Brovinti&fey/i7//® Provinciale Staten zetten algemene beschouwingen voort. f ADAAiSON Haar avontuur Er waren heel wat wensen. Schoonvissen van Zeeuwse mossel percelen. De Westkapelse zeedijk in de loop der eeuwen» Niet zo galant. Donderdag 22 Februari 1951 PROTESTAN TS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Aan het begin van de Dinsdag middag gehouden vergadering van de Provinciale Staten werden de algemene beschouwingen voort gezet. DE HEER KODDE. De heer D. Kodde (S.G.P.) achtte de verklaring van Ged. Staten over het in de mist varen juist. Wat is de oorzaak daarvan? De heer Van Oorschot was wel vol lof over de progressiviteit van Ged. Staten, hoewel na zijn cri- tiek en zijn wensen weinig over bleef van het werk van Ged. Sta ten, maar hij kent niet de oorza ken van deze moeilijke tijd. Zij liggen niet het minst in de be ginselen van de P.v.d.A., die vol komen verkeerd zijn. In het ontbreken van het besef, dat wij allen onbekwaam zijn tot enig goed en geneigd tot alle kwaad, zag de heer Kodde de grote oorzaak van onze moeilijk heden. Terugkeer tot God en zijn feboden kan alleen ons daaruit oen geraken. De voorwaarden tot het slagen van allerlei plannen ontbreken, omdat wij niet uit de enige Bron leven. Na gesproken te hebben over de polderbesturen, met de zgn. democratisering waarvan de heer Kodde het niet geheel eens was met de heer Van Oorschot, be steedde hij aandacht aan de in polderingen. In verband daarmede verzocht hij Ged. Staten er bij de regering op aan te dringen bij de komende toewijzing der gronden de bedrijven niet te groot te ma ken en ook aan de kleinere land bouwers te denken. Ook nam deze spreker het woningbouwvolume onder de loupe. Met klem ver zocht hij Ged. Staten, met het oog op de volksgezondheid, een onder zoek in te stellen naar de toestand der woningen in de vroegere ge ïnundeerde gebieden. De heer Kodde schatte het percentage op Walcheren dat dan zou worden afgekeurd op 50 tot 75. DE V.V.D.-FRACTIE. De heer J. L. Verhagen (V.V.D.) wees op de grote noodzaak van een vaste binding met N.- Beveland; uiteindelijk zal alleen het drie-eilandenplan de oplossing bieden. Ook de waterleiding op dit eiland is dringend nodig. Daarna leverde de heer Verha gen enige politieke beschouwin gen. De Middenstandspartij noem de hij een volkomen beginselloze en opportunistische groep. Aan de heer Vermaire, de vertegenwoor diger dezer partij, stelde hij een drietal vragen, nj. of hij voor zich het monopolie als enige mid denstander opeist, vanuit welke beginselen hij de problemen be oordeelt en welke geestelijke groep hem het naast staat. DE MIDDENSTANDSPARTM De heer A. Vermaire (Midd.) kwam daarna aan het woord. Hij verklaarde, dat in de Staten de scheiding tussen „links" en „rechts" onwerkelijk is, maar dat men als Statenlid hier voor de belangen van Zeeland staat. Hij betreurde het, dat welbewust sommige sprekers afstand gingen scheppen tussen de partijen en hem als eenling. De heer Van Oorschot voegde hij toe, dat er meer partijen met één vertegen woordiger zijn begonnen. Wat dat betreft is aan spr. de toekomst. Over zijn geestelijke afkomst, waarnaar de heer Verhagen hem had gevraagd, verklaarde de heer Vermaire te staan aan de zijde van hen, die zeggen: „Ik vrees God". Nadat mevr. E. J. v. d. Broecke- de Man (Arb.) aangedrongen had op aanschaf van enkele micro foons in de Statenzaal i.v.m. de slechte acoustiek, sprak de heer L. F. du Bois (Arb.) speciaal over de noodzaak van verdere indus trialisatie, o.m. bracht hij de kwestie der strocellulosefabriek nog ter sprake en uitvoerig sprak hij ook over de stoombootdien sten. Hij was van mening, dat de directie van deze dienst onvol doende voorlichting verstrekt. DE POLDEREASTEN. De heer A. H. Vermeulen (Arb.) onderstreepte nog eens de me ning van zijn fractie-voorzitter, dat de invloed van kleine grond eigenaren en van pachters in de polderbesturen volstrekt onvol doende is. De heer H. Flikweert (S.G.P.) sprak over het veer ZijpeAnna Jacobapolder. Gaarne wilde hij de voorwaarden van de concessie aan de R.T.M. vernemen. Als in de toekomst mogelijk de tarieven op het veer KatseveerZierikzee kunnen vervallen, kan dan de R. T.M. geen subsidie worden ver leend, op voorwaarde, dat de hoge tarieven op het veer ZijpeAnna Jacobapolder worden verlaagd? De heer P. Meliefste (A.R.) verzocht nadere inlichtingen over de lange afstandsgasvoorziening. Hij wees het standpunt van de heer Van Oorschot, dat de defen siemaatregelen niet ten laste van de arbeidende stand mogen ko men, van de hand. Ook de arbei ders zullen voor hun vrijheid en hun levensniveau offers moeten brengen, samen met alle andere bevolkingsgroepen. Vervolgens kwamen de leden van G.S. aan het woord voor de beantwoording der Statenleden, waarvan wij het verslag reeds in onze editie van gisteren opnamen. Twee slachtoffers van projectiel In de Vredepeel nabij Venray, waar de Rijksopruimingsdienst geregeld het uit Noord-Limburg verzamelde oorlogstuig vernietigt zijn de zwaar verminkte lijken ge vonden van de 41-jarige mevrouw Voesten en de 49-jarige G. Re- louw. Zij zijn gehuwd en laten ieder een gezin met vier kinderen ach ter. Zij zijn naar alle waarschijn lijkheid het slachtoffer geworden van een projectiel, dat zich daar sinds de oorlog in de bodem be vond. De zwaar verminkte lijken zijn naar het St. Elizabeth-zieken- huis te Venray overgebracht. REPLIEKEN. Hierna kwamen de replieken aan de orde. Mr W. F. E. Baron van der Feltz (C.H.), wilde van deelne ming hieraan afzien, doch de heer L. P. van Oorschot (Arb.) gevoel de zich gedrongen nog het één en ander te zeggen. Eerst beant woordde hij de diverse politieke opmerkingen, waarna hij erop wees, dat de pers van de directie der Stoombootdiensten onvoldoen de medewerking ontvangt voor haar taak. Aan de replieken namen verder deel de heren P. Meliefste (A.R.), Baron v. d. Feltz, J. Hommes (A. R.), D. Kodde (S.G.P.) en L. F. du Bois (Arb.). De heer Lockefeer verklaarde in zijn antwoord, dat hem niet bekend was, dat de directie der Stoombootdiensten de pers te weinig medewerking geeft. Ged. Staten zullen dit met hem bespre ken. Daarna werden de algemene beschouwingen gesloten. Vastge steld werden de begrotingen van de prov. stoombootdiensten, het prov. wegenfonds, het tertiair wegenfonds, het wegenonder- houdsfonds, het prov. gasbedrijf en de begroting der P.Z.E.M. Bij de artikelgewijze behande ling der begroting vroeg de heer C. de Putter (A.R.) in de vaste commissie van de Prov. Plan- Dienst een tweetal vertegenwoor digers van de landbouworganisa ties te benoemen. Ged. Staten zullen dit bezien. Daarna werd de begroting zon der hoofdelijke stemming aange nomen. Na de huldiging van dr Telle- gen, de griffier, sloot (ca. kwart over zeven), de commissaris der Koningin deze buitengewone zit ting in naam der Koningin. ZEELIEDEN SPEELDEN MOOI WEER. Van gestolen lading en proviand. De recherche van de Rijks politie te water heeft negen kop pen van de bemanning van een Nederlands zeeschip, dat de Am sterdamse haven binnenliep, gear resteerd. De mannen hebben voor honderden guldens aan ongebran de koffie en textiel, dat tot de lading behoorde en levensmidde len, die tot de proviand behoorden gestolen en verhandeld. De negen mannen vonden, dat zij te weinig geld hadden om in de aangelopen havens de bloemetjes buiten te zetten en brachten een deel van de lading en de proviand aan de man. Financiële steun voor opbouw van mosselbedrijf. De Stichting voor do Zeeuwse Vlsserijbelangen heeft met de be stuursleden van al de aangesloten vissersverenigingen uit Arnemui- den, Breskens, Brulnlsse, Zierik zee, Yerselte, Tholen, Nieuw-Na- men, Philippine, Vlissingea en Veere onder leiding van de heer Lockefeer, een vergadering gehou den te Goes, waar de problemen van do visserij zijn besproken. Besloten werd voor de mossel- visserij een tweetal doelen na te (Ingez. mededeling, advert.) KARDEX Vlakliggende kaartsystemen:] Voorraad controle Inkoop controle Verkoop contróle Productie contróle Personeel administratie Debiteuren administratie. ScftKrjpMA Applies EINDHOVEN - Willemstraat 29 - Telefoon 3960 ROTTERDAM - Rochussenstraat 44 - Telefoon 26319 streven, welke op korte termijn moeten worden verwezenlijkt, om dat het voortbestaan van de mos selvisserijbedrijven daar vanaf hangen zal, wat het jaar 1951 be treft. Het eerste plan is te komen tot een radicaal schoonvissen van alle mosselpercelen in het gebied der Zeeuwse Stromen, teneinde daarmede een uitroeiing van de mosselparasiet te verkrijgen, of althans een zodanige verminde ring, dat een gevaar niet meer wordt geducht. Weliswaar is een absolute schoonmaak niet te be reiken, maar aangezien toch geen voldoende mosselzaad beschikbaar zal zijn om alle percelen te voor zien van mosselen, wordt een betere groeikracht van de mosse len verwacht, daar deze bij klei nere hoeveelheden meer voedsel zullen hebben. En waarschijnlijk zal dan het weerstandsvermogen tegen de parasiet worden ver groot. Om echter na het schoonvissen te kunnen beschikken over mos selzaad zullen de vissers naar de Waddenzee moeten gaan, waar momenteel een flinke hoeveelheid zaad ligt. Dit zaadvissen is ech ter een kostbare geschiedenis, want de lonen en verdere bedrijfs kosten moeten worden betaald, zonder dat de mosselvissers nu kunnen beschikken over de be- drijfsinkomsten van een normaal seizoen. Aan de regering is daar om gevraagd om voor deze kans KORTE BERICHTEN In Amerikaanse sportkringen is grote opwinding over drie basket ball-spelers, die geld hadden aan genomen om de uitslagen van be paalde wedstrijden te doen stro ken met de wensen van beroeps- wedders. Armandine Gersant is voor de 32ste maal gearresteerd voor win keldiefstal. Deze 60-jarige „ko ningin der winkeldieveggen" is reeds 31 maal veroordeeld voor dezelfde overtreding. Twee Duitse autoriteiten zijn bezig een Duits tegenvoorstel uit te werken op het Franse plan tot vorming van een Europees leger. De opbouw van een Europese strijdmacht in het kader van de eenmaking van Europa wordt van Duitse zijde toegejuicht en zij wil len er spoedig aan deelnemen. Op New-Foundland zal de derde grote papierfabriek worden ge bouwd. De kosten hiervan worden geraamd op 66 millioen dollar. Het godsdienstonderwijs is op alle Indonesische scholen ver plicht gesteld. Te beginnen met de vierde klas zal op alle lagere en middelbare staatsscholen twee maal per week godsdienstonder richt worden gegeven. In de Belgische Kongo telde per 1 Januari 1950 de inlandse be volking 11.073.311 zielen, waarvan 3.166.552 volwassen mannen en 3.394.748 volwassen vrouwen. De uitheemse bevolking bestond uit 53.176 personen, waarvan 39.000 Belgen. De luchtverbinding tussen ons land en Zuid-Afrika, welke door de K.L.M. tweemaal per week met een dienst AmsterdamJo hannesburg v.v. wordt onderhou den, blijft voorlopig gehandhaafd. De Kon. Nederlandse Petroleum- Mij zal eerlang overgaan tot om ruil van alle thans in omloop zijn de aandelen in nieuwe aandelen. Dit houdt verband met de naams verandering. Te utrecht zal op 23 Februari a.s. op het terrein van de Krom houtkazerne een monument wor den onthuld dat door het geza menlijk personeel, behorende tot het regiment technische troepen is opgericht ter nagedachtenis aan de tot het regiment behoren de militairen, die in de jaren 1945 1949 in Indonesië zijn gevallen. Trygve Lie heeft in verband met het sneuvelen van luitenant kolonel M. P. A. den Ouden aan de Nederlandse regering een te legram van deelneming gezonden. De Belgische regering heeft be sloten toestemming te geven het 13-jarig Oekrainische vluchte lingenmeisje Nina Davidowna naar de Sowjet-Unie terug te zenden. „Kota Inten" met Ambonezen naar Nederland. Het troepentransportschip „Ko ta Inten" is Dinsdagmiddag met 1.030 Ambonezen uit Soerabaja naar Nederland vertrokken. Zware gevechten in China. Strijd om laatste nationalistisch bolwerk. 60.00 Chinese communisten en guerillastrijders h bben in Oost- Kwangsi i) hevige ge vechten geleverd, in een strijd om het laatste bolwerk van de nationalistische troepen. Volgens de communistische berichten werdei. 357 guerilla strijders gedood en 9120 gevan gen genomen. 5304 guerillastrij ders, zouden zich hebben over gegeven. Kanonnen van zwaar kaliber, machinegeweren en 13.000 geweren zouden met an dere militaire uitrusting zijn buitgemaakt. Van nationalistische zijde wordt gemeld, dat de communis ten zware verliezen leden, mo gelijk van 20.000 man, 3000 com munisten zouden gevangen ge nomen zijn. Voorts zou het heu- velgebied door de communisten opgegeven zijn. tot opbouw van het mosselbedrijf financiële steun te verlenen. In besprekingen met het Be drijfschap voor Visserijproducten en andere instanties heeft men begrip getoond voor de zeer moei lijke positie, waarin de mossel vissers thans zitten, en de mede werking van die zijde is ten volle toegezegd. Een spoedige voorziening en be slissing van overheidswege zal echter in dit geval wel nodig zijn, aangezien de mosselzaadvisserij op de Waddenzee niet te lang meer kan worden uitgesteld. FEUILLETON door G. P. BAKKER. 25) o— Enige ogenblikken bewonder de hij het lieve gelaat. Met een trotse glimlach om de lippen, zette hij zich neer op een boom wortel en was weldra verzonken over de „wisselingen der for tuin", zoals zijn professor in Tübingen zich placht uit te drukken. De avond viel. Saxon tikte haar op de schou der, maar eerst na herhaalde waarschuwingen zijnerzijds sloeg ze de ogen op. Verwonderd keek ze om zich heen en vroeg: „Waar ben ik?" Toen bemerk te ze Saxon, die haar ant woordde: „Buiten Maagdenburg in het woud aan de Elbe. En al kan ik je het beloofde bed nog niet ver schaffen, toch geloof ik dat je straks behoorlijk verder zult kunnen slapen". „Ik heb even gerust", zei ze. De tevreden trek verdween ech ter dadelijk weer van haar ge zicht. De gebeurtenissen van de vorige dag stonden haar weer duidelijk voor ogen. Saxon vervolgde: „Ik heb een boot gevonden. Als het straks donker is, zullen we de Elbe oversteken en aan de andere oever onze weg vervolgen. Met een beetje geluk zullen we de legerplaats van de Zweedse ko ning binnen enige dagen berei ken. En dan gaan we ieder weer een kant op", voegde hij er droefgeestig bij. Zwijgend knikte ze. Ze voelde zich nu weer zo moe en afgemat, dat ze nauwelijks kon staan. Saxon ondersteunde haar, zette haar op de boomstronk, waar hij een gehele tijd gezeten had en sprak: „Moed houden, Marion, het ergste is geleden. Spoedig ben je bij je familie en geloof mij, dan zullen al deze avonturen nog slechts een nare droom lij ken. Een droom, die langzaam verflauwt en niets dan een vage herinnering zal er van overblij ven." „Ja", antwoordde ze met een zucht. „En ik moet me nog ge lukkig achten. Hoevele van de bewoners van Maagdenburg zul len dat beleven?" „Laten we nu de boot op zoeken. 'tls donker." Ze stonden op om naar de ri vier te gaan. Saxon was blij, dat het zo duister was en de sikkel van de maan schuil ging achter zwarte wolken. In het bosje gekomen, sneed hij een grote bundel groene twijgjes met bladeren, vleide ze in de boot en spreidde zijn man tel er over. „Ziedaar!" zei hij. „Een zacht bed om te liggen, ga daarop rusten, dan kan niemand je zien." Hij schoof de boot in het wa ter, pakte de riemen en roeide langzaam heel voorzichtig in de richting der overzijde, zodat de boot met de stroom meedreef. Ongeveer midden in de rivier zag hij plotseling een schip naast zich in de duisternis opdoemen, maar wist handig een aanvaring te vermijden. Hij hoorde een vloek en toen duidelijk een stem: „In Hamburg zullen we een goede prijs maken voor onze lading." En een andere: „Geplunderd goed wordt altijd voor niets weggesmeten. Deze lading vertegenwoordigt een vermogen. De eerste aanvoer brengt het meeste op." Blijkbaar hadden ze hem toch ontdekt, want de eerste stem schreeuwde: „Hallo boot! Wie ben je?" „Vissers!" antwoordde Saxon. „Dan zul je een mooie vangst hebben in de rivier!" brulde de opkoper. „Ben je gek. Er is te veel aas", lachte de andere. „En aasvogels", snauwde Saxon nijdig terug. Hij hield de riemen in. Zou hij enteren? Maar het schip gleed hem vlug voorbij in de richting van Ham burg. Eenmaal stiet hij met de boot tegen iets aan. Zeker een lijk, en met forse slagen roeide hij naar de overzijde. Hij legde aan; ze stapten uit. Ofschoon het zeer bezwaarlijk was in het duister, trok Saxon de boot een paar honderd meter de rivier op, meerde haar aan de oever en keerde naar Marion terug, die zacht zijn naam riep. „Zo is het beter", vond Saxon. „Nu kunnen ze ons spoor niet zo gemakkelijk vinden, al geloof ik niet dat we gevolgd zullen worden." „En wat beveelt de prinses thans?" vervolgde hij opgewekt. „Jij bent de leider, jij moet beslissen'.', gaf Marion ten ant woord. „Ik heb zelfs niet het flauwste vermoeden, waar wij ons bevinden." (Wordt vervolgd.) Aanrijding te Zaamslag. Maandagmorgen vond la Stoppeldijk-veer een aanrijding plaats tussen een personenauto van de heer D. D. te Zaamslag en een personenauto, bestuurd door de heer W de B. te Ter- neuzen. Eerstgenoemde auto stond ter plaatse geparkeerd. De B. moest bij het passeren van deze auto stoppen voor een te genligger. Door het gladde weg dek was dit echter niet moge lijk. Beide auto's werden vru ernstig beschadigd. Provinciale bijdragen voor wegen. Ged. Staten van Zeeland hebben de volgende bijdragen toegekend wegens de in 1950 uitgevoerde verbeteringswerken aan wegen voor de weg ZierikzeeRenesse Jeugdcentrum „Nieuw- Walcheren". Zaterdag jj. werd te Domburg een vergadering gehouden van het definitieve bestuur, bestaande uit de vertegenwoordigers van de Hervormde Jeugdraad in de clas sis Middelburg, het Geref. Jeugd verband te Middelburg, de geza menlijke Waleherse afdelingen van de Vrijz. Christelijke Jeugd- centrale, de Moderne Jeugdraad op Walcheren, de Waleherse afde lingen van de Ned. Padvinders- Vereniging en het Ned. Padvind- sters Gilde samen, de afdeling Walcheren van de Landbouw- Jongeren-Gemeenschap en de Stichting „Nieuw Walcheren", on der leiding van de heer J. L. Ver hagen, voorzitter van laatstge noemde Stichting. De heer Verhagen memoreerde in zijn openingswoord, het grote aandeel dat wijlen dr Sissingh, had in de totstandkoming van dit Jeugdcentrum Daarna heette hij de Jeugdher- berg-ouders hartelijk welkom. In de verkiezing van het dagelijks bestuur werd ds W. C. F. Metz te Middelburg tot voorzitter, J. A. de Haas, Badhuisstraat 49 te Vlis- singen, tot secretaris en W. Spin- naay, te Middelburg tot penning meester gekozen. In de Jeugdcentrum-commissie, welke zich voornamelijk met het toezicht op het Jeugdcentrum- werk zal belasten, werden be noemd de heren Chr. de Bruyn, ds W. C. F. Metz, A. J. Schuitema en ds W. B. A. Smits en ambtshalve de secretaris van het dagelijks bestuur, terwijl een plaats werd opengehouden voor de vertegenwoordiger van de R.K. Jeugdbeweging, welke organisatie tot nu toe niet tot aansluiting kon besluiten. Afgesproken werd, dat vereni gingen en organisaties, welke van het Jeugdcentrum gebruik willen maken, en dit kunnen alle in Zee land en daarbuiten, zich voor aan vrage en het bekomen van inlich tingen moeten wenden tot de Jeugdherberg-vader, de heer H. de Boer, Jeugdcentrum „Nieuw Walcheren", te Domburg, telefoon K 1188—286. Men verblijft in het Jeugdcen trum onder de regels door de Ne derlandse Jeugdherberg-centrale gesteld, en ook tegen het vastge stelde tarief, terwijl voor groepen, de broodmaaltijden zelf kunnen worden verzorgd, en voor groepsleden niet het bezit van een „Trekkerskaart" wordt vereist. f 202.133.90 TholenScherpenis- se, weg Poortvliet f2.160. Oud-VossemeerSluispolder f237.675.31; Yerseke Rijksweg door Zuid-Beveiand f 23.488.90 's-Gravenpo)derOvezande f 11962.76; Middelburg—Koude- kerke, Poelendaeleweg f 31.357.80; Hoofdplaatgrens gemeenten Hoofdplaat en Biervliet f 1.784.42. Nieuwe hoop voor Zeeuwse mosselvissers. Naar wij vernemen zijn op de Groninger kust grote partijen goed mosselzaad gevonden, die vrij zijn van de gevreesde mossel parasiet. Men overweegt nu om dit zaad onder de mosselkwekers uit Zeeland te distribueren. Maatschappelijke werksters in Zeeland vergaderden te Goes. In Hotel „Centraal" te Goes vond gisteren de eerste provinci ale contactbijeenkomst plaats van de aan de Stichting voor Maat schappelijk Werk ten Piattelande verbonden maatschappelijke werk sters. Zoals bekend is deze Stichting hier in Zeeland sinds 1944 werk zaam. Zij is gegroeid uit de Dienst Kleine Boerenbedrijven en heeft haar bestuur in Den Haag. De bijeenkomst stond onder leiding van mej. J. J. M. van Moorsel uit Den Bosch, die in het zuiden des lands deze Stichting vertegen woordigd. In de ochtendvergade ring heeft de archivaris van de Prov. Bibliotheek, de heer Pee tere, een causerie gehouden over de geschiedenis van Zeeland. In de middagvergadering heeft mej. van Moorsel nog enkele vraagstukken belicht, waarna ve le problemen werden besproken. AUTO-ONGEVAL TE BERGEN OP ZOOM. Gistermorgen omstreeks negen uur is op de Antwerpsestraat hoek Parallelweg een auto, be stuurd door de heer Pottere uit Poortvliet in botsing gekomen met een vrachtauto uit Wormer- veer. De heer Potters was met familie onderweg naar een begra fenis te 's-Gravenpolder. De auto van de heer Pottere reed de vrachtauto, die geen voorrang verleende, in de flank aan en bekwam nogal schade. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. RILLAND. Lezing met lichtbeelden. Maandagavond werd in de zaal van de heer Colpaart een NutS' avond gehouden. Als spreker trad op, de heer P. Korringa, bioloog te Bergen op Zoom met het on derwerp „Dwars door Canada naar de Rocky Mountains en van daar naar de Pacific kust". Hij illustreerde zijn lezing met licht beelden. De velen die opgekomen waren genoten zeer van het ge- bodene. ST ANNALAND. Film Rode Kruis. Vrijdag 23 Februari a.s. zal D.V. des avonds 7 uur in de zaal van de heer F. Rijnberg de fiim „Wat Leni Rosner beleefde" ver toond worden. Toegang vanaf 14 jaar k 50 cent per persoon. Des middags om 4 uur wordt in de zelfde zaal een speciaal kinder programma gegeven. Toegang voor kinderen vanaf 6 jaar 20 cent per kind. Een en ander gaat uit van het Nederlandse Rode Kruis. OncUc de taufie. TE MOOI GEMAAKT. eJ' KV-P- hebben de verantwoordelijkheid voor de nog steeds voortdurende kabt- VOn het begin af aan geheel op de heer Oud willen bestrede heöbcn dit steeds aangezien geen rege- een ver 2U e,loeft te gaan voor ee" verworpen motie. Maar wel hebben wij een an der verwijt aan de V.V.D ae- ncht: dat zij zich al niet veel eerder duidelijk van deze rege ring had losgemaakt Er was geen reden om dit verwijt breed uit te spinnen, nu de V.V.D. dan toch ten langen leste inderdaad het roer had omgewend. De heer Oud heeft nu echter getracht de verantwoordelijkhei 1 van de V.V.D. voor het aan zijn motie voorafgaande regerings- beleid geheel te ontkennen. Die verantwoordelijkheid kwam met name tot uiting in de vertegen woordiging van de V.V.D. in het kabmet-Drees door de persoon van mr Stikker. De heer Oud heeft nu een poging gedaan on derscheid te maken tussen het beleid van minister Stikker, dat hij wel, en dat van de rest van het kabinet, dat hij niet kon waarderen. Dit onderscheid zou misschien enigermate opgaan, indien de heer Stikker inderdaad in het kabinet-Drees een geïsoleerde positie had ingenomen. Dit was echter geenszins' het geval. „Trouto" schrijft zelfs: „Het is een publiek geheim, dat in het verloop der Indonesië-politwk en in het verloop der Nieuw- Guinea-politiek de heer Stikker niet geweest is een man, die aan de buitenkant stond, maar iemand, die exponent van het Kabinetsbeleid is geweest." Als duidelijk bewijs daarvan willen wij er nog aan herinneren, dat toen het in Indië definitief ver keerd ging, het niet de V.V.D. - minister Stikker, maar de R.K. minister Sassen en de R.K. Hoge Vertegenwoordiger der Kroon, Beel, zijn geweest die hun ont slag namen. De V.V.D. mag al heel blij zijn, wanneer men van haar zou wil len zeggen: Beter ten halve ge keerd, dan ten hele gedwaald. Zelfs dit gaat ons trouwens eigenlijk al veel te ver. Laat zij daarom helemaal maar niet trachten haar dwaling in het verleden zelfs geheel te ontken nen. Lezing van Ir Wiersma voor afd. Middelburg van de N. A. P. B. Voor de afdeling Middelburg en Omstreken van de Ned. Aanne mers- en Patroonsbond, die Dins dag te Westkapelle haar jaarver gadering hield, heeft ir A. G. Wiersma van de Polder Walche ren een lezing gehouden over het ontstaan en het onderhoud van de zeedijk. Ir Wiersma greep terug tot in het jaar 1000. Hoewel men over die tijd nog niet over juiste ge gevens beschikte, moet er ter plaatse, waar thans de dijk ligt, een duinenrij hebben gelegen, die door golfslag en getijstroom steeds verder werd ondermijnd. Volgens berichten uit 1450 blijkt echter, dat men toen pas de strijd tegen de zee begon en wel door houten golfbrekers te bouwen evenwijdig aan de duinenrij. En kele jaren later werd de reeds lage duinenrij afgegraven tot een dijk met een langzaam verlopen de glooiing, hetgeen de kracht van de golven verlamde. Onge veer in 1500 werd dit beloop met een laag klei van 50 cm dikte bekleed. Het was een geweldig karwei voor die tijd want de zee wering was 2 km lang en 40 me ter breed. Toen reeds begon de dijk de bevolking werk te ver schaffen want de kleibedekking moest voortdurend aangevuld worden. Kort daarop kwam ook het rijswerk in gebruik. Een ge weldige stap was de ontdekking dat men rijswerk door steenbe- zwaring op zijn plaats kon hou den. Tezelfder tijd ontstonden ook de eerste golfbrekers. De getij- stroming, die men pas in de 17e eeuw leerde kennen, wist men eveneens te beteugelen Begin 1800 werd de gesloten steenbedekking; maar pas in 1868 de basaitsteen in gebruik geno men. Dat het onderhoud van de dijk voortdurende waakzaamheid eist bleek wel uit de treffende staal tjes die ir Wiersma hierover ver telde. Ir Wiersma, die ook de ramp van najaar 1944 besprak, lichtte op duidelijke wijze toe, waarom men de nieuwe dijk met een flau we bocht binnenwaarts heeft ge legd. Door over deze dijk, die minder van de getijstroom had te lijden, een laag zand te spuiten hoopte men een lange glooiing te verkrijgen. De natuur greep ech ter in en thans is de dijkeen duin aan het worden. Na nog te hebben geschetst met welke enorme krachtsinspanning het mogelijk werd het andere, door de bombardementen zwaar beschadigde, dijkgedeelte te her stellen, vertelde ir Wiersma, aan de hand van een dwarsprofiel veie interessante bijzonderheden over de bouw van de dijk en, wat thans vooral zorg baart, de kwestie van de bescherming van de dijkteen door stortsteen. Aan het slot van zijn causerie vertelde Ir Wiersma nog enkele bijzonderheden over een verdwe nen gebruik, het zgn. „roulerings- systeem". Aan de lezing van ir Wiersma was, des ochtends, een huishou delijke vergadering voorafgegaan waarin voorzitter K. J. van Loo, een speciaal welkom sprak tot burgemeester mr M. Tydeman, die op zijn beurt de vergadering toesprak en zijn misnoegen uitte over de geringe medewerking die Westkapelle in Den Haag onder- ondervindt. Dat de herbouwplich- ten niet overgenomen kunnen worden, griefde hem zeer. Onge veer 40 gevallen worden hierdoor gedupeerd. Bij de bestuursverkiezing wer den de heren J. Polderdijk te N.- en St Joosland en A. Janse te Zoutelande herkozen, terwijl in de plaats van de heer J. Mesu werd gekozen de heer Th. Schuitema ker te Middelburg. De heer N. Walrave, die als commissaris we gens zijn leeftijd bedankte, werd m.a.s. tot ere-lid benoemd. De heer P. Walrave volgt hem op. Voorts is des ochtends besloten in de eerste week van Maart «en be zoek te brengen aan het Bouw centrum te Rotterdam. Geen vergadering der V.N. in Den Haag. De regering heeft de plannen van de gemeente Den Haag om te trachten de najaarsvergadering van de Ver. Naties in Den Haag te doen plaats vinden, van da hand gewezen. Het gemeentebe stuur van Den Haag zal thans geen verdere pogingen in deze richting doen. Arnhemse gemeentepersoneel krijgt adviserende stem. De Arnhemse raad aanvaard de een door B. en W. voorgestel de regeling, waardoor het ge- meentepersoneel zijn inzichten en gevoelens ten aanzien van da bedr ij Luit voering kenbaar maakt. In iedere tak van dienst worden commissies samenge steld. De beslisingen blijven bij B. en W. of de directeuren van diensten berusten. De les van Korea. MEER BAJONETGEVECHTEN. Generaal Mark Clark, hoofd van de grondstrijdkrachten van het Amerikaanse leger, heeft ter gelegenheid van een bezoek aan het centrale front in Korea ver klaard, dat de les van de Kore aanse oorlog geen principiële wij ziging zal brengen in de Ameri kaanse opvattingen over oorlog voering, doch dat de Amerikaanse manschappen in de toekomst wel meer met de bajonet zullen oefe nen. Men had in Korea het belang geleerd van nachtvechten, het strijden bezijden de wegen op bergachtig terrein, het opereren op een breed front en het stand houden in eenmansgaten, totdat de vijandelijke penetratiepogingen zijn afgeslagen. De opleiding van de soldaat zou hierop meer ge richt worden. Ook zou de oplei ding zich meer gaan toeleggen op het strijden onder ontberingen in lagf temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2