NIEUWS KABINETSFORMATIE NIET GESLAAGD PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND ZATERDAG IT FEBR. 1951 VERTROUWEN. Dr Drees en Mr van Schaik geven opdracht terug Ambonezen weigerden naar Nederland te vertrekken Onderwijstentoonstelling te Middelburg Morgen wordt Prinses Marijke vier jaar. „Euphonia" te Goes heeft grote plannen SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Ifwfdkantoor: Goes, L. Vorststr. Ui. Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1793 Abonnementsprijs 4,65 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Blezelinge; Ds J. S. Hartjes, Missingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- llskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds O. Metselaar, Goes; Ds B. G, A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 7.52 u., onder 17.58 u. Maan op 13.13 u., onder 6.48 u. Hoogwater op Zondag 18 Febr.: Vlissingen: 12.07 u. 1.44 m., u. m. Terneuzen: 0.02 u. 1.55 m., 12.32 u. 1.65 m. Weméldinge: 1.06 u. 1.21 m., 13.37 u. 1.32 m. Zierikzee: 0.48 u. 1.00 m., 13.22 u. 1.10 m. Churchills laatste motie in het Lagerhuis, die intussen al weer met de gebruikelijke krappe meerderheid is verworpen, kon bij oppervlakkige kennisneming aan vankelijk enige bevreemding wek ken. In die motie werd immers een uitspraak gedaan over de grootscheepse herbewapenings plannen van de Labourregering. Daar konden de Conservatieven toch moeilijk tegen zijn. Vanwaar dan de behoefte aan een motie over dit onderwerp? Het ant woord is, dat de Conservatieve partij wel instemde met de mili taire voornemens van Attlee's regering, doch de Labourministers niet vertrouwde voor de uitvoe ring ervan. Deze omschrijving van het Conservatieve standpunt in de bedoelde motie is meer dan een ingenieuze vondst in de verbit terde strijd van stemming na stemming, die Churchill in het Lagerhuis heeft ontketend, nadat de Arbeiderspartij met bijna de kleinst mogelijke meerderheid haar wil tot nationalisatie van de staalindustrie had doorgedreven. De Conservatieven wantrouwen inderdaad de vastberadenheid van Attlee en de zijnen om de Britse verdediging tot het uiterste op te voeren. En zij hebben daar ook reden toe. Labour kent immers in eigen gelederen een sterke op positie, die voor 'n krachtig mili tair apparaat niet voelt, Amerika wantrouwt en nog wel eens een ionkje naar Moskou waagt. Dit zijn feiten, die het rechtvaardigen, dat de Conservatieven er geen vertrouwen in stellen, dat de Ar beidersregering de ook door hen voorgestane bewapening werkelijk naar behoren zal uitvoeren. Soortgelijke verschijnselen doen zich ook in het Nederlandse politieke leven voor. De kabinets formateurs zijn nu al een week geleden gereed gekomen met de opstelling van een regeringspro gram. Op basis daarvan zijn zij nu aan het uitnodigen gegaan. Doch zij krijgen de ene weigering na de andere: Tjarda, Staf, De Gaay Fortman. En als gevolg daarvan willen nu misschien ook de ministers Stikker en v. d. Brink niet meer terugkeren. Toch heb ben zij geen van allen bezwaar tegen het regeringsprogram; van waar dan al die weigeringen?, zucht prof. Romme in de Volks krant. Het antwoord op deze ver zuchting zal zeker niet voor alle vijf deze figuren gelijk lulden. Toch zal stellig bij enkelen van hen de overweging een rol ge speeld hebben, dat het ontworpen program nu wel aannemelijk kon zijn, maar dat het toch de vraag moest heten, of het wel behoor lijk zou worden uitgevoerd. Wij denken hierbij met name aan de heren Stikker en Van den Brink, voor wie de personele samenstel ling van het kabinet van door slaggevend belang schijnt te zijn. Blijkbaar vrezen zij een weinig krachtig beleid van een kabinet, waarin de socialisten te veel de toon aan zouden geven. In die kringen worden immers met zo veel nadruk de soc.-economische behoeften naast de militaire ge steld, dat men zich wel eens af vraagt of 't hun met deze laatste wel ernst is. Een manifest als het N.V.V. vorige week uitgaf is ze ker niet geschikt om die twijfel te verzwakken. Ook buiten parlementaire en ministeriële kringen speelt de vertrouwenskwestie een rol van gewicht. De geringe deelname b.v. aan de Nationale Reserve menen wij gedeeltelijk hieraan te moeten toeschrijven. Wij weigeren vooralsnog aan te nemen, dat ons volk werkelijk niet in groten ge tale bereid zou zijn zich voor de verdediging van ons land aan te melden. Bij velen heerst echter, naar het ons voorkomt, twijfel, of dit offer wel enig nut heeft, of de voorbereide maatregelen wel doeltreffend zqn. En dat is dan niet zozeer critiek op. de leiding van de Nationale Reserve, als wel op de defensie-politiek van de re gering in het algemeen. Men wei gert eenvoudig zich in te zetten voor een zaak, van welker dege lijke opzet men niet overtuigd is. Wij keuren deze houding af. Ook waar de regering tekort schiet, mag het volk nog geen verstek-laten gaan. Maar toch achten wij dit ge brek aan vertrouwen belangrijk genoeg om er eens op te wijzen. Dat vertrouwen kan alleen cloor positieve daden van regeringszijde worden hersteld. Moge het toe komstige kabinet zich aan de ont wikkelingen zowel in Engeland als hier te lande spiegelen en door duidelijke blijken van vastbera denheid het zo broodnodige ver trouwen herstellen. Het Kabinet van de Koningin deelt mede, dat dr W. Drees en mr J. R. H. van Schalk gisteravond aan H. M. de Koningin ver zocht hebben van de opdracht tot het vormen van een Kabinet, dat geacht mag worden het vertTonwen van het parlement te genieten, te mogen worden ontheven. Deze mededeling komt niet on verwacht. Er blijkt uit, dat de fi guren uit de partijen van de z.g. derde macht, die werden gepolst, geen lust hadden tot de regering toe te treden. Minister Stikker voelde er weinig voor aan te blij ven, indien jhr. Tjarda zich niet beschikbaar wilde stellen en mi nister van den Brink schijnt op zijn zetel geen prijs meer te heb ben gesteld, indien hij de heer Stikker niet tot zijn ambtgenoten kon rekenen. De vraag is thans: wie zal een nieuwe opdracht ontvangen? Po gingen tot het vormen van een zakenkabinet zullen waarschijnlijk weinig effect sorteren, omdat de thans hangende problemen (w.o. nog altijd Nieuw-Guinea) een Meningsverschil over militaire bijdrage van West-Duitsland. Vrijdag is te Bonn de vijfde be spreking gehouden tussen mili taire deskundigen van Frankrijk, Engeland en de Ver. Staten ener zijds en West-Duitsland ander zijds. Er is nog geen overeenstem ming bereikt over een West- Duitse bijdrage aan de militaire verdediging van Europa. De Fran sen wensen slechts gevechtsgroe pen, niet sterker dan 5 6000 man, de Engelsen zijn bereid di visies infanterie te aanvaarden en de Amerikanen willen pantser troepen vormen. De Duitsers wil len militaire dienstplicht en, met bepaalde restricties, een nationaal leger. Eisenhower wordt reeds 21 Fe bruari in het Trianon Hotel te Versailles verwacht. Gistermor gen stapte hij aan boord van de „Queen Elizabeth", „Oorlog op het ogenblik niet onvermijdelijk", aldus Staiin. Een correspondent van de „Prawda" heeft een interview met Stalin gehad, de eerste open bare verklaring sinds twee jaar. In antwoord op een vraag van de correspondent, of Stalin van mening was, dat oorlog onvermij delijk is, antwoordde hij: „Neen. Tenminste op het ogenblik kan hij niet als onvermijdelijk be schouwd worden. Oorlog kan onvermijdelijk wor den, indien de oorlogshitsers erin slagen de massa van het volk in leugens te verstrikken, het te mis leiden en het in een nieuwe we reldoorlog te slepen. Wat de Sowjet-Unie betreft, zij zal als steeds haar politiek tot behoud van de vrede en voorko ming van oorlog blijven voeren", aldus Stalin. sterk politiek karakter hebben. Het zou geen verwondering wek, ken, indien het besluit tot Kamer ontbinding zou vallen en (ver vroegde) verkiezingen in het vooruitzicht liggen. Overste Den Ouden slachtoffer van Chinese streek. Overste Den Ouden is, naar thans wordt bekend gemaakt, het slachtoffer geworden van een Chinese streek. Te zamen met leden van zijn staf is hij in zijn eigen comman dopost doodgeschoten door 400 Chinese communisten, die zich als Zuid-Koreaanse soldaten voor deden en munitie van de Neder landse soldaten kwamen lenen. Men vond er niets verdachts aan, toen de leider der infiltranten ln liet Engels kwam verklaren, dat hij geen munitie meer had. De Nederlandse soldaten waren de bezoekers bij het verstrekken der patronen behulpzaam. Onmid dellijk hierna openden de vreem delingen, die Chinese communis ten bleken te zijn, op verraderlijke wijze het vuur op de commando post. Bij deze laaghartige over val waartegen geen verweer mo gelijk was, sneuvelde de Neder landse commandant, evenals le- gerpredlkant ds Tlmens, kapitein Linzel, korporaal Talens en sol daat Schilders. Oorlog voeren met,,, spijkers. De leiding van de geallieerde luchtmacht in Korea had ge merkt, aldus schrijft de oorlogs correspondent van „Belga", dat de Chinezen tengevolge van de absolute beheersing van de lucht door de geallieerde luchtmacht praetisch er van hadden afgezien om hun auto-convooien overdag te laten rijden. Zolang het daglicht was hield de vijand zijn kolonnes, behendig gecamoufleerd bewe gingloos. Bij het vallen van de avond werden deze in beweging gebracht, voorzichtig met gedoof de lichten voortrijdend. Om deze tactiek te dwarsbomen, hebben lichte Amerikaanse bommenwer pers op zekere dag 3.700.000 spij kers op de wegen gestrooid die door de Chinese konvooien wor den gebruikt. De woordvoerder van de lucht macht die de cijfers heeft ge noemd heeft voorts verklaard „als wij er in slagen de vijandelijke konvooien tijdens de nacht op te houden, dan kunnen wij een einde maken aan de oorlog. Het middel is eenvoudig en doeltreffend: de vrachtwagens rijden over de spij kers en banden springen. Dit brengt het konvooi tot staan. De Chinezen hebben slechts één ver dedigingsmiddel: uit hun wagens stappen en de spijkers oprapen, hetgeen zij niet in het donker kunnen doen Meer emigranten door de lucht naar Australië Teneinde de wachtlijst van aan staande emigranten naar Austra lië, welke thans reeds ongeveer 13.000 personen telt, enigszins te verlichten, heeft de regering be sloten in de eerstkomende maan den het vervoer van emigranten naar Australië door de lucht te bevorderen. In de eerste plaats komen in aanmerking zij, die de vliegprijs AmsterdamSydney van f 1700 per volwassene betalen. Daarna zij, die opgaven de scheepspassa- ge volledig zelf te kunnen bekos tigen, doch bereid zijn voor dit bedrag de overtocht per vliegtuig te maken. Zij moeten reeds een volgnum mer van de Stichting Landverhui zing Nederland bezitten en gereed zijn om ook werkelijk op zeer korte termijn te vertrekken. Voor dit luchtvervoer dient men zich aan te melden bij het Centraal Emigratie Boekingskan toor, Achterom 88 (bij de Hof weg) te 's-Gravenhage. IN KOREA GESNEUVELD. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in Korea bij actie op 12 Febr. is gesneuveld de soldaat J. Mulder, afkomstig uit Delft. Hij laat een kindje van 5 jaar achter. Op 3 Febr. is tijdens een actie gesneuveld de soldaat eerste klas se H. J. van Dijk, afkomstig uit Doesburg. Communisten op Korea 55 km. gevorderd. De communisten zijn bij hun tegenaanval langs het centrale front in Korea in vier dagen 55 km. gevorderd. Amerikaanse en Nederlandse manschappen hebben Vrijdag ten noorden en noord-westen van Wondjoe aanvallen gedaan, twee belangrijke heuvels bezet en he vige tegenaanvallen afgeslagen. Het meeste gevaar dreigt van de zuid-oostzijde van Wondjoe, waar de tegenstander Tsjetsjon tot op 16 km. is genaderd. Te Intsjon, de haven ten wes ten van Seoel, is een speciaal de tachement der V.N. aan land ge gaan met de opdracht Intsjon bin nen 20 uur tot aanvoerhaven voor het front te maken. Trygve Lie heeft verklaard, dat er voortdurend overleg tussen al le landen, die deelnemen aan de actie in Korea, wordt gevoerd over de kwesties betreffende de 38ste breedtegraad. Engelse staaldirecties contra regering. De Iron and Steel Corporation, de staatsorganisatie, waaraan de aandelen der Britse staalindustrie werden overgedragen, is er niet in geslaagd met de vroegere parti culiere eigenaren overeenstem ming te bereiken. De vroegere staaldirecties be twisten de Corporation het recht om in haar organisatie door te dringen. Geen Ambonezen naar Korea Het bureau Zuld-Molukken deelt mede, dat naar aanleiding van 't door de vertegenwoordiger der Zuid-Molukse Republiek aan de Veiligheidsraad gedane aanbod van twee bataljons Ambonese militairen, die zich thans nog in kampen op Java bevinden, de Nederlandse legerleiding in Indo nesië thans de gelegenheid heeft opengesteld tot aanmelding van vrijwilligers voor Korea. In Den Haag merkt men ech ter op, dat hier een misverstand In het spel moet zijn. Het gaat hier om aanvulling van Neder landers voor Korea en ook de Nederlandse militairen in Indo nesië en de West kunnen zich daarvoor opgeven. De Nederlandse regering denkt er echter niet aan om de Ambo nese militairen met tijdelijke K. L.-status, die Indonesisch burger zijn, de gelegenheid te geven zich aan te melden voor Korea. Dit zou buiten de bevoegdheid van de Nederlandse regering liggen. Ge zien het standpunt van de Indo nesische regering, ls het dus al hoogst onwaarschijnlijk, dat er Ambonezen naar Korea zullen gaan. Brenger van „een beetje geluk" kreeg 1 j/j millioen gulden. Matroos Rife van het vliegdek schep „Lexington" kreeg een be richt, dat hij 1% millioen gulden had geërfd van een oude dame, bij wie hij op alle verlofdagen even binnenliep vim een praatje te ma ken. De dame had in haar testa ment geschreven: „Dit is voor een keurige jongeman, die zoveel an dere dingen kon doen en naar zo veel andere plaatsen kon gaan, maar die toch tijd vond een beetje geluk te brengen in het hart van een oude vrouw". Vliegveld Valkenburg in opschudding. Toen gistermiddag een Dakota van de Amerikaanse luchtmacht, die om 13.15 uit Engeland op Val kenburg moest aankomen, een uur later nog niet was gearri veerd en men geen contact met het vliegtuig kon krijgen, werd het ergste gevreesd. Een drietal vliegtuigen stegen op om het toe stel te zoeken en uit Den Helder vertrok een boot. Om 3 uur verkreeg men con tact met het toestel. De radio verbinding was uitgevallen, waar door het toestel de koers was kwijt geraakt. Om vijf uur landde het op Valkenburg. Russisch protest tegen vrijlating Japanse oorlogs misdadigers. De Sow jet-Russische regering heeft een nota aan de Ver. Staten gezonden, waarin wordt gepro testeerd tegen de vrijlating van Japanse oorlogsmisdadigers door generaal MacArthur, aldus heeft radio-Moskou omgeroepen. In de nota wordt in dit ver band gesproken van „willekeurig optreden" van Generaal Mac Arthur en verwezen naar het Russische protest van November 1950 tegen de voortijdige vrijla ting van een der grootste Japanse oorlogsmisdadigers. IN JANUARI WERD NIET GESPAARD. Ook de door de Nederlandse Spaarbankbond gepubliceerde cijfers wijzen uit, dat in Ja nuari nog niet is gespaard. Bij de algemene spaarbanken werd n.l. ingelegd f37.805.852 en te rugbetaald f39.859,023, zodat de ontsparing f 2.053.171 bedroeg. Bij de bankspaarbanken waren inleg en terugbetaling resp. f2.588.761 en f2.854.554, zodat hier f 265.793 is ontspaard. Delegatie-Aponno adviseert thans tot inscheping. De „Kota Inten" en de „Atlan tis", die Ambonese militairen uit Soerabaja naar Nederland zou den vervoeren, zijn niet vertrok ken, aldus een mededeling van de Nederlandse legerleiding ln Indo nesië. De „Kota Inten" blijft nog wachten, met de „Atlantis" zullen andere passagiers vertrekken. Deze Ambonese militairen, in totaal met hun gezinnen 2000 per sonen, hadden zich bereid ver klaard, naar Nederland te ver trekken, doch hun leiders voelden zich, volgens een mededeling hun nerzijds aan de commandant der Nederlandse troepen te Soerabaja, niet geheel gerust en hebben aan de Ambonese delegatie in Neder land, die onder leiding staat van de sergeant-majoor Aponno, tele grafisch om instructies verzocht. Eerder hadtft-n de contingenten Ambonese militairen te Djakarta, Tjimahi en Semarang reeds ge weigerd, naar Nederland te ver trekken. Zij wensten jegens het Nederlandse aanbod om naar Ne derland te vertrekken een af wachtende houding aan te nemen. Deze weigering tot vertrek was het gevolg van een telegram van Aponno, dat de delegatie in Ne- Aanmelding voor Korea ook voor niet-militairen. De aanmelding voor dienstne ming bij het Ned. Detachement Ver. Naties in Korea is thans ook opengesteld voor hen, die niet of nog geen 12 maanden als militair hebben gediend. De gelegenheid tot aanmelding voor alle categorieën wordt ge sloten op 5 Maart 1951. Belgische dame wilde f 40.000 over de grens smokkelen. Door de Nederlandse douane is in Nederlands Putten de Belgische caféhoudster L. uit Belgisch Put ten aangehouden, clie in een krant gewikkeld f 40.000 onder in haar boodschappentas over de grens wilde smokkelen. Ze was met de bus van Bergen op Zoom geko men en even voor de douanepost uitgestapt in haar schort en op slofjes. Daarmee wilde ze 't doen voorkomen of ze even over de grens was geweest om een klei nigheid in Nederland te kopen, wat heel normaal is en geen arg waan wekt. Toen het geld ontdekt werd, volgde een hele scheldkanonnade, waarvan de douaniers zich echter wijselijk niets aantrokken. Het geld werd ln beslag genomen en de dame op transport gesteld naar Breda. derland afvoer niet goedkeurde zonder waarborgen der Neder landse regering omtrent de toe komst der Ambonese militairen. Slechts 157 personen, wier ba gage reeds aan boord was, zijn scheep gegaan. Alles voor de reis en de aankomst dezer militairen was reeds gedaan. Een speciale medische ploeg uit Nederland was reeds in Soerabaja gearriveerd en zou meevaren naar Nederland. De Nederlandse legerleiding verklaarde, dat het grootste deel der Ambonese militairen in Soe rabaja het niet eens was met de ■beslissing van Aponno. Inmiddels wordt gemeld, dat Aponno telegrafisch het advies heeft gegeven aan de Ambonese militairen op Java om aan de or der tot inscheping naar Neder land voor tijdelijk verblijf aldaar gevolg te geven. In de hal van het Stadhuis. Gistermiddag is in de hal van het Gothische Stadhuis te Middel burg de door de Stichting „Onder wijstentoonstellingen" georgani seerde expositie van de tapijten- industrie geopend. Deze opening werd bijgewoond door verschillende autoriteiten, o.w. B. W. van Middelburg, ir M. de Vink namens het Dept. Zeeland van de Mij. voor Nijver heid en Handel en de inspecteur van het onderwijs, de heer A. A. Leenhouts. De heer J. W. Köge- ler verwelkomde als wethouder van onderwijs de gasten en wees erop, dat deze expositie geheel past in het kader van de onder wijsvernieuwing. Namens de Stichting „Onder wijstentoonstellingen" sprak de directeur, de heer Poolman, die erop wees, dat het noodzakelijk is, dat de mensen, die in de indu strie werken, voldoende liefde voor hun vak hebben. Bovendien is er een gebrek aan geschoold personeel en men is op de ge dachte gekomen de scholen in de fabrieken te brengen, waardoor de kinderen hun kennis kunnen uitbreiden en kennis maken met de diverse beroepen. Hij bracht het gemeentebestuur dank voor het beschikbaar stellen van het Stadhuis en leidde hierna de aan wezigen rond. De tentoonstelling bestaat uit een aantal apparaten, die op de tapijtindustrie betrekking hebben en diverse producten, aan de hand waarvan de kinderen het produc tieproces in deze tak van nijver heid uitstekend kunnen volgen. Deze expositie, die tot 3 Maart a.s. geopend zal blijven, is uit sluitend toegankelijk voor bepaal de schoolklassen, die o.l.v. het onderwijzend personeel een be zoek zullen brengen. Lesvliegtuig in de Bathpoider neergestort. Twee inzittenden ongedeerd. Vrijdagmorgen om ongeveer half twaalf is een lesvliegtuig van de vliegbasis Woensdrecht in de Zuid-Bathpolder te Rilland, vlak bij de hofstede Zuidhof, van gerin ge hoogte In geploegd land neer gestort en over de kop geslagen. De belde inzittenden, een luite nant en een leerling-vlieger, kon- üen het niet ernstig beschadigde toestel ongedeerd veriaten. Het vliegtuig was eerst op een klaverveld geland en stortte naar beneden bij een poging om van hier op te stijgen. Sociëteit voor Ouden van Dagen te Middelburg. Donderdag a.s. om 3 uur, hoopt de ere-presidente der U.V.V. afd. Middelburg, mevr. S. C. de Ca- sembrootv. d. Feltz, de sociëteit voor Ouden van Dagen aan het Koorkerkhof 18 te openen. Het doel van deze sociëteit is de ouden van dagen iets te geven, waar alleen zij mogen komen, een lokaliteit, waar ze op bepaalde tijden kunnen binnenvallen, een babbeltje maken, een spelletje doen en lezen. Het is de bedoeling, dat de men sen lid worden voor 5 cent per week, waarvoor ze een lidmaat schapskaart ontvangen en alleen hierop toegang hebben. Van de opbrengst hiervan worden de kos ten bestreden. Voorlopig zal deze sociëteit ge opend zijn iedere Donderdagmid dag van 2 tot 5 uur. Verschillende spelen zijn reeds aanwezig, doch men zou nog graag de beschikking hebben over een sjoelbak. Muzikanten in uniform oprichting van signaalafdeling De Goese Harmonie „Euphonia" Iieeft grote plannen. De verwezen lijking daarvan zal dit populaire muziekcorps een geheel ander aanzien geven. In de algemene ledenvergadering, die gisteravond ln „De Landbouw" werd gehou den, ls n.l. besloten het gehele corps in uniform te steken en bo vendien een signaalafdeling aan het corps te verbinden. Niet zonder slag of stoot viel het besluit uniformen aan te schaffen. Voordat het zover was, werd er een hartig woordje over gesproken. De financiële conse quenties zijn er dan ook niet naar deze te bagatelliseren. Ongeveer f 5500.zal er in totaal mee ge moeid zijn. Vanzelfsprekend brengt dit ook voor de leden per soonlijk financiële offers mede, daar 20 pet. van de aanschaffings- kosten voor rekening van de mu zikant komt. Deze kosten vorm den een struikelblok voor sommi ge leden; principieel was iedereen vóór een uniform. De animo nam nog toe, toen één der leden als mannequin had gefungeerd en had getoond, hoe flatteus een uniform een muzikant kleedt. Het bestuur van „Euphonia" rekent bij de aanschaf van deze uniformen op steun van de Goese burgerij. Hoe het uniform eruit zal zien, zal het bestuur alsnog beslissen. SIGNAALAFDELING. De beslissing over de vorming van een signaalafdeling had min der voeten in de aarde. Nadat ook de dirigent, de heer P. de Rooy, erop had aangedrongen, besloot men zonder meer daartoe. Men hoopt op deze wijze meer muzi kanten te trekken, daar een sig naalafdeling vooral op de jonge ren attractief blijkt te werken. In zijn openingswoord memoreer de de voorzitter, de heer A. Ver- maire, de belangrijkste gebeurte nissen uit het afgelopen jaar, n.l. het bezoek van de Philips Har monie aan Goes, het uittreden uit de Zeeuwse Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen en de gehou den bazar. Bij het tweede punt feliciteerde hij de heer P. C. Kerkhove met zijn Verkiezing tot voorzitter van de Zeeuwse afde ling van de Federatie van Muziek corpsen, waartoe ook „Euphonia" is toegetreden na haar uittreden uit de Zeeuwse bond. De heer van Asperen Vervenne werd dank ge bracht voor zijn werk voor de bazar. Uit het verslag van de se cretaris-penningmeester, de heer P. Knuist, bleek, dat er op de ge wone dienst was ingeteerd f 121.15, goed slot thans nog f 349.66. Op het instrumenten fonds was ingeteerd f 24.44. Het tekort op het bezoek van de Phi lips Harmonie bedroeg f212.52. De bazar leverde een batig saldo van f 943.99, waardoor het tekort op het bezoek van de Philips Har monie werd gedekt en f700.in het instrumentenfonds werd ge stort. Enkele instrumenten kon den nog worden verbeterd, terwijl thans ook alle dezelfde kleur heb ben gekregen. Bij de bestuursver kiezing werden de heren A. Ver- maire en C. P. Kerkhove m.a.s. herkozen. Aan het slot bracht de voorzitter de dirigent, de heer de Rooy, en de waarn. dirigenten, de heren \V. Wisse en J. C. Capello, dank voor hun jverk. Run op voedsel in blik. Het verbod om blik te verwer ken voor vele zaken, die bet de Nederlandse huisvrouw gemakke lijk kunnen maken, heeft een ware stormloop op de winkels ontketend. Huisvrouwen en wer kende vrouwen trachten nog een voorraad conservenblikjes in te slaan voordat het te laat is. Te laat? Inderdaad moet men ver wachten, dat er in de naaste toe komst nog maar weinig blikjes voor binnenlands verbruik be schikbaar zullen zijn. Zilveren jubileum bij de P.Z.E.M. Donderdag was de heer A. P. Leenhouts te Middelburg, tech nisch ambtenaar le klas, 25 jaar in dienst der P.Z.E.M. Daar er van deze tijd 24 jaar in Zeeuwsch- Viaanderen is doorgebracht, vond de huldiging daar plaats in één der kantoorlokalen der centrale te Sluiskil. In hartelijke bewoordingen werd de jubilaris toegesproken door de directeur der P.Z.E.M., Ir T. Michielsen, die tevens de bekende enveloppe overhandigde. De hoofdingenieur in Z.-Vlaan- deren, ir A. I'. Lindenbergh, liet een stukje PZEM-geschiedenis de revue passeren en sprak woorden van dank voor de prettige en vruchtdragende samenwerking gedurende zovele jaren. Namens het personeel bood hij een fraaie staande lamp en een sigaretten koker aan en mevrouw Leenhouts een bloemenmand. De hoofdingenieur in alg. dienst, ir G. de Regt, sprak over de tijd, die de jubilaris in Middelburg werkte en de heer F. Haartsen te IJzendijke over de innige sa menwerking in de districten. De Personeelsvereniging bood bij monde van de heer Soeters geluk wensen aan, welke vergezeld gin gen van een bloemstuk. Nadat de heer P. de Vries nog had herinnerd aan de nauwe sa menwerking gedurende de jaren 1940'45, dankte de jubilaris voor de hem gebrachte hulde. Selim Sarper van Turkije is tot voorzitter gekozen van de V.N.- commissie, welke ev. sancties te gen China bestudeert. Tenge volge van een sneeuwstorm, die twee dagen geleden in Japan woedde, zijn acht personen ge dood, worden 73 vermist en zijn 83 personen gewond. Trygve Lie heeft Mac Arthur verzocht het verbod op te heffen, volgens hetwelk in Korea geen Rode Kruisuniformen gedragen mogen worden. In 160 Amerikaanse textielfabrieken is een staking uitgebroken. 70.000 arbeiders ne men er aan deel. De begroting voor leger, vloot en luchtmacht van Groot-Brittannië voor het één April a.s. beginnende nieuwe begrotingsjaar zal 1.026.050.100 pond sterling bedragen. Polen heeft nota's gezonden aan Neder land, België, Denemarken en Lu xemburg, waarin het spreekt over het „vitale belang", dat het stelt in een regeling van het Duitse vraagstuk. Gistermiddag is op Schiphol aangekomen een nieuwe Constellation voor de K.L.M., met gezagvoerder Malouin. In de electrische centrale Noord aan de Papaverweg in Amsterdam is gis teren een compressor-pompinstal- latie uit elkaar gesprongen, waar bij één. dode, één zwaargewonde en enkele lichtgewonden te be treuren zijn. Gistermiddag zijn te Culemborg twee jongens van ongeveer 10 jaar gewond geraakt door een ontploffing van een pro jectie], waarmede zij speelden. Gistermiddag is in de Goudenre genstraat te Den Haag een 58- jarige dame bij het oversteken aangereden door een wielrijder en gedood. Srationsbrug te Middelburg begin Maart in gebruik. De laatste dagen heeft de Mid delburgse Stationsbrug proefge draaid en naar we vernamen is één en ander zonder tegenslag en naar genoegen verlopen. Dit proefdraaien wil echter niet zeggen, dat alles reeds, ge reed is. Er moeten nu nog voor zieningen worden getroffen om do verkeersdruk op te vangen, waar toe stootkussens moeten worden aangebracht. Deze voorzieningen kunnen altijd eerst worden getrof fen als het proefdraaien geslaagd is. Zijn wij goed ingelicht, dan zullen deze werkzaamheden, al» alles meeloopt, 14 dagen in beslag nemen. Daarna zal inderdaad dè dag van de ingebruikneming aan- breken, zodat de brug begin Maart zal kunnen worden ge opend. Viertal Ned. Herv. Gemeente te Middelburg. In de gisteravond gehouden vergadering van het kiescollega der Ned. Herv. Gemeente te Mid delburg is ter vervulling van do vac. ds A. de Vries het volgende viertal opgemaakt (alph. volg orde) Ds B. Baks, Capelle a. d. IJssel|i ds C. C. Biitz, Oosterhout; ds M M. de Jong, Nieuw Vennep en dr P. J. Roscam Abbing, Utrecht. Aan het slot der vergadering deelde de voorzitter mede, dat bij het uitbrengen van een beroep door de hoorcommissie werd ge adviseerd de stem uit te brengen op ds Baks. Ds Baks heeft, voor dat hij naar zijn huidige gemeenta ging, in Yerseke en Vianen ge staan. Dirigent van Goese Orkest vereniging neemt ontslag. De heer J. Tamminga heeft ont slag genomen als dirigent van do Goese Orkestvereniging „De Synt- phonie", omdat het hem niet mo gelijk was met de huidige bezet ting symphonische werken uit tg voeren, die artistiek verantwoord zijn. Nader vernemen wij nog, dat de nog slechts een paar jaren her leefde vereniging met enkel» moeilijkheden te kampen had, di» alleen met aller inspanning opge lost konden worden. Tot heden bleef deze echter uit en toen de, voorzitter aan de beurt van aftre den was, ging het hele bestuup mee. In een eerstdaags te houden bij eenkomst zal men de situatie op nieuw bespreken. Inwoner van Vecre geridderd. Gisteren was het voor de heer C. Geldof, petroleumventer te Veere, een belangrijke dag, daar hij het feit herdacht, dat hij 50 jaar geleden in dienst trad bij de Standard American Petroleum Compagnie N.V. als employé- venter. Ais blijk van waardering voor zijn trouwe dienst is de heer Gel dof bij K.B. de eremédaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, toegekend. Gistermiddag speldde de"Durge- meester van Veere, jhr. I. F. den Beer Poortugael, de jubilaris deze onderscheiding in bijzijn van enige functionarissen der maatschappij op de borst. DADER VAN INBRAAK TE MIDDELBURG GEVAT. Het is de Middelburgse recher che gelukt de dader van de dief stal, die begin deze week in het noodpand van V. D. aan de Dam werd gepleegd, te grijpen. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot vanavond: In het Oosten van het land aanvankelijk nog zwaar be wolkt met enige regen, overigens gedeeltelijk bewolkt en overwe gend droog weer. Matige en langs de kust later vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuidwest. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1