In Rusland wordt diefstal zwaarder gestraft dan moord» Haar avontuur R 12 Bedrijfsboekhouding en -analyse is voor de landbouw noodzakelijk ADAAtSON Concentratiekampen leveren goed- arbeidskrachten» kope Lezing van Ir L. J. G. Kupers voor de kring Noord-Beveland der Z. L. M. bed is ook voor U ideaal! Kolenvoorziening in Zeeuwsch-Vlaanderen loopt gevaar. De ramp. Maandag 19 Februari 1951 Pagina 2 De Russische strafwetgeving ls er geheel op gericht door een systeem van straffen en beloningen de economische activiteit te Stimuleren, Elk streven naar direct persoonlijk voordeel wordt als kapitalistisch gebrandmerkt. Daden, die door de regering worden aangemerkt ais te zijn in strijd met het belang van de staat, worden beschouwd als misdrijven. Alle Ingenieurs, arbeiders, boeren, Ja zelfs geleerden, schrijvers en andere kunstenaars staan In dienst Van de regering, llljjven z\j in gebreke hun plichten na te komen of voeren zü de hun door de regering opgelegde taak niet geheel uit, dan krijgen z() zich toch voor de rechtbank te verantwoorden wegen* plichtsverzuim, sabotage of in bepaalde gevallen zelfs wegens hoogverraad. Ofschoon in Rusland de criminele rechter nog wel eens voor rede vatbaar is, staat het Russische strafrecht over het algemeen bekend als uitermate wreed. Wanneer men de Russische strafwet vergelijkt met die van andere landen dan springen en kele opmerkelijke velschillen di rect in het oog. Terwijl een moord hoogstens kan worden gestraft tnet 10 jaar gevangenisstraf kan «en bekiaagde in bepaalde om standigheden voor dietstal 20 jaar gevangenisstraf krijgen. Hieruit blijkt, dat men In de Bowjet-Unie meer waarde hecht aan materiaal dan aan een mensenleven. Bij het decreet van 26 Mei 1937 werd de doodstraf (op misdrijven tegen de veiligheid van de staat) vervangen door 25 jaar dwangar beid In zgn. heropvoedingskam pen. Feitelijk betekent dit een langzame dood, want geen mens kan het 25 jaar uithouden in deze kampen aar de mensen sterven als ratten tengevolge van uitput ting, epidemieën en kou. Bij het decreet van 12 Januari 1950 werd de doodstraf echter weer inge voerd. Hierdoor kunnen alle ver raders, spionnen en saboteurs zonder veel omhaal geliquideerd worden. .lüübvjïirs"» Indien in Rusland een fabriek goederen van interieure kwaliteit atievert, of producten vervaardigt die niet voor direct gebruik ge schikt zijn, worden de leden van (je directie, de hoofd-ingenieurs, de bedrijfsleiders, de assistent bedrijfsleiders en de inspecteurs en opzichters hiervoor verant woordelijk gesteld. Het afleveren van onvolwaardige producten staat in Rusiand gelijk met sabo tage en zij die zien hieraan schul dig maken kunnen tot gevange- nisstraifen van 5 tot 8 jaar ver oordeeld worden. Indien bij een en anaer echter van opzet sprake is, worden de beklaagden ais sabo teurs gebrandmerkt. Voor 26 Mei 19-17 stond op een dergelijk mis drijf de doodstraf, docit na die da tum worden de „saboteurs" ge woonlijk tot 25 jaar dwangarbeid veroordeeld, door te brengen in een zgn. heropvoedingskamp. In Slechts enkele gevallen komen de beklaagden er met een lichtere Straf at. Hun bezittingen worden echter veelal verbeurd verklaard. Ook gewone arbeiders staan aan gerechtelijke vervolging bloot. Indien zij b.v. niet op hun werk verschijnen zonder hiervoor een aannemelijke reden te kunnen opgeven, komen zij in aanmerking voor een zogenaamde heropvoe ding, wat in feite hierop neer komt, dat zij gedurende ten hoog ste 6 maanden in het bedrijf waar zij werkzaam zijn, moeten wer ken tegen een lager loon. Iedere arbeider die meer dan 20 minuten te laat op zijn werk komt zonder hiervoor een geldige reden te kunnen opgeven, wordt hiervoor beboet met een som die 25 van zijn halfjaarlijkse in komen bedraagt. Wanneer de al dus beboete arbeider andermaal te laat op zijn werk komt, wordt hij tot een gevangenisstraf van minstens 1 jaar veroordeeld. Gevangenisstraf voor spijbelen. Afgestudeerden van universitei ten en hogescholen kunnen niet straffeloos een hun aangeboden functie van de hand wijzen. Wan neer zij hun studie voltooid heb ben, moeten zij op Jast van de Russische regering vijf jaar lang ln rijksdienst werken, omdat zij „op kosten van de staat gestu deerd hebben". Weigeren zij dit, dan komen zij ook met de rechter in aanraking. Zelfs minderjarigen ontkomen niet aan de lange arm van de gerechtigheid. Vergrijpen tegen de schooldisci pline, spijbelen en ergerlijk wan- tedrag naar aanleiding waarvan e leerling van school gestuurd wordt, kunnen bestraft worden met een straf van ten hoogste 1 jaar, door te brengen in een ar beidskamp. FEUILLETON door G. P. BAKKER. 22) o— Gewillig liet ze zich opnemen; toch keek za even, maar sloot verschrikt, haastig de ogen. Ze rilda. Hij liep voorzichtig over de dam. Een steen, waarop hij de" voet had gezet, rolde weg. Even wankelde hij, maar hu herstelde zich dadelijk. Dapper had ze niets gezegd noch een beweging van schrik gemaakt, hoe groot ook haar vrees voor al die schitterende, hongerige rattenogen was. Vlug, alsof hü geen zware last droeg, liep Saxon over de gevaarlijke pas sage. Gelukkig, in het licht der lantaarn zag hij, dat de weg zich weer verbreedde. Nog vier passen, nog drie nog twee een sprongl Het waagstuk was volbracht. Vol afschuw keek Marion te rug en met trillende stem zei ze: „Wat ben je toch een moedige man." „En jij bent een vrouw naar het hart van een avonturier" antwoordde hij. „Je hebt je flink gehouden. Wallenstein zou je de gouden keten omhangen. Een rustpoos hebben we nu eerlijk verdiend." Het Russische strafrecht ver schilt van het in andere landen geldende strafrecht niet alleen door zijn strenge strafbepalingen doch tevens in een aantal andere opzichten. Zo ls het bijvoorbeeld op grond van de geldende bepalin gen mogelijk, dat kinderen boven de 12 jaar voor een vuurpeleton gebracht worden. Niet minder weerzinwekkend ls de bepaling, dat de familieleden van een veroordeelde in bepaalde gevallen medeverantwoordelijk ge steld kunnen worden voor de ge pleegde misdaad. „Heropvoeding". Het is In de Sowjet Unie ge bruikelijk diegenen die het met het regeringsbeleid niet eens zijn of hiervan verdacht worden, naar concentratiekampen te sturen, de zg. „heropvoedingskampen", die zich meestal in de afgelegen delen van het land bevinden. Ieder kan zonder vorm van proces verban nen worden en wanneer een Com missie van de M.V.D. of een chef van de „militia" zelfs maar ver moedt dat een bepaalde persoon staatsgevaarlijk is, kan deze vooi vijf jaar naar een concentratie kamp gestuurd worden. Uit alles blijkt, dat het er de Sowjet-regering eerder om te doen is op een goedkope manier aan arbeidskrachten te komen dan om het recht te doen zege vieren. Vele ballingen die soms 25 jaar van huis en haard ver bannen zijn, worden te werk ge steld in speciale afdelingen van de zg. concentratiekampen. Nie mand weet hoeveel gevangenen in deze kampen zijn ondergebracht, doch zij hebben reeds gigantische projecten uitgevoerd. Zo hebben zij bv. een kanaal tussen de Witte Zee en de Oostzee gegraven, ste den gebouwd, zoals bv. Magadan, en spoorwegen aangelegd in het uiterste Noord-Oosten van het Russische rijk, terwijl zij verder talloze werken in de arctische zone van Siberië hebben uitge voerd. (Ingez. mededeling, advert.) Anti-rheumaticum zonder onaangena me of schadelijke nevenverschijnselen* Doeltreffend bij acute en chronische spier-, zenuw- en gewrichtsrheumatiek, spit, ischias, lumbago, verkoudheden en pijnen. Geen gevaar van onpasse lijkheid, oorsuizen, duizeligheid. Kuurver pakking, inh. 48 tabletten, Gld. 3.20Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten* Voor de kring Noord-Beveiand van de Z.L.M. heeft lr. L. J. G. Kupers, adjunct-ingenieur van de L.V.D. te Kruiningen, Vrijdag middag in de „Stadswijnkelder" te Kortgene een lezing gehouden over „Investering in de landbouw". lr Kupers kwam in zjjn betoog tot deze, voor do landbouw zeer belangrijke conclusie, dat enkel een fiscale boekhouding niet vol doende Is. Daarnaast zal, wii het bedrp zo goed mogelijk geleid worden, een bedrijfsboekhouding moeten worden gevoerd en zal het nodig zijn een goede bedrijfsanalyse te maken. Dan pas kan blijken waar en wanneer Investeringen verantwoord zijn. Volgens ir Kupers bestaat er momenteel een gebrek aan kapi taal voor investeringen. De oor zaken hiervan zijn o.a. 1. Het geheel of gedeeltelijk wegvallen van de kleine spaar ders. 2. Het progressieve belasting stelsel, dat kapitaalvorming be lemmert. 3. Het stelsel van sociale ze kerheid, dat op initiatief en ver antwoordelijkheidsgevoel dodend werk. 4. Het geringe respect, dat de gulden geniet en dat een ontwaar ding van het geld met zich brengt. 5. De veranderde mentaliteit van degenen, die betrekkelijk veel geld verdienen, vergeleken bij voor de oorlog. Men profiteert er meer van en geeft het geld ge makkelijker uit. Kapitaalsvor ming wordt daardoor belemmerd. Toch is kapitaalsvorming nood zakelijk. Het kapitaal ln de land bouw gedraagt zieh volgens ge heel andere regels dan in de in dustrie. Bij investering is in de landbouw veel eerder de rèntabili- teitsgrens bereikt dan in de in dustrie. Het in de landbouw ge- investeerde kapitaal verdeelde spr. in een gedeelte, dat hoge ren te en een gedeelte, dat lage rente opbrengt. Met een voorbeeld toon de hij aan, dat kapitaal, geïnves teerd in stikstof, waarmee gras land wordt bemest, hoge rente af werpt. Men zal daarom moeten trachten steeds die objecten voor investering te vinden, die een hoge rente afwerpen. Men zal daartoe zijn bedrijf door en door moeten kennen; dat kan alleen, als naast de fiscale boekhouding een goede bedrijfsboekhouding bedrijfsanalyse wordt gemaakt. De Engelse boer heeft dat reeds begrepen; hij is meer zakenman dan zijn Nederlandse collega. Ook de Deense boeren behalen meer rendement; zij hebben betaalde krachten voor het voeren van hun bedrijfsboekhouding, waardoor zij een zeer goede rationalisatie be reikten. Technisch op hoog peil. Wat de technische bedrijfsvoe ring betreft staat de Nederlandse boer op een zeer hoog peil; het economische rendement is echter, internationaal gezien, lang niet zo gunstig. Boeren zonder juiste bedrijfs boekhouding en het opstellen van een analyse noemde ir Kupers boeren „in het wilde weg". Het onderkennen der bedrijfsmogelijk- heden zal moeten gebeuren door de L.V.D., de boerenorganisaties en de bedrijfsverenigingen. Op verschillende wijzen investeert ook de staat in de boerenbedrij ven. De boer zelf kan investeren op en voor het eigen bedrijf. De investeringsmogelijkheden op het bedrijf, bepaaldelijk het akker bouwbedrijf, zijn gering. Er kan geïnvesteerd worden op twee ma nieren, n.l. voor verlaging van productiekosten door rationalisa tie en om verliezen te voorkomen, b.v. investering van kapitaal om bietenkoppen productief te maken of voor de verwerking van stro. Hij raadde aan geen investeringen te doen voor goederen, die niet geheel ten nutte kunnen worden gemaakt. Ook heeft het geen zin te investeren om belastingbetaling te ontlopen. Op dit zeer interessante refe raat volgde een geanimeerde be- wordt gevoerd en daarbij nog een spreking. Naar aanleiding van een 327.000 Amerikanen bezochten Europa. Nederland kreeg 15 van het bezoek. Volgens opgave van de toe ristische afdeling van de E.C.A. te Parijs hebben gedurende 1950 in totaal 327.000 Amerikaanse toeristen Europa bezocht. Dit is 57.350 of 21.2 pet. meer dan in 1949, en is het grootste sinds 1930, toen 359.000 Amerikanen naar Europa overkwamen. In 1950 gaven deze 327.000 Amerikanen in Europa meer dan 260 mülioen dollar uit. Hier komt nog 120 millioen dollar bij. besteed aan vervoer met Euro pese vervoersmaatschappijen. Volgens een schatting van de Ned. Vereniging voor Vreem delingenverkeer bedroeg het aantal Amerikanen dat in 1950 in Nederlandse hotels verblijf hield 50.000 of 15 pet. van het totale Amerikaanse bezoek aan Europa. Het na-oorlogse Ameri kaanse bezoek aan Nederland vertoont een stijgende lijn. Hart-massage tijdens operatie. Terwijl de chirurg In Indiana- polls bezig was een meisje we gens blindedarmontsteking te opereren, constateerde hij dat het hart van zijn patlente ophield te kloppen. Vroeger zou de ope ratie niet verder zijn voortgezet en de patient naar het lijkenhuisje zijn verwezen. Deze arts maakte echter aanstonds ln de borst van het meisje een opening van 5 om. en Het een assistente het bloot gelegde hart masseren. Na enkele ogenblikken begon de pols weder om zwak, maar regelmatig te kloppen. De dokters zetten toen hun taak voort en de operatie werd tot een goed einde gebracht. De zieke heeft nu een goede kans ln leven te blijven. Geslaagde proeven met betere rogge. Het Instituut voor Veredeling van Landbouwgewassen neemt uitgebreide proeven met zoge naamde tetraploïde rogge. De proeven bevinden zich in een ver gevorderd stadium. Tetraploïde rogge kan een dubbele rogge- oogst en een betere kwaliteit leveren. Het Instituut voor de Verede ling van Landbouwgewassen heeft meegedeeld, dat het nog wel en kele jaren kan duren, voordat daze rogge in de handel zal ko men. In bakkerijkringen zijn reeds proeven genomen met baksels van tetraploïde rogge, die uitstekend geslaagd zijn. vraag zei ir Kupers nog, dat z.i. de lucerneteelt en de stichting van een lucernedrooginstallatie op Noord-Beveland zeker aan te bevelen is. Het bouwplan zal ver beterd moeten worden en daarbij biedt de lucerneteelt verschillen de voordelen. Tevredenheid overhand. Bij de opening kon de voorzitter de heer G. M. F. Bom, o.a. wel kom heten de beide burgemees ters van het eiland, de heren Schuit en v. d. Maas en Ir H. Reilink, de landbouwkundige van de bedrijfsvereniging en advise rend bestuurslid van de kring. Verschillende problemen zijn nog ter oplossing overgebleven, maar toch heeft de tevredenheid de overhand. Tot besluit van zijn openingswoord sprak hij nog de hoop uit, dat de nieuwe regering de moed zal hebben de tering naai de nering te zetten. Het jaarverslag van de secr.- penningmeester ,de heer M. de Regt, dat de leden gestencild was toegezonden, getuigde van een goed verenigingsjaar. De kring telt momenteel 311 leden. De landbouwhuishoud- school te Kortgene heeft momen teel 80 leerlingen; ook de cursus sen waren goed bezet. Het finan cieel overzicht over 1950 sloot met een batig saldo van f 1362.19. De begroting voor 1951 sloot met een post onvoorzien van f 1300. Medegedeeld werd nog, dat een onderlinge autoverzekering van de Z.L.M. startte met ongeveer 200 leden. Van Noord-Beveland waren daarbij 40 auto's en 40 trekkers verzekerd. Ingez. mededeling, advert.) Lekker warm en volkonien geruisloze vering. sVen 0B* Bij een hoop stenen gekomen bouwde hij een hoge leunstoel wierp zijn grote rode ruiter- mantel er over en sprak deftig. „Prinses bestijg uw troon". Ze liet zieh er op neervallen, te vermoeid om op zijn scherts in te gaan. Ze bleven vrij lang rusten. Saxon met de spade naast zich en een onrustig gevoel in zijn hart. Langzaam nuttigden zij hun middagmaal, ieder verdiept in eigen gedachten. Er was in haar hart een grote bewondering ontstaan voor die stoutmoedige avonturier. In haar familie, ja in heel haar geslacht was moed altijd de hoogst ge schatte deugd geweest. Haar voorvaderen waren allen krijgs lieden van onkreukbare trouw en spreekwoordelijke dapper heid. Deze avonturier zou een man naar hun hart zijn. „Hoe jammer, dacht ze, „hoe jammer voor hem, dat hij juist mij moest ontmoeten". Saxon dacht eigenlijk niet. Hij zou zich volmaakt gelukkig ge voeld hebben naast deze mooie trotse vrouw die toch zo lief en dapper was, maar er zat iets in de atmosfeer dat hem deed hui veren. Marion stond op en spoedig daarna sloegen ze links af, de bochtige weg scheen heel lang. Hij zag haar krachten afne men. De rust had haar blijkbaar niet volkomen hersteld. Zwij gend liepen ze naast elkaar voort. Onverwachts, alsof dit haar thans weer in herinnering kwam, vroeg ze: „Wat zou de bedoeling vaii de woorden van de vreemdeling geweest zijn, toen ik keek naar zijn zwart nauwsluitend wam buis en zijn rode narrekap. „Mijn kleuren zijn anders geel en zwart." „Mijn indruk was, dat hij doelde op vlammen en rook of de kool, die overblijft na de brand." „En waren dat ook jou kleu ren?" „Mijn vader droeg ze lang ge leden." „En jij niet?" „Een avonturier heeft geen kleuren", luidde het eenvoudige antwoord. Eensklaps drong door de gan gen een ontzettende kreet als van een mens in doodsnood, ge volgd door een angstwekkend duivels "hoongelach, dat Runhar ten deed stilstaan, de hersenen verdoofde van angst. Steeds luider werden de schelle kreten, het schrikwekkend lachen, alsof het gevaar naderde. Het werd een satanslied van angstgekrijs en wanhoopsgillen, een alles doordringend gekerm en spot en hoonklanken; een duivelslied, dat de ziel van mens en dier deed ineenkrimpen van vrees en ijzige huiver. Saxon bleef staan, nam zijn spade en pistool en riep Marion toe: „Vlucht Vlucht red je. Ik zal ze wel tegenhouden al was het de duivel zelf met zijn trawanten. De gang is nauw. Vlucht, de vierde steen van links en laat de, uitgang open." Ze trachtte te lopen. De krach ten begaven haar. Ze struikelde, viel en ondanks haar pogingen kon ze niet weer opstaan. Saxon keek om, zag haar lig gen en ijlde op haar toe. „Vlucht jij maar", zei ze zacht. „Ik kan niet meer." Maar hij lachte, een harde, grimmige lach, een lach, die me nig krijgsman voor zijn dood had gehoord. Hij nam haar op van de grond, zette haar als een kind op zijn arm en rende voort, met verbazende snelheid. Langzaam werd het afschuwe lijke gekrijs flauwer en Saxon begon minder snel te gaan. Waren ze werkelijk aan de verschrikkingen ontkomen? Wat was er gebeurd? Was het een gevecht geweest tussen brand stichters, plunderaars en vuur geesten? Tussen mensen en dui vels? Waren het kreten, die doortrilden onder de aardbo dem? Of was het....? Maar neen, ze hadden het beiden gehoord. Minder toewijzingen door praktijken van smokkelaars. Bjj de rondvraag in de Donder dag j.l. gehouden raadsvergade ring te Terneuzen stelde de heer van Liere (Arb.) vragen over de kolenvoorziening in Februari. Vol gens verkregen inUchtlngen zou deze niet rooskleurig zyn, terwyi de reden hiervan zou liggen in de omstandigheid, dat door het Rijksbureau geen voldoende toe- wyzingen meer beschikbaar ge steld worden, aangezien in Z. Vlaanderen door fraudeurs grote hoeveelheden kolen naar België worden gesmokkeld. Hierdoor ontstaat dus de eigen aardige verhouding, dat de bona- (Ingez. mededeling, advert.) Ze hebben aan 588 heren die, tegen bun verwachting, door de kabinetsformateurs nog niet geconsulteerd werden, gevraagd wat zij nu van plan waren te doen. 507 antwoordden: Rustig af wachten. 77 antwoorddenDoorgaan met alle middelen de aan dacht op mij zelf te vestigen. 3 antwoordden: Mijn vrouw er voor spannen. 1 antwoordde: Hier en daar nog een bezoekje afleggen met een doosje Bond Street bij me. 'alle ernslr'De sigaret met de record omzet! fide verkopers en de verbruikers zich een nodig rantsoen zien ont gaan door de louche practijken van anderen. De voorzitter achtte deze kwestie iderdaad urgent en zegde toe zich nog Vrijdag naar Den Haag te zullen begeven om over de zaak besprekingen te voe ren. De heer F. Goedhart werd be noemd als onderwijzer aan de Openbare Uloschool, zulks in de plaats van de heer Van Mourik. Besloten werd tot aankoop van percelen grond in de Zuidlandpol- der voor het uitbreidingsplan ten dienste van de volkshuisvesting. B. en W. stelden voor medewer king te verlenen tot het bijbouwen van een 9e leslokaal aan de Her vormde school aan de Leeuwen laan. Reeds in de vergadering van 11 Jan. j.l. was besloten mede werking te verlenen voor een 8e leslokaal. De heer van Riet (C.H.) advi seerde toen tot bijbouwen van 2 lokalen, daar dit voordeliger is en i.v.m. de bevolkingsaanwas ook verantwoord. Op het thans inge diende verzoek van het Bestuur van de N.H. school werd door de heer van Liere (Arb.) geageerd. Hij vroeg zich af, waarom deze aanvraag in twee gedeelten is ge schied. Indien dit de methode van werken is, aldus spr. dan kan het bestuur straks wel weer met een voorstel komen tot bijbouw van b.v. een gymnastieklokaal. Als antwoord hierop werd door de voorzitter medegedeeld, dat een nieuw gymnastieklokaal ls gepro jecteerd aan de nieuw te bouwen openbare lagere school in de Zuid- landpolder; Het voorstel werd aangenomen. Tijdens de rondvraag vroeg de heer van Liere (Arb.), of thans eindelijk eens kan worden over gegaan tot het aansluiten van de woningen ln de Catspolder op het electrisch net. Toegezegd werd, dat deze kwestie zal worden be zien. De heer van Liere vroeg ver volgens de mogelijkheid te over wegen om te komen tot een nieuw uitbreidingsplan voor Terneuzen, daar men uit het thans bestaande door de inmiddels plaats gevon den vele wijzigingen niet erg wijs meer kan. Ook dit punt zal door B. en W. bezien worden. De heer de Feljter (C.H.) vroeg, of reeds plannen zijn gemaakt voor de bouw van het toegewezen kwantum woningen. De voorzitter deelde mede, dat de plannen zo spoedig mogelijk bekend gemaakt zullen worden. Op een vraag van de heer Col- sen (Arb.) over de aansluiting van enkele percelen in de Coe- gerspolder op het waterleidingnet, werd geantwoord, dat hierover door B. en W. nadere inlichtingen aan de Waterleiding Mij. ge vraagd zijn. Opheffing Burgerlijk Armbestuur Ovezande. Ged. Staten onthouden goedkeuring raadsbesluit. Bij besluit van 9 Februari j.l. hebben Ged. Staten van Zeeland goedkeuring onthouden aan het besluit van de raad van Ove- zande van 3 Nov. 1950, houdende opheffing Burgerlijk Armbe stuur. Bij de totstandkoming van dit raadsbesluit was het twijfel achtig, of door het B.A. bezittin gen van derden waren verkre gen. Ged. Staten hebben uit een onderzoek kunnen vaststellen, dat het Burgerlijk Armbestuur in 1712 een legaat heeft ontvan gen van een zekere C. Fransse en zijn hulsvrouw Leuntje Cor- nelisse Caneel. Het legaat was groot tien Vlaamse schellingen. Door dit feit was het raads besluit aan goedkeuring onder worpen. Deze werd onthouden, omdat naar de mening van Ged. Staten niet is komen vast te staan, dat reorganisatie van de armenverzorging noodzakelijk moet worden geoordeeld. De vraag rijst, -of hiermee deze zaak van de baan is of dal hoger beroep bij de Kroon za! volgen. Kerkdiensten voor de Zending op Tholen. Ds D. J. van Dijk, voorheen predikant van de Geref. Zen- dlngsbond te Rante-Pao op Ce lebes, die dezer dagen het beroep naar de Ned. Herv. Kerk te St. Annaland heeft aangenomen, is voornemens voor het zendings werk op het eiland Tholen ver schillende kerkdiensten te hou den en wel op Zondag 25 Febr. a.s. des morgens 10 uur te Sta- venisse en des middags 2 uur te St.-Maartensdijk; Maandag 26 Febr. te 19.30 uur te Oud-Vos- semeer; Dinsdag 27 Febr. te 19.30 uur te Tholen en Woensdag 28 Febr. te 19 uur te Poortvliet. 'Aanbesteding werken op Walcheren. Vrijdagmiddag zijn te Middel burg door de Herverkavelings commissie Walcheren weer een drietal werken aanbesteed. Be stek L. 70, het aanbrengen van dek- en slijtlagen op een aantal landwegen in de Noord- en Oost watering (totale lengte 11.927 m.) leverde de volgende In schrijvingen op: Fa. Jasper van 't Verlaat, Hardinxveld, f 165.300; fa. J. D. Janse, Colijnsplaat, f 167.700; Mij. Wegenbouw, Utrecht, f171.300; fa. M. Wan del, Souburg, f 173.618; Aug. van Dijk-Petiet, Bergen op Zoom, 173.618. Dezelfde werkzaamheden moe ten uitgevoerd worden in Oost en Westwatering (totale lengte 13.581 m.). Hiervoor werd inge schreven door: Fa. Jasper van 't Verlaat, Hardinxveld, f 165.400; fa. J. D. Janse, Colijnsplaat, f 169.300; Mij. Wegenbouw, Utrecht, f172.750; fa. M. Wan del, Souburg, f 175.492; Ir A. van Engelen, Nijmegen, f 181.000; Aug. van Dijk,Petiet, Bergen op Zoom, f 194.500. Tenslotte werd nog aanbesteed het bestek L. 64, t.w. het ver werken van grond langs de Seis- weg te Middelburg. Ingeschre ven werd d.oor: Fa. J. van't Ver laat, Hardinxveld, f 148.900; fa. Sanders, Snepvanger en Vlie gen, Rijswijk, f 149.900; fa. J. D. Janse, Colijnsplaat, f 153.000; fa. G. van Oord, Dordrecht, f 168.000. WEMELDINGE. Jaarvergadering Bond van Ouden van Dagen. Vorige week vergaderde de Bond van Ouden van Dagen in het Evang. Zondagssehoollokaal. De voorzitter, de heer J. Mln- naard, sprak een woord van wel kom tot de leden, burgemeester C. N. F. van Sas en de vertegen woordiger van de Bond van Ouden van Dagen uit Vlissingen, de heer J. Keuning. Daarna leverde de heer J. Schip per, secr.-penningm., zijn jaarver slagen. In de vacature wijlen G. de Jonge werd voorzien door benoe ming van de heer Jac. Onderdijk. De heer J. Keuning, 2e voorzit ter van de Bond te Vlissingen, wijdde ln den brede uit over de ging van de kolentoeslag aan de leden van de bond. Nadat nog enkele voordrachten door de dames Llndenbergh-Tol- lenaar en Visser-Bom ten beste waren gegeven, sloot de voorzit ter deze vergadering. Vergadering Plattelandsvrouwen. Vorige week vergaderde ln het Evang. Zondagssehoollokaal de Bond van Plattelandsvrouwen o.l.v. mevr. Lindenbergh-Tollenaar Mej. Bossinade, propagandiste, leverde een inleiding over het on derwerp: „Voeding en Huishoud geld". OUDELANDE. Vergadering Ned. Frulttelersorganlsatle. Voor de afdeling Oudelande e.o. van de Ned. Fruittelersorganisa tie ls als spreker opgetredèn de heer M. Paardekooper met het onderwerp: „Oogsten en bewa ren, sorteren en verpakken van fruit ln Amerika". Op onderhoudende wijze vertel de h(j over zijn ervaringen tijdens een studiereis naar dat land, waarbij hij vooral de nadruk leg de op de uitstekende kwaliteit van het geteelde product aan de Westkust. De behandeling op de pakstatlons Staat op zeer hoog peil en de snelheid van wikkelen en pakken ls enorm. Met licht beelden verduidelijkte de heer Paardekooper het gesprokene. Vergadering Ziekenhuisverpleging Vorige week hield de onder-af deling van de Ver. Ziekenhuisver pleging Zuid- en Noord-Beveland o.l.v. de heer C. Douw haar jaar vergadering. Na het openings woord volgden verslagen van se cretaris en penningmeester. In de plaats van de heer Jansens, die bedankte, werd als bestuurslid gekozen de heer P. Potter. Tot afgevaardigde naar de centrale vergadering werd benoemd de heer v. d. Wlldt. De voorzitter sprak aan het slot van de vergadering een pro pagandistisch woord om zo veel mogelijk deel te nemen aan het T.B.C.-onderzoek. NIEUWDOItP. Jaarvergadering N.C.L.B. De plaatselijke afdeling van oe Chr. Landarbeldersbond verga derde onder voorzitterschap van de heer J. Traas. Nadat de secre taris en de penningmeester hun verslagen hadden uitgebracht, werd namens het hoofdbestuur gesproken door de heer Van de Linde. De aftredende bestuursle den, de heren J. Maat en F. de Vroe, werden herkozen. Ter ver hoging van de gezelligheid droe gen nog enkele leden een stukje voor. GRIJPSKERKE. Jaarfeest J.V. en M.V. Donderdagavond hielden de Ge ref. J.V. en M.V. een gecombi neerd jaarfeest in het Dorpshuls, ln besloten kring. De voorzitter der J.V., de heer Jac. Geschlere J. Hz., opende de vergadering. Mej. A. Verhage leidde ln het onderwerp: „De voorzienigheid Oods". Daarna volgden de jaar verslagen der belde verenigingen. Verder werd de avond gevuld door enkele samenspraken en voor drachten en een spraakwaterval. De oud-presidente der M.V., mej. Joz. Francke, eindigde deze ge slaagde avond met dankgebed. WESTKAPELLE. Groene Krtiis vergaderden Vorige week vergaderde do Ver. „Het Groene Kruis" in het Wijkgebouw o.l.v. dokter M. Huy- gens, ln zijn openingswoord zei deze, dat het werk van het Groe ne Kruis zich steeds uitbreidt en dat ook een T.B.C.-onderzoek op bet programma staat. Wanneer dat zal zijn is nog niet bekend. Uit het verslag van de penning meester, de heer J. Stoel bleek, dat 1950 een nadelig saldo van f 738.67 opleverde. De uitgaven hebben f 7429.56 bedragen. Uit het verslag van de secreta ris, de heer P. de Vos, kwam naar voren, dat de wijkverpleeg ster, zuster Bakker, 3989 bezoe ken heeft afgelegd, waarvan bij 90 T.B.C.-patiënten. De heer J. Stoel werd als penningmeester herkozen. Vermoedelijk zal er een kleu ter-consultatiebureau komen voor kleuters van 16 jaar. Zij, die hun lidmaatschap op zegen en na 1, 2 of 3 Jaar Iets nodig hebben van het Groens Kruis en dan weer lid willen wor den, moeten een boete betalen van f 30 plus de achterstallige con tributie. Zg, die geen lid zqn en de zuster nodig hebben, moeten voor haar dan f 0 per dag beta len. SOUBURG. Raadsvergadering. Op Woensdag 28 Februari a.s. zal de raad om 2 uur vergaderen. Op de agenda stat o.a. het voor stel van B. en W. de lastgeving van de burgemeester tot verbete ring van de Middelburgse straat te handhaven en een voorstel tot het aanvragen van financiële steun uit 's Rijks kas voor de bouw van 25 woningen. De te Tholen in de Ned. Herv. kerk gehouden collecte voor het Restauratiefonds bracht ruim f90.— op en die voor het Chr. Sanatorium voor het Zuiden f 61.26. De opbrengst van da Bouwsteunactie Restauratie Ned. Herv. kerk was eind December f2458,25 en thans 1951 f2750.—. Te Kortgene is de cursus E.H. B.O. gestart, die gegeven wordt in de openbare lagere school en on der leiding staat van dr Janssen met medewerking van zuster Krello.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2