FILO FOP KORT Uitvoerige algemene beschouwingen over de provinciale begroting. Zeldzame Plant en de VERKOUDEN? 0 TEERT EVEN? Buitengewone zitting Prov. Staten van Zeeland Waardering voor de activiteit van Ged. Staten. SIROOP BONHEMA PROVINCIENIEUWS Woensdag 21 Februari 1951 Pagina 3 In de tweede vergadering: van de buitengewone zitting der Prov. Staten van Zeeland, die gistermorgen In het gebouw der Staten te Middelburg onder voorzitterschap van de Commissaris der Ko ningin, jhr. mr. A. F. C. de C'asembroot, begon, werden door de voorzitters van de diverse fracties uitvoerige algemene beschouwin gen gehouden over de provinciale begroting voor 1950. Allen spraken hun waardering uit voor do activiteit van Ged. Staten. De heren L. P. van Oorschot (Arb.) en mr W. I. E. Baron van der Feltz (C.U.), gaven daarbij een Interessant politiek steekspel ten beste, maar de wijze, waarop dit gebeurde, was nogal gemoe delijk, want de heer Van Oorschot verliet, gewapend met een notitieboekje, zijn zetel en nam naast zijn politieke tegenstander plaats, hetgeen de heer A. H. S. Stemerding (C.H.), de opmerking ontlokte: „Welkom ln onze fractie!" Ook de heer J. Hommes (AJl.) begaf zich nog even ln de politieke arena. In deze vergadering waren met kennisgeving afwezig de heren M. A. H. Govaert (K.V.P.), J. de Kruijter (C.H.), lr G. P. M. Dlkötter (K.V.P.) en C. Boender (S.G.P.). Bij het voorstel tot verhoging worden aangepakt. Hebben Ged. van het subsidie aan de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk tot f 15.000, Verklaarde de heer J. Hommes (A.R.), zeer veel waardering voor het werk der Stichting te hebben. Des temeer verwonderde het hem, dat er nog 13 gemeenten zijn, die geen subsidie verlenen. Wat zit nier achter? De heer Hommes wilde deze gemeenten nog eens met klem aanraden tot subsidie verlening over te gaan. De heer A. Schout, lid Ged. Staten, was het met de heer Hommes eens. Op de niet-subsidi- ferende gemeenten oefenden Ged. Staten geen druk uit. Inderdaad js merkwaardig, dat van de 13 niet subsidiërende gemeenten er 7 in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn. Hoe meer dé Stichting voor de ge meenten doet, hoe groter de be langstelling zal worden. Katten- dijke gaat nu ook subsidiëren. De heer Hommes meende voorts in het antwoord van Ged. Staten op de algemene beschou wingen in de afdelingen over het voorstel tot verhoging van het subsidie aan de Kruisverenigingen (van 10,10 tot f 0,25 per aange sloten lid) enige onjuistheden te hebben ontdekt. Hij kwam tot een totaal bedrag van f 9.500,—, maar bij een nadere berekening werd dit f 14.250,Deze zou geput moeten worden uit een stelpost van f 10.000,die echter al tot f 2.500,was teruggebracht. Hij vroeg zich nu af, hoe Ged. Staten dit hoge bedrag willen dekken. Mr dr A. J. J. M. Mes lid Ged. Staten, verklaarde, dat hier waar schijnlijk een rekenfout is ge maakt en mr A. J. v. d. Weel, eveneens lid G.S., kwam tot een bedrag van ruim f15.000,ge' volg van het feit dat met subsidie voor een groter aantal leden der Kruisverenigingen rekening is ge houden. Het geld kan gedeeltelijk uit de stelpost worden gevonden, voor het andere deel uit de post onvoorzien Daarna kwam de begroting van de provinciale stoombootdiensten aan de orde. De heer C. A. Kaan (C.H.) vroeg, hoe Ged. Staten de situatie met de fuik te Breskens denken op te lossen Hoe wil men de slechte toestand van de haven aldaar die noodzakelijk moet worden uitgebaggerd, verbeteren Is het nodig, dat twee schepen gelijktijdig in revisie zijn en waarom kunnen geen borden bij Kruiningen worden geplaatst, in dien het veer VlissingenBres kens is gestremd? DE ALGEMENE BESCHOUWINGEN. Op verzoek van enkele leden werd besloten deze vragen pas aan de orde te stellen na afloop van de algemene beschouwingen op de provinciale begroting. Daarna ging men tot het hou den van deze algemene beschou wingen over. De heer L. P. van Oorschot (Arb.) was de eerste spreker. Hij wees erop, dat het wel lijkt, alsof tussen de beschou wingen van Ged. Staten geen speld is te krijgen. Hij consta teerde vervolgens met blijdschap, oat in feite alleen zijn partij in de uaten versterkt is teruggekeerd, i.en andere partij moest een zetel aistaan aan een belangengroep en de heer Van Oorschot was zeer b .euwd, wat deze man zal klaar ma.ten. De P.v.d.A. heeft in Zee land bewezen sterk en gezond te zijn en vast te wortelen in het Zeeuwse volksleven. 25 der kiezers in Zeeland steunt de P.v.d.A. Men zegt, dat de door braak is mislukt, doch deze is in Zeeland volkomen geslaagd. Meer dan waar ook is er in zijn partij waardering voor eikaars over tuiging. De socialistische leden van Ged. Staten bewezen uitste kende bestuurders te zijn. Met voldoening had de heer Van Oor schot kennis genomen van de pro gressiviteit van het college van Ged. Staten op het gebied van sociale voorzieningen, een grote tegenstelling met voor de oorlog. Vervolgens wees spr. erop, dat ook ons land offers zal moeten brengen. Indien dit echter ten koste moet gaan van de sociale voorzieningen en van de arbeiden de stand, zal het doel niet worden bereikt. DE BEGROTING ZELF. Over de Degroting zelf merkte de heer van Oorschot op, dat door de moeilijke financiële situ atie in ons land verschillende plannen niet uitgevoerd zullen kunnen worden. De polderbestu ren zijn in Zeeland z.i. allesbehal ve democratisch samengesteld. De kleine man, de pachter, komt daarin niet aan bod. Zijn Ged. Staten voornemens, hierin ver betering te doen brengen? Voorts vroeg de heer Van Oorschot, of er al meer concrete plannen be staan voor de vaste verbinding tussen Zuid- en Noord-Beveland. Hoe staat het met de watervoor- ïiening van dit eiland? Over de inpolderingen werd opgemerkt, dat de kost voor de baat uitgaaL en dat meer mpoi- derings» erjven spoedig inogeiya Staten met Noord-Brabant al overeenstemming bereikt over de voorwaarden van inpoldering der schorren bij Ossendrecht? Waardering had de heer Van Oorschot voor het werk der Stichting Zeeuwse Visserijbelan- gen en hij drong er bij Ged. Staten met klem op aan al het mogelijke te doen voor de wegneming der gevolgen van de mosselziekte voor de kwekers. De heer Van Oorschot kon zich niet aan de indruk onttrekken, dat wat de vliegvelden betreft met de nodige voortvarendheid werd gewerkt. Waaraan ligt het, dat hiervan maar niets terecht komt? Alleen aan het gebrek aan medewerking der gemeente besturen? Ook met de gasvoorziening, speciaal op lange afstand gaat het nog niet naar wens. De heer Van Oorschot had de stellige in druk, dat gasvoorziening vanuit Sluiskil, zoals nu in het voorne men ligt, veel dumder zal zijn dan voorziening vanuit de mijnen, zoals de oorspronkelijke bedoeling was. Deze kwestie is wel urgent, want binnenkort moeten de be staande gasbedrijven weer gaan investeren. Uitvoerig sprak de heer Van Oorschot over de stoombootdien sten. De uitvoering der dienstre gelingen geeft nogal eens reden tot klachten. De vorige week was het op het veer VlissingenBres kens helemaal fout. Was dit nu werkelijk niet te voorkomen ge weest? Kan nu werkelijk niet voor voldoende reserve worden gezorgd? Beide grote veerboten lagen toch in revisie gedurende vele weken, toen de grote fuik i.v.m. werkzaamheden door de Rijkswaterstaat niet gebruikt kon worden. Hier is een grote fout gemaakt, waardoor vele mensen ernstig zijn gedupeerd. Waarom werden ook niet de Moerdijkpon ten, die n.b. nog bij „De Schelde" lagen, ingeschakeld? Ook wees de heer Van Oorschot erop, dat vaak niet voldoende service wordt geboden. Het mag niet voorkomen, dat, indien een boot uitvalt, er geen onderdak voor de reizigers, die geen hoge logieskosten kunnen betalen, aan wezig is en de toegang tot het wachtlokaal hun zonder meer wordt geweigerd. Waaraan ligt het voorts, dat in de haven van Breskens onvoldoen de diepgang is, zodat onophoude lijk moeilijkheden voorkomen Hapert er iets aan de samenwer king tussen Ged. Staten en Rijks waterstaat? NAMENS DE K.V.P. Namens de K.V.P.-fractie voer de de heer P. V. M. Vercauteren het woord. Hij was van mening, dat, ook al is de financiële toe stand na het verschijnen der be groting slechter geworden, wer ken, waarmede Zeeland bij andere provincies achter staat, uitge voerd moeten worden. Breedvoe rig ging de heer Vercauteren in op de slechte situatie van vele wegen, vooral quartaire. Hij drong er bij Ged. Staten op aan nog maals op subsidie voor verbete ring en onderhoud aan te dringen Voorts stelde hij de kwestie van verbreding van het kanaal Ter- neuzenGent aan de orde. Hoe deze ook zal worden uitgevoerd, er moet voor worden gewaakt, dat verbreding ten koste zal gaan van goede landbouwgronden. De heer Vercauteren vroeg vervol gens inlichtingen over de weg BreskensPerkpolder. Hij wilde, dat Ged. Staten trachten meer invloed te krijgen bij de plannen tot inpoldering. De heer Vercauteren weer er op, dat onlangs zonder medewe ten van Ged. Staten een bepaald aantal woningen was toegewezen. Hoe was dit mogelijk? Moeten wij nu voor de toewijzing in den Haag terecht komen of bij Ged. Staten Tenslotte verklaarde hij van mening te zijn, dat ook platte landsgemeenten niet vergeten mogen worden. Mr BARON VAN DER FELTZ. Mr W. F. E. Baron van der Feltz (C.H.) begon met een grap je. Hij had n.l. gelezen, dat er gens in Rusland uit een brand kast de uitslag van de verkiezin gen in 1952 was gestolen. Daar over wilde hij het nu verder niet hebben, maar toch wel iets zeg gen over de uitslag van de Sta tenverkiezingen in 1950. De op merking van de heer van Oor schot ov~r de geslaagde door braak vond hij een bewijs van een zekere hoogmoed. Hoe be doelde de heer van Oorschot echter die doorbraak? Naar rechts zeker niet. Eerder naar links, nu de enige communist uit de Staten is verdwenen. De C.H. is niet hoogmoedig, maar toch ook niet ontevreden oner de uit slag der verkiezingen. Naast lof had de heer van der Feltz ook critiek op Ged. Staten. Hij was van mening, dat Ged. Staten gebrek aan reverentie tegenover de leden van de Prov. Staten toonden door hen niet uit te nodigen voor de opening van het gebouw der Prov. Stoom bootdiensten. Wat hebben wjj aan deze be groting, die zeer voorzichtig is gesteld? zo was de concrete vraag van Baron van der Feltz aan Ged. Staten. Zij zeggen n.l., dat men niet te optimistisch moet zijn, omdat de inkomsten der provincie afhankelijk zijn van conjunctuurgevoelige Rijksbelas tingen. Wat zal de invloed zijn van de kosten voor de defensie op deze provinciale begroting? Wij gaan nu reserves vormen, maar zal Den Haag dit goed keu ren? Het heeft z.i. weinig zin te spreken over allerlei lofwaardige initiatieven, nu de hele finan ciële toestand van ons land op losse schroeven staat. De kwestie der hoge water schapslasten noemde de heer v. d. Feltz niet moeilijk. Wél is het moeiljjk de koppigheid van het Rijk te overwinnen wat de sub sidie aan de polders en water schappen betreft. Blijvende aandacht van Ged. Staten werd gevraagd voor de verdere industrialisatie van Zeeuwsch-Vlaanderen. Veel hulde had spr. voor de organisatoren van de Tentoon stelling „Zir Zeeland" te Gent. Niet uit oogpunt van critiek, maar uitsluitend ter informatie vroeg de heer v. d. Feltz, waar op het subsidie van f 7500. voor deze tentoonstelling berust te. Over de vliegvelden was hij niet optimistisch, vooral nu de K.L.M. al haar binnenlandse luchtlijnen heeft gestaakt. DE A R. De heer J. Hommes was de woordvv.erder der A.R.-fractie. Ged. Staten spraken in hun schriftelijk antwoord aan de Prov. Staten over een sympho- nie. De heer Hommes had Van Dale erop nageslagen en kwam tot r i nadere analyse van dit woord. De toekomst ziet er allerminst opwekkend uit. De financiën van ons land zijn allesbehalve rooskleurig. Iemand zonder Godsvertrouwen zou de handen in de schoot leggen, doch deze houding moet onvoorwaardelijk worden afgewezen. Daarna sprak de heer Hom mes uitvoerig over de provin ciale financiën. Spr. vreesde, dat de erfenis uit de oorlog t.a.v. de Karelpolder ernstig zal zijn; dat geldt ook van de oorlogsschade vergoeding. Versobering en be zuiniging zal nodig zijn. Een voorname taak der provincie zal zijn de verbetering der wegen. Ongetwijfeld zijn sommige pol derbesturen in staat meer aan dacht aan het onderhoud van de quartaire wegen te besteden, maar er zijn er ook vele, die dit niet kunnen. Met klem adviseer de de heer Hommes Ged. Staten op de Haagse deuren te blijven hameren. Hoe begeerlijk ook, de leden der A.R.-fractie zullen niet aandringen op uitvoering van hot drie-eilandenplan bij de hui dige moeilijke financiële situatie. Wèl werd aangedrongen op bouw van een brug tussen de beide Bevelanlen. Wat het veer ZijpeAnna Ja- coba betreft vroeg de heer Hom mes zich af, of alle pogingen tot verbetering steeds maar moeten afsluiten op de onwil van de R.T.M. De sociale voorzieningen kun nen thans de toets der critiek doorstaan. Oprichting van een provinciaal medisch laborato rium is, zonder nadere toelich ting, zonder meer niet te be- vtx v 154. Na dit feestelijk besluit van de reis bracht Filo Fop de nacht door in het huisje van Dr Spriet, evenals de meeste van de geleerde gasten. De plantkundigen vertrokken de volgende morgen al weer vroeg; Filo en Dr Spriet bleven adeen achter. „Nu, Dr Spriet", zei Filo, „ik ga maar weer op stap, ik ben blij dat onze tocht zo goed geslaagd is.". „Juist, juistl jongmens!" zei Dr Spriet. „Het was me een groot genoegen om die avontuurlijke reis met jou te makenJe hebt me kranig geholpen en daar ben ik je erg dankbaar voor. Juist! Waar ga je nu heen, als ik vragen mag!" „Wel, ik ben van het Oosten gekomen, dus ga ik nu maar door naar het Westenik zal wel zien waar ik terecht kom. De mensen houden overal van goochelen!" „Juist!" zei Dr Spriet. „Naar het Westenhmdan kom je in Raldaldesia terecht. Ik ben er niet bekend, maar het moet er vreemd toegaan in dat land. niemand weet er het ware van. Juist! Wees dus erg voorzichtigl Ik wens je veel voorspoed Filo, vaarwel „Dag Dr Spriet!" zei Filo. „Tot ziens!" Ferm stapte hjj voort, naar nieuwe avonturen (lngez. mededeling, advert.) Mot/—2 HEDEN, 21 FEBRUARI. GOES. Hotel „De Korenbeurs" 12.15 Mij voor Nijverheid en Handel. Lezing dr v d. Man- dere. „Prins van Oranje" 8 uur. Grafische vakstudieclub, ten toonstelling. „Prins van Oranje" 8 uur. Contact-feest-propaganda- avond Solexclub „De Brom vlieg". 8 uur. Gemeenteraadsverga dering. DONDERDAG 22 FEBRUARI. MIDDELBURG. Schuttershof 10 uur v.m. Jaarvergadering vereniging Bedrijfsvoorlich ting „Walcheren". Spr. ir Bakker Arkema. VRIJDAG 23 FEBRUARI. GOES. Schuttershof 11 uur v.m. Alg. vergadering afd. Zeeland van „Het Ned. Trek paard". „Prins van Oranje" 8 uur. Lezing met lichtbeelden ver eniging voor Veilig Verkeer. VLISSINGEN. 2 uur. Ge meenteraadsvergadering. TERNEUZEN. Hotel „Rotter dam" 2.45 uur. vergadering I Kamer van Koophandel. schouwen als een taak der pro vincie. Op het gebied der lectuur voorziening liggen vele voetan gels en klemmen. Subsidie voor toneel en Zeeuwse Volkshoge school zal bezwaren bij vele le den oproepen. Wat de vli-egvèldplannen be treft moet op spoedige realise ring worden aangedrongen, nu de regering zulke gunstige voor waarden heeft geschapen. Op de verdeling van het bouw volume leverde de heer Hommes enige critiek. Tenslotte gaf de heer Hommes enige beschouwingen over de politieke situatie ten beste. Hij verklaarde, dat de P.v.d.A. de hoofdschuldige is aan de afbraak na de oorlog. Zij was de oor zaak, dat wij nu in een schijn welvaart leven. De P.v.d.A. won in de Staten de zetel van de communisten en de V.V.D. ver loor er één aan de Midden standspartij. Ook de heer Hom mes wees op de hoogmoed, die vooral in sommige verkiezings- geschriften van de P.v.d.A. tot uiting kwam Tenslotte wenste hij het college en de voorzitter Gods zegen toe bij hun beleid in deze zware tijden (Vervolg van pag 2.) ST ANNALAND. Sportwedstrijden afgelast. De tegen Zaterdag a.s. uitge schreven korfbalwedstrijd tussen W.H.S. en Blauw-Wit en de voet balwedstrijd tussen W.H.S. I en Kogelvangers I zijn, in verband met de slechte toestand van de terreinen, beide afgelast. BRUINISSE. Bllekvisserjj leverde niet9 op. Ook de week van 1217 Febr. leverde de bliekvisserfl de vissers zo goed ais geen resultaten op. Daarbij kwam dat ook de schar- drjn niet meer zo veel opbrengt ais enige weken geleden. Naast geringe vangsten, thans cok lagere prijzen, zodat de mees ten besloten hebben, het vistuig aan de wal te brengen en niet meer uit te varen. ST. MAARTENSDIJK. Gouden echtpaar. Op Donderdag 22 Februari a.s. hoopt het echtpaar Jac. Dane Pot te St. Maartensdijk zijn 50- jarige echtvereniging te herden ken. Hef zal de echtelieden wel niet aan belangstelling ontbre ken op deze dag. HULST. Onderscheiden. De heer J. D. A. van Mierlo heeft de ere-oorkonde van de ge meente Roermond uit erkentelijk heid ontvangen voor tijdens de oorlogsjaren onder moeilijke om standigheden aan de Roermond- se gemeenschap bewezen diensten Eerder ontving hij oorkonden van de Nederlandse, Engelse en Amerikaanse regeringen, alsmede van het Joods Nationaal Comité en de Ned. Inlichtingen Dienst. AXEL. Ouderavond O.L. school. Vrijdagavond had in de open bare lagere school de jaarlijk se oUl.cl avond plaais, welke vrij druk bezocht was. Na een ope ningswoord van de voorzitter der. oudercommissie, de heer W. E. I. de Jager, gaf de secretaris, de heer J. de Fouw, een over zicht van het afgelopen jaar. De penningmeesteres, mevr. Swets Gilijmse, meldde een batig saldo van f 129,84. De aftredende be stuursleden, mevr. Swets en de heer de Fouw, werden bij accla matie herkozen. Het hoofd der school, de heer J. Blok, wekte op tot het werven van leerlin gen om ce voorkomen, dat de nieuwe kracht welke pas aan de school is verbonden, weer zou moeten worden afgestaan. Door de leerkrachten werd verder een met voorbeelden aangevulde voordracht gehou den over het reken-onderwijs in alle klassen. De onderwijzer, de heer Brevet, hield een interes sante lezing over „Opmerkzaam heid en Belangstelling" en de heer Blok sprak over „Links handigheid".. Propaganda-avond „Steun Wettig Gezag". In „Het Centrum" te Axel werd in tegenwoordigheid van verschil lende burgerlijke en militaire au toriteiten, w.o. de burgemeesters Puyiaert van Zuiddorpe en Van Hooteghem van Hontenisse, voor zitter der propaganda-commissie „Steun Wettig Gezag" in Z.-VL, ir Watz, consul van België te Sluiskil, overste De Feijter, com mandant der Nationale Reserve in Zeeland en majoor Huisman, com mandant der grensbewaking, een propaganda-bijeenkomst gehouden voor het Nationaal Instituut „Steun Wettig Gezag". Wegens afwezigheid van de bur gemeester van Axel, sprak de heer J. Francke een openings woord, waarin hij wees op de oor logsdreiging en op de geringe be langstelling, die er bestaat voor de Nationale Reserve en verschil lende bijkomstige diensten. Voor Axel zijn 40 personen benodigd, doch er hebben zich nog slechts een 15-tal personen gemeld. Burgemeester C. A. v. d. Hooft van Willemstad hield een kern achtige rede en wees op de men taliteit van lauwheid en onver schilligheid bij ons volk voor de oorlogsdreiging. Tenslotte hield hij een krachtig pleidooi voor toe treding tot de Nationale Reserve of een der onderdelen. Na de pauze werden verschil lende films vertoond door de Le- gerfilmdienst en de Amerikaanse Voorlichtingsdienst. Er was slechts matige belangstelling. ZAAMSLAG. Jaarvergadering Geref. L. O. Zaterdag werd de jaarvergade ring gehouden van de vereniging voor Gereformeerd lager onder wijs, onder leiding van de voor zitter, de heer F. de Koeijer. Uit het jaarverslag van de se cretaris, de heer J. Tollenaar, bleek dat de scholen werden be zocht door in totaal 180 leerlin gen, verdeeld als volgt: school dorp 90, Reuzenhoek 60, Othene 30. De volgende veranderingen hadden plaats wat betreft het personeel, mej. Heuseveld verliet de school op het dorp, hiervoor kwam in de plaats mej. Los, die daarvoor meer dan 25 jaar werk te op de school Reuzenhoek. In haar plaats kwam mej. H. Ber- man van Biezelinge. De penningmeester, de heer J. Verpoorte meldde een batig slot van ruim f 8000. De begroting voor 1951 werd vastgesteld op bedragen van f 40.381,16. De penningmeester der Chr. bewaarschool, de heer J. de Klerk, had een nadelig slot van f579,67, bij een uitgaaf van f 4108,12, ont vangsten f 3528,45. Getracht zal worden dit tekort te dekken door een grotere bijdrage der beide schoolverenigingen. In het bestuur werden herkozen de heren C .A. Dees, G. de Leeuw en J. v .d. Wege, in de vacature L. de Putter werd de heer N. Haak en in de vacature H. de Feijter werd de heer C. P. de Put ter gekozen. HAAMSTEDE. Jaarvergadering C.J.M.V. „Davld" Vrijdagavond werd in de consis torie der Ned. Herv. Kerk het ge combineerde jaarfeest der C.J.M. V. „David" en de jongensclub „Gideon" gevierd. De voorzitter, de heer M. O. Hanse Sr kon in zijn openings woord een welkom toeroepen tot de talrijke aanwezigen. De heer J. Kooman verzorgde daarop de Bijbel-inleiding. Na een zang-kwartiertje kwa men de secretarissen der beide verenigingen aan het woord, zij brachten hun verslag op rijm uit. Beide verenigingen mogen zich verheugen in een stijgend leden tal. De vrolijke noot kwam van de jongens in hun goed gespeelde sa menspraak: „Voor het loket". Het belangrijkste programma punt was het toneelspel in vijf be drijven „Er zit meer in U", dat na de pauze werd opgevoerd. Een goed stuk, dat echter voor som mige spelers iets te zware opga ven stelde. Een heel aardig programma nummer was de collecte met ver rassing. De rijmpjes werden voorgelezen en de collecte bracht f 41,75 op. Tot slot sprak ds Van Vliet een kernachtig slotwoord, waarna hij de avond sloot met dankgebed. Jaarvergadering „Samuël". Vrijdagavond werd in het Geref. Jeugdgebouw de feestelijke jaar vergadering gehouden van de Geref. Jongensclub „Samuël" en de Meisjesclub „Ruth". Deze avond stond onder leiding van de heer L. M. Leeuwe. Een lid der M.C. hield een in leiding over „Debora". Voor de pauze wisselden voor dracht en pantomine elkaar vlot af. Na de pauze verzorgde een lid der J.C. een inleiding over „Het leven van dr A. Kuyper". De samenspraak „De schoen maker en spoken" werd op voor beeldige wijze voor het voetlicht gebracht door de jongensclub. Ds Van Swigchem sprak 'n kort maar pakkend slotwoord, waarin hij zijn waardering uitsprak voor deze goed verzorgde avond, waar na hij deze avond met dankgebed sloot. A- Te Breda zijn geslaagd voor 't diploma coupeuse de dames C. H. van Oosten uit Domburg en J. Minderhoud uit Aagtekerke. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de Openbare lagere school te Axel is benoemd mej. J. Verspril le te Oostburg. De heer A. Nagelkerke te Wol- phaartsiljjk hoopt 1 Maart a.s. te herdenken ,dat hij 50 jaar in dienst is bij de N.V. Wilhelmina- polder te Wilhelminadorp. Mej. L. A. Wondergem, volon taire aan de gemeentelijke kleu terschool te Kruiningen, is per 1 Mei a.s. benoemd als leidster aan de kleuterschool te Brouwers haven. Te Breda zijn geslaagd voor het examen costumière de dames J. C. J. Koopman en E. J. W. van Muiswinkel uit Goes; A. M. Kos ter te ïerseke; voor lingerie T- Labeur te Wilhelminadorp; V. M. Beekman en E. J. de Koeijer te Kloetinge; voor coupeuze M. v. d. Male te 's-H. Arendskerkc M. de Klerk te Kloetinge; B. P. de Munck te Goes en J. M. No- let te ïerseke; lingerie-coupeuse A. M. Passeux te Goes. Voor het diploma costumière is te Breda geslaagd mej. M. Wouters te Biggekerke. Te Breda zijn geslaagd voor het examen coupeuse de dames M. Pieterse en P, M. Huibregtse te Middelburg en N. J. Suur- mond te Gapinge. Bij het te Breda gehouden examen voor costumière zijn ge slaagd de dames J. van den Berg, I. Geschiere en M. Oostdijk te Stavenisse. In de vacature, ontstaan door het bedanken van de heer C. J. B. Gakeer is tot kerkvoogd der N.H. Kerk te Stavenisse be noemd de heer J. Neele. De onlangs op de toren van Stavenisse geplaatste brand- sirene zal in de nacht van 22 op 23 Februari a.s. beproefd worden ter bepaling van de geluidssterk te. Te Amsterdam zijn geslaagd voor het examen algemeen sport leider N. A. C. Akkerdaas te Noordgouwe en A. J. Bolijn te Haamstede. Kerk en Zending Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ternaard, H. Stolk te Scheveningen; te Jisp, A. Priester te Berkenwoude; te Benschop, B. Haverkamp te Veen; te Watergraafsmeer, J. de Vries te Apeldoorn; te Winters wijk, J. H. Hartzheim te Kam pen. Bedankt voor Nieuw-Lekker- land, A. J. Wijnmalen te Olde- broek; voor Midwolda, H. J. N. Zuidersma te Birdaard. Geref. Kerken. Beroepen te Grijpskerke, N. Korenhoff, cand. te Leiden; te Oosterend, M. E. van Heesen, cand te 's Gravendeel; te Reit- sum, J. Dijk te Raamsdonk- Drimmelen; te Nes (Fr.) en Vol- lenhove (stad), G. Veeneman te Apeldoorn. Aangenomen naar Oenkerk, H. W. Kroezé te Middelstum; naar Mildam, J. van Raalte, cand. te Ermelo, die bedankte voor Heer Hugowaard, Ouddorp-Melissant en Rilland-Bath. Bedankt voor Murmerwoude, K. G. Idema te Lollum. Geref. Kerken (art. 31). Beroepen te Nijmegen, L. E. Oosterhoff te IJsselmuiden- Grafhorst. Chr. Geref. Kerken. Bedankt voor 's Gravenmoer, D. Henstra te Broek op Langendijk; voor Leersum, W. Baay te Al phen a. d. Rijn. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Apeldoorn, Chr. van Dam te Werkendam. Ds D. v. d. Meulen. Ds D. v. d. Meulen, Geref pred. te Aardenburg, is voor de lijd van 3 jaar benoemd tot vloot- predikant, zulks met ingang van 1 Juni. Met ingang van die da tum zal dan de kerk van Aar denburg vacant zijn. Militaire plechtigheid te Middelburg. Dinsdagmiddag had op het binnenplein van de kazerne te Middelburg een militaire plech tigheid plaats. Aan de adjudant onderofficier-administrateur 3. T. Kamp werd de zilveren me daille voor 24-jarige trouwe dienst uitgereikt. De Comman dant van de C.O.A.K., Majoor J. Potteboom, speldde de jubila ris de medaille op de borst en hield een korte toespraak. De leerlingen der C.O.A.K. stonden tijdens deze plechtigheid in carré opgesteld op het binnen plein. Na afloop van de plech tigheid defileerden de leerlin gen voor de gedecoreerde en de Commandant van de C.O.A.K., terwijl zij met het kader voor de kazerne aan de Korte Noord straat stonden opgesteld. De heer G. Houtekamer voor de microfoon. De heer G. Houtekamer, secre taris Y 1 de Provinciale Zeeuw se Vereniging voor Vreemdelin genverkeer te Goes, heeft giste ren ln de rubriek „Voor het Platteland" over Hilversum I een causerie gehouden over de huur en verhuur in vroeger tijd van boereknechts en dienst boden in het Goese land en Walcheren, waarin het verschil met de tegenwoordige toestand, vooral t.a.v. de beloning, zeer sterk tot uiting kwam. GOES. Aanrijding. Op de hoek van de Koepoort vond gisterenmiddag een aan rijding plaats tussen de wiel- rijdster, mej. v. L., en een per sonenauto, bestuurd door de heer S., beiden uit Goes. Mej. L. liep een beenwond op en haar rijwiel werd ver nield. De politie heeft de zaak in onderzoek. V eilingsberichfen GOES. Eiermarkt (bericht van handelaren), 20 Febr.: Grote kippeneieren 9H ct., kleine 8 ct. VEERE. Vismijn van 20 Febr. 1951. Aanvoer: 573 kg export garnalen 1.942.27, 131 kg schar 27—30, 72 kg bot 2127, kreeft 1.40, 101 kg ongesorteer de vis 22—29. SCHEEPSTIJDINGEN PASSAGIERS- EN TROEPEN TRANSPORTSCHEPEN OP INDONESIË INDRAPOERA 20 te Djakarta. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT pass. 19 Guardafui. TERNATE pass. 19 Kp. Guar- dafui naar Makassar. HAVEN VAN VLISSINGEN. Te Vlissingen aangekomen 19 Februari* LIB ELLA van Antwerpen. 20 Februari* MIES van Gent. Van Vlissingen vertrokken 19 Febru ari: HAST UI naar Kopenhagen. Gepasseerd naar Antwerpen 19 Febru ari: CORONA van Londen naar Gent. 20 Februari: LOPPERSUM van zee naar Terneuzen. ZWALUW van Ipswich. REX van zee. Gepasseerd van Antwerpen 19 Februari» JABA naar Londen van Hansweert. REAM naar Ipswich. OLWE naar Southampton, 20 Februari: VLIER naar Lissabon. VENUS naar Leeds van Gent. ORANJEFONTIJN naar Amsterdam. Officiële Publicatiën Middelburg. B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat op Donderdag 22 F bruari a.s. des middags van 3 tot 4 uur in het gebouw van de gemeentelijke Dienst voor de Maatschappelijke Zorg, Bogardstraat 19, alhier, kaarten f 0.10 verkrijgbaar zijn voor min- of onver- mogenden voor de generale repetitie der Vereniging voor Instrumentale Muziek op Woensdag 28 Februari 1951 des avond» te 8 uur in de Concert- en Gehoorzaal. Amsterdnmsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 20 Februari medegedeeld door de Incasso-Bank N.V., Goe» Amsterdamsche Bank N.V. Grootb. .Obligatien Nederland 1948 Dito 1947 Dito 1937 Dollarlening '47 Invest. Certif. Nederl. 1962-64 ex. Dito cum Nederland N.W.S. Spaarcertific. Indië 1937 A Grootboek 1946 Cult. Hand. Ind. Bk. Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij. A.K.U. Berglis Jurg. Berkels Patent Calvé Delft Centrale Suiker Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogovens Lev. Bros Unil. Ned. Ford Ned. Kabelfabr. Philips' Gloeil. Do. 6 cum. pref. wd. Wilton Biliton I rubr. Dito II rubr. Dordtsche Petr. Dito pref. Kon. Olie Dito onder aand. Moeara Enim A'dam Rubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Kendeng Lemboe Oost Java Rubber De Oostkust Serbadjadi Holl. Am. Lijn. Java China Jap.lijn 99*4 9954 9624 94 96*4 96*4 95*4 95*4 77% 94 96*4 96*4 95 *4 77*4 92*4 94*4 47*4 93*4 155*4 175 325*4 122*4 136 188*4 124 171*4 153*4 232*4 349 236*4 253*4 173 165*4 348 250 283*4 301*4 312*4 312 504*4 127*4 130*4 109 106*4 41*4 108*4 45 190 134*4 92*4 94*4 47*4 92*4 157*4 176 325 123 135 187*4 171 152*4 231*4 345 235*4 252 171 165 245 283 298*4 310*4 310*4 505 125 130 108*4 104*4 40*4 106*4 45 193*4 134 Kon. Boot Kon. Paketvrt. Ned. Sch. Unie v. Ommeren's Sv. Rott. Lloyd Stv. Mij. Ned. H.V.A. Java Cult. N.LS.U. Vorstenlanden Deli Bat. Mij. Deli Mij. Senembah Muller Co. Amsterd. Bk. Escompto Bk. Holl. Bk. Unie Cert. Javasche Bk. Herstelbk. Pr. Ne. Pk. v. Z. Afr. R'damsclie Bank Surinaamse Bk. Twentse Bank Am. Smelting Anaconda Copp. Bethl. Steel Chrysler General Motors Intern. Nickel Kennecott Rep. Steel Stand. Brands U.S. Steel Cities Service North Am. Cont. Oil Midcont. Oil Philips Oil Shell Union Tide Water Baltimore Miss. K. Texas New York Centr, Pennsylvania Canadian Pac. 154*4 130 169 210 168*4 178 113# 57*4 27 118*4 107 102*4 17624 180 50 267 239*4 174*4 181*4 89*1 48*4 63 86*4 111 44*4 86 53*4 7*4 50*4 101*4 20*4 105*4 62*4 62*4 38*4 24 27*4 26*4 153*4 129 167*4 209 167 178 112*4 57*4 102 26*4 105)4 102 48*4 266*4 94*4 238 174*4 180 88*4 47 61 86 109*4 43*4 84*4 52*4 7*4 49*4 103 20*4 106 61*4 92*4 63 38*4 2-i 11*4 26 2^*4 31

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 3