BAAYENS Uw Opticien TERHORST ADAA4SON Baantje glijden. Zaterdag 24 Februari 1951 PROTESTAN TS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 ART SENDIENST. De artsendlenst wordt aan staande Zondag als volgt waar genomen: Middelburg: A. W. Boerwinkel, Noordweg 22, teler. 2460; Vlls- alngen: J. Vader, Badhuisstraat telef. 2472; Goes: H. Snoek en F. V. d. Werf, Wijngaardstraat 51, telef. 2121; Driewegen, 's-Heeren- hoek en Nleuwdorp: A. Folmer, Korteweg 151, Driewegen, telef. K 1195275; 's-Heer Arendsker- ke, Helnkenszand en Wolphaarts- Uflk: A. J. Zonnevijlle, Dorpsstr. E 141, 's-Heer Arendskerke, te lef K 1106—202; Oostkapelle, Se- rooskerke en Veere: P. J. Bom, Dorpsstraat 2, Oostkapelle, telef. K 1188276; Koudekerke, West- kapelle en Zoutelande: H. Frlma, Zuidstraat 306, Zoutelande, telef. K 1186—282; Tholen, Oud Vosse- meer, Nieuw Vosmeer en St. Phl- llpsland: L. D. A. Looysen te Tho len, telef. 49 en J. Vermet te N.- Vosmeer, telef. 10. APOTHEKEN. In de week van 24 Febr. tot S Maart zullen de volgende apo theken voor avond- en nachtre- cepten geopend zijn: Middelburg: van der Harst. VUsslngen: Ockenburg, Bad huisstraat. Goes: Laport. Zondagsdienst dierenartsen. Van Zaterdagmiddag tot Maan dagmorgen wordt de praktijk van de dierenartsen ln West-Zuid- Beveland waargenomen door A. A. Elzerman te Goes, telef. K 1100—2233 en Joh. Klaassen te Helnkenszand, telef. K 1106288. Lezing van dr Dercksen te Middelburg. De Commissie van Bijstand van het Prov. Kerkbestuur der Ned. Herv. Kerk in Zeeland heeft een groot aantal artsen en predikan ten uit de provincie uitgenodigd om op Zaterdagmiddag 3 Maart as. naar Middelburg te komen. Tijdens de dan te houden bijeen komst, die om 4 uur begint, zal dr S. J. P. Dercksen, psychiater te Amsterdam en directeur van de Herv. Stichting voor de Geeste lijke Volksgezondheid, spreken over: „De geestelijke gezondheids zorg in haar pastorale en me dische aspecten". Men belegde deze bijeenkomst, omdat de zaak van de geestelijke gezondheids zorg ook in Zeeland vooraan in de belangstelling staat en allerlei vragen zich zullen voordoen in verband met de begrenzing en doordringing der terreinen van medicus en zielszorger. VLISSINGEN. Gevonden voorwerpen. De commissaris van politie te Vlissingen, maakt bekend, dat van 14 tot en met 20 Februari de volgende voorwerpen aan zijn bureau als gevonden zijn ge deponeerd: wanten, ring met sleutels, herenrijwiel, dames handschoen, ballpoint, en dat inlichtingen op het politiebureau zijn te bekomen van de adressen waar de volgende voorwerpen zijn te bevragen: doos inhouden de rietsuikersiroop, kinderhand schoen en kinderwanten, munt biljetten, turnschoen, speelgoed bootje, portemonnaies met in houd, R.K. kerkboekje, wanten, sleutels, zakmes, sierspeldje. Jaarvergadering Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Onder voorzitterschap van de heer A. C. de Baare is Donder dag de jaarvergadering gehou den van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Er waren slechts enkele leden aanwezig. De heel de Baare deelde o.m. mede, dat het aantal leden gestegen is van 805 tot 912, dat het personeel In Sept. j.l. uitgebreid werd met een assistent en een leerling en dat „De Schelde" f 100 beschik baar heeft gesteld voor aankoop van technische boeken. Uit het jaarverslag bleek, dat de inkomsten over 1950 bedroe gen f 16.218 en de uitgaven f 15.323; alzo een goed slot van f 895. De begroting voor 1951 wijst een totaalbedrag aan van f 13.285 met een geraamd tekort van ruim f 600. Dat de Leeszaal slechts f 1200 per jaar ontvangt voor de aan koop van boeken en tijdschrif ten, werd zeer betreurd. Mej. T. M. van Heulen, de directrice, merkte in haar jaarverslag op, (jat het aantal uitgeleende ban den gestegen is van 28.000 tot 36.000 en het aantal bezoeken van 6300 tot 7300. Het bezoek aan de jeugdleeszaal bleef con stant. Het boekenbezit is tot ruim 10.000 gestegen. Degenen, die in de termen van de Noodwet-Ouderdoms voorziening vallen kunnen lid worden tegen verminderde con tributie; 59 personen hebben er tot heden gebruik van gemaakt. Bij de bestuursverkiezing wer den de aftredende leden Ir M. A. L. Beun, H. P. Veening en mevr. WoltersHazell, herko zen. In de vacature-G. J. van Goudoever werd gekozen de heer J. P. Ventevogel. In de va catures door het bedanken van F. v. d. Velde en W. de Leng, werd niet voorzien. Daarmee is het aantal bestuursleden van 17 op 15 gebracht. KLOETINGE. Jaarvergadering „Excelsior". De muziekver. „Excelsior" hield naar jaarvergadering bij Meul- polder. De financiële positie van de vereniging is niet rooskleurig. De begroting 1951 geeft een te kort aan van f 300. Dit jaar moe ten n.l. weer verschillende nieu we Instrumenten worden aange- johaft. Donateurs betalen daarom in het vervolg f 1.50 contributie per jaar, Als bestuurslid werd de heer J de Toonder opgevolgd door A, L. Steketee. In de vacature J. van de Plasse werd gekozen de her A. BruyL Ook dit jaar wordt weer deelgenomen aan het Bonds- concours in Middelburg. NIEUWDORP. Ernstig verkeersongeluk. Woensdagmiddag had in de Nieuwe Westkraayertpolder een vrij ernstig ongeluk plaats. Toen de vrachtwagen van de heer van Iwaarden uit 's-H. Arendskerke met lege melkbussen geladen de z.g.n. Drie Klaauwenweg passeer de, naderde uit deze weg een klei ne luxe auto, waarin drie perso nen waren gezeten. De bestuurder heeft blijkbaar geen acht geslagen op de melkauto, zodat hij daar mede in hevige botsing kwam. Twee der drie passagiers, n.l. de heer Huijssoon uit Vlissingen, die de auto bestuurde en Mevr. de Melj uit Borssele, bekwamen ern stige kwetsuren. De vrachtauto kreeg enige materiële schade en de» luxe wagen was zwaar geha vend. WAARDE. De leiding der kleuterschool. Mej. A. Allewijn, die belast zal worden met de leiding van de op te richten kleuterschool is thans nog enige tijd werkzaam als vo lontaire aan de kleuterschool te Kruiningen, om daar onder lei ding van mej. Baveco nog ver schillende nuttige ervaringen op te doen. HOEDEKENSKERKE. Vergadering Kolenvereniging. Deze week werd in café A. A. Huijzen de jaarlijkse algemene ledenvergadering van de Kolen- vereniging „E.M.M." gehouden onder voorzitterschap van de heer J. Hoekman. Uit het financieel verslag bleek dat de inkomsten en uitgaven resp. f 10.709,98 en f 10.593,89 be droegen, dus een batig saldo van f 116,09. Er zijn aangekocht en bijna ge heel afgeleverd 121 ton eierkolen, 40 ton noten, 20 ton anthraciet, 13 ton sloffen en 14.200 stuks turf. Het ledental steeg met 6 per sonen. De heer Hoekman werd bij acclamatie als bestuurslid her kozen. De heer J. de Groot werd benoemd als lid der contröle-com- missie. Met de Coöperatieve Boeren leenbank werd 'n financiële over eenkomst aangegaan. De omzet neemt thans jaarlijks toe. LEWEDORP. Jaarvergadering Chr. School vereniging. Woensdagavond werd de jaar vergadering gehouden van de Chr. School o.l.v. de heer K. Fraanje. Secretaris en penningmeester brachten de jaarverslagen uit. De bestuursleden J. den Herder en C. Paauwe werden opgevolgd door de heren W. v. d. Guchte en B. v. Klooster. Het hoofd der school deelde mede, dat 88 leerlingen de school bezoeken. Aan het 3lot van de vergade ring werd de heer J. den Herder, die vanaf de oprichting der school bestuurslid was, dank gebracht voor zfln vele werk. ZOUTELANDE. Orgel ln de Ned. Herv. Kerk ln gebruik. Naar wij vernemen zal Donder dag a.s. het orgel ln de Ned. Herv. Kerk officieel ln gebruik worden genomen. Men zal daar toe om 7.30 uur ln de kerk bijeen komen. De heer Dolf Hendrikse te Haarlem zal die avond het or gel bespelen. VROUWENPOLDER. Ongeval met bromfiets. Mevr. L. had het ongeluk met haar bromfiets te vallen, toen zij moest uitwijken voor twee hon den die over de weg liepen, Ds behandelende arts constateerde een lichte hersenschudding en een sleutelbeenbreuk. Jaarvergadering Vereniging voor Chr. L. O. Woensdagavond kwam de ver eniging van Chr. L.O. in jaar vergadering bijeen o.l.v. de heer J. Janse. Het ledental bedraagt 124. De voorzitter werd her kozen, terwijl de heer J. Geerse Jr. werd gekozen als bestuurs lid. Reeds fiu werden 15 nieuwe leerlingen opgegeven. Bij de rondvraag kwam ter sprake het leerjaar met 1 September te la ten aanvangen. Hierover zal nog nader met andere gemeenten gesproken worden. De voorzit ter sprak woorden van hartelijke dank tot de heer A. v. Dis, die tal van jaren veel voor de school gedaan heeft als bestuurslid. AAGTEKERKE. Jaarvergadering C.J.M.V. Woensdagavond hield de C.J.M.V. „Excelsior" haar jaar vergadering o.l.v de heer Abr. Willemse, De Bijbelinleiding werd gehouden door S. Wisse n.a.v. Matth. 25 14—33. Uit het jaarverslag van de wnd. secre taris bleek, dat het ledental vrij wel stabiel bleef en thans l3 bedraagt. De penningmeester had een batig saldo. Verder werd de avond gevuld met op stel, voordrachten en spel. De avond werd gesloten door ds Theunissen. MELISKERKE. Zanguitvoering. Woensdag gaf de Chr. Zang vereniging „Con Amore" onder leiding van de heer F. Bakker een zangavond, waarvoor veel belang stelling bestond en die zeer ge slaagd mag heten.. De avond werd geopend door de heer H. Jansen, die tevens afscheid nam als ere-voorzltter in verband met zijn vertrek. Het slotwoord werd gesproken door ds heer A. J. Huysman, die tot ere-voorzltter is benoemd. KOUDEKERKE, Gymnastiekvereniging „Swift". Deze week werd opgericht de Gymnastiekvereniging „Swift", Het bestuur ls aldus samenge steld: beschermvrouwe, mevrouw Dregmans; ere-voorzitter, tevens leider, de heer Janse, Vlissingen; secretaresse, mevr. Sloos; pen ningmeester: J. K. Pouwer; be stuursleden: de dames J. de Witte en L. Stroo. Reeds op 16 Maart a.s. hoopt men een propagandauitvoering te geven in het Verenigingsgebouw. BIGGEKERKE. Jaarvergadering Chr. Kleuter school. Dinsdagavond werd de jaar vergadering gehouden van de Chr. Kleuterschool o.l.v. de heer J. Goedbloed. Het aantal leer lingen bedraagt 40. De penning meester had over 1950 een klein batig saldo in kas. De heer C. Jacobsen werd als bestuurslid herkozen. Besloten werd het schoolgeld met 10 et. per week te verhogen, terwijl men ook bij ziekte van het kind moet door betalen. Tenslotte gaf de onder wijzeres, mej. Stuy, een over zicht van het werk. WESTKAPELLE. Vergadering Z.L.M. Dinsdagavond vergaderde de Z. L. M. afd. Westkapelle onder voorzitterschap van de heer P. K. van Rooijen, die speciaal het nieuwe lid der afdeling, burge meester Mr M. Tydeman, verwel komde. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat het leden tal 81 bedraagt. Besloten werd de contributie te verhogen van f 0.53 op f 0.75. De aftredende secreta ris J. LIevense werd herkozen. Ir J. Bos sprak daarna over: „De Landbouwpolitiek ln deze tijd en de Invloed op het bedrijf" en „Waar moeten wij met onze be volking heen?" Na de pauze wer den de films „Het Z.L.M.-jour- naal" en de „Excursie naar Zwit serland" vertoond. BRUINISSE. Mosselkwekere vergaderden. Woensdagavond kwam de Ver. „Algemeen Vlssersbelang" te Brulnisse in „Het Veerhuis" bij een, o.l.v. de heer A. C. Verspoor. De heer A, de Koning Azn., vertegenwoordiger voor Bruinisse van de Stichting voor de Zeeuwse Visserjjbelangen, gaf een overzicht van het werk der Stichting. Een der consequenties van de omvangrijke arbeid der Stichting zal zijn, dat Jaarlijks een belang rijk hogere contributie zal zijn verschuldigd, n.l. een zeker be drag per vaartuig of per bedrijf. De plaatselijke verenigingen dienen garant te zijn voor het totale bedrag. De grote moeilijk heid achtte de voorzitter, de wijze van contributie-Inning. Van de besomming gaat moeilijk, omdat er geen Inkomsten zijn. Na uitvoerige discussies werd m.a.s. een regeling aangenomen, die rekening houdt met de draag kracht der betrokkenen. OOSTERLAND. Jaarvergadering „D.E.S." De Coöp. Landbouwvereniging „Door Eendracht Sterk" verga derde in het Dorpshuis o.l.v. de heer C. M. Zeijler. Het jaarverslag van de secre taris, de heer M. Otte, vermeldde, dat er 166 leden zijn en nu de grootste in de provincie is. In 1950 betrokken 234 afnemers goederen, nl. 11215 kg mest stoffen, 5493 kg veevoer, 11938 kg zaai- en pootgoed, 37125 kg brandstoffen en 4063 kg diversen, samen voor een bedrag van f 156.069.22. De huishoudelijke rekening gaf aan: ontvangsten f 1602.73, uit gaven f 1147.83, saldo f454.90, reserve f 3400.14. De aftredende bestuursleden, de heren H. J. van de Zande en J. van de Weele, werden herko zen. De voorzitter was niet herkies baar, i.v.m. zijn hoge leeftyd. De heer van de Zande werd tot zijn opvolger benoemd. De heer M. J. Zeüler werd als bestuurslid ge kozen. De secretaris dankte de aftre dende voorzitter voor al zy'n werk. Hy werd tot ere-Iid benoemd en ontving een barmeubel, waarvoor hy dankte. Hierna sprak de hoofdassistent Akkerbouw, de heer M. Murre, over de maisteelt. De heer Boot, assistent, sprak over de wenselijkheid van de aan schaffing van een veevoedersilo. POORTVLIET. Vergadering „Het Groene Kruis". De Ver. „Het Groene Kruis" hield dezer dagen haar algemene vergadering o.l.v. burgemeester van Oeveren, die een overzicht over 1950 gaf. Jaarverslag en rekening werden goedgekeurd. De ontvangsten be droegen f 4273.34, de uitgaven f3914.09, battg slot f 113.25. Da rekening der t.b.c.-bestrijding had een nadelig slot van f490.62, In 1950 werd besloten tot op heffing der vereniging Zieken- hulsverpleglng en aansluiting bij die van Tholen en St, PhiUps- land. De leden behoefden geen wachttijd te maken. Toen later een contributie-nota werd aangeboden van het aantal leden maal 75, is heftig geprotes teerd, Toen de uitkeringen uit bleven ls onder protest de ge vraagde contributie betaald. De vergadering sprak haar te leurstelling en verontwaardiging uit over deze door de voorzitter der Thoolse vereniging aangeno men houding. De wijkverpleegster heeft 77 ge zinnen bezocht met 1935 zieken-, 467 zuigelingen- en 96 t.b.c.-be- zoeken, totaal 2498. De aftredende bestuursleden, de heren G. K. J. Krijger, G. K. Krij ger, C. J. van Westen en H. A. Endhoven, werden herkozen. De begroting voor 1951 'werd vastgesteld met een ontvangst en uitgaven van f 4180. -mm Door diverse dankbare patiën ten is aan zuster De Wolf te Nisse f 38 beschikbaar gesteld voor de Diaconessenvereniging uit dankbaarhid voeor verleende hulp. De jaariykse Paasvee-tentoon- s telling te Axel zal worden gehou den op Zaterdag 10 Maart a.s. Op de kiezerslijst van Kortgene voor 19511952 komen 2444 per sonen voor. Te Kloetlnge is opgericht een E.H.B.O.-cursus, die elke Dinsdag avond gehouden wordt in de O.L. school. De cursus wordt gegeven door de arts K. H. Wouda. Een twintigtal cursisten gaf zich op. Woensdagavond werden de eer ste lessen gegeven van de Meis jescursus en de Moedercursus te Zoutelande, gehouden in „De Rode Leeuw". De animo was groot. Tot onderwijzer aan de Chr. Herv. school te Koudekerke, Is m.l.v. 1 Juni a.s. benoemd de heer P. Klaassens, thans onderwyzer te Ryswyk (Z.H.). Geslaagd te Breda b(J de E.N.- 3.A.I.D. voor coupeuse de dames J. Schot, M. van Dijke en A. v. d. Berge, en voor costumlère A. Baaj, C. Baaj Zoet Schot, allen te Tholen. (Ingez. mededeling, advert.) Kamgaren Heren Costuums Jongens Plusfour Costuums Damesmantels en Mantelcostuums Kindermantels Bergen op Zoom EXTRA KERKDIENSTEN. 's-Gravenpolder: Oud Geref. Gemeente. Maandagavond half acht, ds van Leeuwen. St Maartensdijk: Oud Geref. Gemeente. Dinsdagavond 7 uur, ds van Leeuwen. tend te krijgen, N.a.v. verschil lende door de leden gestelde vra gen verklaarde de heer Valk, dat de woningen wel sober zijn ln uit voering, doch niet minderwaardig en dat de soberheid niet ls ver kregen ten koste van de duur zaamheid. Besloten werd enkele In andere gemeenten gebouwde woningen te bezichtigen. Daar nog een besteedklaar plan van arch, 't Hooft beschikbaar was, zou eerst worden nagegaan, of de bouw van die woningen niet te duur wordt. Daarna zal een definitieve beslissing worden genomen. Ge bouwd zal worden aan het eind .van de Doelstraat langs de nieuw aan te leggen straat. Van de drie door G.S. toegewezen woningen zal 1 worden toegekend aan de neer H. A. de Jonge (particuliere bouw). By de rondvraag werden klachten geuit over het gebruik van het gymnastieklokaal door de korfbalclub en over de toestand aan het z.g. Slagweipadje, waar door de aangrenzende eigenaren allerlei afval uit de boomgaarden neergeworpen wordt. RENESSE. Venten op het strand zonder vergunning verboden. Dinsdagavond vergaderde de raad van Renesse. Medegedeeld werd, dat Ged. Staten het plan hebben, om de slechte stukken in de Hooge Zoom te verbeteren. In een schrijven aan de raad stelden de leden der Tuinencommissie hun mandaat ter beschikking. De ervaring heeft geleerd, dat de be woners te weinig belangstelling tonen voor de tuintjes. De motorclub „Sparla" krijgt vergunning om op een bepaalde Zondag wedstrijden te organise ren. De heren Westhoeve en Pad mos hadden hiertegen principiële bezwaren. Op advies van Staatsbosbeheer zullen de bomen aan de Kromme Reeke en de bomen aan de ande re zyde worden gerooid. Het ga zon zal op andere wijze worden beplant. Op voorstel van B. en W. werd de gemeenschappeiyke regeling voor de brandweer aanvaard. De wyziging van de verordening op de heffing van begrafenisrechten werd aanvaard, evenals een voor stel tot vaststelling van een ver ordening op de heffing van auto vergunningsrecht en een nieuwe legesverordening. De heer D, Hack heeft de ge meente een radiotoestel geschon ken, dat als schoolradio uitste kende diensten kan bewyzen en door de raad in dank aanvaard werd. De raad ging accoord met het voorstel tot verbetering van het wegdek in de Laan, wat waar- schyniyk met Pinksteren zyn be slag hebben gekregen. Zonder vergunning van B. en W. mag in het vervolg niet meer gevent worden op het strand. By de rondvraag informeerde de heer C, Dorreman naar het aanbrengen van enkele lichtpun ten, de heer Padmos deelde mede, dat het voetpad aan het einde van de Laan is doorgegraven nu gevaar kan opleveren. De heer Westhoeve wees op putten in het wegdek in de Zand straat en informeerde naar een afscheiding met prikkeldraad van een perceel ln de Laan. De heer Dorreman bepleitte tenslotte de uitvoering van sohll- derwerk ln de winten, PAARDENFOKKERS VERGADERDEN TE GOES (Vervolg van pag 1) waarin hfj een warm pleidooi hield voor het trekpaard en o.m. de landbouwers aanraadde, bij het mechaniseren niet alle paarden op te ruimen, aangezien de motor in het akkerbouwbestaan niet on der alle omstandigheden te ge bruiken is, hetgeen hy met enkele voorbeelden toelichtte. Vervolgens kwam aan de orde de begroting voor 1951, welke aan inkomsten en uitgaven een totaal bedrag vertoont van f 13.600. met een post onvoorzien van f 355.De begroting premie keuringen hengsten en merries vertoont een eindbedrag van f 11.480.—. Men ging accoord met een voor stel het jaariyks subsidie ad f 1000.voor de Prov. Gezond heidsdienst voor Dieren te schrap pen, docli deze dienst te steunen door de aan het stamboek af te dragen dekgelden met 50 cent per gedekte merrie te verhogen. Sug gesties de helft van deze 50 cent af te dragen en de rest voor de kas te bestemmen of om de af dracht tot f 1.te verhogen, werden afgewezen. Tot commissaris van het hoofd bestuur werd herbenoemd de heer A. van Hoolegem, terwijl de heren G. J. de Wilde en J. der Weduwen werden herbenoemd als afgevaar digden naar de Algemene Verga dering. Tot jurylid voor 1951 werd be noemd in de plaats van de heer J. A. Stols, de heer J. der Wedu wen te Kerkwerve. De heer P. Seheele de Putter deed de suggestie het hoofdbe stuur voor te stellen in de statu ten een wyziging aan te brengen, dat niet het ledental, maar het aantal ingeschreven merries en veulens doorslaggevend is voor het bepalen van het aantal com missarissen. Het voorstel werd overgenomen. Nadat verscheidene wensen t.a.v. de keuringen naar voren waren gebracht, volgde een be spreking over de Nationale Ten toonstelling, Medegedeeld werd, dat deze op 4 en 5 September zal plaats vinden. ONVRUCHTBAARHEID EN VEULENZIEKTE. Aan het slot van de vergadering hebben de aanwezigen belangrijk nieuws gehoord betreffende de onvruchlbaarhid by paaiden en de veulenziekte. Over het eerste onderwerp sprak de directeur van de Prov. Gezondheidsdienst voor Dieren, dr G. Wagenaar. De onvrucht baarheid. van hengsten is vooral de laatste jaren een onderwerp van studie. Wat ontbreekt, zijn thans vooral nog de goede gege vens. Zo kan de kwaliteit van het sperma belangrijk verschillen en na het onderzoek is het slechts mogelijk een advies te geven en geen uitsluitsel. De vraag, of de merriehouder ingelicht dient te worden over de al of niet vrucht baarheid van een hengst, wees spr. af. De hengstenhouders die nen z.i. zo fatsoeniyk te zijn, om, wanneer onvruchtbaarheid blykt, het dier uit de circulatie te ne men. De onvruchtbaarheid bij merries is ingewikkelder en men streeft er dan ook naar dit pro bleem te benaderen. Over de veulenziekte zei dr Wagenaar, dat men thans een spoor in handen heeft gekregen, dat een oplossing kan geven. Hierover vertelde de eveneens aan de Gezondheidsdienst verbonden dr Grotenhuis, die speciaal met dit probleem is belast. Hy had, na veel teleurstellend werk, ont dekt, dat de ziekte steeds dezelf de versclujnselen te zien gaf. Hij was thans tot de conclusie geko men, dat ook bij het merriën het rhesusvraagstuk een grote rol speelt. Hy doelde hier op het z.g. iso-immunisatieproces. Spr. had vorig jaar een merrie gevonden, die tweemaal geveulend had van eenzelfde hengst en dergelyke verschijnselen vertoonde. Bloed onderzoek vormde een bevestiging van sprekers theorieën. Nadat hy de fokkers had ge dankt voor de medewerking die hy voor zyn enquete had ontvan gen, sloot de heer Aernoudts, na een korte rondvraag, de vergade ring. OhcUc de. foupe. STAAT- EN REKEN KUNDE. Zoals bekend heeft Mr Oud reeds gedurende enige tijd ge propageerd, dat A.R., C.H. cn V.V.D. een „derde macht" die nen te normen naast K.V.P. en P.v.d.A. Op grond van deze theorie heeft hij onlangs bepleit, dat ieder dezer groepen evenveel mmisterszetels zou bezetten in het huidige kabinet: de K.V.P. 5, de P.v.d.A. 5 en de derde macht" ook 5. Prof. Romme was het hier niet mee eens. Hij achtte het niet juist, de dertig Kamerleden van de partijen van de „derde macht", die onderling op aller lei punten van opvatting ver schillen, evenveel waarde toe te kennen als de 32 K.V.P.-ers en de 27 socialisten. „Trouw" heeft zich vervolgens in deze discussie gemengd. Hel blad liet daarbij duidelijk blij ken, dat het zowel de rekenarij van de heer Oud als die van Prof. Romme in de staatkunde misplaatst achtte. In „De Volkskrant" van giste ren heeft Prof. Romme weer op dit „Trouw"-artikel gereageerd en er met een aardige redene ring de conclusie uit getrokken, dat de verhouding: 6 ministers zetels aan de K.V.P., 5 voor de P.v.d.A. en 4 voor de „derae macht" het meest juist zou zijn. Hoezeer Prof. Rommes be schouwing ook uitblinkt door geestigheid, de kern van de zaak gaat zij opnieuw voorbij. Die is namelijk, o.i. deze: dat niet de getalsverhouding in het kabinet bepalen zal, of een regering na tionaal mag heten. Heerst in da rekenkunde het getal, in de staatkunde behoort de geest te heersen. Nog steeds aanvragen voor de Noord-Oost-Polder. Naar wij vernemen komen nog steeds aanvragen van Walcherse landbouwers binnen met ver zoek in aanmerking te mogen komen voor een bedrijf in de Noord-Oost-Polder. Zoals be kend sluit de laatste termijn, waarop nog aanvragen kunnen worden ingediend op 15 Maart a.s. Gisteren waren weer enkele functionarissen in Middelburg om de zaken van de groep land bouwers, wier namen enige tyd geleden werd gepubliceerd en die de voorlaatste groep vor men, die voor vertrek naar de N.O.P. in aanmerking komen, te regelen. RILLAND-BATH. Sportveld zal op andere plaats worden aangelegd. Woensdagmiddag vergaderde de Raad der gemeente Rilland-Bath, onder voorzitterschap van burge meester de Goffau, die mededeel de, dat voor de eerste drie jaren aan Rilland-Bath bouwvolume is toegewezen voor 9 woningen. Een verzoek van de Ned. Ver. voor Suikerzieken om subsidie werd voor kennisgeving aangeno men. Op een verzoek van de Zie- kenhuiscommissie voor Z- en N.- Beveland om nog' één maal een bedrag van 2 cant per inwoner te mogen ontvangen, in verband met de bestudering van het zieken- huisvraagstuk, werd gunstig be schikt. Met de nieuwe jaarvvedderege- ling voor wethouders, die voor Rilland een wedde van f385 aan geeft werd accoord gegaan. De heer M. Hagemans zal een ver goeding van f 13.50 per kind per jaar ontvangen. Tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim werden herkozen de heren R. Rijk, D. Vonder, J. C. Meeuse, en F. Blok. In de vacature L. J. Bruynzeel werd gekozen de heer G. Hirdes. De heer Frangoys zou gaarne zien dat het hoofd van de school met de Bybel ook in de commissie zit ting kon nemen, zodat dan alle schoolhoofden lid dezer commis sie waren. De raadsleden Buteijn, Mol, Boot en Bouwman wilden de commissie echter op 5 leden hou den. De jaarwedden der gemeente werklieden werden gebracht van f 2000 op f 2250 maximaal. Een verzoek van de Groene Kruisaf- deling om de subsidie te verhogen moest ln verband met de finan ciële toestand van de gemeente afgewezen worden. Aan de heer P. de Munck werd op zq'n verzoek eervol ontslag ver leend als onderwijzer aan de O.L. school, i.v.m, zyn vertrek naar Domburg. Na enige bespreking over de sollicitatieoproep werd in zyn plaats benoemd de heer G. Messie te Hilversum, In het uitbreidingsplan ls een partiële wijziging gebracht. Het sportveld zal op een andere plaats komen dan aanvankelijk was be doeld. De bedoeling is thans dit bq de heer Boonman aan te leg gen en wel In DUW-verband. Op een verzoek van het hoofd der O.L. school, werd besloten een 5- tal banken aan te schaffen, zulks in verband met het stijgend aan tal leerlingen. Bü de rondvraag vroeg de heer Frangoys nog naar de overdracht van de haven te Bath en voorts informeerde hy of in verband met de aanleg van een plein voor de nieuwe kerk te Bath het verkeer daar nog kan blnVen plaats vinden. Aan de heer P. C. Dansen werd tenslotte een ver goeding van f 100 toegekend, voor het innen der huren van de wo ningwetwoningen. WEMELDINGE. Padvinders krijgen barak. Deze week vergaderde de raad onder voorzitterschap van burge meester C. N. F. van Sas. Aan het bestuur der vereniging voor Chr. Onderwys aan schip perskinderen werd een voorschot verleend op de exploitatie-vergoe ding over 1951, In de bouwverordening werd een wijziging aangebracht waar door de hoogte der vertrekken van 2,70 meter wordt gebracht op 2,60 meter. Tot helpster aan de kleuter school ter vootzienmg in de vaca ture van mej. Goeseije, werd be noemd mej. J. Meijaard met 4 stemmen, tegen 3 stemmen uit gebracht op mej. M. Oudeman. B. en W. werden gemachtigd over te gaan tot de benoeming van een tijdelijke helpster aan de gemeente-kleuterschool. De bouw van 9 woningen werd gegund aan de heer C. van Gorp, voor f 69.200. Besloten werd da grond, aange kocht voor de uitbreiding der al gemene begraafplaats, te verhu ren aan de heren G. Bras en C. Paauwe. Aan enkele bewoners van de Oranjeboomstraat, werd op hun verzoek een strook grond achter hun woningen beschikbaar gesteld voor huishoudelijke doeleinden. Vervolgens kwam de aanleg van het nieuwe sportterrein in behandeling, i.v.m. de dezer dagen ontvangen begroting van kosten, opgemaakt door de Ned. Heide Maatschappü'. I.v.m. de hoge be komende kosten en de gestelde voorwaarden, aan de uitvoering verbonden, zal alsnog een tegen- begroting worden opgemaakt. Besloten weed de verkoop van de grond van het voormalig sport terrein aan ta houden. Voor de padvinders zed van het departement van Financiën een barak worden aangekocht voor f320. OUDELANDE. Besprekingen over woning bouw. In de laatste raadsvergadering werd gesproken over de verhoging der wethouderssalarissen. N. a. v. opmerkingen van de heer Lous en een bespreking daarop werd be sloten een afwijzend advies uit te brengen. Het subsidie voor de kleuter school werd voor 1950 au 1951 definitief vastgesteld op f 500. Aan de vereniging voor wijkver pleging werd voor 1950 een sub sidie toegekend van f 300, Besloten werd tot onbewoon baar verklaring van de woningen B 61, B 62, B 82, B 46, B 40 en A 64, met een oücruimingstermtjn, behoudens verlenging, van zes maanden. Het exploltatievoorsohot voor de b(jz. lagere school werd voor 1951 vastgesteld op f 3178.18, w.o. de afrekening over 1948-'4?, De gemeenterekening 1949 werd voorlopig vastgesteld op: gewone dienst ontvangsten f 79.057,16, uitgaven f77.436.69, batig slot f 1620.47. Kapitaaldlenst in ont vangst en uitgaaf op f 359.664.33. Uitvoerig wordt gesproken over de woningbouw. Toegewezen zyn 4 woningen voor drie gerepatrieer de gezinnen, terwyi voor de eerst volgende drie jaar drie woningen zijn toegewezen. Verder Is er nog kans op een woning t.b.v, huls vesting van 'n politie-ambtenaar. De heer Valk, directeur O. D. B„ was aanwezig voor het geven van toelichting. Door hem zyn een drietal types woningen (hoog bouw) ontworpen. Wordt ge bouwd met toepassing van de re geling woningwetbydragea 1951, dan ls de exploitatie wellicht »lul- (Inaez. mededelina. advert) Lange Vorststraat 106, Goes Tel. 2159 Annstei'damsche Effectenbeurs. Slotkoereen op 23 Februari medegedeeld door de Incasso-Bank N.V., Goes Amsterdamcche Bank N.V. Grootb. Obligatiën Nederland 1948 Dito 1947 Dito 1937 Dollarlening '47 Invest. Certif. Neerl. 1962-64 ©x. Dito cum. Nederland N.W.3. Spaarcertific. Indiö 1937 A Grootboek 1946 Cult. Hand. Ittd. Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij. A.K.U. Berghs Jurg. Berkels Patent Calvé Delft Centrale Suiker Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogovens Lev.-Bros Unil. Ned. Ford Ned. Kabelfabr. Philips' Gloeil. Do. 6 cum. pref. Wilton Biliton I rubr. Dito H rubr. Dordtsche Petr. Dito pref. Kon. Olie Dito onder aand. Moeara Enim A'dam Rubber landar Rubber leli Bat. Rubber Kendeng Letnboe Oo»t Java Rubber De Oostkust Serbadiadi 99/ 95*4 96*4 94/ 97 96/ <m ml 92/ 94*4 47 92'/, Vil/» 175 mi 123 A 136»4 189/ 126 168 151}$ 23 VA 325 23654 25154 17254 166 345 247 280 297 309-4 30*4 506 124tf 129 108 9%4 96 96*4 94J-S 98-V, 96? 8 9554 95/ mi 9254 94*8 4654 91*4 158 J75 327*4 137 185*4 125 169'/ 153 230,14 329/ 246/ 172*4 16454 297 sn$ 124/ Se: ?C Ja' fott. Am. Lijn &va China Jat» •lijn - 39/ 43 180 134/ 44 Kon. Boot Kon. Pakelvrt. Ned. Sch. Unie v. Ommcren's St. Rott. Lloyd Stv. Mij. Ned. H.V.A. Java Cult. N.I.S.U. Vorstenlanden Deli Bat. Mij. Deli Mij. Senembah Muller Co. Amsterd. Bk. Escompto Bk. Holl. Bk. Unie Cert. Javasche Bk. Herstelbk. Pr. Ned. Bk. v. Z. Afr. R'damsche Bank Surinaamse Bk. Twentse Bank Am. Smelting Anaconda Copp. Bethl. Steel Chrysler General Motors Intern. Nickel Kennecott Rep. Steel Stand. Brands U. S. Steel Cities Service North Am. Cont. Oil Midcont. Oil Shell Union Philips Oil Tide Wat-r Baltimore Miss. K. 'I'exaf New York Centr. Pennsylvania Canadian Pac. 155 130 167 203/ 166/ U2}4 57/ 101/ 26/ 115 101 100-/ 177/ 178/ 177*4 178 266/ 265/ 87/ 87/ 239 231/ex. 174 173/

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2