Mr Steenberghe niet geslaagd in vorming van nieuw kabinet* NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND „Hetzelfde"* Socialisten en Anti-Revolutionairen hadden bezwaren. Walcherse ringrijders bijeen te Middelburg* Emigreren naar Australië betekent keihard werken* Middelburg krijgt ophaaldienst voor afvalstoffen* s'A-i'A- SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr, Ui, Tel 2438, by geen gehoor vool advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren t Vlissingen: Van der Manderestr, 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: DJjkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1800 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et per woord MAANDAG 26 FEBK. 1951 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr IV. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Blezelir.ge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuvvdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijsscn, Temeuzen; II. Jansen, Me- llskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds O. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; K. Zuldema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Dinsdag: Zon op 7.33 u., onder 18.14 u.; Maan op 0.36 u., onder 9.07 u. Hoogwater op Dinsdag 27 Febr.: Vlissingen: 5.20 u. 1.92 m 17.46 u. 1.89 m.; Temeuzen; 5.51 u. 2.11 18.16 u. 2.10 m.; Wemel- dinge: 7.01 u. 1.65 m., 19.25 u. 1.71 m.; Zierikzee: 6.40 u. 1.42 m., 19.07 u. 1.48 m. P n nu de inhoud van beide verklaringen. Ook die ver toont juist op de belangrijkste punten maar weinig gelijkenis. Bepleitte het N.V.V. „het aan spreken van onze monetaire re serves en/of het opnemen van buitenlandse leningen", hel C.N.V.-besiuur was daarentegen van oordeel, „dat het geen aan beveling verdient de lasten van het ogenblik af te wentelen op de toekomst. De levensmogelijk heden van onze kinderen zuilen niet mogen worden opgeofferd aan de vermeende belangen van het nu levende geslacht". Dit is toch wel een frappante tegenstelling. Ook overigens is er nog wel enig verschil. Het N.V.V. wilde maar dadelijk overgaan tot beperking der in vesteringen, m.a.w. de vernieu wing en uitbreiding van het be drijfsleven sterk afremmen. Het C.N.V. daarentegen sprak uit, dat, indien het nodig zou zijn te komen tot beperking der inves teringen, dit op bezonnen wijze zou moeten geschieden. Ook n dit opzicht toonde het dus ver der vooruit te willen zien dan het N.V.V., daar de toekomst van ons land toch juist afhangt van een zo snel mogelijke ontwikke ling van onze nijverheid. Liever de buikriem nu wat nauwer aangehaald om geld uit te spa ren voor stichting en verbetering van bedrijven, dan straks een leger werklozen. Een ander kenmerkend onder scheid tussen beide stukken is voorts, dat in de publicatie van het C.N.V. een dringend beroep gedaan wordt op soberheid niet alleen bij het volk, maar ook bij de Overheid. In de verklaring van het N.V.V. zoekt men zulk een uitspraak tevergeefs. Wij zouden nog verder kunnen gaan en b.v. aantonen hoe in de uiteenzetting van het N.V.V.- bestuur blijkt, dat men daar de oude idee der klassetegenstellin gen nog altijd niet geheel heeft overwonnen, terwijl het C.N V. daarentegen duidelijk bewijst niet alleen de arbeidersbelangen, maar ook die van het gehete volk op het oog te hebben. Maar wij menen reeds vol doende argumenten te hebben aangevoerd om te laten zien, dat „Het Vrije Volk" met zijn oor deel over de C.N.V .-publicatie: hetzelfde, alleen van wat mindc-r kwaliteit dan het N.V.V.-stuk, bepaald de waarheid tekort heeft gedaan. Zodat wij voorlopig nog maar de voorkeur blijven geven aan onze eigen Christelijke vak beweging. JONGE KERK-WEEKEND TE TERNEUZEN. Een honderdtal jongeren uit Zeeuwsch-Vlaanderon en België heeft deelgenomen aan het te Terneuzen gehouden weekend van de „Jonge Kerk", welke aanving met een samenkomst in hotel „Centraal", waar ds J. P. Taze- laar, Ned. Herv. pred. te Terneu zen hen Zaterdagmiddag verwel komde. Het was ds W. H. Maas uit Vlissingen, die een lezing hield over het onderwerp „Gods voet stappen over deze wereld", n.a.v. het gedeelte uit de Ned. Geloofs belijdenis: Ik geloof in een Hei lige Geest en ik geloof in een Hei lige algemene christelijke Kerk. Het was een onderwerp waarover uitvoerig gediscussieerd werd. De dagsluiting waarin ds J. Starren- burg uit Sluiskil, voorging, vond plaats in de Ned. Herv. Kerk. Zondagmorgen werd de meeting voortgezet met een gezamenlijke kerkdienst. Ds P. A. v. d. Vlugt uit Terneuzen sprak over het the ma: Gij zijt niet mijn dienstknech ten, maar mijn' vrienden, waarbij hij de nadruk legde op het wezen van de vriendschap en het voor recht, dat wij vrienden van Jezus mogen zijn. Des middags werd in hotel Centraal geluisterd naar dr C. v. d. Linde, secretaris van de Eucumenische Raad, die refereer de over de kerken in andere, door hem bezochte landen, en conclu deerde, dat ondanks bestaande verschillen, alle christelijke ker ken toch tot de ene algemene christelijke kerk behoren. Nadat later op de avond de hierover ge stelde vragen beantwoord waren en men nog gezamenlijk aan een koffiemaaltijd aangezeten had werd het uitnemende geslaagde weekend door ds J. v. d. Graaff uit Sas van Gent gesloten. KABINETSCRISIS DUURT NOG VOORT. De kabinetsformateur mr Steenberghe, die met grote voortvarendheid zijn moeilijke taak om ons land een nieuwe regering te verschaffen aanving, heeft Zaterdagavond ook het bijltje er bij neergelegd. Zaterdagavond is hij ontvangen door H.M. de Koningin en hij heeft haar verzocht van de opdracht tot het vormen van een kabinet, dat geacht mag worden het vertrouwen van het parlement te genieten, te mogen worden ontheven. De Koningin heeft dit verzoek in gewilligd. Mr Steenberghe had de zaak zeer energiek aangepakt en had na enkele consultaties in zeer korte tijd een programma opge steld, dat ongetwijfeld nog slechts een concept-programma was, maar waarop hij toch reeds de fractie leiders der vijf grote partijen, die hij blijkbaar op het program dat hij in het hoofd had, wilde vereni gen, kon ontvangen om van hen te vernemen of zij in eerste aan leg bereid waren hierover hun oordeel te geven. Vrijdagmiddag bracht de for mateur, zoals gemeld, een bezoek aan dr Drees met het verzoek om indien de Verschillende fracties geen essentiële bezwaren zouden blijken te hebben tegen het pro gramma, zitting te nemen in het nieuwe kabinet, eventueel als vice-president van de minister raad en ais minister van Sociale Zaken. Zaterdagavond was reeds be- C.J.M.V. Jongensdag te Westkapelle Zaterdagmiddag werd in de can- tine van liet Zwitsers kamp te Westkapelle de jaarlijkse jongens- binnendag gehouden. Deze mid dag werd georganiseerd door de Ring Walcheren van het jongens werk van de C.J.M.V. Na het openingswoord van de voorzitter, de heer Th. Wijtman uit Middelburg, leidde de districts secretaris van de C.J.M.V., de heer J. C. Gordeau, de samenzang van een aantal vrolijke liederen en canons. Voorts was er een jordrachtenwedstrijd, die werd jwonnen door Westerbeke uit xrooskerke, terwijl J. Reynierse van de 't Zandse jongensclub de 2e prijs kreeg. De heer Gordeau illustreerde verder met een aantal voorbeel den hoe men wèl en hoe men niet moet voordragen en nadat een film over het C.J.M.V.-jongens- kamp te Leusden was vertoond, vertelde de heer Vergers uit Kou- dekerke een vrolijk verhaal. C.J. M.V.-ers van Westkapelle ver zorgden enkele muzieknummer- tjes. P.Z.E.M.-personeel nam af scheid van Ir G. de Regt. In het Strandhotel te Vlissin gen hebben Zaterdagmiddag vele leden van het P.Z.E.M.-personeel van de gelegenheid gebruik ge maakt ora lr G. de Kegt, hoofd ingenieur in alg. dienst dezer maatschappij, die zoals bekend, benoemd is tot adj. directeur bü het G.E.B. te Rotterdam, de hand ten afscheid te drukken. Hiertoe was allereerst bijeen gekomen dat deel van het perso neel, dat rechtstreeks onder ir De Regt werkzaam is geweest; en .namens hen voerde de technisch ambtenaar le klasse de heer A. M. Koolwijk uit Goes, als eerste der afdelingschefs, het woord. Hij herinnerde aan de tijd dat 23 jaar geleden ir De Regt bij de Societé Anonyme zijn werkzaamheden aanving en, toen de P.Z.E.M. het werk van deze maatschappij had overgenomen, later de leiding van de middengroep kreeg. Hij herin nerde voorts aan de vele bespre kingen, die men met de scheiden de hoofd-ingenieur mocht voeren en die alle een zeer vriendschap1 pelijk karakter droegen. Als stof felijk blijk van waardering bood spreker een zilveren sigaretten koker met inscriptie aan. Voorts werden twee technische boekwerken geschonken en werd mevr. De Regt een zilveren klein ood aangeboden. Mede namens zijn echtgenote dankte de heer De Regt voor de hartelijke woorden en geschenken er aan toevoegend, dat hij nog vele malen in Zeeland hoopte te komen. Na deze plechtigheid was er voor het overige P.Z.E.M.-perso neel gelegenheid afscheid te ne men van ir De Regt. Namens hen was hem de avond tevoren een fraai geschenk in zijn woning aan geboden. kend, dat dr Drees niet op het verzoek van de formateur was in gegaan. Dit vond wel zijn oorzaak in het feit, dat de socialisten be zwaren hadden tegen het door mr Steenberghe opgestelde program ma, dat zij te vaag achten. OOK A.R. HADDEN BEZWAREN. Behalve dit waren er nog meer moeilijkheden, die ook weer hun oorzaak venden in het program ma, dat vrij vaag was opgesteld, omdat het een basis moest zijn voor vijf zeer uiteenlopende par tijen. De uitvoering van dit pro gramma hing af van de samen stelling van het kabinet. Er ble- Moeke Pauwels vierde 103de verjaardag. Onder veel belangstelling, zowel van de zijde van het gemeentebe stuur als van de bevolking heeft mevr. P. PauwelsTieleman te Kloosterzande, de oudste inwoon ster van ons land, haar 103de verjaardag gevierd. De Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot, zond telegrafisch zijn gelukwensen. „Moeke" Pauwels, zoals zij in de volksmond heet, is het laatste jaar bedlegerig. Overigens maakt zij het goed, ofschoon ze doof is en slecht van gezicht. Gottwald over samenzwering in Tsjecho-SIowakije. Gottwald, de voorzitter van de Ts-jecho-Slawaakse communis tische partij, heeft in een verkla ring Clementis de voox-malige mi nister van Buitenlandse Zaken, en nog enkele anderen, beschuldigd van een samenzwering, waarvan het doel zou zijn de politieke lijn in de partij om te buigen. Zoals t bekend is Clementis sinds 26 Jan. ken n.l ook bezwaren te bestaan spoorloos verdwenen; van zijn bij de A.R., die evenals de socia listen het programma te vaag vonden en bovendien niet gerust waren op de uitvoering er van ge zien de bezetting van de minis terszetels. Het feit, dat zij twee man op meer ondergeschikte pos ten (verkeer en waterstaat en minister zonder portefeuille) zou krijgen, was voor de A.R. niet aanlokkelijk. Het aansturen van mr Steenberghe op een recon structie van het oude kabinet, waarin o.a. dr Drees en nog vier socialistische ministers zouden te rugkeren, was niet aantrekkelijk. H.M. de Koningin heeft gister middag op paleis Soestdijk de voorzitter van de Eerste Kamer, Prof. mr R. Kranenburg en de voorzitter van de Tweede Kamer, mr L. G. Kortenhorst, ontvangen om met hen de situatie te be spreken. STROOM VAN BRIEVEN VOOR GRETCHEN. Het bericht dat aannemen van Duits huispersoneel op zeer "be perkte schaal weer mogelijk is, heeft een surprise voor de ar- beidsburcaux opgeleverd. De post heeft Zaterdagmorgen reeds een zware taak gehad om een lawine van aanvragen naar de arbeids- bureaux te torsen. Op deze kan toren is men voor Gretchen echter aan het verkeerde adres. Hier wordt uitsluitend voor Nederland se arbeidskrachten bemiddeld. Men moet zelf een overeenkomst sluiten met een Duits of Oosten rijks meisje en dan om een werk vergunning naar het arbeidsbu reau gaan. 12 vermiste zeelieden gered. Een sleepboot van de Ameri kaanse marine heeft gisteren 12 vermiste leden gered van de be manning van het Noorse vracht schip „Florentine" dat Dinsdag j.l. bij Japan is vergaan. Al die dagen hadden de zeelieden in een red dingboot rondgezwalkt. Schaakwedstrijden te Terneuzen. Te Terneuzen vond Zaterdag middag een schaaktournooi plaats tussen Oost Zeeuwsch-Viaande- ren met de schaakclubs uit Ter neuzen en Axel plus enkele indi viduele spelers en West Zeeuwsch- Vlaanderen met de schaakclubs uit Breskens, Sluis plus enkele individuele spelers. In totaal werd aan 29 borden gespeeld. De wed strijd TerneuzenWest Zeeuwsch- Vlaanderen eindigde met een ver lies voor Terneuzen (1415). Schaakclub „Landau" uit Axel kreeg de le prijs voor het pro- centsgewijze beste resultaat. De le prijs voor de beste korte partij won de heer 't Gilde uit Terneu zen. De le prijs voor de gewonnen partij met de minste zetten won de heer De Waal eveneens uit Terneuzen. helpers schijnen enkelen gedood te zijn. Loon- en prijsverhoging in W est-Duitsland. West-Duitsland ziet een alge mene verhoging van het Toon- en prijsniveau tegemoet, die onge veer tien procent zal bedragen, doch die de prijzen van levens middelen met niet minder dan 50 procent zal doen stijgen, althans als de regering accoord gaat met een economisch programma, dat door experts opgesteld is. TEGENSTAND IN KOREA WORDT ZWAARDER. Noordelijken verloren 624.000 man. Na een voorttrekken van enkele kilometers door de modder, is de opmars der verbonden legers, zo als reeds voorspeld werd, Zondag door grotere tegenstand gestuit. En naarmate men weer de Chine se hoofddefensielinie nadert, wordt de tegenstand sterkei-. Hoengsong kon worden heroverd. Het aantal vluchtelingen in Z. Korea bedraagt momenteel ruim 4.880.000 waarvan meer dan de helft in de armste omstandighe den leeft. Volgens Amerikaanse cijfers zouden Chinezen en Noord-Ko- reanen in totaal 624.000 man in Korea verloren hebben. Op 3 Fe bruari is gesneuveld de sold I klasse J. Verhey uit Poortugaal en op 12 Februari de sergeant W. Mol uit Brielle. Krijgt Middelburg ('t Zand) 'n nieuw verenigingsgebouw? Naar wij vernemen heeft de Herv. Kerk van 't Zand het plan opgevat om te komen tot de bouw van een verenigingsgebouw. Het gebouw aan de Kerksteeg, dat thans voor vergaderingen e.d. wordt gebruikt, verkeerd in een vervallen toestand. Aangezien het 't Zandse kerkgebouw langzamer hand te klein gaat worden, door de regelmatige uitbreiding van dit stadsdeel, werd destijds uit gezien naar grond voor het bou wen van een nieuw kerkgebouw. Dit zou kunnen verrijzen aan de Koudekerkseweg bij de Poelen- daleweg. Het zal echter nog wel jaren duren voor met de bouw er van kan worden begonnen, en daarom zou men al vast willen beginnen met de bouw van een verenigingsgebouw. Daar hieraan hoge kosten verbonden zijn, wordt de mogelijkheid onderzocht ora met medewerking van vrijwilli gers uit de gemeente een en ander uit te voeren. Kampioenschappen worden te Veere en Domburg verreden. Zaterdagmiddag kwam de King- rydersvereniging „Walcheren" voor haar eerste jaarvergadering in Middelburg bijeen. De voorzitter, de heer P. Bras ser, deelde by de opening mede, dat thans alle gemeenten van Walcheren zich bij de Ringrijders- vereniging hebben aangesloten, waardoor het aantal leden is ge stegen tot 364. Met het besïuur van de Ver eniging voor Vreemdelingenver keer te Middelburg heeft een be spreking plaats gehad over de jaarlijkse ringrijderij op het Mo lenwater. Er werd op bijna alle punten overeenstemming bereikt, waardoor alle moeilijkheden uit de weg zijn geruimd en er een goede samenwerking is ontstaan. De Walcherse ringrijdersvereni- ging werd erkend en 'zal in de wedstrijdcommissie en de jury, die voor de jaarlijkse ringrijderij in Middelburg worden samenge steld, evenveel vertegenwoordi gers hebben als V.V.V. Namens de vereniging werden aangewezen de heren P. Flipse te Koudekerke en W. Brand te Domburg, die in deze jury zitting zullen hebben. Nadat de statuten en huishou delijk reglement vastgesteld wa ren deelde de penningmeester mede, dat er over 1950 een batig saldo is van f 17,22. KAMPIOENSCHAPPEN. Besloten werd de ringrijderijen om de persoonlijke kampioen schappen te verrijden in klasse A op 21 Juli a.s. te Domburg en in klasse B op 28 Juli a.s. te Veere. Ook de gemeentelijke kampioen schappen zullen tijdens deze wed strijden worden verreden. Elke afdeling mag naar deze wedstrijden 3 afgevaardigden zen den, behalve de afdelingen te Koudekerke en Domburg, die door het grote aantal leden, 2 drietallen mogen afvaardigen. Óm Chr. Emigratie-Centrale belegde Australië- middag. Een kleine 400 belangstellenden vulden Zaterdagmiddag de grote zaal van het Schuttershof te Middelburg, waar de Chr. Emigratie Centrale in Zeeland, een Austraüëdag had georganiseerd, üs J. Kremcr, Geref. predikant te Utrecht, die enkele maanden in Austra lië heeft rondgetrokken confronteerde de aanwezigen met de mo gelijkheden van dit uitgestrekte land, maar bovenal met de moei lijkbeden, die de emigranten wachten. „Emigreren naar Australië betekent niet een vaeantiereisje maken, maar keihard werken om een bestaan op te bouwen", zo zeide ds Kremer. de grond af willen beginnen. Er is volop werk te vinden voor land arbeiders, technisch geschoolde en ook voor ongeschoolde arbeids krachten. Aan administratief per soneel is weinig gebrek en alleen als men perfect Engels spreekt is er kans dat men aan de slag komt in dit beroep. Ook de universitair gevormden hebben weinig kans en spr. vertelde enkele frapante voorbeelden. Voor de kleine mid denstanders zyn eveneens geen mogelijkheden, daar zij niet vol doende geld mee kunnen nemen, terwijl er geen geschikte huizen voor hen beschikbaar zijn. HUISVESTINGSPROBLEEM. De boerenknechts moeten, vol gens ds Kremer, veelzijdig ont wikkeld zijn en vooral technisch geschoold, wegens de mechanisa tie in de landbouw en het feit, dat voor reparaties door de grote af standen niet direct een monteur bij de hand is. Overigens kan de Nederlandse boerenknecht, nog iets van zijn Australische collega leren. De opvatting, dat men het beste in de steden terecht kan, omdat men daar meer zou ver dienen, is inderdaad juist, maar de levensstandaard in de steden „Wanneer mij steeds weer wordt gevraagd: „Dominee hoe vindt u Australië?", kan ik daar op niet met enkele woorden een antwoord geven", zo begon ds Kremer zijn lezing. j.Veel hangt af van het klimaat in de plaats waar men terecht komt, terwijl ook het bevolkingstype in de ver schillende streken sterk varieert, waarnaast de fabelachtige af standen ook een rol spelen". 250.000 EMIGRANTEN. Door de Australische regering is een emigratie-schema opge steld, dat voorziet in een jaarlijk se opname van 250.000 emigran ten. Dit stelt grote eisen en zet de regering voor grote pi'oblemen. De roden waarom Austi'alië zo veel emigranten wil opnemen, is gelegen in 't gevaar van de Azia tische infiltratie. De predikant noemde het een onzuiver motief, wanneer men wilde emigreren uit angst voor de politieke ontwikke ling in West-Europa. Hij prees vervolgens de geestkracht van de bevolking in Australië, terwijl hij het een land vol mogelijkheden en perspectieven noemde. Er is vol op werk, doch men moet er hard werken en het geld ligt er niet ,roor het oprapen. Men moet van is veel heger als op-het platteland TWEE VLIEGEN IN EEN KLAP. Belangrijk initiatief van dhr J. C. F. van Kamer De directeur van de Gemeentelijke Dienst voor Maatschappelijke Zorg te Middelburg, de heer J. C. F. van Kamer, heeft een Idee uitgewerkt, waardoor men in de Zeeuwse hoofdstad binnenkort een ophaaldienst voor huishoudelijke afvalstoffen zal krijgen. Niet alleen zullen daardoor voor de industrie belangrijke afvalstoffen worden Ingezameld, maar bovendien kunnen daardoor een aantal personen, die thans van de Dienst voor Maatschappelijke Zorg uitkering ontvangen, weer In het arbeidsproces worden opgenomen. Er worden hier dus twee vliegen ln één klap gevangen. De heer Van Kamer heeft zich bij het ontwikkelen van dit denk beeld laten leiden door het feit, dat de prijzen van practisch alle voor de industrie benodigde grondstoffen hoog en de grond stoffen zelf schaars geworden zijn. Door de overheid wordt al- lerwege een beroep op de bevol king gedaan om te helpen waar dat mogelijk is. Die mogelijkhe den liggen naar de mening van de heer Van Kamer binnen ieders bereik. Vrijwel alle huishoudelijke afvalstoffen hebben thans enige waarde. Kunnen deze verzameld worden, dan vormen zij een niet onaanzienlijke besparing op de in voer uit het buitenland. OUD PAPIER. Om hieraan mee te werken heeft de heer Van Kamer vier weken geleden een begin gemaakt met een systematische inzameling. Regelmatig wordt bij hen, die zich op zijn verzoek daartoe bereid verklaarden, huishoudelijke afval opgehaald. Voorlopig is het zwaar tepunt gelegd op oud papier. Deze vorm van werken is niet nieuw, daar in de jaren 1938 en 1939 een dergelijke ophaaldienst eveneens door de heer Van Kamer werd ge organiseerd, die om begrijpelijke redenen in 1940 werd stopgezet. TWEELEDIG DOEL. Met deze wijze van werken I wordt naast het grote belang van het ophalen van belangrijke afval stoffen, nog een tweede niet min der sympathiek doel nagestreefd. Een doel, dat in nog sterkere mate voor Middelburg van belang is. Indien door aller medewerking, voldoende afvalstoffen kunnen worden ingezameld, dan is rnen daardoor in de gelegenheid aan 'n aantal personen werkgelegenheid te bieden, waardoor dan niet al leen de uitgaven van de Burger lijke Instelling van Maatschappe lijke Zorg dalen, doch waardoor de ingeschakelde personen op nieuw kunnen deelnemen aan het productieproces. Dit geeft deze mensen een morele steun in de strijd om het bestaan, die voor hen grote waarde heeft. Alleen wanneer iedere Middelburger hel pen wil, kan hier iets bereikt worden. DE UITVOERING. De heer Van Kamer heeft zich voorgesteld om eenmaal per maand, huis aan huis te Jaten vra gen of er iets, dat op zichzelf staand practisch geen waarde heeft, ten behoeve van Maatschap pelijke Zorg is bewaard. Desgewenst wordt een zak in bruikleen gegeven. Wat daarin gestopt mag worden is gemakke lijk gezegd, n.l. alles, bebalve groenteafval (etensresten in het algemeen ook nlet(, as, sintels, scherven van aardewerk en glas. Dit is bestemd voor de vuilnisbak. Verder kan dus alles worden meegegeven, mits het ln droge staat verkeert. Met zakenlieden, die deze jo ging willen steunen, en die een maal per maand een te groot tijdsverloop vinden, kan een af spraak worden gemaakt om meer malen per maand een en ander te laten afhalen. Voor bescheiden, waarvan door onbevoegden geen kennis mag genomen worden, worden de zakken gezegeld, ter wijl vernietiging van de inhoud op volkomen verantwoorde wijze geschiedt. Zfj, die straks uit naam van de Dienst voor Maatschappelijke Zorg komen, zullen in het bezit zijn van een bewijs, waaruit blijkt, dat zij namens deze dienst dit werk verrichten en zij zijn ver plicht dit bewijs te tonen. Nadrukkelijk wordt er nog op gewezen, dat met deze plannen geen inbreuk zal worden gemaakt op eventueel reeds gemaakte af spraken met opkopers of hande laren. En de plannen beogen uiter aard niet om reeds verkregen rechten van derden aan te tas ten. Het komt ons voor, dat dit sympathieke plan, dat een twee ledig en uitermate belangrijke doel nastreeft, de steun van de gehele Middelburgse bevolking verdient. en de huisvesting vormt een pro bleem apart. Het is een heksen toer, aldus spr. om aan een ka mer of woning te komen. KERKELIJKE SITUATIE. Tenslotte besprak ds Kremer de kex-kelijke situatie. Australië, is geen bij uitstek godsdienstig land en 11 px-ofcent der bevolking behoort niet tot een kerk. Het kerkbezoek is ook niet groot; er is weinig diepgaand religieus le ven te bespeuren. In het Zuiden van Austi'alië zijn de kerken meer vrijzinnig, terwij], hoe meer naar het Noorden gaat, de kerken or thodoxer worden. De Hervormden gaf spr. de raad zich aan te slui ten bij de Presbyterian Church, terwijl de Gereformeerden zich bij de Free-Presbyterian Church kunnen aansluiten. De vergadering die onder leiding stond van de heer A. L. Louws was door deze geopend met een overzicht van 't werk en de doel stelling van de Chr. Emigratie centrale. De heer Louws wees er daarbij op, dat er moelijkheden zijn ontstaan met de Herv. Emi gratiecommissie, doch hij sprak de wens uit, dat deze spoedig zul len zijn opgelost, omdat deze emi gratiecommissie ook deel uit maakt van de Chr. Emigratie centrale. Tenslotte zei hy, dat men van het land waarheen men emigreert niet een paradijs moet verwach ten en men nimmer overhaast te werk moet gaan. Meegedeeld werd nog, dat ten behoeve van de emigranten in Zeeland binnenkort in Middelburg een cursus in de Engelse taal zal beginnen. Nadat ds Kremer een aantal vragen had beantwoord, werden nog enkele films over Australië vertoond. aan deze wedstrijden te kunnen deelnemen moet men voor 1 Mei a.s. bij de vereniging zijn aange sloten. Gevraagd werd om de deelne mers in Zeeuws costuum te laten rijden, wat door het bestuur na der zal worden bezien. De jaai'- lijkse contributie aan de vereni ging werd vastgesteld op f 0,50 per jaar. Daarnaast zal onder de leden een inzameling worden ge houden voor het vormen van een i-eservefonds. Tenslotte sprak de voorzitter zijn voldoening uit over de mede werking en de belangstelling van vele autoriteiten en merkte op, dat nauwelijks een jaar na de op richting, de Ringrijdersvereniging v; Walcheren is uitgegroeid tot een krachtige organisatie. Zo nodig intensieve bombai'dcmenfen op China. „Mandsjoerije en China zullen door de Amerikanen intensief worden gebombardeex-d, als de communisten belangi'ijke zee en luchtaanvallen uitvoeren tegen de Verenigde Naties-sti-ijdkrachten in Koi-ea", zo heeft generaal Col lins, stafchef van de Amerikaan se landstrijdkrachten op een pers conferentie verklaard. „Wij zul len hun aanvallen beantwoorden en hun land- en zeebases bombai'- deren als zij er gebruik van ma ken om ons aan te vallen", zei hij. SCHAKEN HOOFDKLASSE KralingenMiddelburg Zaterdag speelde het eerste 10- tal van Middelburg voor d# hoofdklasse-competitie te Rotter dam tegen Kralingen. Het werd een zware 8V2l'A nederlaag voor de Middelburgers. De gede tailleerde uitslagen waren: Mr E. MulderH. Strooband 10; C. J. R. Sameliusdrs M, C. Verburg 10; drs F. ten Cat# K. Maartense 10; mr W. H, SandifortP. M. de Kleyn 1Ol W. VersnelJ. Sinke A; S, A. van SantenP. de Zeeuw 10; dr J. M. A. WindA. Dobbelaar V2'A\ J. SchenkJ. L. Woud stra 14; J. v. d. Berghdr» J. Scheltens 1—0; J. W. A. Kosten W. Flissebaalje 10. Een groep communisten, die in de kwestie Helgoland blijkbaar 'n prachtig middel van agitatie zien, is op het eiland gegaan. De leider van de Soc.-Democratische Duitse partij wekte de andere „Helgo- landers", op hun „verachtelijke nieuwe bondgenoten" van het eiland te zetten. -» Bevin heeft verklaard, dat hij minister van Buitenlandse Zaken zal blijven en actief zal deelnemen aan de poli tiek. Europa zal in het komen de voorjaar waarschijnlijk 5 mil- lioen ton kolen en 1 millioen ton cokes tekort hebben. Deskundigen uit 20 West- en Oost-Europeses landen willen nu trachten het te kort evenredig te verdelen. In Italië hebben zich een 80-tal leden losgemaakt van de communis tische partij en een eigen partij gesticht-, Volgens geruchten zouden talrijke Oost-Duitse boe ren gearresteerd zijn wegens on voldoende productie. In Cen- traal-Frankrijk zijn een zevental bergdorpen door de sneeuw geïso leerd. Te Den Haag is een echt paar uit Voorburg door onoplet tendheid onder een tram geraakt. De man werd gedood en de vrouw ernstig gewond. Te Rotterdam is een 72-jax'ige schoenmaker be wusteloos geslagen door 2 jonge mannen, die blijkbaar op roof uit waren. Chr. Besturenbond Goes e.o« vergaderde. Zaterdagmiddag kwamen de be sturen van de bij de Chr. Bestu renbond Goes e.o. aangesloten af delingen in vergadering bijeen onder leiding van de heer A. de Lange, die na opening der samen komst mededeelde, dat het be* stuur thans als volgt is samenge steld: A. de Lange (le voorzitter), F. P. Polderman (2e voorzitter), C. K. Maartense (le secretaris), M. D, v. d. Siikke (2e secretaris), K. Goudzwaard (le penningmees ter), M. Meijboom (2e penning meester), J .van Liere (alg. ad junct). Nadat de huishoudelijke zaken waren afgehandeld deelde de se cretaris mede, dat de voorberei dingen voor de jaarvergadering op 13 Maart a.s. naar genoegen zijn geslaagd 'en dat z.i. een uit stekend progx-amma zal kunnen worden samengesteld. Voor de op Zaterdag 14 April a.s. te houden kadervergadering te Goes wertl een 3-tal onderwerpen genoemd, die aan het C.N.V. zullen worden doorgegeven. Nadat nog enkele in uitzicht gestelde vergaderingen waren be sproken, werd door de heer M, Meijboom een causerie gehouden over het onderwerp „De werke* als mens", waarop een uitgebreid# bespreking volgde. Hierop wei'd de vergadering welke maar matig was bezocht, door de heer Meij boom met dankgebed gesloten. Roofoverval op winkelier te Nijmegen. Aanvallers namen f S000 mee. Zaterdagavond is de winkelier Bernard te Nijmegen plotseling overvallen door twee gemaskerd# mannen, die zijn geld eisten. D# winkelier weigerde en ging aan het vechten. Zijn vrouw waar schuwde de buren, maar onderwijl sloegen de mannen Bernard met een zwaar voorwerp op het hoofd waardoor hij viel en rukten toen een pakje met ongeveer f 3000 uit zijn broekzak. Zonder dat d# buren het konden verhinderen, trokken ze er daarop tussenuit. Prof. Romme wil P.v.d.A. in do regering houden. Op de te Utrecht gehouden par tijraadsvergadering van de K.V.P., die Vrijdag begon, heeft de voor zitter van de K.V.P. Tweede Ka merfractie, Prof. mr C. P. M. Romme, in krachtige bewoordin gen zijn visie gegeven op de hui dige kabinetscrisis. Hij zeide er niets voor te voelen om de P.v.d.A. in de oppositie te dringen. Doet deze niet aan een te vormen re gering mee, dan mag dit niet onze opzet of schuld zijn, zo zei mr Romme, die vooi'ts opmerkte, dat een nieuw kbinet zich niet kan distanciëren van het kabinet DreesVan Schaik. DE BILT ZEGT: Vrij veel bewolking. Over het algemeen vrij veel be wolking en op de meeste plaatsen droog weei'. Zwakke tot matig» wind tussen Noord-West en West. Iets lagere middagtemperaluren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1