jDrovinrif^/M» Geen afwenteling van lasten op de toekomst. Haar avontuur Arbeidsproductiviteit moet opgevoerd. Toeristenbezoek aan Zeeland in 1950 groter dan in 1949» Vacantiespreiding dient te worden doorgevoerd, AD.VtSON Koud vandaag. Donderdag 15 Februari 1951 Pagina 2 Het C. N. V. over de economische toestand. Investeringspolitiek zij doel- doelmatig. Het C.N.V. deelt ons mede: Het ls bekend, dat het bestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond steeds met grote aan dacht de ontwikkeling der dingen volgt op het terrein van de lonen en prijzen in samenhang met de economische situatie in ons land. Hierbij blijft het echter niet. Overeenkomstig de taak van het Verbond doet het al het mogelijke om in het overleg met onderne mersorganisaties en Overheid deze ontwikkeling te leiden in een richting, die voor ons volk in het algemeen en voor het werkne mersdeel daarvan in het bijzonder de heilzaamste moet worden ge acht. Hoewel deze dingen regelmatig onderwerp van diepgaande be spreking vormen in de maande lijkse bestuursvergaderingen, was er toch alle aanleiding voor een extra-vergadering ter bespreking van de toestand van het ogenblik en die, welke zich naar verwach ting in de naaste toekomst zal voordoen. ECONOMISCHE SITUATIE VERSLECHTERD. Daarbij werd vastgesteld, dat het ten vorigen jare uitgebroken Korea-conflict ook ons land voor bijzonder grote economische moei lijkheden plaatst. Ons volk staat voor de noodzaak van een belang rijke militaire krachtsinspanning. De middelen hiervoor zullen moe ten worden opgebracht, d.w.z. een deel van onze productieve kracht zal moeten worden afgezonderd voor dit doel en dus niet meer kunnen worden aangewend voor één of meer andere op zichzelf gewenste doeleinden. Daaren boven heeft zich het verschijnsel voiirgedaan, dat de goederen, die wij moeten invoeren sterker in prijs stegen dan die, welke wij uit voeren. Voor eenzelfde hoeveel heid goederen en diensten, die wij uit het buitenland betrekken, moeten wij dus nu een grotere hoeveelheid in ruil geven. Het is duidelijk, dat dit een verslechtering van onze economi sche positie betekent. En dit alles in een tijd, waarin de Marshall hulp snel vermindert. NATIONALE KRACHTS INSPANNING VEREIST. De Inspanning van ons hele volk zal nodig zijn om onder het be ding van Gods gunst aan deze moeilijkheden het hoofd te bieden. Werkeloos toezien zou betekenen, dat de economische moeilijkheden „zichzelf oplosten", doch op een wijze, die voor het volk ramp zalige gevolgen hebben zou. On beheerste prijsstijgingen zouden zich doorzetten met het gevolg, dat het levenspeil der erbeiders ernstig werd aangetast. Uiteraard ls het bij het ver- bondsbestuur niet onopgemerkt gebleven, dat zich de laatste tijd nog voortdurend prijsstijgingen voordoen, die de noodzaak tot het treffen van maatregelen onder strepen. Hier ligt een belangrijke taak voor allen, zeker niet in de laatste plaats voor de Overheid. Het verbondsbestuur is ln het algemeen van oordeel, dat het geen aanbeveling verdient de las ten van het ogenblik af te wente len op do toekomst. De levensmo gelijkheden van onze kinderen zullen niet mogen worden opgeof ferd aan de vermeende belangen van het nu levende geslacht. Indien het nodig is te komen tot beperking van de investerin gen, dan zal dit op bezonnen wijze moeten geschieden. Er is immers een bepaalde samenhang tussen de investeringen en de toekomsti ge werkgelegenheid voor onze snel groeiende bevolking Op de doelmatigheid der Inves teringen, juist met het oog op deze werkgelegenheid, zal men nauwkeurig moeten toezien. Bij eventuele beperking van het ver bruik, zal in het oog dienen te worden gehouden, dat de gezond heidstoestand van ons volk daar door niet wordt aangetast. Het luxe- en overige minder noodza kelijke verbruik, zal het eerst voor aantasting in eenmerking komen. SOBERHEID BIJ OVERHEID EN VOLK. Van soberheid zal sprake moe ten zijn, niet alleen bij het volk, maar ook bij de Overheid. De Overheid zal mede door haar mo netaire-, haar belasting- en haar uitgavenpolitiek inflatie moeten trachten te voorkomen. Bovendien zal zij ervoor moeten zorg dragen, dat de uit de huidige situatie voortvloeiende lasten op een aan vaardbare, sociaal-verantwoorde wijze door de verschillende groe pen van ons volk worden gedra gen. De minst pijnlijke en de meest aanbevelenswaardige weg om de toestand van het ogenblik tege moet te treden, ligt zonder enige twijfel in het gericht houden van alle krachten op een voortgaande opvoering van de arbeidsproduc tiviteit. Dit is een zaak, ook van de arbeiders, maar niet van hen alleen! Van de Nederlandse on dernemers mag worden gevraagd, dat zij het uiterste zullen doen om de efficiency in de bedrijven op te voeren. De christelijke vakbeweging is gaarne bereid op constructieve wijze mede te werken bij het zoe ken van de oplossingen, die ons volk ten zegen kunnen zijn. Zij zal zich daarbij bewust blijven, dat het haar roeping is een schild voor de zwakken te vormen. Zij zal deze roeping volgen in het levende besef, dat aan Gods zegen alles gelegen is. (Ingez. mededeling, advert. Verkeersbrug ging eigener beweging omhoog. Door een tot nu toe onbekende oorzaak is een gedeelte van de Diezebrug te Den Bosch eigener beweging omhoog gegaan door een storing in de electrische hef- installatie. Toevallig, bevonden zich geen weggebruikers op de rijbaan van de brug. Op de zuidelijke oprit bevond zich een vvielrijdster met een kind achter op haar fiets. Zij zag kans bijtijds af te stappen. Ingenieurs van de Rijkswater staat hebben de zaak in onder zoek. De brugwachter maakte on middellijk een einde aan de ge vaarlijke situatie door de afsluit bomen neer te laten. GEVAARLIJKE AUTOBUS HALTES. De A.N.W.B, heeft zich tot een aantal beheerders van belangrijke wegen gewend met het verzoek, de halteplaatsen van lijnbussen zo te projecteren, dat de stilstaande bussen zo min mogelijk op smalle weggedeelten staan. De „Willem Barendsz" heeft thans reeds meer traan geprodu ceerd dan vorig jaar, nl. 8318 ton tegenover 7968 ton. Voor sperm- olie luiden de cijfers resp, 2032 ton en 826 ton. De transport tan ker „Barendrecht" stoomt reeds weer huiswaarts. Aan do hand van gegevens, die de Provinciale Vereniging voor Vreemdelingenverkeer verkreeg van een aantal hotelhouders ln de belangrijkste Zeeuwse touristencentra heeft bovengenoemde ver eniging een schatting gemaakt van het aantal vaeantiegangers dat gedurende de zomer van 1950 in Zeeland verbleef. Uit de ver kregen cijfers trekt de Prov. V.V.V. de conclusie, dat vacantie spreiding, waarop reeds lang van verschillende zijden ls aange drongen, dringend gewenst blijft. In de perioden 1 Juni30 Juni en 25 Augustus tot 30 September waren de verschillende bedrijven n.l. zeer slecht bezet. Van haar overzicht over 1950 heeft de Prov. V.V.V. gegevens gevraagd aan 73 hotelhouders in Burgh, Cadzand, Domburg, Groe- de, Haamstede, Koudekerke (W.), Oostkapelle, Renesse, Sluis, Ter- neuzen, Veere, Vlissingen, Vrou wenpolder, Westkapelle, Yerseke, Zierikzee en Zoutelande. Van veertig hotelhouders werd hierop antwoord ontvangen. In deze bedrijven werd over 61659 verblijfnachten logies ver strekt. D^ ter beschikking staan de bedden werden gedurende deze periode gemiddeld voor de helft bezet. Dit resultaat is beter dan het resultaat over 1949, doch ten opzichte van de touristische lo- giescapaciteitvan Zeeland nog totaal onvoldoende. Wanneer men aanneemt dat de bezetting der be drijven die niets meldden even groot is geweest als de bezetting der meldende bedrijven, dan werd in totaal gedurende 111605 ver- blijfsnachten logies verstrekt. Wanneer dan de gemiddelde prijs voor logies met ontbijt f4,50 be draagt dan heeft het totaal van 111605 verblijfsnaehten f 502.000 bruto opgebracht.1 Sinds 1948 is het aantal bedden in logies ver strekkende bedrijven in Zeeland (Ingez. mededeling, advert.) GEBRUIK MINDER SNEL! Bijna iedereen gebruikt teveel SNEL. Drie ft. vier druppels in de teil met warm water is meer dan voldoende voor die hele stapel afwas. Glanzend schoon staat alles even later weer in de kast. Zo zuinig en zo vlug werkt SNEL! Gebruik SNEL ook voor de schoonmaak. Hout werk, tegels, sanitair, ramen... alles glanst en glimt in een oogwenk, door een paar drup pels SNEL. Ideaal voor het wassen van Uw gordijnen en vitrages. En.... SNEL is veilig voor Uw handen. Want SNEL bevat het ongeëvenaarde huid- beschermingsmiddel Sapobiel gestegen van 3519 tot 4250. Ge middeld bedroeg de bezoeksduur der logerende vreemdelingen aan Zeeland 5 dagen. Waarschijnlijk zullen in totaal ongeveer 22321 logerende vreemdelingen Zeeland hebben bezocht. De beddenwisse ling in de grotere provincieplaat sen, dus niet de kustplaatsen, was over het algemeen sneller, de ge middelde verblijfsduur bedroeg hier slechts drie dagen. Volgens de meldingen werd aan 1233 buitenlanders, waarvan 1039 Belgen, logies verstrekt. In deze berekeningen zijn de verblijfsnaehten, doorgebracht in zomerhuisjes, vaste kampen, ten ten enz. niet opgenomen. Dagjesmensen. Over het aantal dagjesmensen, dat in 1950 zijn vacantie in Zee land doorbracht, zijn geen gege vens bekend. Geschat wordt een Kinderloos echtpaar bezat een tweeling. Een lang niet alledaags geval doet zich te Lunteren voor. Een winkelier, wiens huwelijk niet met kinderen is gezegend en die des wege gaarne wilde overgaan tot adoptie van een pleegkind, richtte zich met een desbetreffend ver zoek tot een daartoe aangewezen instantie te Amsterdam. Groot was 's mans verwonde ring, toen hij enige tijd daarna een brief terug kreeg om nadere in lichtingen, daar bij informatie op het gemeentehuis van Ede geble ken was, dat aanvragers huwelijk in stede van kinderloos gezegd zou zijn meteen tweeling. De Lunterse winkelier, die on middellijk de gemeentesecretarie opbelde, kreeg van de afd. bevol king te horen, dat inderdaad in 1947 een tweeling op zijn naam werd ingeschreven Nader is gebleken, dat een naamgenoot van de winkelier wel vader is van twee op dezelfde dag geboren kinderen, zodat hier naar alle waarschijnlijkheid een ver wisseling van ouders heeft plaats gehad. Althans de naamgenoot staat als kinderloos geboekt. Natuurlijk is er geen Salomo's wijsheid nodig om dit tweelingen raadsel op te lossen en eventuele toekomstige consequenties te voorkomen, maar het zal wel enige soesah geven. Een bevol kingsadministratie is een ernstige zaak, gebonden aan strenge voor schriften aantal dagbezoekers van 150.000, Het Nederlands dagbezoek con centreerde zich hoofdzakelijk op Zuid-Beveland (bloeiende beom- gaarden) en Walcheren. Men acht het niet twijfelachtig dat het grootste aantal dagbezoekers uit Noord Brabant kwam. Gezien het aantal touringcars uit alle delen van België is de frequentie aan het dagbezoek der Belgen aan Zeeland zeer toegenomen. Watersport. Gedurende de zomer lagen in de havens van Vlissingen, Veere en Terneuzen 1264 jachten gedu rende 3785 ligdagen. Wanneer naar schatting elk jacht 3 mensen aan boord had, dan betreft dit dus 11376 dagbezoekers. In totaal hebben naar schatting in 1950 281.000 vreemdelingen hun gehele of gedeeltelijke vacantie in Zee land doorgebracht, waarvan 120.000 logerende bezoekers en 161.000 dagjesmensen. Oplichter verhuurde kamers, De Haagse politie heeft een 27 jarige reclametekenaar aangehou den, die een aantal personen heeft opgelicht; gebruik makend van de heersende woningnood. In een groot plaatselijk blad had de man twee kamers en een geïmproviseerde keuken tegen billijke condities aangeboden. Er kwamen heel wat brieven op de advertentie binnen. De tekenaar, K. genaamd, liet de gegadigden stuk voor stuk bij hem komen en wist van de diverse adspirant- huurders gedaan te krijgen, dat*ze alvast de helft van de verbou- wingskosten van de keuken be taalden. Zo kreeg hij f 300 in zijn bezit, die hij verbraste. Op zekere dag ging het spelletje mis. Een toe komstig huurder was wat lang van stof en ontmoette een volgen de gegadigde tegen wie hij ver telde dat hij de kamers al „ge huurd" had. Een derde gegadigde liep de twee andere in de armen, Toen de politie de tekenaar wilde gaan ondervragen probeerde deze er juist tussenuit te knijpen. In de woning was toen de vierde toe komstige huurder al bezig de maat voor de gordijnen te nemen Majoor Eekhout volgt Overste Den Ouden op, De plaatsvervangende detache mentscommandant, majoor Eek hout, zal thans in Korea het bevel voeren over het Nederlands de tachement. Majoor Eekhout stond in Indo nesië aan het hoofd van de com pagnieën parachutisten, die door de opleidingsschool te Tjimahi werden afgeleverd. De luchtlan ding bij Djogja tijdens de tweede politieële actie stond onder zijn bevel. FEUILLETON ooor G. P. BAKKER. 19) o— Een glimlach kwam op Ma rion's gezicht. „De monniken dansten niet!" viei ze hem in de rede. „Maar het bagijntje wel. Kent u dat Vlaamse liedeke „Kwe- zelke wilde gij dansen?" Zo keuvelden ze, dat wil zeg gen, Saxon voerde grotendeels het gesprek, alsof er geen zor gen bestonden. Zij wandelden de gang door, die hier tamelijk breed was en weinig scheen ge leden te hebben van de tyd, die elles vermolmt. Het was een lange, bochtige, vervelende weg, maar ze behoefden niet te over leggen welke richting ze zouden inslaan; er bestond maar één mogelijkheid en ze kwamen bij geen tweesprong. „Gemakkelijk", zei Saxon. „Geen verschil van mening, geen keuze rechts of links, geen kans Om te verdwalen, volkomen overeenstemming tussen alle reisgenoten. Ik heb nog nooit zo'n gewillig, ja, zachtmoedig gezelschap genad." „En Ik nooit een gids, die zo nauwkeurig de weg wist", spotte ze terug. „In welke richting mar meren we?" „Naar het noorden, naar de I stadsmuren in de richting van de Nieuwstad. Het is niet de kortste weg, dan zouden i meer oostelijk moeten houden." Het was in het geheel geen avontuurlijke tocht. Behalve dat ze af en toe moesten uitwijken voor een modderpoel, ontmoet ten ze niets bijzonders, dan na ruim een half uur in 'n hoge diepe nis het beeld van de Ver losser en nu en dan zagen ze de kraaloogjes van een verschrikte rat. Eindelijk werd de gang bre der. Tot hun grote verwondering bemerkten ze heel in de verte een lichtstraal, maar 't was geen daglicht, 't Licht moest afkom stig zijn van een kaars en toch voelden ze verse lucht om hun hoofden waaien. „Wat zou dat betekenen?" vroeg Marion zacht. „Afwachten, niet bang wor den!" klonk het antwoord. Ze stonden stil. „Hier moeten luchtkokers wezen!" „Hoe zou dat kunnen?" „We moeten onder een kerk of een kerkhof zijn, anders zou men in al die jaren wel iets ontdekt hebben" luidde Saxon's oordeel. „Daar konden de mon niken een verbinding met de onderwereld maken!" „Laat my nu vooruit gaan", fluisterde hij. Ze kwamen by een gewelf, waarop blijkbaar drie gangen uitkwamen. Het was gebouwd in romaanse kruisbogen en steunde op een ronde zuil met een vier kant kapiteel. „De Margaretha- kapel in Neurenberg" dacht Saxon. Aan de ingang stond op een stenen voetstuk een aqua manille, zoals de priesters ge bruikten om de handen te rei nigen in de vorm van een vreemdsoortig paard. De staart diende tot zwengel; uit de bek kwam het water. In het midden stond een grote ijzeren kande laar op drie poten, versierd met mensenhoofden, op de pin was een grote kaars gestoken. Enige houten vouwstoelen stonden er om heen. Met één blik had Saxon dit alles opgenomen, toen eerst zag hij, verscholen achter de pilaar, een man zitten. Hij greep naar zijn pistool en zijn spade, maar de ander stond kalm op en nu herkende hij de vreemdeling, die in de schuilplaats op de oude markt zo onverwachts naast hem gestaan had. „Berg uw wapens maar rus tig weg, ik ben geen vijand, mis schien een vriend", sprak hij en zijn kalme toon stemde zelfs Marion gerust. ,Dit is de derde keer dat ik u ontmoet, hopman". „De derde keer?" vroeg Saxon verbaasd. ,De tweede keer zag u mij niet. Ik stond in de deuropening achter die onderofficier der Kroaten. Hy zag mij wel!" Vol verbazing keek Saxon in zijn mager gezicht, dat halfver- scholen ging onder de rode kap met de rechtopstaande punten. „Neem plaats. Angst behoeft u niet te hebben, schone dame. U kijkt naar mijn muts. Mijn kleuren zijn anders zwart en geel", voegde hij er by met een vreemd lachje. „De mijne ook", liet Saxon zich ontvallen. Marion keek hem verrast aan. „Hoe komt u hier en wie bent u?" vroeg Saxon. „Ik ook zou kunnen vragen hoe komt u hier? Maar uw nieuwsgierigheid zal niet be vredigd worden. Ik vraag ook niet naar uw geheimen en uw levensloop." Ofschoon Saxon weinig bijge lovig was, maakte een vreemd, onzeker gevoel zich van hem meester, maar de man vervolgde bedaard: „Mijn tijd is kostbaar. Luister naar mjjn raad. Volgt deze weg", en hij wees naar de tegenovergestelde richting van waar ze gekomen waren, „doch weest voorzichtig. Houdt twee maal rechts en eenmaal links en let op de vierde steen van links, dus tweemaal rechts, eenmaal links en houd de rechter- muur." Hij stond op en leek veel lan ger dan Saxon gedacht had. „Mijn rust is kort. Er waren twee koningskinderen. Misschien is dit niet onze laatste ontmoe ting. Vaarwell" Zijn stem klonk plechtig. Garagehouder te Nieuwiand bekende. De garagehouder M. K. te Nw- en St. Joosland die door de Rijks politie is aangehouden onder ver denking van poging tot moord op zijn vrouw en dochtertje, heeft een bekentenis afgelegd. Het blijkt nu, dat hij getracht heeft hen te doden door gas, dal via een speciale geconstrueerde leiding van een draaiende motor van een auto, naar de slaapkamer werd gevoerd. Op de bewuste ochtend is hij vroeg opgestaan om een klant te helpen. Tegenover de politie ver klaarde hij aanvankelijk enige tijd buiten bewustzijn bij de benzine pomp te hebben gelegen, naar hij dacht tengevolge van een griep aanval. Later bleek echter, dat hij naar de garage is gegaan en de motor van de auto heeft aange slagen, waarna hij het gas van de uitlaat door de leiding naar boven leidde. Het kind herstelde spoedig. De vrouw ligt nog steeds in het zie kenhuis. Over de motieven van K, werd geen mededeling gedaan. Dit jaar Nijtengo VIII te Goes. Als er voldoende deelname is. Het Nijtengo-comité te Goes heeft in principe besloten om dit jaar weer een nyverheidstentoon- stelling te houden en wel van Donderdag 9 Augustus tot en met Zaterdag 18 Augustus, 's Zondags zal de tentoonstelling gesloten zijn. Het geldt hier echter een principe-besluit, omdat het comité de definitieve beslissing over het organiseren van de Nijtengo VIII nog aanhoudt tot men weet of de deelname voldoende zal zijn. Nijtengo VI werd bezocht door 12.271 bezoekers, Nijtengo VII door 14.328 en Nijtengo Vin, wel dat moeten we afwachten. Tentoonstelling „Goede kleding" van 9 tot 16 April te Goes. De tentoonstelling „Goede kle ding", die georganiseerd wordt door de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen en in drie maanden door het gehele land zal reizen, komt van 9 tot 16 April te Goes in het Schuttershof. Dezer dagen is de tentoonstelling ge opend ln Alkmaar, waar de tour nee begint. Doel van de tentoonstelling is de plattelandsvrouw meer goede smaak bij te brengen op het ge bied van kleding, alsook op het gebied van verzorging van het uiterlijk. Plattelandsvrouwen vergaderden te Goes, Dinsdagmiddag vergaderde in het Schuttershof te Goes, de af deling Zuid-Beveland West van de Bond van Plattelandsvrouwen, onder leiding van mevr. v. Oeve- ren uit Wolphaartsdijk. Op deze vergadering hield mej. N. H, Schokking, hoofd van de afdeling Bezigheidstherapie van het Ned. Rode Kruis, een interessante eau serie over de hulp, welke het Rode Kruis verleent aan zieken, die in staat zy'n bepaalde werkzaamhe den te verrichten, het zg. Wel- farewerk. Mej. Schokking wees erop, hoe belangrijk het is, vooral voor degenen, die langdurig ziek zijn, dat ze nuttige arbeid ver richten. De wetenschap iets te kunnen, geeft hun een stuk zelf waarde terug. Het Rode Kruis tracht te helpen door de zieken van materiaal te voorzien, hun ge reedgekomen werkstukken te ko pen en te verkopen. Het werk is begonnen in de militaire hospita len, breidde zich uit tot de zieken huizen en sanatoria en tot de thuisliggende patiënten in heel ons land. Van deze bewegings therapie maken thans 18 ft 19.000 zieken gebruik. Het werk wordt grotendeels bekostigd uit giften, maar ook de verkoop is belang rijk, in de eerste plaats al omdat de zieke erdoor gestimuleerd wordt, als hy ziet, dat er behoef te is aan zijn werkstukken. Mej. Schokking had een groot aantal werkstukken van allerlei aard meegenomen ter bezichtiging „Het Nederlandse Trekpaard" houdt jaarvergadering. Op 23 Februari a.s. zal de af deling Zeeland van de Koninklijke Vereniging „Het Nederlandse Trekpaard" in het Schuttershof te Goes zijn algemene vergadering houden. Omdat bezuiniging van de afdeling noodzakelijk is stelt het bestuur voor de jaarlijkse subsi die van f1000.aan de Provin ciale Gezondheidsdienst voor Die ren te laten vervallen. Hiervoor in de plaats zullen de dekgelden met f 0.50 worden verhoogd. Dit bedrag zal dan aan de Prov. Ge zondheidsdienst voor Dieren wor den afgedragen, omdat de dienst ook voor de paardenfokkerij een belangrijk werk verricht. MIDDELBURG. Jaarvergadering Chr. Kantoor- en Handelsbedienden. Dinsdagavond hield de afde ling Middelburg van de Chr. Kan toor- en Handelsbedienden haar jaarvergadering in de Bogardzaal onder voorzitterschap van de heer Maas, die de overleden secreta ris, de heer J, H. Anderiesse, her dacht. De voorzitter der landelijke vereniging, de heer H. J. Vermeu len uit Amsterdam hield een cau serie over „Heeft ons werk nog stuursleden, terwijl in de vacature van wijlen de heer Anderiesse werd gekozen de heer P. Boon Jr. De heer Nobel, de bekende voordrachtkunstenaar uit Leeu warden, luisterde de avond op met uitstekende declamatie. „Zeebonken". Dinsdagavond en ook van avond draait de C.F.A. in de Schouw bug de film „Zeebon ken" met de bekende filmkomie ken Stan Laurel en Oliver Har dy. Deze film, die haar beste jaren heeft gehad, is toch altyd nog geschikt om het publiek een genoeglijk uurtje te bezorgen. De wijze, waarop de komieken zich door allerlei verwikkelin gen heenslaan, doet zelfs de grootste zuurpruim bij tijd en wijle onbedaarlijk lachen. Daar de duur van deze ko mische film niet zo groot is als van andere speelfilms, was e een uitgebreid voorprogramma, waarbij vooral de film, gemaakt ter gelegenheid van het Ko ninklijk Bezoek aan Londen, de moeite waard was. Tijdens een korte pauze sprak de voorzitter der C. F. A., de heer Chr. de Bruin, de dank van bestuur uit voor de vele ge lukwensen, die in verband met het 5-jarig bestaan waren om vangen. Ook dankte hij voor ue waardering voor het werk, die het bestuur van verschillende zijden bereikt had. waarin hij wees op de grote noodzakelijkheid van de christe lijke vakbeweging. De jaarversla gen maakten melding van een stijging van het ledental en een batig slot. Zowel de voorzitter van de Mid delburgse Chr. Besturenbond, de heer P. Meliefste als de heer Dek ker van de zustervereniging te Vlissingen, boden gelukwensen aan. De heren J. Duvekot en C. Ver ton, werden herkozen als be- Jaai'vergadering Kon. Ver. „Uit het VolkVoor het Volk". In het Schuttershof werd Dins dagavond de jaarvergadering ge houden van de Kon. Ver. „Uit het VolkVoor het Volk". Nadat de voorzitter, de heer L. A. Schenk, de aanwezigen had verwelkomd, sprak hij er zijn blijdschap over uit, dat ook de buurtvereniging 't Zand zich heeft aangesloten. Hij herinnerde aan de grote activiteit, die de vereniging heeft ontplooid in het afgelopen jaar in 't-bijzon- der bij het Kon. bezoek en de or ganisatie van de tentoonstelling „Bezige Handen". De secretaris de heer J. P. van 't Hoff las het jaarverslag over 1949 en 1950 voor, waarna de pen ningmeester, de heer L. M. Hel der, het financieel jaarverslag uit bracht. De heer H. Pieters deed verslag van de tentoonstelling „Bezige Handen", die in alle op zichten een succes is geworden en een behoorlijk batig saldo voor de vereniging heeft opgeleverd. De voorzitter bracht de bestuurs leden dank voor hun werk. De voorzitter der buurtvereni ging 't Zand, de heer B. Jacobsen, hield hierna een betoog voor meer cultureel werk en minder feestjes. Hy vond, dat het tijd werd, dat de buurtverenigingen zich wat meer op cultureel gebied dienden te gaan bewegen en zich minder be zig te houden met het organiseren van feestelijkheden. Bovendien achtte spr. het wenselijk, dat de kleine buurtverenigingen zich zouden samenvoegen, waardoor buurtschappen zouden ontstaan, die grotere activiteit zouden kun nen ontwikkelen. Hierop volgde een levendig debat. Er werd een enquete ingesteld onder de aan wezigen, waaruit bleek, dat men wel voor het denkbeeld voelde, doch anderzijds vermoedde men, dat de verenigingen er minder voor te vinden zouden zijn. Tijdens de bestuursverkiezing tenslotte, werd de voorzitter, de heer Schenk, bij acclamatie herkozen, terwijl als bestuurslid herkozen werd de heer J. Vos. In de plaats van de heer J. J. Kerkmeyer, die niet herkiesbaar was, werd geko zen de heer B. Jacobsen. GOES. Raadsvergadering. Op Woensdag 21 Februari a.s. om 8 uur zal de Goese Raad in vergadering bijeen komen. Op de agenda van deze vergadering komt o.a. voor het voorstel van B. en W. tot afwijzing van het verzoek van de heer Verwer tot het in erfpacht mogen hebben van de Graanbeurs. OMLic <U tbupi. GEZONDE TAAL. Het C.N.V. heeft een beschou wing gegeven over de economi sche situatie van ons land en de in verband daarmee noodzake lijke maatregelen, die men el- if,rs blad kan aantreffen. Wy zijn over deze publicatie bijzonder verheugd. Zij laat wel een geheel ander geluid horen aan het jongste manifest van het N.V.V. Daarin werd immers bepleit een afschuiven van de lasten van de arbeiders op de ondernemers en van het heden op de toekomst. Het C.N.V. laat daartegenover gezonde en ver antwoorde taal horen, die ook de werknemers op hun verant woordelijkheid wijst. Daar oe- hoort moed toe, want ieder mens ziet nu eenmaal liever zijn buur man de lasten des tijds dragen dan dat hij het zelf doet. En aan de werknemers, die lid zijn van het C.N.V. wij behoren er zelf toe! zal ook in dit opzicht wel niets menselijks vreemd zijn. Daarom is het behalve een daad, die getuigt nan verstandig in zicht in de economische toestand ook een daad van moed om, zo als het C.N.V. deed, ook de werknemers er op te wijzen, dat ook zij hun aandeel in de natio nale inspanning en opofferingen op zich behoren te nemen. Die lasten behoren natuurlijk allerminst alleen op de arbei dende bevolking te drukken. Het spreekt wel vanzelf, dat het C.N.V., dat speciaal voor de be langen van de werknemers be hoort op te komen, ook daar met nadruk op wijst. Wij geloven, dat het C.N.V. ook voor deze kant van de zaak meer gehoor zal vinden bij de andere bevol kingsgroepen, dan een arbei dersorganisatie, die er alleen op uit schijnt te zijn alle lasten van eigen groep af te schuiven. Daarom achten wij deze verkla ring dan ook een nationaal ge luid, dat een bijdrage kan leve ren tot een waarlijk gemeen schappelijke nationale inspan ning van alle bevolkingsgroepen, waarbij de lasten eerlijk naar draagkracht verdeeld worden. DRIEWEGEN. Uitvoering. De Mond-accordeonvereniging „Scheldegalm" uit Ellewoutsdijk gaf een uitvoering in zaal v. d. Guchte. Na het spelen van vier muziek nummers werden opgevoerd „Bar bier Brugwachter" en „De liedjes zanger". Na de pauze werd nog een vier tal muzieknummers gespeeld. DOMBURG. Uitvoering Gymnastiekvereniging. De Gymnastiekvereniging „Dom burg" gaf haar jaarlijkse uitvoe ring in de zaal „Tramzieht". De voorzitter, de heer J. van der Krift, verwelkomde in 't bij zonder de beschermvrouwe, mevr. TrimpeBurger en de voorzitter en secretaris van de „Zebra", de heren F. Gi Lemmers en R. van Roo. Tot de leider en leidster van de vereniging, de heer P. van der Velde en mevr. Schelling, richtte hij hartelijke woorden van dank voor het zeer vele dat zij belange loos voor de vereniging doen en hij bood hen een fraai cadeau aan. Hierna werd het programma vlot en goed afgewerkt. De vrije oefeningen vielen bijzonder in de smaak en by het toestelturnen viel zowel bij de heren als dames een goede vooruitgang te bespeu ren. Vrijdagavond zal de uitvoering worden herhaald. OOSTKAPELLE. Jaarvergadering „Onderlinge Hulp". Maandagavond hield het Onder steuningsfonds „Onderlinge Hulp" de jaarvergadering o.l.v. de heer C. Wondergem. Volgens het ver slag van de secretaris bedroeg het aantal leden 49. De penningmees ter deelde mee, dat de rekening over 1950 sloot met een batig slot van f306.80. Besloten werd de uitkering bij overlijden te verdub belen. De aftredende bestuursle den A. W. Louws, F. C. de Roo en J. Roelse werden herkozen, terwijl de heer J. Louws weer voor een jaar tot bode werd be noemd. AXEL. Filmavond, Onder grote belangstelling uit iandbouwerskringen werd Maan dag in „Het Gentrum" een film avond aangeboden door de fa. Englebert te Rotterdam, im- portrice van Mc. Cormick- Deering landbouwmachines, dea ler de heer J. van Dixhoorn ts Terneuzen. De heer Wiersma, vertegen woordiger, sprak een openings woord, waarna verschillenda films werden vertoond betref fende de mechanisatie in da Amerikaanse landbouw. Na da pauze volgde een film over het kleinste type tractor en tot slot een film over bodemerosie. TERNEUZEN. Jougdgebouw C.J.M.V. Bij de C.J.M.V. zijn plannen in voorbereiding voor het orga niseren van een bazar. De op brengst zal bestemd zijn voor de verdere restauratie van het lo kaal „Bethel" Enige tyd gele den is het interieur met eigen krachten opgeknapt en nu is de buitenkant aan de beurt. BRUINISSE. Rode Kruissamenkomsten. De Rode Kruisfilm „Wat Leni Rosner beleefde" werd ook hier vertoond in het Ned. Herv. ver enigingsgebouw. Op Vrijdagavond werd het voorprogramma ver toond en Maandagavond de hoofd film. De oorzaak daarvan was het optreden van kortsluiting in het filmtoestel, waardoor de projec tielamp het Vrijdagavond begaf. In Den Haag kon Zaterdag de storing worden opgespoord, zodat de tournée verder kan doorgaan. Zowel Vrijdag als Maandag was het verenigingsgebouw stampvol. De voorzitter van het Rode Kruis, afd. Bruinisse, de heer F. D. van Vessem, sprak op beide avonden openings- en slotwoorden.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2