Oud-Minister Steenberghe mag het nu proberen* NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Hij heeft op sociaal-economisch terrein zijn sporen verdiend» Kapitein Linzel's doodsbericht was onjuist* Zaak der Zuid-Molukken is springlevend* Z* L* M* - jaarvergadering op 20 Juni te Krabbendijke* Gewijzigde gerstinnameregeling bekend gemaakt» SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. £fi, Tel. 2-138, by geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1794 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et per woord MAANDAG 19 FEBR. 1950 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Blezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingenj J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Hujjssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- liskerke; Ds J. Kareise, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuldema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 7.47 u., onder 18.02 u. Maan op 16.20 u., onder 7.36 u. Hoogwater op Dinsdag 20 Febr.t Vlissingen: 1.14 u. 1.64 m., 13.36 u. 1.79 m. Terneuzen: 1.38 u. 1.84 m., 14.00 u. 1.99 m. Wemeldinge: 2.55 u. 1.41 m., 15.14 u. 1.60 m. Zierikzee: 2.38 u. 1.16 m., 15.03 u. 1.34 m. KABINETSFORMATIE IN NIEUWE FASE. Gisteravond heeft H. M. do Koningin aan mr M. P. L. Steen berghe opdracht gegeven tot het vormen van een kabinet, dat geacht mag worden het vertrouwen van het parlement te genie ten. De heer Steenberghe heeft de opdracht in beraad gehouden. Dit werd gisteravond door het kabinet van H. M. de Koningin of ficieel medegedeeld. Mr Steenberghe, die reeds enkele malen is opgetreden als minister, o.a. tjjdens de Londense periode, is lid der K.V.P. Hij is vooral op sociaal-economisch terrein deskundig. Besprekingen van Zaterdag. Zaterdag voerde H. M. de Koningin nog Besprekingen met de leiders van de belangrijkste politieke partijen. Als eerste ontving H. M. op het paleis Noordeinde de voorzitter der Eerste Kamer, prof. mr R. Kra nenburg. Verder werden nog ontvangen dr L. G. Kortenhorst, voorzitter der Tweede Kamer, jhr mr F. Beelaerts van Blok land, vice-voorzitter van de Raad van State, prof. mr C. P. M. Romme, mr J. A. W. Bur ger, H. W. Tilanus, J. Schouten en mr P. J. Oud, de fractie leiders der K.V.P., P. v. d. A., C.H.U., AR. en V.V.D. in de Tweede Kamer. Als laatste werd ontvangen prof. mr F. de Vries, voorzitter van de Sociaal-Eco nomische Raad. Levensloop mr Steenberghe. Mr M. P. L. Steenberghe is in 1899 te Leiden geboren. Hij studeerde aan het gymnasium en de rijksuniversiteit te Utrecht in de rechten, aan wel ke universiteit hij in 1920 pro moveerde. Op internationaal terrein is mr Steenberghe zeer dikwijls werkzaam geweest en ook hier werden hem de meest belang rijke opdrachten verleend. Zo nam hij in 1927 als ver tegenwoordiger der Nederland se regering deel aan de econo mische conferentie te Genève en in 1928 trad .hij op als gedele geerde der unie van de vol kenbondsvereniging op 't econo misch congres te Praag. Ook heeft mr Steenberghe een zeer voorname rol gespeeld bij de onderhandelingen over 't han delsverdrag NederlandDuits land, waaraan hij als regerings gedelegeerde heeft deelgenomen. Op 25 Juni 1934, toen minister Vrschuur om gezondheidsrede nen aftrad, werd mr Steen berghe diens opvolger als minis ter van economische zaken. Op 6 Juni 1935 evenwel trad hij reeds af wegens verschil van mening Ir.zake het monetaire vraagstuk met Colijn. Op 24 Juni 1937 trad minis ter Steenberghe opnieuw als mi nister van Econ. Zaken op in het vierde kabinet Colijn van 19371939. Toen het kabinet De Geer in de Meidagen van 1940 naar Londen vertrok behield hij deze post, ook toen in Septem ber 1940 prof,. Gerbrandy de portefeuille van De Geer over nam. Mr Steenberghe werd toen minister van handel, nijverheid en scheepvaart en kreeg daar bij opdracht alle maatregelen te Houden de V.N.-troepen aan de 38ste breedte graad halt? De laatste berichten van het Koreaanse front maken melding van een vrij stationnaire frontlijn. Zware gevechten deden zich de laatste dagen niet voor. Van het Nederlandse detachement werd weer liet sneuvelen van 4 militairen bekend gemaakt. Op 12 Februari sneuvelden bjj de actie by Hoengsong sold. E. van der Ilorst, afkomstig uit Alphen a. d. Rijn; Uorp. W. van Dijk, afkomstig uit 's-Gravenhage en sold. C. M. I. Zoutzeling, afkom stig uit 's-Gravenhage. Op 14 Februari sneuvelde sgt. J. Voogt, afkomstig uit Viaardingen. Naar uit berichten uit Tokio is gebleken, is ten onrechte het sneuvelen bekend gemaakt van kapitein J. Linzel. Kapitein Linzcl werd gewond en bevindt zich in een militair hospitaal te Tokio. Zjjn toestand is vooruitgaande en hij hoopte binnenkort voor herstel naar Ifederïand te vertrekken. Wondjoe. Later ging de reis naar Taegoe en vandaar per vliegtuig naar Tokio. De 38ste breedtegraad. De correspondent van de „News Chronicle" te New-York schrijft uit zeer gezaghebbende bron te hebben vernomen, dat de V.S. en Engeland zijn over eengekomen, dat het leger van MacArthur de 38ste breedte graad in Korea niet zal over schrijden. MacArthur heeft de bevoegd heid om wegens dringende mi litaire redenen de oude grens uit tactisch oogpunt op kleine schaal te overschrijden, doch de strijdkrachten der V.N. bij de breedtegraad zullen stand houden in de hoop, dat een vreedzame regeling kan worden verkregen, aldus deze corres pondent. Vijfvoudige overmacht. Kapitein Linzel zeide in een interview zich niet verwonderd te hebben over zijn doods bericht in de telegrammen van de frontlinie. Hij had zich n.l. een half uur lang dood moeten houden nadat het plateau te Hoengsong aan het centrale front in Korea waarop hij zich bevond, door de Chinezen was genomen. Kapitein Linzel noemde de berichten, volgens welke kolo nel Den Ouden gedood zou zijn met zijn eigen ammunitie, die hen verstrekt zou hebben aan als Zuid-Koreanen vermomde Chinese communisten, belache lijk. „Wij wisten drommels goed dat het geen Zuid-Koreanen wa. ren", aldus zeide kapitein Lin zel. Een wachtpost van het hoofdkwartier, aldus vertelde de kapitein, maakte alarm te on- veer 10 uur op Maandagavond. „De Chinezen zijn er", riep hij. We hoorden veel geschiet. Ik zag drie a vijfhonderd Chinezen op misschien ccn zestig meter afstand. Zij bliezen op hoorns en schreeuwden en stormden op ons in. Wij konden hen niet tegenhouden. Iedereen maakte iedereen af". Er waren ongeveer 100 Ne derlandse officieren en man schappen op de post aanwezig, die het moesten opnemen tegen vijfmaal zoveel Chinezen. „Ik zag de kolonel niet getroffen worden, aldus vervolgde kapi tein Linzel, doch anderen, die het wel zagen, zeiden dat hij door het hoofd werd geschoten. Hij viel neer naast een jeep." Alles wat branden kon, brand de rondom. Op een verzoek om hulp van een Nederlander werd door Chinezen geantwoord: „Okay". Toen schoten zij hem driemaal door het hoofd, aldus vertelde de kapitein. Toen het gevecht was afge lopen, kon kapitein Linzel niet wegkomen door de drie schot wonden, die hij had opgelopen ln een knie, de rug en een schouder. „Ik hield me dood. De Chinezen wilden mijn hoofd op om te zien of ik. dood was. Zij schopten me tegen mjjn knie om te zien of ik reageerde. Zij ge bruikten mij ook als barricade voor een machinegeweer. Later, toen de Chinezen zich wat hadden verwijderd, werd kapitein Linzel door Nederland se militairen weggedragen. Onderweg naar Wondjoe kwam de jeep, waarmee de kapitein werd vervoerd, nog in een vuur gevecht terecht. Voor de twee de maal waande hij toen zijn einde nabij. Toch kwam hij Tegen <lr Walther Huppenko- then, die beschuldigd wordt van medeplichtigheid aan de moord op admiraal Canaris en vijf an dere in een complot tegen Hitier, is 10 jaar gevangenisstraf geëist. nemen tot economisch herstel van het rijk in Europa. In Mei 1941 werd hij in ge noemd kabinet minister van landbouw en visserij ad inter- rim. In November 1941 nam hij uit genoemde functie ontslag en werd opgevolgd door minister P. A. Kerstens. In opdracht van de Neder landse regering vertrok mr Steenberghe in 1942 voor een studiereis naar Amerika. Hij werd daar benoemd tot voorzit ter der commissie voor econo mische financiële- en scheep vaartaangelegenheden van het koninkrijk voor het Westelijk halfrond. Uit deze functie werd mr Steenberghe op 1 Mei 1946 eervol ontslag verleend. Na zijn terugkeer uit Amerika in Neder land in 1947 verklaarde mr Steenberghe zich terug te wil len trekken uit het politieke leven en zich geheel aan het zakenleven te willen wijden. Beroepskeuze in Zeeland. Maandag 5 Maart a.s. zullen vertegenwoordigers van de Be sturen en onderwijzersorganisa ties der Chr. scholen in Zee land, de bond van Chr. Werk gevers, de C.B.T.B., de Chr. Middenstandsbond, de Chr. Bak- kersbond en de Chr. Besturen bonden vergaderen over de mo gelijkheid in Zeeland een Chris telijk Bureau voor Beroeps keuze te openen. De Heer Tjeerdsma uit Utrecht, secreta ris van het C.N.V., die speciaal belast is met de voorlichting op dit terrein, zal een inleiding over dit onderwerp houden. Het plan is te komen tot een reizend bureau, dat regelmatig in de centra op alle eilanden zitting houdt. Veler steun, zowel moreel als finantiëel, zal nodig zijn, om dit doel te bereiken. Voor een provincie als de onze met een overwegend Pro testants-Christelijke bevolking, is het nog een aanklacht, dat de ouders hier voor de toekomst hunner kinderen niet principieel overeenkomstig hun levens beschouwing, deskundig kunnen voorgelicht worden. MR KAZELHOFF ROELFSEMA KEERDE TERUG IN NEDERLAND NA BEZOEK AAN AMBON. Wat de Ver. Staten betreft kan Nederland vasthouden aan zijn principes ten aanzien van het vraagstuk der republiek Zuid-Molukken. Steeds meer wint daar de overtuiging veld, dat de republiek geen dood geboren zaak is maar dat zij springlevend is, aldus inr Hazel- hoff Roelfsema, die Zaterdag op Schiphol terugkeerde na een be zoek aan Ambon. Hij keerde via de Ver. Staten terug in ons land. De heer Hazelhoff Roelfsema vertelde bij zijn aankomst, dat zijn bemiddeling destijds was in geroepen bij afwezigheid van een vertegenwoordiger der Re publiek Zuid-Molukken in de Ver. Staten tot het aanbieden van lucht- en zeebases aan de V.S. in het gebied der Zuid- Molukken. De Amerikaanse re gering had onmiddellijk na het uitbreken van de oorlog in Korea hierom verzocht bij de regering van de Indonesische republiek, maar dit verzoek was afgewezen. In Juli 1950 heeft hij namens de republiek Zuid- Molukken een aanbod gedaan in Washington. Het is ter tafel ge weest bij de stafchefs en, zover hem bekend, „er is kennis van genomen zonder aanbeveling voor actie". „Ik weet" zo zei de heer Hazelhoff Roelfsema „dat men het in het State Depart ment nog altijd voor zeker 90 procent op de republiek houdt, maar in de hogere regionen der strijdkrachten is men aanzien lijk minder gesteld op de hou ding der Indonesische republiek, vooral na de weigering voor het verlenen van bases. In deze kringen bestaat grote belang stelling voor het aanbod van de republiek Zuid-Molukken". Dezelfde interesses heeft hij in Amerikaanse handelskringen kunnen bespeuren waar men voor een „Fox-overeenkomst met de Zuid-Molukken zeel wel zal voelen. Wat de positie van de T.N.I. op Ambon betreft, zei de heer Hazelhoff Roelfsema: „Het moet bijzonder onaangenaam zijn op Ambon lid van de T.N.I. te zijn. Dit heeft de T.N.I. ook wel in gezien. De T.N.I.-soldaten be wegen zich uitsluitend op de hoofdwegen en doen geen pas daarbuiten." Volledig achter de republiek. Het hele gebied staat volko men achter de republiek Zuid- Molukken. Ik ben ervan over tuigd, aldus de heer Hazelhoff Roelfsema, dat, als deze repu bliek „eenmaal op poten staat", grote gebied zich bij haar zullen aansluiten. In dit verband zo zeide hij is natuurlijk de uiteindelijke oplossing van het probleem Nieuw-Guinea van zeer groot belang. Het zou gunstig zijn als men op Nieuw-Guinea niet uitslui tend te kiezen had tussen Ne derland en Indonesië, maar ook het oog op de republiek Zuid- Molukken gericht zou kunnen hebben bij een uiteindelijke vrije lotsbepaling. Het hele gebied van Celebes tot Hollandia voelt voor Ambon. Ieder, die zich voor de Ambon- nese zaak inspa. is in dit ge bied zeker van aller medewer king. Hier in Nederland schijnt men te denken, dat de zaak van de Zuid-Molukken dood is. Ik vertel u: Zij is springlevend. Het zal zaak zijn, dat Nederland de ogen hiervoor niet zal sluiten, zo niet uit ideële* overwegingen, dan toch uit realistische over wegingen, opdat wij niet weder om geheel buiten een dermate belangrijk strategisch gebied ko men te staan", aldus mr Hazel hoff Roelfsema. met Wethouders van 's-Graveland in conflict burgemeester. In 's-Graveland is een reeds lang bestaande controverse tussen de burgemeester, G. Graaf Schim- melpenninck enerzijds, en de beide wethouders, met enkele raadsle den anderzijds, tot uitbarsting ge komen. Door laatstgenoemden is thans een comité van actie op gericht, dat zich ten doel stelt, tegen de wensen van de burge meester in, het uitbreidingsplan tot stand te brengen, dat de mo gelijkheid zal scheppen woningen en een christelijke school te bou wen op punten, waar dit thans niet mogelijk is. In een uitvoerig schrijven aan de raad en aan de bevolking, zet het comité zijn grieven tegen de burgemeester, die buiten de wet houders en de raad om vele zaken zou bedisselen, uiteen. Op het gebied der volkshuisves ting acht het comité hierdoor een noodtoestand ontstaan, die drin gend oplossing behoeft. Naar eerst Zaterdag bekend werd is Prinses Wilhelmina Don derdag per vliegtuig uit Zwitser land in ons land teruggekeerd. Expositie schilderijen uit de tijd van Koning Willem I te Vlissingen. Van 19 Februari tot 26 Maart wordt in het Vlissingse Museum aan het Bellamypark een ten toonstelling gehouden van schil derijen uit het tijdperk van Koning Willem I. Zaterdag heeft de burgemeester van Vlissingen, mr B. Kolff, in aanwezigheid van verschillen 'e genodigden, deze expositie geopend, daarbij een overzicht gevend van deze expositie en een toelichting op de werken. Het tijdperk, waarin deze schilderijen vervaardigd zijn, is ruimer dan de eigenlijke rege ring van Koning Willem I, die regeerde van 18131840. Het bestrijkt ongeveer de jaren 1790 1850. Enkele werken zijn zelfs nog van na 1850. De expositie bestaat uit twee delen. In de voorzaal vindt men de z.g. rea listen, wier werk gekenmerkt wordt door een vriendelijk, on gekunstelde luchtigheid en fijn heid en waari de bekoring van het Intieme tot uiting komt. Men vindt hier o.a. werken van Kobell, een navolger van Pot ter, een Hollands binnenhuis van de Lelie, en portretten van Wonder en Hendriks. Ook zijn er enkele stadsgezichten, die op vallen door hun precisieuze tekening en waarbij de kleur en het schilderachtige op de tweede plaats komt. De werken in de achterzaal zijn uit een iets latere periode, met meer roman tiek. Onder andere ziet men stadsgezichten van Karssen en Jelgerhuis, fraaie portretten van Kruseman en van Beveren, als mede rijke bloemenstillevens van Van Os. De schilderijen zijn beschik baar gesteld door het Stedelijk Museum te Amsterdam en zijn de tweede reeks uit Amsterdam, die in Vlissingen geëxposeerd worden. Christelijke zangers vergaderden in Goes. Zaterdagmiddag vergaderde in zaal Krijger te Goes de Ring Zeeland van de Kon. Bond van Christelijke Zang- en Oratorium verenigingen in Nederland. De vergadering werd geopend door de voorzitter, de heer J. J. van de Velde, met gebed. Bij de be stuursverkiezing werd in de va cature, ontstaan door het ver trek van de heer W. Sies uit Zierikzee, gekozen de heer M. Rotte te Zierikzee. De heer van de Velde dankte de heer Sies daarop voor hetgeen hij voor de Ring deed als bestuurslid. De voorbereidingen voor het concours, dat op 3 Mei (Hemel vaartsdag) in Oostkapelle zal worden geholden, vorderen reeds. Het concours zal worden gehouden op het terrein bij Westhove tussen Domburg en Oostkapelle. Over het voor en tegen van een regenverzekering werd nog breedvoerig gediscus sieerd. Omdat in Oostkapelle g en gelegenheid is om bij regen het cor >urs eventueel binnen voort te zetten, voelde de ver gadering er het meest voor de regenrisico af te wentelen op een verzekering. Aldus werd dan ook besloten. De mogelijk heid zal worden overwogen of bij slecht weer het concours niet kan worden gehouden in de Veilingsgebouwen te Middel burg. Als juryleden zullen op treden de heren A. de Brouw, Arnhem en Meindert Boekei te Hilversum. Kinderkoren zullen vrije toegang hebben tot het concours. In de rondvraag werd nog gevraagd naar de mogelijkheid van een Ringzangmiddag. Van wege de financiële consequen ties durfde men tot nog toe de organisatie niet aan. Aan het slot dankte de voor zitter de aftredende secretaris, de heer H. Wolzak, voor zijn werk voor de Ring. Ten besluite werd het Avondlied gezongen. Grote werktuigendemonstratie. Op Zaterdag j.l. vergaderde in „De Korenbeurs" te Krui- ningen de Kring Oost-Zuid- Beveland der Z.L.M. In zijn openingswoord wierp de voorzitter, de heer P. Scheele de Putter, een terugblik op het afgelopen jaar. Hierin uitte hij over het algemeen zijn tevre denheid over de bereikte resul taten in de landbouw al wer den ook wel enkele minder goede punten genoemd. Ook op organisatorisch gebied is veel bereikt. Vooral de be drijfsvereniging is zeer actief geweest. Een enkel cijfer hieromtrent noemde spreker; een bedrag van f 1.000.000.is aan de belasting uitgespaard in het inundatiege- bied, zulks als gevolg van de ge ringere opbrengsten door de inun daties. De Z.L.M.-jaarvergadering te Krabbendijke. Het jaar 1951 belooft een bui tengewoon belangrijk jaar voor de Kring Oost-Zuid-Beveland te worden. Op 20 Juni a.s. zal n.l. in Krabbendijke de Alg. Vergadering van de Z.L.M. wor- in den gehouden. Men kan daar gebruik maken van de veilingsgebouwen, wel ke buitengewoon geschikt zijn voor dit doel. Daar vele fruit telers lid van de Z.L.M. zijn Is dit mede een reden om het aan bod van Krabbendijke te accep teren. De vergadering van het hoofd bestuur zal echter te Kruinin- gen worden gehouden, zoals ge bruikelijk. Aan de algemene vergadering zal een demonstratie van land bouw- en fruitteeltwerktuigen worden verbonden. Speciaal nieuwe machines zullen worden getoond. Verder is het de be doeling behendigheids wedstrij den als attractie te organiseren. Ook de gebruikelijke rijtoer zal weer gehouden worden. Daar zulk een rijtoer altijd zeer kostbaar blijkt te zijn, zal ieder voor eigen rekening daaraan deelnemen. Verder is besloten vrije toe gang tot het terrein te verlenen voor alle leden der Z.L.M., op vertoon van de lidmaatschaps kaart. De kosten van de organisatie zijn te schatten op f7500.Dit is zeer laag, doordat men gebruik kan maken van de veilings gebouwen en er dus geen tenten nodig zijn. Bestuursverkiezing. Bij de bestuursverkiezing werd de heer E. A. Suy tot vice-voor- zitter, de heren P. Scheele de Putter en W. C. van der Werff tot hoofdbestuursleden en de heren P. H. A. Polderman en M. C. Lindenbergh tot plv. hoofdbestuursleden herkozen. Vervolgens kwam aan het woord de heer C. Zee, secreta ris van de Zeeuwse Melkfede- ratie, die de plannen tot vor ming van een coöperatiece melk- afzetcoöp. toelichtte. Hierover schreven wij reeds eerder uit voerig. De heer P. J. van Goorden uit Tholen gaf een uiteenzetting van deze organisatie, zoals die op Tholen is voorbereid en zo als die thans functionneert. Hij gaf hierbij frappante staaltjes van wat een goede organisatie vermag te bereiken ten gunste van de melkveehouders. „Landbou w-allerlei". Ir J. Dorst te Goes hield ver volgens zijn lezing, getiteld; „Landbouw-allerlei". Spr. memoreerde o.a. de in 1953 in Middelburg te organi seren Zeeuwse tentoonstelling. Hij behandelde de melkprijs en drong er met 1 'e: i op aan steeds te trachten de productiekosten omlaag te brengen. Hij wees ook op de noodzaak zich bij de uze der te ver bouwen gewassen niet alleen te laten leiden door de prijzen, maar ook rekening te houden met andere factoren, zoals doel matige wisseling der gewassen. Een economisch verantwoorde investering, zoals dat door velen is gedaan, is juist, ook in ver band met de belastingpolitiek. De economische vooruitzichten van oris land zijn niet gunstig. Werd de invoer in 1949 voor 90 gedfkt, in 1950 is er een tekort van één milliard. Dit is mede een gevolg van de stij ging der grondstoffenprijzen op de wereldmarkt. Was b.v. de gerst vorig jaar in Amerika nog te koop voor 20 cent, thans is de prijs opgelopen tot 33 cent per kg. Haver is helemaal niet meer te koop. De bijdrage van de landbouw in de betalings balans is orgeveer 50 In 1951 zal er minder vee- v.eder ingevoerd kunnen wor den.- Verder werd besproken het baconcontract met Engeland. De lonen zijn sterk gestegen in de landbouw, dat is juist en billenk. De vakbekwaamheid van de landarbeider is groot. Een landarbeider is ongeveer gelijk te stellen met een metaal- billijk. De vakbekwaamheid betreft. Ieder moet zich tot het uiterste inspannen om de moei lijkheden te boven te komen, Ook haver moet worden ingevoerd. Behalve voor gerst zal dit jaar ook voor haver een be perkte inleveringsplicht gelden, aldus wordt ln Den Haag ver nomen. De besprekingen, die in Den Haag zijn gevoerd, hebben ge leid tot een wijziging in het inleveringssysteem. Hierdoor hoopt men de teelt van tarwe te stimuleren en ongewenst sterke uitbreiding van de ver bouw van voedergranen af te remmen. Van de verplichte levering van gerst en haver wordt vrij stelling verleend op basis van de verbouwde oppervlakten win ter- en zomertarwe. Dit be tekent dat per hectare tarwe een hectare haver of gerst van inleveringsplicht zal worden vrijgesteld. Bovendien wordt alle bedrijven, kleiner dan 40 hectare, ongeacht wat verbouwd wordt, een oppervlakte van 2 ha. haver extra vrijgegeven, welke vrijstelling voor een be drijf met meer dan 40 ha cul tuurgrond 3 ha haver zal bedra gen. Voor bedrijven groter dan 40 ha cultuurgrond 3 ha haver zal bedragen. Voor bedrijven groter dan 60 ha wordt de vrij stelling 4 ha en voor bedrijven groter dan 80 ha 5 ha haver. Aangezien het niet mogelijk bleek de tarweprijs in aanzien lijke mate te vrhogen, wordt de door de regering gewenst ge achte uitbreiding derhalve ge stimuleerd door het vrijstellen van leveringsplicht van voeder- granen. Voor de provincies Drenthe, Overijsel (exclusief N.O.P.), Gelderland, Utrecht en Lim burg zullen de maatregelen niet gelden. Voor de overige provin cies zullen de zand- en veen koloniale gebieden buiten be schouwing blijven. Voor de hoe veelheid gerst, welke eventueel binnen het kader van deze rege ling wordt ingeleverd en als brouwgerst wordt bestemd, zal een nader te bepalen brouw- 5-jarig bestaan van de C.P.M.B. te Middelburg. Zaterdag hield de afd. Mid delburg van de C.P.M.B. o.l.v. de presidente, mej. T. Louwerse, de 5e jaarvergadering in do Bogardzaal. In haar openings woord wekte de presidente de leden op trouw te zijn in het verenigingswerk en in het da gelijks werk, ómdat we juist daar zo'n mooie plaats van God ontvangen hebben. Uit de jaar verslagen bleek, dat de vereni ging er uitermate goed voor staat. Mej. C. Geschiere hield voorts een inleiding over „Plat telandsvrouwen uit de Heilige Schrift". In het verdere van deze middag was men nog ge- noegelijk bijeen en er werd een gevariëerd programma afge werkt. De afgevaardigde van de C.B.T.B. sloot deze feestelijke bijeenkomst met dankgebed. Het West-Duitse kabinet heeft de voor-oorlogse Duitse schulden voor zfjn rekening genomen. Constantine Kefalojanis, de „Ro meo" van Creta, die de vorige zo mer bijna een burgeroorlog op Creta deed ontbranden toen hij een meisje uit een vijandige fa milie Schaakte en in een afgelegen klooster trouwde, is tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Een lid van de Sowjet-Russische Handelsmissie te Belgrado is uit Joego-Slavië gewezen wegens „vij andelijke activiteit". De oudste inwoner van Joego-Slavië, een boer in Bosnië is Zaterdag 115 jaar oud geworden. Hij heeft nu plannen lezen en schrijven te le ren. Hij kan zich niet herinneren ooit ziek te zijn geweest. In Tunis is een Engelse Sunderland- vliegboot neergestort. De 8 inzit tenden kwamen om het leven. De Amerikaanse regering heeft er in Praag haar spijt over betuigd dat 2 Amerikaanse vliegtuigen op 7 Februari onopzettelijk boven Praag hebben gevlogen. Zon dagochtend heeft de vulkaan de Lamington op Australisch Nieuw- Guinea weer een hevige uitbar sting gehad. Van slachtoffers wercj nog geen melding gemaakt. In Amerika is een vereniging opgericht die zich ten doel stelt het verzetswerk in Rusland tegen het communistische regiem te steunen en te stimuleren. In Frankfort verluidt dat Eisenho wer in Maart opnieuw naar Duits land zal komen waar hij dan een officieel onderhoud met Adenauer zou hebben. De massa's stenen en sneeuw, die de St Gotthard- tunnel versperren, zullen met dy namiet worden opgeblazen, andere pogingen faalden. De hevige wind, gepaard gaande met zware regenbuien, heeft gistermiddag in het Westland nogal schade aan gericht. Men schat haar op 30 duizend gulden wegens kapotte ruiten en beschadiging van jonge groente. H.M. de Koningin zal op 28 Februari in het paleis op reiken, aan mevr. B. J. Fick Gemmecke, de tweede vrouw die is onderscheiden met de militaire Willemsorde. Ook dit jaar zal de nationale herdenking plaats hebben op 4 Mei. gerst wordt bestemd, zal een nader te bepalen brouwgerst- premie worden vastgesteld. Iedere teler kan thans op een voudige wijze berekenen, welke hoeveelheden haver of gerst hij te zyner tijd zal moeten in leveren. Uitgegaan wordt van een le veringsplicht van 2500 kg. gerst en 2500 kg. haver per ha. Eerst zal de haver en daarna de gerst worden ingenomen. Ring Walcheren C.J.M.V. te Westkapelle bijeen. Ondanks het slechte weer waren Zaterdagavond toch nog vele leden van tal van afdelin gen van de Ring Walcheren van het C.J.M.V. naar Westkapelle gekomen, waar in de cantine van het Zwitsers kamp de jaar vergadering werd gehouden. Na het openingswoord van de voor zitter, ds J. van Winterswijk, las de wnd. secretaris het jaar verslag voor. Daaruit bleek, d^t de ringvergaderingen in het afge lopen jaar op één uitzondering na, alle vrij goed bezocht waren. Ook in de afdelingen ging het werk door en enkelen zagen hun ledental vergroot. Wegens vertrek naar de N.O.P. moest de toch al kleine afdeling te Gapinge geheel verdwijnen, ter wijl pogingen om in Ritthem een afdeling op te richten misluk ten. De penningmeester, de heer G. de Voogd, was minder op timistisch. Een slecht bezochte filmavond was er oorzaak van, dat 1950 met een gevoelig tekort sloot, ter dekking waarvan de contributie, die de afdelingen aan de Ring moeten betalen voor 1 jaar werd verhoogd. Na de verslagen volgde het optre den van de Mondharmonica vereniging „De Krekels", die o.l.v. de heer Brasser veei suc ces oogstte. Na de pauze voerde de af deling Westkapelle het toneel stuk Achter de wolken schijnt toch de zon" op. Het stuk werd over het algemeen verdienste lijk gespeeld. Ds van Winters wijk sloot deze geslaagde jaar vergadering met een dagslui ting. Schooldag te Goes. Vrijdag 25 Mei a.s. zal in het Schuttershof te Goes voor da besturen en het onderwijzend personeel van alle Christelyké scholen in Zeeland een school dag gehouden worden. In de morgenvergadering zal de heer P. Jouwsma van Enschedé, hoofdbestuurslid van de „Grote" en voorzitter van de V.G.L.O.-sectie daarvan, spreken over „Doel en inrichting van het V.G.L.O.", een probleem, waar momenteel vele scholert mee worstelen. 's Middags hoopt Prof. Dr K. Dijk van Amsterdam te refe- ren over „De herderlijke zorg van onze scholen". De afvoering der Ambonese militairen. Door het ministerie van Unie zaken en Overzeese Rijksdelen is medegedeeld, dat een instruc tie van de Nederlandse regering is uitgegaan waarin wordt ge zegd, dat, indien Ambonese mi litairen zouden weigeren naar Nederland te vertrekken, een dienstbevel hiertoe zou worden gegeven. Indien dit bevel niet zou worden opgevolgd, aldus da instructie, da i zou het ver band van de weigerachtige Am bonese militairen met de Kon. Landmacht worden verbroken, zodat dan de demobilisatie ter plaatse het gevolg zou zijn. De Ambonese militairen tg Soerabaja hebben Zaterdag ert bloc besloten voor een tijdelijk verblijf naar Nederland te rei zen. Men hoopte de „Kota In- ten" vandaag te doen vertrek» ken, waarna de „Atlantis" zal volgen met voornamelijk vrou wen en kinderen. Extra schepen op de lijn IndonesiëHolland. De Maatschappij Nederland en de Koninklijke Rotterdam- sche Lloyd overwegen om in da komende ma: den, ter afdoe ning van de vele passage-aan vragen, op de lijn Indonesië Nederland enkele charterschepen in te zetten. Hoewel ook .de Johan van Oldenbarneveldt en de Sibajak, welke op het ogenblik bestemd zijn voor reizen naar Australia op bepaalde tijdstippen in da dienst op Nederland zullen wor den ingeschakeld, laat het zich aanzien, dat de vervoerscapasi- teit niet voldoende zal zijn om de binnengekomen aanvragen af te werken. De bedoeling der maatschap pijen is om te beginnen met April maandelijks indien moge lijk een chtarterschip te doen varen, zulks tot in Augustus of September, in overeenstemming met dè omstandigheden. DE BILT ZEGT: Enkele buien. Half tot zwaar bewolkt met enkele buien. Matige tot krach tige wind tussen Zuid en West. Ongeveer dezelfde temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1