ZEEUWSCH DAGBLAD Moeilijke taak wacht Mr Steenberghe NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND dinsdag 20 februari mi Kleur bekennen» Zal getracht worden een nationaal of een zakenkabinet te vormen? Houdt dat in de gaten 't gaat om onze soldaten. Arbeidsonrust in België en Engeland* „De landbouw wil versoberen, maar de overheid geve het voorbeeld1 £aïiye ?Ainbeó ïïlaMjJkz bakte op nieuw* ftoAnuió. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad* Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. SO, TeL 2438, bi] geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Gio 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu zen: Dijkstraat 26-28. 6a JAARGANG No. 1793 Abonnementsprijs S 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Sledewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. s. Hartjes, Vlisslngen; J. s. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Hujjssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- Uskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuldema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 7.45 u., onder 18.03 u.; Maan op 17.40 u., onder 7.51 u. Volle maan 22.12 u. Hoogwater op Woensdag tl Febr.t Vlisslngen: 1.50 u. 1.79 m., 14.13 u. 1.93 m.; Terneuzen: 2.16 u. 1.98 m„ 14.37 u. 2.12 m.; Wentel- dinge: 3.36 u. 1.51 m., 15.55 u. 1.69 m.; Zierikzee: 3.21 u, 1.24 m., 15.45 u. 1.42 m. |~le kabinetscrisis duurt nu al J—bijna vier weken. Dat is lang, te lang onder de ernstige omstan digheden, waarin het land cn de wereld verkeren. Niet alleen het Nieuw-Guinea-vraagstuk, ook de dichting van het lek in onze be talingsbalans, groot anderhalf milliard gulden, en de vaststelling van het nieuwe defensieprogram ma, dat eveneens anderhalf mil liard gulden gaat kosten, wach ten op de dag, dat Nederland weer een regering zal hebben, die niet enkel, ais het demissionaire kabinet-Drees, tot afdoening van de lopende zaken bevoegd is. Het gaat hi-r om dingen van het hoogste gewicht, die eigenlijk geen dag uitstel kunnen lijden, Niettemin wachten zij nu al weken. Waar hier nationale belangen van de hoogste orde in het ge drang dreigen te geraken is het goed, dat wij ons helder voor ogen stellen, wie voor deze uiterst bedenkelijke gang van zaken ver antwoordelijk zijn. En dan kan het oordeel dienaangaande niet anders luiden dan dat deze ver antwoordelijkheid rust op de twee grootste politieke partijen, die te zamen over een sterke meerder heid beschikken in de Staten-Ge- neraai, die ook zonder elkaar niet in zee willen, doch desondanks er maar niet-toe kunnen komen sa men van wal te steken. De beletselen om tot een be hoorlijke samenwerking te komen zijn bij beide partijen niet gelijk. De Partij van de Arbeid is volkomen bereid tezamen met de Katholieke Volkspartij een ka binet te vormen. Voor medewer king van anderen voelt zij niet veel. Zij vreest, dat de te vormen regering daardoor in „conserva tieve", zoal niet „reactionaire1 richting zou worden gedreven. Desnoods is zij echter wel bereid enkele haar aannemelijk voorko mende persoonlijkheden te tole reren. Maar verder wil zij dan ook niet gaan. Dit standpunt is uiteraard in gegeven door de sociaal-economi sche opvattingen in deze partij, die er nu eenmaal niet van we ten wil de tering op werkelijk af doende wijze naar de nering te zetten. Wij achten deze opvattingen verderfelijk. Wanneer men ze ech ter huldigt, zoals de P. v. d. A. doet, dan valt het boven aange geven standpunt van deze partij ten opzichte van de vorming van een nieuw kabinet wel te begrij pen. Anders staat het met de Ka tholieke Volkspartij. Deze heeft er duidelijk blijk van gege ven niet met de P. v. d. A. alléén, doch ook niet zonder haar te wil len regeren. De basis moest ver breed. Op die wijze hoopte de K. V.P. een versterking van haar eigen positie in het kabinet te verwerven. Een streven, dat uiter aard bij de P. v. d. A, weinig sym pathie ontmoette. Anderzijds bleek het echter ook weinig geest drift te kunnen verwekken bij de aangezochte „bondgenoten", die er niet veel voor gevoelden uit sluitend de K.V.P. vaster in het zadel te helpen, zonder reële eigen invloed op het beleid te verkrij gen. De houding van de K.V.P. wekt dan ook wel sterk de indruk, dat zij vóór alles streeft naar een sterke positie van eigen partij. Tevens hoopt zij door de aantrek king van „rechtse" bondgenoten een wat krachtiger beleid te kun nen bereiken. Maar anderzijds wil zij toch ook, om ontrouw van eigen linkervleugel te voorkomen, de samenwerking met de socialis ten niet opgeven. Een tweeslach tig standpunt. Ten opzichte van 't landsbelang is het dan ook te ho pen, dat de K.V.P. door de loop der gebeurtenissen eindelijk eens gedwongen zal worden kleur te bekennen. Op 5 Maart viermogendheden- coaferentie te Parijs. De ambassadeurs van Enge land, Frankrijk en de Verenigde Staten hebben de Russische minister van buitenlandse zaken, Wysjinski, te Moskou het ant woord van hun regeringen over handigd op het Russische voor stel tot het houden van een vierlandenconferentie. Het Westelijke antwoord is het zesde in een serie nota wisselingen over de mogelijk heid van een dergelijke confe rentie. De Sowjet-Unie heeft op 3 November het initiatief daar toe genomen. De nota, in vijf punten ver vat, is drie bladzijden lang, al dus de woordvoerder. Woensdag zal zij worden gepubliceerd. Uit welingelichte bron ver neemt Reuter, dat in de nota een bijeenkomst van de plaats vervangers der ministers van buitenlandse zaken wordt voor- gseteld, welke op 5 Maart te Parijs zou worden gehouden. Indien de plaatsvervangers een wederzijds aanvaardbare basis voor een bijeenkomst van de vier ministers zouden bereiken, zou de conferentie, aldus wordt voorgesteld, op 'n nader vast te stellen plaats en datum worden gehouden. Aan de Sowjet-Unie wordt gevraagd alle kwesties, die spanning veroorzaken in de wereld in het bijzonder Euro pa aan de orde te laten komen. Men denkt hierbij aan het huidige peil der bewape ning, de problemen met betrek king tot Duitsland en het Oos tenrijkse vredesverdrag. (Van onze Haagse redacteur.) De aanwyzing van mr Maximillen Paul Lèon Steenberghe tot Kabinetsformateur, die als een uitnemend zakenman bekend staat, doet vele vraagtekens rjjzen- In politieke kringen in Den Haag neemt men aan, dat deze figuur door de K.V.P.-fractie is aanbevo len. De rol, die de huidige formateur voor de oorlog in de politiek heeft gespeeld wjjst er op, dat hy zeker in staat is om er een eigen mening op na te honden, ook al ls deze in strjjd met de opvattingen van partygenoten of mede-ministers. Dit is op 6 Juni 19S5 wel ge bleken toen hy uit het tweede Mlnisterie-Coiyn stapte wegens een verschil van mening met zyn ambtsgenoten inzake het monetaire vraagstuk. Ook al zou men er dus van uit gaan, dat de heer Steenberghe het rapport van de interdepar tementale commissie tot uit gangspunt neemt, dan blijft nog de vraag of zijn persoon voor de P. v. d. A. acceptabel is. Als men hem bijv. vergelijkt met ir Vos die toch een grote aan hang heeft in de partij! dan kan men zich deze reserve voor stellen. Vandaag beginnen besprekingen. Intussen sleept de Kabinets crisis zich voort Eén ding is duidelijk geworden. De ontslag motivering van het Kabinet DreesVan Schaik was niet ge heel juist. Men sprak alleen maar over het uittreden van de heer Stikker, waardoor de po litieke basis aan het Kabinet zou zijn ontnomen. Er zijn ook andere factoren in het spel ge weest. Die naderhand van meer betekenis zijn gebleken. Het oude Kabinet was, afgezien van de heer Stikker, niet eendrach tig meer. Dat bleek toen de grote zaken aan de orde kwa men. Mr Steenberghe, die gisteren de gehele dag te Goirle (N.-Br.) vertoefde waarschijnlijk om zijn program op te stellen zou heden naar Den Haag komen om de besprekingen met ver schillende politici te openen. Mr Oud tevreden. Op een bijeenkomst van de afdeling Amsterdam van de Volkspartij voor Vrijheid en In het vierde Ministerie-Colijn diende hij zijn tijd echter uit. Na de oorlog heeft hij in de prac- tische politiek geen rol van be tekenis meer gespeeld. Hij be hoort tot de rechtse vleugel der K.V.P. Dat heeft het grote voor deel, dat zijn persoon meer aan vaardbaar is voor de oppositie dan figuren uit de na-oorlogse K.V.P. Wij veronderstellen, dat de strijd SteenbergheOud, in 1935 gevoerd, verjaard is. Het geen men wel verwachten mag. De taak van de heer Steen berghe is echter uiterst moeilijk. Op dit moment valt natuurlijk nog niet te zeggen, welke kant hij uit zal gaan, maar de alge mene verwachting is, dat het zal gaan tussen een nationaal en een zakenkabinet. Of dit laatste mogelijk is hangt evenwel weer af van verschillende factoren. De A.R. bijv. zijn altijd bereid om in een nationaal Kabinet zitting te nemen. De vraag is echter: welk programma wordt opgesteld? Dit moet de basis zijn van iedere samenwerking. Kan de kwestie Nieuw-Guinea inderdaad bevroren worden? Behoudens het economische pro bleem zal de formateur ook dit vraagstuk weer onder ogen moeten nemen. Socialistische reserve. In socialistische kringen heeft men de keuze van de heer Steenberghe met „reserve ont vangen". Nu de reeonstructie- pogingen van de heren Drees en Van Schaik mislukt zijn, het geen tot gevolg heeft, dat men voorshands in deze richting niet meer behoeft te denken, hebben de socialisten weer de vrije hand. Zo schreef het „Vrije Volk" Za terdag: „Bij het overwegen van de mogelijkheden staat daarbij voor ons vast, dat de situatie van thans geheel open is ge worden. Met name voor de Par tij van de Arbeid geldt, dat zij zich volledige vrijheid van han delen moet voorbehouden en dat zij zich opnieuw zal heb ben te bezinnen, zowel op de aard van het program van een nieuwe combinatie als op de personen, die men voor de uit voering daarvan samenbrengt". De eerste reactie op de circulaire, die uitging naar de kerken in Zeelnd, is bin nen. De Chr. Geref. Kerk te Zierikzaee zond een bijdrage groot f20. Dan zijn er nog verschillende verenigingen, die getrouw aan het devies: „Geen feestavond of open bare vergadering zonder collecte voor het Tehuis", een bijdrage zonden. De Middel burgse C.J.M.V. bezorgde ons na de feestavond f45,18. De collecte op het jaarfeest der Geref. M.V. te Koudekerks leverde f 31,65 op. De Chr Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel afd. Goes bracht in de jaarvergadering f 20 bij elkaar en de J.V. en M.V. op G.G. te St.-Laurens stuur den f5. Hartelijk dank voor deze bijdragen. Tenslotte nog enkele giften van particulie ren. Fa. B. te M. f9,50, J. B. (Coak) f5, Me j. P. W. te W. f2,50 en A. J. te M. ƒ2. Dit alles zorgde er voor, dat de stand werd: f3148,95. We hebben vertrouwen, dat er deze week weer hard gewerkt wordt om te trach ten f 3500 bij elkaar te krij gen. Wie helpen er deze week weer mee dit bedrag vol te maken? Verenigingen en particulieren, vrienden van het tehuis: Doet Uw best, onze jongens en mannen re- kenen op UI Stort Uw bij drage op giro 68787 t.n.v. Zeeuwsch Dagblad, „Actie Bouw Militaire Tehuizen Zeeland" te Goes. Centrale front op Korea rechtgetrokken. Een geallieerde gevechtsgroep („Task Force") is er Maandag in geslaagd de laatste diepe wig die de communisten in de cen trale fraontsector, ten Noorden van Tsjetsjon, hadden gemaakt, teniet te doen, waardoor het front hier is recht getrokken. De leden der gevechtsgroep slaagden erin door de commu nisten in de heuvels aangelegde loopgraven te nemen, waarbij zij krachtige steun uit de lucht kregen. De Engelse troepen hebben Maandag de Zuidelijke oever van de bevroren Han bereikt, 28 kilometer ten Oosten van Seoel. Zij ontmoetten weinig tegenstand bij hun opmars, vooraf gegaan door tanks en met steun van de artillerie. „Ze zitten elkaar met revolvers na". Haagse Jongeman had waan denkbeeld. „Ze zitten elkaar met revol vers na", stamelde een zenuw achtige' 'ongemah, die Zondag avond een Haagse politiepost binnenstruikelde. Dat klopte, maar niet zoals de jongeman bedoelde. Deze was bij kennissen op bezoek geweest waar hij naar een opwindend radiohoorspel met veel misdaad had geluis terd. Dit had de jongeman in een zodanige staat van opwin ding gebracht, dat hij zich een waandenkbeeld schiep. Hij vluchtte uit het huis, menende, dat de mensen elkaar met revol vers achtervolgden. Een psychiater heeft de jon geman behandeld en naar bed gebracht. Souschef Generale Staf benoemd. Naar in Den Haag wordt ver nomen tzal luit.-kolonel F. H. W. C. I.'van Duin benoemd wor den tot souschef van de Gene rale Staf als opvolger van luit.- generaal Mr R. H. Calmeyer. Luit.-Kol. van Duin is militair attaché van Nederland te Was hington. Luit.-Kolonel A. L. van den Berge is benoemd tot militair attaché te Washington. Luit.- Kolonel van den Berge was laatstelijk commandant der landmacht op de Ned. Antillen. Bij Kon. Besluit is toegekend de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in brons aan de heer KI. van Slooten, wonende te Middelburg, Petroleumventer bij het Depót Goes van de Standard Ameri kaanse Petroleum-Compagnie N.V. te 's-Gravenhage. Democratie heeft mr Oud gis teravond, sprekende over de opdracht van de Koningin aan mr Steenberghe een nieuw Ka binet te vormen, te kennen ge geven, dat hij deze opdracht zeer toejuicht. Mr Oud noemde mr Steen berghe „een buitengewoon be kwaam en reëel man" en sprak de hoop uit, dat hij spoedig zal slagen in de vorming van een Kabinet. De Haarlemse recherche ls op zoek naar 2 pakketten met sigarenbanderolles. De accijns- waarde van de beide pakketten is f40.000.Er is f4000.uit geloofd voor degene, die inlich tingen kan geven, waardoor de pakketten zouden worden ge vonden. Middelburgse matroos smok kelde met collega 4000 sigaretten. De Rotterdamse politie heeft Zondag de 18-jarige matroos C. M. uit Enkhuizen en de 20-jarige motordry'ver G. T. G. uit Middel burg aangehouden in verband met een sigarettensmokkel. Zij liepen in Katendrecht, het Rotterdamse havenkwartier, toen een surveillerende agent vroeg naar de inhoud van het grote pak dat ze bij zicli droegen. Het bleek, dat er 4000 Amerikaanse sigaret ten in zaten, die de heren van het kustvaartuig, waarop zij varen, aan wal gesmokkeld hadden. In verband met het feit, dat de kust vaarder weer spoedig moet uit varen, stonden de beide zeelieden gistermiddag reeds terecht voor de Rotterdamse Politierechter. TRUMAN ONTVANGT MILITAIREN UIT WEST-EUROPA. Acht van de meer dan tweeduizend in de Verenigde Staten in opleiding zijnde militairen van de West-Europese landen van het Noord-Atlantisch Verdrag Werden door President Harry Truman in Washington ontvangen. Staande van links naar rechts: M. Sabbatini (Italië); J Leyzat (Frankrijk); R. N. Lamgton (Canada); M. A. Petersen (Denemarken)H. S. Ed wards (Engeland); N. Astrup (Noorwegen); T. J. C. Benning- hof (Nederland) en A. Jonckheere (België). Stakingen dreigen zich uit te breiden. De opdracht van de Belgische vakverenigingsleiders om het werk te hervatten, heeft bij de meer dan 70.000 mijnwerkers, die 6 dagen geleden een wilde staking begonnen, slechts ge deeltelijk weerklank gevonden. De opwekking om weer aan het werk te gaan, kwam na het be sluit van de werkgevers om 4 procent loonsverhoging te geven met terugwerkende kracht tot 1 Januari. De stakers eisten 5 procent. In het bekken van Luik, waar de staking begon, gingen 26.000 mijnwerkers weer aan het werk. Gemeld is, dat daar in alle 40 mijnen weer normaal gewerkt wordt. In het bekken van Bergen echter werd slechts in een van de 29 mijnen normaal gewerkt. In andere mijnen in het ge bied en in het district Charle roi meldde zich gisteren onge veer 50 procent op het werk. De stakingsgolf heeft zich tot andere delen van de Belgische industrie uitgebreid. Meer dan 2000 metaalbewerkers te Gent hebben het werk neergelegd. Zij willen 5 loonsverhoging. De staking geldt ongeveer de helft van de metaalbevverkers in deze streek. Zij zal zich op 26 Fe bruari door het gehele land ver breiden als de werkgevers de gevraagde loonsverhoging niet toekennen. Trampersoneel door het gehele land heeft ook gedreigd met staking, volgende week te be ginnen, als de lonen niet in overeenstemming worden ge bracht met de gestegen kosten van levensonderhoud. In Engeland. In Manchester zijn 3500 spoor wegmannen in staking gegaan en 11.000 man in Londen heb ben gedreigd met een staking, welke vanavond zal beginnen. In Liverpool voeren 3000 spoor- mannen een langzaam-aan-actie, evenals 10.000 collega's in Shef field. De regering heeft een loonsverhoging van 5 toe gestaan. Ir M. A. GEUZE OP Z.L.M.-VERGADERING: Er werd geen critiek op het landbouwbeleid geuit. De Zeeuwse landbouwers hebben geen critiek op het landbouw beleid. Althans op de gisterenmiddag te Goes gehouden buiten gewone algemene vergadering der Zeeuwse Landbouw My., waar de mogelijkheid tot bespreking van dit beleid werd geboden, nam geen der aanwezige landbouwers het woord. En dit vond wellicht zyn oorzaak in het feit, dat de gerstinname-regeling een tarwe- gerst-haver-regeling is geworden. Deze nieuwe regeling, die haar ontstaan vooral te danken heeft aan de onvermoeide yver van de Z.L.M.-voorzltter Ir M. A. Genze, en die voor de Zeeuwse boeren een verbetering betekent, vond algemene instemming. Ir M. A. Geuze, door een ont steking aan de stembanden ge handicapt, opende de vergade ring met een welkomstwoord, speciaal tot de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, deze geluk wen send met diens herstel. Zijn openingsrede moest hij echter laten voorlezen door de secre taris, mr J. F. G. Schlingemann. De rede stond in het teken des tijds: versobering. Men maakt zich niet druk om de toekomst van ons land. Belangrijker dan het lot voor ons allen, schijnt het .meer" voor ons zelf. De arbei der wil meer sociale lasten doen afdragen en meer belastingen door de bezitters; de werkgevers willen langere werktijden of meer vrijheid, de landbouw wil hogere prijzen of meer zeker heid. Er is, volgens ir Geuze, redeloosheid waar te nemen. De economische toestand van ons land is slecht. Het tekort op onze De verjaardag van Prinses Marijke is Zondag in intieme kring gevierd op paleis Soestdijk: met vriendinnetjes en vriendjes van haar leeftijd. Maar gisteren werd de verjaardag nog eens over gedaan, wat meer officieel, al ging het ongedwongen toe. Van de verbindingstroepen kreeg zij een fornuis, dat voor 90 procent handwerk is. Toen de kleine Prinses het electrische toestel zag, had ze geen oog meer voor de delegatie die het bracht. Ze begon het onmiddel lijk te testen, daarbij geholpen door de Koningin. Zittende op de grond werden schijfjes appel en deeg op vakkundige wijze in de bijbehorende pannetjes gedaan en binnen enkele minuten begon het geheel te sissen en te ruiken. Aan alle kanten bekeek de ja rige haar cadeau. En het zag er prachtig uit, met de koperen schouw, de achterwand met de Delfts blauwe tegeltjes en de miniatuur pannetjes. Prinses Marijke stak onmiddellijk de lepel in het deeg en begon ferm te roeren. H. M. de Koningin keek met kennelijk genoegen naar de eer ste schreden, die haar jongste dochter op het moeilijke pad der kookkunst zette. Het ging al spoedig met het fornuis als met een electrische trein, die een jongen voor zijn verjaardag krijgt: iedereen begon met ern stige gezichten mee te spelen. De andere Prinsesjes waren niet bij dit feest aanwezig, zij waren naar school. Er zaten nog twee meisjes bij het fornuis toen de appelbeignets in de pannetjes lagen te sissen. Het waren de 11-jarige Truitje Barend en de 12-jarige Bep Vre- ling uit het Maagdenhuis te Am sterdam, die naar Soestdijk wa ren gekomen om een pop en een doos vol poppenkleertjes te overhandigen. Op de grond werd alles uitgepakt. Het kon de kleine Marijke nauwelijks te snel gaan, want steeds zei ze maar: „Wat zit er in?" en behalve de poppenkleertjes bleek dat ook nog een miniatuur flesje eau de cologne te zijn en een stukje zeep. Onnodig te zeggen hoe de gezichtjes van de beide geef- stertjes straalden. betalingsbalans bedraagt naar schatting 1,4 milliard gulden en de miliaire lasten zullen alles nog groter doen worden. Het verbruik over 1950 is met slechts 1 afgenomen en door de prijs stijgingen zijn de uitgaven weer procenten hoger. Het sluiten van buitenlandse leningen zoals door het N.V.V. wordt voorgesteld, achtte spreker onjuist. Beter kon hij zich verenigen met het ad vies van het C.N.V. De levens mogelijkheden van de kinderen zullen niet opgeofferd mogen worden aan de vermeende be langen van het nu levende ge slacht. Sprekend over de investerings beperkingen meende ir Geuze, dat de overheid t.a.v. de open bare uitgaven het goede voor beeld moet geven. Niet minder woningen bouwen natuurlijk, maar goedkoper bouwen. De landbouw zal aan de versobering haar deel gaarne willen bijdra gen, aldus ir Geuze, mits de las ten in Nederland in evenredig heid worden verdeeld. BOUWPLAN 1951. Wat de kostprijs van land bouwproducten betreft, waar schuwde ir Geuze voor een over dreven verbouw van vlas, erw ten en blauwmaanzaad. Een ge regelde vruchtwisseling is eerste vereiste. Wie uit een overmaat van winstbejag de natuur meent geweld te kunnen aandoen zal hiervan de zure vruchten pluk ken. Sprekend over de nieuwe gerstregeling, zei ir Geuze, dat weliswaar het koppelen van in hoofdzaak tarwe en gerstuitzaai niet juist is te achten, doch dat de uitvoering de lasten tot op een vierde vermindert. Ook de aardappelteelt geeft veel problemen. Het maximum prijzensysteem brengt een ge weldige kwaliteitsvervlakking. Enerzijds ziet men het gevaar voor inkrimping van de teelt, anderzijds gaat men goed op brengende, doch in het binnen land ongewilde kwaliteiten als Alpha's verbouwen. Ondanks alles moet, zo besloot ir Geuze zijn rede, de landbouw zich bereid tonen haar aandeel in de versobering te helpen dra gen. Ter vergaderi g, die verder ge leid werd door de vice-voorzitter, kwam voorts aan de orde het voorstel tot statuten-wijziging. Slechts over een artikel moest worden gestemd namelijk dat, warri.i gezegd wordt, dat alle leden van 't hoofdbestuur, behal. ve de voorzitter, een zittings termijn van drie jaar hebben en waarin eveneens sprake is van de leeftijdsgrens voor leden van dagelijks- en hoofdbestuur. Aan de stemming ging een brede be spreking vooraf, waarbij de heer P. J. J. Dekker een krachtig plei dooi voor deze wijziging hield. Een pleidooi, dat hij, zoals bleek, twintig jaar geleden ook heeft gehouden, doch waarbij toen het hoofdbestuur tegen stemde. Ten slotte volgde stemming, waarbij de wijziging met meerderheid van stemmen werd aangenomen. DE GEKSTKEGELING. Hierna heeft Ir J. D. Dorst, de provinciaal voedselcommissaris de nieuwe gerstregeling besproken. Voordat hij echter aan het woord kwam, betrad Ir Geuze nogmaals het spreekgestoelte. Hij deed de verblijdende mededeling, dat, dank zij de ac tiviteit van de heer B. Meyers, directeur van het Boekhoud- bureau der Z.L.M., de belas tingkwestie over de uitmerge ling van landbouwgronden tot genoegen is opgelost. De 40.000 ha hebben een bedrag van f 2 millioen opgeleverd waarvan de helft aan belasting wegging, maar waaruit duo nog een voor deel van f 1 millioen overbleef. Vervolgens sprak ir Geuze woorden van dank tot de af getreden P.V.C., de heer D. W. Lindenbergh, en tot diens op volger ir Dorst.. Over de gerstregeling zei ir Geuze, dat de poging om voor ic 'ere bunder tarwe een zelfde oppervlakte gerst vrijgesteld te krijgen, voor het Noorden des lands grote moeilijkheden op leverde, zodat ook de haver- regeling erin betrokken werd. Er is echter ruime vrijstelling voor haver op de bedrijven ge laten. De gerstregeling betekent voor Zeeland, dat slechts 14 ge leverd moet worden van hetgeen voordien moest worden opge bracht. Tevens zal worden ge tracht de brouwers voor de regeling te interesseren, Ir Dorst verduidelijkte ver volgens aan de hand van enkele voorbeelden de nieuwe regeling, waarover wij gisteren 'n uitvoe rig communiqué publiceerden. Nadat de vice-voorzitter, de heer Geuze, hulde had gebracht voor zijn werk aan deze rege ling, sprak jhr mr de Casem broot een kort dankwoord tot ir Geuze, de aanwezigen prij zend, dat zij zo goed „hun voor zitter hebben gevolgd". Zoals reeds gezegd, had nie mand critiek op het landbouw beleid meer, zodat ir Geuze in zijn slotwoord niet zonder reden opmerkte, dat „de storm, die in het najaar heeft gewoed", thans Jirn Figgins, secretaris van de grootste vakvereniging, heeft verklaard: „Tenzij ge met een behoorlijk loonvoorstel komt voorspel ik u binnen een paar uren een staking over het ge hele land van een half millioen spoorwegarbeiders". De kortgeleden genationali seerde staalindustrie had haar eerste wilde staking, 200 mon teurs legden in de Midlands het werk neer uit protest „tegen aanhoudende schending van d« val#erenigingsovereenkomsten". In verscheidene van de grootste havens dreigden de havenarbei ders vandaag in staking te zullen gaan. Aanbesteding bouw Christelijk Lyceum. Gisteren is namens het bestuur van het Chr. V.H.M.O. in Zee land door het Architectenbureau irs A. Rothuizen P. J. 't Hooft te Middelburg en Goes, aan besteed: Het bouwen van een Chr. Lyceum voor Zeeland te Goes. Er werd ingeschreven als volgt: E. Torremans te Tilburg f538.900.—; W. M. Vollenberg, Bouw- en Gew. Betonwerken te Oss f548.000.Th. Pasma te Amsterdam f 557.831.J. B. v. Hoek te Delft f 576.000.—; J. Gilberts te Bilthoven f 578.800; A. C. van Meel te Tilburg f 579.000.C. A. van Berkel te Tilburg f 579.000.Aanne mersbedrijf E. Blok te Rotter dam f 584.000.—: C. Sprengers te Tilburg f 587.000.Antoon van Ostaden te Tilburg f 590.581; „Tilbouw" te Tilburg f599.000; D. v. d. Poel te Oudelande f 602.600.C. v. d. Klippe te Vlissingen f 603.000.J. v. d. Linde te Kloetinge f 604.000.j C. V. Proper te Oegstgeest f 604.700.Fa. v. d. Berg en Klis te Bergen op Zoom f 604.800.Groeneweg, Wete ring en van Dalen, Schiedam f 608.000,—; P. F. Voet te Kloos- terzande f 609.700.M. Wal» rave te Middelburg f 610.000.j Lotszer te Vlissingen f 610.200.i P. J. Mol Zn te Breda f 613.400.J. M. J. Schrijve? te Goes f 615.820.Lindenberg te Vlissingen f 618.500.G. M, Bréas Zn te Goes f 620.000.—j Pierre van der Schroot te Til* burg f629.000.-; Van der Klippé en La Gasse te Vlissingert f 628.000.F. Smulders te Bre da f 634.000.F. A. C. v. Looit te Bergen op Zoom f 636.500.i J. A. Mol te Breda f 637.300.— J. Stolk te Terheyden (N.-Br.) f 649.000.—. Op 15 Febr. waren er in West- Duitsland 1.750.033 werklozeft, Het hoofdkwartier van gene* raai Eisenhower zal worden ge» "bouwd ten Noord-Westen valt Rocqencourt bij Versailles. Eind Mei hoopt men het gebouw ge» reed te hebben. De senatoren Connally (democraat) en Henry Cabot Lodge (republikein) zul» len in de Amerikaanse Senaai resoluties indienen waarin het zenden van troepen naar Euro pa wordt goedgekeurd. Gêné» raai Robertson, de Britse opper» bevelhebber in het Nabije Oos ten, brengt momenteel een be* zoek aan Israël. De Engelsé minister van Buitenlandse Za» ken, Bevin, is gisteren uit het ziekenhuis te Londen ontslagen, waarin hij was opgenomen we* gens 'n longontsteking. Ver schillend: streken in Venezuela zijn door 'n noodweer geteisterd, dat 66 uur duurde. Tenminsté 10 personen zijn omgekomen ert de materiële schade is zeef groot. In het ziekenhuis té Bordeaux is uit het been vaA een soldaat, die in Indo-Chinè heeft gevochten, een onontplofté mortiergranaat verwijderd. Daat de granaat tot een zeer licht ontplofbaar soort behoorde, wat de gehele omtrek van de ope ratiekamer tijdens de operatfé ontruimd. De operatie liep ech ter goed af. Duitse en gealli eerde functionarissen hebben weten te verhinderen, dat doof West-Duitse firma's 2000 vracht auto's naar communistisch Chf» na werden gezonden. SlechtS 150 stuks slaagden er enkele maanden geleden in „onder het ijzeren gordijn door te slippen Door 1500 Egyptische vrou wen werd gisteravond voor dé parlementsgebouwen te Cairö gedemonstreerd. Zij eisten stenW recht, afschaffing van de poly» gamie, en een wettelijke rege ling voor de echtscheiding. Naar uit Washington wordt ge meld is admiraal Fechteler, dé opperbevelhebber van de Ame rikaanse vloot in de Atlantischs Oceaan, de enige candidaat voor de post van opperbevelhebbef der zeestrijdkrachten van dé landen van het Atlantisch Pact. de heer P. Scheele de Putter, wel is bedaard. DE BILT ZEGT: Wisselende bewolking. Wisselend bewolkt met enkele verspreide buien. Matige tot krachtige en aan ds kust nu en dan harde wind tussen West en Zuidwest. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1