jOrownrifgftKBP Geen vrijbuiterij in de kerkbouw Haar avontuur Consequenties van de nieuwe kerkorde* Vijf millioen voor kleine boeren. Vijf en zeventig jaar Scheldewerf. ADAAtSON „\?ul dit formulier in 1" Tholen krijgt een nieuwe verkeers weg* Wovcjdag 2! F*brnar! 1951 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 (Van onze Utrechtse correspondent) Op een vergadering van de stu diekring „Eredienst en Kerk bouw", behorende bij het Insti tuut voor Religieuze en Kerkelijke Kunst te Utrecht, heeft dr K. H. SL Gravemeyer, algemeen gedele geerde van de Generale Synode fler Ned. Herv. Kerk gesproken pver de eisen welke de nieuwe kerkorde aan de kerkbouw stelt. In dit gezelschap van architec ten en theologen verklaarde dr Gravemeyer, dat er totnogtoe jprake geweest was van een soort tennispartij tussen bouwmeester Sn predikanten. Men wierp elkaar et balletje toe, want de theolo gen plachten tot de architecten te •eggen: „Geef ons een nieuwe kerk", waarop de architecten Vroegen: „Zeg ons hoe wij moeten bouwen". Voor de oorlog, aldus de spre ker, hebben wij overduidelijk blijk gegeven, dat we niet verstonden wat het is om een hervormde kerk te bouwen, de enkele gun stige uitzonderingen daargelaten. Er was een individualisme, dat hoogtij vierde. De nieuwe kerkorde verlost ons van dit verkeerde individualisme, jpo ging de spreker voort. Bij de kerkbouw van tegenwoordig zijn namelijk vele instanties betrok ken. Niettemin blijft een kerkge bouw natuurlijk het persoonlijk Stempel van de kunstenaar dra gen. Wil een kerkeraad (waarin dus nu ook de kerkvoogdij begre pen is) een kerk bouwen, dan zal flU ln ieder geval contact hebben te zoeken met de Bouw- en Res tauratiecommissie, met de Raad voor Kerk en Eredienst en met de Raad voor Kerk en Theologie. De kerkbouw is niet slechts een zaak der gemeente; samen draagt men de verantwoordelijkheid! WH hebben ln deze commissie en ra den als Ned. Herv. Kerk thans de outillage gekregen om ten op zichte van de kerkbouw op ver antwoorde wijze te werken. 400 KERKEN VERWOEST. Dr Gravemeyer, die zelf voor zitter is van de Bouw- en Restau ratiecommissie, ging na wat de nieuwe kerkorde voor consequen ties heeft aangaande de kerk- Ook dit jaar zal de dienst Kleine Boerenbedrijven van het ministerie van Landbouw de ra tionalisatie van de kleine boe renbedrijven blijven stimuleren door middel van premieverle ning. De richtlijnen hiervoor zijn thans bekend gemaakt. De voornaamste voorwaarden voor het in anmerking komen van Steun is, dat het gebruik van het ter beschikking gestelde geld moet leiden tot verbetering van de bedrijfsvoering. Voor het verlenen van premies is voor dit jaar 2 millioen gulden be schikbaar, terwijl bovendien behoudens goedkeuring van de Eerste en de Tweede Kamer, 3 millioen gulden uit de Marshall hulp zal worden beschikbaar ge steld. Het vermogen van de boer mag niet groter zijn dan 25.000 gulden en zijn bedrijf moet klei ner zijn dan 10 hectare cultuur- frond. De Mei-inventarisatie van 948 geldt als basis voor de premieverlening. De uitvoering van de regeling is opgedragen aan de landbouw- consulenten en hun assistenten. De rijkslandbouwconsulenten moeten in overleg met de pro vinciale organen een plan op stellen. Elke landbouwconsulent krijgt een bepaald crediet. Hij moet een plan maken om bin nen de algemene richtlijnen dit crediet te besteden. Dit jaar wordt voor belangrijk meer objecten subsidie verleend dan in 1950. De aankoop en in zaai van een gras- en klaver zaadmengsel, alsmede de pre mie verstrekking aan werktui gencoöperaties zijn voor alle provincies verplicht gesteld. Voor aankoop van runderen sullen alleen in de provincies Drente, Overijsel, Noord-Holland •n Limburg premies mogen wor den verstrekt. Ü.LETON 24) door G. P. BAKKER. o Terwijl Marion in slaap was gevallen en zich met haar geest mijlen ver bevond van de we reld, stond Saxon op, na een ogenblik gerust te hebben, om de omgeving in ogenschouw te nemen. Glijdend als een schaduw van stam tot stam verkende hij de bossen op de flauw dalende hel ling, van struik tot struik, spie dend of er onraad was. Met grote snelheid sloop hij om het kamp, maakte daarna de ronde groter, tot hij na de derde keer de overtuiging had gekre gen, dat zij volkomen veilig waren, ofschoon zij zich naar zijn mening niet ver van het kamp \ao veldmaarschalk Von Pappenheim konden bevinden. Maar hij hoorde niets, zag nie mand en vond er een bevestiging in van zijn overtuiging, dat de plunderaars naar de stad waren teruggekeerd, die zij gisteravond genoodzaakt waren ijlings te verlaten, gedwongen door vuur en rook. In de kelders hadden de bur ger» angstvallig hun kostbaar- bouw. Vervolgens verhaalde hij hoe de kerkelijke wederopbouw werd geregeld. Toen de dag der bevrijding was aangebroken, waren er 400 her vormde kerken in Nederland ge heel of gedeeltelijk verwoest. Wij meenden deze slag komen we niet té boven. Men heeft toch het uiterste willen doen en riep daar toe het adoptieplan ln het leven. Gedupeerde gemeenten kregen nu steun van zustergemeenten, die zonder schade door de oorlog wa ren heengezeild. Dit adoptieplan slaagde prachtig. Maar er zit aan het een en an der een schaduwzijde. Want de kapitalen, die besteed moesten worden voor da kerkbouw, be hoorden eigenlijk ten goede te ko men aan het jeugdwerk, de ge zinszorg e.d. Daarvandaan, dat er momenteel stemmen worden ge hoord, aldus dr Gravemeyer, om de eigenlijke kerkbouw stop te zetten en om dienstgebouwen te maken met een kerkzaal, opdat toch vooral het doordeweekse ge meentewerk ruimte en kansen krijgt. Toch hoop ik, dat wij bewaard zullen blijven voor goedkope ker ken of standaardtypen. De tijd, waarin de dorps timmerman tegen matige prijs wel een kerk wilde bouwen, moet onherroepelijk voor bij zijn. Het kerkgebouw heeft te voldoen aan de verwachtingen, die de kerkganger koestert. Het is bestemd voor de dienst des Woords, de dienst der sacramen ten, de dienst der gebeden en de dienst der barmhartigheid. Een mooie, echte kerk zeide dr Gravemeyer is geen verlies aan geld. Wie meent dat een kerk geen geld mag kosten, schaart zich achter Judas, dewelke het „zonde van het geld" vond toen Maria de kostbare fles met nar dus over Jezus uitgoot. Mijn jeugdherinneringen Inzake het kerkgaan, verklaarde dr Gra vemeyer, zijn synoniem met ge dachten over een nare en tochtige ruimte, waar men ongemakkelijk zat, kortom: waar alles „derde klas" was. Nu er zeer veel nieuwe kerken nodig zijn, dient rekening te wor den gehouden met de eisen van het geslacht dat in de kerk op groeit. Voor de architect geldt heel sterk het principe waarvan hij bij de bouw uitgaat. De resul taten zullen niet eender zijn, wan neer hij zich zet tot het ontwer pen van een kerk met de gedachte dat het christendom heeft afge daan, öf hij wordt bezield van de gedachte: het eerste wat onze tijd nodig heeft, is de Kerk. In de wetenschap, dat de kerk hier op aarde maar plaatsver vangster is, wek ik u op aldus de spreker tot de architecten om ernaar te streven het beste te krijgen wat wij moeten hebben. Gedenkboek legt getuigenis af van prestatie vermogen* Dezer dagen is verschenen het gedenkboek van de 75-jarige Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen, dat typografisch schitterend ver zorgd is en een boeiend beeld geeft van de groei, de kracht en de veelzijdigheid van het machtige Schelde-bedrijf. Het gedenkboek is een treffen de foto-reportage, want slechts enkele van de 135 pagina's bevat ten tekst. De foto-rij wordt ge opend met een portret van de stichter Arie Smit, die met een handjevol mensen in 1876 het eerste schip, de visserssloep „De Zeeuw", bouwde. Dan volgen af beeldingen van de vroegere Mari newerf, 's Lands Werf, de talrijke schepen die in de loop der jaren gebouwd zijn, foto's van tewater latingen, vliegtuigen, bussen, ge weldige machines, ketels, grote bruggen, koelinstallaties enz. Elke foto is a.h.w. een brok ge schiedenis. Men denkt aan de on dernemerszin en durf van de eerste Arie Smit, aan de roem ruchte daden van de Marine-sche pen als de „Java", „Isaac Sweers" de „Orzel". En wie heeft niet ge hoord van Oceaanreuzen als de „Dempo", „Insulinde", „Sibajak", „Indrapoera", „Willem Ruys" Schepen van allerlei aard zijn er op de Scheldewerf gebouwd. Vrachtvaartuigen en passagiers schepen, veerboten en jachtjes, flottieljevaartuigen en kruisers, die hun deugdelijkheid meer dan bewezen hebben. Opvallend komt in het boek de veelzijdigheid van „De Schelde" tot uiting. Naast schepen van al lerlei aard en grootte, worden vliegtuigen, bussen, motoren, stoommachines, turbines, stoom ketels, bruggen, kranen en koel installaties gefabriceerd. Met dit alles legt het jubileumboek getui genis af van de bezieling en moed die in de 75 jaren zijn opgebracht en van het prestatievermogen van dit Vlissingense bedrijf. ENORME GROEI. Het bedrag der uitbetaalde lo nen steeg van f 75.000 in het eer ste jaar tot bijna f 10 millioen in 1950. 43 passagiersschepen verlie ten in die 75 jaar de hellingen, 38 vrachtschepen, 85 kleinere en binnenvaartschepen, 20 sleepbo ten, 20 gouvernementsvaartuigen, 5 grote en 47 kleinere oorlogs bodems, waarvan 20 onderzeeërs. Voorts zijn er gebouwd 750 grote scheeps- en landmachines, plm. 1400 grote scheeps- en landketeis, 75 grote koelinstallaties en ruim honderd grote constructiewerken. De eerste Nederlandse onderzee boot in Nederland werd op „De Schelde" voor eigen rekening ge bouwd en het vaartuig was zo goed, dat de Marine het prompt overnam. En thans wordt er o.a. gewerkt aan de bouw van twee Argentijnse emigrantenschepen, een nieuw Zweeds passagiersschip en vier onderzeebootjagers. „Dat is het heden", zo besluit de directie haar inleiding in het standaardwerk, dat in het Nederlands, Engels, Frans en Spaans gedrukt is. „De toekomst is onzeker. Moge het met onze maatschappij zo zijn als met de schepen, die wij bouwden, En het sal ons draghen, draghen ooc in storm en vlaeghen." Belgische schilder op Bali aangevallen. De Belgische schilder Le Ma jeur, wiens verblijf aan de zuid kust van Bali in de loop der jaren door duizenden toeristen werd bezocht, is door een bende van twaalf man met slagwapens aangevallen en beroofd. Toen in de aangrenzende dessa op de alarmtrom werd geslagen, vluchtte de bende met de radio en êen deel van het huisraad. De schilder werd later met wonden aan het hoofd en rug aangetroffen. 101-JARIGE OVERLEDEN. In de ouderdom van honderd en een jaar en vier maanden is te Gouderak overleden de we duwe Neeltje Blom, geboren van Duyvendijk. Denemarken zal 300.000 gas maskers van West-Duitsland ko pen. (Ingez. mededeling, advert.) EERSTE NRD.BRAB.CHROOM- NIKKEL-EN BRONSINDUSTO'; NIEUWE HUIZEN TEI W4 -OUDE WOUWSCHE BAAN-TEL.357. l !t"'z meedeling advert 1 middelburg. Jaarvergadering „Pro Rege". In de bovenzaal van het Chr. Mil. Tehuis hield de plaatselijke afdeling van de Ned. Mil. Bond „Pro Rege" de jaarvergadering. De heer L. M. Naaktgeboren, die als wnd. voorzitter de bijeenkomst leidde, heette de weinige aanwe zigen welkom, in het bijzonder de garnizoenscommandant majoor J. Poteboom. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer J. C. de Hooge bleek, dat men in 1950 begonnen was met 157 leden, doch dat dank zij de activiteit van de huisvader van het Mil. Tehuis, de heer J. Bakker ,dit aantal op 1 Januari j.l. was gestegen tot 201, terwijl er 249 donateurs zijn. Aan gezien er thans een vijfde afde ling van Pro Rege in Zeeland is, n.l. door oprichting te St Laurens, zal men het initiatief nemen tot oprichting van een Prov. Verband, waardoor ook een vertegenwoor diger in het hoofdbestuur kan worden aangewezen. Uit de cij fers, die de penningmeester, de heer J. Peene, hierna voorlas, bleek, dat men de eindjes slechts met grote moeite bijeen houdt. Door het vertrek van de voorz., ds A. de Vries, en het bedanken om gezondheidsredenen van de heer K. Schout, moest een bestuurs verkiezing worden gehouden. Vooraf werd met aller instem ming besloten de heer Schout te benoemen tot ere-lid. In de vaca ture ds De Vries werd hierna ge kozen sergeant-majoor N. van Velzen, ln de vacature Schout ds W. B. A. Smits. Een voorstel van het bestuur de interkerkelijke ba sis uit te breiden werd aanvaard en daartoe werden aan het be stuur toegevoegd de heren J. J. de Rey, die de Vrijz. Herv. zal vertegenwoordigen m C. W. Vis- (Ingez. mededeling, advert.) ...zijn alle vormen van besmetting der lucht wegen, die, bij ver waarlozing, spoedig ontaarden in ernstige aandoeningen der ademhalingsorganen. Denk er aan dal akkér-s abdijsiroop- dadelijk keel en luchtpijpen zuivert, de hoest stilt, kou en griep bestrijdt. Inbreker George gearresteerd. Taai volgehouden speurders- werk van de districtsrecherche van de Rijkspolitie te Breda heelt deze week geleid tot de arrestatie van de 24-jarige J. L, (ook wel „Georgo" genoemd), afkomstig uit Baarle-Nassau, die op ver schillende tijdstippen van het vo rige jaar inbrak in juwelierszaken te Oudenbosch, Dinteloord, Oos terhout en Raamsdankveer. De man, die deze karweitjes tussen April en November van het vorige jaar verrichtte, maakte in totaal aan horloges, ringen en sieraden een bedrag van f22.000 buit. Vorige week Maandag kon „George" worden gearresteerd, juist nadat hjj ontslagen was uit het ziekenhuis te Breda, waar hij sinds November van het vo rige jaar werd verpleegd. Reeds maandenlang stond hij onder ver denking. George L. werd reeds eerder veroordeeld tot vier jaar gevan genisstraf (met aftrek van een jaar voorarrest) wegens een po ging tot moord op „tante Emma'' te Baarle-Hertog op 26 Febr. 1947. Tijdens de oorlog trachtte „George", die toen 16 jaar was, clandestien naar Engeland over te steken. Dicht bij de Spaanse grens werd hij door de Duitsers gegrepen en daarna verbleef hij geruime tijd in verschillende concentratiekampen. De complete buit van „George" werd gevonden in een blikken bus bij de caféhouder van V. te Breda, die de waardevolle voor werpen niet van de hand durfde doen. Ook V. is door de rijks politie gearresteerd. heden begraven, daar was nog iets te halen. Martelend en pij nigend, dreigend met ophangen, doodsteken en afhakken der le dematen, dochters en vrouwen mishandelend voor de ogen der mannen zouden ze nu de arme slachtoffers dwingen de plaats te verraden waar ze hun schat ten hadden verborgen. Wanneer deze, krankzinnig van lichamelijke en geestelijke ellende, eindelijk toegestemd hadden hun laatste bezit af te staan en zo gelukkig geweest waren hun leven te behouden, maar ook niets anders dan hun leven, dan waren ze vrij.. Vrij tot een andere ploeg het beuls werk opnieuw begon. Saxon wist, waartoe de troe pen van Tilly en zijn generaals in staat waren. Opgezweept door qodsdiensthrnt, geprikkeld door hebzucht, zouden de overwin naars de ongelukkige burgers beschuldigen van allerlei wan daden, het gloeiend maken der wapens, het werpen van pek kransen, het gebruik van ket tingkogels. Hij balde zijn vuisten tot zijn vingers wit werden, maar schud de eindelijk deze ellendige ge dachten van zich af. Vlug daalde hij nu langs de helling en liep naar de Elbe om een boot te zoeken. Van afgrijzen vervuld bleef hij staan aan de oever. Overal lussen de zware golven dreven lijken. Sommige geheel ontkleed met afzichtelijke, bloedende wonden. Andere, elkander stijf als in doodsnood omstrengeld houdend, dreven langzaam stroomafwaarts. Weer andere hadden de hoofden uit het wa ter geheven, de handen ten he mel gestrekt, wat een spookach tige indruk maakte. Het was alsof ze bezig 'waren te zingen of God te smeken om wrake op de dieven en moordenaars. Een eind van de oever schom melde een bootje zachtjes op de rivier. Saxon gruwde er van door het verschrikkelijke water te zwemmen om de boot te be machtigen, doch er bleef hem geen keus, als hij Marion wilde redden. Hij wist wat haar lot zou zijn. als ze in handen der soldaten viel. Hij kende de wet van Tilly's legers te goed. Na mishandeld tc zijn, zou ze gedwongen worden de legertros te volgen. Dat was nu eenmaal het recht van de overwinnaar, totdat het mis schien haar familie gelukte haar verblijf op te sporen en haar los te kopen. Maar dan was het to laat. Er bleef hem geen keus. Hij wist dat de enige weg was de rivier over te steken. Hjj be greep ook, dat hij het in de don kere nacht moest doen. Geen vrouw zou bij daglicht dat schouwspel kunnen verdragen zonder krankzinnig te worden van schrik en afschuw. Hij had geen keuze. Alle aar zeling was verdwenen. Hij zocht een geschikte gele genheid om zich uit te kleden, vond een klein bosje vlak aan de waterkant, bond een doek voor neus en mond en liet zich in het water glijden. Met forse slagen, het hoofd zover mogelijk boven water, zwom hij naar de boot, die voor anker lag op de golven. Het was zwaar werk. Soms moest hij wachten om een hjk te vermijden. Dan weer sleurde de snelle stroom hem een eind mee. Maar hij gaf geen kamp. Eindelijk bereikte hij zijn doel. Doodvermoeid ging hij op de rug in de boot liggen. Voorzichtig roeide hij, zo wei nig mogelijk geruis makend, naar de wal, trok de schuit in het bosje, kleedde zich en haastte zich naar de plek waar hij Marion had achtergelaten. Zij sliep nog rustig, onkundig van de grote opoffering van de avonturier. Hij trok de ruiter- mc-.i"! ever haar heen, zodat al leen haar hoofd onbedekt bleef. (Wordt vervolgd.) ser, namens de Doopsgezinden. De huisvader, de heer Bakker, ver telde hierna iets over het leven in het tehuis. In 1950 werd het bezocht door 6961 militairen. Hij bepleitte meer studiegelegenheid en meer leden. Namens de leden dankte de heer B. J. v. d. Berg de heer Bakker voor zijn activi teit, waarbij de heer Naaktgebo ren zich namens het bestuur aan sloot. Politie deed een goede vangst. De rechercheurs van de ge meentepolitie hebben een goede vangst gedaan, toen ze vorige week er achter kwamen inbraak bij VD. hau pleegd. Deze man zekere V'. bleek niet alleen deze in braak te hebben gepleegd, maar ook enige tijd geleden te hebben ingebroken in de noodwinkel van de fa. v. d. Berge aan de Dam. Als derde feit had V. ook nog op z'n geweten een inbraak in de noodwinkel van de Was serij Zeeland eveneens aan de Dam. Drie diefstallen zijn nu dus opgehelderd en de man, die Maandag is voorge leid voor de Officier van Justi tie en daarna is opgesloten in het Huis van Bewaring, heett bekend alle inbraken te hebben gepleegd. BIGGEKERKE. Ontspanningsavond Oranje, vereniging. De Oranjevereniging organi seerde onder leiding van de heer P. Wijkhuis een ontspannings avond, waarop het vissersspel in drie bedrijven „De Haven", ge schreven door L. Lockef eer op gevoerd werd door de ontspan ningsclub „Het nieuwe geluid". Het stuk, dat onder regie stond van de heer A v. d. Heide werd over het algemeen genomen uit stekend gespeeld en de waar dering van het publiek was al leszins verdiend. Vergadering Chr. school. Vorige week werd de leden vergadering van de Chr. school (A 43) gehouden onder leiding van de heer Joh. Kodde. De heer W. Geschiere liet in zijn finan cieel verslag een vrij optimis tisch geluid horen. De heren Joh. Kodde en P. Verhage wer den als bestuursleden herko zen. Uit het verslag van het hoofd der school, de heer A. v. d. Heide, bleek, dat het aantal leerlingen gelijk blijft. Recreatiegelegenheid in West- Brabant wordt sterk uitgebreid. Ook een natuurbad by Bergen op Zoom. Korte tijd geleden werd door de raad van Woensdrecht in prin cipe besloten om het bekende zee bad „De Duintjes" weer te laten exploiteren. Kort daarna is een groot plan bekend geworden van een onder nemer uit Bergen op Zoom, die op het terrein „De grote Leeuwerik" een prachtige verblijfsgelegenheid voor kampeerders en vacantiegan- gers zal gaan inrichten. De raad van Bergen op Zoom zal nu Vrij dag a.s. een voorstel tot de aanleg van een recreatiecentrum in de zgn. „Zanderijen" aan de orde komen. In het kader van de bestrijding van de heersende en nog te ver wachten werkeloosheid hebben B. en W. een plan laten ontwerpen voor de aanleg van een badgele genheid en een ontspanningscen trum in de zgn. „Zanderijen" tus sen de spoorbaan naar Roosendaal en het riviertje de Zoom. Deze terreinen behoren in eigen dom aan de N.V. Zuid Nederland se Spiritus fabriek. De gevoerde onderhandelingen hebben er toe geleid, dat de direc tie van de fabriek zich bereid heeft verklaard om haar terreinen en water voor zeer lange tijd aan de gemeente in erfpacht uit te geven onder bepaalde voorwaar den Nadat in principe de medewer king van de Zuid-Nederlandse Spiritus fabriek verzekerd was, hebben B. en W. aan de Neder landse Heide Mij opdracht gege ven om een plan voor de. aanleg van een natuurbad te ontwerpen en een begroting van de kosten in D.U.W.-verband op te maken. Het plan, dat door de land schapsarchitect van de maat schappij is ontworpen, voorziet in zwemgelegenheid voor dames en voor heren, welke gescheiden zijn door een landtong. Hierop is een restaurant met terrassen gepro jecteerd. Aan de kop van dit schiereiland kunnen aanlegstei gers voor kano's e.d, worden ge maakt. De uitvoering van het grond werk zal naar raming de gemeen te in totaal rond f 81.250 kosten, terwijl de beplantingen en bijko mende kosten een bedrag van on geveer f 10.000 zullen vergen. Commando-wisseling op de vliegbasis Leeuwarden. Luitenant-kolonel-vlieger-waar nemer H. A. Meurenbrecher zal binnenkort het commando over de vliegbasis Leeuwarden neer leggen in verband met zijn vertrek naar Indonesië, waar hij wordt belast met de functie var, hoofd van de afdeling lucht macht van de voorlopige Neder landse militaire missie. Tot zijn opvolger is benoemd de lui tenant-kolonel-vlieger-waarne mer B. J. Fideldy. MAO ARTHUR AAN HET FRONT. Tijdens een bezoek aan het front bij Wondjoe heeft generaal Mac Arthur de „hervatting van het initiatief" door de strijd krachten der Verenigde Naties bevolen. „Ik zal niet willekeurig van mijn bevoegdheid, de 38ste breedtegraad te overschrijden g. k maken", zo voegde hij er aan toe. SEROOSKERKE (W.). Jaarvergadering Meisjesver. Vrijdagavond hield de M.V. op G.G. „Jaagt de vrede na" haar jaarvergadering onder leiding van de presidente mej. H. Schout. Mej. D. Louwerse hield een in leiding over: „Ik geloof in God den Vader, die alle dingen re geert". De jaarverslagen werden op rijm uitgebracht, en er werd een toneelstuk „Mij komt de wra ke toe" opgevoerd. ARNEMUIDEN. Onderavond o.I. school. Op de ouderavond van de openbare lagere school kon de voorzitter van de oudercommis sie, de heer H. Bliek, een groot aantal ouders verwelkomen. Na afhandeling van enkele huishou delijke zaken en een toelichting van het hoofd der school de heer P. C. van Maelsaeke werd het door de leerlingen der hoogste klassen ingestudeerde kinder zangspel „De gouden kroon" uit gevoerd. De heer S. F. Alberts, die benoemd is als hoofd der school te Nieuwland werd door de voorzitter dank gebracht voor zijn werk. De voorzitter van Volksonderwijs te Nieuw land sprak tenslotte zijn bewon dering uit voor de prestatie der leerlingen. KRUININ GEN. Uitvoering Kruinlngse padvinders, De Kruiningse padvinders „Rid der Aarnoutgroep" gaven Zater dagavond 'n geslaagde uitvoering in hotel „Korenbeurs". Het talrijke publiek genoot zichtbaar van de verschillende stukjes, welke door de jongelui ten beste werden gegeven. Het kampvuur met zijn romantische sfeer ontbrak natuurlijk ook niet. De leider van de groep, hopman Van de Riet heeft door deze avond weer eens blijk gegeven goed met zijn jongens te kunnen omgaan. Het volledige college van B. en W. gaf door zijn aanwezigheid blijk van zijn belangstelling. HEINKENSZAND. Vergadering Vereniging voor DIaconessenarbeld. De vereniging voor diacones- senarbeid, onderafdeling Hein- kenszand, hield Maandagavond haar jaarvrgadering onder voor zitterschap van ds Renting. Uit het jaarverslag bleek, dat de taupe. DURE AARDAPPELEN. Rijst is voor de Indonesiër nog belangijker dan de aardappel voor ons. Bij vrijwel iedere maaltijd komt het op tafel. Voor de oorlog was hei te krijgen voor een stuiver per liter. 2'hans moet men er een rjksdaalder voor neerleggen. Dal is vjftig maal zoveel! Wj klagen nogal eens over de duurte in Nederland en met zonder reden. Maar stel u voor, dat u vier gulden vOor een kilo aardappels moest betalenl Het geld in Indonesië is dus wel enorm in waarde gedaald. Dat was het trouwens vorig jaar ook al. Maar daar zou de rege- ring-Hatta toen eens drastisch een einde aan maken. Alle bank biljetten moesten letterljk! door midden worden geknipt. Slechts met de linkerhelft kon men nog betalingen doen. De rechterhelften konden worden ingeleverd in ruil voor practised waardeloze staatsobligaties. Up die manier werd de hoeveelheid geld, die in omloop was, met da helft teruggebracht, tot op 2l/x milliard Inaonesisclie guldens. Doch ziet: momenteel is er reeds weer 4 A milliard in circu- Itie. Bij vend geholpen heeft het dus niet. En de inflatie weerspiegelt zich in fantas tische prjzen, als die van rijst en andere levensbehoeften. Zo is weer eens te meer ge bleken, dat manipulaties waar geen werkeljk gezag achter staat op de duur geen resultaat hebben. En gezag heeft de Indo nesische regering nog altijd nau welijks. De „vrijheid" heeft dit land wel veel ellende gebracht vereniging momenteel 220 leden telt. De inkomsten bedroegen in 1950 f879,51, de uitgaven f766,04, een batig saldo dus van f 113,47. Bij de bestuursverkiezing werd in de plaats van mej. C. v. d. Reepe gekozen mevr. Staver- man. Bij de rondvraag werd be sloten mej. C. v. d. Reepe een blijvend bewijs van waardering aan te bieden. Tenslotte dankte dr Staverman namens patiënten en leden de scheidende voorzit ter voor het vele werk, dat hij heeft gedaan. Ds Renting dankte hiervoor hartelijk. Gemeenteraad wil direct volledige verbetering. In de Maandag gehouden spoedeisende vergadering besloot de raad van Tholen met algemene stemmen accoord te gaan met een voorstel van Ged. Staten, inzake de aanleg van een nieuwe ver keersweg bulten de gemeente Tholen naar de R'ykspostweg. Het werk zal uit twee gedeelten bestaan. De kosten .bedragen 1 217.000 en f 221.000, waarvan de Provincie 75 procent en de gemeente 25 procent zal bydragen. Na opening van de vergadering zette de voorzitter, mr A. J. v. d. Hoeven, uiteen waarom het gaat met de aanleg van de nieuwe ver keersweg vanaf de brug rond de stad naar de Postweg. De plannen zijn in drie delen gesplitst, n.l. vanaf de brug via de Oud-Vosse- meersepoort naar Molenvlietsen- dijk en vanaf daar naar de Stoof. Het 2e plan behelst een verbin ding van de brug rechts af met bocht O. Vossemeerseweg, waar door afbraak van huizen kan worden voorkomen, vervolgens bocht afsnijden vest, links afgaan vanaf Molenvlietsedijk naar de Stoof, waardoor achter de huizen van de Singel de weg zal komen. De kosten zouden bedragen voor le gedeelte 221000 gulden, voor 2e gedeelte f 217000, of vol gens het andere plan 243000 gul den. Door het Waterschap is voor gesteld een bedrag van f 12750 bij te dragen in de kosten van aan leg voor de gemeente. Het onder houd van de weg dient daar voor rekening van de Provincie te ko men. Dit zal de voorzitter onder zoeken. Deze spoedeisende vergadering is belegd, aldus de voorzitter, om dat een en ander zeer urgent is en Ged. Staten gaarne op korte termijn willen weten, wat de Raad van Tholen besluit. Boven dien zal getracht worden de werk zaamheden nog dit jaar te doen aanvangen. Ged. Staten willen het genoemde gedeelte vanaf de brug tot de O. V. Poort nog niet direct uitvoeren De heer Jansen merkte op, dat als het tweede plan wordt aanvaard, er geen huizen nabij de brug worden afgebroken, alleen zou het bedrijf van van Oeffelen dan in geding komen. Uitvoering van het deel vanaf de brug naar de O. V. Poort noemde hij beslist noodzakelijk, en hij vroeg er bij Ged. Staten sterk op aan te drin- gen. De heer Wagemaker vroeg of Ged. Staten ook toegezegd hebben wanneer het deel vanaf de brug tot O. V. Poort dan wel aan de beurt komt. Hierop had de voor zitter echter geen definitief ant woord ontvangen bij de besprekin gen, maar ook hij achtte uitvoe ring van het werk sterk urgent. De heer Goedemont is ook voor gehele uitvoering, doch wees op het woningvraagstuk. Nu is er reeds een tekort aan huizen en wat zal het zijn, als er 7 worden afgebroken? Kunnen deze mensen er op rekenen, dat zij dan een ander huis krijgen? De voorzitter antwoordde hier op, dat men dan een bouwvolume zal aanvragen voor 7 nieuwe hul zen, en de kans Is groot, dat dit zal worden verleend. De heer Jan sen achtte een geheel nieuwe ver keersweg alleen voldoende, en de heren de Hond, Quist en Verduit waren het hiermede eens. Weth. de Heer informeerde wie dan de kosten zal dragen van de nieuw te bouwen huizen. De voorzitter merkte op, dat deze mensen hun huizen volgens taxatiesom zullen worden vergoed en ais zij tekort komen met de nieuwbouw, zij ze ker geholpen moeten worden. Nadat men nog enige tijd over de plannen discussieerde, besloot de Raad met algemene stemmen het tweede plan goed te keuren en B. en W. te machtigen alles te doen om van Ged. Staten gedaan te krijgen, dat ook het deel vanal de brug naar de Oud Vossemeerse Poort wordt aangelegd.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2