Van de Zeeuwse Staten. Nog geen beslissing over de Graanbeurs. Seoel van twee zijden bedreigd* NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DONDERDAG 23 FEBR. 1951 Britse schepen teruggetrokken be neden 38ste breedtegraad» Bijeenkomst Mij voor Nijverheid en Handel* Geen Nederlands fruit naar West-Duitsland. Dr Nikijuluw omslagen als vertegenwoordiger der Zuid-Molukken. Zeeuwse akker' en tuinbouw op hoog peil* De veeteelt het stiefkind van de Zeeuwse boer. Franse trawler vergaan in de „Wielingen", Scherpe critiek op B, en W» SNIPPER Uitgave .stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Gi -O 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2764, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1797 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et per woord Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Hujjssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- liskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Vrijdag: Zon op 7.41 u., onder 18.07 u.; Maan op 20.21 u., onder 8.14 u. Hoogwater op Vrydag 23 Febr.: Vlissingen: 2.55 u. 1.96 m., 15.23 u. 2.06 m.; Terneuzen: 3.24 u. 2.15 m., 15.49 u. 2.23 m.; Wemel- dinge: 4.47 u. 1.64 m., 17.10 u. 1.80 m.; Zierikzee: 4.31 u. 1.36 m., 17.00 u. 1.53 m. J~Ne Provinciale Staten van Zeeland hebben kans gezien in één dag de begroting voor dit jaar af te werken. Dit was mo gelijk, omdat het verdere deel van de agenda zo goed als geen dis cussie opleverde. Heel veel nieuws bracht deze zitting niet. Oude kwesties kwa men weer eens in den brede ter sprake. Ged. Staten deden geen uitermate belangrijke mededelin gen. Daaruit blijkt, dat het provin ciale leven zich weer langs nor male wegen ontwikkelt en dat de meeste, met de oorlogsgevolgen verband houdende zaken, tot het verleden behoren. Van de algemene beschouwin gen is door alle fracties veel werk gemaakt. Het was te verwachten, dat, nu de Staten voor het eerst in hun nieuwe samenstelling een begroting moesten behandelen, de fractievoorzitters politieke be schouwingen zouden houden. De heer Van Oorschot begon daar mede namens de P. v. d. A. Als men zijn woorden moest ge loven, dan is deze party volmaakt. De argumenten, die hij aanvoerde in zijn propagandaspeech, waren de oude bekende: wij hebben zo veel waardering voor eikanders levensovertuiging, onze bestuur ders zijn toch zo uitstekend, de doorbraak in Zeeland is volkomen geslaagd en (nog even een bui ging in de richting van de arbei ders) de arbeidende stand mag geen offers brengen. Het woord hoogmoed, dat de C.H.-fractie- voorzitter, Baron van der Feltz, tegenover het breed uitmeten van al deze P.v.d.A.-voortreffelijkhe- den uitsprak, was niet te zwak. Met die waardering der stand punten loopt het nogal los, als men b.v. denkt aan het laatste congres dezer partij. En wat die doorbraak betreft: beter had de heer Van Oorschot zich kunnen houden aan de uitspraak van één der kopstukken in zijn party, dat hetgeen men zich vijf jaar geleden voorstelde, niet is geschied. Op waardige wijze dienden de heren van der Feltz, Hommes, Meliefste en Kodde de heer Van Oorschot van repliek. De heer Hommes wees er nog even op, dat men beter kan spreken van een doorbraak naar links, hetgeen de heer Van Oorschot voor een groot deel ontkende. De heer Kodde stelde op de voorgrond, dat het niet gaat om de vraag, of men voor de politieke tegen stander als mens al of niet waar dering en sympathie heeft, maar om de vraag naar de Schriftuur lijke juistheid dér beginselen. Ten diepste redeneren wij langs el kaar heen, zo was het betoog van de heer Kodde, want gij gelooft, dat de mens het zelf kan, ik be sef, dat de mens geneigd is tot alle kwaad en onbekwaam tot enig goed. Het was goed, dat in deze Statenzaal door de ver tegenwoordigers van de Christe lijke politieke partijen zo dui delijk het Christelijke getuige nis werd uitgesproken. Genoeg over de politieke kant van deze Statenzitting, waarin de heer Verhagen voor het eerst na mens de V.V.D. beschouwingen hield en de heer Vermaire het als vertegenwoordiger van de Mid denstandspartij zwaar te verduren kreeg. De beschouwingen zelf waren verzorgd. Vooral het A.R.-lid Hommes kwam met een voortref felijke speech voor de dag. Ged. Staten hadden in de afdelingen het woord symphonie gebruikt en dat was voor hem aanleiding daarop verder te borduren. De critische vergelijking van een symphonie met deze begroting hield hij in zijn gehele betoog vol. Baron van der Feltz spreekt heel anders. Hij heeft alleen maar wat aantekeningen voor zich en spreekt verder, de begroting door bladerend, over de diverse kwes ties. Hij interrumpeert graag, vooral als de heer Van Oorschot aan het woord is. De heer Kodde is de bezadigde ln zijn optreden. Scherp ontleedt hij het betoog van zijn tegenstan der en daarbij paart hij een ver bluffend scherpe visie aan een grote woordenrijkdom. Mr van der Weel blijft ook in de Staten de jurist. In enkele zinnen vat hij de betogen van Statenleden samen en zijn ant woorden zijn vaak geestig. In deze zitting viel enige malen het woord „knappe koppen" voor Ged. Sta ten. „Dat maakt ons wel wat ver legen", verklaarde de heer Ha melink. De heer Van der Weel dankte voor deze betiteling, die een grote verantwoordelijkheid in houdt, maar voegde er aan toe: „Blijkbaar is deze gedachte in uw college niet unaniem, want één der leden verklaarde, dat hij dit van andere zijde heeft gehoord!" Wij zeiden reeds, dat er geen nieuwe kwesties aan de orde kwamen. De stoombootdiensten stonden begrijpelijkerwijze in het middelpunt van de belangstelling. De heer Lockefeer had de ondank bare taak op de critiek te ant woorden. Hij kweet zich voor treffelijk van zijn taak. Uit zijn betoog werd wel duidelijk, dat men Ged. Staten en ook dg direc tie van de dienst niet veel kan verwijten. Theoretisch is het vol komen juist, dat de diensten tot iedere prijs moeten worden ge varen, maar in de praktijk ligt het even anders. Het publiek ziet schepen in reserve liggen en vraagt zich direct af, waarom deze niet in de vaart kunnen wor den gebracht. Door allerlei oor zaken is dat echter niet altijd mo gelijk. Patrouilles der V.N. trokken aan het centrale front ver voor de hoofdmacht uit, doch stuitten op geen tegenstand. Het Iaat zich aanzien, dat de Noordelijken de Han-linie willen verdedigen. Uit Seoel werd geschoten. Het wordt thans van twee zijden be dreigd. De enige noordelijke vooruitgeschoven positie, ten Noorden van Ts jets jon, wordt geleidelijk aan teruggedreven. De zware regen die gistren viel, deed het aantal luchtaanvallen door de V.N. tot de helft verminderen. De verbonden troepen pogen hier terugtrek kende Noordelijken af te snijden. Bjj Wondjoe rukten Amerikaanse gepantserde eenheden 6 km op zonder op tegenstand te stuiten. dagelijks moeilijker voor de Noord-Koreanen en Chinezen om hun verst vooruitgeschoven strijdkrachten te bevoorraden, zo heeft 'n Amerikaanse woord voerder verklaard. Voor de ze vende achtereenvolgende dag hebben superforten in het ge bied van Hamhoeng spoor wegen en opslagplaatsen gebom bardeerd. Hamhoeng ligt meer dan 200 km ten Noorden van de 38ste breedtegraad. De Britse kruiser „Belfast" en de Australische torpedoboot- jager „Warramunga", die aan de Oostkust van Korea ter hoogte van Wonsan, ongeveer 130 km. ten Noorden van de 38ste breedtegraad in actie waren, hebben opdracht gekregen zich beneden deze breedtegraad te rug te trekken. Het is niet be kend of de Britse schepen aan de Westkust een soortgelijke op dracht hebben ontvangen. Militaire waarnemers te Tokio achten deze opdracht van bete kenis als bewijs van de bezorgd heid der Engelse regering voor een eventuele nieuwe over schrijding van de breedtegraad door het landleger. Een woordvoerder van de Britse marine te Tokio noemde echter berichten als zouden de schepen naar het Zuiden gediri geerd zijn, in verband met de Britse houding ten aanzien van het overschrijden van de breed tegraad, „absolute onzin". Superforten, die hun basis op Okinawa hebben, maken het De Kabinetsformatie. Gistermiddag om 5 uur werd op verzoek van de kabinets formateur een bijeenkomst ge houden op het kabinet van de minister-president tussen de formateur en de ministers Drees, Lieftinck, Mansholt en Van den Brink. De bedoeling hiervan was om de formateur inlichtin gen te verschaffen over de fi nanciële en economische pro blemen van het ogenblik. Lezing van de heer Van der Mandere. Voor het Departement Zee land van de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel sprak gisteren in de Korenbeurs te Goes de heer H. Ch. G. J. van der Mandere over het onderwerp „Rusland in Europa en Azië". Wel zeer kwam in deze uiteenzetting tot uiting voor welk een complex van vraagstukken de Sovjet-Unie ons stelt en hoe uiterst moeilijk het dientengevolge voor het Westen is tegenover dit land een juiste gedragslijn te bepalen. Nadat de leden van de maat schappij, die uit alle delen van de provincie waren komen opdagen, gezamenlijk de lunch hadden ge bruikt, leidde de voorzitter, Ir M. de Vink de heer Van der Mandere met enkele woorden in. Spreker begon daarop zijn causerie met er op te wijzen, hoe onbekend Rusland, ook het communistische, eigenlijk altijd voor het Westen van Europa is geweest en geble ven. Wanneer de Europese staats lieden niet verzuimd hadden deug delijk van Stalins eigen publica ties kennis te nemen zoals zij ook verzuimd hebben zich tijdig in Hitiers „Mein Kampf" te ver diepen dan zouden ons na de oorlog vele teleurstellingen be spaard zijn. Het geweldige Rusland heeft eerst op het eind der achttiende eeuw definitief zijn intrede ge daan in de Europese politiek. In middels liet West-Europa het rijk der Czaren de gehele negentiende eeuw door in Azië vrijwel zjjn gang gaan en tot dit expansieveld keerde Rusland dan ook altijd te rug, wanneer het in de Europese politiek een nederlaag had gele den. Zo wist het een geweldig im perium op te bouwen, dat echter bij de bolsjewistische revolutie in 1917 geheel ineen stortte. Het moet nog steeds een wonder heten, hoe het land deze cata strophe weer te boven heeft weten te komen. Het is daarin echter geslaagd en is thans eer der groter dan kleiner als tij dens de Czaristische periode. Het communistische regime is steeds gekenmerkt geweest door wantrouwen tegenover het Wes ten. Geheel onbegrijpelijk is dit niet, wanneer men alleen maar opmerkt, hoe b.v. de Westerse democratieën te München Rus- lands bereidheid om zijn militaire verplichtingen tegenover Tsjecho- Slowakije na te komen, volledig hebben genegeerd. Het moet ove rigens gezegd worden, dat het Russische wantrouwen wel ver buiten de perken gaat. Daar komt nog bij, dat ander zijds de imperialistische ontwik keling van de Sovjet-Unie zelf het Westen alle reden geeft tot wan trouwen van zijn kant. Amerika is daar aanvankelijk blind voor geweest. Vandaar o.a. de voor Verheugend was de mededeling ken. dat binnen niet al te lange tijd midden-Zeeland gas zal gaan be trekken uit Sluiskil. De democra tisering der polderbesturen was een nieuw element in de discus sie. Ged. Staten hebben toege zegd daaraan de volle aandacht te besteden. Over de vliegvelden, de waterschapslasten, de inpolde ringen en de wegen kon niemand in deze zitting enig nieuw licht laten schijnen. Aan het einde der zitting nam men afscheid van de Griffier der Staten. Zeeland verliest in hem een toegewijde, scherpzinnige en strikt eerlijke dienaar. Een Sta tenzitting zonder deze zwijgende figuur is nog moeilijk in te den- Moskou over het algemeen voor delige resultaten van de confe rentie te Potsdam, al kreeg het er ook enkele teleurstellingen te slikken. Naarmate het Westelijke verzet tegen de na-oorlogse Sovjet-poli tiek in Europa toenam, ging Rus land zich, evenals de Czaren altijd hadden gedaan, weer meer op Azië richten. In het Westen vreest men wel, dat krachtig optreden hiertegen China steeds meer in Moskou's armen zal drijven. Slapheid helpt echter al evenmin. Ruslands enige volwaardige te genspeler zijn de Verenigde Sta ten. 'Ook op dit land zullen wij moeten letten, als wij over oor logsgevaar denken. Niet dat Amerika licht een oorlog zal ont ketenen, maar een tweede Pearl- Harbour wil het toch in elk ge val voorkomen. Het zou daarvoor wel eens nodig kunnen zijn zelf een „Pearl-Harbour" bij de vijand aan te richten. Bij alle ongeduld, dat de weifelingen der Westerse mogendheden soms, terecht, kan opwekken, blijft daarom toch de uiterste voorzichtigheid gebo den. Het ontbreekt het Westen helaas nog te zeer aan werkelijke vastberadenheid. Men zal echter goed doen zich niet telkens op te laten schrikken door berichten omtrent allerlei Sovjet-initiatie ven, zo besloot de heer Van der Mandere zijn interessante lezing, die nog door een korte bespre king gevolgd werd. Wegens overschrijding van betalingscontingent invoer voorlopig stopgezet. De West-Duitse regering heeft met ingang van heden de invoer van fruit uit Nederland stopgezet, zodat vanaf vandaag door de vei lingen voorlopig geen machtigin gen tot uitvoer van fruit naar West-Duitsland mogen worden verstrekt. Deze maatregel is het gevolg van de overschrijding van het eerste, 300.000 dollar grote, be- tlingscontingent binnen het ver dragscontingent van 33,6 mil- lioen Duitse Mark. De Duitse autoriteiten hebben daarom met ingang van heden de invoer van fruit uit Nederland voorlopig tot 15 Maart a.s. stopgezet. Van Nederlandse zijde zijn reeds gedurende geruime tijd pogingen in het werk gesteld een nieuw betalingscontingent voor invoer van Nederlands fruit te verkrijgen. Deze pogin gen hébben tot dusver echter geen resultaat opgeleverd. Import van rijwielonderdelen sterk verminderd. Het nieuwe handelsverdrag met Duitsland, dat de Duitse import van rijwielonderdeleh terugbrengt tot ongeveer 20 procent van die van 1950, heeft de rijwielfabri kanten en -grossiers plotseling voor vrijwel onoverkomelijke moeilijkheden gesteld. Men zal proberen, van de regering gedaan te krijgen, dat het bedrag van 3.5 millioen gulden, dat voor de rij wielindustrie is uitgetrokken (vo rig jaar 18 millioen), alsnog zal worden verhoogd. Mocht geen verhoging worden verkregen, dan zo redeneert men dient te worden overgegaan tot vrijwillige onderlinge distributie van de te importeren onderdelen onder aus piciën van het Rijksbureau en naar de omzetcijfers, welke han del en industrie vrijwillig beschik baar moeten stellen. Het Bureau Zuid-Molukken deelt mede, dat met ingang van 19 Fe bruari 1951 ontslag is verleend aan de algemeen vertegenwoordi ger van de republiek Zuid-Moluk- ken, Dr J. P. Nikijuluw, arts te Rotterdam. De reden van dit ontslag is ge legen in een meningsverschil ten aanzien van de toekomstige po litieke status van de Zuid-Mo lukken. Dr Nikijuluw is voor stander van autonomie voor dit gebied binnen het staatsverband der republiek Indonesia, terwijl de regering van de R.Z.M. een volledig souvereine status wénst. Verder zijn de heren E. A. Kaijadoe en W. H. Tutuarirr.a, die met dr Nikijuluw het be stuur van het bureau Zuid-Mo lukken vormden, met ingang van dezelfde datum uit hun functie ontheven. De heer Wairata is thans voor zitter van het bestuur van het bureau Zuid-Molukken. Dit is geen foto van het front in Korea na een zwaar bombar dement, doch een gevolg van de uitbarsting van de vulkaan de Lamington op Nieuw Guinea. Met puin en lavagruis bedekt liggen talloze voertuigen volkomen vernield in de geteisterde vlakte van Higatoera in Papoea. Door de geweldige kracht werd, een jeep in de afgeknapte bomen geslingerd. 4000 inboorlin gen en 35 Europeanen werden het slachtoffer van de uitbarsting. AGRARISCH RAPPORT VERSCHENEN. Er Is een belangrijk rapport verschenen over de landbouw in Zeeland. Het is samengesteld door de agrarische commissie van de Sectie „Bevordering Ontwikkeling Zeeland" van de Stichting Zee land voor Maatschappeiyk en Cultureel Werk en bevat de resul taten van een studie van enkele in het oog lopende vraagstukken ln de agrarische sector van Zeeland. Ook aan de visserij is een hoofdstuk gewjjd. In de eerste plaats wordt in dit rapport een beschouwing gegeven over de agrarische be- roepsbe- olking in Zeeland. Het percentage van de totale be roepsbevolking bedroeg in de sector landbouw, visserij en jacht in 1909 48.4, terwijl dit „Joh. van Oldenbamevelt" wordt beter ingericht voor emigrantenvervoer. Ook het m.s. „Johan van Ol denbamevelt" van de Mij „Nederland" zal beter geschikt worden gemaakt voor het ver voer van emigranten. De thans bestaande grote slaapzalen zullen worden vervangen door hutten voor vier en zes personen en een gering aanal kleine slaalzaaltjes, zodat na de verbouwing 1414 emigranten kunnen worden ver voerd. Van dc 24 opvarenden werden er slechts 2 gered» Woensdagmiddag ongeveer half drie kwam het Amerikaanse m.s. „American Counsellor" van de United States Lines, de Wie lingen Ingevaren op weg van Boston naar Antwerpen. Het trof ter hoogte van het lichtschip „Hinder", op 2 km van Ostende, een dryvende ldel aan, waarop zich twee personen vastklampten. Belde schipbreukelingen bleken te behoren tot de bemanning van een Franse vissersboot, die gekapseisd was. De overige 22 opvarenden zjjn waarschijnlijk omgekomen. De beide Fransen werden aan boord genomen, terwijl radio- telegrafisch Vlissingen werd verwittigd en om medische hulp werd gevraagd. In Vlissingen gearriveerd kwamen de dokto ren Detmar en Veening aan boord. De beide zeelieden ble ken volkomen uitgeput. Direct werd kunstmatige ademhaling toegepast. Een der geredden knapte vrij spoedig op en kon zijn wedervaren vertellen. Bei den behoorden tot de beman ning van de 24 koppen tellende Franse trawler „Duc de Nor- mandië", welke op weg was zonder lading van Boulogne sur Mer naar Vlissingen om te bun keren. Een zware grondzee had het schip doen kantelen, waar door slechts de beide broeders, de kapitein André Rigue en Franjois Rigue, de jongste, die zich op de brug bevonden, zich hadden kunnen redden. De 22 overige leden der bemanning gingen waarschijnlijk met het schip ten onder. Beide broers hadden zich aan de kiel kun nen vastkl. mpen en met zware inspanning urenlang tegen de wilde zee kunnen vechten, tot dat ze eindelijk werden opge pikt. Dé kapitein bleek bewus teloos te zijn en gevreesd wordt dat hij is bezweken, voordat Antwerpen zal zijn bereikt. De beide doktoren zijn doorgeva ren met het schip teneinde onderweg te trachten de kapi tein tot bewustzijn te brengen. Het schip was op weg naar de visvangst maar wilde eerst bun karen te Vlissingen. De red dingsboei uit Ostende en de President Wiertsma uit Bres- kens met schipper Slis zijn di rect uitgevaren om te zoeken naar eventuele drenkelingen. Het ongeval heeft om ongeveer 12 uur plaatsgevonden. De sl pboot „Schelde" en het bergingsvaartuig „Bruinvis" zijn uitgevaren om de trawler te trachten te bergen. Waarschijn lijk echter is het schip reeds gezonken. De Rotterdamse politie heeft gisteren een navolger van Gui- liano onschadelijk gemaakt. GOESE RAAD HAD „BEURSKOORTS". Het talrijke publiek, dat gisteren voor het eerst sedert jaren de zitting van de Goese raad bywoonde, zal zeker wel de Indruk gekregen hebben, dat de vroede vaderen niet over één nacht ys gaan. Want niet minder dan twee en half uur heeft men geduldig gewacht op een beslissing inzake het ln erfpacht geven van de graanbeurs. Een beslissing die overigens niet kwam. Na lang heen en weer gepraat over het al of niet nemen van een principe-besluit hebben de raadsleden slechte hun visie op deze kwestie gegeven en suggesties gedaan, teneinde B. en W. In staat te stellen met een beter gefundeerd voorstel te komen. Want men achtte het, zoals het gisteravond op tafel lag, volkomen onverantwoord. VOORSTEL ONAAN VAARDBAAR GENOEMD. Nadat Burgemeester Ten. Kate een protestsehrijven van „Ho sanna" had voorgelezen, gaf hij zijn mening over deze kwestie. De termijn van 50 jaar achtte hij te lang en het in het con tract genoemde kettingbeding te onzeker. Iedere sanctie ont breekt. Hij adviseerde derhalve het gebouw niet in erfpacht te geven en het te restaureren zo dra het mogelijk is. VOOR Wethouder Roose (K.V.P.) prees het vorstelijk gebaar van de heer Verwer. Spr. had vaak gepleit voor verbetering van het gebouw en nu de kans er ligt moet men dit zeker accepteren T. De hotelaccomodatie te Goes is onvoldoende en vele andere ge meenten hebben offers gebracht voor het scheppen van hotel ruimte. Dat er juridische be zwaren zouden zijn, bestreed spr. Wat het verlies van de bovenruimte voor de verenigin gen betrof zouden er zeker nog wel oplossingen te vinden zijn. ....EN TEGEN. Wethouder van Melle (C.H.U.) bracht vervolgens zijn argumen ten tegen de overdracht naar voren. Allereerst vond hij, dat het aspect van de Markt door de tegenwoordige beurs niet wordt ontsierd. Vervolgens zal do gemeente, indien zij het beurstarief verdubbelt, op het gebouw f2000.winst kunnen maken. Hij achtte het zeker mo gelijk, dat, indien de gemeente f65.000 voteert, het gebouw ge restaureerd kan worden en met winst geëxploiteerd. Ten derde voerde spr. aan, dat, als er f85.000.voor verbetering van het sportterrein beschikbaar wordt gesteld, het bedrag van f65.000.voor de beurs niet is weggesmeten. Hy achtte de in het contract genoemde waar borgen waardeloos. Als de heer Verwer hotel ruimte nodig heeft, zei de heer van Melle, zal wellicht zijn rechterbuurman bereid zijn zijn pand te verkopen. Een over dracht van het gebouw zou een aanklacht zijn tegen het ge meentebestuur. Weth. Buijs verwees de op merking van de financiële com missie, dat B. en W. in gebreke is gebleven, naar de meerder heid in het college, aangezien zij, volgens hem, het standpunt moet verdedigen. TAAIE DISCUSSIE. Hierna was het woord aan de raad. En hoe! Langdurfij werd geredeneerd over de vricg hoè of men nu eigenlijk he, voor stel zou bespreken. Ml n was het erover eens, dat me:! er zo niet mee in zee kon gl an en B. en W. hebben dan o t'c vele verwijten moeten incasse 1 en. De heer Zuidema (A.R.) had jaar cijfer voor 1930 en 1947 resp. 42.2 en 37.4 bedroeg. Hier valt dus een achteruitgang te con stateren, die ten goede kwam aan de nijverheid, handel en verkeer, bank- en verzekerings wezen. Zowel de akkerbouw als de tuinbouw in Zeeland zijn als goed georiënteerd te beschou wen. De opbrengsten per ha zijn voor beide de hoogste van de hele aarde voor dit klimaat. De fruitteelt zal zich in blijven de mate moeten ontwikkelen in de richting van het invoeren van statutaire veilplicht, nood zakelijk om een veiling tot blij vende bloei te brengen. In het verzet hiertegen komt een stuk individualisme tot uiting. Aparte veiling van kleine partijen draagt het gevaar in zich te grote prijsschommelingen te weeg te brengen. DE VEETEELT. De veeteelt is in het algemeen het stiefkind van de Zeeuwse boer. Hier kan nog veel verbe terd worden, zoals grondverbe- (Zie vervolg ll ig. 3.) Besprekingen tussen het be stuur van de Britse spoorwegen en vakbondsleiders zijn afgebro ken. Thans dreigt een spoorweg staking in het gehele land. Noorwegen zal tegen eind 1952 zijn gewapende macht met 30 versterkt hebben. Het zal dan 270.000 man onder de wa penen hebben. - Waarschijnlijk zal de Franse regering de V.N. uitnodigen haar algemene ver gadering in September a.s. in Parijs te houden. In Nieuw- Zeeland is de noodtoestand af gekondigd in verband met de havenstakingen. In geen der havens wordt gewerkt. De Russische onderwijzeres Oksana Kasenkina, die in 1948 aan haar landgenoten ontsnapte door uit het raam van het Sowjet-consu- laat te New-York te springen, mag in de Ver. Staten blijven op grond van een door het Huis van Afgevaardigden aangeno. men wet. Generaal Eisenho wer is gisteren in Parijs aan gekomen. - Engeland zal geen olie meer leveren aan commu nistisch China. B. K. te Dor drecht is tot 10 dagen gevan genisstraf subs, f 20 boete ver oordeeld, omdat hij zijn kind van 4 maanden in het loket van het huisvestingskantoor had ge legd, toen hem was medegedeeld dat hem geen huis werd toe gewezen. 1000 Nederlandse padvinders zullen dit jaar de wereldjamboree bezoeken, die in Oostenrijk wordt gehouden in het teken van de „eenvoud". Prinses Wilhelmina heeft gis termorgen een bezoek gebracht aan „Kerk en Wereld" te Drie bergen. Vandaag wordt in Canberra de emigratie-overeen komst tussen Nederland en Australië ondertekend, waarvoor in November vorig jaar bespre kingen werden gevoerd. In St.-Oedenrode werd gistermor gen bij een juwelier een party van 30 gouden ringen en 30 horloges ontvreemd uit de eta lage. Enkele uren later werd de dief echter reeds gesnapt. - Tussen Roosendaal en Breda is gisteravond een motorrijder uit Wouw tegen een geparkeerde vrachtauto van de Fa K. uit Rilland opgereden. De man was op slag dood. De auto was con form de voorschriften verlicht. tering, herziening van werk methoden, begreppeling en drai nage, betere drinkwatervoorzie ning, electrische weide-afraste ring, betere bemesting (organi sche bemesting en bekalking) en verbetering van het gras bestand. Toe te juichen is, dat h f aantd stieren per vee-een heid, dat zeer hoog was, aan merkelijk is gedaald ais gevolg Van het veldwinnend streven naar kunstmatige inseminatie. Verheugend is, dat Zeeland thans i: de rij der provincies de derde plaats inneemt wat de rundvee-t.b.c.-bestryding be treft. Gewezen wordt nog op de noodzaak van een deskundi ge aan- en verkoop van vee. Coöperatieve inkoop en afzei zal belangrijk' sanerend kunnen werken. Ook de voedir.g ver dient meer aandacht. 21 VOOR DE VEETEELT. Is er in heel Nederland ca. 55 van de ruim 2 millioen ha cultuurgrond in gebruik als weiland, van de ruim 145.000 ha Zeeuwse cultuurgrond wordt slechts ca. 31000 ha, dus 21 voor de veeteelt geëxploiteerd. Hierop worden gehouden ca. 22000 melkkoeien en 42000 stuks jong- en mestvee, een verhou ding dus van 100 190. Voor heel Nederland is deze verhouding 100:80. De veeteelt brengt voor Zeeland jaarlijks ca, 25 milli oen gulden op, n.l. 15 millioen uit de melkproductie en de rest uit de afzet van in hoofdzaak vette koeien en vaarzen. Deza 25 millioen vormen 20 van het bruto-inkomen der Zeeuwse agrarische bevolking. Een bij zondere moeilijkheid vormen voor de Zeeuwse veehouderij de hoge vervoerskosten van de melk, gevolg van de verspreide ligging der melkleverende boer derijen. De concurrentievoor waarden worden daardoor moei lijker. Een aanvullende vracht vergoedingsregeling is hier blij vend noodzakelijk. LANDARBEIDERS. Volgens de volkstelling van 1947 waren er in Zeeland 15.144 landarbeiders, d.i. 0.97 per ha. De voorziening m arbeids krachten voor de landbouw op Sehouwen-Duiveland, Tholen en Sint-Philipsland is altijd vol doende geweest, terwijl West- Z.-Vlaanderen van Belgische grensarbeiders gebruik maakt. Zuid-Beveland heeft met een tekort te kampen, vooral in het oosten met de zich uitbreiden de fruitteelt. De opvatting, dat als gevolg van de toenemende mechanisatie zeer binnenkort een overshot aan landarbeiders zal ontstaan, acht de commissie in haar algemeenheid niet juist. De grens der mechanisatie is wat de trekkracht betreft voor een groöt deel bereikt. Wél wordt nog een toename der me chanisatie in de fruitteelt ver wacht. Dez- zal meer speciali satie eisen, zodat uiteindelijk de goed geschoolde arbeider ge makkelijk emplooi zal vinden. De aandacht wordt gevraagd voor de seizoenwerkloosheid vooral op Tholen, waar de gren zen van de structuele werkloos heid welhaast bereikt worden. Stichting van kleinere seizoen industrieën zou hier oplossing kunnen brengen, doch deze zijn als zodanig niet aanwijsbaar. In dit verband wordt de aandacht gevestigd op de mogelijkheid speciale woningvoorzieningen te treffen in plaatsen met een te kort aan arbeidskrachten, be stemd voor gezinnen uit streken met een overschot. wind Wis- DE BILT ZEGT: Iets minder buiïg. Matige tot krachtige tussen Zuidwest en West selenüe bewolking met enkele buien, sommige vergezeld van hagel of natte sneeuw. Onge veer dezelfde temperatuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1