ZEEUWSCH DAGBLAD Verbonden troepen op Korea zetten nieuw offensief in. NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Bedroevend resultaat. Nederlanders weerstonden over machtige vijand» Dr J. Schouten over de Kabinetscrisis. Zijn de Amerikaanse admiraals deskundiger dan de Britse? Zeker f 1100 millioen nodig voor herstel van betalingsbalans en defensie» Stakingen in Engeland, Frankrijk en Chili* Middelburg heeft een sociëteit voor Ouden van Dagen, SNIPPER Binnenvaartuig sloeg om Uitgave zük-.iting „Zeeuwseh Dagblad" i: J jfdkantoor: Goes, L. Vorststr, Tel. 2438, bij geen gehoor voor a i crtenties 2970, voor redactie 2135. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. 6e JAARGANG No. 1798 VRIJDAG 23 l'EBK. 1951 Abonnementsprijs ƒ4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Blezelinge; Ds J. S. Hartjes, Ylissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Hulzenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- Uskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds O. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Zaterdag: Zon op 7.39 u., onder 18.09 u.; Maan op 21.43 u., onder 8.25 u. Hoogwater op Zaterdag 24 Febr.: Vlissingen: 3.28 u. 2.02 m„ 15.56 u. 2.06 m.; Terneuzen: 3.57 u. 2.19 m„ 16.22 u. 2.23 m.; Wemel- dinge: 5.20 u. 1.67 m., 17.42 u. 1.82 m.; Zierikzee: 5.03 u. 1.40 m., 17.30 u. 1.55 m. P\ e vorige week gaf de N.C.R.V. voor de radio een uitzen ding van „De Discussieclub", een uitzending voor en door jonge mensen. Hieraan werd deelgenomen door een paar studenten, een onderwijzeres, een leerlinge van een Chr. Kweekschool en een drukkersgezel. Onderwerp van discussie wss: dé politiek. Elk der deelnemers (stersi kreeg gelegenheid mee te de len hoe het in zijn (haar) kring staat met de belangstelling voor de politiek. Het resultaat was bedroevend, meer dan bedroevend. Stuk voor stuk kwamen deze jonge mensen verklaren, dat in hun kring elke belangstelling voor de politiek ontbreekt. Wel bleek er enige interesse te zijn voor enkele onderwerpen, die zijdelings met de polities verband houden. De onderwijzeres b.v. klaagd', dat inkomens en uitgaven van die aard zijn, dat elke gelegen heid voor deelname aan het cul turele leven in meer breden zin b.v. het bezoeken van voorstellingen en concerten ontbreekt. De studenten hadden critiek op het feit, dat zovelen van hen zich niet uit kunnen leven, om dat de nodige finantiën ontbre ken en noodgedwongen het aan tal werkstudenten voortdurend groter wordt. De drukkersgezel toonde zich niet tevreden, omdat zij die in de vacantie in pension willen gaan daarvoor het gehele jaar moeten sparen en een vacantie- toeslag van f50 te enemale on voldoende moet worden geacht. Behalve bij de studenten, die hierover wel eens bleken te dis puteren, bleek er voor de oplos sing van de kabinetscrisis niet de minste belangstelling. Zoals gezegd, het resultaat van deze discussie was bedroevend. Nu weet ik niet, in hoeverre de jongelui hier aan het woord, voor hun kring als re presentatief kunnen worden be schouwd. Ik heb neiging hier een vraagteken te zetten. Toch heeft deze nietszeggende discussie ons wel een en ander te leren. Er blijkt dan toch uit, dat er in Christelijke kringen tal van jonge mensen zijn, die. zich voor de politiek, voor de wijze waarop, en de beginselen waarnaar ons land wordt gere geerd, helemaal niet interesse ren. Dat zij niet bekend zijn met de geweldige strijd, die gedu rende de laatste eeuw op staat kundig gebied is gestreden. Dat zij niet op de hoogte zijn met wat er op politiek gebied plaats vindt en van de diepere begin selen die daarbij aan de orde komen. Met het gevolg, dat zij over enkele jaren midden in de strijd staan: doelloos, hulpeloos, weer loos. 'Lis ontstellend in hoge mate. Hier ligt een scherpe aan klacht tegen onze jonge mensen zelf, maar vooral ook tegen de gezinnen, waar de grote levens vragen van deze tijd blijkbaar niet an de orde komen en waar niet leeft de overtuiging, dat wij ook op staatkundig gebied van Godswege een taak hebben te vervullen. Jaren geleden vroeg een vooraanstaand liberaal, in ver band met de toen van die zijde gevoerde politiek: „kunnen wij niet anders worden?" Het is een vraag, die ik hier met toepassing op onszelf met nadruk wil herhalen. G. Z. In 4 u. 40 minuten over de Atlantische Oceaan. De „Canberra B 2" van de Britse luchtmacht, de eerste straalbommcnwerper ter wereld, is te Gander (Newfoundland) geland. Het toestel, dat twee straalmotoren heeft, legde de afstand van 3200 km van het vliegveld Warton in Noord-Ier- land naar Gander in 4 uur en 40 minuten af. Hoe snel dat wel is blijkt uit de geschiedenis der oceaan vliegerij: „Hünefeld en Fitzmau- rice deden in 1928 over de af stand IerlandLabrador, 3680 km., zes en dertig uur. De „Canberra B 2" had vleu geltanks waardoor het mogelijk was, zonder tijdens de vlucht te tanken, de oversteek te maken. De bemanning droeg speciale kleding, die op deze tocht werd beproefd. Wanneer onderdelen van deze kleding blijken te vol doen, zal vermoedelijk de be staande „battledress" van alle leden der Engelse luchtmacht worden vervangen door een lange blouse en lange broek. Ook oen bijzonder vest behoor de tot de uitrusting. Dit vest is verbonden met de zuurstof bron en in feite „ademt" de ge bruiker dan door het vest. Wan neer het vest met zuurstof is gevuld vormt het een ring van voortdurende druk rondom rug en borst, waardoor de vermin- Inch. ruk op grote hoog- v.ordt opgeheven. Dit jaar 25.000 Nederlanders naar Australië. Te Canbc-.a is het Immigratie- verdrag tu en Nederland en Australië getekend cn waarbij Australië Zich verplicht in 1951 25.000 Nederlandse emigranten op te nemen. Dit getal zal zo mo gelijk in volgende jaren verhoogd orden. De opperbevelhebber der V.N. op Korea, generaal Ridgway, heeft Woensdag de troepen van negen landen tegen de Chinese com munisten aan het centrale front In de strijd geworpen, zo blijkt uit een vertraagd bericht. In de eerste uren van het offensief werd weinig of geen tegen stand ontmoet van de Chinezen, die naar verluidt, nog steeds bezig zjjn zich op nieuwe stellingen ten Noorden van Hongtsjon, 45 km ten Noorden van Wondjoe, terug te trekken. De Zuidelijke troepen boekten meer dan 16 km terreinwinst. Van de commandant van het Ned. Detachement Ver. Naties zijn thans enkele nadere bijzon derheden ontvangen omtrent de acties, waarin het detachement in de afgelopen dagen was ver wikkeld. Op 12 Februari vond een vij andelijke doorbraak plaats toen het detachement bij Hoengsong een dekkingsactie uitvoerde. Tijdens hevige straatgevechten werd luitenant-kolonel M. P. A. den Ouden door een hoofdschot gedood en sneuvelden enige andere leden van het detache ment. Na de Chinese aanval op 12 Februari werd een korte reor ganisatie doorgevoerd en werd terstond opnieuw een stelling betrokken in de algemene de- fensielijn. Aldaar werd op 14 Februari '51 door een overmach- Nv derlandse volk moet weten waar het aan toe is. Op do jaarlijkse partijdag van de anti-revolutionairen in de Haarlemmermeer en omgeving te Hoofddorp heeft de leider van de A. R. Tweede Kamer-fractie, dr J. Schouten, gesproken over de politieke situatie. In zijn rede zei dr Schouten onder meer, dat in- zako de kabinetscrisis sinds en kele dagen een nieuwe fase is in getreden. Mr Steenberghe ls aan gewezen als formateur van een Kabinet, dat geacht mag worden in de volksvertegenwoordiging ge noegzame steun te zullen ontvan gen. De formateur heeft een rijke ervaring.Hij is geruime tijd mi nister geweest en heeft bewezen een bewindsman te zijn. Tijdens én na de tweede wereldoorlog is hij belast geweest met belangrijke taken, waardoor hij in nauwe aan raking is gekomen met interna tionale verhoudingen en vraag stukken. De formateur staat overigens voor een zeer moeilijke taak èn met het oog op de aanleiding tot de kabinetscrisis, èn met betrek king tot de huidige nationale-, Europese- en internationale toe stand. Zowel de bereidheid om lasten te aanvaarden en offers te bren gen, als de versterking van de veerkracht van ons volk kunnen niet worden verwacht, wanneer de regering niet zou overgaan tot het voeren van een beleid dat duidelijk positie kiest, dat een openhartige motivering daarvan meebrengt en dat tevens verze kert een evenwichtige, dat is niet eenzijdige verdeling van de lasten en kosten. Die toestand vraagt een aan zienlijke verhoging van onze mili taire inspanning; eveneens en in verband daarmede een complex van maatregelen op monetair-, financieel- en sociaal-economisch gebied. De regering kan aan een ingrijpende voorziening ter zake niet ontkomen, 's Lands belang, dat is tevens 's volks belang, eist deze. Een open en beslist beleid is te dezen aanzien noodzakelijk. Ook, omdat ons volk weten moet waaraan het toe is en wat het zelf heeft te doen. tige vijand een aanval gedaan op de linkervleugel van het de tachement. De daaropvolgende nacht werd door de vijand weer een aanval gedaan waarbij een heuvel in de frontlijn door de vijand werd veroverd. Deze heu vel werd door het detachement heroverd. Ondanks deze aanvallen bleef het front gehandhaafd, waar over de commandant van het Amerikaanse regiment, waar aan het detachement is toe gevoegd, zijn bijzondere waar dering uitsprak. Op aandringen van de commandant giqg het detachement daarop in rust in achterwaarts gelegen gebied. Deze gevechten zijn tot nu toe de zwaarste geweest, welke het Ned. Korea-detachement heeft meegemaakt. Nieuwe commandant. Tot commandant van het Ne derlands detachement Verenig de Naties is benoemd de ma joor W. D. H. Eekhout, die na het overlijden van de luitenant kolonel M. P. A. den Ouden be last was met de waarneming van dit commando. De majoor Eekhout wordt met ingang van 1 Maart a.s. bevorderd tot tij delijk luitenant-kolonel. Majoor Eekhout is een voormalig K.N.I.L.-officier. Nederlanders gesneuveld. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens de actie bij Hoengson op 12 Februari j.l. de volgende mili tairen zijn gesneuveld: Sgt. L. M. J. M. Grasso uit Utrecht, sold. J. F. Ketting Oli vier uit Markelo, sgt. W. B. F. Sonnemans uit Schiedam, korp. J. J. Zwart uit Den Briel, sold. H. M. Wagenaar uit Schaesberg. Regeringsprogram is gereed. De kabinetsformateur, mr M. P. L. Steenberghe, heeft met de fractie-voorzitters van de K.V.P., P. v. d. A., A.R., C.H.U. en V.V.D. gistermiddag gecon fereerd over het inmiddels door hem ontworpen regerings program. Ook vanmorgen zou er geconfereerd worden. De formateur heeft gister morgen een bezoek gebracht aan minister Stikker, teneinde zich door deze te laten voorlichten over de internationale situatie. Van Geelkerken voor de Bijzondere Raad van Cassatie. De Bijzondere Raad van Cas satie zal 28 Februari a.s. het cassatieberoep behandelen, dat is ingesteld door de officier van justitie bij de bijzondere Kamer van de Arrondissements-Recht- bank te Utrecht tegen C. van Geelkerken uit Wassenaar, voor malig plaatsvervangend leider van de N.S.B. Door de Bijzondere Kamer van genoemd college werd Van Geelkerken tot levenslange ge vangenisstraf en ontzetting uit de rechten om ambten te be kleden, bij de gewapende maeht te dienen en de beide kiesrech ten, veroordeeld. Nieuw beroep der Zuid-Molukken op de V.N. De heer Vigeleyn-Nikijuluw, die voor het bureau Zuid-Mo lukken te Lake-Success optreedt, heeft een nieuwe beroep op de Verenigde Naties gedaan om Indonesië te verzoeken de auto nomie van de Zuid-Molukken te herstellen. De heer Vigeleyn-Nikijuluw deelde in een onderhoud te Lake-Success mede, dat dit een binnenlandse aangelegenheid was in zoverre de Molukken geografisch tot Indonesië beho ren. Hij hoopte echter, dat het geschil binnen de gezichtskring van de Verenigde Naties kwam, omdat dit wereldorgaan deel had in de oorspronkelijke vor ming van de federatieve staat, welke staatsvorm de Indonesi sche regering thans had ver worpen. CHURCHILL: TE DIEP GEZONKEN OP HET GEBIED VAN NEDERIGHEID. Premier Attlee heeft gisteren in het Lagerhuis meegedeeld, dat een Amerikaans admiraal zal worden benoemd tot Atlan tisch opperbevelhebber ter zee. Een bekendmaking wordt bin nenkort verwacht. Onder gejuich vroeg Winston Churchill: „Was er geen Britse Admiraal kundig genoeg voor deze functie?" Attlee antwoordde hierop, dat geen enkel lid van de Atlanti sche organisatie het alleenrecht heeft een benoeming te dicteren. Toen de conservatieven hier over vragen bleven stellen, zei de premier, dat men algemeen van oordeel is, dat dit de beste benoeming is. Het is onmoge lijk, aldus Attlee, dat één land aan zijn recht op een bepaalde post kan vasthouden. Churchill zei toen op scherpe toon: „Het was niet lang ge leden mogelijk, dat één land 525 Duitse U-boten tot zinken bracht, vergeleken met 174 door de Verenigde Staten". Terwijl hij ging staan, voegde hij hier aan toe: „Niemand kan zeggen, dat ik de Verenigde Staten vij and gezind ben, maar ik geloof niet, dat ons land zo diep had behoeven te zinken op het ge bied van nederigheid". Op de vraag van Churchill of de zaak al definitief geregeld was of dat de premier de Ver enigde Staten zou verzoeken de kwestie „in alle vriendschap" nog eens te bezien, antwoordde Attlee, dat de kwestie ongetwij feld zijn aandacht had. Desgevraagd zei Attlee, dat Engeland over de benoeming is geraadpleegd. De premier gaf ondanks aandringen door de op positie geen antwoord op de vraag van een Labour-afgevaar- digde of er ook een Britse ad miraal was voorgedragen. Ofschoon hij nog niet officieel benoemd is, wordt vernomen, dat William Fechteler voor de functie is uitgekozen. Hij is op het ogenblik bevelhebber van de Amerikaanse Atlantische vloot. Te Midvvoud is de familie Cha- tillon verblijd met de geboorte van een drieling. Johan, Dirk en Simon wegen ieder ruim vijf pond. Moeder en kinderen maken het uitstekend. Hurkos had geen succes in Engeland. De Britse minister van Bin nenlandse Zaken, Chuter Ede, heeft Donderdag in het Lager huis medegedeeld, dat het op treden van de Nederlandse tele- paath Peter Hurkos, bij het zoe ken naar de uit de Westminster Abbey gestolen kroningssteen, geen resultaten had opgeleverd, dat het de Britse belastingbeta ler echter niets had gekost en dat Scotland Yard Hurkos niet naar Engeland had uitgenodigd, maar hem wel aanwijzingen had gegeven bij zijn pogingen. Clementis in Russische handen? Vladimir Clementis, de ge wezen Tsjecho-Slowaakse minis ter van buitenlandse zaken, over wiens verblijf men reeds ge ruime tijd in het duister tast, is volgens te Bonn ontvangen berichten van het „Anti-bolsji- wistische blok van landen" in Sowjetrussische handen geval len. Volgens berichten uit Tsje- cho-Slowakije bevindt Clemen tis zich „zeker niet in het Wes ten". Hij zou in Sowjetrussische handen zijn gevallen bij een mislukte poging om zich over de Tsjechoslowaakse grens te begeven. S. E. R. wil geen verlenging van 48-urige arbeidsweek. De Sociaal-Economische Raad is van mening, dat de politiek, die ten aanzien van de prijs- en de loonvorming in de naaste toe komst zal moeten worden gevoerd, gericht moet /.ij 11 op een zo groot mogeljjke productie en een zo juist mogelijke verdeling. Het herstel van het evenwicht van de betalingsbalans zal in de eerste plaats het doel moeten zijn van de economische politiek. Behalve het herstel van het evenwicht van de betalingsbalans moet ook het defensieprogram een plaats krijgen In het economisch streven. In zijn schets van het globale beeld van de huidige economi sche situatie in ons land zegt de Raad te menen, dat het be drag aan reële middelen, dat beschikbaar zal dienen te komen teneinde zowel het betalings balanstekort als de extra mili taire inspanningen te overbrug gen, zeker ongeveer f 1100 mil lioen zal bedragen. De te volgen economische po litiek zal ten doel moeten heb ben zoveel mogelijk het in om loop brengen van geld te ver mijden, zowel ten behoeve van de overheid als van het bedrijfs leven zal geldcreatie zoveel mogelijk dienen te worden ver meden. GEHEEL ENGELS SPOORWEGVERKEER BEDREIGD MET STILLEGGING. Het vervoer van kolen uit Zuid-Yorkshire is stilgelegd door een staking op het sleutel punt te Wath-on-Dearne. Dui zenden spoormaiuien te Man Chester, spoorwegknooppunt van het industriële Lancashire, zijn in staking gegaan waardoor het plaatselijke treinverkeer gedes organiseerd is. In verschillende andere spoor wegknooppunten is men tot langzaam-aan-acties overgegaan waardoor al een aanzienlijke achterstand bij het goederen vervoer is ontgtaan. Vertegenwoordigers der spoor wegleiding en de vakverenigin gen, die op een eerder gehou den vergadering niet tot een vergelijk konden komen, beslo ten nog gisteravond nieuwe be sprekingen te openen. Een algemene spoorwegsta king in Engeland binnen 48 uur scheen zeker voor het herope nen der besprekingen. Als de staking toch doorgaatzal het een wilde zijn, daar de vakbon den haar niet 21 dagen tevoren zullen hebben aangekondigd. Spoorweglieden in bijna elk vitaal spoorwegcentrum in het land hadden reeds voor het af breken der onderhandelingen besloten om Vrijdag te midder nacht in staking te gaan, indien zij niet tevreden zouden zijn over het resultaat der bespre kingen. Volgens een verklaring van de spoorwegdirectie zijn loons verhogingen ten bedrage van 9.250.000 pond sterling per jaar aangeboden. De vakbonden had den 12.000.000 pond geëist. In de meeste gevallen hebben de spoorweglieden besloten van Vrijdag te middernacht tot Zon dag-middernacht te staken. Staking in Parijse gasfabrieken. De Parijse huisvrouwen on dervonden gisteren hinder van een staking in 2 der voornaam ste gasfabrieken. Leden van het algemene Franse vakverbond gingen n.l. in staking uit protest tegen een kortgeleden door de regering uitgevaardigd besluit, waarbij de onder communistische leiding staande „Raad voor maatschap- Prachtig initiatief van de U. V.V» Een sociëteit voor ouden van dagen? Wat is dat voor een on ding? Velen zullen zich ten onrechte deze vragen hebben gesteld toen zjj vernamen, dat de- Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers het initiatief had genomen om te komen tot een dergelijke sociëteit, waar de ouden van dagen eenmaal per week bijeen zonden kunnen komen. Gistermiddag hebben de Middelburgse ouden van dagen bewezen, dat een dergelijk trefpunt en gezelligheidscentrum voor hen brood nodig is en dat dit Initiatief, waarvoor de I7.V.V. alle lof toekomt, voor Middelburg geen overbodige luxe, Iaat staan een onding is. Stoelen en kopjes kwam men gistermiddag ln het kerkcentrum tekort, zo groot was de opkomst, toen de echtgenote van de Com missaris der Koningin, mevrouw S. C. de Casembrootbaronesse v. d. Feltz, de sociëteit opende. Mevr. de Casembroot heette de talrijke ouden van dagen van harte welkom en richtte zich daarna tot mevr. Bolke- stein, de heer LM. Helder, President-Kerkvoogd der Herv. Gemeente, de afgevaardigden van de diverse Vrouwenorgani saties, het bestuur van de plaatselijke afdeling van de Bond van ouden van dagen en tot de vertegenwoordigsters van de U.V.V. uit Goes en Vlissingen. Eindelijk: Mevr. de Casembroot ont hulde vervolgens, dat de plan nen voor deze sociëteit al jaren bestaan. Men heeft zich in de afgelopen tijd echter beperkt tot de maandelijkse ontspan ningsmiddagen, doch dit werk is sedert enige tijd door de Vrouwenorganisaties overgeno men. Spr. dankte de Kerkvoog dij der Ned. Herv. Gemeente voor de welwillende medewer king, die tot uiting komt in het beschikbaar stellen van het Kerkcentrum, Koorkerkhof 18. Ook dankte spr. het hoofd bestuur van de U.V.V., waarvan een gift was ontvangen voor dit werk. Mevr. de Casembroot wees er vervolgens op, dat na de oorlog zeer veel aandacht wordt besteed aan de ouden van dagen. Hoe dit precies komt. kon spr. niet zeggen, maar wel merkte zij op, dat de jeugd wei nig eerbied heeft voor de oudjes, terwijl bij de bezetter van eer bied voor de ouderdom in 't ge heel geen sprake was. Men hééft, zo deelde mevr. de Casembroot mede, de Donderdagmiddag ge kozen, omdat dan het gebouw beschikbaar is, doch men wil trachten twee middagen per week het gebouw open te stel len. Spr. deelde nog mede, dat er voor dit werk een commissie is ingesteld, waarin zitting heb ben mevr. Brouwers, Mevr. Don en mevr. Pots. Tenslotte bracht mevr. de Casembroot dank aan het echtpaar Jobse en sprak ze de hoop uit, dat deze eerste mid dag nog door de vele gevolgd zou worden. Dank. Namens de ouden van dagen sprak de voorzitter van de Bond, de hem J. L. Wigard, een dank woord. Hij zei, dat men dit ini tiatief zeer op prijs stelde, doch anderzijds vroeg hij naar de mogelijkheid om de sociëteit op een andere middag open te stel len, daar men Donderdags met de markt toch V2rtier heeft. Het is dus de bedoeling, dat de sociëteit voorlopig uitslui tend op Donderdagmiddag vanaf 2 uur geopend zal zijn. Een aantal spelen werden reeds be schikbaar gesteld en vermoede lijk zal volgend^ week ook een sjoelbak aanwezig zijn. Tegen zeer billijke prijzen kunnen de ouden van dagen een kopje thee of koffie gebruiken. En kele dames van de U.V.V. zul len steeds aanwezig zijn. De heer A. Pefermeijer te Middelburg ter aarde besteld. Onder grote belangstelling is gistermiddag op de Alg. Be graafplaats te Middelburg de heer A. Petermeijer ter aarde besteld. O.m. waren vertegen woordigers aanwezig van de Ned. Herv. Gemeente, Evange lisatie Bogardzaal, Kinderkerk, Gymnasium, R.H.B.S. en Han delsschool. Aan de groeve werd het woord gevoerd door Ds P. J. F. Vin Voorst Vader, Ned. Herv. predikant, die herinner de aan de verdiensten van de overledene als ouderling en als lid van het Classicaal bestuur. Namens de Evangelisatie Bo gardzaal sprak de voorzitter, de heer L. Leuvens, die de heer Petermeijer prees om zijn ge loof en hem een trouw voor ganger noemde. De heer Kor- stanje uit Goes sprak als een der medewerkers van de Evan gelisatie uit vroeger dagen. Nadat ds Dönzelman, als zwa ger van de overledene, de be grafenisliturgie hac". uitgespro ken, werd de plechtigheid door hem met het Onze Vader beslo ten. De heer H. A. Petermeijer dankte als oudste zoon voor de belangstelling. pelijke zekerheid" om politieke redenen werd ontbonden. De niet-communistische vakvereni gingen hebben haar leden ver zocht niet aan de staking deel te nemen. De stakers zijn werk zaam in twee der voornaamste Parijse gasfabrieken. Ongeveer 75 procent der arbeiders neemt aan de staking deel. De staking heeft zich uitge breid tot de electriciens. die tijdelijk als teken van solidari teit het werk neerlegden. Onrust in Chili. In de Chileense provincie Antofagasta is Woensdag een algemene staking onder het spoorwegpersoneel uitgebroken, waardoor tevens het spoorweg verkeer met het Noorden van Argentinië en Bolivia is stil gelegd. De spoorwegen in An tofagasta zijn onder militair ge zag geplaatst. De oorzaak van de staking is een loongeschil. Men vreest, dat Vrijdag in geheel Chili een algemene sta king zal uitbreken. Voorts hebben de Chileense mijnwerker.; gedreigd binnen kort in staking te zullen gaan or.i kracht bij te zetten aan hun looneisen. VEERE. Vismijn van 22 Fe bruari 1951. Aanvoer: 708 kg exportgarnalen 2.082.35, 66 kg schar 3036, 52 kg bot 2834, 6 kg rog 32—33, 29 kg ongesor teerde vis 2931. Op 20 Maart zal in Boekarest een bijeenkomst worden gehou den van de Verenigde generale staf der Oost-Europese landen. Polen eist nog 143 ton goud op, dat tijdens de bezetting door de Nazi's in Polen is geroofd en na de oorlog in de Westelijke zone's van Duitsland is terug gevonden. Een Noors vracht schip is Dinsdag ten Westen van Japan gezonken. 10 leden dei- bemanning werden gered, maar 21 opvarenden worden nog ver mist. De Amerikaanse lucht macht werkt momenteel aan 'n ontwerp voor een vliegtuig met aandrijving door atoomenergie. - Een gelukwens aan generaal Eisenhower: De Amerikaanse kleermakers hebben hem aan gewezen als „De best geklede man der Ver. Staten". -■ In Washington wordt gewerkt aan een plan voor hulpverlening aan Zuid- en Zuid-Oost-Azië. Het eerste jaar zou voor 250 millioen dollar hulp worden ver leend. Bij verkiezingen, die Zondag werden gehouden, zijn alle leden van het zgn. „Politi- bureau" in Rusland gekozen tot leden van de Opperste Raden der Sowjet-Republieken. 0.24 procent der kiezers stemde niet op de regeringscandidaten. Sta lin werd met algemene stemmen gekozen. Ingevolge een mini steriële beschikking zijn de onderscheidingstekens der K.L. gewijzigd. De grootste verande ringen ondergaan de petten der officieren; deze worden aan zienlijk verfraaid. Woensdag middag zijn drie arrestanten ontsnapt uit het Huis van Be waring te Amsterdam. Een der ontvluchten meldde zich gister morgen eigener beweging bij de portier. De andere twee zijn nog voortvluchtig. Het troepen- transportschip „Nelly" is Dins dagmorgen met 1523 repatrië rende militairen aan boord uit Tandjong Priok vertrokken. De televisiemast bij IJsselstein is thans klaar. De hoogte be draagt 219 meter. De nieu we Nederlandse gezant te Ma drid, mr W. C. Graaf van Rech- teren Limpurg, heeft gisteren zijn geloofsbrieven aangeboden aan Generaal Franco. De Nederlandse torpedobootjager „Tjerck Hiddes", die aan Indo nesië zal worden overgedragen, is gisteren in Surabaja aan gekomen. De te nemen maatregelen zul len moeten resulteren in een beperking van het verbruik van 3 a 5 en een beperking der investeringen, die des te hoger moet zijn naarmate de beper king van het verbruik geringer is (20 a 10 Deze cijfers worden nog minder gunstig naarmate nieuwe ramingen van het tekort ongunstiger zouden uitvallen. Gepleit wordt voor een be heerste loonpolitiek en een stel sel van algemeen toezicht op de prijzen met incidenteel ingrij pen waar dit nodig blijkt. Verhoging arbeids productiviteit. De betekenis van de loon- en prijspolitiek is daarbij enerzijds dat deze een voldoende export mogelijk moet maken, d.w.z. de exportprijzen voldoende laag moeten zijn. Anderzijds komt haar een functie toe bij een ver dere wijziging der fundamen tele omstandigheden, alsmede ter correctie van bijzondere af wijkingen. De regering dient, naar de mening van de Raad, alle aan dacht aan het vraagstuk van de verhoging van de arbeidsproduc tiviteit te blijven geven, omdat vooral het verkrijgen van re sultaat op dit punt een com pensatie kan bieden voor de gevolgen van het toepassen van andere veel minder aantrek kelijke wegen. De Raad is na ampele discus sie van oordeel, dat een alge mene verlenging van de wette lijke arbeidstijd van 48 uur per week niet kan worden aan bevolen. Twee kinderen op het nippertje gered. Gistermorgen is het 103 ton metende binnenvaartuig „Pax" uit Renkuro, met een lading oud ijzer onderweg van Den Haag naar Alblasserdam, tjjdens bet watertanken b(j de Kntendrecht- sedam te Rotterdam plotseling omgeslagen. Twee kinderen kon den op het nippertje worden ge red. De schipper, de 31-jarige An- dries Derksen, en zijn vrouw za gen nog kans van boord te ko men, maar niet de twee kinde ren, een jongetje van 8 en een meisje van 2 jaar, die zich in de roef bevonden De grote bok „Arend" werd gerequireerd en bracht het schip, dat met de kiel naar ho ven lag, boven water. Iedereen was overtuigd, dat de beide kin deren verdronken zouden zijn, tot men geklop hoorde. De „Pax" werd ijlings naar de kant van de Rijnhaven gesleept, waar met behulp van snijbranders de bodem opengesneden werd. In angstige spanning sloegen hon derden langs de kust het werk gade en toen er een opening was en men niet direct iets hoorde of zag gaven velen de hoop op. Een van de werklieden kroop door het gat en een zucht van verlichting ging op, gevolgd door een uitbundig „hoera", toen de kinderen te voorschijn werden gehaald. Schreiend van geluk kwam de moeder, die men ver van de plaats van het on geval had gehouden toegelopen en het was aandoenlijk om te zien hoe zij haar kinderen, zo vuil en vol modder als zij wa ren, omhelsde. Toen de redder in het schip kroop zag hij de jongen, Wim, die echter niet zo ontdaan was of hij had nog de tegenwoordig heid van geest eerst zijn zusje aan de man over te reiken, om daarna rustig te wachten tot hij zelf uit zijn benarde positie ver lost werd. Als je tenslotte acht jaar bent gaat je zusje van twee jaar voor! FRANSE REGERING IN GEVAAR. De Franse regering, die zeven maanden oud is, verkeert in ge vaar doordat de zes groepen, waaruit zij is samengesteld, het niet eens kunnen worden over de wijze, waarop de in de loop van dit jaar verwachte parle mentsverkiezingen zullen moe ten gehouden worden. De stem ming van de volksvertegenwoor diging over het ontwerp van een nieuwe kieswet zal voor het al dan niet aanblijven van de re gering beslissend kunnen zijn. DE BILT ZEGT: Zelfde weertype. Wisselend bewolkt met enkele buien', sommige met hagel of natte sneeuw. Meest matige Westelijke wind en ongeveer dezelfde temperaturen als gis teren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1