisvesting, alsmede tot ruiling van gronden met het Rijk i.v.m, het bouwen van een ma rechausseekazerne, terwijl verder gronden verhuurd werden aan H. Vis en C. Baayens te Middelburg en verkocht aan mevr. A. van Hoorn-van Bael c.s., aan W. Stroo, aan J. W. Korff, aan J. Geldof c.s., aan de Fa H. v. d. Meer en Zn en een perceel aan de Boule vard Evertsen aan „De Schelde" voor het stichten van een flat gebouw. Besloten werd over 19ol een subsidie te verlenen aan de R.K. Vereniging voor Gezinszorg, om f 100 beschikbaar te stellen als bijdrage voor een te stichten bi bliotheek van de Huishoudschool, en om de gasverwarming in deze school te vervangen door centrale verwarming. Hierbij stelde de heer Van Schijndel (Arb.) de vraag of de gangen in de nieuw te bouwen openbare kleuterschool ook verwarmd kunnen worden. Dit zal gebeuren met de gasver warming uit de Huishoudschool, deelde wethouder Van Poelje mee, die er verder nog aan toevoegde, dat de kleuterschool hopenlijk op 1 Mei aanbesteed wordt en Octo ber-November geopend zal kun nen worden. BENOEMING EN ONTSLAG. De heer J. L. van Leeuwen werd alsnog vanaf 1 Mei 1948 tot directeur van het vismijnbedrijf in vaste dienst benoemd, terwijl hem voorts eervol ontslag werd verleend per 1 April a.s. in ver band met z(jn benoeming te Sche- veningen. Voor het slopen van een ge deelte der funderingen van de verwoeste gebouwen van het oude station, werd een crediet verleend van f 20.500. In verband met de verdere werkzaamheden aan het Nollebos, werd besloten tot her stel van het grondlichaam in een deel van het v.m. bos. De kosten hiervan bedragen f 26.712, dat geput wordt uit een reeds eerder verstrekt crediet. NIEUWE VERLICHTING OP BOULEVARD. Voor beplanting van de Nieu- vvendijk werd f330 beschikbaar gesteld en voor een nieuwe ver lichting van de Boulevard Evert sen en een deel van de Boulevard Bankert f 6100. Op verzoek van de heer Geldof (Arb.) zal bezien worden of éénrichtingsverkeer en een inhaaiverbod hier nodig zal worden, omdat de lantaarns mid den op het wegdek komen. Voor de aanleg van een „normale" sin- telbaan in 't nieuwe sportvelden complex werd een aanvullend crediet verstrekt van f 2000. f 521 extra werd gevoteerd voor aanschaf en materieel t.b.v. ob jecten vallende onder de sociale werkvoorzieningsregeling, terwijl f 4200 beschikbaar gesteld werd voor vernieuwing van de niet meer aan de eisen van veiligheid voldoende electrische installatie in het gebouw van de reinigings dienst. Verder werd nog besloten tot aankoop van het perceel Bree waterstraat 8 van A. de Ruys- scher voor f 2250 en tot herstel van het pand voor f 600. In ver band met de nieuwe plannen zal het pand t.z.t. worden gesloopt, reden waarom, nu de gelegenheid er is, men besloot tot aankoop. Bij de rondvraag werd nog medegedeeld op een vraag van d« heer Corveleijn, dat de vrijwillig verzekerden, die boven 65 jaar zijn of/en een inkomen beneden de norm van Maatschappelijk Hulpbetoon een reductie krijgen van 30 cent. Personen met een in komen tot f 500 boven genoemde norm kunnen het aanvragen. De heer De Wit vroeg hoe het kon, dat bewoners van de Rose- veltlaan al 2 maal een huurver hoging van f 0,10 hadden gekre gen. De heer Post zei, dat ditin meer straten het geval is en met wethouder Van Poelje wees hij als oorzaak aan, het feit, dat de huur nog niet definitief vastgesteld was. Op een andere vraag van de heer De Wit, deelde de heer Van Oorschot mede, dat het Rijk voor alsnog niet wil bijdragen in de kosten van herstel en inrichting van het St Annahuis. B, en W. zullen echter blijven aandringen. De heer Marijs vroeg een licht punt aan de Koudekerkseweg bij dokter Van Kooten. Verder werd nog medegedeeld op vragen van de heer Corveleijn, dat de kermis dit jaar weer op dezelfde plaats komt, dat van een andere klasse indeling van de Vlissingse straat makers niets bekend is en dat t.z.t. bezien zal worden of de ge meente zal bijdragen in de ver hoogde vrijwillige ziekenfonds premie van haar ambtenaren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2