MEDISCH-OPVOEDKUNDIG BUREAU IN ZEELAND? TURKIJE streeft naar bevrijdinq van staatsinmenging* DEFENSIE ONDANKS DREIGEMENTEN. FOUTEN IN DE NEGATIEVEN. Haar avontuur Ook meer oprechtheid in de politiek. 3n».» verlaging der belastingen» ALFRED VAN SPRANG NAAR KOREA. In het belang van het moeilijke kind» Zaterdag 24 Februari 1951 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 (Van onze speciale verslaggever.) In een moderne, kille directeurskamer van de Sümerbank te Ankara, met uitzicht op het ruiterstandbeeld van de onvergete lijke Mustafa Kemal Atatürk, zetelt de Minister van Staat Fevzi Lütfi Karaosmanoglu: een kleine, kromgebogen man met koele ogen. „Enchanté, monsieurzegt hij vormelijk: als ik aan hem voorgesteld word. Het is het enige Frans, dat hij met me spreekt. En ondanks het feit, dat hij speciaal belast is met besprekingen inzake het Marshallplan spreekt hij evenmin Engels. Een zenuw achtige ambtenaar van zijn ministerie moet als tolk dienst doen. Daardoor verliest het gesprek veel van zijn waarde. Maar aan de felheid van zijn betoogtrant en de dreigende wijsvinger, die steeds weer zijn argumenten vergezelt kan ik voelen, dat hij ondanks zijn physieke machteloosheid een krachtige en fana tieke persoonlijkheid is. En dat blijkt ook wel uit de verhalen over het aantal veroor delingen tot gevangenisstraf, dat hij in zijn politieke loopbaan ach ter de rug heeft. „Men zegt acht tien maal, excellentiepols ik voorzichtig. „Elf maalcor rigeert hij bescheiden en zakelijk. En daarna spreken we er niet meer over. Fevzi Lütfi Karaosmanoglu is de leider van de nieuwe Demo cratische Partij nu Celal Bayar als president niet langer aan het hoofd van een partij kan staan. Verder moet hij de minister-pre sident bij afwezigheid vervangen. En tenslotte vallen vele staats zaken onder zijn jurisdictie. Hij kan zich echter zonder financiële zorgen aan zijn werk geven. Even als de secretaris-generaal van de Republikeinse Volkspartij Kasim Gülek (die in het partijgebouw aan de overkant van het plein zetelt) is minister Karaosmanoglu een vermogend hereboer. Meer vrijheid. We spreken eerst over de ver kiezingen. „Het resultaat was In zekere zin een verrassing geef de minister toe, „we hadden op een driehonderddriehon derd-en-twintig zetels gerekend. We hebben er vierhonderd zeven tien gekregen". „Wat was de reden?" „Het volk wou een verandering. Men was het één-partij-systeem moe. Men heeft de dictatuur van Atatürk persoonlijk genomen, omdat men Atatürk persoonlijk zeer mocht. Maar toen hij weg was, veranderden de zaken. Meer en meer wenste men een einde van het étatismemeer vrij heid en minder overheidsinmen ging". „En dat zijn de punten van het nieuwe programma De minister moet er even over denken. „Jawe streven inderdaad naar meer vrijheid. We willen de staatsfabrieken en monopolies zoveel mogelijk opheffen. Het particulier Initiatief moet de be drijven overnemen". Het is een ongewoon proces. In andere democratische landen schrijdt de nationalisatie steeds verder. Hier keert men terug tot de particuliere bedrijven. En er Is heel wat ln overheidshanden. Maar de belangstelling van de particulieren is echter niet bij zonder groot. In de eerste plaats is er te weinig kapitaal in Tur kije. In de tweede plaats produ ceren de meeste fabrieken veel te duur. En in de derde plaats vreest men een moordende concurrentie als de overheidsbescherming weg valt. „En andere plannen, excellen tie „Bezuiniging op de staatsuit gaven. Profiteren van het buiten land bij het ontwikkelen van de Onze reizende correspondent Alfred van Sprang, Is thans per vliegtuig van Schiphol naar Korea vertrokken om verslagen over de oorlog voor ons blad te schrijven. Hjj ls vla Londen naar Hongkong vertrokken en hoopt Maandag middag ln Tokio te arriveren. Nadat hjj daar by het hoofd kwartier van MacArthur is geaccrediteerd,vertrekt hy naar het front. industrie. Bestrijding van de bu reaucratie„Er zou tijdens de verkiezingscampagne halvering van de belastingen beloofd zijn..." De minister schudt zün hoofd. „Dat is niet waar. Wel trachten we de belastingheffing te herzien en er zijn plannen om sommige belastingen te verlagen om een eerlijker verdeling te bereiken. B.v. de wegenbelasting zal ver laagd worden en de belasting op het houden van vee en een spe ciale belasting, die de Industria lisatie belemmert". Het zwaartepunt ligt op econo misch gebied. „We zullen ons vooral wijden aan het afschaffen van het étatismebetoogt de minister nogmaals met nadruk. Het étatisme heeft ongetwijfeld Turkije veel goed gedaan. Het heeft echter tegelijk practisch alle macht in handen van de staat ge legd. Nu acht men het ogenblik gekomen om er een einde aan te maken. Recht door zee. „En de politiek „In grote lijnen zal de politiek de buitenlandse politiek dan weinig veranderen. Het ka- Ulus, zo heet het centrum van Ankara. Het standbeeld stelt voor de stichter van het nieuwe Turkye, Kemal Atatürk. In het moderne gebouw op de achtergrond zetelt de minister van staat Fevzi Lütfi Karaosmanoglu. Een van de voormannen van de Democratische Party is de mi nister van buitenlandse zaken, Fuad Köprülü. rakter ervan echter wel. De oude regering lette by alle wetten en verplichtingen op de letter ervan wij handelen meer naar de geest. Dat wil zeggen, dat we niet van chicanes houden. We willen een eeriyke politiek voeren recht door zee". In buitenlandse kringen leeft 't verwyt, dat de vorige regering in derdaad weinig oprecht was. De verandering heeft men duidelijk kunnen waarnemen by het besluit om een Turkse brigade naar Ko rea te sturen. Spontaan heeft men ertoe besloten. Eerst achter af heeft men er in het parlement over gesproken. Een dergelyke wijze van handelen was vroeger ondenkbaar. „En er is nog een ander punt voegt de minister eraan toe, „in de laatste oorlog ls Tur kye neutraal gebleven. Het heeft ons de ellende van een oorlog be spaard, maar voor de mentaliteit van het volk is het toch niet goed. De mensen moeten zich bewust bhjven van het gevaar, dat uit het Oosten dreigt. Het communisme staat tenslotte voor de deur. En als er tegen dat communisme ge vochten moet worden moeten we meedoen. Neutraliteit doodt de geestkracht van het volk Het is een krasse uitspraak. Maar ze vertolkt de gevoelens, die er in Turkye nu eenmaal le ven. Rusland is de aartsvyand. Eeuwenlang voert men er al oor log mee. En het is daarom ook, dat de Turkse brigade met zoveel geestdrift en bezieling in Korea vecht. Het zyn tenslotte de Rus sen, die men daar bestrijdt. En het kan de Turken weinig schelen waar dat gebeurtals het maar gebeurt. De minister staat öp. „Bent u tevredenlaat hy vragen. Het is het einde van het ge sprek. Andere bezoekers wachten al in-de kamer van de secretaris. Er is een massa werk te verzet ten om de ingrijpende plannen van de nieuwe regering te verwe- zenlyken. En ze wordt daarby scherp op de vingers gekeken. Speciaal door de verslagen oppo sitie. ALFRED VAN SPRANG. Dat het Amerika ernst is met het verlenen van steun aan de verdediging van W.-Europa kwam deze week in het byzonder aan het licht tydens de zogenaamde „hearings" van de Senaatscommissie van buitenlandse za ken. Zowel de ministers Marshall en Acheson, als de stafchefs van de Amerikaan se strijdkrachten legden bij die gelegenheid belangrijke verklaringen af. Bijzonder moed gevend voor West-Europa was Marshalls aankondiging, dat nog dit jaar vier Ameri kaanse divisies naar Europa gezonden zouden worden. Blijkens mededelingen van Acheson hebben de V.S. zich niet verplicht tot een bepaalde sterkte van de in Europa te legeren Amerikaanse troepen, maar bestaat er wel overeenstemming van inzicht over de nood zakelijke omvang der respectievelijke strijd krachten. Generral Collins, de stafchef van het leger, toonde zich overtuigd, dat Ameri kaanse grondstrijdkrachten voor een doel treffende verdediging van West-Europa niet gemist kunen worden. Zijn collega van de luchtmacht, generaal Hoyt Vandenberg, was het hier geheel mee eens. Hy meende, dat alleen lucht- en zeestrijdkrachten Rusland niet zouden kunen tegenhouden en dat het bijna onmogelijk zou zyn naar het vasteland van Europa terug te keren, als men zich daarvan eerst liet verjagen. Deze verklaringen hebben ongetwijfeld het isolationisme van Hoover en de zynen een harde slag toegebracht. Ook in het repu blikeinse kamp, waar nogal eens isolationis tische ideeën voorkomen, gaan thans steeds meerderen de noodzaak inzien om troepen naar Europa te zenden. Men blijkt dus aan de overzyde van de Oceaan weinig gevoelig voor de Russische propaganda, die er volgens Marshall op ge richt is, „ons zo te terroriseren, dat wij niets meer zouden durven doen". Een formidabele intimidatiepoging van deze aard deed Stalin deze week zelf in hoogst eigen persoon tij dens een interview, dat hy verleende aan het Russische blad „Prawda". Hij wierp daar in de onlangs door de Britse minister-presi dent Attlee geuite beschuldiging, dat de Sovjet-Unie niet zou hebben gedemobili seerd na 1945 met kracht als laster van zich en schilderde op zijn beurt Attlee af als oorlogshitser. De Verenigde Naties achtte hij ontaard tot een instrument tot oorlogsvoor bereiding en in Korea voorspelde hij hun een onontkoombare nederlaag. Op de vraag of het op oorlog aanging, antwoordde het Russische staatshoofd, dat deze op het ogen blik nog niet ais onvermijdelijk kan worden beschouwd. Een uitlating, die meer als een bedreiging dan als een geruststelling klonk. De tyd schynt echter voorbij, dat men zich in het Westen door zulke intimidaties van de eenmaal gekozen weg van zelfver dediging laat afdringen. Londen beant woordde Stalins uitspraken met een zeer felle nota, waarin de schuld van de span ningen in de wereld geheel op de Sovjet- Unie werd gelegd. In dezelfde lyn ging de nota door de Wes telijke Grote Drie aan Moskou gezonden, waarin op Ruslands verwyt, dat de (nog niet eens begonnen) herbewapening van West- Duitriand spanning verwekt, geantwoord werd, dat het juist de toerustingen in Oost- Duitsland en de satellietstaten zijn, die de wereld in onrust brengen. In deze nota werd verder voorgesteld op 5 Maart te Parijs een conferentie te beleggen van de plaatsvervangende ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier om een agenda vast te stellen voor de latei door de ministers zelf te voeren besprekingen. Het is de Sovjet-Unie, die reeds lang op het houden van deze besprekingen heeft aangedrongen. Desondanks ziet het er niet naar uit, dat zij bereid zal zijn tot redelijk overleg, dat tot vruchtbare resultaten zou kunnen leiden. Natuurlyk zal zij echter straks beweren, dat het bereiken van over eenstemming op de onwil der Westelijke mogendheden is afgestuit. Wellicht zoekt zij slechts dit voorwendsel, om bepaalde door haar beraamde maatregelen straks te kun nen rechtvaardigen. Niet alleen in Amerika, ook in Europa ging men onder deze bedrijven door met defensievoorbereidingen. In de besprekingen te Bonn over de door West-Duitsland te leveren militaire bijdrage kwam echter nog niet veel schot. Het is nog te vroeg om té zeggen of de te Parijs geopende studie-con ferentie «oor de vorming van een Europees leger, met Duitse deelname, betere perspec tieven biedt. Deze beide conferenties kunnen echter de militaire inspanning zjlf niet hin deren. Deze week waren het weer Groot- Brittannië en België, die van actieve voor bereidingen op dit gebied blijk gaven. De oorlog in Korea sleepte zich intussen voort. De verbonden troepen wisten de Chinese aanval tot staan te brengen en het initiatief te hernemen. Opnieuw kwam dien tengevolge de kwestie van het overschrijden van de 38ste breedtegraad ter sprake. Presi dent Truman verklaarde, dat MacArthur hiertoe volledig bevoegd was, een standpunt dat o.a. in Engeland bepaald niet wordt ge deeld. Het laatste woord ls hierover nog niet gesproken. Schapenvierling. Een schaap van de heer Joh. van Dijke te Anna Ja- cobapolder heeft een dezer dagen een vierling ter wereld gebracht. Moeder en kinderen maken het goed. De i lam metjes zijn kerngezond. Moe der schaap lijkt zeer trots op haar kroost. Geen wonder, zo'n prestatie Britse Koninklijke Familie volgend jaar 2 maanden in Australië. Koning George, Koningin Eli sabeth en Prinses Margaret zul len 1 Maart 1952 te Fremantle aankomen voor hun reis door alle staten van Australië, aldus heeft de Australische minister-presi dent Menzie3 bekend gemaakt. Eén Mei 1952 vertrekt het Ko- ninklyk gezelschap uit Brisbane naar Nieuw-Zeeland. Naar wy vernemen is de mogelykheid niet uitgesloten, dat binnen afzienbare tyd ln Zeeland zal worden overgegaan tot de stichting van een medisch-opvoedkundig bureau, dat tot taak zal hebben, op verzoek en ln nauwe samenwerking met de ouders, de zorg van het moeiiyke kind. De plannen hiervoor verkeren momenteel nog ln een voorbe reidend stadium, doch men acht de mogelykheid ln de kringen, die zich bezig houden met problemen op het terrein van de geestelyke volksgezondheid, volstrekt aanwezig. Dit medisch-opvoedkundig bu reau zal tot stand moeten komen door de samenwerking van tal van organisaties en verenigingen, waarvan wy noemen de Kruis- verenigingen in Zeeland, „Kinder- zorg", Pro Juventute", Voogdy- raad, kinderrechter, kinderbe scherming, inspectie volksgezond heid, Stichting Zeeland e.d. Diverse organisaties hebben reeds initiatieven in deze richting en deze dienen te worden gecoör dineerd om uiteindelyk tot oprich ting te komen. De bedoeling is, dat een bureau in één der Zeeuwse centrumge meenten zal worden opgericht en dat de hieraan verbonden krach ten op de verschillende Zeeuwse eilanden spreekuren zullen hou den. DE GESCHIEDENIS. De medisch-opvoedkundige bu reaux zyn in Amerika ontstaan omstreeks 1910. Was het oor- spronkelyke doel het deskundig onderzoeken van en het geven van advies voor jeugdige delinquenten, later veranderde dit karakter en ontstonden de z.g. „child guidance clinics", instituten, die door vroegtydige behandeling en ver betering van psychisch ongezonde ontwikkelingen in kinderen latere moeilykheden trachtten te voor komen. Dit werk heeft in Ame rika een grote vlucht genomen. In tal van Europese landen werd het Amerikaanse voorbeeld al dan niet in gewyzigde vorm gevolgd en ook ons land bleef niet achter, Reeds voor 1930 kwam het tot oprichting van enige medisch-op voedkundige bureaux en uiteinde lyk kwam de Nederlandse Fede ratie van Instellingen tot Oprich ting en Instandhouding van Me- disch-Opvoedkundige Bureaux tot stand, die het werk ten zeerste stimuleerde en ook voorzieningen trof met betrekking tot de op leiding van geschoold personeel, in het bijzonder van psychiatrisch- sociale werksters, n.l. maatschap pelyke werksters, die tevens een uitgebreide psychologische scho ling ontvingen. Deze studie is langdurig en zwaar. Het moeten vrouwen zyn, die over een grote feeling voor dit werk beschikken en boven dien veel tact bezitten. Hun taak is veel moeilyker dan die van de gewone maatschappelyke werk- FEUILLETON door G. P. BAKKER. 27) _o_ „En zou je niet aan de zyde van Gustaaf Adolf willen strii - den?" vroeg ze. Hy wil het protestantse Duits land redden. „Je zoudt een grote hulp zyn voor de goede zaak." „De goede zaak", lachte Saxon schamper. „Ieder vecht voor zyn goede zaak. Ieder vecht in naam van zyn God. Ik heb er vanavond over zitten denken. Voor Tilly zal ik zeker geen vinger uitsteken. En de ko ning van Zweden liet óndanks zijn koninklijk woord, de vyand de gelegenheid om de stad te plunderen. Hy is een groot veld heer. Maar waarom liet hy uw stad in de steek. Strategische re denen; niet in de rug gedekt, een voorzichtig generaal, maar een woord is een woord en hij had zyn erewoord gegeven." „Dat is my ook onbegrypeiyk. Misschien dacht hy, dat dl stad het langer zou kunnen houden." „Maar waarom «raag je me dat?" Ze zuchtte. Ze had hem gaarne een antwoord gegeven, maar ze kon, ze mocht aiet. Zy bekende zich eerlijk, dat ze veel belang begon te stellen in haar avontu rier, zoals ze hem in gedachten noemde. Haar avonturier, aan wie ze haar leven en veel meer te danken had. Eigenlijk was zy: zijn oorlogsbuit en hy bleek: haar redder. Geen vrouw had een dapperder ridder dan zy. In het Oosten werd een lichte streep zichtbaar. „En nu", sprak Saxon, „zuUen we verder gaan, als de prinss3 het beveelt." Ze stonden op en liepen lang zaam voort, Saxon spiedend en loerend als een vos, die by het eerste ochtendgloren uitgaat op buit. De lucht was één menge ling van ryke kleuren, geel goud, oranje en rood. Het was een schitterende mooie morgen. Ze stapten nu flink langs de bos weg; de vogels sjilpten vrolijk en zongen in de bladeren hun hoogste lied. Een nieuw; dag was begonnen: de derde dag. HOOFDSTUK XII. Zeven maal klonk de roep van de koekoek in de vroege mor gen door het geboomte en na korte tyd nog zeven malen. Toen de koekoek voor de derde maal zeven keer geroe pen had, kwam een grote wolfs hond aanrennen. Met een grote snelheid brak hy door het struik gewas en vloog op Saxon toe. „Zo Wolf, kalm, kalm, ja hier is de baas en hoe is het met jou. kerel?" en hjj aaide de hond over de kop. Toen eerst keek de hond naar Marion. Maar Saxon sprak: „Ja zeker, een vriend, Wolf" en deze ging naar haar toe, besnuffelde haar en liet zich goedgunstig even de kop strelen om dan met een sprong weer op zyn meester toe te vliegen. Daarna hoorde men de hoeven van een paard op het pad. Het bleef even staan voor het struik gewas, drong er doorheen. Een grote, zware hengst legde zyn kop op de schouder van zijn meester, die hem zacht op de hals klopte. „Dat is Balder", zei Saxon. Dan klonken forse voetstap pen van een man op de weg. Een brede, grote gestalte, gekleed in geel leren wambuis, dito broek en hoge gele laarzen, een krach tig verweerd gelaat, grote witte snor en een paar grijze, heldere ogen, die blijmoedig de wereld inkeken, trad te voorschijn. Hij liep met uitgestoken hand naar Saxon, die hem dadelijk tege moet trad en keek hem ver baasd aan. .,Ja", zei Saxon glimlachend. „Je kapitein is een Waalse hop man geworden", met een lichte klemtoon op kapitein. Hy reikte hem de rechter hand. De ander greep die, legde hem de linker op de schouder en sprak: „Welkom, van harte welkom, kapitein." „Blij je weer te zien, Melchior, „Dit is Melchior", wendde ny zich tot Marion. „En dit is freule Marion, een verdere naam moet je niet vragen, Melchior." Marion gaf de krijgsman har- telyk de hand. „Kapitein Saxon heeft me al over u gesproken", zei ze. De wachtmeester boog en ant woordde: „Een vriendin van mijn meester kan steeds over mij beschikken. Mijn meester is zeer zorgvuldig „We zijn samen uit Maagden burg gekomen", viel Saxon hem vlug in de rede. Het is de avon tuurlijkste tocht van mijn leven geweest, maar nu moeten we eerst overleggen, wat ons te doen staat. Ik heb myn woord gegeven freule Marion naar het Zweedse kamp te brengen. Is hier alles veilig, Melchior?" vroeg hy „Zeker, kapitein, anders zou ik Wolf en Balder niet hebben losgelaten. Toen Wolf de koe koek hoorde roepen was hy niet te houden en Balder even min. In de herberg komen na tuurlijk allerlei vreemde gasten. Het beste zal zyn dat we de freule vergeef mij de uit drukking freule achterbaks houden of vermommen." (Wordt vervolgd.) ster, omdat zy veel meer inzicht moeten verkrijgen in de geeste lyke en de psychologische achter grond der gevallen, die zy hebben te behandelen. Wat is nu de taak en de opzet van een medisch-opvoedkundig bureau In het algemeen kan men zeggen, dat het niet alleen de be langen van het kind, het moeiiyke kind, behartigt, maar tevens die van de ouders en vaak ook van de school en de maatschappy. HET MOEILIJKE KIND. Over het moeiiyke kind is al heel veel geschreven. Het moei lijke kind als een lastpost in het gezin, als een onhandelbaar schoolkind, als een kind, dat steelt, snoept, wegloopt enz. Tal loze ouders weten niet meer, hoe zy zo'n moeliyk kind moeten aan pakken en tot wie zy zich om raad moeten wenden. Heel vaak gaan zy dan zelf trachten te zor gen voor verandering en het komt dan nogal eens voor, dat zy als het beste redmiddel een flink pak slaag beschouwen. In de meeste gevallen tot de grootste schade van het zieleleven van hun kind. In zeer vele gevallen kan het medisch-opvoedkundig bureau door behandeling of door advies veel bereiken. Meestal zyn aan zo'n bureau verbonden een psy chiater, maatschappelyke werk ster en kinderarts, een team, waarvan ieder zyn of haar be paalde taak heeft, maar wier „samenspel" tot bepaalde conclu sies leidt. Een paar maai per week houdt de maatschappelyke werkster spreekuur, waar de ouders over de moeilykheden met hun kinde ren kunnen komen spreken. Daar op volgt een bezoek van deze maatschappelyke werkster, hetzy thuis, hetzy op school, waar de voorgeschiedenis van het geval wordt opgenomen en een indruk wordt verkregen van het milieu, de gezinsomstandigheden, de ver houding der ouders tot het kind enz. Soms wordt ook nog de huis arts gevraagd inlichtingen te ge ven, omdat in vele gevallen de handelwyze van het kind een ge volg is van lichamelyke afwykin- gen of stoornissen. NAUWGEZET ONDERZOEK. Daarna komt het kind op het bureau, waar het lichamelyk door de kinderarts wordt onderzocht, en waar de psychiater het kind psychisch onderzoekt. Steeds wordt ook een z.g. experimenteel- psychologisch onderzoek verricht, waarby het kind aan een test wordt onderworpen. By jongere kinderen, die zich nog moeilyk kunnen uitdrukken, wordt in vele gevallen, om zo duidelyk mogelyk aan de weet te komen, waardoor de psychische afwyking wordt veroorzaakt, gebruik gemaakt van het spelelement. Een bespreking van alle door deze drie deskundigen verkregen gegevens is de volgende stap, waarna conclusies worden ge trokken niet alleen omtrent de oorzaken der moeilykheden, maar ook omtrent de behandeling. In sommige gevallen is het eindresultaat een advies aan de ouders en opvoeders (onderwy- zers b.v.). Vaak echter is een langduriger contact met het kind of de ouders of beiden nodig of moeten verdere voorzieningen worden getroffen, zoals bespre kingen met school, huisarts, over leg met organisaties tot oplossing van financiële of andere proble men van het gezin, een aanvrage tot uitzending naar een vacantie- kolonie, soms plaatsing in een kindertehuis of pleeggezin enz. OOK VERZOEKEN VAN KINDERRECHTER. Behalve de verzoeken van ou ders of opvoeders van kinderen, krijgen de medisch-opvoedkundige bureaux ook vaak verzoeken van (ie kinderrechter of van instellin gen om in bepaalde gevallen van advies te dienen. Deze gevallen eindigen meestal met een rapport al wordt daarin meer dan eens de overweging gegeven het geval >erder door het bureau te laten behandelen. Zoals uit het bovenstaande dui delyk blykt, vormen de medisch- opvoedkundige bureaux een zeer belangrijk onderdeel van het ge heel der werkzaamheden ten be hoeve van de geestelyke hygiëne. Het staat onomstoteiyk vast, dat tal van oudere mensen niet die levensvreugde en die houding te genover de problemen van het dagelyks leven bezitten, die z(j wel zouden hebben gehad, indien in hun jeugd (de medisch-opvoed kundige bureaux bestrijken de leeftyd tot ca. 20 jaar) de gees telyke ontwikkeling een andere, normalere weg had kunnen volgen dan het geval was. Ongetwyfeld kunnen vaak de oorzaken van de afwyking niet worden weggeno men, maar in tal van gevallen kan door een psychologisch Juiste behandeling veel verdriet voor komen worden. Foto's maken „met narcose". Vorige week plaatsten wy een serie van drie negatieven met een korte uiteenzetting over een goed en een slecht belicht negatief. Deze was natuurlyk lang niet volledig en wy zullen nu en dan ook in aansluiting hierop enkele veel voorkomende fouten vermel den. 1. Een te dun negatief dat in de schaduwpartyen wel tekening vertoont is goed belicht, doch te kort ontwikkeld of de ontwikke laar was te koud. 2. Een dun negatief met goede tekening in de lichte partyen is onderbelicht of behandeld in te oude of te koude ontwikkelaar. 3. Een te dicht negatief is te lang belicht of te lang ontwikkeld. 4. Een gesluierd (grijs) nega tief krijgt men van oud materi aal dat onder slechte omstandig heden bewaard is of door reflectie in de lens (vals licht) b.v. by tegenlichtopnamen. 5. Randsluier ontstaat dikwyls by te oud materiaal of by een slecht opgerolde film. In het laat ste geval controleren wy of de filmgeleiding in de camera goed is en of de gebruikte spoel goed past. 6. Sluierstrepen ontstaan door een niet absoluut lichtdichte ca mera; laat hiervoor eens een lampje ln de camera branden en controleer dan in een verder don kere ruimte of er geen licht door sluiter, lens of huis komt. 7. Kleine zwarte vlekken kun nen ontstaan wanneer U ontwik kelt in ontwikkelaar die niet goed is opgelost. 8. Vertoont het negatief ui terst kleine doorzichtige vlekjes, dan moet de camera eens duchtig schoongemaakt worden, want dat betekent dat er stof op de film zat by het belichten. 9. Donkere kringen (maantjes of halve maantjes) ontstaan soms by tegenlichtopnamen. 10. Zwarte vertakkingen in de vorm van bliksemflitsen krijgt men by het doordraaien van de film; door de wry ving by het doordraaien ontstaan n.l. electri- sche ontladingen die hiervan de oorzaak zijn. Dus dan langzamer doordraaien. BIJ DE FOTO. De foto die hierby geplaatst is is wel een byzondere opname. Veel amateurs die een spiegel reflex-camera hebben, kunnen, wanneer zij over een stel tussen- ringen beschikken, dergelijke op namen maken. By andere came ra's moet men voor dergelyke dichtby-opnamen (de afstand was plm. 20 cm.) proberen met voor- zetlenzen zo dichtby scherp te stellen. Maar dan komt de moei- ïykheid pas: want ieder die deze foto bekykt, zal direct opmerken, dat het wel heel erg toevallig is dat een vlinder juist op een bloem gaat zitten tot men klaar is met het scherpstellen enz., want deze insecten blyven maar een uiterst kort ogenblik op een bloem zitten. Geduld is natuurlyk een schone zaak, maar Uw schrijver heeft 't anders opgelost. Hij vangt n.l. vlinders welke hy onder narcose brengt door middel van een paar druppels van een bedwelmende vloeistof, terwyl de vleugels in de juiste vleugelstand worden ge bracht; dit is een vrij precies werkje want de vleugels mogen natuurlyk niet beschadigd wor den. Is dat eenmaal gebeurd, dan wordt de vlinder op een bloem gezet en men kan rustig gaan werken. Deze opname werd op de hiervoor beschreven manier ge maakt, met behulp van twee 500 Watt fotolampen, op een kleuren film. Het kleurendiapositief werd later op negatief afgedrukt en vervolgens vergroot. Opname met Exakta-Varex met tussenrmgen.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 3