Scherpe aanval op het beleid der N.S. Modderige wegen vertragen offensief der V. N.-troepen op Korea. Vlissingse Raad eerde grooÉ man* Grote teleurstelling over subsidie- verlaging door Provinciale Staten* NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND ZATERDAG 24 FEBR. 1951 „Hetzelfde"* Bij Peking worden stappen ondernomen. Houdt dat in de gaten... 't gaat om onze soldaten. Leiding der Prov. Stoombootdiensten gecritiseerd. Nationale tentoonstelling op 4 en 5 September* SNIPPER Uitgave üng „Zeeuwsch Dagblad" xantoor: Goes, L. Vorststr. Tel. 2438, bij geen gehoor voor a ertenties 2970, voor redactie 2135. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1799 Abonnementsprijs J 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et per woord Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Meuewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelir.fre; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nleuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- liskerke; Ds 3. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; D» O. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. W iel, Tliolen; R. Zuldema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan ag: Zon op ï.37 u., onder ,3.11 u.; Maan op 23.08 u., onder è.36 u. Hoogwater op Zondag 25 Febr.: Vlissingen: 4.01 u. 2.01 m., 16.29 u. 2.07 m.; Terneuzen: 4.31 u. 2.18 m., 16.58 u. 2.24 m.; V.'emel- dinge: 5.51 u. 1.67 m„ 18.13 u. 1.82 m.; Zierikzee: 5.32 u. 1.4 2m., 18,00 u. 1.57 m. \7r'j kort na het uitbreken van de kabinetscrisis heeft het N.V.V. een verklaring g publiceerd, die volgens zijn eigen formulering inhield „wat het van elke toekomstige rege ling meent te mogen verwach ten." Op deze verklaring is van vele zijden, ook door ons, felle critiek geoefend, daar zij een ongewenste bemoeienis bete kende van een vakorganisatie met de politiek. Onlangs heeft nu ook het C.N.V. zich uitgesproken over ae verslechterde economische toe stand en de in verband daarmee aan te bevelen gedragslijn. Het socialistische dagblad „Het Vrije Volk" heeft zich met vreugde van deze verklaring meester gemaakt en daarop on der het suggestieve opschrift „Ook het C.N.V." het volgende commentaar gegeven: „Dit program heeft veel van liet program dat het N.V.V. op 29 Januari bekend maaxte. Het is slechts wat later gekomen cn het is wat vager. Maar of dat een verdienste is? Het is ook gepubliceerd op een ogenblik, waarop het nieuwe kabinet nog niet tot stand is ge komen. De N.V.V.-resolutie is door enkele confessionele bladen zeer onvriendelijk ontvangen. Met belangstelling zien wij de reac ties in deze bladen op deze ver klaring van het C.N.V. tege moet." is het nu inderdaad juist, dat, zoals „Het Vrije Volk" in dit stukje stelt, het C.N.V. met zijn publicatie feitelijk hetzelfde ge daan heeft als het N.V.V., maar alleen wat slomer en slechter? Het lijkt er niet op. Allereerst komt het karakter van de beide verklaringen al niet overeen Die van het N.V.V. ontsproot naar eigen getuigenis van het Dagelijks Bestuur van deze or nisatie aan een bespreking van ,de sociale en economische aspecten van de huidige kabi netscrisis". Er werd voorts in uitgesproken, dat een snelle op lossing van de crisis uitermate gewenst werd geacht. Vervol gens werd gesteld, dat „alle po litieke partijen en personen, die bij de oplossing van de kabi netscrisis betrokken zullen wor den, er zich rekenschap van die nen te geven; dat het nieuwe kabinet, van welke aard of sa menstelling ook, geconfronteerd zal worden met het vraagstuk van het levenspeil der grote volksma.sa." En tenslotte kwam er dan nog de bovenaangehaalde passage betreffende wat het N.V.V. „van elke toekomstige regering meent te mogen ver wachten." Uit al deze zinsneden blijkt wel heel duidelijk het onmiddel lijke verband tussen deze ver klaring van het N.V.V. en de re geringscrisis. Juist daardoor creeg deze publicatie van een vakverbond haar politiek karak ter, waartegen door velen zo te recht bezwaar is gemaakt. Hoe staat het nu met het stuk van het C.N.V. in dit opzicht? In anwoord op deze vraag kan al lereerst opgemerkt worden, dat deze verklaring eerst veertien dagen later verscheen, op een tijdstip, dat de toenmalige kabi netsformateurs reeds volop over de gelegenheid hadden beschikt hun program op te stellen. Enig verlangen om de oplossing van de crisis te beïnvloeden kan er dus moeilijk in worden gezocht. De hele crisis wordt trouwens in het stuk niet eens genoemd. Het is zeer duidelijk een publi catie, die haar enige oorzaak vond in de economische situatie van het ogenblik, die inderdaad om een uitspraak riep. Dat zij gedaan werd „op een ogenblik, waarop het nieuwe kabinet nog niet tot stand is gekomen" toont toch wel allerminst aan, dat het C.N.V evenals het N.V.V., de kabinetsformatie wilde beïn vloeden. Men kan toch moeilijk verwachten, dat het C.N.V. in een zo ernstige economische si tuatie zijn mond zou blijven houden, totdat de langdurige crisis eindelijk eens voorbij zou zijn. Enig verband tussen beide zaken blijkt daaruit niet. Het karakter van beide ver klaringen blijkt dus bepaald met „hetzelfde" te zijn. Ook naar de inhoud verschillen zij trouwens belangrijk. Wij komen daarop nader terug. Het offensief der verbondenen aan het Centrale front op Korea, dat Woensdag begon, duurt voort. De troepen der geallieerden rukken langzaam over modderige wegen naar het Noorden op zonder noemenswaardige tegenstand te ontmoeten. Luehtverken- ningsrapporten van de afgelopen 24 uur bevatten echter aanwij zingen, dat zjj spoedig op vastberaden verzet van de communisten kunnen stoten. Amerikaanse troepen hebben thans de buitenwijken van Hoeng- song bereikt, ook dwongen zij de communistische troepen rondom Wondjoe tot de terugtocht. Naar men aanneemt bevindt zich de Noordelijke hoofdmacht in Hoengson, dat zwaar beschadigd is. Aan de buitenwijken van Seoel worden artillerie- en mor tierduels gehouden. De Noor delijken gebruikten houwitsers en mortieren van Russisch type. Amerikaanse eenheden zijn Pjongtsj-ang binnengetrokken. Zij lieten de stad achter zich en bewogen zich nog zes km Noordwaarts. Geallieerde vliegtuigen heb ben benzine, levensmiddelen en ammunitie uitgeworpen voor eenheden infanterie der ver bondenen, die op vele plaatsen van het 96 km brede front door de modder niet meer vooruit kunnen komen. Ingevallen dooi en twee dagen regen hebben de rivieren doen zwellen, waar door bruggen zijn weggeslagen en wegen in modderstromen werden veranderd. Koninklijke deelneming. Hare Majesteit de Koningin heeft het volgende telegram ge zonden aan het Ned. Detache ment Verenigde Naties op Korea: „Aan officieren, onder-offie- ren, korporaals en manschappen van het Ned. Detachement Ver. Naties Korea. Betuig u oprechte deelneming bij verlies van uw commandant en van hen, die vielen bij de vervulling van hun plicht. Ik volg met grote belangstelling uw verrichtingen en wens u daarbij van ganser harte sterk te toe." Gesneuveld. De regering maakt bekend, dat tijdens actie in Korea op 12 Februari j.l. de volgende mi litairen zijn gesneuveld: Korp. N. Bot uit Zandvoort, korp, T. L, Boukema uit Rot terdam, sold. T. J. den Haag uit Rotterdam, sold. Ie kl. G. O. v. Maarseveen uit Amsterdam. Stappen bij Peking. Een woordvoerder voor Nas- rollah Entezam van Perzië, voor zitter van de commissie voor goede diensten der V.N. inzake Korea, heeft Vrijdag bevestigd, dat de commissie getracht heeft met Peking in contact te komen met het oog op een mogelijke vreedzame regeling in Korea. Er is tot nog toe geen antwoord ontvangen. De heer A. C. v. d. Have 25 jaar burgemeester van Oosterland. Morgen, 25 Febr. a.s., zal de heer A. C. van der Have 25 jaar burgemeester van Ooster land zijn. Dit betekent, dat gedurende bijna een eeuw het burgemees tersambt van deze gemeente door een lid van de familie van der Have werd bekleed. De tegenwoordige burgemeester, die eerst landbouwer te Ouwer- kerk was, volgde in 1926 zijn neef op als eerste burger van Oosterland. Aangezien de heer van der Have binnenkort de 65-jarige leeftijd hoopt te bereiken, zal hij per 1 Juni a.s. als burge meester aftreden. Burgemeester C. A. v. Woelderen herdacht. Dodelijk ongeval te Hansweert. Bij het opstapelen van water leidingbuizen aan de loswal te Hansweert is gisterenmiddag de 29-jarige J. 3. de Bel uit Krui- ningen, door een Vallende buis dodelijk getroffen. Het slacht offer, dat op slag dood was, is - ehuwd. Het ongeval geschiedde toen 7 arbeiders, w.o. de veronge lukte, bezig waren de buizen, die 1400 kg elk wegen en 65 cm middellijn meten, op elkaar te stapelen. Zij deden dit met touwen en koevoeten, waarbij drie mensen aan het touw trok ken. De buis, die de Bel raakte, moest drie hoog worden gelegd. De Bel stond in het midden van de buis, die toen ongeveer 1 m. V-u de grond af was, toen plot seling het touw brak. De andere arbeiders konden nog op zij springen, maar de 29-jarige man niet meer. Hij struikelde en kreeg de buis over de borst op het hoofd, dat totaal verpletterd werd. In de gisteren gehouden ge meenteraadsvergadering te Vlis singen, die ook bijgewoond werd door hoofden van diensten en anderen, die met hem hebben samengewerkt, is de overleden oud-burgemeester van Vlissin gen, de heer C. A. van Woel deren, herdacht. In een herdenkingsrede heeft de voorzitter, burgemeester mr B. Kolff, stil gestaan bij het heengaan van de man, die ge durende 26 jaar de raadsverga deringen heeft geleid en in die tijd zeer veel goeds tot stand heeft gebracht voor Vlissingen. Mr Kolff herinnerde er aan, hoe de heer van Woelderen van of ficier burgemeester werd van zijn geboortestad en in de raads vergadering van 2 October 1919 als zodanig werd geïnstalleerd. Al speelde in 1919 de herbouw in letterlijke zin geen rol, men had toch wel het gevoel, dat de belemmeringen der voorafgaan de jaren meer en meer zouden wegvallen en nieuwe bronnen van welvaart konden worden aangeboord. In een dergelijke tijd en op betrekkelijk jeugdige leeftijd het burgemeesterschap van deze plaats van strategische betekenis te mogen aanvaarden, was een voorrecht. Veelzijdige belangstelling. Mr Kolff wees op de veel zijdige belangstelling van zijn voorganger, die een Grieks werk over paardrijden in het Neder lands vertaalde en de geschie denis doorvorste. Vooral wierp hij zich op het grote verleden van Vlissingen in de 16e en 17e eeuw en bestudeerde hij de achteruitgang in de daarop vol gende eeuwen. Met zijn visie hierop als; achtergrond, moet men de daden van Burgemees-- ter van Woelderen zien, aldus de heer Kolff. Vlissingen had naar van Woelderen's oordeel een grote achterstand in te ha len, als woonstad, als badplaats, als havenstad was er meer van te maken. Al spoedig moest de heer van Woelderen voor de haven opkomen met het gevolg, dat de stopzetting van de uit breidingsmaatregelen werd op geheven. Toen het werk klaar was, zorgde hij voor een nieuwe exploitatievorm van de haven. Maar er was meer. Vlissingen moest als badplaats in hoger aanzien komen: het strand moest beter uitgerust worden, er moest een rijwielpad langs de duinen komen, een Nollebos en Brit- tannia, dat in verkeerde han den dreigde te vallen, moest behouden worden. Toch achtte burgemeester v. n Woelderen het Vlissingse badstrand en de directe omgeving te beknopt. Tussen Zwanenburg en West duin wilde hij een nieuw bad- centrum zien groeien. Al het werk, dat de heer van Woelde ren deed, geschiedde met de gedachte, dat voor Vlissingen 'n schone toekomst was weggelegd. Opnieuw actief. Burgemeester Kolff herinner de er voorts aan, hoe de heer van Woelderen in de bezettings tijd gevangen gezet werd, moest onderduiken en hoe hij op 9 Nov. 1944 het verwoeste Vlis singen weer betrad. Maar reeds twee maanden later sprak hij niet alleen van herstel en terug winnen van het verlorene, doch ook reeds over nieuwe plannen. De laatste jaren, na zijn ver trek, bleef hij steeds vol be langstelling en waar mogelijk, was hij nog voor Vlissingen werkzaam. Het besluit, dat een deel van de Marine-opleiding weer naar Vlissingen terug zou keren, vervulde hem met grote vreugde. „Wij herdenken een man", zo besloot mr Kolff zijn herden kingsrede, „die gedurende 26 jaren in het ambt van burge meester en daarbuiten voor Vlis singen werkzaam is geweest en in die jaren zonder een ogen blik af te laten, met zijn niet geringe begaafdheden zijn bes te krachten aan zijn stad heeft gegeven en voor haar veel heeft bereikt, wat ondanks oorlog en miskenning niet meer verloren zal gaan." Staande werd hierna in een ogenblik stilte de nagedachte nis geëerd van een van Vlis- singens grote zonen. Op het verslag der raads vergadering hopen wij in ons blad van Maandag nader terug te komen. Hoewel het wachten is op de eerste kerkcollecte, komen er reeds bijdragen binnen van kerken en kerkelijke gemeen ten. Het verheugt ons, dat verschillende kerken reeds zo snel hebben willen reageren en een bedrag beschikbaar stelden. Laat het nu volgende lijstje een stimulans zijn voor alle anderen om öf spoedig over te gaan tot het houden van een kerkcollecte öf tot het zenden van een bijdrage. We verkeren in spanning, of we deze maand de f3500 nog bijeen zullen krijgen. Als XJ onderstaande verant woording hebt gelezen, dan kunnen we gerust zijn. De Geref. Gemeente te Middelburg zond f 75, de Geref. Gem. te Meliskerke f50. De Geref. Kerken van Goes en Kamperland zonden resp. f20 en f 15, terwijl de Ned. Herv. Gemeenten te Kort gene en Hansweert bij dragen zonden resp. f 10 en f5. Dit reeds bracht de stanil al bijna op f3325. Maar er is nog meer. De Chr. Politiebond afd. Walcheren bracht f 10 bijeen en de Geref. Jongensclub „Benjamin" deed ook mee. Wij ontvingen f 2, gecollecteerd op een gewone vergadering. Bravo jongelui uit Arnemui- den, jullie zijt een voorbeeld voor vele ouderen! Persoon lijke giften kwamen binnen van G. R. te W. f 10, J. de H. te M. f7,50, H. Z. te M. f2,50, S. te M. f2,50 en J. M.'(Coak) f2. De stand kwam nu op f 3360,45. Ook nu weer hartelijk dank aan alle gevers. Nog twee verantwoordingen deze maand en dan is de actie 3 maanden aan de gang. We gaan rustig door, hoewel het einddoel nog wel ver verwijderd is, ver trouwend op de medewerking van heel Zeeland. Laat ons niet in de steek, doch stort Uw gift op giro 68787 t.n.v. Zeeuwsch Dagblad, „Actie Bouw Militaire Tehuizen Zee land" te Goer,*- Britse spoorwegstaking afgewend. De arbeidsmoeilijkheden, waar door het Britse spoorwegverkeer dreigde te worden stilgelegd, zijn opgelost. Het bestuur van de spoor wegen gaat accoord met de ge vraagde loonsverhogingen tot een totaal bedrag van twaalf millioen pond sterling. De overeenkomst werd be reikt zes uur voor het begin van de aangekondigde nationale sta king. Zeshonderd machinisten en stokers te Sheffield en 250 te Manchester hebben echter verklaard, dat zij hun week einde-staking zullen houden „wat er ook gebeurt". De concessie van de spoor wegen zal betrekking hebben op 450.000 spoorwegemployé's en zal een verhoging van de vervoersprijzen met zich mede brengen. Mr Steenberghe consulteerde Dr.Drees. Nadat de besprekingen met de fractievoorzitters over het ontworpen program waren ge houden, heeft de formateur gis termiddag een bezoek gebracht aan Dr Drees. Het 103 ton melende binnenvaartuig „Pax" uit Renkum is donderdagmorgen te Rotterdam plotseling omgeslagen. Zoals gemeld konden man en vrouw nog juist van boord springen, maar moest de bodem worden opengespleten om de kinderen te redden. De foto toont hoe de kinde ren dadelijk na hun bevrijding over een plank naar de wal werden gebracht. Achter de man in zittende houding bevindt zich het gat van dertig c.M. in 't vierkant, waardoor zij uit het schip werden gehaald. ZEEUWS-VLAAMSE K. v. K. VERGADERDE TE TERNEUZEN. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaan deren, die gisteren te Terneuzen vergadering hield, bleek wel zeer slecht te spreken over de wijze waarop de Nederlandse Spoor wegen de l\jn TerneuzenMechelen exploiteren. Zij besloot dan ook het terzake op het hoogste niveau te zoeken en haar klach ten rechtstreeks voor te leggen aan de regering. Men mag hopen, dat door deze actie aan de verwaarlozing van de Zeeuws-Vlaamse vervoersbelangen door de N.S. ten langen leste .eens een einde zal worden gemaakt. Nadat de voorzitter der Ka mer, ir C. L. Horstman, de ver gadering had geopend en en kele minder belangrijke punten waren afgehandeld, kwam de begroting aan de orde, waarin naar de voorzitter speciaal on der de aandacht bracht, noch voor het Economisch Technolo gisch Instituut, noch voor de te Middelburg te organiseren Zeeuwse tentoonstelling, een subsidie is uitgetrokken. De Kamer ging met een en ander zonder discussie accoord. De eerste kwestie, die uitvoe rige bespreking uitlokte, was 'n nota van de K. v. K. te 's-Her- togenbosch inzake het vervoer van arbeiders van en naar de bedrijven. De Kamer was van oordeel, dat de moeilijkheden veroorzaakt door niet op de ar beidsuren aansluitende dienst regelingen in Zeeuwseh-Vlaan deren, van incidentele aard zijn, zodat de bedrijven, die dit aan gaat, deze zaak gevoeglijk rechtstreeks met de betreffende vervoersmaatschappij kunnen opnemen. Van de K. v. K. voor de Zeeuwse eilanden was een voor stel binnengekomen zich geza menlijk tot de Raad van Eco nomische Aangelegenheden uit de Ministerraad te wenden met een schrijven inzake de nogal eens optredende stagnaties bij de veerdiensten, met het ver- Af d. Zeeland ,,Het Nederlandéche Trekpaard" vergaderde. De teleurstelling onder de Zeeuwse paardenfokkers, leden van de afdeling Zeeland van de Kon. Ver. „Het Nederlandsche Trek paard", over de wat aij noemen „rigoureuze vermindering" van de provinciale subsidie bleek gisteren overduidelijk ln de algemene vergadering dezer afdeling, welke in het Schuttershof te Goes werd gehouden. Het kwam zowel tot uiting ln het openings woord van de voorzitter, de heer A. F. J. Aernoudts, als ln de verslagen. Men betreurde het zeer, dat de meerderheid van het hoogste bstuurscollege in de provincie deze houding aangenomen heeft tegenover „zo'n voorname tak van het Zeeuwse volksbestaan" en do vraag werd gesteld, of tegenover andere subsidie-ontvangende verenigingen dezelfde houding zal worden aangenomen. van leden de aangifte voor de merriekeuringen te vergroten. De Kon. Vereniging verleende over het afgelopen jaar een subsidie van f3988.Voorts deelde hij mede, dat aan de verlening van het prov. subsidie, dat is verlaagd van f 2.250.tot f 1.500.- - over 1951 en f 1000,voor de volgende jaren, nog tal van voorwaarden zijn verbonden. JAARVERSLAG. De veuienziekte op het spoor In zijn openingswoord richtte de heer Aernoudts een speciaal welkom tot de aig. voorzitter, jhr J. van Vredenburch en de heren I, de Buck uit Oostkapelle en Jac. de Putter uit Axel, welke laatstgenoemden thans in het be stuur zitting hebben gekregen in de plaats van resp. de heren J. J. Mesu te Nieuw- en St. Joosland en C. de Feyter te Boschkapelle. De secretaris, de heer A. Cappon, die vervolgens mededeel de, dat op 6 Juni zal worden be gonnen met de merrie-premie- keuringen, wekte de leden op te Zijn jaarverslag uitbrengend, deelde de heer Cappon mede, dat het ledental is gedaald van 2473 tot 2373 leden. Bij de verplichte hengstenkeuringen werden slechts 59 van de 136 dieren goedgekeurd. helpen trachten door het werven De oorzaak hiervan was, dat de jaargang van de driejarige heng sten beneden peil was. In het stamboek werden 498 merries op genomen. De merrie-premie-keu ringen verliepen zeer vlot. Er werden 187 tweejarige-, 149 drie jarige-, 119 vierjarige- en 298 oudere merries aangegeven, waar van resp. werden voortgebracht 151, 125, en 232 en bekroond resp. 103, 103, 88 en 204 merries. De heer Cappon bracht de heer H. J. Aernoudts, die zijn werk als voor zitter van de jury heeft neerge legd, dank. Na zijn teleurstelling te hebben uitgesproken over de subsidie verlaging ging spr. de successen na, behaald op de Nationale ten toonstelling. Over de handel in paarden kan nog met weinig en thousiasme gesproken worden. Desondanks gingen verschillende contingenten naar naburige lan den. Dekhengsten van de beste soort brachten f 12.000 a f 20.000 op- De gezondheidstoestand van de Zeeuwse paardenstapel was goed. Spr. beval het onderzoek aan, dat thans door de Prov. Gezondheids dienst voor Dieren wordt inge steld m.b.t. de veulenziekte. Aan het slot van zijn jaarverslag hield de heer Cappon een beschouwing, (Zie vervolg op pag. 2.) zoek hiernaar een onderzoek te willen instellen. Speciaal zou In dit schrijven gewezen worden op de economische schade, die hiervan in het drukke zomer seizoen het gevolg zou kunnen zijn. Met name de slechte toe stand van de fuik te Breskens verdient ernstige critiek. Ook op de leiding van de Prov. Stoornbootdiensten werden bij de discussie scherpe aanmerkin gen gemaakt. De Kamer zal dan ook het initiatief van de andere Zeeuwse Kamer van Koophandel gaarne steunen. René Plevèn, de Franse pre mier, heeft aan het regerings voorstel het vertrouwensvotum verbonden. Dinsdagmiddag zal er over gestemd worden. De Britse regering heeft gisteren met 242 tegen 234 stemmen een nederlaag geleden. De stemming betrof echter slechts een onder geschikt onderwerp en de val van de regering is er dan ook niet mee gemoeid. Volgens berichten uit Saigon zou Ho Tsji Minh, de leider der opstandige beweging in Indo-China, zich momenteel in China bevinden om daar Chinese hulp te vra gen. De Nieuw-Zeelandse re gering heeft de stakende haven arbeiders gelast het werk Maan dag te hervatten. In alle havens ligt het werk stil. In Brus sel doen berichten de ronde dat de samenstelling der Belgische regering zal worden gewijzigd. Premier Pholien zou worden vervangen. De Belgische staalarbeiders, die voornemens waren volgende week te staken, zullen aan het werk blijven. Zij krijgen 4 loonsverhoging. Donderdagmorgen is uit Tand jong Priok het troepentrans portschip „Atlantis" vertrokken met 940 Ambonese militairen. Aan boord bevinden zich vele a.s. moeders. Reeds 2 baby's werden geboren, terwijl er nog 50 worden verwacht. H. M. Koningin Juliana heeft de Sjah van Perzië ter gelegenheid van zijn huwelijk een Delfts blauwe vaas aangeboden. In 1950 werden 66.146 verkeersongeval len geregistreerd waarbij 19.897 slachtoffers werden gemaakt. 458 ervan overleden ter plaatse, terwijl 489 naderhand aan de bekomen verwondingen over leden. Op Donderdag a.s. zal bij het Nationaal Monument op De Dam te Amsterdam en op het kerkhof Kambang Keoning bij Soerabaja kransen worden gelegd ter herdenking van de gesneuvelden der Tweede Di visie. Met een literaire feest avond in de Stadsschouwburg te Amsterdam, getiteld „Het boek en de muzen", werd gisteravond de 16de boekenweek geopend. H. M. Koningin Juliana was eveneens aanwezig. N.S.-BELEID ONDER VUUR. De bespreking over de ex ploitatie van de Zeeuws-Vlaam- se lijn door de N.S. werd in geleid door de voorzitter. Deze deelde mede, dat de Kamer naar aanleiding van vroegere klach ten harerzijds een schrijven van de N.S. heeft ontvangen, waar in deze onder meer verklaren zich tot niets anders te hebben verplicht dan tot handhaving van de status quo van het be drijf en dat zij aan Ged. Staten voorgesteld hebben het kraan- bedrijf in de haven van Terneu zen door een andere instantie te doen overnemen. De Kamer oordeelde dit schrij ven volkomen onbevredigend. Handhaving van de status quo betekent volgens haar, dat de N.S. verplicht zijn dezelfde ver- voersfaciliteiten te blijven geven, terwijl zij ook van oordeel was, dat, zolang het kraanbedrijf niet door anderen is overgenomen, de N.S. hiervoor ten volle ver antwoordelijk blijven. Zij zal dienovereenkomstig een tele gram zenden aan Ged. Staten, waarin tevens aangedrongen wordt op het spoedig houden van de beloofde vergadering van belanghebbenden bij het spoorwegvervoer. Voorts zal een nieuw schrijven gericht worden tot de N.S. en tevens tot de ministerraad, om een beslissing van dit hoogste staatscollege terzake uit te lokken. Bij de rondvraag kwam o.a. nog de klacht ter sprake, dat de Nederlandse beroepsvervoer ders ten aanzien van het ver voer naar en in België in een veel minder gunstige positie verkeren dan de Belgische ten aanzien van het vervoer naar en in Nederland. Deze zaak zal in bespreking gebracht worden in de binnenkort te houden vergadering van de Vereniging der Kamers van Koophandeu in Nederland. Tremmer in Vlissingen verongelukt. Voor het terrein van de P.Z.E.M.-centrale aan de Ko ningsweg te Vlissingen is gis termorgen omstreeks half twaalf een ongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 33- jarige tremmer J. de Ridder te Vlissingen. De Ridder was met enige col lega's aan het werk op een kolenwagon, die door middel van de grote kolenloskraan ge ledigd moest worden. Hij heeft, toen hij zich vlak bij een der zijkanten van de wagon bevond de grijper, een gevaarte van 3 V4 ton, waarmede de kolen uit de wagons worden gehaald, tegen het lichaam gekregen, tengevolge waarvan hij bekneld kwam te zitten tussen deze grij per en de zijwand. Zijn borst kas werd ingedrukt. Het slachtoffer werd direct op een brancard gelegd en is daar na naar het St. Jozef ziekenhuis vervoerd, waar hij ongeveer 'n uur later is overleden. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. DE BILT ZEGT: Minder wind. In de loop van de dag toe nemende bewolking met plaat selijk enkele buien. Matige tot zwakke wind tussen West en Zuid. Iets hogere temperaturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1