Lagerhuis verwerpt Churehills defensiemotie NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELUK BLAD VOOR ZEELAND Meerderheid voor Britse regering „Gij speelt met vuur," riep de oorlogsleider Jeugdcentrum te Domburg in Mei officiéél in gebruik Familiedrama te Raalte- Zeeuwse kinderen doen mee aan grote tekenwedstrijd tt Rij wielpad Walcheren in het zilver Klaas van Wieringermeer kampioenshengst van Zeeland SNIPPER Uitgave «jrting „Eeeuwsch Dagblad" •oMkantoor: Goes, L. Vorststr. ah Tel. 2438, by geen gehoor voor i ivertenties 3970, voor redactie 1435. Giro 374289. Kantoren: Vlualngen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie Ï009, Tel. redactie 2347; Terneu zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1793 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal 1 ranco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et per woord VRIJDAG 16 FEBR. 1951 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr \V. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Bs J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; If. Jansen, Me- llskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds O. Metselaar, Goes; Dg B. G. A. v, d. Hiel, Tlxolen; R. Zuidenxa, Goes Op- en ondergang var Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 7.54 u., onder 17.56 u. Maan op 12.35 u., onder 6.08 u. Hoogwater op Zaterdag 17 Febr.: Vlissingen: 11.00 u. 1.26 m„ 23.24 u. 1.34 m. Terneuzen: 11.24 u. 1.47 xn., u. m. Wemeldinge: 12.23 u. 1.17 m„ u. m. Zierikzee: 12.09 u. 0.96 m., u. m. Het Britse Lagerhuis heeft Donderdag Churehills motie van wantrouwen in het defensiebeleid van de regering verworpen met een meerderheid van 21 stemmen (voor de regering 308, tegen 287 stemmen). Zes van de negen liberalen stemden voor de regering. Bevan, de minister van Arbeid, die het debat voor de regering afsloot, verklaarde, dat de Britse regering contact had opgenomen met andere landen met betrek king tot de bedreiging van Joego slavië door de overmatige strijd krachten van de Russische satel lietstaten in Oost-Europa. Tevoren had Gaitskell, de mi nister van Financiën, verklaard, dat Engeland het volgende begro tingsjaar 140 miilioen pond ster ling aan het opslaan van strate gische grondstoffen zal besteden. De defensiekosten per hoofd van de bevolking zouden van 16 pond sterling in het lopende jaar tot 36 pond in 1953,54 stijgen. WAPENS VERNIETIGD. Churchill beschuldigde de rege ring ervan, dat zij na de oorlog vele wapens, die thans van grote waarde zouden zijn geweest, had vernietigd, hetgeen zich in Korea gewroken heeft. Ook was Engeland niet in staat geweest atoombommen te fabri ceren. Attlee vroeg hem het land niet te misleiden, daar hij er zelf in toegestemd had, dat de ontwikke ling van de atoombom aan de an dere kant van de Atlantische Oce aan zou geschieden. Churchill antwoordde, dat En geland na afloop van de oorlog geheel vrij was geweest met de fabricatie van de atoombom te beginnen, hetgeen Attlee beaam de. Attlee interrumpeerde even later opnieuw, dat Engelands werk aan de atoombom succes gehad heeft en hij vroeg Churchill te bewijzen, dat Engeland, gezien zijn hulpbronnen, meer had kun nen doen. Churchill vroeg daarop, of iemand zijn verklaring, dat En geland er niet in geslaagd was een atoombom geheel en al te maken, in twijfel kon trekken, waarop de minister van Defensie, Shinwell, hem toevoegde: „Wilt u, dat de Russen deze inlichting krijgen?" Churchill antwoordde, dat het belangrijker was, dat het Britse volk de feiten kende. Churchill oefende critiek op de houding der regering t.o.v. het door Frankrijk voorgestelde Euro pese leger. H(j vroeg de regering cijfers te geven over Russische duikboten en verklaarde, dat de bedreiging der moderne Russische onderzee ërs v\jf tot tien maal zo groot was als Indertijd die van de Duit se. „Gjj speelt met vuur, wanneer ge voorwendt, dat ge zeer grote stappen neemt. Ge kunt hiermee slechts de rampspoeden, die wij allen vrezen, naderbij brengen' aldus Churchill. Nederlanders op Korea in zware gevechten gewikkeld Met spoed zjjn gisteren Ameri kaanse versterkingen aangevoerd om de Nederlandse manschappen te helpen, dio 8 km. ten noord westen van Wondjoe door een massale aanval dreigden onder de voet te worden gelopen. Na zes uur artillerievuur waren vijf communistische colonnes, die 9A km. ten noord-westen van Wondjoe bezig waren in de rich ting van de Nederlandse stellin gen de rivier de Son over te ste ken, verstrooid. Een hulpcolonne van de verbon den troepen heeft gisteren de om singeling van een Amerikaans- Franse troepenmacht door com munistische strijdkrachten tc Tsjipjong, 20 km. ten noorden van Jodjoe aan het centrale front, doorbroken. De Chinezen verspreidden zich en sloegen op de vlucht voor de aanvallende troepenmacht, die zich even voor het invallen van de avond een weg baande naar Tsjip jong. De Amerikaanse" verliezen in Korea bedroegen tot 9 Februari 49.035 man. Hiervan zijn 7.245 gesneuveld, 31.395 gewond en 9.395 man worden vermist. over de plattelandsjongeren in Amerika. Hij wees erop, dat er drie soor ten jeugdorganisaties zijn, n.l. de z.g. 4 H.-clubs, die jongeren tot 20 jaar omvatten, de F.F.F.-clubs, die meer in schoolverband wer ken en tenslotte die organisaties, waarvan de leiding geheel in han den is van ouderen en die gekop peld zijn aan de landbouworgani saties. Mr Kuylman besprak vooral het systeem, zoals het door de 4 H.-clubs wordt gebruikt. Als voordeel daarvan noemde hij o.m. de goede samenwerking tussen de diverse bevolkingsgroepen in de ze clubs. Als nadeel zag hij, dat het werk weinig diepte kent en dat de mogelijkheid problemen te bespreken gering is. Financieel zijn de jeugdorganisaties in de V.S. bijzonder sterk, mede, omdat instellingen belastingvrij schen kingen kunnen doen. Voorts is er een gespecialiseer de opleiding van jeugdleiders, ter wijl er een sterke binding aan de landbouwvoorlichtingsdienst be staat. L.J.G.-kadcrdagen vormen officieuze opening. Er is de laatste dagen in het Jeugdcentrum te Domburg hard gewerkt. Hoewel de officiële ope ning eerst In Mei a.s. tegemoet kan worden gezien, wordt er reeds thans een eerste conferentie ge houden, n.l. door de Landbouw Jongeren Gemeenschap. Zij zal er drie kaderdagen doorbrengen. Het geheel staat o.l.v. de heer J. J. Schouten, hoofdbestuurslid van de Volkshogeschool ln Nederland. Gistermiddag werd deze kader- conferentie geopend. Voor deze kaderdagen is een barak ingericht met daarnaast een slaapbarak. Gistermiddag opende de voor zitter van de L.J.G. Walcheren, de heer Jos Cevaal uit Seroos- kerke, de bijeenkomst, die door een kleine 40 jongelui uit geheel Zeeland wordt bijgewoond. Hij zei, dat men niet alleen bijeen was om organisatieproblemen te be spreken, doch evenzeer ter be spreking van binnen- en buiten landse problemen. Speciaal ver welkomde hij de heer Schouten, tot wie hij zei, dat de Zeeuwen behoefte hebben aan een centrum, waar men met elkaar kan spre ken. De heer Cevaal sprak de hoop uit, dat spoedig met het Volkshogeschoolwerk in Zeeland kan worden begonnen. „Heel Zee land hoopt erop". Ook verwel komde de heer Cevaal de heer J. L. Verhagen, voorz. van „Nieuw Walcheren", tot wie hij zei, dat men hoopte op een bloeiend jeugdcentrum. Dank bracht hij ook aan de ouders van het jeugd centrum, de heer en mevr. den Boer, die alles ig het werk hebben gesteld, om het geheel op tijd klaar te hebben. De heer Schou ten zei hierna het erg op prijs te stellen, dat hij deze dagen mocht leiden, waarna enige liederen werden gezongen. OPROEP. De heer Verhagen sprak er na mens „Nieuw Walcheren" zijn vreugde over uit, dat het confe rentieoord thans officieus in ge bruik kon worden genomen. Ook was hij er blij om, dat de L.J.G. de eerste gast is. De voorzitter deelde mede, dat het in de bedoe ling ligt het Jeugdcentrum in Mei a.s. ofticieel te openen. Hij heette de ouders van het jeugdcentrum hartelijk welkom. De heer Verhagen sprak de hoop uit, dat het jeugdcentrum zou bijdragen tot de verdere gees telijke en culturele ontwikkeling 1er Zeeuwse jeugd. LEZING Mr KUYLMAN. Gisteravond hield mr E. Kuyl- "nan, secretaris van het Kon. Ned. Landbouwcomité, een causerie Vier Amerikaanse divisies (iOO.OOO man) naar Europa De Amerikaanse minister van Defensie, Marshall, heeft gisteren medegedeeld, dat de V.S. nog dit jaar vier extra divisies met in totaal 100.000 man naar Europa zullen zendc i. De V.S. beoogden ongeveer zes divisies in Europa te legeren. Er waren reeds twee Amerikaanse divisies in Duitsland, zodat er nog vier extra gezonden zouden moe ten worden. Op een vraag, of hij de verde diging van Europa tegen agressie geen hopeloze taak achtte, zeide Marshal): „Neen". „Hoe minder beperkingen het Congres aan de Amerikaanse mi litaire macht oplegt, hoe beter dit in de huidige delicate en gevaar lijke toestand is", aldus Marshall. Conferentie over Europees leger te Parijs. Op het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken is gisteren de eerste vergadering begonnen van de conferentie over de vorming van een Europees leger. De Fran se minister van Buitenlandse Za ken, Schuman, sprak een kort openingswoord. Hij schetste in grote lijnen het Franse memoran dum voor de organisatie van een Europees leger, dat zijn regering als basis voor de besprekingen zou voorstellen. Aan het hoofd van het leger dient een Europese commissaris van defensie te staan, die samen werkt met een Europese commis sie van ministers. De taak van de commissaris zal bestaan in het recruteren, organiseren en oefe nen van de Europese troepen. De Fransman Alphand werd tot voorzitter gekozen. 34-jarige boer verdronk in gierput. Naar eerst thans bekend werd, heeft zich op een afgelegen boer derij ln de buurtschap Broekland onder Kaalte, in de nacht van 30 op 31 Januari een familiedrama afgespeeld, waarbij een der bewo ners, een 34-jarlge man, in een gierput nabij het huls ls verdron ken. Op deze boerderij, het erve „Schutte", woonden een oude moeder te zamen met drie onge huwde kinderen en een bejaarde oom, allen zeer welgestelde lieden. In de vroege morgen van 31 Januari miste de oudste der kinderen, de 35-jarige zoon Gra des, zijn 34-jarige broer Willem en zijn 32-jarige zuster Dina. Gra des waarschuwde enkele boeren in de buurt, die in het duister Dina vonden, weggedoken in een tame lijk droge sloot. Zij was in nacht gewaad en gaf te kennen, naar de buren mededeelden, die nacht „met duivels te hebben gevoch ten". De buren zochten verder naar de vermiste en vonden ten slotte in de gierkeldcr zijn lijk. De put was afgedekt met twee houten deuren, waardoor men aannam, dat hier geen zelfmoord in het spel was. Er wordt thans een onderzoek ingesteld op grond van geruchten, die intussen in1 de omgeving over het geval de ronde doen. De 32- jarige Dina is thans opgenomen in een psychiatrische inrichting. KETEL DE LUCHT IN. Door tot nu toe niet opgehel derde oorzaak ontplofte gister middag de ketel van het gemeen telijk badhuis te Geldermalsen. Het 400 kg. wegende gevaarte zocht een uitweg door het dak, ging 40 m. de lucht in, schampte in zijn val dak en zijmuur van een 20 m. verder aan de overzijde van de straat gelegen woonhuis en kwam daar op het plaatsje te recht. Niemand werd getroffen. PLAN MARSHALL VOOR DE JEUGD. Eigenaardig en betreurens waardig misverstand. Zoals destijds reeds werd ge meld, heeft de E.C.A. (Economie Cooperation Administration) een kradertekenwedstrjjd uitgeschre ven in alle landen van Europa, die Marshallhulp ontvangen. De be doeling van deze tekenwedstrijd is, dat de jeugd van 811 en van 1215 jaar aan de hand van twee door het Bureau Plan Marshall te Den Haag uitgegeven brochu res met een smakelijke kinder vertelling een tekening vervaar digt, die uitbeeldt, wat Europese Economische Samenwerking en Marshallhulp betekenen. Er zijn zeer waardevolle prijzen uitge loofd voor de beste tekeningen met als Europese hoofdprijzen gratis reizen naar Londen, Rome of Parjjs. Er heeft zich echter bij de toe zending van de genoemde bro chures een even eigenaardig als betreurenswaardig misverstand voorgedaan. De bedoeling is ge weest, dat de brochures zouden worden toegezonden aan alle scholen in Nederland. Op het de partement van Onderwijs werd evenwel de betreurenswaardige fout gemaakt, dat alleen de open bare scholen werden opgegeven. Teneinde deze fout nog zoveel mogelijk goed te maken, heeft het Bureau Plan Marshall besloten aan de wethouders van onderwijs der gemeenten Middelburg, Vlis singen, Goes, Zierikzee, Terneu zen, Axel, Hulst, Oostburg en O. en W. Souburg alsnog een aantal dezer brochures toe te zenden, die dan ter beschikking staan van de bijzondere scholen. Scholen in de genoemde gemeenten kunnen de brochures dus aanvragen bij de wethouder van onderwijs, terwijl scholen in gemeenten, die niet zijn genoemd, de brochures recht streeks kunnen aanvragen bij het B,ureau Plan Marshall, Benoor- denlioutseweg 6, Den Haag. alen hoede bq dit alles er ech ter rekening mee, dat do laatste dag, waarop de tekeningen kun nen worden ingezonden, 1 Maart a.s. is. Men zal dus, willen de kin deren nog tijdig inzenden, direct dienen te handelen. De inzendin gen moeten toegezonden worden aan het Economisch Technolo gisch Instituut, Nieuwstraat 27, .middelburg, onder vermelding van het woord „Tekenwedstrijd" op de enveloppe. EEN ZEEUWSE JURY. In iedere provincie wordt thans een jury gevormd, die straks de ingezonden tekeningen in eerste aanleg zal beoordelen, waarna een jury in Den Haag de eindbeslis sing zal nemen. üp verzoek van de Commissaris der Koningin hebben in de jury, die de inzendingen uit Zeeland zal beoordelen, zitting genomen: mevr. J. den Beer Poortugael Nanninga te Veere, de heren L. Heymans, kunstschilder en teken leraar te Middelburg, J. van Kasteel, leraar aan de Rijksleer school en Rijkskweekschool te Middelburg, N. Dekker, leraar aan de Chr. M.U.L.O. te Middel burg, drs L. J. G. Lockefeer, leraar aan het R.K. Lyceum te Hulst en tenslotte A. G. Wagens-' veld en G. Ballintijn, beiden te Middelburg. Deze jury zal uit iedere groep der ingezonden tekeningen 10 exemplaren aanwijzen, die mee dingen naar de landelijke bekro ningen. Lawines eisen weer slachtoffers. Lawines, aardverschuivingen en overstromingen hebben Donder dag weer slachtoffers geëist in de Italiaanse, Zwitserse en Oosten rijkse Alpen. Uit Milaan wordt gemeld, dat Donderdag opnieuw vier personen door de vallende sneeuwmassa's gedood zijn, waardoor het aantal doden sinds Zondag tot 14 geste gen is. De rivier de Po is buiten haar oevers getreden en stijgt vijf cm. per uur. In de Lessaehvallei in Oosten rijk, waar 10.000 mensen van de buitenwereld zijn afgesneden, schijnt de toestand zeer ernstig te zijn. De sneeuw ligt er zó hoog, dat telegraafpalen eronder bedol ven zijn en 188 palen, die hoog spanningsdraden droegen, zijn door de sneeuw weggerukt. In Zwitserland zijn 1000 reser visten opgeroepen om in het be dreigde Tessino de bevolking bij te staan. Het dorpje Osco aan de rivier de Ticino is geëvacueerd. Manus Oly wist te ontsnappen. Maar moest zijn (gestolen) auto achterlaten. Gistermorgen trachtte de po litie te Soest op de Rijksweg een auto tot staan te brengen, afkom stig uit Heerde. Zij slaagden er echter niet in de auto tot stilstand te brengen. De bestuurder reed met grote snelheid op de politie patrouille in, die er slechts door ijlings opzij te springen in slaag de zich in veiligheid te brengen. Bij een achtervolging vond men echter de wagen spoedig terug met een kapotgeschoten band. Op een gestolen fiets had de chauf feur zijn tocht voortgezet. Later bleek, dat de chauffeur een zekere Manus Oly was, een zeer berucht inbreker. Manus is reeds meer dere malen wegens diefstal ver oordeeld. Wegens een serie dief stallen op de Veluwe was hij kort geleden ingerekend. Hij wist ech ter in de nacht van Maandag op Dinsdag uit de maréchausséeka- zerne te Wormerveer te breken, kort nadat hij de diefstal van twee auto's, drie fietsen en een partij kaas had bekend. In de nacht van Woensdag op Donder dag trachtte hij zijn slag te slaan te Heerde op de Veluwe. H)j stal volgens door hem altijd gevolgde methode eerst een auto en brak daarna bij een manufacturenwin kel in. De auto werd volgeladen, maar de diefstal werd voor Manus te vroeg ontdekt, namelijk voor dat hij kans had gezien weg te komen. De politie werd gewaar schuwd en een wilde jacht ont stond. Op de weg naar Amster dam, die hij had ingeslagen, wer den op verscheidene plaatsen po litiepatrouilles opgesteld om hem aan te houden. Eerst te Hoeve laken, daarna in Amersfoort en nabij Soest. De beide eerste pos ten passeerde hij met razende snelheid, zich niet storend aan de schoten die op hem werden ge lost. Ook in Soest leek het aan vankelijk, dat hij zou onsnappen. Later bleek echter, dat één van zijn banden kapotgeschoten was. Hij vervolgde toen zijn tocht per fiets. De politie zoekt thans met ver dubbelde energie naar de vluchte ling. Zij hoopt daarbij op de me dewerking van de bevolking, te meer daar Oly door zijn bruut op treden nog meer vernielt, dan steelt. Het feit bijvoorbeeld, dat hij de gestolen auto, na ze ge bruikt te hebben of tegen een boom oprijdt, of in het water laat verdwijnen, is voor zijn optreden kenmerkend. Ontploffing in rijwielfabriek. Een ernstige ontploffing heeft gisterennacht, kort na 2 uur, een bijgebouw van de rijwielen- en motorenfabriek „Sparta" te Apeldoorn volkomen vernield, Van het bijgebouw, waarin de lasafdeling van de fabriek was gevestigd, is vrijwel niets over gebleven. De schade, die op cica f 50.0Ü0 wordt geraamd, wordt door ver zekering gedekt. Drastische plannen van Waterleidingmaatschappij. De Vereniging Rijwielpad Wal cheren heeft gisteren haar 25- jarig bestaan herdacht met een algemene vergadering, een koffie maaltijd en een bezoek aan het rijwielpad VlissingenZoutelande, waaraan momenteel hard gewerkt wordt. Men rekent, dat met Fasen reeds een groot deel gebruikt kan worden. De vergadering, die in het Vlis- singse gemeentehuis werd gehou den, werd bijgewoond door ver schillende autoriteiten. De voor zitter, Mr B. Kolff, kon in 't bij zonder welkom heten het lid van G.S., de heer A. Schout, de heer A. S. de Jonge, secr. Kamer van Koophandel, alsmede Baron H. P. van den Borgh tot Verwolde, vroeger burgemeester van Koude- kerke, thans van De Bilt en Mr W. J. Woldringh van der Hoop, vroeger burgemeester van West- kapelle, thans van Katwijk, beide behorende tot de oprichters. De Commissaris der Koningin had te legrafisch zijn gelukwensen ge zonden. Mr Kolff memoreerde het ont staan en de groei der vereniging en bracht hulde aan de secr.-pen ningmeester, de heer J. Louwer- se, de overleden voorman-werker Bram Wielemaker en zijn opvol ger, de controleur Brandes, voor hun onvermoeide arbeid. Ook de heren D. Kodde, G. Bergsma en L. Simonse, bracht h)j dank voor hun belangrijk aan deel in de totstandkoming en de voortzetting van het werk. Daar na gaf de voorzitter een overzicht van hetgeen bereikt werd en de huidige stand van zaken, zoals wij dat meldden in ons nummer van Zaterdag j.l. Bij de huishoudelijke zaken kwam verder nog aan de orde de mededeling, dat de Provincie voor f50.per km. bijdraagt in het onderhoud. De aftredende be stuursleden, de heren Mr B. Kolff en D. Kodde, werden herkozen. GEEN BROMFIETSEN. Met het voorstel van het be stuur om geen bromfietsen toe te laten op het fietspad Vlissingen Zoutelande, ging de vergadering aceoord. Het bestuur achtte het te gevaarlijk en niet bevorderlijk voor de rust in do natuur. (Met uitgeschakelde motor zal men er wel mogen rijden). Al is het een fietspad, ook voetgangers mogen het gebruiken. Daarmede was de jaarvergade ring afgelopen en trok men naar Hotel Noordzeeboulevard voor de koffiemaaltijd, die aan het eind nog een spraakwaterval oplever de. Nadat de voorzitter de heren Meertens van de Heidemij., Pries ter en Kleisma, die met het op zicht zijn of waren belast, dank gezegd had, werden verscheidene felicitaties uitgebracht. De heer Schout sprak namens het Prov. Bestuur en noemde Mr Kolff en de heer Louwerse de stuwende krachten. Verder spraken Baron van der Borgh, burgemeester Kodde en de heer Bergsma, die hulde brachten aan de voort varendheid van de overleden oud burgemeester van Vlissingen, de heer C. A. van Woelderen en de heer Louwerse. In NAAR HET FIETSPAD. een aantal auto's ging het daarna naar de duinen, waar de aanleg van het rijwielpad naar Zoutelande bezichtigd werd en waar geconstateerd kon worden, dat het werk uitstekend opschiet. De weg is geheel uitgezet en en kele gedeelten zijn reeds gereed. Over een paar maanden hoopt men het werk geheel klaar te hebben. Zoals bekend ligt het nieuwe rijwielpad op enkele plaat sen verder van de voet der duinen dan het oude. Dit is niet de wens van de Vereniging, die het graag door de mooiste delen van het landschap zou zien lopen. Het houdt verband met het feit, dat de Waterleidingmij. het water wingebied >vil beschermen. Het pad is daarom even voor Kaap duin op de oude vroongronden ge legd, waardoor het natuurlijk aan aantrekkelijkheid heeft ingeboet. Er is echter een strijdvraag, waar het pad bij Kaapduin moet lopen. Op de plaats van het oude pad kan niet, zegt de Waterleidingmij., die bevuiling van het waterwin gebied vreest. Zou men het ach ter de daar staande huizen om doen, dan komt men terecht op de Dishoekse Keiweg en dat vindt de gemeente Biggekerke veel te gevaarlijk. De Vereniging wil nu de oplossing (letterlijk) in het midden zoeken, n.l. door de tuigen achter de woningen. Hierin zal de eigenaar echter moeten toestem men. DRASTISCHE PLANNEN. Toen men ter plaatse de situ atie bekeek, ontstond er prompt een flinke discussie over de kwes tie. Zo tussen neus en lippen door werden hardo woorden gezegd over de pogingen van de Water- leidingmij. om ter bescherming van het waterwingebied enkele huizen, w.o. twee flinke restau rant-pensions, ontruimd te krij gen. Uit de commentaren werd wel zoveel duidelijk, dat het de Wa terleidingmij, niet zal meevallen dit erdoor te krijgen. Met een kopje thee in Zoute lande werden de drooggéworden kelen gelaafd. Overweldigende belangstelling voor premiekeuringen. Onder overweldigende belangstelling van de paardenhouders uit alle delen van de provincie werd gisteren in Goes de centrale hengstenkeurlng van de afdeling Zeeland van de Koninklphe Ver eniging „Heli Nederlandse Trekpaard" gehouden. Op de Grote Markt was weer eens te zien wat de Zeeuwse paardenfokkers ver mogen en op well, een hoog peil de paardenfokkerij in Zeeland is gebracht. Het eindresultaat van de keuringen was, dat Klaas van Wieringermeer, eig. Adr. J. Catseman te Biervliet, (fokker J. P. Dieleman te Middenmeer), tot kampioenshengst 1951 werd uitge roepen. De oranje-kampioen-strik werd het fraaie dier opgespeld door lr Th. C. J. M. Kijssenbeek, directeur van het veeteeltwezen. Verder gaven blijk van hun belangstelling de heren jhr J. van Vredenburgh en L. A. Bom, resp. voorzitter en secretaris van „Het Nederlandse Trekpaard", C. Philipse, lid van Ged. Staten en burgemeester mr W. C. ten Kate van Goes. vroeger, grote maat: 1. Klaas van Wieringermeer, Adr. J. Catseman, Biervliet; Eglon van Echt, R. J. d. Milliano te Oostburg, A. J. E. Temmerman te Hoofdplaat en A. J. van de MeulenBecu, IJzen- dijke; 2. Antoon van Berkenhof, II. de Maat, Stoppeldijk en Hon. Kerkhaert, Breda; 2. Barra, eig. Jac. de Feyter, Johzn, Schoon- dijke; 3. Hein van Diessen, Jos F. de Waal, Hulst; 3. Nico van Ame rica, W. de Buck en Zn, Melisker- ke; 3. Claron van Cambron, W. de Buck en Iz. de Buck Wzn, Melis- kerke; Mignon van Agricole, de- zefde; 3. Clairon van Othene, J. der Weduwen, Kerkwerve. Kleine maat: 1. Carlo van Tex-- liole, Rene Cornelissens, Terhole- Hontenisse; 2. Nico van 't Hoog land, eig. AI. Serrarens, Ossenis- se; 2. Jan van de Nieuwe Boo- gaardt, P. Vermue Jaczn, 's-Gra- venpolder; 3. Fornand van de Linge, W. de Buck en Zonen, Meliskerke en A. L. Schrier, Ka- pelle; Nico van Ulft, J. W. Schee- Ie, Axel. Tenslotte werden de kampioens- hengsten van voorgaande jaren nog getoond. UITSLAGEN. Hengsten geboren ln 1948, keine maat: 1. Nico van de Klef, Jac. de Putter Pzn, Axel; 2. Cantor van 't Hoogland, Al, Serrarens, Osse- nisse; 2. Sjors van Injer, A. J. v, d. Meulen—Becu, IJzendijke; 2. Nico van Rozet, Jos. F. de Waal, Hulst; 3. Rapide van Jaap, A. Haak, Zaamslag. Grote maat: 1. Nico van het Zwartewater, Mare. d' Hoore, Sluis; R. J, de Milliano, Oostburg en J. C, J. v. d. Velde, Kamper land: 2. Nico van Koningslust, W. de Buck en Zn, Meliskerke; 2. Antcon van Strijcn, H. de Maat te Stoppeldijk en Hon. Kerkhaert, Bi-eda; 2. Dirk van Aldengoor, Al. Serrarens, Qssenisse; 3. Paul, R. O. Buysse, Graauw-Schelfhouts- hoek; 3. Jaap van 't Paviljoen, G. Modde, Oostburg; 3. Frits uit de Stooflaan, C. Verdonkv. d. Heij den, Nieuwdorp; 3. Gudo van de Belt, R. J. de Milliano, Oostburg. Hengsten, geboren 1947, grote maat: 1. Lambiek van St. Kruis, Mare. d' Hoore, Sluis; 2. Wiifried, A. J. E. Temmerman, Hoofdplaat. Kleine maat: 1. Nico van Ella, D. A. Timmerman te Kattendijke; 2. Benno, Al. Serrarens, Ossenis- se; 3. Marquis van de Koestraat, J. Maljaars Jzn, Oostkapelle en Iz. de Buck, Grijpskerke; 3. Ar- quis van de Zeedijk, M. L. M. IJsebaertv. d. Linden, Axel; 3. Willy van de Maria Hoeve, Gebr. van Campen te Graauw. Hengsten, geboren in 1946 en '45: 1. Herseur van Alstein, P. J. Boenne te Grauw en Honoré Buysse, Biervliet; Moestic van Urbain, C. N. den Hamer, Schoon- dijke en G. van Hal, St. Kruis; 2. Nico van Stegeshof, Coöp. Heng- sten-vereniging „Eiland Tholen". Hengsten, geboren in 1944 of BETOGING TE PARIJS. Gistermiddag vond te Parijs een betoging plaats, die werd georga niseerd door het nationaal ver bond van gedeporteerden, geïnter neerden en verzetsmannen, uit protest tegen de aanwezigheid van gewezen hoge Wehrmachtsofficie- ren te Parijs. De straten, die naar de Opera leidden, waren door enige duizenden politiemannen af gezet. Een menigte van 2000 man was op de been en riep „Geen nazi's te Parijs", „Wij willen vrede" en „Verenig u voor de vrede". De politie dreef demonstranten en toeschouwers van het plein de zijstraten in. Zij gebruikte echter geen geweld. Eén politieagent liep verwon dingen in het gezicht op, toen en kele demonstranten met straat stenen wierpen. Generaal Eisenhower, opperbe velhebber van de strijdkrachten van het Atlantisch Pact, zal in de laatste week van Maart naar Europa terugkeren om zijn func tie te aanvaarden. In de nacht van Woensdag op Donderdag be gon de overdracht van de Engel se staalindustrie uit particulier bezit naar staatseigendom. Eén en ander is zonder incidenten ver lopen. Door de „National Gal lery" van Victoria in Australië is in Londen voor 46.000 pond Rem brandt's „Portret van een man" gekocht. De Griekse premier, Sophocles Venizelos, heeft in het parlement de vereniging van Cy prus met Griekenland geëist. De West-Duitse Bondsdag heeft een wetsontwerp aanvaard, waar in de centrale regering wordt toe gestaan een grensbeschermings macht op te richten. In de Pe ruaanse hoofdstad Lima is be kendgemaakt, dat twee Peruaan se militairen aan de grens tussen Peru en Ecuador het leven hebben verloren in een gevecht met In dianen uit Ecuador. De „Kota Gede" van de Kon. Rott. Lloyd is uit Rotterdam naar Philadel phia vertrokken om daar een la ding van voor ons land bestemde kolen te halen. De „Tomini" zal in Maart één of twee reizen naar Amerika maken om kolen te ver voeren. Gisteren vertrok we derom een contingent van 62 ma riniers, 4 onderofficieren en 5 of ficieren met de „Willemstad" naar Curacao om militairen af te lossen. Niet minder dan 10 koeien, die frauduleus over de Ned.-Belgische grens werden ge bracht, zijn door Belgische dou aniers bij Luyksgestel in beslag genomen. Bij een militaire avondoefening in de omgeving van Apeldoorn is Woensdag de le luitenant der Kon. Marechaussee, W. S. Eschauzier uit Den Haag, nabij Assel door een jeep over reden en op slag gedood. Inwoners van dorp op Malakka gearresteerd. Alle 1500 Chinese, Maleise en Indonesische inwoners van Jende- ram, 25 km. van Koeala Loem- pocr, de hoofdstad van Malakka, zijn bij een zuiveringsactie gear resteerd. Meer dan 1000 Britse, Gurkha en Maleise militairen en leden van de politie namen deel aan deze actie, waarbij niet werd geschoten. Het was een „wespen nest van banditisme", zo werd medegedeeld. Classicale vergadering der Ned. Herv. Kerk te Zierikzee Ook te Zierikzee kwam de class, vergadering bijeen tot het doen van een aantal benoemingen. De personen moesten gekozen worden, die na 1 Mei in verschil lende functies de leiding zullen hebben. De oudste predikant, ds Enkelaar van Stavenisse, sprak het openingswoord. Hierna begon de zeer lang durige serie stemmingen. Als praeses werd gekozen ds de Lint, met als secundus ds Huizing en als tertius ds van Putten. Aan ds de Lint werd hierop de leiding van de vergadering overgedragen. Van de verdere stemmingen volgt hier telkens de naam van de primus, waarachter tussen haak jes die van secundus en tertius. Gekozen zijn van de class, ver gadering: Assessor: ds Baren- drecht (ds v. Roon, ds Brons): scriba: oud. L. Uyl (J. C. de Rooij, ds v. Wijck)quaestor: ds v. d. Grift (S. A. Jumelet, A. Vermaat), en voor het breed moderament oud. W. van Prooijen (J, Hage, P, Bal); kerkv. M. Krijger (D. J, Braai, tertius vacant)diaken A, P. Kort (J. Hoogerhuis, P. J. v, d. Doe); ds Pijnacker Hordijk (ds Cramer, ds Eckenhausen). Als afgevaardigden naar de Prov. Kerkvergadering werden gekozen: ds Westerhof (ds v. d. Brink, ds v. d. Wiel); ds v. Putten (ds Brons, ds Enkelaar); ds Hui zing (ds v. Vliet, ds v. d. Grift) t oud. M. A. Jumelet (A. C. Goud zwaard, N. v. d. Weele); oud. J. C. Linders (G. Breas, B. W, Schaf); diaken W. B. Beurkens (P. J. v. d. Doe, J. E. Krakeel). Gekozen is als afgevaardigde naar de Gen. Synode: oud. M. Krijger (J. C. de Rooy, M. A. Ju melet). Gekozen zijn als kerkvisilato- ren-provinciaal en hun secundi t ds v. Putten (ds Barendrecht) oud. M. Krijger (S. de Korte). Wat de vaste class, commissies betreft, is besloten dat de predi kanten en ouderlingen van het breed moderamen zullen funge ren als commissie voor het op zicht. In de commissie voor het jeugdwerk werden benoemd: ds W. Radstake, ds Barendrecht en de heren H. Rol, K. Koetsdijk, F. M. Westenbrugge en J. L. Kriste- lijn. En in de class, zendingscom missie: ds Westerhof, ds Huizing, ds v. Wijck, mevr. den Hollander en de heren M. Krijger, W. P. L. Bakker, J. L. Kristelijn, W. van Prooijen, J. v. d. Velde, J. v. Elsacker en C. v. Winkelen. DE BILT ZEGT: Opklaringen. Weersverwachting geldig tot vanavond: Zwaar bewolkt met op klaringen en overwegend droog weer. Matige wind uit zuidelijke richtingen. Ongeveer dezelfde of iets hogere temperatuur dan gis teren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1