Provinciale begroting voor 1951 aanvaard. Westers voorstel tot het houden van een vier ministersconferentie in Washington* NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELUK BLAD VOOR ZEELAND V.N,-troepen op Korea blijven langzaam vorderen. Huidige spanning resultaat van Sowjet-houding. Binnen afzienbare tijd levering van gas uit Sluiskil. Weerzinwekkende kindermoord te Bergen op Zoom» Prov* Staten namen afscheid van hun griffier* SNIPPER Uitgave üchtlng „Zeeuwsch Dagblad" rofdkantoor: Goes, L. Vorststr. Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6o JAARGANG No. 1796 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord WOENSDAG 21 FEBR. 1951 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K, Uulzenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- llskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholcn; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Donderdag: Zon op 7.43 u., onder 18.05 u.; Maan op 19.01 u., onder 8.03 u. Hoogwater op Donderdag 22 Febr. Vlissingen: 2.24 u. 1.89 m., 14.50 u. 2.01 m.; Terneuzen: 2.52 u. 2.08 m., 15.15 u. 2.20 m.; Wemel- dinge: 4.14 u. 1.58 m., 16.35 u. 1.77 m.; Zierlkzee: 3.59 u. 1.30 m., 16.25 u. 1.49 m. In Parijs z(jn nadere bijzonderheden bekend gemaakt over de nota, die de ambassadeurs van Frankrijk, Engeland en de Ver. Staten aan Wysjinsky, de Russische minister van Buitenlandse Zaken, hebben overhandigd. In deze nota hebben de Westelijke gealllëerden zich bereid verklaard tot het houden van een vier- mogendhedenconferentie ln Washington. Deze conferentie zou zich moeten bezig houden met de „werkelijke oorzaken" van de span ning ln de wereld. Op 5 Maart, aldus wordt voorgesteld, zouden de plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken ln Parijs bijeenkomen ter voorbereiding van de conferentie. In de no'a wordt in 5 punten een antwoord gegeven op de jongste Sowjet-nota over vier- mogendhedenbesprekingen. Deze 5 punten betreffen: 1. De Sowjet-beweringen over de bedoelingen van de 3 Weste lijke mogendheden en West- Duitsland zijn absoluut van elke grond ontbloot. 2. Duitsland en zijn aandeel aan de Westelijke defensie zijn duidelijk niet de oorzaak van de huidige spanning. West- Duitsland heeft geen militaire macht of oorlogsindustrie, ter wijl Oost-Europa een centrum van massale bewapening is. De huidige ernstige spanning is het resultaat van de algemene hou- Onderscheiding voor Hr. Ms. kruiser „Tromp", Prins Bernhard onthulde gedenkplaat. Onder voortdurende slagregen heeft Prins Bernhard Maandag ochtend op het voordek van de kruiser „Tromp", gemeerd aan d Javakade te Amsterdam en omringd door gepavoiseerde koopvaardijschepen vanwege de verjaardag van Prinses Marijke, een koperen gedenkplaat ont huld in verband met de „Ko ninklijke vermelding bij dagor der" aan deze oorlogsbodem toe gekend voor de buitengewone staat van dienst van het schip tijdens de laatste wereldoorlog. De „Troir.p" is het derde ma rineschip, dat een dergelijke on derscheiding is to beurt geval len. ding, die de Sowjet-Unie sedert het einde van de oorlog heeft aangenomen. 3. De vrije 'anden hebben geen andere keuze om hun vei ligheid te verzekeren dan stap pen te nemen om de grote on gelijkheid tussen de strijdkrach ten in de wereld te vermin deren. 4. De plaatsvervangers zullen in Parijs bijeenkomen om een agenda voor de besprekingen der grote vier voor te bereiden. Deze agenda moet bevatten: De oorzaken van de spanning in Europa, het huidige peil der be wapening, Duitsland, het vredes verdrag met Oostenrijk en an dere onderwerpen, waarover men overeenstemming bereikt. 5. De plaatsvervangers zullen een datum vaststellen voor de bijeenkomst der 4 ministers in Washington. Optimisme in Washington. Amerikaanse functionarissen tonen een „voorzichtig optimis me" over de kansen voor een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken van Ameri ka, Engeland, Frankrijk en de Sowjet-Unie, mogelijk te Was hington, in de maand April. Naar hun mening zou de Sowjet-Unie met enig voor behoud betreffende de proce dure, het voorstel van de Wes terse mogendheden aanvaarden om in Maart een voorbereiden de bespreking te Parijs te hou den van de plaatsvervangers der ministers, die de agenda voorde ministersconferentie zouden op stellen. Zuidelijke opmars heeft geen doelen meer. Aan het front bij Wondjoe hoofdstad te veroveren. Waar hebben negertroepen Tsjoet sjonni veroverd, een bastion 25 k i ten Zi.id-Oosten van Wand- joe. De bedreiging van Tsjetsjon verminderde daar de Noorde lijken naar het Noorden terug trokken. In het gebied van Hoengson naderden Amerikaanse troepen dit wegenknooppunt tot op kor te afstand. Hoengson ligt 15 km ten Noorden van Wondjoe. Naar gemeld verzamelen zich 30.000 Noordelijken ten Noorden van Hoensgson. Aan het Oosten van het centrale strijdgebied be weegt zich zwaar noordelijk vorkeer naar de Oostkust. Ten Oosten van Seoel staken patrouilles van het achtste leger de bevroren Han over. Patrouil les werden Noordwaarts ge zonden. Geen ruimte meer. „Het leger van de Verenigde Naties, dat zo pas het offensief van Chinezen en Noord-Korea- nen gebroken heeft, heeft op dracht gekregen de opmars te hervatten, maar er zijn eigen lij geen pla:.'sen, waar het heen kan gaan, zo verklaren onaf hankelijke militaire waarnemers, aldus meldt een Reuter-corres- pondent. „Daar het al of niet opnieuw oversteken van de 38ste breed te-graad nog in overweging is, is er niet veel terrein meer, dat kan worden veroverd. Ook zijn er niet veel communisten meer om te doden en hen doden is het doel van luit.- g-neraal Ridgway. „Seoel ligt t -i Zuiden van de breedtegraad, naar de geallieer de strijdkra"'. en, die een 60-tal km staan van de rivier de Han, v.-elke door Seoel stroomt, to nen geen verlangen om de Kinderpostzegels brachten ƒ800.000— op. De in het najaar gevoerde ac tie voor de verkoop van „Kinder postzegels" en „prentbriefkaar ten voor het kind" heeft onge veer f800.000.opgebracht. In 1949 bedroeg de opbrengst circa f700.000.Namen in- 1949 on geveer 140.000 kinderen uit 5600 schoolklassen aan de actie deel, in 1950 waren het 240.000 kinde ren uit 9500 schoolklassen. De laatste kans vooi inwisse ling van kwartjes en stuivers. Onder het publiek circuleren nog betrekkelijk grote hoeveel heden zilveren en zinken kwart jes en nikkelen en zinken stui vers, die op 15 Augustus 1950 buiten omloop werden gesteld. In verband hiermede zal van 5 tot en met 30 Maart a.s. een laat ste gelegenheid worden gegeven tot inwisseling op de postkanto re en poststations. nemers z 'gen, dat in militair opzicht Seoel geen waarde meer heeft." De breedtegraad. Over de kwestie van de 38ste breedtegraad heeft MacArthur letterlijk het volgende gezegd: „Nu president Truman te ken nen heeft gegeven, dat overschij- ding van de breedtegraad moet worden beslist overeenkomstig mijn oordeel als opperbevelheb ber, wil i duidelijk doen uit komen, dat ik, indien en wan neer de kwestie van een nieu we overschrijding zich voordoet, niet eigenmachtig van deze be voegdheid gebruik zal maken, indien dringende politieke re denen tegen overschrijding plei ten". Nog 8000 tekort voor legermonument Grebbeberg. De stroom van koperen centen, die lange tijd voor het leger monument uit alle windstreken van ons land voor Rhenen vloeide, is opgedroogd. Het Comité Nati onaal Legermonument Grebbe berg ontving op deze wijze f 20.000. Men moet echter nog f 8.000,hebben om het monu ment te kunnen plaatsen. Hevige aanval op Tasikmalaja Bende van 500 man roofde medicijnen. Een ongeveer 500 man sterke bende heeft in de nacht van Zondag op Maandag tot vijfmaal toe een aanval gedaan op Tasik malaja, ln het Oosten van West- Java. Gedurende een half uur had een zware vuurwisseling plaats tussen de bende enerzijds en de politie en het Indonesische leger anderzijds. Eén politieman en een militair werden gedood, een politieman wordt vermist. De aanvallers, die in uniform ge kleed waren, roofde een grote voorraad medicijnen uit het hospitaal en doodden daar twee leden van het personeel. ZAAK-HAMID EIND FEBR. NAAR HOOGGERECHTSHOF. Eind Februari zal de Indone sische procureur-generaal de zaak Hamid verwijzen naar het Hooggerechtshof. Spoedig daarna zal de berechting te Djakarta aanvangen. De padvinders over de ge'.ele v -.eld herdenken 22 Februari de geboortedag van Lord Baden Powell. De padvinsters zullen die dag tevens de verjaardag van Lady Baden Powel vieren. Centrale werkplaats N.S. te Utrecht wordt opgeheven. De centrale werkplaats van de Spoorwegen te Utrecht zal wor den opgeheven volgens plannen, die al van omstreeks 1934 date ren. Het personeel wordt over geplaatst of herschoold voor an dere diensten. Tot inspectrice van het Nijve- heidsonderwijs in vaste dienst is benoemd mejuffrouw W. B. Uytenhoudt te Amsterdam. Korea-vrijwilligers naar Roosendaal. Van de 225 Korea-vrijwilligers welke in de Engelbrecht van Nassaukazerne te Roosendaal worden verwacht om er geduren de zes weken een intensieve com mandotraining te ondergaan, zijn de eersten reeds gearriveerd. Douane had weer succes. Een dezer dagen wist de douane te Clinge wederom een drachtige vaars in beslag te ue- j men, zodat de fiscus weer een voordeel van f 850 kon boeken 1 en frauduleuze uitvoer gekeerd kon worden. De smokkelaars lieten zich 1 echter niet grijpen, maar wisten in het duister te ontkomen. Do nachtwaker van de N.V. Carps' Garenfabriek te Helmond vond gisteren tijdens zijn rond gang op het kantoor het stoffe lijk overschot van de 36-jarige werkster mej. S. De werkster was door een hartverlamming getrof fen. De Prov. Staten van Zeeland hebben gisteravond, na uitvoerige algemene beschouwingen te hebben geleverd en na de antwoorden van Ged. Staten over tal van vraagstukken te hebben aangehoord, de provinciale begroting voor 1951 zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Stoombootdiensten, polderbesturen, Inpolderingen, bouwvolume en wegen waren wel de voornaamste onderwerpen, die in bespreking kwamen. Aan het einde der vergadering werd afscheid genomen van de Griffier der Staten, dr B. D. H. Tellegen Azn. Aan het begin der middag vergadering hielden nog ver schillende leden algemene be schouwingen. Achtereenvolgens spraken de heren D. Kodde (S.G.P.), J. L. Verhagen(V.V.D.), A. Vermaire (Midd.), mevr. E. J. v. d. Broecke-de Man (Arb.), H. Flikweert (S.G.P.), P. Me- liefste (A.R.) en jhr mr F. A. J. W. Schorer (Arb.) Verscheidene problemen en wensen werden door hen ter tafel gebracht. Plaatsgebrek noopt ons op deze beschouwin gen in ons blad van morgen terug te komen. GED. STATEN ANTWOORDDEN. Het woord was daarna aan het college van Ged. Staten. Allereerst verdedigde mr A. J. v. d. Weel het beleid van dit college. De Statenleden werden voor de opening van het ge bouw der stoombootdiensten niet uitgenodigd met het oog op de zeer beperkte plaats ruimte. De heer van der Weel stelde vast, dat de Prov. Staten achter het financiële beleid van het college staan. Er is inderdaad nu wat meer armslag, doch die zal met grote voorzichtigheid worden gehanteerd. Deze begro ting is reëel en de veranderde toestand sinds het indienen er van heeft geen funeste gevol gen. Ook al wordt van regerings zijde op minder investeringen aangedrongen, er zullen diverse objecten onderhanden genomen moeten worden. De directeur-generaal van de energievoorziening heeft on langs medegedeeld, dat voor bereidingen getroffen worden voor het leggen van buizen door de Wester-Schelde, waardoor gas uit Sluiskil kan worden ge voerd. De prijzen liggen aan de hoge kant, doch over deze kwes tie zullen binnenkort besprekin gen plaatsvinden. Levering van mijngas is uitgesloten. Of de vrees, dat een volgend maal nog minder bouwvolume aan Zeeland zal worden toe gewezen i.v.m. de monetaire situatie, gerechtvaardigd is, kan thans niet worden beoordeeld. Men moet echter bedenken, dat er nu voor drie jaren is toe gewezen. Dat is zo billijk moge lijk geschied en men moest zo wel met de industrie als met andere belangen rekening hou den. Ged. Staten achten het on juist, dat buiten hen om soms bouwvolume wordt toegewezen. Het bedrag van f7500.als subsidie voor de tentoonstelling te Gent kon worden geput uit het overblijvende bedrag van de vroegere Stichting Herstel Zee land, dat niet in de provinciale begroting is verwerkt. Voor soortgelijke doeleinden kan ook in de toekomst uit dit „potje" nog wel ,wat beschikbaar worden gesteld. VISSERIJ EN STOOMBOOTDIENSTEN. De heer A. L. S. Lockefeer be handelde de visserij kwestie. Hij verklaarde, dat Ged. Staten zul len trachten steun te verkrij gen voor het schoonmaken van mosselpercelen en het halen van zaad van de Wadden. Het pachtvraagstuk zal wor den besproken. Wellicht is ver mindering of kwijtschelding mogelijk. Over de stoombootdiensten is ze..r veel te doen. Men vergeet vaak, dat de vloot in geforceerd tempo is opgebouwd. Als er tegenslagen zijn, moet men niet direct de schuld aan de dienst geven. Bij de tegenslag vorige week op VlissingenBreskens was inschakeling van de Moer dijkponten niet mogelijk. Deze moeten eerst onder stoom wor den gebracht. De „Prins Bern hard" was in revisie en kon dus ook niet worden gebruikt. Cri- tiek had de heer Lckefeer op somi ige dagbladartikelen, waar in niet de juiste toedracht van de zaak wordt medegedeeld. Bouw van reservefuiken in Vlissingen en Breskens is finan- ciëel onuitvoerbaar. Inderdaad moeten soms auto's blijven staan. Maar dat valt in het al gemeen mee. In de maanden Sept. t.m. December 1950 ble ven op het veer KortgeneWol- phaartsdijk 199 auto's en 90 vrachtwagens staan. Men be- g Ijpt, dat men daarvoor geen Tweejarig meisje bezweek tengevolge van mishandeling door dienstbode» Zaterdagmiddag Is door de 16-jarige dienstbode A. van M., in een vlaag van waanzin, het tweejarige dochtertje Ireentje van de familie D. te Bergen op Zoom, zodanig mishandeld, dat het kind onmiddellijk daarop is gestorven. De dienstbode, die tegenover de politie haar vreselijke daad heeft bekend, heeft geen weet van haar misdrijf. Zij maakte een ver van normale indruk. Zü is ingesloten en is ter beschikking gesteld van de officier van justitie te Breda. gesteld in de kinderkamer, waar ook het kindje in een bruids toiletje lag opgebaard. Aanvan kelijk bleef het meisje de schuld steken op het 4-jarige dochter tje van de familie. Daar de politie de zaak echter niet ver trouwde nam zij de dienstbode mee naar het bureau. Daar be kende zij tenslotte. Geheel zonder dat er een bij zondere ontroering bij haar viel te bespeuren, vertelde zij haar verhaal. Zij heeft in een vlaag van waanzin ha-woede op het schreiende kind gekoeld. Zij was alleen thuis met de beide kin deren, toen de moord plaats vond. Mevrouw was de stad in, terwijl meneer naar zijn kan toor was. Bij haar werk in de keuken werd de dienstbode ge- irriteerd door het schreien van de tweejarige Ireentje. Zij ging daarop naar de kinderkamer, haalde het kind uit zijn wiegje Maandag werd bij de politie aangifte gedaan dat bij de bur gerlijke stand een overlijdens- bewijs was afgegeven van Ireen tje D., waarop als doods oorzaak vermoedelijke mishan deling stond vermeld. Bij het onderzoek door de politie deskundige bleek, dat het lichaampje vol krabben zat. Ook constateerde hij in het onder lichaam vele bloeduitstortingen. Toen naar de oorzaak werd ge vraagd vertelde mevr. D. dat door de dienstbode werd ver teld, dat het oudere zusje Ireen tje uit het wiegje had gehaald en had laten vallen. De politie zag echter direct, dat dit niet door het kind kon zijn gedaan. De dienstbode, die daarop werd verhoord, toonde zich in het geheel niet onder de indruk. Onbewogen en cynisch gaf zij antwoord op alle vragen, die ha...- dc jr de politie werden en gooide het op de grond. Zij wierp zichzelf bovenop het meisje. Overal waar mogelijk werd de huilende kleine gesla gen, gestompt en gekrabd. Toen het kind hoe langer hoe harder ging schreien, haalde de dienst bode uit een belendende kamer een handveger. Daarmee sloeg zij net zo lang op het onder lichaampje tot het kind het be wustzijn verloor en stil werd. Daarop legde zij het in het wiegje en ging zij beneden weer gewoon aan haar werk. Toen enige tijd daarop mevrouw thuis kwam en vroeg waar Ireentje was, werd haar verteld, dat zij gewoon in haar wiegje lag te slapen. De dienstbode werd naar boven gestuurd om de kleine te halen, maar het duurde heel lang voor zij terug kwam. Me vrouw riep daarom naar boven waar zij ble.f. De meid ant woordde, dat ze Ireentje uit haar wiegje had'gehaald, maar dat het meisje niet wilde lopen en zo raar deed. Toen mevr. D. direct daarop naar boven ging zag zij, dat haar dochtertje ster vend was. Een onmiddellijk ont boden dokter constateerde, dat medische hulp niet meer kon helpen. Met de auto van de dokter werden moeder en kind naar het Algemeen Burger Gast huis vervoerd, maar onderweg stierf de kleine in de armen van haar moeder. I dienstbode schijnt in het geheel geen besef te hebben v i haar vreselijke daad. extra boten kan inleggen. Over het uitbaggeren van de haven te Breskens zijn bespre kingen met de Rijkswaterstaat gaande. WATERSTAATSZAKEN. De heer C. Hamelink ver klaarde, dat Ged. Staten weten, dat in sommige polderbesturen de vertegenwoordiging niet juist is geregeld. Klachten van klei ne grondbezitters worden onder zocht en zo nodig worden maat regelen genomen. Het is echter onmogelijk volgens vaste nor men te werken. Geven van stembevoegdheden aan pachters is een zeer ingewikkelde ma terie. Van uitvoering van het drie- eilandenplan kan voorlopig om financiële redenen niets komen. Een brugverbinding met Noord- Beveland geeft geen oplossing, ook al, omdat dan een hoge tol zou moeten worden geheven. Er is in Zeeland nog 22.000 ha rijp voor directe inpoldering. Ineens kan dit niet, maar Ged. Staten zullen actief blijven. Na de Braakman komt het Noord- Sloe en het land van Saeftinge aan de beurt. Wat de vliegvelden betreft moet men de voorbereiding en de uitvoering scheiden. Aan de voorbereidingen werken Ged. Staten hard mee. Of de plannen ooit uitgevoerd zullen worden, kan echter niemand zeggen, vooral als men bedenkt, dat de K.L.M. alle binnenlandse lijnen heeft gestaakt. De verbetering der wegen kan niet snell r geschieden, de grens van het financiëel moge lijke is bereikt. Wat de Braak man betreft geven Ged. Staten de voorkeur aan de noordelijke weg. Voor de quartaire wegen Zaterdagmiddag lieeft een windhoos in Wateringen in het West- land honderden ruiten van broeikasten vernield. De schade aan glas, opstanden en gewassen wordt begroot op 30.000 gulden. Boven: een overzicht van de schade, welke bij een gedeelte der kassen werd aangericht. Onder: Met grote zorg worden scherven en glassplinters uit dc aarde en de gewassen gehaald. ge- de kan slechts meer worden daan, indien het Rijk over brug komt. De heer Philipse kon mede delen, dat in het Zuid-Sloe meer bedrijven zullen worden uitgegeven dan oorspronkelijk in de bedoeling lag. Uitvoerig sprak dit lid van G.S. over het grote belang van het werk der commissie, die het verziltings- en verdrogings- vraagstuk van de Zeeuwse bo dem bestudeert. Mr dr A. J. J. M. Mes be sprak het waterleidingvraagstuk op Noord-Beveland. De Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, deelde mede, dat hij persoonlijk in Den Haag was geweest om voor de stichting van een stro- cellulosefabriek zoveel mogelijk geld los te krijgen. Kortgeleden hebben Ged. Sta ten een plan ontvangen tot het onderbrengen van de Provin ciale Griffie in het te herbou wen complex in de Abdij, welk plan nader zal worden bestu deerd. Op het verdere verloop der vergadering hopen wij ook mor gen nader terug te komen. Waarderende woorden voor dr B. D. H. van Tellegen. De Prov. Staten van Zeeland hebben aan het einde van hun vergadering gistermiddag af scheid genomen van dr B. D. H. Tellegen Azn, die met 1 April a.s. zal aftreden als Griffier der Staten van Zeeland in verband met het bereiken van de 65- jarige leeftijd. De heer Tellegen za" in onze provincie blijven wonen. De Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, zei te weten, dat de Griffier een uur als dit in zijn hart ver foeide, maar zich toch zal moe ten onderwerpen. De Commis saris herinnerde er aan, dat de heer Tellegen in 1918 tot chef van de eerste afdeling werd be noemd en dat in 1928 zijn be noeming tot Griffier volgde. Zijn taak heeft hij met grote liefde én toewijding, maar ook met voor niets terugdeinzende eer lijkheid en rechtvaardigheids gevoel vervuld. In de bezetting was de beloning voor zijn stand vastige en principiële houding het gijzelaarschap in Sint- Michielsgestel. Gekomen van het hoge Noor den is de heer Tellegen geheel opgegaan in het Zeeuwse leven en de banden zijn zó sterk ge worden, dat hij ook thans de provincie niet wil verlaten. De Commissaris wees er vervol gens op, dat de Griffier reeds in September 1944 naar Zeeland terugkeerde, maar toen onge lukkigerwijze in de armen van een Duitser van „Dam 6" liep, die hem kende. Hij moest weer verdwijnen, maar korte tijd la ter was hij voorgoed terug. ,U hebt in al die jaren een stempel op Uw ambt gedrukt. Het is waar, wat door velen wordt gezegd, dat Uw afscheid een strop voor Zeeland is. Moge God het U geven nog tal van jaren van Uw welverdiende rust te genieten. Daar hebt U recht op voor alles wat U voor Zee land hebt gedaan. Onze harte lijke dank!" aldus besloot de Commissaris zjjn toespraak. Toespraak de heer D. Kodde. De heer D. Kodde voerde vervolgens als het langst zit ting hebbende lid het woord. Hij wees erop, dat het werk van de Griffier niet in het licht treedt, doch dat zijn dienende taak zeer belangrijk is. Hij prees de toewijding, de kennis, de zorg en de werkkracht van dr Tellegen en bracht hem na mens de Staten en namens de gehele Zeeuwse bevolking har telijk dank voor zijn werk. „God schenke U nog een blijde levensavond, belicht door Hem, Dio alles bestuurt", aldus de heer Kodde, die daarna de heer Tellegen enige geschenken deed aanbieden, bestaande uit een bloemstuk, een kist sigaren en een vijftal boeken, n.l. van Toynbee: „Civilisation on trial" en „A study of history", van Paoli: „Vita Romana", van Beek: „Aan Babylons Stromen" en van Brandt: „Kruisvaarders naar Jeruzalem". Dankwoord. In een korte speech dankte dr Tellegen voor de waarderen de woorden en de geschenken. „Als dienaar van de Staat mag ik aan de juistheid van Uw woorden niet twijfelen, maar wel mag ik, blijvend in de sfeer dezer vergadering, een amende ment voorstellen op die woor den en erop wijzen, dat ik mijn werk nooit had kunnen volbren gen, indien ik niet een staf van toegewijde medewerkers in het kundige personeel der Prov. Griffie naast mij zou hebben gehad", aldus de heer Tellegen. Tenslotte zei de Griffier: „Dat het onze provincie wèl moge gaan, onder leiding van de Com missaris, gesteund door Ged. en Prov. Staten. Wij leven thans in een tijd van neergang, maar ik spreek de hoop uit, dat Zee land weer de groeiende en bloei ende provincie van weleer moge worden". Mr Sfeenberghe ontving fractieleiders. De Kabinetsformateur, Mr Steenberghe, is gistermorgen i.< Den Haag aangekomen en heeft een kamer ter beschik king gekregen in het ministerie van Economische Zaken. Giste ren heeft hij de fractieleiders van de K.V.P., de P. v. d. A., de Anti-Rev. en C.H.U. en de V.V.D. ontvangen. By een Inbraak in een kleding magazijn aan de Statenlaan te Rotterdam zijn dames- en heren- stoffen ontvreemd ter waarde van achtduizend gulden. Voor de kust van Bretagne b-vond zich gisteravond het Noorse s.s. „Marga" in zinken de toestand. Het Nederlandse s.s. „Winterswijk", dat in de buurt was, verleende hulp en nam 8 Noren aan boord. 18 Noren bevonden zich nog aan boord van het zinkende schip, doch verdere hulpverlening was onmogelijk wegens de ruwe zee. Nagenoeg algemeen hebben de Belgische mijnwerkers het werk hervat. Sinds een zware storm, die vorige week voor de Japanse kust woedde zijn 9 grote vissersschepen met in to taal 209 mensen aan boord, ver mist. De Britse regering heeft in het Lagerhuis gisteren op nieuw de overwinning behaald. Met 302 tegen 295 stemmen werd een conservatief amende ment inzake het „rondnotenplan verworpen. Op 6 Mei zal een nieuwe Oostenrijkse president worden gekozen. Bina 20.000 Britse havenarbeiders, waarvan 11.000 in Londen, zijn gisteren in staking gegaan. John Foster1 Dulles, Trumans spec'ale afge zant, heeft in Wellington ver klaard, dat spoedig zal worden begonnen met het opstellen van een Japans vredesverdrag. DO Holland-Amerikalijn heeft in verband met de emigratie naar Canada, een kantoor geopend tê Winnipeg. In December en Januari werd, teng-volge van brand resp. 1.864.395 en 1.271.200 gulden schade geleden. In De cember verloor 1 en in Januari 10 personen door brand het leven. Het kamp Vught is gisteren offic'ëel in gebruik ge nomen als woonoord voor ge- repatriëerden. Fr zijn 30 gezin nen ondergebracht. Met een jubileum-ruiterdag is gisteren het 25-jarig bestaan van de Kon. Ned. Federatie van landelijke rijverenigingen gevierd. Bij deze vereniging zijn in totaal 4364 ruiters, waarvan 18 uit dames bestaat, aangesloten. In het paleis op Den Dam werd gister avond door H. M. de Koningin het jaarlijkse diner aan het Corps Diplomatique aangebod- den. Zondagmiddag zal in Amsterdam de herdenking plaats hebben van de Febru aristaking in 1941. Het Tweede Kamerlid Bruins Slot (A.R,) heeft de minister van Defensie vragen gesteld over het ontslag van generaal Kruis. - Er is nog geen beslissing ge nomen over de vraag of de nationale feestdag (Zaterdag 5 Mei) toestemming zal worden verleend om vrijaf te geven. DE BILT ZEGT: Opnieuw toenemende wind. Aanvankelijk matige en later tot krachtig toenemende wind tussen Zuid en West. Zwaar bewolkt met nu en dan buien, sommigen met hagel of natte sneeuw, afgewisseld door op klaringen. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1